Domů » Bleskovky » Microsoft Surface Neo: budoucnost počítačů má podobu dvou spojených displejů

Microsoft Surface Neo: budoucnost počítačů má podobu dvou spojených displejů

Hlavní hvězdou dnešní tiskové konference Microsoftu se stalo zbrusu nové zařízení Surface Neo, přinášející zcela nový form faktor, který jsme dosud ve světě počítačů neviděli.

Introducing Surface Neo

Surface Neo: kniha se dvěma displeji

Surface Neo vypadají jako kniha která se skládá ze dvou 9″ displejů spojených kloubem umožňujícím přetočení jednoho křídla okolo druhého o 360 stupňů.

surface neo 8

V rozložením stavu zařízení vypadá jako tablet s velmi nízkou tloušťkou 5,6 mm a hmotností 655 gramů, jehož displej je však v místě kloubu narušen černou svislou linkou. Možnosti použití jsou však díky kloubu výrazně širší, zvláště pak s podporou nového pera Surface Slim Pen, které lze přichytit na záda.

surface neo 4

Surface Neo může fungovat i jako standardní mininotebook, v tomto případě horní část obrazovky slouží ke konzumaci obsahu, spodní k zadávání příkazů. V Redmondu si pochopitelně uvědomují, že na softwarové klávesnici se nepíše tak pohodlně jako s pomocí mechanických tlačítek, proto bude součástí počítače i hardwarová klávesnice, která bude magneticky připojená na záda a v případě potřeby ji bude možno překlopit přímo připnout na „spodní“ displej.

surface neo 5

Ten její přítomnost rozpozná a upraví obsah – pokud se klávesnice bude nacházet při spodním okraji, objeví se nad ní speciální řádek s dodatečnými ovládacími prvky; pokud klávesnici přesunete blíže ke kloubu, spodní část displeje se přetvoří v touchpad.

surface neo 7

Nový systém Windows 10 X

Surface Neo bude pohánět speciální čipset od Intelu a systém Windows 10 X speciálně navržený pro zařízení se dvěma displeji. Tento systém je postaven na novém univerzálním jádru Windows Core a má speciální rozhraní s novými gesty, se kterými je možné aplikace jednoduše přepínat mezi oběma displeji.

surface neo 3

Systém také evidentně nepočítá s dlaždicemi, prostředí je tvořené ikonami. Systém Windows 10 X by měl přinést podporu i pro klasické win32 aplikace, budou však spouštěné v izolovaných kontejnerech.

Surface Neo je bohužel zařízení budoucnosti, se kterým se máme podle Microsoftu setkat až v příštím roce před Vánoci.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments