TOPlist

MWC byl kvůli koronaviru zrušen. Máme pro vás přehled náhradních „tiskovek“

Každý rok mají fanoušci smartphonů a jejich příslušenství tři svátky: CES v Las Vegas, MWC v Barceloně a IFA v Berlíně. První zmíněný proběhl v lednu a nyní měl být na řadě Mobile World Congress, který se letos měl v katalánské metropoli konat 24. a 27. únorem, nicméně kvůli obavám z nákazy koronavirem byl na konci minulého týdne zrušen.

Většina výrobců své tiskové konference v Barceloně zrušila, někteří je nahradili online přenosy a jiní zatím hledají náhradní termíny. V tomto článku se proto podíváme na všechny značky a jejich možné scénáře.

Samsung

Samsung nepatří mezi značky, které si v posledních letech MWC spojují odhalení zásadních produktů, byť ještě v roce 2018 to neplatilo. Aby jejich novinky nezapadly mezi ostatními, koná se o pár týdnů dříve Samsung Unpacked v San Franciscu. Na akci byla naše redakce přítomna a první dojmy ze všech novinek jsme vám již zprostředkovali. Zrušení letošního ročníku MWC tedy jihokorejského giganta příliš trápit nemusí.

Galaxy S20 series

Samsung v San Franciscu představil vlajkovou řadu Galaxy S20, skládací „véčko“ Galaxy Z Flip a bezdrátová sluchátka Galaxy Buds+.

Huawei

Huawei navzdory americkým sankcím nemíní polevit v závodu o první příčku žebříčku výrobců smartphonů. Od tohoto výrobce očekáváme představení druhé generace skládacího telefonu Huawei Mate Xs. Mělo by jít o menší variantu loňského Mate X s novějším procesorem Kirin 990, lepším displejem a rychlejším nabíjením, ovšem bez aplikací Googlu.

mate xs

Spekulovalo se i o možnosti představení řady P40. Zástupci Huawei však již potvrdili, že s těmito přístroji počkají až na samostatnou akci, která se odehraje v březnu v Paříži.

Tip: Kdo koho potřebuje více? Huawei bez služeb Googlu poškodí všechny, nejvíce však zákazníky

Doslova před několika okamžiky bylo potvrzeno, že Huawei své hardwarové novinky i věci spojené s Huawei Mobile Services (HMS) představí 24. února ve 13:30 prostřednictvím online streamu na YouTube. Odkaz zatím nemáme, ale jakmile jej čínský gigant zveřejní, do článku jej doplníme.

Honor

Podobně jako mateřský Huawei, ani Honor neplánoval na MWC přijít s prázdnou. Pod značkou Honor se mělo představit hned šest nových přístrojů.

Honor V30 Pro 15
Honor V30 Pro. V globální verzi ponese název Honor View 30.

Hlavním lákadlem měl být model Honor View 30, jehož čínská varianta byla představena již v listopadu loňského roku a my jsme ji už v redakci stihli otestovat. Globální varianta bude zřejmě opět poháněna čipsetem Kirin 990 5G.

Z dalších přístrojů neměl chybět Honor 9X Pro, notebooky MagicBook 14 a MagicBook 15. Doplnit je měla bezdrátová sluchátka a speciální edice hodinek Honor Magic Watch 2. Honor novinky nakonec (stejně jako Huawei) představí prostřednictvím live streamu 24. února. Přenos bude dostupný na Facebooku, Twitteru i YouTube, avšak nyní čekáme na upřesnění času.

Realme

I čínská progresivní značka Realme dnes ohlásila, že evropská premiéra očekávaného smartphonu X50 Pro 5G proběhne online, a to 24. února v 10:00 na Facebooku, Twitteru a YouTube. Vůbec poprvé však výrobce tento model představil už na začátku ledna při velethu CES v Las Vegas.

OnePlus

Značka OnePlus měla být velkým překvapením letošního MWC. Čínský výrobce loni na akci žádný nový smartphone nepředstavil, ukázal pouze svůj první prototyp 5G telefonu, který se později proměnil na OnePlus 7 Pro 5G. Tento rok ale vše mělo být jinak.

oneplus 8 pro 3
OnePlus 8 Pro podle @OnLeaks

Relativně spolehlivý leaker OnLeaks totiž tvrdí, že OnePlus zřejmě změní svůj harmonogram uvádění nových telefonů na trh. Místo tradičního dubna až května by tak prý letos měli nové telefony představit na přelomu února a března, což by dost dobře mohlo nahrávat dnes již zrušenému MWC.

Ve hře mělo být představení OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro, což jsou telefony postavené okolo chipsetu Snapdragon 865. V úvahu ale nyní přichází možnost, že OnePlus novinky představí během února či začátkem března na samostatné tiskové konferenci v Londýně.

LG

U LG jsme mohli narazit na informace, že na MWC představí zajímavý smartphone s dvojicí displejů. Společnost ale ještě před zrušením veletrhu vydala prohlášení, v němž účast na MWC odvolala. Oficiálním důvodem je, že nechtějí vystavit své zaměstnance zvýšenému riziku nakažení se koronavirem. Jistou roli ale také může hrát neblahá ekonomická situace mobilní divize.

Nové telefony každopádně mají být představeny na samostatné akci někdy později. Konkrétní termín se bude odvíjet od situace ohledně koronaviru.

Xiaomi

Xiaomi letos v Barceloně mělo představit vlajkovou řadu Mi 10 v globální variantě. Ta čínská si premiéru odbyla už 13. února. K vidění budou minimálně dva telefony, konkrétně Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro. Oba jsou poháněny Snapdragonem 865 a nechybí jim nejnovější trendy, jako 90Hz OLED displeje, rychlé nabíjení a 5G konektivita.

Xiaomi Mi10 02
Xiaomi už modelovou řadu Mi 10 pro Čínu představilo. Evropská premiéra měla proběhnout na MWC.

Xiaomi mi nás už informovalo, že v dohledné době oznámí nový termín pro evropskou premiéru řady Mi 10.

Sony

Sony bylo tradičním hostem MWC a zpravidla zde představovalo své vlajkové lodi. I letos se očekávalo představení minimálně dvou přístrojů, jmenovitě Xperie 2 a Xperie 5 Plus. Sony nicméně smartphony pojmenovává trochu nepředvídatelně a není jisté, že se takto skutečně budou jmenovat.

xperia plus 1
Xperia 5 Plus podle @OnLeaks

Sony ale stejně jako LG, Amazon, Nvidia, Ericsson, MediaTek, TCL, Vivo, ZTE a Intel oznámilo, že letos veletrh vynechá, a to ještě před oficiálním zrušením. Důvodem je jako u všech ostatních společností koronavirus, byť opět jaksi nelze opomenout i nedobrou finanční situaci mobilní divize.

Představení nových přístrojů ale přesto proběhne, a to 24. února. Stane se tak však jen na YouTube streamu, fyzická akce přístupná nebude.

Vivo

Poslední dva roky bývá velká pozornost věnována na MWC také čínskému výrobci Vivo. Ten zde totiž v roce 2018 i 2019 představil koncepty telefonů zvané Apex. A vždy šlo o dosti zajímavé přístroje s nějakým nevídaným řešením.

Loňský Vivo Apex

Letos tomu nemělo být jinak, očekávali jsme představení Apexu 2020. Oficiální pozvánka kladla důraz na kamery, takže se zřejmě unikátnost letošního konceptu točí kolem nich. Možné je například využití elektrochromatického skla, podobně jako u OnePlus Concept One. Obě značky totiž vlastní konglomerát BBK Electronics.

Vivo nicméně nakonec také oznámilo, že se kvůli koronaviru MWC nezúčastní. Potvrdilo ale plán na náhradní představení na akci Apex 2020, která se na začátku června uskuteční v Nizozemsku. Odložení premiéry až na červen naznačuje, že výrobce možná nemá telefon úplně hotový. Do léta tak alespoň bude mít prostor vše potřebné doladit.

Nokia

Nokia, resp. její majitel HMD Global, na MWC neměla chybět. Značka oznámila vlastní konferenci, která se měla odehrát jen den před oficiálním zahájením MWC, ale nakonec došlo ke zrušení a aktuálně se hledá náhradní termín pro samostatnou konferenci mimo Barcelonu.

nokia bacelona

U Nokie nicméně není úplně jasné, co vlastně představí. Očekávaná nová generace vlajkové lodi Nokia 9.2 PureView je podle posledních zpráv odsunuta až na srpen,. Novinky tak budou pravděpodobně z kategorie střední až nižší třídy.

Nejpravděpodobnější je uvedení Nokie 8.2 5G, což má být telefon poháněný Snapdragonem 765G, jehož existenci už Nokia oficiálně potvrdila na akci Qualcommu. V poslední době se ale objevily také spekulace o Nokii 5.2 a Nokii 1.3. Kolik a jakých smartphonů tedy nakonec HMD Global představí, zůstává tak trochu záhadou, stejně jako přesný termín náhradní akce.

Microsoft

Microsoft loni na MWC nabídl konferenci zaměřenou na problematiku rozšířené reality a hodně mluvil o HoloLens 2. Letos to ale měl být trochu jiný příběh. Microsoft měl totiž pronajatý relativně velký stánek v Hale 3, kde se během MWC soustředí všichni významní výrobci smartphonů.

Surface Duo 4
Surface Duo

Microsoft zde pravděpodobně plánoval ukázat své dva připravované skládací přístroje. Konkrétně jde o Surface Neo a Surface Duo. Microsoft Surface Neo je skládací tablet běžící na Windows 10X. Surface Duo je oproti tomu „klasický“ skládací smartphone s Androidem.

Potřebují mobilní výrobci MWC?

Pro organizátory veletrhu zrušení celé akce nebylo vůbec jednoduchým rozhodnutím. Ten nejkatastrofičtější scénář totiž klidně může vyústit v to, že si jednotlivé značky uvědomí, že MWC vlastně nepotřebují a vystačí si se samostatnými akcemi, kde jim navíc bude zajištěna mnohem větší pozornost, než v případě Barcelony, kdy se během jednoho dne uskuteční i několik tiskových konferencí najednou.

MWC ale není jen o tiskovkách, ale také o networkingu a businessových schůzkách, což jsou další důležité faktory, které přilákají značky i návštěvníky. Budoucnost MWC ale rozhodně ohrožena není, přesto je velmi možné, že s dalšími ročníky veletrhu se mobilní výrobci stále častěji budou odhodlávat k pořádání samostatných akcí. Ostatně svědky toho jsme mohli být už v uplynulých letech.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku