Domů » Články » Takhle fotí Huawei P30 Pro. Kompaktní fotoaparáty v ohrožení?

Takhle fotí Huawei P30 Pro. Kompaktní fotoaparáty v ohrožení?

V redakci aktuálně testujeme vlajkový model Huawei P30 Pro (první dojmy), mezi jehož nejsilnější zbraně a lákadla jednoznačně patří fotoaparát(y). Ty na zádech najdete hned tři; každý má svou specifickou funkci a navíc spolu umějí spolupracovat.

Primární 40Mpx snímač (ten uprostřed) je postaven na zbrusu novém SuperSpectrum senzoru o velikosti 1/1,7 palce s RYYB maticí, která oproti klasickému RGBG Bayerovu filtru nahrazuje zelené pixely žlutými, díky čemuž má poskytovat maximální hodnotu ISO až 409 600. Díky této technologii, světelnosti f/1.6, velkým pixelům a kombinaci OIS a AIS dokáže telefon pořizovat špičkové fotografie za nejrůznějších světelných podmínek.

Neméně zajímavým je spodní člen „semaforu“. Jedná se o 8Mpx teleobjektiv (f/3.4), který zatím ve světě smartphonů nemá obdoby. Reprezentuje jej optický hranol, skrze který se láme světlo o 90 stupňů do podélné osy telefonu. V ní jsou pak naskládány další optické členy a fotočip, přičemž díky delší cestě je možné zaznamenávat snímky a video až s 5násobným optickým přiblížením.

Huawei P30 Pro: král přiblížení a mocný nástroj všech špionů

Ve spolupráci se softwarem a umělou inteligencí může být dosaženo až 10násobného hybridního přiblížení či dokonce 50násobného digitálního přiblížení. Každému bude hned jasné, že padesátinásobné digitální přiblížení k ničemu nevyužijete a snímky pořízené v tomto režimu budou mít něčemu koukatelnému hodně daleko, ale i tak se jedná o zajímavou demonstraci toho, kam se mobilní focení za poslední dobu dokázalo posunout.

Testovací snímky včetně přiblížení

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Mnohem více zábavy si ale užijete s pětinásobným optickým přiblížením, které je velmi kvalitní, či desetinásobným hybridním, které na tom také není vůbec špatně. Občas jsem si při pořizování snímků připadal jako špion – množství detailů, které optika při desetinásobném přiblížení odhaluje je někdy až děsivá a párkrát jsem byl překvapen, co všechno se odehrávalo za okny domů, které jsem fotil z rušných pařížských ulic :-)

Jak je to s přiblížením v rozsahu 1,1 až 4,9x ?

Během testování jsem se ale poměrně často dostal do situace, kdy byl na klasické fotografii (1x) objekt příliš daleko, ale při pětinásobném optickém přiblížení už zase až moc blízko. V takových situacích bych ocenil dvojnásobný či trojnásobný optický zoom. Nic takového ale možné není, jelikož čočky nejsou nijak pohyblivé.

Huawei P30 Pro 01 1

Přesto na to Huawei jde chytře. Při přiblížení v rozsahu 1,1x až 2,9x využívá data pouze z hlavního 40Mpx fotoaparátu, kde se díky umělé inteligenci a speciálnímu algoritmu dosahuje lepší kvality, než v případě obyčejného digitálního přiblížení (zjednodušeně se vlastně jedná o „výřez“ ze 40Mpx fotografie. Obdobnou technologii u svých Pixelů využívá také Google.

Od stupně přiblížení 3x po 4,9 už telefon využívá data nejen z hlavního 40Mpx fotoaparátu, ale také z teleobjektivu. Optické přiblížení je ale dostupné jen na 5x. Cokoliv od 5,1 do 10x přiblížení je pak kombinací dat z hlavního a teleobjektivu a teleobjektivu + dopočet dat speciálními algoritmy = hybridní zoom.

Jak jsem už zmiňoval výše, čočky samotné nejsou pohyblivé, takže nelze docílit kontinuálního optického zoomu, ale pouze fixního přiblížení. Výsledná kvalita je velmi slušná, a to dokonce i v horších světelných podmínkách. Tady je vidět, že Huawei při vývoji udělalo obrovský kus práce – ostatně přesvědčit se o tom můžete sami z ukázkových fotografií.

Snímky pořízené v Nočním režimu

Třetí fotoaparát je širokoúhlý (0,6x). Má rozlišení 20 megapixelů, pyšní se optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/2.2. Kromě toho je Huawei P30 Pro osazen ToF senzorem pro zaznamenávání informací o hloubce scény (ten najdete kousek pod duální přisvětlovací diodou. Při focení přes širokoúhlý objektiv je na okrajích patrná výraznější deformace obrazu. Pokud si ale zapnete umělou inteligenci, software se při ukládání fotografie postará o mírnou redukci soudkovitosti.

Porovnání: klasická fotografie vs. Noční režim

Umělé inteligence se už nemusíte bát

Při testování loňského modelu Huawei P20 Pro (recenze) jsme doporučovali umělou inteligenci nepoužívat. Byla totiž celkem dost agresivní a snímky často upravovala tak, že měly k realitě daleko. A opomenout nesmím ani zbytečně agresivní softwarové doostřování. U Huawei P30 Pro se ale nic takového neděje a už se tedy nemusíte bát nechat AI zapnutou – snímky totiž podle detekovaného typu scény vylepšuje velmi decentně.

Další testovací fotografie (Automatický režim)

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Huawei P30 Pro: nejen fotograf, ale i skvělý kameraman

Huawei P30 pro umí natáčet opticky stabilizované video maximálně ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. V budoucnu bychom se měli dočkat aktualizace, která přidá možnost nahrávání 4K videa při 60 FPS, avšak bez OIS. Během záznamu máte možnost přepínat se mezi jednotlivými objektivy; přepnutí je pochopitelně doprovázeno krátkým rozostřením obrazu (necelá vteřina), kterého se pak musíte zbavit až v nějakém programu pro střih videa (dobře vidět je to v přiloženém videu). Kvalita záznamu je fantastická – obraz je příkladně ostrý a vyznačuje se vysokou mírou detailů, a to i za horších světelných podmínek, kde už konkurence ztrácí.

Huawei P30 Pro je dle mého názoru nejlépe fotícím telefonem na trhu a vypadá to, že tento titul mu hned tak nějaký jiný výrobce nesebere. Jednoduše nemá jak – Huawei konkurenci výrazně utekl. Kombinace tří fotoaparátů, pokročilých technologií pro zpracování obrazu i následná softwarová postprodukce se starají o to, že novinka vytváří velmi kvalitní snímky, kterým není příliš co vytknout. Kompaktní fotoaparáty zatím ještě nepřekoná, ale pokud u Huawei budou tímto tempem pokračovat dále, může být za pár let situace zcela opačná.

Největším konkurentem pro Huawei P30 Pro je aktuálně Pixel 3 XL (recenze), který díky softwarovým vylepšením a optimalizacím od Googlu také produkuje fantastické fotografie. Logicky ale ztrácí u snímků s přiblížením. Do trojlístku nejlepších samozřejmě musím zařadit i Samsung Galaxy S10+ (recenze), nicméně ten na oba konkurenty nejvíce ztrácí při focení tmavých scén. Podíl na tom má i fakt, že Samsung zatím nemá dostatečně odladěný režim Super Night Shot (více informací), který se pro focení nočního města skvěle hodí a P30 Pro i Pixel 3 XL s ním umí velmi dobře pracovat.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karle
Uživatel
Karle

Kompaktní fotoaparáty v ohrožení? To těžko, ty už prakticky nikdo nekupuje ani nevyrábí.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

to je o úhlu pohledu :D naopak kompktní fotoaparáty tipu Olympus Pen nebo Alpha zažívaji boom.

xzeit
Uživatel
xzeit

*typu

xzeit
Uživatel
xzeit

Otec si dva roky zpátky koupil ultrazoom. Byl v akci za dobrou cenu. Naštvalo ho, že když byl na dovolené, a chtěl fotit nějaké vystoupení delfínů ( Lumií 950 XL) tak tam pak nešlo moc vidět :-) Blíž jít asi nešlo. No kdyby měl v té době Huawei P30 pro, asi by ho to ani nenapadlo. Momentálně ultrazoom leží v šuplíku. Fotoaparát má velkou nevýhodu, je velký, těžký, nemáš ho furt u sebe (aha, těch nevýhod je víc). Samozřejmě kdo fotí a vyzná se, tak má pořádný foťák. Ale naprostou většinu situací si člověk vystačí s mobilem, protože to fotí… Číst vice »

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

No brát ti tenhle názor nebudu. Přesto, že jsem zastánce mobilní fotografie tak i kdybychom přešli kvalitu nočních fotografii, furt tu je pevný objektiv, který se většinou nehodí na focení ničeho jiného než momentek do 5 metrů.

xzeit
Uživatel
xzeit

Co to? Do 5ti metrů? To jako třeba nějaká budova (památka) co je 20m daleko už ne? Nebo jak?

xzeit
Uživatel
xzeit

Takhle to vypadá docela optimální. 3 objektivy s různými ohnisky. Teleobjektiv 5x v periskopickém provedení bude asi rozumné maximum (světelnost). Teď už jenom zapracovat na jednotlivých modulech a hlavně přidat xenonový blesk – správný mobil s titulem FOTO by jej měl mít. Zůstávám u M20pro, za tři roky se uvidí :-)

ps:
Jirko, neměl jsi náhodou na mysli: Mimochodem, při testování loňského modelu Huawei Mate 20 Pro (recenze)
u loňského modelu P20 pro?

Martin123
Uživatel
Martin123

8MPx je žalostně málo na takový zoom a k tomu f/3.4 uvidíme co ukáže Oppo Reno ten by to mohl udělat lépe.

xzeit
Uživatel
xzeit

Jak jako málo? Proč málo? :-)

Petr
Anonym
Petr

Asi neví že ten 5x zoom je zde opticky. Na tohle 8MPx bohatě stačí, vlastně na jakoukoliv funkci u mobilu stačí, mnohem důležitější je dobrá optika, ale to někteří nechápou :/

Tomáš
Anonym
Tomáš

Uz umi Huawei pouzitelny Always On a notifikace do nej?

xzeit
Uživatel
xzeit

Použitelný byl už od prvního AOD. Asi máš na mysli zobrazování notifikací třetích stran.

Kulhavec
Anonym
Kulhavec

AOD je na Huawei naprosto odfláklá funkce. Nechápu proč tam nedají možnosti nastavení jako má třeba samsung…

xzeit
Uživatel
xzeit

Už je na cestě nějaká aktualizace…tak vydrž :-)

xzeit
Uživatel
xzeit

*aplikací

Martin123
Uživatel
Martin123

Podívej se na ty snímky že při 10x to ztrácí hodně kvalitu mít to tak 16MPx hned by to bylo lepší.

xzeit
Uživatel
xzeit

Jenomže on vychází u 10x z teleobjektivu a dat z hlavního snímače. Kde bereš tu jistotu, že by to bylo lepší? Zase by ten snímač třeba více šuměl, těžko říct. Chápej, že nominálně je to 5x opticky. Těch 10x v podobě hybridního je takový bonus. Není to úplně pecka, ztrácí to kvalitu, ale může pomoct. Je to furt lepší, než čistě digitální zoom.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Problém je v tom jak je to udělaný. 2x zoom špatnej, 3x zoom špatnej, 5x zoom dedikovaná kamera, 10x zoom špatnej – to teď mluvim v obecné rovině. Na mobilu to těžko soudit, ale nebavme se o tom jako o 5x zoom, protože vpodstatě jde jen o teleobjektiv se statickym přiblížením. Proto jsem zvědav, jak to bude fungovat v praxi, protože uživatel nebude mít kontrolu nad kvalitou výstupi. Ta bude hodně proměnlivá.

xzeit
Uživatel
xzeit

Johny (neregistrovaný): Dneska vypito? :D

Ano, ty se na to díváš pohledem neznalého člověka, který bude asi překvapen, že to co je mezi 1,1 až 4,9 včetně není úplně tak dobré, že to dobré je 0,6…1…5….a solidních 10. 5x je samozřejmě objektiv s pevným ohniskem 5x oproti základnímu.
Ono to bude možná další cíl mobilů, udělat teleobjektiv s proměnlivým ohniskem. Pak bude mít ten TELE větší smysl (on ho má už teď) – do nedávna to bylo velké mínus mobilů – zoom (přiblížení).
Uvidíme, co nám vývoj přinese dál…

Menty
Uživatel
Menty

Právě naopak – neznalý člověk si všimne toho, že zoom mezi 1 a 5 stojí za prd, ale proč tomu tak je, to vědět nebude. A ona je to celkově dobrá poznámka. Jenže tohle se ví od chvíle, co se tam ty teleobjektivy začaly montovat. Já bych řekl, že není problém udělat přiblížení i větší, ale k čemu. I v článku se píše, že těch 5 je možná moc. Proměnlivé ohnisko, souhlasím, ale to je zas na mobil už moc mechanických součástek, které jsou náchylnější na rozbití.

xzeit
Uživatel
xzeit

Menty: No však tak jsem to myslel. No 5x pevné může být moc, to ano. Ale zase…No abychom se nakonec nedočkali fakt těch 4 snímačů ještě. 2x teleobjektivy. Jednou 3x po druhé 6x :-)

Johny
Anonym
Johny

Ty mi řekneš, že mam vypito a pak potvrdíš co jsem napsal? Ok no.

Tomáš
Anonym
Tomáš

Takze zobrazeni notifikaci z aplikaci tretich stran to stale neumi?

Jeste stale je potreba nastavovat kazdou aplikaci zvlast aby mi chodily upozorneni? Po zkusenosti s Honor 8 a Mate 10 Pro a naprosto zpackanenu softwate nepripada aktualne Huawei v uvahu. Fotak super i kdyz ma sve mouchy, ale jinak je to tuctova placka s nic moc displejem.

kajmik
Anonym
kajmik

Zrovna včera vyšel update, který přidává pro AOD podporu aplikací třetích stran ;)
Pravděpodobně se Huawei heclo kvůli tomu, že P30 PRO nemá LED diodu pro notifikace

xzeit
Uživatel
xzeit

A odkud máš tu informaci?
Nějaký odkaz?
Díky

xzeit
Uživatel
xzeit

Já se zrovna probudil :D
A nemáš nějaké info, kdy to přijde na Mate 20 pro?

Martin123
Uživatel
Martin123

Zas a opět ultrawide je bída a úplně deformuje obraz v bocích, takhle ne, LG to umí mnohem lépe.

Dealler
Uživatel
Dealler

Včera jsem na Youtube koukal na srovnání jak fotek tak videí. P30 Pro vs Galaxy S10+ vs iPhone XS Max. P30 Pro bylo nejlepší v podstatě jen v tom, že má možnost optického zoomu a u nočních fotek. Jinak absolutně nereálný barvy, některý noční fotky vypadaly jako ve dne a to video bylo příšerný na vlajkovou loď. Přesaturovaný barvy, takovej oranžovo růžovej tón, no prostě hrůza, proti tomu je Samsung i Apple někde jinde.

Srovnání zde: [odkaz]

Kulhavec
Anonym
Kulhavec

Jako na rovinu. Po tom co jsem teďka poslední dny všude čet jak P30 Pro přepisuje možnosti mobilní fotografie, boří hranice atd. jsem docela zklamanej. Galaxy S10, když se vypne ten debilní optimalizátor scény dokáže dělat detaillní fotky s věrnejma barvama. Noční fotky na automatiku tam jsou nic moc ale když si člověk trochu pohraje s PRO režimem tak jsem čuměl co to umí (přitom stačí jenom snížit ISO a dát delší expozici).

Kulhavec
Anonym
Kulhavec

Všude čtu jak P30 Pro boří hranice mobilní fotografie a podobný titulky. Když to ale vidim tak jsem docela zklamanej. Poslední dobou jsem na fórech čet jak P30 Pro v pohodě rozseká S10 a nějak mně to nepřipadá. S10 dokáže udělat krásně detailní fotky s věrnejma barvama, teda za předpokladu že se vypne ten režim s umělou inteligencí kterej fotky kazí na každym telefonu. S10 na automatiku nemá nic moc noční fotky, ale když jsem to zkoušel na PRO režim tak jsem docela koukal. Přitom stačilo jenom snížit ISO a dát delší závěrku. U optický stabilizace mě překvapilo že to… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit

Jak víš, že má nereálné barvy? Ty jsi viděl nějaký test s referenčním přístrojem?

Daniel
Anonym
Daniel

Mobily nikdy nebudou fotit jako zrcadlovky, kvůli mobilnímu titěrnému snímači o velikosti 0.5 palce.

xzeit
Uživatel
xzeit

No já bych neřekl jakože nikdy, co bude za 20 let, nevíme.
Jakože by bylo možné, že mobil za 20 let bude fotit lépe, než nejlepší zrcadlovka z roku 2018. Co my víme, co bude? Převrat v optice, nějaký nový supermini čip… Těžko říct…

MiCHi
Uživatel
MiCHi

Zákony fyziky budou i za 20 let stejné, to se nezmění a tudíž větší snímač bude mít vždy výhodu, stejně tak, jako větší optika.

xzeit
Uživatel
xzeit

Absolutně nesouhlas. Můžeme objevit, vynalezt něco zcela nového. Nové principy, nové materiály. Může to být malé jako dnešní snímače v mobilech, ale polezou z toho fotografie jako z těch DNEŠNÍCH nejlepších zrcadlovek, jestli chápeme…. samozřejmě v té době (budoucnosti) budou mít zrcadlovky ještě lepší snímky. No a kam až půjde ta kvalita fotografie? Bude to ještě lepší než REALITA? Budeme se dívat na fotografii na nejlepším zobrazovači, ktery umístíme vedle reálné scény a nebude k rozeznání? Nevíme co bude zitra, natož za 20 let…

MiCHi
Uživatel
MiCHi

Absolutně nesouhlas. Můžeme vyvinout lepší čipy (například organické, které snesou ISO 1.000.000 bez šumu) a umělá inteligence může z rozmazaného fleku poznat a rekonstruovat lidský obličej, ale můžeme se postavit klidně na hlavu a vlnovou délku světla nezměníme. A právě vlnová délka světla je limitem, který dělá největší problémy při kostrukci malých světlocitlivých buněk na malé ploše za malou čočkou (objektivem). I sklo ze své podstaty má limity v přenosu světla a to jsou limity na úrovni atomů, na které se s dnešními technologiemi běžně dosahuje. Pokud nám z nebe nespadne jiný materiál, než které na objektivy nyní máme k… Číst vice »

MiCHi
Uživatel
MiCHi

Kdy už si výrobci konečně uvědomí, že fixní ohnisko nerovná se optický zoom. Ani kombinací více modulů nevzniká právo na to, aby se psalo, že má mobil optický zoom. Je to absolutní kravina a zaměňování pojmů.

xzeit
Uživatel
xzeit

Ne optický, pozor. Ale hybridní : tsdy už to právo je. Hybridní u Mate 30 pro je kombinace dat z 5x pevného teleobjektivu a dat z 40Mpx snímače…. Lépe číst, něco si o tom zjistit… A to nemyslím teď zle. Vidím, že jsi tsdy nový,Edo.

MiCHi
Uživatel
MiCHi

Ve všech recenzích napříč weby se ať už v textu nebo v popiscích obrázků se vyskytují výrazy 5x optický zoom, optické přiblížení apod. A je to chyba. Co znamená 5x optické přiblížení? Z jaké hodnoty se vychází? A jaká je výsledná ohnisková vzdálenost? Je mi jasné, že se jedná o 5ti násobek ohniska základního fotoaparátu. Ale jaké ohnisko má základní fotoaparát u tohoto mobilu? A co kdyby se pro výpočet přiblížení použil ten širokoúhlý fotoaparát? Nebylo by to logictejsi? Pak by tele fotoaparát měl přiblížení (optické) třeba 30x. Jaké mají ostatní mobily ohnisko základního fotoaparátu? A bude u nich 5x… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit

5x optické přiblížení je přeci v pohodě. Vždy se to vztahuje k hlavnímu snímači přístroje o který se jedná. Ohnisková vzdálenost hlavních snímačů u všech mobilů je vždy plus mínus cca milimetr stejná. 26,27,28…[odkaz]

Takze tento P30pro má cca 5ti násobné ohnisko teleobjektivu oproti hlavnímu fotomodulu.

xzeit
Uživatel
xzeit

Dnes jsem se byl na ten zázrak podívat. Teleobjektiv je mazec. Oproti M20pro je to znát, i když má horší světelnost, za dobrého světla to ale žádný problém nebude. To co fotomobilům chybělo k přiblížení se kompaktům, resp. nějaké univerzálnosti je tady. Jsem zvědav, kam až se tohle posune.