Domů » Články » Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?

Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?

Donald Trump se rozhodl zadupat společnost Huawei do země. Čínská firma se dostala na černou listinu, což znamená zákaz používat jakékoliv americké technologie. V Huawei tak rázem ztratili přístup nejen k čipům amerických výrobců (Qualcomm, Intel…), ale také k operačnímu systému Android se službami Google.

Huawei logo

Oficiální vyjádření Huawei

Společnost Huawei poskytla k této kauze oficiální vyjádření, ve kterém vyzdvihuje svůj podíl na vývoji Androidu a jeho ekosystému, z něhož mohou těžit jak uživatelé, tak celý mobilní průmysl. Huawei se zavazuje k poskytování aktualizací zabezpečení a poprodejním službám u všech stávajících smartphonů a tabletů značek Huawei a Honor, které už byly prodány nebo jsou skladem u obchodníků. Firma nadále hodlá pracovat na vytváření bezpečného a udržitelného ekosystému a poskytovat co nejlepší uživatelský dojem na celém světě.


Co bude se současnými zařízeními?

Stávající telefony a tablety se mohou nadále těšit podpoře a budou na nich stále fungovat služby Google a ochrana Google Play Protect. Uživatelé tak nepřijdou o instalace a aktualizace aplikací z obchodu Play, stejně tak budou nadále dostávat bezpečnostní aktualizace zabezpečení. Otazník visí nad systémovými aktualizacemi, neboť nová verze systému u stávajících zařízení vyžaduje certifikaci, a tu Google čínské firmě udělit nemůže. Veškeré přísliby updatů na Android Q tak můžeme hodit za hlavu, maximálně se dočkáme povýšení nadstavby EMUI na novou verzi.

Co bude s budoucími zařízeními?

S budoucími zařízeními je to mnohem komplikovanější. Huawei má v zásadě dvě možnosti – přejít na open-source verzi Androidu bez služeb Google (AOSP) nebo vsadit na vlastní operační systém. Prozatím se zdá být pravděpodobnější druhá varianta, kterou má již Huawei schovanou v šuplíku. Už v březnu potvrdil šéf Huawei Richard Yu, že jeho firma má připraven záložní operační systém. Firma jej původně vyvíjela pro případy, kdyby se Android vymknul Googlu z rukou, jeho nasazení ale nakonec možná zapříčiní americká vláda.

Hongmeng OS: náhrada za Android v podání Huawei

Podle zdrojů HuaweiCentral tento je tento systém aktivně vyvíjen od roku 2012 a nese označení Hongmeng OS; zatím však není jasné, zda se jedná o kódové nebo finální jméno. Huawei údajně tento systém za oponou používá v prototypech svých zařízení.

honrmeng os 1

Bohužel samotný systém je pouze jedním a poměrně miniaturním dílkem do skládačky, důležité jsou zejména služby na něj navázané. Vybudovat nový ekosystém s vlastními službami a vlastním obchodem aplikací je obrovsky náročný úkol, neboť je zapotřebí do něj nalákat vývojáře. A to je disciplína, která zlomila vaz už nejednomu gigantovi; vzpomeňte na Windows Phone (Mobile), webOS, Firefox OS či platformy Bada a Tizen. Bez uživatelů nejsou vývojáři, bez vývojářů nejsou uživatelé.

Huawei může těžit z toho, že je aktuálně dvojka na trhu se smartphony s rostoucím potenciálem. Otázkou ale je, jak by na změnu zareagovali zákazníci, kteří jsou navyklí na Android a jeho aplikační základnu. Málokdo se spokojí s alternativami, když u konkurence najde plnohodnotný a léty prověřený zážitek. Jestliže Huawei přehodí výhybku na Hongmeng OS, učiní tak pravděpodobně zpočátku pouze v Číně, kde je stejně většina západních služeb (včetně těch od Google) zakázaná. Pokud by se podařilo Huawei s vlastním systémem v Číně prorazit, mohlo by to výrazně zamíchat kartami a mobilní trh by získal nového silného hráče. A to by rozhodně nebylo na škodu.

Kdyby, kdyby…

Může se ale také stát, že ke změně operačního systému nakonec nedojde. V podobné situaci se v loňském roce ocitla společnost ZTE, která se po několika měsících bez amerických technologií, po sérii soudů, pokut a nápravných opatření nakonec vrátila zpět do byznysu. „Těšit“ se tak můžeme na velkou bitvu právníků, která o osudu Huawei v mobilním světě rozhodne. Do té doby však nemůžeme očekávat žádná nová zařízení.

Honor 20 (ne)přichází?

Zajímavé bude, jak se k současné situaci postaví značka Honor, která má na zítřejší den naplánovanou premiéru vlajkové řady smartphonů Honor 20. Chystané telefony Honor 20 a 20 Pro ještě přestavené nebyly, nicméně důležité certifikace již mají za sebou a nic by tedy nemělo bránit jejich uvedení na trh. Premiéra se odehraje už zítra od 15:00 v Londýně a naše redakce zde nebude chybět – vy se tak během odpoledne můžete těšit na články s prvními dojmy. Live stream z akce můžete sledovat zde.

Nepřehlédněte – Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin


K dispozici máme také vyjádření největšího prodejce elektroniky Alza.cz a.s. „Informace v médiích týkající se těchto opatření firem jako jsou Google, Intel samozřejmě bedlivě sledujeme a uvidíme jaké to bude mít ve finále dopady. V tuto chvíli je příliš brzy, abychom k tomu mohli poskytnout fundované stanovisko. Nedostupnost klíčového software by ale byla naprosto zásadní pro každého výrobce smartphonů.“

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
xzeit
Uživatel
xzeit

Pokud to dobře nedopadne, tak přejdu zpět k Samsungu. Ale k jakému?
Tady bude ještě horko…

uni
Uživatel
uni

Proti Huawei stojí více méně předešlá topka Samsungu, takže aktuálně devítková řada eSek za poměrně podobné peníze jako u Huawei.

jarka Vlhká
Anonym
jarka Vlhká

To je pěkná kravina. A tím nemyslím zrovna kvůli sw patlaninám, co leze v noci z foťáku.
Hua dělá víceméně komponentně srovnatelné (minimálně) kousky.

Rozdíl je možná v dospělejší nástavbě Samsungu, ale to je věc sw.

xzeit
Uživatel
xzeit

uni: Devítková určitě ne. Peníze neřeším.

Tedy
Uživatel
Tedy

Mimochodem začalo to podezřením na smirovani užívátelu, ale ač proti těmto firmám nic nemám a jejich služby a sw dá se říci spokojeně používám, dva největší smíraci na světě bývají označování Google a MS založením účtu a používáním s tím všichni jak tady jsme dobrovolně souhlasíme a vědí o nás daleko víc než nějaký huawei a Čína.
Pak je ještě Facebook ale ten není tak nutný

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Ne, zacalo to uz pred x lety ukradenim casti certifikacniho zarizeni pro testovani a certifikaci telefonů.

Jarmila
Anonym
Jarmila

Celé je to v dnešním světě prošpikovanm skrz naskrz celkem podivné. Ať je to jakkoliv, rozhodně neplatí jediná rovnice, USA jsou ti dobří a Čína, jen špatná. Jde o miliardy a dost možná o pozici světové jedničky.
Jestli je to dobře nebo špatně, ukáže až čas.

Menty
Uživatel
Menty

Srovnávat Huawei s MS nebo Samsungem, co se vlastního OS a ekosystému týče, není zrovna na místě. Samsung a MS čelili tržní ekonomice, kde lidé měli na výběr – buď rozšířený a zavedený Android, nebo dělat společnostem vpodstatě pokusné králíky. Huawei má uplně jinou pozici. Stačí, když Čína prostě nedá svým obyvatelům na výběr (resp. jim dá ještě méně na výběr, než teď). Když vytvoří dostatečně velkou základnu doma, nebude vůbec problém se pak dostat do světa. Tak se to ostatně stalo i tenkrát, když se Huawei ve větším dostal k nám.

Pacik
Anonym
Pacik

Nejsem si jistý, ale nemá Huawei už teď v Čínské verzi telefonů vlastní obchod s aplikacemi? Nicméně to neřeší problém uživatelů v EU – k čemu mi je hromada cenzurovaných aplikací v Čínštině? A i když má Huawei silné postavení na trhu, určitě se najde mnoho vývojářů ,kteří se na jejich obchod vykašlou – u některých je to jedině dobře, ale když bude lidem chybět například bankovní aplikace, jejich oblíbená hra, atp… tak si ten telefon prostě nekoupí…

Menty
Uživatel
Menty

To je určitě pravda. Jenže udělat v uzavřených podmínkách systém a následně ho rozšířit, to není takový problém jako přijít na otevřený trh s novým produktem. Na trh, kde je velmi silná konkurence a lidé v podstatě nemají důvod přejít. A navíc. Problém Huawei se měl vyřešit již v počátku, protože už od počátku se ví, co je to zač. Takhle na tom budou nejhůř uživatelé, ale to je prostě riziko podnikání. To, co je Huawei zač, to je chyba Huawei, ne vlády USA, takže je nutno hledat vinu tam. Tohle je celkově problém, když se na svobodné trhy dostane… Číst vice »

Michal
Anonym
Michal

Ale tak už to přeci je, v Číně má Huawei Android bez služeb Googlu, tak že tam se nic nemění, ovšem Huawei prodává cca 50% mimo Čínu a tam už ho to poškodí.

Tedy
Uživatel
Tedy

Ano přesně tak, doma pojede dal tam je Google cenzurovany a služby známé tady zakázané, Čína prostě ale oni se vysvihli díky vstupu do zemí vcerne nás kde se používá Google a tohle jim uskodi