Meizu představilo smartphone budoucnosti. Nemá tlačítka, porty, ani otvory pro reproduktor

V Číně se poměrně nečekaně rozběhl závod o premiéru prvního monolitického smartphonu na světě. Očekávalo se, že si prvenství uzme společnost Vivo, avšak den před premiérou modelu APEX 2019 ukázala firma Meizu svůj smartphone nazvaný Zero. Jméno telefonu má přinášet jasný signál – telefon nemá žádné porty, žádná tlačítka a žádné otvory. Jedná se prostě o jednolitý kus materiálu se spoustou elektroniky uvnitř.

blank

Úplně hladký oblázek to není

Tělo Meizu Zero je údajně vyrobeno z keramiky, která nemá být nijak narušena. S tím ale nemůžeme tak úplně souhlasit, okolní rendery jasně ukazují například drobné otvory pro mikrofon na spodní a horní straně, nebo vystupující fotomodul hlavního fotoaparátu, který také dokonale hladké tělo telefonu narušuje. Tento detail je ale překvapivě velmi důležitý; absencí jakéhokoliv USB portu je tento telefon odkázán na bezdrátové nabíjení, a právě vystouplý fotomodul zajišťuje dokonalé vycentrování telefonu do přiložené bezdrátové nabíječky.

Předpokládáme, že výrobce vsadil na klasickou technologii Qi, takže by měl být telefon kompatibilní i s ostatními bezdrátovými nabíječkami. Ta od Meizu se však pyšní elegantním designem a velmi vysokým výkonem 18 Wattů.

https://www.youtube.com/watch?v=XqdhBsi77A4

Na telefonu také nenajdeme ani žádná tlačítka, ta byla nahrazena dotykovými senzory po stranách s hmatovou odezvou. Slot na SIM kartu bychom také hledali marně, telefon bude podporovat pouze standard eSIM. Díky tomu, že je Meizu Zero v podstatě monolit, nechybí samozřejmě voděodolnost splňující krytí IP68.

blank

Displej bez výřezu či otvoru

Čelní stranu telefonu vyplňuje 6″ AMOLED displej, který není narušen žádným otvorem či výřezem, i přesto má sympaticky tenké rámečky. Přímo do displeje je zabudovaná čtečka otisků prstů, kromě ní se lze do systému přihlásit díky rozpoznávání obličeje. Telefon je ve všech směrech symetrický, čehož využívá prostředí Flyme OS, které je připraveno na libovolnou orientaci zařízení.

blank

Nad těle zařízení nenajdeme ani mřížku hlasitého reproduktoru, reprodukci zajišťují piezoelektrické snímače umístěné pod displej. Meizu tuto technologii nazývá mSound 2.0, zda si poradí i s hlasitým přehráváním, zatím nevíme. Každopádně vždy bude možné připojit sluchátka, ovšem pouze ta bezdrátová, telefon podporuje Bluetooth 5.0. Meizu Zero běží pod taktovkou čipsetu Qualcomm Snapdragon 845, ostatní parametry jako jsou kapacity pamětí, baterie, či rozlišení fotoaparátů, jsou zatím neznámé.

blank

Zatím pouze koncept

Meizu Zero totiž zatím není prodejní vzorek, ale spíše koncept, který se možná někdy dostane na pulty obchodů. Zatím však nemá ani datum uvedení, ani cenu. Jsme zvědaví, zda Vivo zítra odhalí hotový produkt, a nebo také pouze koncept.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku