TOPlist

Naděje na lepší zítřky: Huawei je hrozba, ale můžeme se dohodnout, tvrdí Trump

trump huawei

Americké ministerstvo obchodu v minulém týdnu zařadilo společnost Huawei na černou listinu, čínská firma tak rázem přišla o přístup k veškerým americkým technologiím, což ji v podstatě zcela vyřazuje z mobilního byznysu. Zástupci Huawei tyto kroky označují za šikanu americké administrativy podnícenou obchodní válkou mezi USA a Čínou. A zjevně nejsou daleko od pravdy.

Trump: Společnost Huawei je velmi nebezpečná, ale…

Americký prezident Donald Trump se v čerstvě zveřejněném rozhovoru se zástupci amerického ministerstva zemědělství otřel i o kauzu Huawei a uvedl, že společnost Huawei je něco, co je velmi nebezpečné, zejména z vojenského hlediska. Poté ale dodal, že je možné, že by se řešení problémů čínské firmy mohlo stát součástí nějaké obchodní dohody Čínou.

Na otázku, jak by taková dohoda měla vypadat, Trump odpověděl, že velmi dobře pro americkou stranu. Podle amerického prezidenta je ale zatím příliš brzy na nějaké návrhy, a to kvůli velkému znepokojení z bezpečnostního hlediska.

Z výše uvedeného vyjádření lze cítit, že jde pouze a jen o peníze. Buď je Donald Trump naprosto nezodpovědný, když je ochoten vyměnit bezpečnost USA za výhodnou obchodní dohodu s Čínou, anebo Huawei není tak velká bezpečnostní hrozba, jak se nám americká vláda snaží namluvit.

Vývoj kauzy den po dni

Bohužel se nedá předpokládat, že americké bezpečnostní složky předloží nějaká fakta, která Huawei usvědčí z narušení bezpečnosti. Vývoj této kauzy tak lze jen velmi obtížně odhadovat.

Reakce Huawei z konference o kybernetické bezpečnosti

Místopředsedy společnosti Huawei Ken Hu včera na Postupimské konferenci o národní kybernetické bezpečnosti celou situaci komentáře bezpečnost ntoval následovně:

V posledních dnech byly na společnost Huawei uvaleny restrikce založené na neopodstatněných obviněních, s cílem narušit naše obchodní aktivity. Jsme přesvědčeni, že tento postup je naprosto neoprávněný.

Přibližně tři čtvrtiny evropských uživatelů smartphonů se spoléhá na systém založený na operačním systému Android. Každý pátý uživatel systému Android vlastní zařízení značky Huawei. Takováto bezohledná rozhodnutí mohou způsobit obrovskou škodu zákazníkům i firmám v Evropě.

Podobné chování představuje nebezpečný precedens. Je v rozporu s hodnotami mezinárodní obchodní komunity, omezuje globální dodavatelský řetězec a narušuje spravedlivou hospodářskou soutěž na trhu. V budoucnu tomu také může čelit jakékoliv jiné odvětví či společnost, pokud tyto problémy nebudeme řešit společně.

Když jsem přijel, tak mi bylo řečeno, že jsme na historickém místě (univerzitní kampus v Postupimi), kde kdysi stála Berlínská zeď. To mi připomnělo, že nechceme vidět další zeď a nechceme procházet další bolestivou zkušeností. Stejně tak nechceme budovat novou zeď z hlediska obchodu, nechceme budovat ani novou zeď z hlediska technologie. Potřebujeme integrovaný globální ekosystém, který nám pomůže podpořit rychlejší technologické inovace a silnější hospodářský růst. V konečném důsledku to jsou hodnoty, na které se musíme spoléhat pro udržení růstu prosperity lidské společnosti.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku