Qualcomm Snapdragon 865: záznam 8K videa a hraní jako na počítači

snapdragon 865 1

Společnost Qualcomm koná v těchto dnech na Havaji svůj technologický summit, na němž představuje nové produkty určené do smarphonů příštího roku. Jak bylo včera předesláno, dočkali jsme se i zbrusu nového vlajkového čipsetu Snapdragon 865, se kterým se budeme setkávat v nejvýkonnějších telefonech roku 2020. Jakou výbavu dokázal Qualcomm do tohoto malého čipu vyrobeného 7nm technologii dostat?

Osm jader vládne všem

Vylepšení doznala snad každá jednotlivá položka v tomto komplexním čipu. Procesorová jednotka Snapdragonu 865 má být ve srovnání se Snapdragonem 855 o 25 procent rychlejší a energeticky úspornější, a to díky použití efektivnějších jader Kryo 585. Těch se v procesorové jednotce nachází celkem osm v následujícím zasedacím pořádku:

  • Jedno super výkonné jádro postavené na návrhu ARM Cortex-A77 s taktem 2,84 GHz
  • Tři výkonná jádra postavená na Cortex-A77 s taktem 2,42 GHz
  • Čtveřice úsporných jader postavených na návrhu ARM Cortex-A55 s taktem 1,8 GHz

Grafika jako na počítači

Zvyšoval se i výkon grafického čipu, kterým je Adreno 650 GPU; ten má být o 20 procent rychlejší a při renderování až o 35 procent efektivnější. Nový čip podporuje displeje s obnovovací frekvencí až 144 Hz, a má být ušitý na míru hráčům her, a to díky projektu Snapdragon Elite Gaming. Ten nabízí pokročilé renderování „jako na počítačích“ se zaměřením na dynamické osvětlování či na rychlejším vykreslování scén s těžkými efekty, jako jsou složité systémy složené ze spousty částic.

snapdragon 865 3

Zcela novou funkcí je Adreno Updateable GPU Drivers, která umožňuje vývojářům her ve spolupráci s Qualcommem upravovat grafický čip pro potřeby konkrétního titulu, aniž by bylo nutné čekat na aktualizaci Androidu a jeho součástí. Nové ovladače grafického čipu bude možné stahovat přímo z obchodu Play.

Qualcomm reveals 865 snapdragon processor

Qualcomm také slibuje lepší udržování výkonu během hraní bez drastického snižování frekvencí zabraňujícímu přehřívání zařízení.

Extrémně výkonná umělá inteligence

Vylepšení doznala i neurální jednotka, která slibuje dvojnásobný výkon oproti minulé generaci při zpracovávání úloh využívajících umělou inteligenci. Celkový výkon heterogenního řešení, při kterém se zapojí procesor, grafika i DSP má dosahovat až 15 TOPS, což znamená 15 miliard operací za jednu vteřinu. AI Engine navíc disponuje vlastní L3 pamětí o kapacitě 3 MB, takže nemusí využívat mezipaměť procesorové jednotky.

snapdragon 865 2

Celkově zvýšený výkon čipsetu také přinese podpora pamětí typu LPDDR5 až do kapacity 16 GB.

Zaměřeno na fotografii a video

Jestliže v některé oblasti se odehrál skutečně velký posun kupředu, tak je to v obrazovém senzoru. Osazený Spectra 480 ISP totiž dokáže zaznamenávat video v rozlišení až 8K při 30 snímcích za vteřinu, popř. 4K při 120 fps. Tento režim patrně spolkne značnou část systémových prostředků, a tak bude možné volit i nižší rozlišení. Milovníci super zpomalených záběrů si budou moci vychutnat nativní záznam videí s 960 snímky za vteřinu, a to bez jakéhokoliv omezení délky. Podporován je také záznam HDR videa ve standardu Dolby Vision, který je populární ve filmovém průmyslu.

snapdragon 865 specs

Maximální rozlišení fotografií může činit až 200 megapixelů, což donedávna znělo neskutečně, už nyní však existují první telefony chlubící se 108Mpx fotoaparáty. Nová obrazová jednotka také zvládá efektivně vyhlazovat obraz bez obětování celkové kvality.

Bez 5G ani ránu

Snapdragon 865 také disponuje nativní podporou sítí 5G, kterou zajistí modem X55 5G. Paradoxně není integrovaný přímo do čipsetu, ale bude jeho nedílným společníkem, přičemž Qualcomm údajně vůbec neplánuje verzi Snapdragonu 865 bez 5G modemu; maximálně může být tato komponenta softwarově zablokována. I přestože Qualcomm svůj modem neintegroval přímo do čipsetu, slibuje vysoký výkon a efektivitu. Maximální stahovací rychlost může činit až 7,5 Gbps, teoretickým stropem pro odesílání dat jsou 3 Gbps.

Snapdragon 865 také podporuje Wi-Fi 6 s maximální rychlostí přenosu dat 1,8 Gbps, a Bluetooth 5.1.

Dostupnost

Qualcomm Snapdragon 865 budeme vídat od příštího roku ve vlajkových smartphonech různých značek, jeho použití již přislíbily společnosti Xiaomi, Motorola či Oppo. Dá se předpokládat, že jej najdeme i ve vybraných smartphonech Samsung Galaxy S11.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku