TOPlist

Test iPhone X: jednoduše nejlepší iPhone v historii

iPhone X test, recenze

Jen těžko bychom dnes hledali někoho, kdo neslyšel o tom „novém iPhonu“, který letos doplnil duo klasických modelů iPhone 8 (recenze) & iPhone 8 Plus (recenze). Mediální masáž byla ještě intenzivnější, než tomu bylo u předchozích generací a očekávání letos jednoduše byla obrovská. Jubilejní model X (správně se má číst jako [ten], nicméně každý v mém okolí mu říká [iks]) vznikl speciálně při příležitosti deseti let od představení vůbec prvního iPhone (2G), který ve své době způsobil revoluci v tom, jakým stylem jsme chytré telefony začali používat.

Videorecenze

To samé si Apple slibuje i od iPhone X a i když se to na první pohled nemusí vypadat, skutečně se jedná o průlomový produkt, který se nebojí využívat umělé inteligence či téměř nekonečných možností rozšířené reality. A co je důležité, jeho používání vás prostě bude bavit. Pro Apple produkty je typické heslo: “neřešíte, používáte“, a v případě „Xka“ to platí dvojnásobně.

Tak to je on, iPhone X v celé své kráse
Tak to je on, iPhone X v celé své kráse

„Xko“ mi rozhodně padlo do oka, ale jak vám prozradím v dalších odstavcích, dokonalé není. Tento text neberte jako plnohodnotnou recenzi, ale pouze jako test klíčových funkcí po prvních hodinách používání. Klasická recenze iPhone X na SMARTmanii vyjde v průběhu příštího týdne, až důkladně otestuji všechny novinky.

Konečně neokoukaný design

Po několika letech tu konečně máme iPhone, který nevypadá jako všechny předchozí modely a nese se tak v duchu letošního trendu „bezrámečkových smartphonů“. Přední stranu vyplňuje špičkový OLED displej s jasně charakteristickým vykousnutím pro plejádu senzorů a selfie kamerku. Po deseti letech také zmizelo ikonické domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů (Touch ID), kterou nahradila zcela nová technologie Face ID. Právě kvůli ní je zde celá plejáda senzorů; ty se totiž starají o rozpoznávání uživatele a následné odemčení telefonu.

Kvůli absenci domovského tlačítka v systému iOS 11 přibyla speciální gesta a už teď mohu prozradit, že jsou neskutečně intuitivní a rychle si na ně zvyknete. A pokud jste v minulosti používali smartphony od značky BlackBerry, určitě vám bude jasné, kde se Apple inspiroval. Tahem prstu odspoda nahoru se dostane na hlavní obrazovku, pomalejším tahem prstu se dostanete do přepínače aplikací. Nebudu vás už ale déle napínat – zde jsou mé první dojmy po pár hodinách používání.

Ihned po vybalení z krabice si mě telefon získal svým designem. Po čtyřleté masáží téměř shodného vzhledu klasických iPhonů přichází model X konečně s něčím novým a neokoukaným. Telefon vypadá skvěle a více si mě získala varianta s bílými zády, která je na můj vkus výraznější. Netuším, jak moc dobře rozpoznatelné to bude na fotkách (vzhledem k tomu, že jsem na cestách, fotil jsem jej prostřednictvím Huawei Mate 10 Pro, na jehož recenzi i videopohled se také můžete velice brzy těšit), ale bílá na zádech působí neskutečně čistým dojmem, a stejně tak jednotlivé hrany smartphonu.

Face ID: chvíli si budete zvykat, pak už vám to ani nepříjde

Nejkontroverznější funkcí letošního iPhone X je rozhodně integrace technologie Face ID pro rozpoznání obličeje uživatele. Apple se na keynote chlubil, že na vývoji této technologie pracoval několik let a prý má být její používání stejně přirozené, jako je to v případě autentizace skrze čtečku otisků prstů (Touch ID), která u iPhonů patřila k vůbec nejlepším na trhu. S tím já příliš nesouhlasím, na Face ID si z počátku budete zvykat, ale jakmile se tak stane, už si na čtečku ani nevzpomente a o Face ID naopak při odemykání ani nebudete vědět.

Skenování obličeje pro funkci Face ID

Jakmile si do systému naskenujete svůj obličej (proces je potřeba 2x zopakovat), což je rychlejší a intuitivnější, než klasické skenování otisku prstu, můžete jej využívat pro odemčení a samozřejmě také k autentizaci nákupů na App Store. Oproti Touch ID, kde jste si mohli naskenovat více prstů, lze u Face ID přiřadit pouze jednu tvář.

Pokud chcete iPhone odemknout, je nutné aktivovat displej. To můžete provést 3 způsoby – buď máte aktivní funkci pro aktivaci displeje při zvednutí, nebo stisknete tlačítko Power, případně zobrazovací panel aktivujete skrze klepnutí na něj. Následně vás začne Face ID snímat a jakmile vás rozpozná, ikonka zámku v horní části se změní na „odemčeno“. Posledním krokem je klasické gesto tahem prstu po displeji, po kterém se dostanete na hlavní obrazovku.

Celý proces se může z počátku zdát trochu komplikovaný, ale v praxi to nijak složité není. Zvykl jsem si, že souběžně s pohledem na displej po něm rovnou táhnu prstem (nečekáte na odemčení zámečku) a pokud vás Face ID rozpozná, ihned se objeví plocha s ikonami. Ve srovnání s Touch ID je to nepatrně pomalejší, ale to vlastně ničemu nevadí.

V případě, že displej iPhone X aktivuje někdo jiný, koho Face ID nerozpozná, nezobrazí se mu obsah jednotlivých notifikací na uzamčené obrazovce, ale pouze bubliny s názvy aplikací. To je chytré. Jakmile vás ale Face ID rozpozná, ihned na obrazovce odkryje i obsah jednotlivých notifikací, což je velice praktické.

Zatímco na iPhonech s Touch ID jste mohli přes tlačítko Power aktivovat displej a zkontrolovat notifikace (pokud jste jejich obsah neměli ve výchozím stavu pro uzamčený telefon vypnuté), a naopak přiložením prstu na čtečku jste se ihned dostali na hlavní obrazovku, v případě Face ID a vašeho pohledu na displej neumí iPhone vyhodnotit, zda chcete jen zkontrolovat notifikace, nebo přejít na domovskou obrazovku. A právě proto, aby při kontrole notifikací (kdy se na displej díváte), nedocházelo k nechtěnému přepnutí na hlavní obrazovku, je zde ještě poslední krok v podobě gesta tahu prstem.

Samotná autentizace je blesková a díky infračervenému senzoru jsem problémy neměl ani v místnosti s horším světlem; jako nejproblematičtější tak vidím protisvětlo, které senzorům dává zabrat. A občas ani při chůzi po ulici nebyla úspěšnost rozpoznání stoprocentní a mám pocit, že inženýry v Applu čeká dost práce s optimalizací rozpoznávacího algoritmu (pokud vás telefon nerozpozná, budete vyzváni k zadání klasického kódu pro odemčení).

Mimochodem, Face ID fotografií neošálíte, a systém se s každým rozpoznáním lépe a lépe učí rozpoznávat váš obličej (doplněno 5. listopadu: mohu potvrdit, že systém se skutečně neustále učí a má autentizace začíná být čím dál tím přesnější). Pokud ale máte jednovaječné dvojče, do telefonu se vám dostane. S využitím prvků umělé inteligence tak Face ID postupně nebude mít problém vás autentizovat ani v případě, že si vezmete paruku, klobouk nebo brýle. Na závěr doplním, že ideální vzdálenost pro rozpoznání je podle Applu od 25 do 50 centimetrů.

Animoji: animovaní smajlíci

Na přední selfie kamerku a senzory je navázána ještě jedná bláznivá novinka, kterou jsou animoji, neboli animovaní smajlíci. Na výběr je jich několik, od klasického, přes mimozemšťana, lišku, pandu, psa, opici, kočku, krocana, jednorožce až po hovínko :-). Senzory v horní části snímají mimiku vašeho obličeje a v reálném čase ji přenáší do výrazu smajlíka, samozřejmě včetně případného zvuku. Hotové klipy můžete posílat nejen přes iMessage, ale také skrze MMS, nebo je exportovat do formátu mov. Maximální délka animace je 10 vteřin.

OLED panel: jednoduše skvělá podívaná

Displej má úhlopříčku 5,8″, ale přesto je telefon celkově menší, než 5,5palcový iPhone 8 Plus. A také je jen nepatrně větší, než 4,7″ iPhone 8. Zobrazovací panel zkrátka maximálně využívá prostoru přední plochy, i když s označením „bezrámečkový“ bych v tomto případě byl opatrnější, protože rámečky okolo displeje zde stále jsou a rozhodně jsou výraznější, než třeba u Xiaomi Mi Mix 2 (první dojmy) či Essential Phone (recenze).

Displej je prostě fantastický

Jedná se o OLED panel s PenTile maticí a podporou HDR a TrueTone zobrazení, který nabízí naprosto špičkové podání barev a skvělou čitelnost na venkovním sluníčku a čím déle iPhone budete používat, tím více vás bude bavit. A rychle se dostaví pocit, jako byste v ruce drželi jen samotný displej.

Tip: Kompletní parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Zde najdete porovnání s iPhonem 8 a 8 Plus.

Skvěle na něm vypadá focení, sledování filmů a spoustu zábavy si užijete také s AR aplikacemi pro rozšířenou realitu, které se postupně začínají objevovat v App Store (a které samozřejmě využijete i na všech starších iPhonech s čipy Apple A9, A10 a A11 a nainstalovaným iOS 11).

Vývojáři, optimalizujte!

Pro někoho může být horní výřez pro Face ID senzory a selfie kamerku mírně rušivý a při sledování filmů to skutečně trochu atypické je, ale ve všech dalších situacích mi tento prvek jinak nepřekážel a rychle jsem si na něj zvykl. Přesto je tu zatím jeden dočasný zádrhel – vše totiž vypadá skvěle do té doby, než si do systému doinstalujete další aplikace třetích stran. Já sám používám Google Mapy & Kalendář, Analytics, AdSense, YouTube, Gmail, Spotify, Skype, Idos nebo Waze, které společně se spoustou dalších ještě pro „výřez“ iPhone X nejsou optimalizované.

Neoptimalizované aplikace se spouštějí v režimu, kdy okno samotné lemuje výrazný černý rámeček, což působí doslova jako pěst na oko. A stejný problém se objeví také u her. Pak tu jsou ještě aplikace, které už využívají vykreslování skrze autolayout iOS 11, u kterých se černý rámeček nezobrazuje, ale zase často dochází k překrývání symbolů a další grafiky v oblasti horního výřezu.

Příliš nechápu, proč vývojáři tak významných aplikací, jako je třeba Spotify či Uber, ještě optimalizaci pro zobrazení na iPhone X nepřidali, ale očekávám, že se to během několika dnů změní a problém bude zažehnán. Přece jen, teprve nyní telefon míří na pulty obchodů a je docela možné, že vývojáři dostali od Applu nakázáno, že tyto aktualizace mohou uvolnit až po 3. listopadu.

Výdrž: rychlé nabíjení za příplatek

V recenzi iPhone 8 Plus jsem chválil velmi dobrou výdrž. iPhone X je na tom s výdrží lépe než klasická osmička, ale hůře než Plusový model. Jinými slovy, při běžném provozu půjde o jednodenní smartphone, ale pokud jej budete používat aktivněji, připravte se na dobíjení už zhruba ve dvou třetinách pracovního dne. Zhruba 30 minut jsem strávil hraním mé oblíbené hry SimCity: Build It, která je díky parádní grafice na výkon celkem dost náročná, a ukazatel baterie šel celkem rychle dolů. Díky podpoře rychlého nabíjení to až taková překážka není, ale abyste si ho užili, bude nutné investovat do výkonnějšího napájecího adaptéru.

S 29W adaptérem od MacBooku a USB-C => Lightning kabelem si budete moci užívat rychlého dobíjení. Zadarmo to ale nebude.

Abyste využili rychlého nabíjení a dostali se na Applem slibovaných 50 % kapacity za 30 minut, budete potřebovat alespoň 29 W adaptér s USB-C vstupem a k tomu samozřejmě příslušný kabel s USB-C rozhraním na jedné straně a Lightning rozhraním na straně druhé. Není nutné, abyste využívali pouze originální adaptéry Applu, použít můžete i nástroje třetích stran, těch ale zatím na trhu mnoho není.

Pokud se však rozhodnete pro originální příslušenství, nepůjde o úplně levnou investici. 29 W adaptér vás vyjde na 1490 Kč. Má ale USB-C výstup, takže ještě budete nutné pořídit USB-C => Lightning kabel, který Apple prodává za 799 Kč v metrové verzi, případně za 1 090 Kč ve dvoumetrové délce.

Fotoaparát a záznam videa: patří mezi nejlepší

iPhone X disponuje zcela shodným hlavním fotoaparátem, jako nabízí iPhone 8 Plus, tedy 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (telezoom) má také shodné rozlišení jako u 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a lepší světelnost objektivu f/2.4 (iPhone 8 Plus má světelnost f/2.8).

iPhone X fotí skvěle nejen ve dne, ale i v šeru a v noci
iPhone X fotí skvěle nejen ve dne, ale i v šeru a v noci

Při klasickém focení se využívá pouze hlavní fotoaparát, sekundární nikoliv. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného zoomu „2x“, aktivuje se sekundární teleobjektiv.

iPhone X fotí skvěle ve všech světelných podmínkách. V případě denních snímků patří kvalita k tomu nejlepšímu, co dnes můžete u mobilních telefonů nalézt, ale i v šeru a horším světle jsou výsledky nadprůměrné, takže se nemusíte obávat vysokého množství šumu či málo ostrých objektů. Maximální rozlišení snímků je 4 032 x 3 024 px, poměr stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu raw.

Další fotografie budeme postupně přidávat. V plném rozlišení si je můžete prohlédnout zde.

Vylepšení doznala také přední selfie kamerka. Má 7Mpx rozlišení, světelnost objektivu je f/2.2 a video zvládá nahrávat ve Full HD rozlišení. S pření kamerkou rovněž můžete využívat portrétového režimu (bokeh efekt – rozmazané pozadí jako u zrcadlovek) a výsledky jsou více než obstojné. Dejte si ale pozor, pokud budete fotit skupinovou selfie a nebudete stát vedle sebe, ale za sebou. Optika totiž zaostří pouze na osoby v popředí; ti, co budou stát za vámi, už budou lehce rozmazaní.

Letošní iPhony nabízejí možnost nahrávat 4k video při 60 fps a zpomalené záběry ve Full HD až při 240 fps a výsledná kvalita záznamu je naprosto famózní.

Závěrečné hodnocení: skvělý, ale drahý

iPhone X je rozhodně nejlepším iPhonem, který kdy Apple vyrobil. Ono by ale bylo trochu hloupé, kdyby tomu tak nebylo, zvláště když základní 64GB varianty je 29 990 Kč a za 256GB verzi zaplatíte 34 490 Kč včetně DPH. Jako celek telefon funguje na výbornou – okamžitě jsem si zvykl na nová gesta a absenci domovského tlačítka jsem nijak nepociťoval. Naopak na Face ID si stále zvykám a moudřejší budu až po pár dnech používání.

Design v Applu umí a „Xko“ je toho jasným důkazem. Ke skleněným zádům a kovovému rámečku připočítejte ještě špičkový fotoaparát, bezdrátové nabíjení a skvěle odladěný systém iOS 11. To jsou zkrátka věci, na které se rychle zvyká. iPhone X mě baví nejen po stránce inovací, ale i co se celkové použitelnosti týče. Reputace nejnovějšího iPhone je nyní i v rukou vývojářů, a to nejen kvůli optimalizaci zobrazování aplikací, ale také ve vztahu k rozšířené realitě, o které myslím ještě hodně uslyšíme.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Ve spojení s cenou je výraz „průvan v peněžence“ trochu laciný, u iPhone X, a zejména u nejvyšší 256GB varianty se totiž jedná doslova o tornádo, které s vašimi financemi slušně zatočí.

V případě, že máte k iPhone X nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích.

iPhone X

iPhone X
7.8

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

8.0/10

Hardwarová výbava

7.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.6/10

Výdrž baterie

7.7/10
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku