TOPlist

Recenze Huawei P20 Pro: kandidát na smartphone roku

Společnost Huawei v posledních letech ve světě smartphonů stále více dohání své konkurenty. Pokrok za poslední léta je opravdu výrazný, ale doposud vlajkové modely tohoto čínského výrobce přeci jen lehce zaostávaly za konkurenčním Samsungem. S příchodem smartphonu Galaxy S9 (recenze) se zdálo, že bude mít jihokorejský gigant opět nad svými konkurenty náskok. Huawei si dal s představením svých letošních vlajkových modelů načas, ale jak se zdá, čekání se vyplatilo. V dnešní recenzi se podíváme na model P20 Pro, který má velmi silné ambice ohrozit výsostné postavení Samsungu a je horkým kandidátem na nejlepší smartphone letošního roku. Jaká je tahle novinka v praxi? To vám prozradí naše Huawei P20 Pro recenze.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: v rytmu barev

Drtivá většina dnešních smartphonů vsází na nenápadný a někdy až nudný vzhled. To však pro P20 Pro neplatí. Tedy minimálně pro testovanou barevnou variantu Twilight. Skleněná záda jsou laděna do fialovo-modrých odstínů a vypadají opravdu famózně. Snad všem lidem, kteří novinku viděli na vlastní oči uznali, že se vzhled Huawei opravdu povedl. Kromě barevné varianty Twilight budou k dostání i konzervativnější verze Black, Midnight Blue a Pink Gold.

Huawei P20 Pro recenze

Skleněná záda jsou domovem celkem tří čoček fotoaparátů, dvojité přisvětlující diody a loga výrobce. Sklo je sice materiál na pohled pěkný, ale zároveň má své nedostatky. Ty vám potvrdí jistě každý, komu telefon se skleněnými zády upadl na zem. Kromě horší odolnosti je druhým největším nedostatkem ulpívání otisků prstů.

Huawei P20 Pro recenze

Čelní strana těla je přesným opakem zad. Po designové stránce nijak výrazně nenadchne. Teda až na displej, na který se zaměříme v následující kapitole. Na spodní straně je umístěna čtečka otisků prstů. Výrobci se povedlo využít tenký okraj pod displejem a udělal tím radost spoustě uživatelů, kteří se nemohou smířit s umístěním čtečky na zádech.

Bleskurychlé odemykání obličejem

Během testování jsem však funkci čtečky otisků prstů příliš nevyužíval. Novinka totiž nabízí ještě jinou možnost biometrické autentifikace. Řeč je o odemykání telefonu prostřednictvím rozpoznávání obličeje. P20 Pro pro tuto funkci využívá čelní 24megapixelovou kameru ukrytou ve výřezu displeje.

Technologicky je to ve srovnání s iPhonem X (recenze) od Applu jednodušší řešení, ale v praxi jsem byl velmi mile překvapený. Po rychlé registraci vašeho obličeje totiž stačí jenom vzít telefon do ruky a dojde k odemčení. Není potřeba ani stisknout tlačítko pro spuštění a v praxi je odemykání obličejem rychlejší a přesnější, než u iPhone X. A pak že to nejde…

Detekce probíhá spolehlivě i pokud je telefon různě natočený a odemykání překvapivě fungovalo i ve špatných světelných podmínkách. V úplné tmě telefon při prvním pokusu o detekci většinou selhal. Stačilo ale na displeji zvolit pokyn pro opakování autentifikace, čímž se zvýšil jas displeje a jeho svit už stačil pro rozpoznání registrované tváře. Problémy s odemykáním se tak objevují jen při výrazném protisvětle.

Čelní a zadní skleněnou stranu spojuje lesklý kovový rámeček. Díky jeho zakulacení se telefon velmi dobře drží v ruce. O výtečné tuhosti konstrukce a kvalitě zpracování snad nemohou být žádné pochyby.

Huawei P20 Pro: Vve dvou se to lépe hraje

Spodní hrana je domovem dvojice mřížek a datového konektoru USB-C (standard USB 3.1). Hlasitý reproduktor je zde však pouze jeden a sídlí na pravé straně. Levá mřížka ukrývá jen mikrofon. O stereozvuk ale nepřijdete. Huawei P20 Pro totiž využívá jak primární hlasitý reproduktor na spodní hraně, tak i reproduktor sloužící pro telefonní hovory. Výsledný zvukový přednes není vůbec špatný, ale na trhu se najdou i lépe hrající konkurenti.

Pravý bok je tradičně domovem tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti. Horní hrana obsahuje sekundární mikrofon a okénko infraportu. Ten je možné využít pro dálkové ovládání domácích spotřebičů. Slot pro dvojici karet nanoSIM je na levém boku těla. Paměťové karty bohužel P20 Pro nepodporuje.

Pomyslnou třešničkou na dortu je v případě konstrukce zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Novinka se chlubí certifikací IP 67, díky které by měla bez újmy vydržet ve hloubce 1 metr až 30 minut. Asi největším nedostatkem bude pro některé uživatele chybějící 3,5mm konektor jack. V balení se naštěstí nachází redukce z USB-C právě na tento standardní sluchátkový výstup.

Displej: AMOLED se „zářezem“

Displej je chloubou testovaného kousku. Výrobce vsadil na panel typu AMOLED s úhlopříčkou 6,1 palců a rozlišením 1080 × 2240 pixelů. Poměr stran tak činí 18,7 ku 9 a výsledná jemnost je 408 pixelů na palec. Displej nabízí ambientní režim, kdy jsou i v pohotovostním stavu neustále zobrazeny údaje jako je čas, datum nebo třeba upozornění na zmeškané notifikace. Díky technologii AMOLED jsou navíc aktivní pouze nezbytné pixely, takže energetická náročnost tohoto režimu je zanedbatelná.

Nejvýraznějším prvkem displeje není jeho výborné barevné podání, čitelnost nebo pozorovací úhly. Pozornost totiž upoutá především výřez v horní části, podobně jako je tomu například u iPhonu X. V tomto výřezu se ukrývá již zmiňovaná čelní 24megapixelová kamera, telefonní reproduktor, notifikační dioda a další potřebné senzory.

Osobně jsem si na výřez v displeji velmi rychle zvyknul a po chvilce používání jsem jej ani nevnímal. Ve výchozím stavu využívají aplikace i prostředí systému celou plochu displeje. V nastavení je však položka vtipně pojmenovaná jako „Zářez“, kde si můžete navolit, že se nemá využívat horní část displeje kolem výřezu. Po aktivaci této funkce přibyde v horní části displeje černá lišta, která je v jedné rovině s „vykousnutou“ částí. Stále jsou však v této oblasti zobrazeny systémové ikony, aktuální čas nebo ukazatel stavu akumulátoru.

Huawei P20 Pro: nedostatek výkonu nehrozí

Hnacím motorem Huawei P20 se stal čipset Hisilicon Kirin 970 s celkem osmi procesorovými jádry (4 × Cortex-A73 s taktem 2,4 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 1,8 GHz) a grafickým čipem Mali-G72 MP12. Operační paměť má kapacitu 6 GB a do vnitřního úložiště se vejde až 128 GB dat. Další rozšíření bohužel není možné a v případě nedostatku kapacity budete muset zvolit některou z cloudových služeb, či například USB-C disk.

Stejnou hardwarovou výbavou se chlubí i model Mate 10 Pro, u kterého jsem si na nedostatek výkonu rozhodně nemohl stěžovat. Stejné je to i u testované novinky. Výkon zkrátka bohatě dostačuje na všechny náročné činnosti a telefon se nezadýchá ani při hraní náročných mobilních her. Součástí čipsetu je i NPU (Neural Processing Unit), což je jednotka určená pro práci s umělou inteligencí.

Hardwarové parametry Huawei P20 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Hisilicon Kirin 970, octa-core, 4× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz, GPU: Mali-G72 MP12, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 155 × 73,9 × 7,8 mm, hmotnost: 180 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2240 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/1.7", PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 80mm, 1/4.0", PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 20 Mpx, monochromatický, f/1.6, 27mm, 1/2.7", selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video

Špičková je samozřejmě i konektivita. Kromě plné podpory českých LTE pásem nabízí P20 Pro také dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.2 či NFC. Rychlé a přesné určení polohy zajišťuje podpora služeb GPS a GLONASS.

Operační systém s vychytávkami

Operační systém Android 8.1.0 je doplněný o grafickou nadstavbu EMUI osmé generace. Vzhled prostředí je pěkně graficky sladěný a již samozřejmostí je podpora celé řady grafických témat.

Ve výchozím stavu je v telefonu předinstalováno pouze několik aplikací, a to především od Googlu nebo přímo z produkce Huawei. Většinou se jedná o aplikace, které jsou často používané, instalaci zbytečností si výrobce odpustil. Měl jsem obavy z toho, jak si aplikace poradí s výřezem v displeji. Byl jsem překvapený, když jsem zjistil, že to vlastně není žádný problém. Většina aplikací začínala až pod tímto výřezem.

Součástí systému jsou i některé specifické funkce, které v čisté verzi Androidu nenajdete. Kvůli velkému displeji je ovládání všech funkcí jednou rukou problematické. Výrobce na to naštěstí myslel, a proto je možné jednoduchým gestem celé prostředí zmenšit, aby bylo snadněji dosažitelné při ovládání jednou rukou.

Druhou užitečnou vychytávkou je nahrazení systémových tlačítek čtečkou otisků prstů. Ve výchozím stavu je obvyklá trojice tlačítek zobrazena přímo na displeji. Po aktivaci této funkce nahradí funkce všech tří tlačítek právě čtečka umístěná pod displejem. Krátký stisk nahrazuje funkci zpět, dlouhý stisk funkci domů a přejetím prstu po čtečce vyvoláte nabídku spuštěných aplikací.

Celková optimalizace je na vynikající úrovni. Se záseky nebo nestabilitou některé z aplikací jsem se během doby testování nesetkal.

Baterie a výdrž

Do těla o rozměrech 155 × 73,9 × 7,8 milimetrů a hmotnosti 180 gramů se povedlo výrobci vměstnat akumulátor s kapacitou 4000 mAh. Ten zajišťuje velmi slušnou dobu výdrže, která se při troše šetrného používání vyhoupne i na dva dny. Při opravdu náročném využívání mizí procenta baterie samozřejmě rychleji, ale jeden den dá P20 Pro naprosto s přehledem.

Skleněná záda přímo vybízejí k implementaci cívky bezdrátového nabíjení. Huawei si však nechal tuto příležitost ujít a novinka se tak nabíjí pouze klasicky – kabelem. Naštěstí nabízí smartphone podporu rychlonabíjení. S dodávaným napájecím adaptérem (5 V / 4,5 A) trvá nabíjení z prázdného stavu do plna hodinu a půl.

Fotoaparát a záznam videa: současný lídr

Fotoaparátu se podrobně věnoval kolega Jirka Hrmasamostatném článku. V této recenzi se tak zaměříme jen na funkce, které ve zmiňovaném článku zůstaly opomenuty.

Každý ze tří snímačů má při fotografování svůj účel. Hlavní dvojice ve společném oválném fotomodulu je tvořena dvěma barvenými snímači. Hlavní má rozlišení 40 Mpx (nachází se uprostřed), velikost čipu je 1/1,7″, je opticky stabilizován a překrývá jej optika se světelností f/1.8. Sekundární „tele“ kamerka má rozlišení 8 Mpx (f/2.4) a umožňuje pořizovat snímky s trojnásobným optickým zoomem, případně až s pětinásobným variabilním zoomem. Třetím do party je samostatný monochromatický senzor s rozlišením 20 megapixelů a objektivem se světelností f/1.6.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí celou řadu různých režimů. Mezi nimi nechybí ani plně manuální mód nebo třeba režim pro focení portrétů. V něm si můžete navolit, zda má telefon u snímků vytvářet rozmazané pozadí, vybrat si z celé řady způsobů osvětlení a nesmí chybět ani umělé zkrášlení, které vyhladí vrásky a upraví kontury obličeje.

Fotografie pořízené v portrétním režimu

Kvalita fotografií je zkrátka špičková. Huawei P20 Pro exceluje především při fotografování ve tmě, což můžete ostatně vidět v odkazovaném článku.







Nepřehlédněte

Test fotoaparátu Huawei P20 Pro: mění pravidla hry

Maximem v případě záznamu videa je rozlišení 4k a frekvence 30 snímků za sekundu. V tomto ohledu novinka lehce ztrácí na konkurenční Samsung Galaxy S9(+) nebo třeba nové iPhony. Tyto smartphony nabízí při stejném rozlišení dokonce dvojnásobnou snímací frekvenci. Vyšší snímkovací frekvenci nabízí Huawei až v případě volby nižšího rozlišení FullHD (60 fps).

Záznam videa má ještě další významné nedostatky. Zatímco při focení můžete využít trojnásobný optický nebo pětinásobný hybridní zoom, během natáčení videa se musíte smířit pouze s digitálním přiblížením. Smartphone nabízí elektronickou stabilizaci obrazu, ale ta je dostupná až při volbě nižšího rozlišení FullHD a to navíc jen se snímkovací frekvencí 30 fps.







Nepřehlédněte

Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

Huawei P20 Pro nezůstává pozadu alespoň v případě slowmotion videí. Novinka se chlubí podporou záznamu videí se snímkovací frekvencí až 960 snímků za sekundu. I v tomto případě má režim svá omezení – je dostupný pouze po omezenou dobu (přibližně 0,3 s), rozlišení je jen 1280 × 720 pixelů a je zapotřebí mít dostatek okolního osvětlení, jinak bude v záznamu hodně digitálního šumu.

P20 Pro má u slowmotion záběrů ještě jedno nemilé omezení. Zatímco u konkurentů můžete záznam zpomalit i několikrát během jednoho klipu, testovaná novinka umožňuje záznam pouze jednorázových zpomalených videí. Zkrátka stisknete spoušť, telefon pořídí zpomalený záznam a vytvoří 10 sekundový klip.

Závěrečné hodnocení recenze Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro byl pro celou naši redakci obrovským překvapením. Tato novinka způsobila po svém představení rozruch, a to díky špičkovému fotoaparátu, netradičnímu vzhledu a vysokému výkonu. Čínský výrobce navíc razí poměrně agresivní cenovou strategii a oficiální cenovka P20 Pro je stanovená na příjemných 21 990 Kč včetně DPH.

Výraznějšími nedostatky jsou snad jen některá nepochopitelná omezení v případě záznamu videa. To by však mohl výrobce ještě odstranit během následujících softwarových aktualizací. Prostor pro zlepšení je snad ještě v případě nabíjení, kde by se hodila podpora toho bezdrátového. Jinak je ale P20 Pro velmi vydařený smartphone, který dokazuje, že se Huawei nebojí poprat o titul nejlepšího smartphonu na trhu.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro
9.3

design a zpracování

9.7/10

výkon a optimalizace

9.4/10

hardwarová výbava

9.5/10

kvalita fotografií a videa

9.5/10

výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • atraktivní vzhled, kvalitní zpracování
  • špičková kvalita fotografií
  • povedený displej
  • vysoký výkon a skvělá optimalizace
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
  • přiměřená cena
  • slušná výdrž a rychlé nabíjení
  • slowmotion záznam videa

Zápory

  • chybějící bezdrátové nabíjení
  • omezení záznamu videa
  • chybí 3,5mm výstup na sluchátka
  • magnet na otisky prstů
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku