Obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive společností Huawei, nabírá na obrátkách. Prakticky každý den se objevují nové informace a na povrch vyplouvají další restrikce. Od včerejšího dne například čínský gigant ve svých zařízeních nesmí používat paměťové karty formátu SD a microSD, a dokonce je nesmí ani vyrábět a podílet se na jejich vývoji. SD association totiž s Huawei ukončila spolupráci.
Skoro se chce napsat, že i tohle v Huawei předvídali, jelikož v říjnu loňského roku značka představila vlastní formát paměťových karet NM Card (Nano Memory Card). Tento formát se poprvé objevil u smartphonu Huawei Mate 20 a následně také u Huawei P30 Pro.
Huawei se rovněž nemůže podílet na vývoji standardů USB a Wi-Fi, jelikož na ni byla uvalena dočasná omezení ze strany Wi-Fi Alliance a JEDEC (USB).
Čistka Huawei na Android.com
Před několika dny Google ze stránky Android.com odstranil smartphone Mate 20 Pro (vyškrtnut byl ze seznamu zařízení, které mohou využívat beta verzi Androidu Q.
Čistka na webu Android.com ale pokračuje. Ze seznamu doporučovaných smartphonů zcela zmizel Huawei P30 Pro a ze sekce 5G pro změnu ohebný Huawei Mate X. Stejně tak Huawei jako výrobce zmizel ze stránky doporučovaných výrobců. Tam aktuálně zůstal Samsung, LG, Motorola, Google, Nokia a Xiaomi.
Vývoj kauzy den po dni
- 20. května: USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu
- Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?
- 21. května: Huawei dostává 3 měsíce k dobru, úplný zákaz začne platit až od srpna
- 22. května: Huawei Mate 20 Pro přišel o možnost testovat Android Q
- 22. května: Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin
- 23. května: Huawei hledá náhradu za obchod Google Play. Známe možného favorita
- 24. května: Z webu Android.com zmizely telefony Huawei. Značka rovněž nesmí používat paměťové karty
- 24. května: Naděje na lepší zítřky: Huawei je hrozba, ale můžeme se dohodnout, tvrdí Trump
Obchodní válka zřejmě nabírá na obrátkách a kdo vyjde jako vítěz?Chybí mi tu jaksi ta pointa-nikde jsem se zatím nedopátral uveřejněných jasných důkazů proti zmíněné firmě.Ale v podstatě to nemá cenu dál komentovat,nebot jako obyčejný spotřebitel i občan toto neovlivním,mohu to pouze sledovat zpovzdálí.
O důkazy samozřejmě nejde, jde jen čistě o politiku a obchod.
Důsledky to každopádně má potenciál mít velice zajímavé, něco jako ZTE, ale ve větším měřítku a nejspíš s více následky pro obě strany.
uvidime az to dojde do stadia kdy cina zarazi americe wolfram
o co tady jde ? muzete to rozvest ?
bez wolframu nelze vyrobit uslechtile oceli a cina ho vlastni 80% svetovych zasob. a tech surovin je cela rada
Jednoduché, Čína má přístup k (dle textu výše) ke strategickému množství wolframu, podobně jako např. Rusko k titanu. A když chce někdo něco z toho vyrobit, tak….
usa ale nedava sankce cine, ale vyrobci telefonu.. porad nechapu co pletete hrusky s jablkama
Jeremy: Jenze je to jeden z nejvetsich cinsky vyrobcu vyrabejici nejen telefony. A pokud se ukaze, ze tam nejaky ten backdoor byl, tak o to vice to Cine samotne uplne neprospelo.
Huawei je národní firma. Huawei = Čína. Více vzdělání, méně plkat.
_qam_: „Huawei je národní firma. Huawei = Čína.“
Uff, myslis, ze ostatni cinske firmy jsou na vlade nezavisle? Pokud maji dukaz, ze od Ciny hrozi nebezpeci, tak by meli byt sankce na vsechny cinske firmy. Takhle to odpravdu vypada na jenom na obchodni valku a ciste ekomomicke zajmy. Coz o to, Cina mi muze byt ukradena, ale je jenom otazka casu, kdy se pak Trump vrhne na Evropu. Sam rikal, ze EU je ekonomicky horsi nepritel nez Cina a vztahy jsou jeste vice pokroucene. Po dalsich clech a sankich pujde globalni ekonomika jeste vic k kopru.
Q (neregistrovaný): A co když jde o narovnání stavu? Díky velmi levné energii se dnes převáží všechno sem a tam, což dává Zemi neskutečně zabrat. V minulosti vždy platilo, že to z dálky bylo dražší, dnes je to opačně.
Q: „kdyz se pak Trum vrhne na Evropu“. Tak oni se uz na EU vrhli. Pred tydnem pohrozily 2 senatorky EU sankcemi, protoze ta zacina uvazovat o vyvoji svych zbrojnich systemu. To se nedela, pripravat US firmy o potencialni prijmy ….
Nebo jednoduše, dieselgate….
To vypadá jako by to Huawei celou dobu věděl a jen se v tichosti připravoval nějak to začíná zapadat vlastní karty, vlastní systém zbývá pořešit procesory i když to už má možná taky pořešený ale ještě to tají. A později vypustí mobil se vším co po tají vyvíjejí. Ale jen mi nějak nedává smysl proč chtějí jinou náhradu za Google play když v jejich nadstavbě už jejich obchod AppGallery je.
AppGallery je pro uživatele asi tak přijatelný jako Samsung Apps na Samsungu.
V Číně absence Google služeb nemusí být velký problém, ale v Evropě ano.
Navíc Google služby API využívají mnohé aplikace.
V Číně skutečně nepřítomnost Google aplikací skutečně není problém, neb firma na tamním trhu nefiguruje:)
Nefiguruje na trhu … to je fakt podstatná informace.
To je všeobecne znama informace :)
Taky si myslím
„Carda 24. 5. 2019 v 16:57 To vypadá jako by to Huawei celou dobu věděl “
->>> Přesně to mě taky hned napadlo, že Huawei nemá čisté svědomí, čekal, že to přijde a připravoval vlastní řešení. Ve výsledku jim to (a taky všem ostatním co chtěli ušetřit a kupovali „Čínu“) přeju:)
—
Myslím si, že zablokování služeb Google je ideální trest, kdy běžný uživatel asi nejvíc pocítí nefunkční Google Play a možnost stahovat/aktualizovat aplikace.
Google má Andromedu … google něco čuje, ten něco skrývá, za tím nebude vůbec záložní plán, který si dělá většina firem, když by ztroskotalo partnerství X nebo Y.
No víme jak dopadla většina firem dodávajících součástky pro Apple po té, co pozbyli svou užitečnost a neměli „plán b“.
Samsungu dokonce na S řadách může běžet oficiálně Linux … podezřelé ?
Jeremy Eric Nowak ty si prave pristal z marsu?
LOL tady se bavime o Cine: Zato USA a Izrael (stuxnet) mohou spiclovat cely svet, google, nebo facebook odposlouchavat a je to samozrejme v poradku. Neni to dementni svet?