Domů » Bleskovky » USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu

USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu

Americké ministerstvo obchodu v minulém týdnu zařadilo Huawei a 68 jejích dceřiných firem na černou listinu, která čínské firmě zakazuje nakupovat vybavení od amerických společností. Restrikce se netýkají pouze hardwaru, ale i softwaru, což se nyní potvrzuje v praxi – podle agentury Reuters Google pozastavil veškerý obchod s Huawei na veškeré hardwarové a softwarové produkty s výjimkou těch, na které se vztahují licence s otevřeným zdrojovým kódem.

Huawei logo

Android pouze bez Google služeb

To znamená, že budoucí smartphony Huawei přijdou o přístup k Androidu s certifikovanými službami Google, jako jsou Gmail, Google Mapy, Store, apod. Huawei má možnost použít otevřený kód Androidu (AOSP) bez těchto služeb, to by však znamenalo sázku na vlastní obchod aplikací. Restrikce platí globálně, nemá se však vztahovat na současná zařízení; těm zůstane přístup ke službám Google Play i nadále. Otázkou však je, jak to bude s jejich aktualizací na novější Android.

Huawei má na americkém trhu zavřené dveře kvůli údajnému napojení na čínskou vládu a možné špionáži. Čínský gigant nedávno potvrdil, že má vyvinutý vlastní operační systém, který by mohl Android zcela nahradit. Podle šéfa Huawei Richarda Yu má k jeho použití dojít pouze v případě krajní nouze; je dost možné, že takový stav právě nastal.

Bez amerických čipů

Podle agentury Bloomberg bude mít navíc Huawei problém i v oblasti hardwaru, ruce od čínské firmy dávají pryč přední výrobci čipů Intel, Qualcomm a Broadcom, podle japonského serveru Nikkei se přidávají i společnosti Infineon Technologies, Micron Technology a Western Digital. V oblasti hardwaru je společnost Huawei víceméně soběstačná, neboť si spoustu mobilních čipů (včetně 5G modemů) navrhuje a buduje sama.

Zastavení dodávek od Intelu ale může ohrozit její počítačový byznys, byť v Huawei se prý na tuto situaci připravovali a procesory se předzásobili. Zásoby mají údajně pokrýt minimálně 3 následující měsíce, což by mělo pokrýt dobu, na jejímž konci bude rozhodnuto, jak přísné sankce budou na Huawei uvaleny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

139 komentářů

 1. Už bylo na čase s tím něco dělat a toto řešení, zdá se býti definitivním.

  • Zpráva mě zastihla ráno v šest když jsem dorazil na nákladku.
   Na CRo Radiozurnal ji říkali jako první, prý snad nemá platnou licenci na android.
   Stávajících se to týkat nebude ale nove prodané přístroje mají mít od Googlu snad jen základ.
   Nevím druhý krok obchodní války dle mě spiclovani se nepodařilo prokázat takže tohle je druhý pokus jak USA cune chce znepříjemnit obchod, něco podobného bylo v případě ZTE ale tam se to týkalo její spolupráce s znepratelenym státem, proti kterému USA bojuje, dodával snad technologie už nevím podrobnosti.
   Huawei se také daří US s činou nedávno uvalily vyšší clo na zboží, tohle je další, co přijde pak nikdo asi přesně neví, ale dobre to určitě není a nezbývá než doufat že se ti do konce roku zklidni.

  • [odkaz]
   Tady je to hezky popsané.

 2. Odemknutý bootloader v základu a jedeme dál, děkujeme USB-A za další projev stupidity.

  • Právě že Huawei je zamyká.. proč asi?

  • Apple zamyká bootloader u telefonů, proč asi?

  • V clanku Huawei, v komentarich Apple, fakt se bez lecit.

  • Tak nevím, vážně je pointa mého tak příspěvku tak skrytá? Musím napsat jinou firmu, která vyrábí telefony a má zamčený bootloader.
   Abych náhodou neurazil vztahovačné fanoušky Applu nebo Umidigi nebo LG … SJW mezi značkami výrobců.
   Jinak už se léčím na alergii na pyl a blbé kecy, ještě mám něco přidat?

  • Kdybys byl alergickej na blbý kecy, tak si sám ze sebe každej den obsypanej jak Wolowitz po oříškách.

  • A to se vylučuje? To jako nemůžu být alergickej na svoje vlastní kecy nebo co?

 3. nechápem tu radosť ostatných tu sa ukázalo ako moc ma monopol a ako ľahko sa dá neobchodne zničiť konkurencia aj kde sa spor netýka mobilov ale sieťovej infraštruktúry kde sa namieta bezpečnostné riziko . a dôsledok čínsky trh je veľký a dôjde k jeho väčšej zatvorenosti a separácii a pre nás ostatných možno vznik novej platformy

 4. Vyzera to tak ze Huawei doplaca na to, ze sa snazi byt jednickou na trhu…

 5. Baví mě, jak všechny huaovce v tom vidí obchodní válku. Mělo snad někdy USA potřebu likvidovat Samsung? Nikdy nic takového nedělali. Pochopte, že tohle bude stát USA obrovské množství peněz a nic dobrého jim to nepřinese, jenom nižší zisky googlu a tedy i USA. Je tedy naprosto jasné, že o žádnou obchodní válku nejde, ale jde o to, že Huawei je nebezpečná zločinecká organizace, které se USA chce na svém trhu za každou cenu zbavit.
  Google totiž nepřijde o příjmy ze služeb pouze v USA, ale po celém světě, kde bude nyní Huawei neprodejný.

  • Mělo – veto rozhodnutí Samsung vs. Apple od prezidenta?
   Nepletu se?

  • Tak bavíme se o znevýhodňování značek jiných států. To, že Obama pomohl Applu a jedno rozhodnutí soudu o zakázu prodejů iPhonu 4 stáhl, to není znevýhodnění samsungu, i když ten tu žalobu podal.
   Pořád to ale byla válka Samsung proti Applu, ne proti vládě.

  • Cokoliv co je politicky motivované se netýká vlády?
   To nebylo znevýhodnění Samsungu? O.o

  • Znevýhodnění samsungu nastane, pokud jim zakážou prodávat aktuální nebo loňské galaxy a klesnou jim zisky. Nebo například zakážou android do těch zařízení – tak jako tady s Huawei.
   Zrušení zákazu prodejů v té době tři roky starých iPhonů opravdu znevýhodnění samsungu není. Nelze ani předpokládat, že by samsungu díky tomu vzrostly zisky, když už byl v té době iPhone 6 po boku s předešlými iPhone 5S a 5C (kterých se zákaz netýkal) nikdo po iPhonu 4 ani neštěkl. To byly pouze žabomyší války o to, kdo má lepší právní oddělení a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Směšnou pokutou pro Samsung.
   Ale ano,to zrušení prodejů iP4 Apple by tenkrát poškodilo minimálně, Samsungu to naopak pomohlo minimálně, myslím, že Obama se do toho neměl vůbec plést… s tím souhlasím. Nějakou obchodní válkou nebo úmyslným poškozením samsungu bych to rozhodně nenazval

  • Pořád tu mícháš jablka s hruškami. V prvním případě se jednalo o právní spor mezi dvěma firmami Apple a Samsung a druhý jmenovaný nikdy nebyl nikým podezříván ze špionáže a propojenosti na autoritářskou vládu usilující o světovou nadvládu.
   V případě Huawei ale jde o přímý spor mezi firmou a vládou, kdy je daná firma usvědčená ze špehování (viz kauza sídla Africké unie) a podezřelá z toho, že stejné aktivity ve prospěch čínské vlády dělá všude na světě včetně USA.
   Tedy dvě nesrovnatelné věci.

  • je to čistá obchodná vojna zahraničný experti žiadajú dôkaz a žiadajú ho spojenci USA ako Nemecko
   treba všetko vidieť aj v súvislostiach Amerika lobovala u spojencov za zákaz Huawei ale okrem Austrálie ju nikto masíve nepodporil tak krok B stav núdze aj kde jasné že žiadny stav núdze nie je _qam_ ja si ešte pamätám diskusie na internete o zbraniach hromadného ničenia čo má Sadám a že treba viesť vojnu a ochrániť svet aj vtedy boli v diskusiách taký ako ty že USA chce len dobrú vec ale ako sa ukázalo žiadne zbrane neboli a USA hrá vždy len samo pre seba a Trump zvlášť kam to povedie ˇčina je najväčší zahraničný veriteľ USA do terajšej histórie ľudstva žiadna obchodná vojna nemala víťaza

  • Ano, všechno je třeba vidět v souvislostech, ale ty souvislosti musí být postavené na opravdu komplexních a nezaujatých informací , ne jen na takových, které se mi hodí do krámu a do mého světonázoru ;)

  • Veď práve žiadny dôkaz neexistuje aspoň nebol zverejnený a navyše tu máme iné fakty čo treba brať do úvahy materiály čo zverejnil Snowden a Wikileaks o špiónovaní USA aj vlastných spojencov čo kde je možná aj takáto alternatívy že technológia infraštruktúra Huawei je bezpečná a je až natoľko bezpečná a uzavretá že nedovolí USA realizovať podobné praktiky ako môže napr u nokia cisca a ericssonu toto sú tie súvislosti možno to je tak možno nie ale treba zvážiť všetky alternatívy lebo teraz je to len podozrenie

  • Důkazy jsou – viz špehování sídla Africké unie. Nikdo nepopírá, že NSA špehuje celý svět. Na druhou stranu myslet si, že „technológia infraštruktúra Huawei je bezpečná a je až natoľko bezpečná a uzavretá…“ je důkaz buď extrémní naivity, zaujatosti nebo idealizace, ale hlavně absolutní neznalosti čínských reálií a geopolitiky a toho, o co ve světě jde.
   Tady jde primárně o mocenský boj. Obchodní válka je jen nástroj a je druhořadá.
   Btw. Mnohem radši budu špehovaný od USA, které je spojencem a je stále demokratickým státem jakž takž dodržujícím lidská práva, než od autoritářské Číny, která ve své politice stále přitvrzuje, na lidská práva kašle a snaží se být světovým technologickým a posléze i vojenským hegemonem se všemi negativy z toho plynoucími.

  • Xaver: Radši budeš špehovaný od USA, který strká rypák všude kam nemá, po celém světě rozpoutává války a žije pouze z výroby a prodeje zbraní.. gratuluji..
   Zato ta zlá čína si žije na vlastním písečku a nikoho neotravuje, nikomu nic nepřikazuje – to je opravdové zlo…

   A teď bude ještě USA rozkazovat, že si ani EU nesmí vyrábět zbraně a musí je kupovat výhradně z USA? Tohle je opravdu k pláči a kdo to nevidí je ignorant.

   Ano oba mají svá pro a proti, ale USA rozhodně není o nic lepší jak čína – spíše bych řekl že je to naopak..

  • ja nechcem byť sledovaný od nikoho ani od spojenecov a priznajme si Android a aplikácie googlu sú čisto ekonomický ťah ktorý z bezpečnosťou nemá nič spoločné

  • @jk001: Fakta:

   1) Čína je komunistická země = jedna strana ovládá armádu, policii, tajné složky a vše je centrálně řízeno
   2) Navzdory všem diplomatickým tanečkům je Čína z podstaty věci neustále ve skryté/studené válce se všemi zeměmi, zejména s těmi západními s demokratickým politickým systémem, popř. se připravuje na válku horkou
   3) Huawei je jedna z kybernetických zbraní Čínské lidové armády. Narozdíl od ostatních trpasličích značek typu 1+, Oppo atd. její business nestojí a nepadá se smartphony, klíčové jsou infrastrukturní prvky pro mobilní sítě a další stovky typů serverů a síťových prvků, které produkuje
   4) Čínský ekonomický úspěch je mimo jiné postavený na systematické krádeži intelektuálního vlastnictví a výrobky Huawei slouží mimo jiné jako prostředky k této činnosti
   5) USA je náš strategický spojenec

   Obracet tyto fakta je moderní zábava trollů, dětí bývalých StBáků, politruků a lidových milicí hlásícím se k dnešní KSČM, Rusku a dále opic, které hltají weby typu Aeronet a věří tamním „informacím“

  • „a žije pouze z výroby a prodeje zbraní.“

   Vypichuji jen tu největší absurditu z celého tvého velice kvalifikovaného a objektivního názoru…
   Tvoje informace o světě jsou žalostné a extrémně zkreslené.
   Ano, ten dopis od nějakých dvou amerických političkách ohledně vývoje zbraní v EU je opravdu zarážející, ale podobné kraviny můžeme slyšet od politiků napříč celým světem. Navíc Trumpova politika je značně diskutabilní a kontroverzní, což ovšem neznamená, že na základ toho máme posuzovat celé USA. Stejně jako na základě politiky Babiše nebudu posuzovat celou ČR.

   Btw. špehovaný budeš tak jako tak. Musíš si vybrat ;)
   Šovinistickou, namyšlenou, arogantní, sebestřednou, autoritářskou Čínu, která si rozhodně už dávno nehraje jen na vlastním písečku, opravdu nevolím. TO bych musel musel trpět nějakou duševní poruchou

  • „Zato ta zlá čína si žije na vlastním písečku a nikoho neotravuje, nikomu nic nepřikazuje – to je opravdové zlo…“

   To ze je to hlavni hybac politikou na dvou kontinentech a cast Oceanie ti prijde jako vlastni pisecek?

  • Důkazem extrémní naivity,neznalosti a zaujatosti je myslet si, že v Huawei jsou tak hloupí, že by implementovali „špiónský“ hardware ( o kterém se především jedná ) přímo do svých produktů a čekali, že se na to nepřijde. Hlavně v posledních cca 10ti letech, kdy se kontroluje snad i toaletní papír z Číny.
   A o snaze Číny být vojenským světovým hegemonem – to je na pousmání. Je vidět, jak znalý a hlavně nezaujatý je celý příspěvek.

  • Mark:
   „A o snaze Číny být vojenským světovým hegemonem – to je na pousmání. Je vidět, jak znalý a hlavně nezaujatý je celý příspěvek.“
   Nejdřív si pořádně něco o současné Číně a politice Xi Jinpinga nastuduj a pak komentuj. ;)

  • Xavier – uveď prosím alespoň 3 nezávislé a jasně prozápadně neorientované zdroje, ze kterých vycházíš. TV Nova a Blesk neberu jako relevantní :-) Rád se ve svých skoro 50ti letech poučím.

  • Mark: Uvedením svého věku mi chceš snad říct, že máš mít ve svých 50 jako ucelený a objektivní názor na Čínu? Může Ti být třeba 90, ale pakliže se nezajímáš, nebo dokonce nechceš zajímat, případně si záměrně vybíráš informace jen z jedné strany, pak Ti výše věku k podpoře svého názoru je k ničemu. Akorát ses celou dobu utvrzoval ve své názorové bublině, která se Ti tsala tím víc nevyvratitelná.

   Z tvého příspěvku jasně vnímám protizápadní postoj, pak nemá smysl ti tu uvádět jakékoli zdroje, protože je vždy můžeš odsoudit jako „prozápadní“. Aneb míru prozápadnosti si stejně stanovuješ sám a nevychází z žádného objektivního měřítka, které tak jako by bylo nesmyslné.
   Ale přesto Ti uvedu aspoň český Sinopsis, který často čerpá přímo z čínských zdrojů.

  • Tady sice nejde o Huawei, ale právě proto – Huw nejsou takoví amatéři: [odkaz]

  • Jsem rád, že jsi uvedl právě Sinopsis, protože je tím pádem debata s Tebou absolutně vyloučená. Vycházet z protičínského webu, byť zaštítěného FF UK a automaticky ho vydávat jako zdroj důvěryhodných informací je hodně odvážné( jemně vyjádřeno) Stejný případ, jako z druhé strany Aeronet, Sputnik nebo CCTV. Jenže na rozdíl od Tebe v žádné bublině nežiji, žádný protizápadní postoj nezaujímám a hlavně nevnímám svět černobíle. Na rozdíl od jiných.

  • Ty jsi dobrej blb.

 6. Jen mám trochu strach, aby amící s číňanama neválčili až do posledního živýho evropana.

  • Ropu nemáme, jsme v suchu.
   A sakra, máme lithium …

  • A najväčšie zásoby pitnej vody, relatívne čisté životné prostredie atď. Neboj sa, máme tu toho dosť na to aby niekto uzmyslel že nám treba doniesť „demokraciu“.

  • Demokracii tu už v podstatě máme. Proč by nám ji sem měl někdo nevážet? ;)

  • Lebo to nieje tá ich :)

  • Xaver. Mame tu demokraciu? Kde preboha. Niečo som asi premeskal. Je mi jasne ze skoro nikto z vas tu co sa pchate usa do zadnice nevie co je demokracia. Ale aspoň to nepíšte do éteru. Nie demokracia neznamená sloboda prejavu pod pojmom ako to chape väčšina. Sloboda prejavu pod pojmom mat moznost sa slobodne vyjadriť,,vyjadriť svoj nazor,, v referende, takto sa chape v demokracii sloboda prejavu. Sloboda cestovania, nieje vysadou demokratickych krajin takže zase nic. Demokracia je ked su referenda na statnej aj lokalnej urovni. Kde tu prosim ta si zachytil nejaké referendum ktoré by bolo aj záväzné pre našich hodnostarov? Zobuď sa prosimta do reality a nepíš bludy.

  • tomas: reprezentativni demokracie vs prima demokracie… Jinak katastrofalni dusledky ty tvy primy demokracie muzes dneska hezky videt na UK.

  • ,,Jinak katastrofalni dusledky ty tvy primy demokracie muzes dneska hezky videt na UK.,,

   Jasne. Katastrofalni. Inak. Politici chceli z unie. Poskitli informácie ludom ,,dezinformacie,, podla ktorých sa rozhodovali. Prečo nespravia referendum teraz? Ďalšia vec je ci to ľudí az tak ohrozuje. Ľudia sa prisposobia. Ide hlavne o nadnárodne spolocnosti a firmi ktoré prídu o zisk. Ľudia su len zámienka za ktorú sa všetci uchyluju. Toto referendum bola iniciatíva politikov. A teraz ked prisli na to ze prídu o peniaze tak nevedia kudy kam…

  • tomas: Vsak ano. Ale v realnem svete to takhle bude vzdycky. Proto referenda jako toto jsou sakra nebezpecne. Jinak sam jsem pro nove referendum po tom vsem bordelu, co jsme za posledni dva roky videli konzervativni vladu predvest a jak se absolutne nic porad nevyresilo.
   „Ide hlavne o nadnárodne spolocnosti a firmi ktoré prídu o zisk“
   Ale prosimte, tohle bylo presne motto toho referenda. To ze EU akorat obyvatelum skodi a ze to benefituje akorat velkym korporacim, proto taky „take back control“. Doporucuji si o tom neco precist..
   „Politici chceli z unie.“
   Jen fyi, i v dobe navrhnuti referenda to melo byt jen pro posileni strany (opet konzervativci), samotni politici (min. vetsina) nikdy nechteli, aby referendum vubec proslo, proto taky vedeni Remain kampane se skladalo prave z Tories. Pro vypadnuti z EU byl UKIP, Faragovci a podobna spodina. Samotna VoteLeave kampan potom, presne jak rikas, dezinformacemi, podvodnymi taktikami, cilenou kampani/reklamou (taky tu opet hrala roli Cambridge Analytica), dokazala dostat vetsinu a vyhrala.

 7. Sranda začne, až Čína přestane do USA prodávat lanthanoidy pro výrobu polovodičových čipů – z jediného dolu na světě. Pak to teprve bude obchodní válka. Tohle jsou jen přestřelky.

  • Ale nepřestane. Jak známo, Číňani jsou schopní za prachu i natisknout knihy o tom, že komunismus je zločinecká ideologie.

  • Tak problém s polovodiči&spol. tu máme už dávno, mimo Čínu často není možné vyrobit špičkovou kvalitu, protože suroviny a výrobní kapacity.

 8. mňa zarazilo ešte niečo ak sa USA bojí o svoju bezpečnosť a vyhlásilo stav núdze že Huawei odstrihne od strategických technológii a súčiastok ktoré môže zneužiť proti USA ok viem si to predstaviť ako logický krok USA ale uniká mi súvislosť z Androidom ktorý je open source a tak google zakáže Huawei prístup k GAPS certifikovaným aplikáciám Googlu ako google play YouTube googlke music a iné to sú čisto komerčné produkty
  a zarážajú mu dva fakty ako rýchlo google zareagoval čo ho k tomu viedlo a ako hlboko je previazaný z vládou USA a či toto spojenie nie je nebezpečnejšie do budúcna ako samotný Huawei lebo takýto mocný nastroj ako google monopol
  druhý fakt že zákaz Google aplikácii sa týka len Huawei ostatný čínsky výrobcovia kľudne majú prístup ďalej takže otázka bezpečnosti GAPS nie sú len čisto ekonomické faktory ako Huawei obchodne poraziť a zničiť

  • Přesně tak, Google není „státní“ firma, proto mi tohle nejde absolutně do hlavy.. Tady se spíše ukazuje, že je to právě USA, který diktuje svým firmám co a jak mají dělat..
   Takže co k tomu říci? Bojkotovat google a apple, protože má USA očividně velký vliv na tyto firmy a možnost odposlechu a spolupráce s vládnimi organizacemi je více než zřejmý?
   Myslím že USA by měli mlčet, protože je to stejná sv*ně jak čína a huawei.

  • USA nic nediktují firmám, USA jen jako každý právní stát, vydává zákony, kterými se firmy musí řídit. Už tomu rozumíš? ;)

  • Xaver (neregistrovaný): Takže diktát, ale trochu jinak.

  • Pak by ovšem musel být diktaturou jakýkoliv stát na světě.
   Je ale rozdíl, zda ty zákony schvaluje demokraticky volený parlament / vláda, nebo nikým nevolené polibyro komunistické strany, které si svévolně dělá, co se mu umane.
   Udělej si v tom trochu jasno ;)

  • a to sa nájdu aj taký ktorý napríklad snahu EU obmedzenie monopolu googlu ohľadne jeho aplikácii podmienkami predinštalovania a ukladanie pokút za zneužívanie monopolu kritizujú a teraz sa ukazuje ako je to dôležite

  • xzeit:
   Pak ovšem dle tvé logiky máme diktaturu i u nás v ČR a v podstatě v jakémkoli státě na světě. Udělej si v tom trochu víc jasno ;)

  • Xaver (neregistrovaný): Tak samozřejmě….ty máš snad jako obyčejný člověk šanci ovlivnit nějaké státem vydané zákony? :D

  • xzeit: Slysel jsi nekdy o volbach? Ted budou treba do Evropskeho parlamentu. Tupelo.

  • Fakt jako obyčejný člověk nemáš šanci přímo ovlivnit to, co si dělá stát.
   Že si vláda USA něco umane, i když ,,právně,, …jen se tomu směju. Jen zástěrka, že je tohle řešení v pořádku….

   Narážel jsem na:

   USA nic nediktují firmám, USA jen jako každý právní stát, vydává zákony, kterými se firmy musí řídit. Už tomu rozumíš? ;)

  • Jenze ty volis tu vladu…. To ze je v USA politicka situace, jaka je, je vec jina. Bud rad, ze tady v CR mas moznost volit z mnoha stran a pak mas danou reprezentaci ve vlade.
   Ja fakt nevim, co bys bral jako „demokracii“, referenda na vsechno? To by to s lidmi jako ty dopadlo..

  • luksas71: Jsem strašně rád, fakt. Hlavně jsem rád, že jsi v anglii. Snad nechodíš volit.

  • Momentalne jsem zpet a voleb se tentokrat ucastnit budu! Normalne jsem ve Skotsku btw a kvuli skole a moznosti volit pouze na ambasade, tj. Londyn, jsem bohuzel moznost volit uplne nemel, dost si to vycitam vzhledem k tomu, co tam dnes mame..

  • Ty krávo, to by ta demokracie vypadala, kdyby každej vylízanec jako ty mohl rozhodovat o věcech, kterým absolutně nerozumí. Svojí ignoranci si tu myslím ukázal naplno.

  • Na to nařízení reagovala každá americká firma. Nejen google, ale i intel, qualcomm, microsoft. Stejně jako google nebude dodávat android, nebude MS dodávat windows do matebooků a intel procesory do matebooků. Není to jen o googlu

  • google nedodáva Android android je open source google dová svoje aplitácie a googlke play asistenku a podobne
   niečo zo záverov komisie EU o dobrom googly
   Komisia jasne určila pochybenie v sekcii licenčných pravidiel, ktoré určujú zákaz inštalovať pre odberateľov systému Android inú aplikáciu, ako je Google Play Store na nákup, Google Search na vyhľadávanie alebo Google Chrome na prehliadanie webu. Ide samozrejme o inštaláciu vopred, ktorú by zákazník už po kúpe hardvéru našiel v telefóne. Aj keď samozrejme vždy máme výber a napríklad alternatívny prehliadač si z obchodu vieme stiahnuť po zakúpení zariadenia, toľko citácia

  • jk001: Nevím, kde jsi k tomu citátu přišel, ale je nepravdivý. Běžně výrobci mají ve svých telefonech kromě Play Store i svůj store (např. Galaxy Store) a vedle Chrome svůj prohlížeč.

  • Služby Google jsou především zakázané v Číně, takže imho prostě google spatřil příležitost udělat protitah za který ho nikdo nebude popotahovat.

 9. No hezky jenze tohle uz dosti zavani. V jednoduchosti muzu rict, ze rozhodnuti USA vede k znehodnoceni vsech telefonu Huawei na celem svete, coz me jako spotrebiteli vadi a soucasne si myslim, ze je to soudne napadnutelne a lze soudne vymahat odskodne, coz by v tomto pripade musela poskytnout americka vlada. Obecne valka s Huaweii jen jasne ukazuje na to neskutecny americky pokrytectvi, ze Huaweii sleduje komunikaci uzivatelu? A co Americka NSA to dela na vsech zarizenich na celem svete a uvalil za to nekdo sankce na USA? Ne? Ze Huawei konkurenci ma je jasny, jenze konkurenci jsou americky firmy (napr Cisco), ktere to same co Huaweii prodavaji za desetkrat vyssi ceny (ted myslim infrastrukturni reseni), takze kazdej kupoval levnejsi a tedy Huawei. Proste tohle cele smrdi. Soucasne si myslim, ze USA by kolem Ciny melo naslapovat po spickach, vzhledem k tomu ze Cina vlastni vic jak 50% pasiv USA, takze kdyz by Cina chtela, tak USA posle do bankrotu jak nic. Jediny duvod proc to neudelaji vidim v tom, ze vi, ze trump je jen parodie, ktera za cas zmizi a vsechno se vrati do normalu. USA bez Ciny nemuze existovat.

 10. Slunce svítí

  Tak z toho xzeitovi praskne cu*ak ve švu a z jeho modly se stane jen těžítko :-D

  • Slunce svítí (neregistrovaný): Reklamace, vrácení peněz. A koupím něco jiného….fakt nevím, proč by mi z toho mělo něco prasknout. Ale tobě ležím evidentně v (hlavě asi ne, tam máš nas*ráno)

  • ach jo pri jestvujúci zariadeniach a mobiloch sa nič nemení

  • Tak asi prece jen Mate 10 nebude mit Android 10 :/ oops. Sorry, tady jsem si fakt chtel jen bodnout :D

  • lukass71: Ty tupelo, Mate 10 pro Android 10 dostane. A i kdyby se náhodou stalo, že ne, tak to nebude chyba Huaweie, ale Trumpety, USA vlády, Googlu….

  • Tak jestli, tak nejspis bez Store apod., gratulace. A ci je to chyba uz je ultimatne trochu jedno, uzivatel doplati na to, ze si kupoval telefon prave od Huawei.

  • To je ale koncovému uživateli uplně jedno přece, pokud nebude, tak nebude a hotovo. Aspoň se lidi poučí, že nemají kupovat smetí z Číny, každá zkušenost něco stojí, tady můžou být lidé rádi, že je někdo vyškolil jen za 20 tisíc :)

  • Lukas71: Uživatel doplatí na jednání USA ty tupelo…

  • Slunce svítí

   tupelo… xzeit pouziva vyrazy sveho panicka htcjirky? :-D

  • xzeit: Koupit si ten uzivatel telefon od Samsungu, LG, Apple, HTC, Asus, nebo ale i Lenovo, Xiaomi, Oneplus…., tak na nic uzivatel nedoplaci.

  • Přímo jsem to chtěl říct, „tupelo“ používá jirka, tak to musí používat i jeho vrchní poskok :D

  • Tupelo používám z jednoho prostého důvodu. Slovo tupoun..

  • Tupelo používám z jednoho prostého důvodu. Slovo tupo/*un.. nejde odeslat. A stejně jako pá dalších…tak proto tupelo, vy tupela.

  • lukass71Nahlásit | 20. 5. 2019 v 12:19
   xzeit: Koupit si ten uzivatel telefon od Samsungu, LG, Apple, HTC, Asus, nebo ale i Lenovo, Xiaomi, Oneplus…., tak na nic uzivatel nedoplaci.

   To je hodně zvláštní, že? Zvlášť když Xiaomi atd. je taky čínská značka, musí být napojeny na čínskou vládu….ach jo….nedáva to smysl…jediný důvod je úspěch značky Huawei a USA vytahuje zbraně v podobě zákazů…

  • xzeit: Doporčuju si nejdřív nastudovat, co Huawei je vlastně zač, kým je firma řízená a jak byla založena. Je to poskok vládní komunistické rudé garnitury, tudíž je to v ostatních zemích jasná bezpečností hrozba.

  • xzeit: Xiaomi vyrabi vlastni cipy do mobilu? Xiaomi dela celou infrastrukturu?…
   Porad jsi tu nepochopil ten hlavni rozdil, ale hlavne, ze se tu opet vztekas a prskas.

  • lukass71: Xiaomi se sice pasuje do role SW společnosti, nicméně má podíl ve výrobě SoC Surge. Tedy ano, „dělá“ vlastní čipy. Jen technická:)

  • Menty: jsou to vše jen spekulace…tak nemel. Zajímavé, že vůbec ty ostatní země dovolily vybudování sítí apod., snad to byla vždy čínská firma, ne?? :-) Je to kampaň, USA v čele s trumpetou chtějí zničit úspěšný Huawei.

   uni: Díky.

  • To je klasika, rudé vlády, stejně jako jejich sympatizanti (v tomto případě xzeit) vždycky v minulosti kvičely, jak je to kampaň, účelovka apod (Babiš style). Přitom za komárů tu bylo embargo všeho z USA a západního světa, je zajímavé, že jen totalita padla, jsou USA naším strategickým partnerem, protože jsme demokratická země. Čína je semeniště rudochů, polemizovat o původu Huawei (což jsou fakta xzeite, ne spekulace, ale překrucování, to je taky od rudochů normální) je asi jak popírat genocidu. Ale je vidět, že slabší kusy se holt na propagandu Číny chytnou no, co se dá dělat.

  • Menty: kvičeli-sympatizanti.
   Jasně, pohádky si můžeš vykládat klidně dál, když se tak strašně moc nadává na Čínu, tak proč se tam tak honě vyrábí? Takže jaká propaganda? Co to meleš?
   Pokud mi nebude fungovat Mate 20 pro, budu muset jít do něčeho jiného…co se dá dělat, já se z toho nepos…ty tady furt pláčeš :-)

  • xzeit: Ne, kvičely, podmět je „vlády“, „stejně jako jejich sympatizanti“ je věta vložená, když nechápeš ani skladbu věty, jak můžeš rozumet tomu ostatnímu?

   xzeit: Pohádky budu vykládat a jak je vidět, vláda USA dává mým pohádkám za pravdu. Takže si kecej, jak je to konspirace apod, chrochtej si nad smetím, které sis koupil a všichni budem spokojeni ne? :) Já jsem rád, že Huawei potáhne, tak co, očividně jsi frustrovaný spíš ty, mně se moje přání plní, tobě nikoliv.

  • stejně jako jejich sympatizanti (v tomto případě xzeit) vždycky v minulosti kvičely,
   Přečti si to po sobě ještě jednou a dej si facku.

   Ne, to ty pořád vytahuješ spojení xzeit a Huawei. Pokaždé, když je někde Huawei, taháš do toho mě. Já s Huawei nemám nic společného.

  • xzeit: Vlády kvičely – podmět a přísudek. Hrozný jelito ten xzeit :D Nevzdělaný, hloupý, rudý. Jj, když tu vypíchneš půl věty, tak to bude jinak, samozřejmě.

   Tak když s tím nemáš nic společného, tak uznej fakta – původ Huawei firmy není spekulace, je to firma spojená s vládou v Číně. Pokud uznáš tuhle věc, která je nezpochybnitelná a všeobecně známá, tak dospěješ k tomu, že Huawei je firma, co nemá v demokratické společnosti co dělat.

  • Celou větu máš špatně.
   Opravím ti to:
   To je klasika, rudé vlády stejně jako jejich sympatizanti (v tomto případě xzeit) vždycky v minulosti kvičeli, jak je to kampaň.

   Ale buď v pohodě, to není nic proti tobě ani proti nikomu jinému….i když to tady napíšu, furt to někdo musí brát jako špatně…NE. I já se občas seknu.

  • Firma spojená s vládou v Číně? Stejně jako jakákoliv jiná čínská firma? Vždyť to tady několikrát zaznělo. Čínská firma spadá pod čínskou vládu….

 11. Takže Apple si už v Číně ani neškrtne!! Hned po tomhle co udělali, bych udělal totální zákaz Applu v Číně atd. Ať se ti buzeranti v Americe posrali a Apple může zkrachovat, Čína je pro ně důležitý trh. Teď ať si naserou

 12. Takže Apple si už v Číně ani neškrtne!! Hned po tomhle co udělali, bych udělal totální zákaz Applu v Číně atd. Ať se ti buze.ranti v Americe poserou a Apple může zkrachovat, Čína je pro ně důležitý trh. Teď ať si naserou

  • V Cine Apple uz par let stagnuje tak i tak a uz to kupujou spise dedikovani fanousci nez mainstream. Takze myslim, ze Apple bude opet v pohode a zadny krach se jeste dlouho nekona. Jinak opet, clanek o Huawei, komentar o Apple, bez se lecit.

  • Tak vzhledem k tomu, že Apple dost směřuje k obsahu a v Číně není pro „západní“ obsah prostor, je to vcelku jedno. Pro Google je také vcelku nepodstatný Čínský trh.

 13. Huawei má technologii a znalosti na budování síťové infrastruktury za levný peníz. To se USA nelíbí, že budou stavět kritické sítě právě na tomto řešení. Druhá věc pro všechny zdejší. Víte o nějaké zahraniční firmě v Číně, která by budovala kritickou infrastrukturu? Já ne, protože neexistuje, aby třeba americká firma dostala zakázku postavit v Číně pro nějakou třeba i státní složku, cokoliv. Tam to neexistuje a všichni mlčí, USA to zakáže (udělá to samé, co je v Číně) a ejhle, hned jsou všichni na nohou, zamyslete se.

  U Googlu je to jen přehnaná reakce a možná zajímavý pulz k tomu, aby Huawei přišel se svým systémem.

  • U googlu to přehnaná reakce není, Čínani zakázali jeho služby.

  • Jaké služby?

  • cacek: google maps, samotny google, youtube,… Nic ti na Cinske pude fungovat nebude bez VPN.

  • Vieme o firme čo buduje infraštruktúru hlavne 4G NOKIA pre china mobile
   [odkaz]

  • ,,Víte o nějaké zahraniční firmě v Číně, která by budovala kritickou infrastrukturu? Já ne, protože neexistuje, aby třeba americká firma dostala zakázku postavit v Číně pro nějakou třeba i státní složku, cokoliv.,,

   No možno je to tým, ze su cenovo inde ako čínsky výrobca. Iba v zapadnych krajinách je normálne ze sa statne zákazky dávajú spriaznenym sušiak cez predražené tendre na úkor statu. V cine by bol verejne popraveny za vlastizradu. Takže kym nebudú cenovo konkurencieschopny, pochybujem ze sa tam vôbec pokusia uplatniť. Neni to pre nich rentabilne…

  • Tomas pre china mobile najväčší operátor na svete svete a sieť do veľkej miery buduje NOKIA minulý rok podpísali kontrakt na 2 miliardy dolárov preinvestovať do konca roka 2019 opakujem 2 miliardy

  • Dik za info.

 14. Jp23 slušná manipulácia popliesť pár reálnych faktov ale záver je čistá manipulácia

  len jedno číslo 70% všetkých patentov v roku 2018 je čínskych čina už dávno nie je kopírka a firmy majú vlastné vývojové centra lebo to bola druhá fáza najpr lacná pracovná sila následné lacné mozgy a teraz keď je tu výsledok tak sa USA ide posrať

 15. 1) Čína je komunistická země = jedna strana ovládá armádu, policii, tajné složky a vše je centrálně řízeno
  súhlas ale trošku sa mýliš ohľadne podnikania západných firiem

  2) Navzdory všem diplomatickým tanečkům je Čína z podstaty věci neustále ve skryté/studené válce se všemi zeměmi, zejména s těmi západními s demokratickým politickým systémem, popř. se připravuje na válku horkou
  skrytá studená vojna nezmysle čina hovorí mi vieme čo je pre nás dobré a demokraciou nás neotravujte a nechajte nás na pokoji čo sa týka politiky

  3) Huawei je jedna z kybernetických zbraní Čínské lidové armády. Narozdíl od ostatních trpasličích značek typu 1+, Oppo atd. její business nestojí a nepadá se smartphony, klíčové jsou infrastrukturní prvky pro mobilní sítě a další stovky typů serverů a síťových prvků, které produkuje

  chýba dôkaz relevantný dôkaz a nie len mne ale aj nemecku napr

  4) Čínský ekonomický úspěch je mimo jiné postavený na systematické krádeži intelektuálního vlastnictví a výrobky Huawei slouží mimo jiné jako prostředky k této činnosti

  vid príspevok vyššie

  5) USA je náš strategický spojenec
  to je čo logiku USA náš spojenec tak vie všetko lepšie ako aj zbraniach hromadného ničenia u Sádama
  aj vtedy čína v rade OSN hovorila že ich nemá ale náš spojenec má vždy pravdu

  Obracet tyto fakta je moderní zábava trollů,
  to je argument všetkých ako ty JP23 ked už niesú žiadne ďalšie argumenty

 16. Takže do čeho mám jít? Samsung Galaxy S10+ ? Nebo raději počkat na Note 10?
  Budu potom zase Samsung ovce?

  • Jdi do iPhone. K místním iPacošům perfetkně zapadneš :)

  • Jako vtip to bylo dobré :-)
   iPhone a iOS fakt ne. Díky.

  • Běž do čeho chceš, hlavně nám to tu pak necpi.

  • Ty běž nejlépe proti zdi a s rozběhem, lidstvo si uleví, od dalšího tupela.

  • Kdo komu co cpe. To jen pár místních má ten pocit. A zopakuji to ještě, měl jsem Samsung 2,5 roků, teď mám Huawei a koupil bych si klidně i Sony, kdyby vytáhli eso z rukávu.

   A pořád se ptám, když budu mít někdy Samsung, budu Samsung ovce?

  • Když budeš mít Samsung a budeš se chovat stejně fanaticky, jako když máš teď Huawei, tak budeš bezpochyby Samsungovce.

  • Sony výtáhnul, dálkový ovladač. :-D

  • Vy ovečky… Huawei ovce, Samsung ovce, iovce celkem dobře se bavím. Platí to stále každý pes svoji kost chválí, platí to pro všechny tady a pro mě také, pozivam též co mi právě vyhovuje a hlavně se mi líbí, byť telefon jakkoliv nadupaný, tak když se mi nebude líbit nekoupím si ho.
   V tuhle chvíli už nebudu ani ovce ale kočko, ovcopes…. Moto, Sony, Asus NTB ?
   Přeji každému ať používá či se mu líbí a vyhovuje mu, ale číst ty zabomysii války, sledovat pomerovani foglu, kdo na co má nebo nemá je úsměvné, občas něco napíši ale že bych někomu neustále vsunoval že tohle je blee, tohle jsou odpadky, smejdske firmy. Z Číny, iovce, tupelo, retard, me. tal a podobně… Takhle to skutečně nemám.. Ale jo sem tam někoho slušně nebo neslušné, pošlu do patřičných míst, když do mě vandruje… naposledy a je to dlouho už to byl SmetyCz, kterému jsem se za to i později omluvil, dlouho jsem ho tady ale neviděl.

  • Menty: to bys ty musel být korunovaná ovce Samsungu už dávno, protože právě ty se přesně jako fanatik chováš.

  • Tedy: v době kdy jsem kupoval Mate 20 pro, nebylo nic lepšího. Na raně byl Note 9, ten má ale čtečku zezadu. I dneska bys si vzal Mate 20 pro, kdyby nenastal ten problém, který běží nyní.
   Není moc z čeho vybírat.

   V této situaci bych šel do Galaxy S10+, nebo počkal na Note 10.

   Menty je nemocný člověk.

  • Xzeit
   Však ano, částečně jsem o tom i mluvil, prostě koupíš to co v tu chvíli splňuje tvé požadavky nejvíc, jednou je to tohle za rok nebo kolik, to bude zase něco jiného

  • Tedy: nekdo ti pak za to nadává, že jsi ovce ?

  • xzeit: Nepoužívám Samsung. Ještě něco? Kdežto u tebe víme naprosto přesně, že používáš smetí z Číny a ještě se tím tady chlubíš. Takže na odpovědi se nic nemění – pokud se budeš chovat tak, jako teď, tak budeš ovce čehokoliv. Jak píše kolega, mezi pacoši s iPhone si tě dokážu velmi živě představit.

  • Jo to je pravda, něco si oblíbís, poukazujes na to, chválís a automaticky padas do „stádečka“ ???

 17. Ty jsi dobrej blb.

 18. Apocalypse is coming

  Tak jsem si vždycky říkal, že třetí světovou válku nejspíš způsobí nedostatek vody. A on to zapríčiní nějaký spor trumpeta vs huawei

  • Doufejme, že se to nestane.

  • Taky v to doufám.
   Bohužel mi přijde než dojdou na této planetě přírodní zdroje jako ropa a voda, lidstvo se do té doby samo zničí nebo se populace smrskne na polovinu… na druhou stranu se prodlouží ten čas než všechno vyčerpame..

  • Lidstvo se musi smrsknout. Neustale roste populace a to nejde a neunese planeta do nekonecna.

  • Jo Jirko to je pravda obyvatelné vhodné planety které by se daly kolonizovat jsou světelné roky vzdálené a při současných technologiích zatím nemáme šanci

  • htcjirka: Podle predpovedi by se populacni rust mel zastavit kolem 10mld. Kazda zeme si musi projit nekolika stadiemi ekonomickeho, hospodarskeho a technologickeho rustu. Treba jeste pred par desitkami let nejvice rostla Cina, diky zlepseni podminek a posileni ekonomiky nyni roste minimalne. Stejny osud bude nasledovat treba i Indii, uz dnes se tam stehuji velke firmy s vyrobou. Podobne na tom potom bude Afrika a Jizni Amerika. Naopak Evropa/USA/Australia/Kanada nebo treba Japonsko, tak tam uz populace mezirocne spise klesa. Doporucuju treba video na YT od Kurzgesagt na dane tema.
   Zkratka valka by nevyresila nic a naopak veci dramaticky zhorsila.

  • Ano Čína už vrcholu dosáhla, některé třeba i české firmy zjistuji, že už to není tak levně a výhodné jako dřív a oremistuji výrobu zpět do ČR nebo jinam to samé další firmy z jiných zemí.
   Po Číně je teď co vím Vietnam, předal lety tam postavil fabrikubtreba Canon a další, následuje Indie a někdy v budoucnu třeba i afrika, jak to bude dál se neví… Třeba se to všechno vrátí zpět třeba ne, to je ještě hodně let do budoucna a naše generace se třeba už ani nedozíje, nicméně i přes to by mě zajímalo co se na této planetě bude tak za sto let dít, pokud tady lidská rasa, teďy ještě vůbec bude.

  • Tedy: Proc by tu nebyla? Jsme to 10.000 let a najednou za 100 let nikdo?
   Jinak samozrejme, ze nevi, ale dosavadni vyvoj (hlavne v poslednich par stovkach let) tomu zretelne nasvedcuje. Timhle vyvojem si proste uz skoro pulka sveta prosla a neni duvod, proc by to tak nemelo pokracovat dal, problemy budou a bude jich vice a vice – at uz tvoje zminene suroviny nebo treba zmeny v globalnim klimatu, ale jestli lidska rasa dokazuje neco, tak to ze se proste lehce adaptujeme skoro jakemukoliv prostredi a podminek.

  • Jo v tom máš pravdu no, ale stát se může ledacos do budoucnosti nikdo nevidíme, můžeme se jen domnívat a předpokládat jak se to bude v příštích letech asi ubírat.

  • Ale budoucnost je o taková jako si ji každý uděláme a začít může každý i když většina včetně mě to dávno dělají…. Nejsnazší věc je třeba třídění odpadu poctivé do posledního kousků a další

  • No domnivat se muzeme, ale mame tisice let historie a vyvoje, ze kterych muzeme celkem presne vychazet. Zkratka bych to fakt nevidel tak cerne a valka by resenim byt nikdy nemela a to to rikam jako sam docela pesimista.

  • Hele. Před námi bylo X civilizaci které dospělý do. Určitě fáze ve které se zničily.
   Lidstvo jako takové tady bude asi pořád jen se to zase bude střídat a začne od počátku

  • Sám jsem zvědav a teď se zase vrátím k tématu, kam se to bude ubírat.
   Myslím že pokud bude nejhůře Čína aby huawei zachránila, pro jejich ekonomiku má určitý přínos, po hrozí USA zástavenim výroby v foxconn a dalších na svém území to by se dotklo všech výrobců ne jen telefonu a potom se to jako zázrakem urovna

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).