TOPlist

Huawei Mate Xs je nadčasová skládačka s ohebným displejem

Huawei Mate Xs

Smartphony s ohebným displejem se v loňském a především letošním roce konečně staly realitou. Představení prvních vlaštovek jsem se dočkali na konci února 2019 – nejprve přišel Samsung Galaxy Fold a o několik dní později Huawei Mate X, na který později navázal mírně vylepšený Huawei Mate Xs, který už nějaký čas používám jako svůj primární telefon a mohu se tak s vámi podělit o poměrně podrobné dojmy.

Vzhledem k vysoké ceně, která se pohybuje okolo hranice 60 tisíc korun je jasné, že tenhle super-smartphone nebude pro každého, ale o to se ani výrobce nesnaží. Telefony s ohebným displejem začínají pomalu definovat zcela novou kategorii zařízení, u které můžete po rozložení snadno získat displej tabletové velikosti.

Huawei Mate Xs si v rámci oficiální české distribuce zakoupíte pouze na oficiálním e-shopu značky Huawei. Výrobce navíc k telefonu zdarma přidá ochranné pouzdro, chytré hodinky nebo tablet. V jeden čas výrobce telefon dočasně zlevnil na podstatně zajímavějších 47 399 Kč, nicméně následně se jeho cena opět vrátila k šedesáti tisícům Kč.

Pozornosti neuniknete

Pokud v dnešní době smartphony něco postrádají, tak je to originální design. Nezávisle na výrobci jsou si jednotlivé modely podobné jako vejce vejci a mnohdy na první pohled nepoznáte, zda máte před sebou zařízení za tři nebo dvacet tisíc korun. Modely s ohebným displejem mají šanci uniformitu současných telefonů narušit, neboť každý výrobce zkouší využít schopností ohebného displeje jiným způsobem.

Zatímco konkurenční Samsung Galaxy Fold má ohebný displej umístěný dovnitř telefonu, čerstvá novinka od Huawei ohýbá displej přes vnější hranu – výrobce toto řešení označuje jako Falcon Wing design. Panel tak bude vždycky na očích, což ale znamená, že je mnohem více zranitelný. Kvůli ohebnosti jej nemůže chránit žádné tvrzené sklo, nicméně z výroby je na něm nanesena fólie, která drží velmi dobře.

K telefonu, který má měkký displej na vnější straně, je nutné přistupovat se zvýšenou opatrností. Aby také ne, když v kapse nosíte zařízení za šedesát tisíc korun. Já si pro Mate Xs vyhradil pravou kapsu u kalhot, do které se zkrátka cokoliv dalšího nesmělo dostat. Ani po dvou měsících používání se mi zobrazovač nepodařilo poškrábat, nicméně vždy jsem dával pozor, aby se nedostal do kontaktu s tvrdými a ostrými předměty, které by jej snadno poškodily.

Huawei Mate Xs 4
Na zadní straně se nachází trojice fotoaparátů a 3D ToF senzor

V rozevřeném stavu Mate Xs připomíná tablet s téměř čtvercovým displejem o úhlopříčce 8 palců (poměr stran je 1:1,1). Zařízení nemá jednotnou tloušťku – při jednom z okrajů dochází skokově k výraznému rozšíření, ve kterém jsou uschovány některé komponenty včetně fotoaparátu.

Díky této unikátní a chytře navržené konstrukci postačilo výrobci použít pouze jeden fotomodul, který poslouží jako hlavní fotoaparát, i jako selfie kamerka. Fotoaparáty se pyšní puncem značky Leica – ten primární má rozlišení 40 Mpx (f/1.8, 27mm, 1/1.7″), širokoúhlý disponuje 16Mpx (f/2.2, 17mm) a třetím do počtu je 8Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem (f/2.4, 52mm, OIS). Pak je zde ještě čtvrtá 3D ToF kamerka, která se nenápadně maskuje pod trojlístkem fotoaparátů.

Fotoaparátu Huawei Mate Xs jsme se podrobně věnovali v samostatném testu, který naleznete zde.

Huawei Mate Xs a skvěle řešený ohebný displej

Zobrazovací panel se neohýbá ve své geometrické polovině, křídlo s „hrbem“ je delší, nicméně kratší křídlo při zavření vystouplý modul zarovná. Celková tloušťka telefonu v zavřeném stavu je pouze 11 mm, v rozevřeném stavu je tloušťka (mimo širší část) pouze 5,4 mm. V ruce se Huawei Mate Xs drží velmi dobře, a to jak v zavřeném, tak i otevřeném stavu.

V zavřeném stavu k sobě obě části perfektně doléhají bez nutné vzduchové mezery. Ukazatel hmotnosti se zastavil na hodnotě 300 gramů. Na telefon by to bylo hodně, ale tady dostáváte do rukou tablet s osmipalcovým OLED displejem.

Ten má rozlišení 2 480 × 2 200 pixelů (v rozloženém režimu), v zavřeném stavu se rozdělí na 6,6″ panel s rozlišením 2 480 × 1 148 pixelů (telefonní mód)  a 6,38″ panel s rozlišením 2 480 × 892 pixelů (telefonní mód s modulem s fotoaparáty). Telefon automaticky rozpozná, kterou část displeje máte otočenou k sobě – ta zůstane aktivní, druhá strana se vypne.

Trochu jsem se obával, jak bude zobrazovací panel v reálu působit. Z fotografií ani videa to není příliš patrné, ale v reálu displej působí neskutečně dobře – má velmi reálné barevné podání a skvělou čitelnost na přímém sluníčku. Skutečně je na něj radost pohledět. Nechybí samozřejmě ani pohotovostní režim, kdy se na „vypnutém“ displeji zobrazují informace o datu, čase a notifikacích.

Pokud chcete telefon rozložit, je nutné stisknout speciální tlačítko. Jednou rukou to ale nepůjde, vždy budete potřebovat obě dvě. Při ohýbání displeje kloub vydává jasně patrný zvuk a při určitém úhlu je na obrazovce vidět pruh, ve kterém se panel ohýbá. Mate Xs by měl bez problémů zvládnout 100 tisíc skládacích cyklů, což je hodnota, na kterou se při reálném používání nemáte šanci dostat ani po 3 letech aktivního používání.

Android 10.0 s řadou optimalizací, avšak bez Googlu

Operačním systémem je Android 10 s grafickou nadstavbou EMUI ve verzi 10.1. Součástí je i řada vylepšení, které uživateli dovolují lépe využívat ohebného panelu – na velké ploše lze například pracovat se dvěma aplikacemi vedle sebe, přičemž velikost lze měnit.

Stejně jako u všech ostatních vlajkových smartphonů od Huawei, i tady je největší softwarovou překážkou absence Google služeb. Ty čínský gigant ve svých zařízeních nemůže používat kvůli nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustále probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou, na které ve výsledku netratí oba mocnosti, ale také zákazník. Používat Android bez služeb Googlu s sebou nese řadu omezení a kompromisů, nicméně Huawei nabízí alternativu v podobně AppGallery, kde postupně aplikace přibývají.

I tak si ale budete muset nechat zajít chuť na Google Mapy, YouTube (i když to funguje alespoň ve webové verzi), Gmail a především obchod Google Play.

Psaní na softwarové klávesnici a jak v zavřeném (telefonním), tak tabletovém režimu se na ni píše velmi pohodlně. Vůbec nejlépe se mi ale psalo v režimu tabletu, kdy na displeji vidíte skutečně velké klávesy, do kterých se skvěle strefuje. Do systému se přihlásíte buď skrze váš obličej, nebo otiskem prstu – čtečku najdete integrovanou přímo do tlačítka Power na boční hraně a odemykání je skutečně bleskové.

Čtečka otisků je umístěna přímo v tlačítku Power
Čtečka otisků je umístěna přímo v tlačítku Power. Díky tomu je snadno přístupná a funguje spolehlivě.

Při sledování videa v rozloženém stavu se vzhledem k poměru stran displeje připravte na černé pruhy pod a nad videem. Pro co se naopak Mate Xs skvěle hodí, je práce s dokumenty, webovými stránkami, nebo soubory. V těchto situacích totiž skvěle využijete větší plochy zobrazovacího panelu.

Samotné překreslení obrazovky z telefonního do tabletového režimu je bleskové a funguje spolehlivě. Zástupci společnosti Huawei mi rovněž prozradili, že vývojáři aktuálně pracují na vylepšování uživatelského zážitku, aby bylo prostředí co možná nejlépe optimalizované pro ohebný displej.

Ocenil bych, kdyby bylo možné používat ne dvě, ale klidně tři okna obrazovek vedle sebe, a s konfigurovatelným poměrem zabrané plochy na displeji, tak doufejme, že se dočkáme v některém z dalších softwarových updatů.

Huawei Mate Xs: špičková výbava a podpora 5G

Huawei Mate Xs běží pod taktovkou Kirinu 990, kterému sekunduje 8 GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu 512 GB a lze jej dále rozšířit díky slotu na pam. kartu Nano Memory Card. Mate Xs se rovněž pyšní podporou 5G sítí či sekundární eSIM.

Hardwarové parametry Huawei Mate Xs

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: HiSilicon Kirin 990 5G, octa-core, 2× 2,86 GHz Cortex-A76 + 2× 2,36 GHz Cortex-A76 + 4× 1,95 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP16, RAM: 8 GB, interní paměť: 512 GB, pam. karta:
Rozměry: 161,3 × 146,2 × 5,4 mm, hmotnost: 295 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

8″, OLED, rozlišení: 1148 × 2480 px, 2200 × 2480 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/1.7", PDAF, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 52mm, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 17mm, čtvrtý: TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: využívá se zadní kamera

Akumulátor je rozdělen na dvě poloviny a nabízí souhrnnou kapacitu 4 500 mAh. K dobíjení slouží USB-C port umístěný na spodní straně modulu. Huawei k telefonu dodává ultrarychlou 55W nabíječku, díky které baterii za 30 minut dobijete na 85 % kapacity. Při běžném provozu jsem neměl problém dostat se na 1,5 až dva dny výdrže, při náročném pracovním dni s vyšší zátěží Mate Xs bez problémů vydržel do rána do večera.

Unikátní telefon s unikátní cenou

Huawei Mate Xs je krásnou ukázkou toho, kam až se dá vývoj chytrých telefonů/tabletů dotáhnout a už teď jsem zvědavý, jak bude vypadat jeho nástupce. Novinka nabízí špičkový hardware a nekompromisní výkon i skvělé fotoaparáty, které podávají obstojné výsledky i v horších světelných podmínkách.

Zapomínat nesmím ani na patřičný wow efekt a fakt, že kdekoliv tenhle telefon vytáhnete (a otevřete), ihned s ním budete poutat pozornost. Mate Xs ale není jen o jakési póze unikátního zařízení, ale jeho největší síla tkví v tom, že z klasického smartphonu během okamžiku vytvoříte tablet, na kterém se dá velmi dobře pracovat s dokumenty či fotografiemi.

A přesně tady je cílovka pro toto zařízení. Mate Xs si nekupujte proto, že chcete telefon s ohebným displejem, ale proto, že možnosti flexibilního panelu a velikosti, kterou vám nabízí, naplno využijete ať už v práci, nebo třeba pro hraní her. Může to znít úsměvně, ale Mate Xs se skvěle hodí právě pro mobilní hraní, což by profesionální hráči her mohli ocenit.

Dávat cenu do záporů mi skoro přijde nesmysl. Za unikátnost se zkrátka platí. Přesto se doporučuji mít na pozoru před ostrými předměty, které by ohebný panel snadno mohly poškodit. A pak je také nutné počítat s chybějícími Google službami, což bude pro řadu uživatelů ta vůbec největší slabina.

Vypadá to, že „doba ohebná“ konečně začíná a už teď se těšíme, jaké další novinky si pro nás výrobci nachystají.

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku