Domů » Články » Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?

Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?

Donald Trump se rozhodl zadupat společnost Huawei do země. Čínská firma se dostala na černou listinu, což znamená zákaz používat jakékoliv americké technologie. V Huawei tak rázem ztratili přístup nejen k čipům amerických výrobců (Qualcomm, Intel…), ale také k operačnímu systému Android se službami Google.

Huawei logo

Oficiální vyjádření Huawei

Společnost Huawei poskytla k této kauze oficiální vyjádření, ve kterém vyzdvihuje svůj podíl na vývoji Androidu a jeho ekosystému, z něhož mohou těžit jak uživatelé, tak celý mobilní průmysl. Huawei se zavazuje k poskytování aktualizací zabezpečení a poprodejním službám u všech stávajících smartphonů a tabletů značek Huawei a Honor, které už byly prodány nebo jsou skladem u obchodníků. Firma nadále hodlá pracovat na vytváření bezpečného a udržitelného ekosystému a poskytovat co nejlepší uživatelský dojem na celém světě.

Co bude se současnými zařízeními?

Stávající telefony a tablety se mohou nadále těšit podpoře a budou na nich stále fungovat služby Google a ochrana Google Play Protect. Uživatelé tak nepřijdou o instalace a aktualizace aplikací z obchodu Play, stejně tak budou nadále dostávat bezpečnostní aktualizace zabezpečení. Otazník visí nad systémovými aktualizacemi, neboť nová verze systému u stávajících zařízení vyžaduje certifikaci, a tu Google čínské firmě udělit nemůže. Veškeré přísliby updatů na Android Q tak můžeme hodit za hlavu, maximálně se dočkáme povýšení nadstavby EMUI na novou verzi.

Co bude s budoucími zařízeními?

S budoucími zařízeními je to mnohem komplikovanější. Huawei má v zásadě dvě možnosti – přejít na open-source verzi Androidu bez služeb Google (AOSP) nebo vsadit na vlastní operační systém. Prozatím se zdá být pravděpodobnější druhá varianta, kterou má již Huawei schovanou v šuplíku. Už v březnu potvrdil šéf Huawei Richard Yu, že jeho firma má připraven záložní operační systém. Firma jej původně vyvíjela pro případy, kdyby se Android vymknul Googlu z rukou, jeho nasazení ale nakonec možná zapříčiní americká vláda.

Hongmeng OS: náhrada za Android v podání Huawei

Podle zdrojů HuaweiCentral tento je tento systém aktivně vyvíjen od roku 2012 a nese označení Hongmeng OS; zatím však není jasné, zda se jedná o kódové nebo finální jméno. Huawei údajně tento systém za oponou používá v prototypech svých zařízení.

honrmeng os 1

Bohužel samotný systém je pouze jedním a poměrně miniaturním dílkem do skládačky, důležité jsou zejména služby na něj navázané. Vybudovat nový ekosystém s vlastními službami a vlastním obchodem aplikací je obrovsky náročný úkol, neboť je zapotřebí do něj nalákat vývojáře. A to je disciplína, která zlomila vaz už nejednomu gigantovi; vzpomeňte na Windows Phone (Mobile), webOS, Firefox OS či platformy Bada a Tizen. Bez uživatelů nejsou vývojáři, bez vývojářů nejsou uživatelé.

Huawei může těžit z toho, že je aktuálně dvojka na trhu se smartphony s rostoucím potenciálem. Otázkou ale je, jak by na změnu zareagovali zákazníci, kteří jsou navyklí na Android a jeho aplikační základnu. Málokdo se spokojí s alternativami, když u konkurence najde plnohodnotný a léty prověřený zážitek. Jestliže Huawei přehodí výhybku na Hongmeng OS, učiní tak pravděpodobně zpočátku pouze v Číně, kde je stejně většina západních služeb (včetně těch od Google) zakázaná. Pokud by se podařilo Huawei s vlastním systémem v Číně prorazit, mohlo by to výrazně zamíchat kartami a mobilní trh by získal nového silného hráče. A to by rozhodně nebylo na škodu.

Kdyby, kdyby…

Může se ale také stát, že ke změně operačního systému nakonec nedojde. V podobné situaci se v loňském roce ocitla společnost ZTE, která se po několika měsících bez amerických technologií, po sérii soudů, pokut a nápravných opatření nakonec vrátila zpět do byznysu. „Těšit“ se tak můžeme na velkou bitvu právníků, která o osudu Huawei v mobilním světě rozhodne. Do té doby však nemůžeme očekávat žádná nová zařízení.

Honor 20 (ne)přichází?

Zajímavé bude, jak se k současné situaci postaví značka Honor, která má na zítřejší den naplánovanou premiéru vlajkové řady smartphonů Honor 20. Chystané telefony Honor 20 a 20 Pro ještě přestavené nebyly, nicméně důležité certifikace již mají za sebou a nic by tedy nemělo bránit jejich uvedení na trh. Premiéra se odehraje už zítra od 15:00 v Londýně a naše redakce zde nebude chybět – vy se tak během odpoledne můžete těšit na články s prvními dojmy. Live stream z akce můžete sledovat zde.

Nepřehlédněte – Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin

K dispozici máme také vyjádření největšího prodejce elektroniky Alza.cz a.s. „Informace v médiích týkající se těchto opatření firem jako jsou Google, Intel samozřejmě bedlivě sledujeme a uvidíme jaké to bude mít ve finále dopady. V tuto chvíli je příliš brzy, abychom k tomu mohli poskytnout fundované stanovisko. Nedostupnost klíčového software by ale byla naprosto zásadní pro každého výrobce smartphonů.“

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

58 komentářů

 1. Pokud to dobře nedopadne, tak přejdu zpět k Samsungu. Ale k jakému?
  Tady bude ještě horko…

  • Proti Huawei stojí více méně předešlá topka Samsungu, takže aktuálně devítková řada eSek za poměrně podobné peníze jako u Huawei.

  • To je pěkná kravina. A tím nemyslím zrovna kvůli sw patlaninám, co leze v noci z foťáku.
   Hua dělá víceméně komponentně srovnatelné (minimálně) kousky.

   Rozdíl je možná v dospělejší nástavbě Samsungu, ale to je věc sw.

  • uni: Devítková určitě ne. Peníze neřeším.

  • Mimochodem začalo to podezřením na smirovani užívátelu, ale ač proti těmto firmám nic nemám a jejich služby a sw dá se říci spokojeně používám, dva největší smíraci na světě bývají označování Google a MS založením účtu a používáním s tím všichni jak tady jsme dobrovolně souhlasíme a vědí o nás daleko víc než nějaký huawei a Čína.
   Pak je ještě Facebook ale ten není tak nutný

  • Ne, zacalo to uz pred x lety ukradenim casti certifikacniho zarizeni pro testovani a certifikaci telefonů.

 2. Celé je to v dnešním světě prošpikovanm skrz naskrz celkem podivné. Ať je to jakkoliv, rozhodně neplatí jediná rovnice, USA jsou ti dobří a Čína, jen špatná. Jde o miliardy a dost možná o pozici světové jedničky.
  Jestli je to dobře nebo špatně, ukáže až čas.

 3. Srovnávat Huawei s MS nebo Samsungem, co se vlastního OS a ekosystému týče, není zrovna na místě. Samsung a MS čelili tržní ekonomice, kde lidé měli na výběr – buď rozšířený a zavedený Android, nebo dělat společnostem vpodstatě pokusné králíky. Huawei má uplně jinou pozici. Stačí, když Čína prostě nedá svým obyvatelům na výběr (resp. jim dá ještě méně na výběr, než teď). Když vytvoří dostatečně velkou základnu doma, nebude vůbec problém se pak dostat do světa. Tak se to ostatně stalo i tenkrát, když se Huawei ve větším dostal k nám.

  • Nejsem si jistý, ale nemá Huawei už teď v Čínské verzi telefonů vlastní obchod s aplikacemi? Nicméně to neřeší problém uživatelů v EU – k čemu mi je hromada cenzurovaných aplikací v Čínštině? A i když má Huawei silné postavení na trhu, určitě se najde mnoho vývojářů ,kteří se na jejich obchod vykašlou – u některých je to jedině dobře, ale když bude lidem chybět například bankovní aplikace, jejich oblíbená hra, atp… tak si ten telefon prostě nekoupí…

  • To je určitě pravda. Jenže udělat v uzavřených podmínkách systém a následně ho rozšířit, to není takový problém jako přijít na otevřený trh s novým produktem. Na trh, kde je velmi silná konkurence a lidé v podstatě nemají důvod přejít.

   A navíc. Problém Huawei se měl vyřešit již v počátku, protože už od počátku se ví, co je to zač. Takhle na tom budou nejhůř uživatelé, ale to je prostě riziko podnikání. To, co je Huawei zač, to je chyba Huawei, ne vlády USA, takže je nutno hledat vinu tam. Tohle je celkově problém, když se na svobodné trhy dostane produkt ze země, kde není svoboda, je tam cenzura, špiclování. A teď najednou Čína vyrukuje s tím, že „vám to jako vadí?“. Čína na svůj trh nepustí vpodstatě nic, co je z USA či EU, ale svoje smetí by měla valit na ostatní trhy jen tak? To určitě ne.

  • Ale tak už to přeci je, v Číně má Huawei Android bez služeb Googlu, tak že tam se nic nemění, ovšem Huawei prodává cca 50% mimo Čínu a tam už ho to poškodí.

  • Ano přesně tak, doma pojede dal tam je Google cenzurovany a služby známé tady zakázané, Čína prostě ale oni se vysvihli díky vstupu do zemí vcerne nás kde se používá Google a tohle jim uskodi

 4. Ach jo, fakt nemám rád Huawei, ale tohle je už fakt silné kafe.
  Intel, nVidia … takže ani ultrabooky od HujaHej.

  • Tak Čína má licenci na A64 od AMD, tak třeba touto cestou. Ale tu jim asi seberou:)

 5. Asi je čas přejít na Xiaomi :D

  • Xiaomi dělají solidní telefony o tom žádná, ale zdá se že chtějí takto ničit všechny čínske firmy tedy ryze čínské začalo to ZTE, Teď huawei a další bude bohužel možná i xiaomi.
   Podle mě se to ale urovna a tohle je dočasně, USA činu potřebuje, stejně tak Čína a její ekonomika je postavena na zbytku světa pro který vyrábí Desnou hromadu všeho možného.
   Jako kdybych teď měl huawei fakt si nebudu dělat vrásky a zbavovat se jej proč také.
   Spokojeně používám od srpna loňského roku Sony XA1 a minulý týden si udělal radost Motorolu One, ani je to střední třída ale mě se designové líbí a výkonem opravdu dostačuje takže tak.

 6. Marek Studnicka

  Zdravím Ixzeit-no ono to snad tak horké nebude.Ale i kdyby,Samsung?No mám předobjednáno Xperii 1,poté sem napíšu shrnutí-a to bude nadupaný stroj-ale to je jen mj názor-moc se na tuhle mašinu Těším!

  • Bude to dočasně a za pár měsíců bude klid viz článek, USA si nedovolí huawei zlikvidovat navíc u cpu jsou soběstačnni viz HiSilicon Kirin dodávají síťové prvky atp… Ano udělají pomyslné bububu, proběhne bitva právníků, padnou sankce ale pojede se dal.

  • Jinak Samsung se v USA trsi velké oblibě, stejně tak huawei jinde, oni prostě vidí že se příliš dere vzhůru a mlsné pokukuje i po americkém trhu takže je tímhle pribrzdi.
   Už teď si v jiných odvětvích USA a Čína hází klacky pod nohy, nejznámější ohledně cla na export a import tohke je další

  • Samsung tak bych sel do Note10

  • Proč ne pokud bych našel využití koupil bych také.
   Samsung umí dobře přístroje huawei také technologický to bude hodně podobné a top modely obou výrobců jsou přibližně za stejné peníze.

 7. Marek Studnicka

  Ano, s tímto souhlasím-Samsung Note-nebot to je opravdu vyjímečný stroj.Bohužel tento nevyužiju,nicméně ačkoliv Samsung nemusím,považuji tento za vyjímečný a Těším se na Nový Note 10!!!Ten má být zcela přepracovaný!!

 8. Dalo se to čekat, ale je dobře že se koná a snad i dokoná.

  • Věř tomu a psal jsem to že je to dočasně, ano firmu poškodí proběhne bitva právníků ale ne položí je to, ač by sis to v duchu asi přál Jirko ?

  • Nic není dočasné, Huawei bude držen v šachu, stranou a tak to má u podvodné firmy být. Zacalo to infrastrukturou a telefony včetně OS konče.
   At si smoli svuj OS a telefony pro svuj trh. V USA a Evrope není pro podvodniky misto.

  • Hele když si toho názoru, připomenu ti to až bude zase klid jako u zte co potom budeš říkat ano?

  • Kolem Huawei uz neni klid nekolik let, nenastane ani v budoucnu. Uz ma nahrbu tolik podvodu, ze tady naprava neni mozna. Takze klidne pripomen. Toho se nedoziju.

  • Já teď nemluvím u nějaké „nápravě“ mluvím o tom že tohle pomine, řešit se bude zase něco jiného a s Google se tu budou mobily pod touto značkou prodávat i nadále a fungovat, toho se do žiješ, pokud si myslíš že bude tento stav trvalý, si promiň velmi naivní.

  • U Huawei už pšenka nepokvete s tím je potřeba se smířít a je dobře, že odveta přišla. Naivní je si myslet, že se na to zapomene a bude všechno jako před tímto, nebude. Huawei přestřelil na „doživotí“ bez možnosti nápravy vlastní tak i od ostatních.

  • Popravdě tvoji zast vůči všemu z Číny tak trochu přestávám chápat viz tvé komentáře jinde starosti co máš ty bych taky rád měl.
   Smir se s tím že výrobky z Číny jsou dneska naprosto všude a jsme na nich závislí, kdybych měl takhke uvažovat, zbude málo věci které si budu moci koupit, řeším důležité věci je tohle tak to dneska bohužel je, žijí si svůj spokojený poklidný a svobodný život, mam přehled co se děje jinde v Číně nebo hure v severní koreji, ano netesi mě to ale co s tím mám dělat?
   Sam mohu podporovat zvířata v pražské zoo to i dělám, nebo pomáhat kamarádce, která se velmi angažuje v podpoře děti v Africe.

  • Ne, to neni zast vuci vsemu z ciny, ale vuci podvodnikum a rizikum, kam Huawei patri anebo jinde u jinych znacek kvuli nekvalite, kopirování anebo spamovanim reklamou v OS (Xiaomi apod hnoje). Kroky jsou nastesti správné a Huawei budou pristrihnuta právem křidélka.

  • Kopíruje kde kdo. Kde, co, to. Samé. Kvalita ne kvalita vůbec nevím proč sem. Tohle. Tahas a absolutně nechápu co. Zmiňuje xiaomi tady se to téhle. Značky skutečně netýká, ty jsi příště vůči čínským společnostem zaujatý a tou zasti jsi zcela. Mimo realitu…

  • Jako napsat krade kde kdo. Proste nesmysl. Xiaomi se tyka hnojovost a cpani reklamy do OS.

  • Na reportáž se kouknu a psal jsem kopíruje ne krade, davas mi do úst něco co jsmem neřekl.
   Nikoho ne obhajují, riakm jen že je to součást obchodní války tak to je přečti si něco i jinde než na smartmanii a dalších, ty weby nemají s technikou pranic společného a zdejší lidé tam nevystupuji.
   Do jaké škatulky patřím vím moc dobře netřeba si vybírat, vidím to v jiných souvislostech než ty se svou zaslepenosti, Korejci tske kopírují Čína totéž, amici také ale ty prostě vhdis jen tam zlá nepřátelská a komunistická Čína, bez které a to ti nedochází bychom tady ani nemohli být ale to je detail a dal nemá cenu s tebou vést jakoukoliv debatu.
   V tomhle se naše názory liší debatu končím jen o jedno tě žádám, pro tvé dobro ať nejsi ještě za většího Saska, přestaň tady uživatele častovat synky, tupely, jablečnaky Ato jen kvůli tomu že používají věci které tobě nejsou po chuti… Ty tvé narážky na Apple jeho vlastníky a další tohke je vážně něco s tím začni dělat, pěkný zbytek dne

  • Xiaomi se týká hnojovosti a cpani reklam….. já už fskt nevím, já o voze ty o koze, o té hnojovosti a odpadů si plkej co chceš.
   Připadám si tady někdy jak v pomocné škole, já se tě ptal, proč sem do diskuze o H tahas jiného výrobce, s ním pokid vím, USA žádné spory nevede, zatím tedy, prosím proč sem tahas věci které s tématem nesouvisí…?
   Ja vím chceš si kopnout opět ale dej to do článku pod xiaomi sakra a ne sem

  • Jakože krade kdo tak to budeme přehlížet? Co to je jako? To je prostě špatně.. nechápu ty vaše argumenty, je jen dobře že Huawei dostane nějaké sankce, v Číně je blokováno tolik věcí z eu či us ale když se to udělá Číně tak rudé svině kvičí..

  • Speciálně pro tebe Jirko, až tady budeš zae někde psát jaká je huawei smejdska, smirujici, podvodna a odoadova firma, zdroj dávat nebudu

   „USA podezírají Čínu ze špionáží, k čemuž by teoreticky mohla čínská společnost Huawei sloužit, ovšem zatím se žádný reálný důkaz ať už z porušování zákonů nebo dokonce odposlouchávání a riziku porušení bezpečnosti neobjevil a vše je tedy stále jen v rovině nepodloženého podezírání ze strany USA a některých dalších zemí včetně i nedávného podezření, které přišlo od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v České republice. Nikdy se přitom neobjevil žádný důkaz, že by Huawei předával informace čínské vládě“

  • Shledni si tu reportaz s ukradenim certifikovaneho zarieni. Je to podvodna firma. Tuhle firmu muze branit jen hloupy clovek nebo akcionar nebo fanatik do komunismu. Sam si vyber, kam patris.

  • Jaký dokument? Nějaký odkaz?

  • Uz sem ho sem jednou daval, tuto kauzu neresime poprve. Bezelo to i ceske televizi, je to i na webu ivysilani ceske televize, tak hledej smudlo.

  • koukám že víte taky hodně, kauzi jsou pro diváky. Víte co dělal prezident s kelnerem v Číně? Zjistěte si a budete moudřejší. podepsal s Huawei smlouvy. g5 a další, víte co má kelner za firmy, od cetin po o2, furt málo… nemyslíte že ten Keller už o nás ví moc, někomu a mě taky se to nelíbí, měl by monopol na informace i vládní, rozumíme si. Nedivím se že někdo jde s tímto monstrem do boje za svobodu. co je ve světě nevím, ale tohle je jasná vychytávka kelnera a Miloše pussy

 9. Tak že pro zatím android 9 je tedy poslední co mám no dobře tak aspoň to tak rychle nezestárne pro placení mobilem jako když jsem měl 4.4.2 na Note 3 kde to skončilo hodně rychle.

  • Maximálně ti tam přímo Google pošle bez vědomí Huawei nějakou umrtvovací aktualizaci. :-D

  • Sotva tohle Google stávajícím uživatelům kteří si telefon pořídili a zaplatili neudělá… nejde o život, v případě vybuchujiciho note7 něco takového myslím bylo přímo od výrobce přístroje ale tam to byla nutnost, lidé jej nechtěli přestat používat „ne to se mě netýká, mě se to přece nemůže stát“

  • Google by byl sám proti sobě, naštvat uživatele aby přešel jinam?
   Uživatel vysolil nemalé peníze v případě drahých telefonu, a jaksi ho nezajímají tahanice USA vs Čína… Platí to co bylo napsáno, stávající uživatele nemusí mit strach

  • Uzivatel vysolil penize Huawei, ne Googlu. Google muze klidne casem nejakym zpusobem blokovat Google Play i pro stavajici uzivatele zarizeni Huawei a jeste rad, bude-li si to Trump nebo vlada prat. Bude zajimave sledovat, jak se to jeste cele posune a co se ti zda nemozne dnes, bude zitra skutecnosti. :-D
   Ale neni divu, tohle uz melo prjit davno. Ale lepsi pozdeji nez nikdy.

  • htcjirka: no to snad ne co bych pak dělal to bych musel zase používat ten Note 3 co mám v krabici kdyby náhodou něco :D

  • :-) Tak se ho hlavně nezbavuj.

  • Tedy: sice tam píšou že se stávající uživatele nemusí bát ale co tam taky píšou že je ohrožena aktualizace na Android Q který bych měl dostat pokud Huawei je takový jako byl Samsung když jsem používal Note 3 který začínal na 4.3 pak dostal 4.4.2 a nakonec 5.0 a konec tak že můj Mate začal na 8.0 teď má 9.0 tak měl by mít i Q

  • htcjirka: právě proto si ho ještě nechávám a taky jsem mu koupil novou baterii kdybych opravdu musel zprovoznit akorát bez Google Pay atd. protože stáří :D

 10. Ještě že ten Android sajrajt nepoužívám ??

 11. No aspoň mi ho třeba za měsíc nezakážou?? a ty si ho pořiď taky protože moc rozumu jsi taky asi nepobral ??

  • To ne, Apple ti zakazuje mraky veci, tam uz skoro neni co zakazovat. :-D
   Ani me muj system nezakazou, takze i tak strela vedle, tupelo jablecne :-).

  • Se divím že nejdeš dělat sem do redakce aspoň by se člověk pobavil ?? ty tvoje komentáře, hodně dlouho hromaděná hloupost ?

  • Jses si tak jistý že tobě ten „tvůj“ systém nezajaziu, až se musím smát nikdy nevíš dopředu co se stane, ono se ty naivko může také v horizontu pár let stát, že Samsung nebo jiné firmy z kioreje, mají také máslo na hlavě, ale ty si teď king, máš svoji modelu řeči typu „samozas.. lagujujici S.. a“ jsem už pěkně dlouho nečetl, dřív si do androidu kopal každý den teď je to dobré co?

  • Luky
   Nějaký mindrak asi bude že současného života, vše je špatně vše je hnůj pouze to co mám já a ME teď vyhovuje, je to jediné správné, pořádně drahé protože já na to zkrátka mám a ty co máš jiné priority než nadstandart až luxus v elektronice, ty se jej vymlouvat, protože já z nzkrwtka nemas.. tohle mi Jirka před časem psal a dobře jsem se bavil.
   hele na tohle si jako já a ostatní časem zvyknes.
   Stejně tak si zvykni že pritvrdil, alespoň tady anonymně na netu, už své nepřátele a lidi kterými pro to co používají pohrda, necastuje slovy synek ale tupelo, konkrétně teď tupelo jablečné… pokud se někdo dokáže za pomoci anonymity internetu a momentální nemožnosti být poblíž chová, pro mě je to Bl. EC obecný nic víc nic min. .

 12. bych řekl, že je za tím jiný zájem. Budování 5G sítí. V tom jsou miliardy a ne jen to, napojení na cloudy …a pokud jsou pravdivé různé teorie, pak i kontrola do budoucna. A tam bohužel svět zaspal a Huawei je ready. Tak jej chtějí US stůj, co stůj zastavit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).