Domů » Bleskovky » USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu

USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu

Americké ministerstvo obchodu v minulém týdnu zařadilo Huawei a 68 jejích dceřiných firem na černou listinu, která čínské firmě zakazuje nakupovat vybavení od amerických společností. Restrikce se netýkají pouze hardwaru, ale i softwaru, což se nyní potvrzuje v praxi – podle agentury Reuters Google pozastavil veškerý obchod s Huawei na veškeré hardwarové a softwarové produkty s výjimkou těch, na které se vztahují licence s otevřeným zdrojovým kódem.

Huawei logo

Android pouze bez Google služeb

To znamená, že budoucí smartphony Huawei přijdou o přístup k Androidu s certifikovanými službami Google, jako jsou Gmail, Google Mapy, Store, apod. Huawei má možnost použít otevřený kód Androidu (AOSP) bez těchto služeb, to by však znamenalo sázku na vlastní obchod aplikací. Restrikce platí globálně, nemá se však vztahovat na současná zařízení; těm zůstane přístup ke službám Google Play i nadále. Otázkou však je, jak to bude s jejich aktualizací na novější Android.

Huawei má na americkém trhu zavřené dveře kvůli údajnému napojení na čínskou vládu a možné špionáži. Čínský gigant nedávno potvrdil, že má vyvinutý vlastní operační systém, který by mohl Android zcela nahradit. Podle šéfa Huawei Richarda Yu má k jeho použití dojít pouze v případě krajní nouze; je dost možné, že takový stav právě nastal.

Bez amerických čipů

Podle agentury Bloomberg bude mít navíc Huawei problém i v oblasti hardwaru, ruce od čínské firmy dávají pryč přední výrobci čipů Intel, Qualcomm a Broadcom, podle japonského serveru Nikkei se přidávají i společnosti Infineon Technologies, Micron Technology a Western Digital. V oblasti hardwaru je společnost Huawei víceméně soběstačná, neboť si spoustu mobilních čipů (včetně 5G modemů) navrhuje a buduje sama.

Zastavení dodávek od Intelu ale může ohrozit její počítačový byznys, byť v Huawei se prý na tuto situaci připravovali a procesory se předzásobili. Zásoby mají údajně pokrýt minimálně 3 následující měsíce, což by mělo pokrýt dobu, na jejímž konci bude rozhodnuto, jak přísné sankce budou na Huawei uvaleny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
MiCHi
Uživatel
MiCHi
Offline

Už bylo na čase s tím něco dělat a toto řešení, zdá se býti definitivním.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Zpráva mě zastihla ráno v šest když jsem dorazil na nákladku. Na CRo Radiozurnal ji říkali jako první, prý snad nemá platnou licenci na android. Stávajících se to týkat nebude ale nove prodané přístroje mají mít od Googlu snad jen základ. Nevím druhý krok obchodní války dle mě spiclovani se nepodařilo prokázat takže tohle je druhý pokus jak USA cune chce znepříjemnit obchod, něco podobného bylo v případě ZTE ale tam se to týkalo její spolupráce s znepratelenym státem, proti kterému USA bojuje, dodával snad technologie už nevím podrobnosti. Huawei se také daří US s činou nedávno uvalily vyšší clo… Číst vice »

jklejna58
Uživatel
jklejna58
Offline

[odkaz]
Tady je to hezky popsané.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Odemknutý bootloader v základu a jedeme dál, děkujeme USB-A za další projev stupidity.

Mlok
Anonym
Mlok
Offline

Právě že Huawei je zamyká.. proč asi?

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Apple zamyká bootloader u telefonů, proč asi?

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

V clanku Huawei, v komentarich Apple, fakt se bez lecit.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Tak nevím, vážně je pointa mého tak příspěvku tak skrytá? Musím napsat jinou firmu, která vyrábí telefony a má zamčený bootloader.
Abych náhodou neurazil vztahovačné fanoušky Applu nebo Umidigi nebo LG … SJW mezi značkami výrobců.
Jinak už se léčím na alergii na pyl a blbé kecy, ještě mám něco přidat?

Dealler
Uživatel
Dealler
Offline

Kdybys byl alergickej na blbý kecy, tak si sám ze sebe každej den obsypanej jak Wolowitz po oříškách.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

A to se vylučuje? To jako nemůžu být alergickej na svoje vlastní kecy nebo co?