Recenze Vivo Nex: závan budoucnosti

Vivo Nex recenze

Podoba smartphonů se za posledních pár let výrazně změnila. Hardwarové klávesnice v podstatě vymizely, a naopak displeje se výrazně zvětšily. Aktuálním trendem jsou displeje s tenkými rámečky, které zabírají drtivou většinu čelní strany telefonů. V dnešní recenzi se podíváme na smartphone Vivo Nex, který je předzvěstí toho, jak budou vypadat telefony v následujících měsících a letech.

Značka Vivo, patřící pod čínskou společnost BBK Electronics, není v našich končinách příliš známá. Mnohem známější je třeba značka OnePlus, která spadá pod stejnou společnost. Model Vivo Nex ale vzbudil rozruch po celém světě. Může za to především displej, který zabírá v podstatě celou čelní stranu. Nezbylo ani místo na čelní kameru, pro kterou výrobce vymyslel zajímavé řešení. Na českém trhu se novinka prodává za 26 990 korun a v dnešní recenzi se povídáme, zda stojí telefon za koupi.

Video recenze Vivo Nex

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu.

Konstrukce a vzhled Vivo Nex

Při rozbalení a prvním uchopení telefonu do ruky mě zarazila především vyšší hmotnost, která činí 199 gramů. Ani po stránce rozměrů se nejedná o žádného prcka. Vivo Nex totiž měří 162 × 77 × 8 milimetrů. Další milimetry a gramy nabere telefon po osazení ochranného krytu, který je součástí balení. V tom dále najedete špuntová sluchátka, uživatelské příručky a napájecí adaptér s odpojitelným kabelem USB-C, který je bohužel určený pro čínské zásuvky.

Čelní strana je v podstatě celá rezervovaná displeji, na který se zaměříme ještě později. Do velmi tenkých rámečků se nevešel ani reproduktor pro telefonní hovory a ani čelní kamera. Zůstalo místo jen pro nezbytný senzor přiblížení.

S telefonním reproduktorem si poradil výrobce ještě celkem jednoduše. Umístil jej pod horní část displeje a zvuk prostupuje skrz vibrace čelního panelu. Ve srovnání s klasickým řešením, kdy je reproduktor ukrytý pod mřížkou, je zvuk u testovaného kousku méně hlasitý a ve hlučnějším prostředí jsem měl občas problémy rozumět hovoru.

Kam se poděla čelní kamera?

Daleko zajímavější je to, jak si výrobce poradil s implementací čelní kamery. Ta se totiž vysouvá z horní strany těla. K vysunutí dojde po spuštění aplikace fotoaparátu a přepnutí z hlavního fotoaparátu na ten čelní. Proces vysunutí trvá přibližně vteřinu a může být doprovázen i zvukovým efektem.

Pokud máte obavy z životnosti mechanizmu výsuvného fotoaparátu, pak vás mohu uklidnit. Výrobce udává, že vydrží bez potíží 50 tisíc vysunutí a zasunutí, a dokonce demonstroval jeho sílu ve videu s baletkou.

Spodní hrana obsahuje datový konektoru USB-C, mřížku hlasitého reproduktoru a trochu nestandardně i slot pro dvojici karet nanoSIM. Slot pro paměťové karty bohužel telefon nenabízí.

Výrobce nezapomněl ani na standardní sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack. Zvukový výstup se řadí k nadprůměru, čemuž napomáhá vlastní převodník Hi-Fi V1 DAC. S čím jsem ale příliš spokojený nebyl, byl přednes hlasitého reproduktoru. Ten je sice dost hlasitý, ale jinak není reprodukovaný zvuk příliš vyvážený a ve srovnání s jinými konkurenty působí „plechovým“ dojmem.

Pravý bok je domovem tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti. Levá strana těla obsahuje ještě tlačítko, kterým se ve výchozím stavu aktivuje hlasový asistent Jovi Smart (který je jen v angličtině). Nastavení lze ale změnit a tlačítku si můžete přiřadit jinou funkci.

Záda jsou stejně jako čelní strana kryta odolným sklem a mají navíc zajímavou texturu, která na slunci vytváří duhový efekt. Z výroby je na čelní i zadní straně Vivo Nex nalepena ochranná fólie. Po konstrukční stránce není novince v podstatě co vytknout. Někomu by mohla chybět zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Tu telefon nemá pravděpodobně hlavně kvůli mechanizmu výsuvné čelní kamery.

Čtečka otisků Vivo Nex příjemně překvapí

Čtečka otisků prstů se stala běžnou výbavou většiny dnešních telefonů. Testovaná novinka ale nedisponuje standardní samostatnou čtečkou. Na tu zkrátka nezbylo na čelní straně místo a na záda ji výrobce umístit zřejmě nechtěl. Vivo Nex ale přesto čtečku otisků nabízí a ta je součástí displeje. Konkrétně je umístěna uprostřed spodní čtvrtiny displeje.

Odemykání funguje stejně jako u konkurence. Před prvním použitím je nutné naskenovat příslušný otisk prstu. Poté už jen stačí pro odemčení telefonu přiložit prst na určené místo na displeji. To poznáte jednoduše i když je displej v pohotovostním režimu, protože je na daném místě zobrazen symbol otisku prstu.

Před testováním jsem měl obavy z rychlosti autentifikace. Snad každý si ještě pamatujete, jak pomalé byly první generace klasických čteček. Naštěstí jsem byl příjemně překvapen. Ano, s rychlostí klasických čteček dnešních smartphonů si zatím nezadá, ale rychlost i přesnost je podle mého názoru dostatečná. Tohle by mohla být správná cesta k zabezpečení budoucích smartphonů.

Displej: Super AMOLED bez rámečků

Displej je jednoznačně chloubou Vivo Nex. Panel s úhlopříčkou 6,59 palců zabírá přes 90 procent čelní strany, takže boční rámečky jsou opravdu minimální. Nejvýraznější je spodní hrana, která je silná přibližně půl centimetru, jinak ale máte při uchopení do ruky pocit, jako byste drželi jen samotný displej.

Super AMOLED panel se chlubí rozlišením 1080 × 2316 pixelů. Zobrazovací vlastnosti jsou slušné, ale upřímně jsem se těšil přeci jen na trochu lepší barevné podání. Možná jsem si až příliš zvyknul na výraznější barvy z konkurenčních smartphonů, ale v tomto případě jsem byl prostě lehce zklamaný. Část viny by mohla mít na svědomí i ochranná fólie, která zapříčiňuje i horší čitelnost na přímém slunci.

Hardwarová výbava Vivo Nex nabízí to nejlepší na trhu

Po stránce hardwarové výbavy nemohu novince nic vytknout. O výpočetní výkon se stará výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 845 s celkem osmi procesorovými jádry (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,7 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz) a grafickým čipem Adreno 630. Na nedostatek operační paměti si nemohou stěžovat ani ti nejnáročnější. 8 GB RAM nemá leckdo ani ve svém notebooku nebo PC. Podobné je to i se 128GB, respektive 256GB vnitřním úložištěm. Slot pro paměťové karty telefon nenabízí.

U smartphonů pocházejících od čínských společností byla v minulosti problémem omezená podpora LTE pásem. To už naštěstí neplatí a na našem trhu se v drtivé většině setkáte s „globálními“ verzemi telefonů, které podporují česká LTE pásma. Ani Vivo Nex není výjimkou.

Hardwarové parametry Vivo NEX

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 162 × 77 × 8 mm, hmotnost: 199 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,59", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2316 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, výsuvná konstrukce

Kromě toho se můžete těšit na dvoupásmovou Wi-Fi a Bluetooth ve verzi 5.0. Podpora NFC bohužel chybí a zamrzí i starší standard USB 2.0 u datového konektoru USB-C. Pro určování polohy může telefon využívat geolokační služby GPS, GLONASS a BDS.

Baterie a výdrž: velké kapacita k dlouhé výdrži

Výdrž vlajkových modelů se v posledních letech pomalu ale jistě lepší. Vivo Nex čerpá energii z akumulátoru s kapacitou 4000 mAh. To je slušný předpoklad pro dobrou dobu výdrže a novinka mě v tomto ohledu příjemně překvapila. Dosáhnout dvoudenní výdrže totiž nebyl žádný velký problém.

Telefon podporuje rychlé nabíjení, ale bohužel jsem neměl možnost jej otestovat. Kousek, který dorazil na test měl v balení napájecí adaptér určený pro čínské zásuvky a bohužel jsem neměl k dispozici redukci. Předpokládám, že by ale nabíjení z prázdného stavu do plna nemělo trvat déle než dvě hodiny.

Operační systém: největší slabina

Novinka vsází na operační systém Android 8.1 Oreo. Nejedná se o systém v čistém stavu, ale výrobce jej doplnil o nadstavbu Funtouch OS 4.0.

Už při prvním spuštění jsem byl zklamaný. V nabídce jazyků totiž (alespoň prozatím) chybí čeština. Vzhled prostředí se dá změnit prostřednictvím celé řady grafických témat. Do lišty notifikací se dostanete klasicky tažením prstu z horní hrany displeje směrem dolů. Přepínače nejčastěji používaných funkcí zde ale nenajdete.

Vivo se totiž snaží napodobovat systém iOS, takže do nabídky přepínačů se dostanete tažením ze spodní části obrazovky směrem nahoru. I vzhled jednotlivých prvků systému se podobá jablečným telefonům. Už horší je to ale s optimalizací, která v některých případech pokulhává.

Je škoda, že výrobce raději nevsadil na čistý systém Android, kde by si mohli jednotliví uživatelé vybrat jaký launcher chtějí. To samé by platilo i pro aplikace. Nex má totiž předinstalováno hned několik programů, které akorát zabírají místo v interním úložišti, ale jejich přínos je pro uživatele minimální. Doufám, že se v budoucnu objeví aktualizace, která přinese lepší optimalizaci a především podporu češtiny. V současném stavu je pro systém u Vivo Nex spíše zklamáním.

Fotoaparát a záznam videa: dvojice čoček podává slušné výsledky

Smartphone disponuje hlavním fotoaparátem s dvojicí čoček. Primární senzor se chlubí rozlišením 12 megapixelů a objektivem se světelností f/1.8, sekundární čip je 5megapixelový a světelnost objektivu činí f/2.4. Sekundární čip v tomto případě slouží pro záznam rozdílné hloubky obrazu, na optický zoom bohužel musíte zapomenout.

Ještě se zastavíme u čelního výsuvného fotoaparátu, který má rozlišení 8 megapixelů a světelnost objektivu f/2,0. Kvalita pořízených selfie není vůbec špatná, i když na úplnou špičku telefon lehce ztrácí.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Hlavní fotoaparát předvádí slušné výsledky. Snímky mají slušné barevné podání i dynamický rozsah. Ostrost ve středu snímků je prvotřídní, jen směrem k okrajům se poměrně výrazně horší vykreslení detailů a pokulhává i ostrost. S ubývajícím světlem se objevuje hodně digitálního šumu a situaci nezachrání ani čtyřosá optická stabilizace obrazu.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. S kvalitou natočených videí jsem byl spokojený. Líbilo se mi, že si telefon dobře poradí se zostřováním a dobře funguje i optická stabilizace obrazu. Duální fotoaparát není vůbec špatný, leč na úplnou špičku zkrátka nemá.

Závěrečné hodnocení recenze Vivo Nex

Vivo Nex je bezesporu smartphonem, který ukazuje, jak bude vypadat budoucnost. Troufnu si tvrdit, že za pár měsíců budou vlajkové modely ostatních výrobců vypadat velmi podobně – budou mít displej téměř bez rámečků a čtečku otisků integrovanou přímo v něm. Bohužel i tato novinka má své slabé stránky. Zobrazovací vlastnosti displeje by mohly být lepší a zapracovat by měl výrobce i na operačním systému. No a vůbec největším nedostatkem je zřejmě cena. Nex se na českém trhu prodává za 26 990 korun.

V podobné cenové hladině se pohybují i vlajkové model jiných výrobců. Ano, po stránce výkonu i v některých jiných oblastech se jim testovaný kousek bez potíží vyrovná, ale jako celek mi Vivo Nex prostě nevyrazil dech. Neberte to tak, že by byl telefon nějak špatný – to vůbec ne.

Za zapůjčení Vivo Nex děkujeme Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Ale zkrátka mu něco chybí; vzhledem k ceně jsem očekával, že se při používání dostaví pocit, že v ruce držím prémiový smartphone, ale nic takového se nestalo a i když má telefon pěkný design, použité materiály prostě nijak hodnotně nepůsobí.

Stejný pocit měl i kolega Richard Streit, který telefon také testoval a zpracovával videorecenzi. Situaci by mohla alespoň částečně napravit třeba aktualizace systému s češtinou a lepší optimalizací. Pokud hledáte opravdu nevšední telefon se špičkovými parametry, neuděláte s Vivo Nex chybu. Ve svém okolí určitě způsobíte rozruch.

Vivo Nex

Vivo Nex parametry
8.5

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

8.6/10

Kvalita fotografií a videa

8.1/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • bezrámečkový displej
  • výsuvná čelní kamera
  • čtečka otisků integrovaná do displeje
  • slušná kvalita záznamu videa
  • povedený vzhled
  • výborná výdrž

Zápory

  • kvalita fotografií nestačí na konkurenci
  • operační systém bez češtiny a s horší optiamlizací
  • vysoká cena
  • chybí NFC
  • nemá zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu
  • v ruce nepůsobí tak prémiově, jak očekáváte
Autor článku
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku