Domů » Bleskovky » USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu

USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu

Americké ministerstvo obchodu v minulém týdnu zařadilo Huawei a 68 jejích dceřiných firem na černou listinu, která čínské firmě zakazuje nakupovat vybavení od amerických společností. Restrikce se netýkají pouze hardwaru, ale i softwaru, což se nyní potvrzuje v praxi – podle agentury Reuters Google pozastavil veškerý obchod s Huawei na veškeré hardwarové a softwarové produkty s výjimkou těch, na které se vztahují licence s otevřeným zdrojovým kódem.

Huawei logo

Android pouze bez Google služeb

To znamená, že budoucí smartphony Huawei přijdou o přístup k Androidu s certifikovanými službami Google, jako jsou Gmail, Google Mapy, Store, apod. Huawei má možnost použít otevřený kód Androidu (AOSP) bez těchto služeb, to by však znamenalo sázku na vlastní obchod aplikací. Restrikce platí globálně, nemá se však vztahovat na současná zařízení; těm zůstane přístup ke službám Google Play i nadále. Otázkou však je, jak to bude s jejich aktualizací na novější Android.

Huawei má na americkém trhu zavřené dveře kvůli údajnému napojení na čínskou vládu a možné špionáži. Čínský gigant nedávno potvrdil, že má vyvinutý vlastní operační systém, který by mohl Android zcela nahradit. Podle šéfa Huawei Richarda Yu má k jeho použití dojít pouze v případě krajní nouze; je dost možné, že takový stav právě nastal.

Bez amerických čipů

Podle agentury Bloomberg bude mít navíc Huawei problém i v oblasti hardwaru, ruce od čínské firmy dávají pryč přední výrobci čipů Intel, Qualcomm a Broadcom, podle japonského serveru Nikkei se přidávají i společnosti Infineon Technologies, Micron Technology a Western Digital. V oblasti hardwaru je společnost Huawei víceméně soběstačná, neboť si spoustu mobilních čipů (včetně 5G modemů) navrhuje a buduje sama.

Zastavení dodávek od Intelu ale může ohrozit její počítačový byznys, byť v Huawei se prý na tuto situaci připravovali a procesory se předzásobili. Zásoby mají údajně pokrýt minimálně 3 následující měsíce, což by mělo pokrýt dobu, na jejímž konci bude rozhodnuto, jak přísné sankce budou na Huawei uvaleny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
139 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments