Domů » Bleskovky » Vivo Apex 2019: žádná tlačítka, žádné porty a čtečka otisků fungující pod celým displejem

Vivo Apex 2019: žádná tlačítka, žádné porty a čtečka otisků fungující pod celým displejem

Včera byl odhalen smartphone Meizu Zero, která má demonstrovat, jak mají vypadat telefony budoucnosti – žádná tlačítka, žádné porty, žádné otvory, ale pouze hladký monolit napěchovaný elektronikou. S podobným konceptem nyní přichází společnost Vivo.

Monolit bez jakýchkoliv narušení

Její smartphone Apex 2019 staví na podobném principu, zbavit se veškerých rušivých prvků a vsadit kartu na bezdrátová řešení. Oproti konceptu od Meizu je i hlavní fotoaparát zarovnán se zády, takže telefon skutečně působí jako oblázek, nebo jak někteří podotkli, jako kovové mýdlo. Jediný titěrný otvor najdeme v bradičce pod displejem, je v něm schován hovorový mikrofon.

Bradička je o něco málo širší než okolní rámečky, ty jsou velmi tenké a dají vyniknout obřímu OLED displeji s úhlopříčkou 6,39″. Displej obsahuje integrovanou čtečku otisků prstů, která má prý fungovat po celé jeho ploše, a nikoliv pouze na předem určeném místě. Sklo displeje zároveň slouží jako reproduktor, Vivo vsadilo na piezoelektrické senzory umístěné pod displej. Panel není narušen žádným výřezem ani otvorem pro umístění selfie kamerky, Vivo tuto komponentu nijak nezmínilo – buď se vysouvá z horního rámečku, anebo ji telefon jednoduše nemá.

Nabíjení skrze PINy

Hlavní fotoaparát na zadní straně je duální, tvoří jej kombinace 12 a 13 Mpx snímačů a LED blesk. Zda se pod zády nachází cívka pro bezdrátové nabíjení, netušíme; Vivo se totiž dobíjí kabelem, který díky magnetické koncovce přilne k PINům na zadní straně telefonu. Touto cestou mohou do telefonu putovat i data. Typická postranní tlačítka jsou řešena kapacitními senzory a snímači tlaku.

Telefon má být plnohodnotnou vlajkovou lodí, pohánět jej má čipset Qualcomm Snapdragon 855 spárovaný až s 12 GB RAM. Pro potřeby uživatele má být připraveno úložiště s kapacitou 256 GB nebo 512 GB, chybět nebude ani integrovaný 5G modem pro rychlá data. Telefon bude patrně díky své neotřelé konstrukci voděodolný, avšak míru voděodolnosti výrobce neprozradil.

Zatím jenom koncept, ale…

Bohužel stejně jako Meizu Zero, je i Vivo Apex 2019 pouze konceptem, který zatím není určen do běžného prodeje. To však nebyl ani loňský Apex, ze kterého se po pár měsících vyklubal smartphone Vivo NEX (recenze). Doufáme tedy, že se i tato ukázka zanedlouho přetaví v produkt, který najdeme na pultech obchodů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments