TOPlist

Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?

honrmeng os 1

Donald Trump se rozhodl zadupat společnost Huawei do země. Čínská firma se dostala na černou listinu, což znamená zákaz používat jakékoliv americké technologie. V Huawei tak rázem ztratili přístup nejen k čipům amerických výrobců (Qualcomm, Intel…), ale také k operačnímu systému Android se službami Google.

Huawei logo

Oficiální vyjádření Huawei

Společnost Huawei poskytla k této kauze oficiální vyjádření, ve kterém vyzdvihuje svůj podíl na vývoji Androidu a jeho ekosystému, z něhož mohou těžit jak uživatelé, tak celý mobilní průmysl. Huawei se zavazuje k poskytování aktualizací zabezpečení a poprodejním službám u všech stávajících smartphonů a tabletů značek Huawei a Honor, které už byly prodány nebo jsou skladem u obchodníků. Firma nadále hodlá pracovat na vytváření bezpečného a udržitelného ekosystému a poskytovat co nejlepší uživatelský dojem na celém světě.

Co bude se současnými zařízeními?

Stávající telefony a tablety se mohou nadále těšit podpoře a budou na nich stále fungovat služby Google a ochrana Google Play Protect. Uživatelé tak nepřijdou o instalace a aktualizace aplikací z obchodu Play, stejně tak budou nadále dostávat bezpečnostní aktualizace zabezpečení. Otazník visí nad systémovými aktualizacemi, neboť nová verze systému u stávajících zařízení vyžaduje certifikaci, a tu Google čínské firmě udělit nemůže. Veškeré přísliby updatů na Android Q tak můžeme hodit za hlavu, maximálně se dočkáme povýšení nadstavby EMUI na novou verzi.

Co bude s budoucími zařízeními?

S budoucími zařízeními je to mnohem komplikovanější. Huawei má v zásadě dvě možnosti – přejít na open-source verzi Androidu bez služeb Google (AOSP) nebo vsadit na vlastní operační systém. Prozatím se zdá být pravděpodobnější druhá varianta, kterou má již Huawei schovanou v šuplíku. Už v březnu potvrdil šéf Huawei Richard Yu, že jeho firma má připraven záložní operační systém. Firma jej původně vyvíjela pro případy, kdyby se Android vymknul Googlu z rukou, jeho nasazení ale nakonec možná zapříčiní americká vláda.

Hongmeng OS: náhrada za Android v podání Huawei

Podle zdrojů HuaweiCentral tento je tento systém aktivně vyvíjen od roku 2012 a nese označení Hongmeng OS; zatím však není jasné, zda se jedná o kódové nebo finální jméno. Huawei údajně tento systém za oponou používá v prototypech svých zařízení.

Bohužel samotný systém je pouze jedním a poměrně miniaturním dílkem do skládačky, důležité jsou zejména služby na něj navázané. Vybudovat nový ekosystém s vlastními službami a vlastním obchodem aplikací je obrovsky náročný úkol, neboť je zapotřebí do něj nalákat vývojáře. A to je disciplína, která zlomila vaz už nejednomu gigantovi; vzpomeňte na Windows Phone (Mobile), webOS, Firefox OS či platformy Bada a Tizen. Bez uživatelů nejsou vývojáři, bez vývojářů nejsou uživatelé.

Huawei může těžit z toho, že je aktuálně dvojka na trhu se smartphony s rostoucím potenciálem. Otázkou ale je, jak by na změnu zareagovali zákazníci, kteří jsou navyklí na Android a jeho aplikační základnu. Málokdo se spokojí s alternativami, když u konkurence najde plnohodnotný a léty prověřený zážitek. Jestliže Huawei přehodí výhybku na Hongmeng OS, učiní tak pravděpodobně zpočátku pouze v Číně, kde je stejně většina západních služeb (včetně těch od Google) zakázaná. Pokud by se podařilo Huawei s vlastním systémem v Číně prorazit, mohlo by to výrazně zamíchat kartami a mobilní trh by získal nového silného hráče. A to by rozhodně nebylo na škodu.

Kdyby, kdyby…

Může se ale také stát, že ke změně operačního systému nakonec nedojde. V podobné situaci se v loňském roce ocitla společnost ZTE, která se po několika měsících bez amerických technologií, po sérii soudů, pokut a nápravných opatření nakonec vrátila zpět do byznysu. „Těšit“ se tak můžeme na velkou bitvu právníků, která o osudu Huawei v mobilním světě rozhodne. Do té doby však nemůžeme očekávat žádná nová zařízení.

Honor 20 (ne)přichází?

Zajímavé bude, jak se k současné situaci postaví značka Honor, která má na zítřejší den naplánovanou premiéru vlajkové řady smartphonů Honor 20. Chystané telefony Honor 20 a 20 Pro ještě přestavené nebyly, nicméně důležité certifikace již mají za sebou a nic by tedy nemělo bránit jejich uvedení na trh. Premiéra se odehraje už zítra od 15:00 v Londýně a naše redakce zde nebude chybět – vy se tak během odpoledne můžete těšit na články s prvními dojmy. Live stream z akce můžete sledovat zde.

Nepřehlédněte – Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin

K dispozici máme také vyjádření největšího prodejce elektroniky Alza.cz a.s. „Informace v médiích týkající se těchto opatření firem jako jsou Google, Intel samozřejmě bedlivě sledujeme a uvidíme jaké to bude mít ve finále dopady. V tuto chvíli je příliš brzy, abychom k tomu mohli poskytnout fundované stanovisko. Nedostupnost klíčového software by ale byla naprosto zásadní pro každého výrobce smartphonů.“

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku