Domů » Bleskovky » CEO Huawei: Nečekali jsme, že americké sankce budou tak silné. Ztráty půjdou do stovek miliard

CEO Huawei: Nečekali jsme, že americké sankce budou tak silné. Ztráty půjdou do stovek miliard

Americké sankce proti Huawei budou mít na čínskou společnost zřejmě větší dopad, než se očekávalo. Server Bloomberg s odkazem na několik interních zdrojů ze společnosti oznámil, že samotný Huawei na letošní rok počítá s propadem mezinárodních prodejů o 40 až 60 %.

To v absolutních číslech znamená, že firma dodá oproti minulému roku až o 60 milionů přístrojů méně. Reálně tak hrozí, že navzdory dosavadnímu růstu a smělým plánům Huawei za letošní rok celkově prodá méně smartphonů než loni.

CEO: Sankce bolí víc, než jsme čekali

K dopadům sankcí se nezvykle otevřeně vyjádřil i samotný CEO a zakladatel společnosti Ren Zhengfei. Ten očekává, že firma přijde v důsledku zařazení na blacklist o 30 miliard dolarů (682 mld. Kč).

Ren Zhengfei doslova řekl, že neočekávali, že americká odhodlanost postihnout jeho firmu bude „tak silná a všudypřítomná“. „Nečekali jsme, že na nás zaútočí v tolika aspektech. Nemůžeme zajistit dodávky součástek, nemůžeme být členy mnoha mezinárodních organizací, nemůžeme blízce spolupracovat s univerzitami, nemůžeme používat nic s americkými komponenty, nemůžeme dokonce ani navázat spolupráci s těmi, kdo tyto komponenty používají.“

CEO Huawei s čínským prezidentem

Ren Zhenfgei dále oznámil, že za minulý měsíc došlo ke 40% propadu mezinárodních prodejů. Huawei prý nicméně neplánuje ve velkém propouštět ani omezovat segment vývoje. CEO věří, že se firma „vzpamatuje“ do roku 2021 i v případě trvání amerických sankcí.

V každém případě jde o značně nečekané vyjádření, které přiznává efektivitu amerických kroků. Dosud Huawei reagoval poměrně pasivně a snažil se spíše naznačit, že se bez amerických firem obejde.

Záchrana na domácím trhu?

Huawei se může rozloučit s plánem na brzké překonání Samsungu, zařazení na blacklist totiž zjevně výrazným způsobem limituje možnosti rozvoje na mezinárodním trhu. I proto zřejmě Huawei podle Bloombergu přichází s novým cílem – získat 50 % domácího čínského trhu.

honor 20 lite 15
Honor 20 Lite

Jistou nadějí na alespoň dílčí úspěch na západních trzích je před měsícem představená řada Honor 20. V Číně se totiž údajně během prvních dvou týdnů prodal milion těchto přístrojů. V Evropě se mají Honory 20 (recenze) dostat do obchodů 21. června.

Mluvčí Huawei potvrdil, že se s prodejem Honoru 20 v Evropě stále počítá. Zdroje serveru Bloomberg nicméně říkají, že vedení Huawei bude podrobně monitorovat prvotní prodeje a pokud se ukáže, že o přístroj není zájem, jsou připraveni rychle ho z evropského trhu stáhnout. Obavy pramení zřejmě mimo jiné z toho, že dva největší francouzští operátoři údajně o prodej Honoru 20 neprojevili jakýkoliv zájem.

USA vs. Huawei: vývoj kauzy den po dni

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
FantomasMan
Uživatel
FantomasMan
Offline

A čo čakali ? Že reči sa hovoria, správy sa píšu ale karavana ide ďalej ? No to ťažko. A to ešte nezačali platiť na 100 percent sankcie. A počítam, že keď začnú môže Huawei „zatvoriť krám“…

dunco
Anonym
dunco
Offline

A Ty máš z toho prasečí radost.