Domů » Články » Huawei Mate X: nadčasová skládačka s ohebným displejem (první dojmy)

Huawei Mate X: nadčasová skládačka s ohebným displejem (první dojmy)

Smartphony s ohebným displejem se letos konečně staly realitou. Představení prvních vlaštovek jsem se dočkali na konci února – nejprve přišel Samsung Galaxy Fold a o několik dní později Huawei Mate X. Zatímco Galaxy Fold už se měl dávno prodávat, ale kvůli konstrukčním problémům jihokorejský gigant termín uvedení do prodeje posunul, v případě Mate X zatím k žádnému dramatickému zpoždění nedošlo. Původní spekulace sice hovořily o červnu či červenci, ale vše nakonec nasvědčuje, že Huawei svůj supersmartphone na globální trh uvede během září za cenu atakující hranici 60 tisíc korun.

První dojmy z Huawei Mate X – videopohled

Huawei Mate X konečně zavítal do ČR

Dlouho jsme čekali, až novinka zavítá také do České republiky, což se dnes konečně stalo a my jsme měli možnost si telefon vyzkoušet – zde jsou tedy naše podrobné dojmy z unikátního smartphonu s ohebným displejem.

Huawei Mate X
Huawei Mate X je první ohebný telefon, který jsme si v redakci mohli vyzkoušet

Vzhledem k vysoké ceně je jasné, že tenhle smartphone nebude pro každého, ale o to se ani výrobce nesnaží. Telefony s ohebným displejem začínají pomalu definovat zcela novou kategorii zařízení, u které můžete po rozložení snadno získat displej tabletové velikosti.

Trend roku 2019: ohebné smartphony

Pokud v dnešní době smartphony něco postrádají, tak je to originální design. Nezávisle na výrobci jsou si jednotlivé modely podobné jako vejce vejci a mnohdy na první pohled nepoznáte, zda máte před sebou zařízení za tři nebo dvacet tisíc korun. Modely s ohebným displejem mají šanci uniformitu současných telefonů narušit, neboť každý výrobce zkouší využít schopností ohebného displeje jiným způsobem.

Zatímco konkurenční Samsung Galaxy Fold má ohebný displej umístěný dovnitř telefonu, čerstvá novinka od Huawei ohýbá displej přes vnější hranu – výrobce toto řešení označuje jako Falcon Wing design. Panel tak bude vždycky na očích, což ale znamená, že je mnohem více zranitelný. Kvůli ohebnosti jej nemůže chránit žádné tvrzené sklo, nicméně z výroby je na něm nanesena fólie, která drží velmi dobře.

V rozevřeném stavu Mate X připomíná tablet s téměř čtvercovým displejem o úhlopříčce 8 palců (poměr stran je 1:1,1). Zařízení nemá jednotnou tloušťku – při jednom z okrajů dochází skokově k výraznému rozšíření, ve kterém jsou uschovány některé komponenty včetně fotoaparátu.

Díky této unikátní a chytře navržené konstrukci postačilo výrobci použít pouze jeden fotomodul, který poslouží jako hlavní fotoaparát, i jako selfie kamerka. Fotoaparáty se pyšní puncem značky Leica – ten primární má rozlišení 40 Mpx (f1.8, 27mm, 1/1.7″), širokoúhlý disponuje 16Mpx (f/2.2, 17mm) a třetím do počtu je 8Mpx teleobjektiv (f/2.4, 52mm). Pak je zde ještě čtvrtá 3D ToF kamerka, která se nenápadně maskuje pod trojlístkem fotoaparátů.

Huawei Mate X a skvěle řešený ohebný displej

Zobrazovací panel se neohýbá ve své geometrické polovině, křídlo s „hrbem“ je delší, nicméně kratší křídlo při zavření vystouplý modul zarovná. Celková tloušťka telefonu v zavřeném stavu je pouze 11 mm, v rozevřeném stavu je tloušťka (mimo širší část) pouze 5,4 mm. V ruce se Huawei Mate X drží velmi dobře, a to jak v zavřeném, tak i otevřeném stavu.

Huawei Mate X 19
Huawei Mate X láká na špičkový displej, který navíc můžete ohýbat

V zavřeném stavu k sobě obě části perfektně doléhají bez nutné vzduchové mezery. Ukazatel hmotnosti se v případě Mate X zastavil na hodnotě 295 gramů. Na telefon by to bylo hodně, ale tady dostáváte do rukou tablet s osmipalcovým OLED displejem.

Huawei Mate X a možnosti „rozložení“ celého ohebného displeje
Huawei Mate X a možnosti „rozložení“ celého ohebného displeje

Ten má rozlišení 2 480 × 2 200 pixelů (v rozloženém režimu), v zavřeném stavu se rozdělí na 6,6″ panel s rozlišením 2 480 × 1 148 pixelů (telefonní mód)  a 6,38″ panel s rozlišením 2 480 × 892 pixelů (telefonní mód s modulem s fotoaparáty). Telefon automaticky rozpozná, kterou část displeje máte otočenou k sobě – ta zůstane aktivní, druhá strana se vypne.

Trochu jsem se obával, jak bude zobrazovací panel v reálu působit. Z fotografií ani videa to není příliš patrné, ale v reálu displej působí neskutečně dobře – má velmi reálné barevné podání a skvělou čitelnost na přímém sluníčku. Skutečně je na něj radost pohledět. Nechybí samozřejmě ani pohotovostní režim, kdy se na „vypnutém“ displeji zobrazují informace o datu, čase a notifikacích.

Pokud chcete telefon rozložit, je nutné stisknout speciální tlačítko. Jednou rukou to ale nepůjde, vždy budete potřebovat obě dvě. Při ohýbání displeje kloub vydává jemný zvuk a při určitém úhlu je na obrazovce vidět pruh, ve kterém se panel ohýbá. U prodejních kusů by ale tento neduh měl být vyřešen. Mate X by měl bez problémů zvládnout 100 tisíc skládacích cyklů, což je hodnota, na kterou se při reálném používání nemáte šanci dostat ani po 3 letech.

Android 9.0 s řadou optimalizací

Operačním systémem se stal Android 9.0 s grafickou nadstavbou EMUI ve verzi 9.1.1. Součástí je i řada vylepšení, které uživateli dovolují lépe využívat ohebného panelu – na velké ploše lze například pracovat se dvěma aplikacemi vedle sebe; ty jsou ale vždy zobrazeny ve stejné velikosti, ale doufejme, že do uvedení na trh půjde jejich poměr měnit dle potřeby.

Vyzkoušel jsem si také psaní na softwarové klávesnici a jak v zavřeném (telefonním), tak tabletovém režimu se na ni píše velmi pohodlně. Vůbec nejlépe se mi ale psalo v režimu tabletu, kdy na displeji vidíte skutečně velké klávesy, do kterých se skvěle strefuje. Do systému se přihlásíte buď skrze váš obličej, nebo otiskem prstu – čtečku najdete integrovanou přímo do tlačítka Power na boční hraně a odemykání je skutečně bleskové.

Čtečka otisků je umístěna přímo v tlačítku Power
Čtečka otisků je umístěna přímo v tlačítku Power. Díky tomu je snadno přístupná a funguje spolehlivě.

Při sledování videa v rozloženém stavu se vzhledem k poměru stran displeje připravte na černé pruhy pod a nad videem. Pro co se naopak Mate X skvěle hodí, je práce s dokumenty, webovými stránkami, nebo soubory. V těchto situacích totiž skvěle využijete větší plochy zobrazovacího panelu.

Jak můžete vidět na videu výše, překreslení obrazovky z telefonního do tabletového režimu je bleskové a funguje spolehlivě. Zástupci společnosti Huawei nám prozradili, že vývojáři aktuálně pracují na vylepšování uživatelského zážitku, aby bylo prostředí co možná nejlépe optimalizované pro ohebný displej.

Ocenil bych, kdyby bylo možné používat ne dvě, ale klidně tři okna obrazovek vedle sebe, a s konfigurovatelným poměrem zabrané plochy na displeji, což by měl umět konkurenční Samsung Galaxy Fold.

Huawei Mate X: špičková výbava a podpora 5G

Huawei Mate X běží pod taktovkou Kirinu 980, kterému sekunduje 8 GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu 512 GB a lze jej dále rozšířit díky slotu na pam. kartu Nano Memory Card. Mate X se rovněž pyšní podporou 5G sítí, kterou zajišťuje modem Balong 5000. Klasická verze konkurenčního Samsungu Galaxy Fold podporou 5G sítí nedisponuje, ale jihokorejský gigant už také chystá verzi s podporou sítí páté generace.

Hardwarové parametry Huawei Mate X
Systém: Android 9.0
Rozměry: 161,3 x 146,2 x 5,4 mm, Hmotnost: 295 g
Čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core 2x 2,6 GHz Cortex-A76, 2x 1,92 GHz Cortex-A76, 4x 1,8 GHz Cortex-A55
RAM: 6/8/12 GB, Interní paměť: 128/256/512 GB, Pam. karta:
Displej: AMOLED, 8″, 1148 × 2480 px, 2200 × 2480 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera:
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4400 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Akumulátor je rozdělen na dvě poloviny a nabízí souhrnnou kapacitu 4 500 mAh. K dobíjení slouží USB-C port umístěný na spodní straně modulu. Huawei k telefonu dodává ultrarychlou 55W nabíječku, díky které baterii za 30 minut dobijete na 85 % kapacity.

Do prodeje v září a s brutálním průvanem v peněžence

Huawei Mate X na mě udělal dojem a těším se, až se mi do rukou na recenzi dostane finální verze. Někomu mohou telefony s ohebným displejem přijít zbytečné, ale já sám jsem se na uvedení podobného modelu těšil více než 5 let.

Líbí se mi myšlenka mít v kapse zařízení o velikosti většího telefonu, které během několika vteřin rozložím a získám malý tablet. Tajně doufám, že se mi do rukou brzy dostane také konkurenční Samsung Galaxy Fold, abych obě novinky mohl porovnat.

Jisté ale je, že právě Mate X a Galaxy Fold budou patřit mezi nejvíce sledované smartphony letošního roku a snad jejich uvedení do prodeje nebude provázet žádné další zpoždění. Jen ta cena bude v obou případech extrémní – Galaxy Fold by se měl prodávat za zhruba 52 tisíc korun, Mate X pak bude atakovat hranici 60 tisíc Kč.

Nepřehlédněte – Samsung Galaxy Fold: podrobné první dojmy a videopohled

Mimochodem, vzorek, který jsme měli zapůjčený na test je jediným v Evropě a po různých předváděčkách a testech koluje od konce února, kdy byl představen. Za ty 4 měsíce tedy dostává zabrat prakticky každý den, nicméně žádné opotřebení nejen na displeji, ale i ohebném mechanismu není nijak znát. Všechny díly k sobě stále perfektně lícují a je vidět, že inženýři v Huawei nic nepodcenili.

Ve světě se začne prodávat v průběhu září a doufejme, že se s nim oficiální cestou dočkáme i na pultech našich obchodů. Vypadá to, že „doba ohebná“ konečně začíná a už teď se těšíme, jaké další novinky si pro nás výrobci nachystají.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David
Anonym
David

Teď se může Trump zase posrat.

Arrrrrr
Anonym
Arrrrrr

Proč zase? Není nad to tahat politku mezi technologie

Marek
Anonym
Marek

Ten telefon je fakt pecka, vypadá skvěle takhle na fotkách. Jak na vás redakce působil, prémiově nebo spíš jako plasťák? Těším se na recenzi :-)

My. bone
Anonym
My. bone

no konečně někdo sepsal ucelený první dojmy a ne jen zevrubná recap specs. Telefon hezkej, ale šedesát papíru je masakéros!

Ferry.one
Anonym
Ferry.one

tohle je super a chválím za povedenej videopohled, autor ví o čem mluví :-)

uni
Uživatel
uni

Jako fanoušek Samsungu? Zajímavé zjištění ?

Refael
Anonym
Refael

Něco z jeho prostředí :

[odkaz]

Brona
Anonym
Brona

Proč to sem spamujes? vždyť mnohem lepší a ne tak nudný záběry mají přímo ve smartmania videu ?

NOname
Anonym
NOname

Ne vubec zadne spozdeni jen par mesicu za me shit jak fold tak mate x az to neco vydrzi klidne 40 dam

Peťa
Anonym
Peťa

Samsung má rozhodně lepší řešení. Hlavní display uvnitř.. Jen to zabíjí ten malý venkovní.. Kdyby měl přední display jako s10, tak by to bylo o něčem jiném.. Asi to technicky zatím nemá zmáknuté.. Každopádně dobře, že jsou tu dva velcí hráči, co se pouštějí do těchto věcí.. Jsem zvědavý na další generace, protože toto není zatím moc použitelné a najde si jen hrstku fandů, kteří neví co s prachama..

Blykomod
Anonym
Blykomod

podle mě je lepší tohle řešení. Nemáš dva displeje, ale jednu plochu, kterou můžeš využívat na tři způsoby. Ten jeden je teda hlavně na selfies, ale i tak máš telefon/tablet. Kdyby nestál 60, ale třeba 40 tisíc, tak si na něj přes léto nad i našetřím, ale ta částka je mimo můj rozpočet. byť je to krasavec.

Petr
Anonym
Petr

Mě vadí ten plastový displej, ono to asi jinan vzhledem ke konstrukci nejde, ale bude to věčně poškrábaný a folii na to nenalepíš. Jinak řešení 2v1 je super. Osobně je mi milejší řešení od Samsung ale je super že je z čeho vybírat

uni
Uživatel
uni

Jo fólie na plastové displeje byly neuvěřitelný byznys ? Kolikrát to zdvojnásobilo marži z prodaného zařízení (no dobře, s pozdrem) ?

Dealler
Uživatel
Dealler

Jestli Fold vydržel v rukou influencerů 2 dny, zajímalo by mě, jak dlouho vydrží tohle. Vypadá to jak plastovej bazmek. Vsadím se, že software bude totálně nedotaženej.