Domů » Bleskovky » Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin

Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin

Smartphonový byznys společnosti Huawei je významně ohrožen, sankce uvalené americkým ministerstvem obchodu budou mít možná drtivější dopad, než se očekávalo. Čínská firma přišla nejen o přístup k Androidu se službami Google, ale i k dodávkám některých komponent využívajících americké technologie. Firma Huawei je sice ve výrobě některých součástí soběstačná, avšak ani to nemusí stačit.

Huawei ztrácí přístup k architektuře ARM

Podle BBC News je ohrožena výroba čipsetů Kirin, které vyrábí firma HiSilicon plně vlastněná společností Huawei. HiSilicon totiž k produkci čipů Kirin využívá návrhy společnosti ARM Holdings, a ta nyní byla americkým ministerstvem obchodu vyzvána k ukončení všech aktivních smluv, nároků na podporu a nevyřízených závazků s Huawei.

Firma ARM Holdings má sice britský původ a je vlastněná japonskou investiční skupinou SoftBank, ovšem návrhy jejích čipsetů využívají některé americké technologie zatížené licencí. A kvůli nim má Huawei k návrhům čipů od ARM Holdings ztratit přístup.

arm

Současná situace se nemá týkat již existujících čipsetů, avšak vývoj těch budoucích bude tímto rozhodnutím výrazně ovlivněn. Vyrobit smartphone bez amerických technologií se tak zřejmě stane nadlidským úkolem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Stanin
Uživatel
Stanin
Offline

Huawei mi neni sympaticky, ale tohle bych mu nepral. Docela se do nej USA pustily.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Jsem na tom podobne. Tohle ultimatne neni dobre pro nikoho a od Ciny cekam celkem tvrdou odplatu. Dukazy o bezpecnostnich hrozbach se i pry nasly, ale verejnosti zatim nic ukazano nebylo, tak uvidime..

uni
Uživatel
uni
Offline

Jakou odplatu? Vždyť je Čínský trh pro nejen americké společnosti prakticky nedostupný.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

E X P O R T

Michal
Anonym
Michal
Offline

To jako, že nebudou z Číny vyvážet jo??

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Jakoze maji moc omezit export americkym firmam, ano.

uni
Uživatel
uni
Offline

lukass71: Ne, export americkým (či jakýmkoli jiným) firmám omezit nemohou. Mohou omezit import, např. uvalení dalších cel.

kajmik
Anonym
kajmik
Offline

Jj, stačí přestat vyrábět pro některé US společnosti v Číně a bude velký problém. Čína to sice bude muset zadotovat vlastním zaměstnancům, ale dopady na zahraniční firmy budou větší, protože přesunout kompletní výrobu není věc na pár týdnů.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

kajmik: Presne tak, nastesti spousta spolecnosti uz pomalu svoji vyrobu presouvat zacala uz drive kvuli zdrazujici se pracovni sile v Cine. Presto ma Cina ale porad nejsilnejsi ruku, co se vyroby tyce.

tora85
Uživatel
tora85
Offline

No, ze je Cina draha muze tvrdit jen clovek, ktery tam nikdy nebyl. Drahe je jen pobrezi. Ale Cina ma stale na nekolik generaci levne pracovni sily ve vnitrozemi. Takze vlhke americko evropske sny o presunu vyroby se rozplynou. AAmeriku a evropu nejvic proti azii drti socialni system a odbory. Takze i kdyby moc chteli, mohou vse presunout akorat do vychodni evropy,ale i ta je proti Cine draha. Toto mi spis pripada, jako by se TRump a emericti bankery snazili vyvolat dalsi ekonomickou krizi za kazdou cenu. Protoze krize HUawei postihne dost firem v Evrope a Americe. Dominovy efekt by… Číst vice »

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

tora: Draha oproti Indii nebo treba Vietnamu je. Mimochodem, hadej kde jsou prave hlavne ty technologicke fabriky a podobne – pobrezi, taky prave proto se tam stala Cina drazsi nez jinde..

uni
Uživatel
uni
Offline

kajmik (neregistrovaný): Jako že se čínská ekonomika přeorientuje na turistický ruch? ?

tora85
Uživatel
tora85
Offline

Lukass, ja jsem s Cinou stale ve spojeni. Lepsi by bylo se tam jit podivat. Ne jako turista. Ale jit tam delat aspon na dva roky. Ve Vie´tnamu ano, ale kdo tam majoritne vlastni ty fabriky?? Cina. Ted se nebudu bavit o geopolitickem pozadi. A Indie, ano. Ale kvalita Indie neni zdaleka takova jako Cinska. Ale to je na dyl. To co pise cesky mainstream je na hony vzdalene skutecnosti. A idealne to clovek zjisti, kdyz tam pujde na cas zit. Byl by jsi celkem prekvapen.

Ph
Anonym
Ph
Offline

Taka korporacia, hardware si dokazu vyrobit. Ale so software moze byt velky problem. Dost spinava hra zo strany usa

Xaver
Anonym
Xaver
Offline

A že v Číně nemůže působit Google, YouTube, Facebook a další a další, to není špinavá hra že strany Číny?

NOname
Anonym
NOname
Offline

Me Huhawej nerika nic od zacatku , ale patri jim to nenazrancum

Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek
Offline

Z tebe mluví závist, viď?

NOname
Anonym
NOname
Offline

No comment :D huhawej je shit uz od zalozeni znacky asi tak

Xaver
Anonym
Xaver
Offline

Jako že závidí Huawei, že vyrábí mobily? Nebo co tím chtěl básník říct? ;)