TOPlist

Huawei P30 Pro recenze: vysoko nastavená laťka

Huawei P30 Pro recenze

O titul nejlepšího smartphonu na trhu soupeří v posledních letech hlavně Samsung, Huawei a Apple. Pokud se zaměříme jen na telefony s operačním systémem Android, jde o bitvu mezi Samsungem a Huawei. Zatímco jihokorejský gigant představil své letošní vlajkové modely na konci února v San Franciscu, v Huawei si odhalení novinek nechali na konec dubna a využil k tomu hlavní město Francie.

Na akci v Paříži byly představeny dva modely – Huawei P30 (test připravujeme) a Huawei P30 Pro. V dnešní recenzi se zaměříme na druhý jmenovaný smartphone, který se na českém trhu začíná prodávat za cenu 22 490 korun. Potvrdí Huawei svoji pozici aktuálního technologického lídra? To prozradí následující řádky.

Huawei P30 Pro: videorecenze

Konstrukce a vzhled Huawei P30 Pro

Konstrukce novinky vsází na osvědčenou kombinaci kovu a skla – kovový je hlavní rám a sklo kryje předek a záda telefonu. Sklo je velmi pěkné na pohled a umožňuje využití bezdrátového nabíjení akumulátoru, ale telefon velmi snadno klouže po hladké podložce. Během testování jsem si musel dávat veliký pozor, protože jednou mi telefon málem omylem sklouznul ze stolu na zem.

Huawei P30 Pro laťku nastavil hodně vysoko
Huawei P30 Pro laťku nastavil hodně vysoko

Jinak ale nemám ke konstrukci těla žádné výtky. S celkovými rozměry 158 × 73,4 × 8,4 milimetrů a hmotností 192 gramů je novinka o něco větší i těžší, než byl předchozí model P20 Pro (recenze).

Huawei P30 Pro recenze

Čelní straně vévodí OLED displej, na který se ještě zaměříme později. Ve kapkovitém výřezu v jeho horní části je umístěna čelní kamera s úctyhodným rozlišením 32 megapixelů a světelností f/2,0. Kamera slouží pro pořizování autoportrétů, a také ji můžete využít pro odemykání telefonu prostřednictvím vašeho obličeje.

Huawei P30 Pro & možnosti zabezpečení

Proti Mate 20 Pro však novinka spoléhá pouze na tuto kameru, a nikoliv na infračervené senzory. Rychlost odemykání je velice dobrá, většinou ani nepostřehnete žádné prodlení. Stačí jenom probudit telefon z pohotovostního stavu a jste hned na domovské obrazovce.

Huawei P30 Pro recenze

Problém nastane až při špatném okolním osvětlení. V těchto situacích si vede lépe Mate 20 Pro. Jeho nevýhodou je ovšem daleko větší výřez v displeji. Rozpoznávání obličeje ale není jediným způsob zabezpečení.

Huawei P30 Pro má ve svém displeji integrovanou čtečku otisků prstů. Jedná se opět jen o optické řešení a nikoliv ultrazvukové, jako nabízí konkurenční Samsung Galaxy S10(+). I tak je ale rychlost čtečky na velmi dobré úrovni. V praxi jsem si většinu času vystačil s odemykáním prostřednictvím obličeje a čtečku otisků jsem využíval pouze ve tmě.

Na mřížku reproduktoru pro telefonní hovory nezůstalo nad displejem žádné místo. Výrobce jej proto umístil přímo pod displej. Nemusíte však mít obavy, že by se umístění podepsalo na nižší hlasitosti. I ve hlučnějším prostředí byla hlasitosti dostatečná a zvuk kvalitní.

Huawei P30 Pro recenze

Spodní hrana těla obsahuje slot pro dvojici karet nanoSIM. Jednu z pozic je možné osadit paměťovou kartou formátu Nano Memory. Dále se na spodku těla nachází datový konektor USB-C a mřížka hlasitého reproduktoru. Jeho zvukový přednes je hlasitý i slušně kvalitní. Zvuk si navíc softwarově upravit díky podpoře Dolby Atmos. Je ale škoda, že se na zvukovém přednesu nepodílí i reproduktor pro telefonní hovory a vše tak zůstává jen na reproduktoru na spodní hraně telefonu.

Pravý bok těla nabízí klasickou kombinaci tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti. Opačná strana těla je prázdná. Horní strana obsahuje jeden z mikrofonů a okénko infraportu pro dálkové ovládání spotřebičů.

Dostáváme se k designově nejvýraznější části telefonu, což jsou záda. Jejich jasnou dominantou je modul hlavního fotoaparátu, na který se podíváme později. Huawei rád experimentuje s barvami a ani P30 Pro není výjimkou. My jsme konkrétně dostali na test zapůjčenou barevnou variantu Breathing Crystal. Tato verze má boční rámeček vyvedený ve světle modré barvě a záda s perleťovým afektem nabízejí odstíny bílé, zelené, modré a fialové barvy.

huawei p30 pro 15

Díky nápadnému vzhledu zaujme Huawei P30 Pro i toho, kdo se o smartphony příliš nezajímá. Kromě barevné varianty Breathing Crystal jsou k dostání ještě verze Aurora Blue (modrá), Amber Sunrise (červená) a „obyčejná“ černá. Třešničkou na dortu je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP68).

Displej Huawei P30 Pro: špičkový OLED s výřezem

Displej zabírající necelých 90 procent čelní strany má úhlopříčku 6,47 palců a rozlišení 1080 × 2340 pixelů. Výrobce vsadil na OLED panel a jedná se o výbornou volbu. Displej se totiž pyšní výtečnými zobrazovacími vlastnostmi, a to včetně velice dobré čitelnosti i na přímém slunci.

Displej u Huawei P30 Pro nabízí skvělou podívanou
Displej u Huawei P30 Pro nabízí skvělou podívanou

Displej má ve své horní části kapkovitý výřez, ve kterém se ukrývá čelní kamera. Proti předchozímu modelu je výřez výrazně menší. Pokud vám navíc bude vadit, můžete si nechat vykreslovat veškerou grafiku až pod ním. OLED technologie přímo vybízí k využití ambientního režimu displeje, který P30 Pro samozřejmě podporuje. V pohotovostním stavu tak můžete mít na displeji zobrazen aktuální datum, čas, stav akumulátoru a upozornění na zmeškané notifikace. Ambientní režim displeje tak alespoň částečně nahrazuje notifikační diodu, kterou novinka bohužel postrádá.

Výbava a výkon Huawei P30 Pro potěší i nejnáročnější uživatele

Huawei P30 Pro se v oblasti výpočetního výkonu spoléhá na čipset HiSilicon Kirin 980. S tímto čipem jsme se poprvé setkali u loňského Mate 20 Pro, což ale neznamená, že by patřil do starého železa. Jeho osm procesorových jader (2 × Cortex-A76 s taktem 2,6 GHz, 2 × Cortex-A76 s taktem 1,92 GHz a 4 × Cortex-A55 s taktem 1,8 GHz) společně s grafickým akcelerátorem Mali-G76 MP10 stačí i na ty nejnáročnější mobilní aplikace či hry.

Huawei P30 Pro recenze
Huawei P30 Pro recenze

Na trhu budou dvě verze smartphonu. Levnější varianta s cenou 22 499 korun nabízí 6 GB operační paměti a 128GB vnitřní úložiště. Námi testovaná dražší varianta s prodejní cenou 24 999 korun má 8GB RAM a 256GB úložiště.

Hardwarové parametry Huawei P30 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core, 2× 2,6 GHz Cortex-A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP10, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 158 × 73,4 × 8,41 mm, hmotnost: 192 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,47", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.6, 27mm, 1/1.7", PDAF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/3.4, 125mm, 1/4.0", PDAF, OIS, 5× optický zoom, třetí: 20 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 16mm, 1/2.7", PDAF, čtvrtý: TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, HDR, Full HD video

Testovaná novinka si nevede špatně ani v oblasti datové konektivity. Samozřejmostí je plná podpora českých LTE pásem, Wi-Fi (standard 802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth ve verzi 5.0 nebo třeba NFC. Potěší také infraport, kterým můžete dálkově ovládat domácí spotřebiče. Výtečná je i podpora geolokačních systémů. P30 Pro si rozumí s GPS, GLONASS, GALILEO, BDS i QZSS. Určení přesné polohy je otázkou několika okamžiků.

Huawei P30 Pro: baterie a výdrž příjemně potěší

Akumulátor ukrytý pod skleněnými zády má kapacitu úctyhodných 4200 mAh, což je výborný předpoklad pro dobrou výdrž. Při běžném používání stačí kapacita akumulátoru bez větších omezení i na dva dny provozu, což je na vlajkový model velice slušná hodnota. I při náročném používání jsem se nemusel obávat, že by mě P30 Pro nechala na holičkách. Jenom pro srovnání – Samsung Galaxy S9 jsem při podobném vytížení musel během dne dobíjet, aby vydržel v provozu do večera.

Huawei P30 Pro je v oblasti výdrže pořádný držák
Huawei P30 Pro je v oblasti výdrže pořádný držák

Kromě dlouhé doby výdrže potěší i velice rychlé nabíjení. Výrobce v základním balení přikládá napájecí adaptér s výkonem 40 wattů. S ním dokážete nabít telefon z prázdného stavu do plna už za hodinu! Již za půl hodiny navíc dokážete nabít akumulátor na 70 %. Samozřejmostí je i podpora rychlého bezdrátového nabíjení (až 15 W). P30 Pro podporuje i reverzní bezdrátové nabíjení. Na záda telefonu tak můžete přiložit třeba hodinky, bezdrátová sluchátka nebo jiný smartphone a P30 Pro slouží jako nabíječka.

Huawei P30 Pro: operační systém a prostředí

Operační systém Android 9 Pie je doplněn o grafické rozhraní EMUI 9.1. Pro majitele smartphonů značky Huawei se nejedná o nic nového. Celé prostředí je pěkně graficky sladěné a je možné jej navíc upravovat prostřednictvím celé řady grafických motivů.

huawei p30 pro 14

Nabídka předinstalovaných aplikací je skromná, což je jedině dobře. Výrobce nechává instalaci dalších aplikací plně v kompetenci zákazníků. Několik programů je v telefonu z výroby, ale jedná se převážně o systémové nástroje nebo aplikace z produkce Googlu.

Zajímavá je možnost ovládání celého telefonu prostřednictvím gest místo klasické trojice tlačítek. Pohyb prstu směrem k levému nebo pravému okraji displeje nahrazuje funkci zpět, pohybem prstu od spodního okraje směrem vzhůru se dostanete na domovskou obrazovku a pokud prst chvíli podržíte, dostanete se do nabídky posledních spuštěných aplikací.

Celková optimalizace systému je na výborné úrovni. Ani jednou jsem se nesetkal s žádným zásekem nebo pádem aplikace. Během testování navíc dorazila i jedna aktualizace, takže je vidět, že výrobce dále pracuje na optimalizaci.

Fotoaparát a video: P30 Pro je nedostižným králem

Nejočekávanějším parametrem testované novinky je jednoznačně fotoaparát. Tomu se již podrobně věnoval kolega Jirka Hrma v samostatném článku, takže v dnešní recenzi si shrneme jen to nejdůležitější.

huawei p30 pro 5

Huawei P30 Pro je vybaven celkem třemi fotoaparáty:

  • Hlavní fotoaparát má rozlišením 40 megapixelů, objektiv se světelností f/1,6 a optickou stabilizaci
  • Širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 20 megapixelů a objektivem se světelností f/2,2
  • Teleobjektiv s rozlišením 8 megapixelů, objektivem se pětinásobným optickým přiblížením, světelností f/3,4 a optickou stabilizací

Testovací snímky včetně přiblížení

Tyto tři fotoaparáty doplňuje ještě ToF senzor, který zaznamenává informace o hloubce snímané scény a samozřejmě nesmí chybět přisvětlující dioda.

huawei p30 pro 13

Aplikace pro focení obsahuje celou řadu snímacích režimů, kde nechybí ani manuální režim. Při pořizování snímků i během záznamu videa můžete přepínat mezi jednotlivými objektivy. P30 Pro disponuje i umělou inteligencí, která rozhodně pracuje daleko lépe než u předchozího modelu P20 Pro.

Jak je to s přiblížením v rozsahu 1,1 až 4,9x ?

Spoustu zábavy si ale užijete s pětinásobným optickým přiblížením, které je velmi kvalitní, či desetinásobným hybridním, které na tom také není vůbec špatně. Občas jsem si při pořizování snímků připadal jako špion – množství detailů, které optika při desetinásobném přiblížení odhaluje je někdy až děsivá a párkrát jsem byl překvapen, co všechno se odehrávalo za okny domů, které jsem fotil z rušných pařížských ulic :-)

Huawei P30 Pro 01 1

Během testování jsem se ale poměrně často dostal do situace, kdy byl na klasické fotografii (1x) objekt příliš daleko, ale při pětinásobném optickém přiblížení už zase až moc blízko. V takových situacích bych ocenil dvojnásobný či trojnásobný optický zoom. Nic takového ale možné není, jelikož čočky nejsou nijak pohyblivé.

Přesto na to Huawei jde chytře. Při přiblížení v rozsahu 1,1x až 2,9x využívá data pouze z hlavního 40Mpx fotoaparátu, kde se díky umělé inteligenci a speciálnímu algoritmu dosahuje lepší kvality, než v případě obyčejného digitálního přiblížení (zjednodušeně se vlastně jedná o „výřez“ ze 40Mpx fotografie. Obdobnou technologii u svých Pixelů využívá také Google.

Od stupně přiblížení 3x po 4,9 už telefon využívá data nejen z hlavního 40Mpx fotoaparátu, ale také z teleobjektivu. Optické přiblížení je ale dostupné jen na 5x. Cokoliv od 5,1 do 10x přiblížení je pak kombinací dat z hlavního a teleobjektivu a teleobjektivu + dopočet dat speciálními algoritmy = hybridní zoom.

Jak jsem už zmiňoval výše, čočky samotné nejsou pohyblivé, takže nelze docílit kontinuálního optického zoomu, ale pouze fixního přiblížení. Výsledná kvalita je velmi slušná, a to dokonce i v horších světelných podmínkách. Tady je vidět, že Huawei při vývoji udělalo obrovský kus práce – ostatně přesvědčit se o tom můžete sami z ukázkových fotografií.

Nepřehlédněte: Test fotoaparátu – takhle fotí Huawei P30 Pro

Kvalita pořízených snímků je jedním slovem perfektní. Huawei P30 Pro je aktuálně nejlépe fotící smartphone na trhu a před konkurencí má značný náskok. Kde novinka konkurenci doslova drtí, je focení ve tmě, kde jsou snímky až neuvěřitelně kvalitní.

Porovnání: klasická fotografie vs. Noční režim

Umělé inteligence se už nemusíte bát

Při testování loňského modelu Huawei P20 Pro (recenze) jsme doporučovali umělou inteligenci nepoužívat. Byla totiž celkem dost agresivní a snímky často upravovala tak, že měly k realitě daleko. A opomenout nesmím ani zbytečně agresivní softwarové doostřování. U Huawei P30 Pro se ale nic takového neděje a už se tedy nemusíte bát nechat AI zapnutou – snímky totiž podle detekovaného typu scény vylepšuje velmi decentně.

Záznam videa: vydařené 4K

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. I pořízená videa se po obrazové stránce řadí na vrchol. Konkurence sice nabízí i dvojnásobnou snímkovací frekvenci při záznamu 4K videa, ale tuto funkci by měla novinka snad brzy získat s některou z následujících aktualizací.

Při natáčení videí můžete využít některý z nabízených efektů. Ty jsou známé už z modelu Mate 20 Pro a za zmínku stojí zejména dva. V první z efektů telefon v reálném čase analyzuje snímanou scénu a detekované osoby vykreslí barevně, zatímco zbytek scény je černobílý.

V praxi tento efekt funguje překvapivě dobře, ale v některých situacích jsem přeci jen zaznamenal problémy se správnou detekcí postav. Druhý efekt ocení hlavně ti uživatelé, kteří si rádi hrají s hloubkou ostrosti. Na displeji si zvolíte oblast, na kterou má telefon zaostřit a pozadí této oblasti telefon rozostří.

Huawei P30 Pro recenze: závěrečné hodnocení

Huawei P30 Pro je smartphone, u kterého je velmi složité hledat nedostatky. Napadají mě snad jen dva, které stojí za zmínění. Prvním nedostatkem je chybějící notifikační dioda, na kterou zkrátka nezbylo na čelní straně místo. Její funkci alespoň částečně nahrazuje ambientní režim displeje.

Huawei P30 Pro recenze: závěrečné hodnocení

Druhým nedostatkem jsou chybějící stereo reproduktory. Hlasitý reproduktor se sice může pochlubit slušnou kvalitou přednesu, kde je znát i náznak basové složky, ale pokud by výrobce osadil ještě druhý, nebylo by to vůbec na škodu.

Hlavním konkurentem je jednoznačně Samsung Galaxy S10+ (recenze). Ten se může pochlubit podobnou hardwarovou výbavou, špičkovým zpracováním i podobnou konfigurací fotoaparátů. V oblasti kvality fotografií však Huawei vede především v oblasti zoomu a nočního focení, za dobrých světelných podmínek je naopak výsledná kvalita fotek srovnatelná.

huawei p30 pro 12

Oproti Galaxy S10+ mu hraje do karet nižší cena. Apple aktuálně žádný srovnatelný model ve své nabídce nemá. Nejblíže je iPhone XS Max (recenze), který ale v mnoha ohledech ztrácí a nedá se označit za přímého konkurenta. Dalším konkurentem je Google Pixel 3 (XL), který rovněž nabízí špičkovou výbavu a skvělý fotoaparát.

Huawei dokazuje, že aktuálně udává technologický směr. Minimálně co se týče oblasti fotoaparátů ve smartphonech. P30 Pro je důstojný nástupce loňského P20 Pro, po kterém přebírá žezlo krále chytrých telefonů.

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro 1
9.4

Design a zpracování

9.4/10

Výkon a optimalizace

9.4/10

Hardwarová výbava

9.7/10

Kvalita fotografií a videa

9.7/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • atraktivní design, dílenské zpracování
  • špičkový displej, funkce Always On
  • nejlepší fotoaparát na trhu
  • velmi vysoký výkon
  • rychlý a optimalizovaný systém
  • dobrá výdrž a velmi rychlé nabíjení
  • čtečka otisků v displeji
  • přiměřená cena

Zápory

  • absence notifikační diody
  • chybí stereoreproduktory
  • na hladkých plochách snadno klouže
  • bez 3,5mm jacku
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku