Domů » Recenze » Test iPhone X: jednoduše nejlepší iPhone v historii

Test iPhone X: jednoduše nejlepší iPhone v historii

Jen těžko bychom dnes hledali někoho, kdo neslyšel o tom „novém iPhonu“, který letos doplnil duo klasických modelů iPhone 8 (recenze) & iPhone 8 Plus (recenze). Mediální masáž byla ještě intenzivnější, než tomu bylo u předchozích generací a očekávání letos jednoduše byla obrovská. Jubilejní model X (správně se má číst jako [ten], nicméně každý v mém okolí mu říká [iks]) vznikl speciálně při příležitosti deseti let od představení vůbec prvního iPhone (2G), který ve své době způsobil revoluci v tom, jakým stylem jsme chytré telefony začali používat.

Videorecenze

iPhone X: recenze

To samé si Apple slibuje i od iPhone X a i když se to na první pohled nemusí vypadat, skutečně se jedná o průlomový produkt, který se nebojí využívat umělé inteligence či téměř nekonečných možností rozšířené reality. A co je důležité, jeho používání vás prostě bude bavit. Pro Apple produkty je typické heslo: „neřešíte, používáte„, a v případě „Xka“ to platí dvojnásobně.

Tak to je on, iPhone X v celé své kráse
Tak to je on, iPhone X v celé své kráse

„Xko“ mi rozhodně padlo do oka, ale jak vám prozradím v dalších odstavcích, dokonalé není. Tento text neberte jako plnohodnotnou recenzi, ale pouze jako test klíčových funkcí po prvních hodinách používání. Klasická recenze iPhone X na SMARTmanii vyjde v průběhu příštího týdne, až důkladně otestuji všechny novinky.

Konečně neokoukaný design

Po několika letech tu konečně máme iPhone, který nevypadá jako všechny předchozí modely a nese se tak v duchu letošního trendu „bezrámečkových smartphonů“. Přední stranu vyplňuje špičkový OLED displej s jasně charakteristickým vykousnutím pro plejádu senzorů a selfie kamerku. Po deseti letech také zmizelo ikonické domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů (Touch ID), kterou nahradila zcela nová technologie Face ID. Právě kvůli ní je zde celá plejáda senzorů; ty se totiž starají o rozpoznávání uživatele a následné odemčení telefonu.

Kvůli absenci domovského tlačítka v systému iOS 11 přibyla speciální gesta a už teď mohu prozradit, že jsou neskutečně intuitivní a rychle si na ně zvyknete. A pokud jste v minulosti používali smartphony od značky BlackBerry, určitě vám bude jasné, kde se Apple inspiroval. Tahem prstu odspoda nahoru se dostane na hlavní obrazovku, pomalejším tahem prstu se dostanete do přepínače aplikací. Nebudu vás už ale déle napínat – zde jsou mé první dojmy po pár hodinách používání.

Ihned po vybalení z krabice si mě telefon získal svým designem. Po čtyřleté masáží téměř shodného vzhledu klasických iPhonů přichází model X konečně s něčím novým a neokoukaným. Telefon vypadá skvěle a více si mě získala varianta s bílými zády, která je na můj vkus výraznější. Netuším, jak moc dobře rozpoznatelné to bude na fotkách (vzhledem k tomu, že jsem na cestách, fotil jsem jej prostřednictvím Huawei Mate 10 Pro, na jehož recenzi i videopohled se také můžete velice brzy těšit), ale bílá na zádech působí neskutečně čistým dojmem, a stejně tak jednotlivé hrany smartphonu.

Face ID: chvíli si budete zvykat, pak už vám to ani nepříjde

Nejkontroverznější funkcí letošního iPhone X je rozhodně integrace technologie Face ID pro rozpoznání obličeje uživatele. Apple se na keynote chlubil, že na vývoji této technologie pracoval několik let a prý má být její používání stejně přirozené, jako je to v případě autentizace skrze čtečku otisků prstů (Touch ID), která u iPhonů patřila k vůbec nejlepším na trhu. S tím já příliš nesouhlasím, na Face ID si z počátku budete zvykat, ale jakmile se tak stane, už si na čtečku ani nevzpomente a o Face ID naopak při odemykání ani nebudete vědět.

Skenování obličeje pro funkci Face ID

Jakmile si do systému naskenujete svůj obličej (proces je potřeba 2x zopakovat), což je rychlejší a intuitivnější, než klasické skenování otisku prstu, můžete jej využívat pro odemčení a samozřejmě také k autentizaci nákupů na App Store. Oproti Touch ID, kde jste si mohli naskenovat více prstů, lze u Face ID přiřadit pouze jednu tvář.

Pokud chcete iPhone odemknout, je nutné aktivovat displej. To můžete provést 3 způsoby – buď máte aktivní funkci pro aktivaci displeje při zvednutí, nebo stisknete tlačítko Power, případně zobrazovací panel aktivujete skrze klepnutí na něj. Následně vás začne Face ID snímat a jakmile vás rozpozná, ikonka zámku v horní části se změní na „odemčeno“. Posledním krokem je klasické gesto tahem prstu po displeji, po kterém se dostanete na hlavní obrazovku.

Celý proces se může z počátku zdát trochu komplikovaný, ale v praxi to nijak složité není. Zvykl jsem si, že souběžně s pohledem na displej po něm rovnou táhnu prstem (nečekáte na odemčení zámečku) a pokud vás Face ID rozpozná, ihned se objeví plocha s ikonami. Ve srovnání s Touch ID je to nepatrně pomalejší, ale to vlastně ničemu nevadí.

V případě, že displej iPhone X aktivuje někdo jiný, koho Face ID nerozpozná, nezobrazí se mu obsah jednotlivých notifikací na uzamčené obrazovce, ale pouze bubliny s názvy aplikací. To je chytré. Jakmile vás ale Face ID rozpozná, ihned na obrazovce odkryje i obsah jednotlivých notifikací, což je velice praktické.

Zatímco na iPhonech s Touch ID jste mohli přes tlačítko Power aktivovat displej a zkontrolovat notifikace (pokud jste jejich obsah neměli ve výchozím stavu pro uzamčený telefon vypnuté), a naopak přiložením prstu na čtečku jste se ihned dostali na hlavní obrazovku, v případě Face ID a vašeho pohledu na displej neumí iPhone vyhodnotit, zda chcete jen zkontrolovat notifikace, nebo přejít na domovskou obrazovku. A právě proto, aby při kontrole notifikací (kdy se na displej díváte), nedocházelo k nechtěnému přepnutí na hlavní obrazovku, je zde ještě poslední krok v podobě gesta tahu prstem.

Samotná autentizace je blesková a díky infračervenému senzoru jsem problémy neměl ani v místnosti s horším světlem; jako nejproblematičtější tak vidím protisvětlo, které senzorům dává zabrat. A občas ani při chůzi po ulici nebyla úspěšnost rozpoznání stoprocentní a mám pocit, že inženýry v Applu čeká dost práce s optimalizací rozpoznávacího algoritmu (pokud vás telefon nerozpozná, budete vyzváni k zadání klasického kódu pro odemčení).

Mimochodem, Face ID fotografií neošálíte, a systém se s každým rozpoznáním lépe a lépe učí rozpoznávat váš obličej (doplněno 5. listopadu: mohu potvrdit, že systém se skutečně neustále učí a má autentizace začíná být čím dál tím přesnější). Pokud ale máte jednovaječné dvojče, do telefonu se vám dostane. S využitím prvků umělé inteligence tak Face ID postupně nebude mít problém vás autentizovat ani v případě, že si vezmete paruku, klobouk nebo brýle. Na závěr doplním, že ideální vzdálenost pro rozpoznání je podle Applu od 25 do 50 centimetrů.

Animoji: animovaní smajlíci

Na přední selfie kamerku a senzory je navázána ještě jedná bláznivá novinka, kterou jsou animoji, neboli animovaní smajlíci. Na výběr je jich několik, od klasického, přes mimozemšťana, lišku, pandu, psa, opici, kočku, krocana, jednorožce až po hovínko :-). Senzory v horní části snímají mimiku vašeho obličeje a v reálném čase ji přenáší do výrazu smajlíka, samozřejmě včetně případného zvuku. Hotové klipy můžete posílat nejen přes iMessage, ale také skrze MMS, nebo je exportovat do formátu mov. Maximální délka animace je 10 vteřin.

OLED panel: jednoduše skvělá podívaná

Displej má úhlopříčku 5,8″, ale přesto je telefon celkově menší, než 5,5palcový iPhone 8 Plus. A také je jen nepatrně větší, než 4,7″ iPhone 8. Zobrazovací panel zkrátka maximálně využívá prostoru přední plochy, i když s označením „bezrámečkový“ bych v tomto případě byl opatrnější, protože rámečky okolo displeje zde stále jsou a rozhodně jsou výraznější, než třeba u Xiaomi Mi Mix 2 (první dojmy) či Essential Phone (recenze).

Displej je prostě fantastický

Jedná se o OLED panel s PenTile maticí a podporou HDR a TrueTone zobrazení, který nabízí naprosto špičkové podání barev a skvělou čitelnost na venkovním sluníčku a čím déle iPhone budete používat, tím více vás bude bavit. A rychle se dostaví pocit, jako byste v ruce drželi jen samotný displej.

Tip: Kompletní parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Zde najdete porovnání s iPhonem 8 a 8 Plus.

Skvěle na něm vypadá focení, sledování filmů a spoustu zábavy si užijete také s AR aplikacemi pro rozšířenou realitu, které se postupně začínají objevovat v App Store (a které samozřejmě využijete i na všech starších iPhonech s čipy Apple A9, A10 a A11 a nainstalovaným iOS 11).

Vývojáři, optimalizujte!

Pro někoho může být horní výřez pro Face ID senzory a selfie kamerku mírně rušivý a při sledování filmů to skutečně trochu atypické je, ale ve všech dalších situacích mi tento prvek jinak nepřekážel a rychle jsem si na něj zvykl. Přesto je tu zatím jeden dočasný zádrhel – vše totiž vypadá skvěle do té doby, než si do systému doinstalujete další aplikace třetích stran. Já sám používám Google Mapy & Kalendář, Analytics, AdSense, YouTube, Gmail, Spotify, Skype, Idos nebo Waze, které společně se spoustou dalších ještě pro „výřez“ iPhone X nejsou optimalizované.

Neoptimalizované aplikace se spouštějí v režimu, kdy okno samotné lemuje výrazný černý rámeček, což působí doslova jako pěst na oko. A stejný problém se objeví také u her. Pak tu jsou ještě aplikace, které už využívají vykreslování skrze autolayout iOS 11, u kterých se černý rámeček nezobrazuje, ale zase často dochází k překrývání symbolů a další grafiky v oblasti horního výřezu.

Příliš nechápu, proč vývojáři tak významných aplikací, jako je třeba Spotify či Uber, ještě optimalizaci pro zobrazení na iPhone X nepřidali, ale očekávám, že se to během několika dnů změní a problém bude zažehnán. Přece jen, teprve nyní telefon míří na pulty obchodů a je docela možné, že vývojáři dostali od Applu nakázáno, že tyto aktualizace mohou uvolnit až po 3. listopadu.

Výdrž: rychlé nabíjení za příplatek

V recenzi iPhone 8 Plus jsem chválil velmi dobrou výdrž. iPhone X je na tom s výdrží lépe než klasická osmička, ale hůře než Plusový model. Jinými slovy, při běžném provozu půjde o jednodenní smartphone, ale pokud jej budete používat aktivněji, připravte se na dobíjení už zhruba ve dvou třetinách pracovního dne. Zhruba 30 minut jsem strávil hraním mé oblíbené hry SimCity: Build It, která je díky parádní grafice na výkon celkem dost náročná, a ukazatel baterie šel celkem rychle dolů. Díky podpoře rychlého nabíjení to až taková překážka není, ale abyste si ho užili, bude nutné investovat do výkonnějšího napájecího adaptéru.

S 29W adaptérem od MacBooku a USB-C => Lightning kabelem si budete moci užívat rychlého dobíjení. Zadarmo to ale nebude.

Abyste využili rychlého nabíjení a dostali se na Applem slibovaných 50 % kapacity za 30 minut, budete potřebovat alespoň 29 W adaptér s USB-C vstupem a k tomu samozřejmě příslušný kabel s USB-C rozhraním na jedné straně a Lightning rozhraním na straně druhé. Není nutné, abyste využívali pouze originální adaptéry Applu, použít můžete i nástroje třetích stran, těch ale zatím na trhu mnoho není.

Pokud se však rozhodnete pro originální příslušenství, nepůjde o úplně levnou investici. 29 W adaptér vás vyjde na 1490 Kč. Má ale USB-C výstup, takže ještě budete nutné pořídit USB-C => Lightning kabel, který Apple prodává za 799 Kč v metrové verzi, případně za 1 090 Kč ve dvoumetrové délce.

Fotoaparát a záznam videa: patří mezi nejlepší

iPhone X disponuje zcela shodným hlavním fotoaparátem, jako nabízí iPhone 8 Plus, tedy 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (telezoom) má také shodné rozlišení jako u 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a lepší světelnost objektivu f/2.4 (iPhone 8 Plus má světelnost f/2.8).

iPhone X fotí skvěle nejen ve dne, ale i v šeru a v noci
iPhone X fotí skvěle nejen ve dne, ale i v šeru a v noci

Při klasickém focení se využívá pouze hlavní fotoaparát, sekundární nikoliv. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného zoomu „2x“, aktivuje se sekundární teleobjektiv.

iPhone X fotí skvěle ve všech světelných podmínkách. V případě denních snímků patří kvalita k tomu nejlepšímu, co dnes můžete u mobilních telefonů nalézt, ale i v šeru a horším světle jsou výsledky nadprůměrné, takže se nemusíte obávat vysokého množství šumu či málo ostrých objektů. Maximální rozlišení snímků je 4 032 x 3 024 px, poměr stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu raw.

Další fotografie budeme postupně přidávat. V plném rozlišení si je můžete prohlédnout zde.

Vylepšení doznala také přední selfie kamerka. Má 7Mpx rozlišení, světelnost objektivu je f/2.2 a video zvládá nahrávat ve Full HD rozlišení. S pření kamerkou rovněž můžete využívat portrétového režimu (bokeh efekt – rozmazané pozadí jako u zrcadlovek) a výsledky jsou více než obstojné. Dejte si ale pozor, pokud budete fotit skupinovou selfie a nebudete stát vedle sebe, ale za sebou. Optika totiž zaostří pouze na osoby v popředí; ti, co budou stát za vámi, už budou lehce rozmazaní.

iPhone X: camera demo (4K, 60 fps)

Letošní iPhony nabízejí možnost nahrávat 4k video při 60 fps a zpomalené záběry ve Full HD až při 240 fps a výsledná kvalita záznamu je naprosto famózní.

Závěrečné hodnocení: skvělý, ale drahý

iPhone X je rozhodně nejlepším iPhonem, který kdy Apple vyrobil. Ono by ale bylo trochu hloupé, kdyby tomu tak nebylo, zvláště když základní 64GB varianty je 29 990 Kč a za 256GB verzi zaplatíte 34 490 Kč včetně DPH. Jako celek telefon funguje na výbornou – okamžitě jsem si zvykl na nová gesta a absenci domovského tlačítka jsem nijak nepociťoval. Naopak na Face ID si stále zvykám a moudřejší budu až po pár dnech používání.

Design v Applu umí a „Xko“ je toho jasným důkazem. Ke skleněným zádům a kovovému rámečku připočítejte ještě špičkový fotoaparát, bezdrátové nabíjení a skvěle odladěný systém iOS 11. To jsou zkrátka věci, na které se rychle zvyká. iPhone X mě baví nejen po stránce inovací, ale i co se celkové použitelnosti týče. Reputace nejnovějšího iPhone je nyní i v rukou vývojářů, a to nejen kvůli optimalizaci zobrazování aplikací, ale také ve vztahu k rozšířené realitě, o které myslím ještě hodně uslyšíme.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Ve spojení s cenou je výraz „průvan v peněžence“ trochu laciný, u iPhone X, a zejména u nejvyšší 256GB varianty se totiž jedná doslova o tornádo, které s vašimi financemi slušně zatočí.

V případě, že máte k iPhone X nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích.

iPhone X

7.8

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

8.0/10

Hardwarová výbava

7.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.6/10

Výdrž baterie

7.7/10

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

91 komentářů

 1. „Jako první je totiž potřeba tlačítkem Power či klepnutím na přední stranu aktivovat displej. V tu chvíli vás začne Face ID snímat a jakmile vás rozpozná, ikonka zámku v horní části se změní na „odemčeno“. Posledním krokem je klasické gesto tahem prstu po displeji, po kterém se dostanete na hlavní obrazovku.“

  To je zbytečné. Jak píše Gruber: „Starting with a tap of the side button is not how you’re supposed to do it — you’re creating a two-step process where you only need one. Don’t wait for the lock icon to change — don’t even worry about it. The best way to use Face ID is to pretend it isn’t even there, and just swipe up from the home indicator. There’s really no reason to use the side button to wake the phone.“

 2. Popravdě, hodně zklamání. Ano, je to nejlepší iPhone. Ale Samsung S8 se stejně velkým 5.8″ displejem stojí přesně polovinu (15.000 vs 30.000 Kč) a netrpí jeho vadami – má TouchID, nemá výřez v displeji, má optimalizované aplikace, má menší rámečky, lepší design, nemá vystupující foťák, nabíječka na rychlé nabíjení je v ceně, mnohem lepší AKG sluchátka, a lepší systém.

  A nejde o tu cenu. Jde o to, že Samsung je prostě celkově lepší telefon. A pokud zvládá být lepší telefon při poloviční ceně, je to o to více úžasné ❤️

  • A vedení ve vězení… :)

  • Vedenie nie je vo väzení. Neklam ten riaditeľ ktorého zavreli odstúpil takže už nie je vo vedení firmy. A keby aj to aké produkty ponúkajú a to že je jeden z vedenia vo väzení nemá zo sebou nič spoločné…

  • Ředitel hraje druhé housle, jde o jiný kalibr. Ad souvislost, to máš pravdu. Jen ale komu dáváš své peníze. Btw odsouzený byli už před 10ti lety, ale s vládou ruka ruku myla. Dnes je tam naštěstí jiná (ta nezkorumpovaná). Jo čínští výrobci nebo Samsung, to je verbeš…

  • RADEK HULÁN: Jak jak píšeš, hlavně systém. Jen je škoda, že Galaxy S8 nemá čtečku zepředu…
   Jinak na obranu iPhone X – designově se hodně povedl, tedy kromě toho výřezu….to je blbost…

  • Tobě se ten výřez se jen nelíbí, mě je např. jedno. Individuální. Kdo ale rozhodně nemá radost jsou vývojáři…:)

  • Vypadá to sice zajímavě (a mi se to taky nějakým způsobem líbí), ale po praktické stránce je to prostě blbost, kterou neokecáš….hodně velká škoda je absence Always ON—–hodně velká škoda….

  • Na druhou stranu, tady aspoň zareagují vývojáři a i systém si to ošéfuje. Na rozdíl od Essentialu, kde na to prdí už samotný systém…:)

  • Radek H. – lepší systém? To se opravdu musím smát. Vždyť každý Android je potřeba po čase přeinstalovat :)

  • Honzo, o tom se klidne rozepis. Pro me je to novinka. Android pouzivam ale potrebu preinstalovat jsem jeste nezazil. Po jake dobe je to potreba? Jak to funguje? Je tam nejaky casovac, ktery kdyz dobehne na nulu, tak Android spusti samodestrukci?

   PS: jako de*bil jsi se uz narodil, nebo to byla nehoda?

  • Jdeš to vzal, to se teď už nemusí. To je minulost

  • ach jo Jan Roule to sú zase keci mám dlhodobé skúsenosti s Androidom od nexusu 4 cez xperiu z2 až po súčasný Samsung s7 a zároveň mám aj iPhone od 6 a teraz IP7 tak za prvé porovnaj vždy telefóny v rovnakej alebo približne rovnakej cene moje postrehy Android od Androidu 4 po Androidu 7 urobil veľký pokrok IOS moc nie skôr naopak kde je tá bájna vyladenosť IOS ios 11 hrúza a môj názor že sa spoľahlivosťou a od ladenosťou je plne zrovnateľný z Androidom na železe v rovnakej cene

  • Samsung Galaxy S8 jde sehnat za 13.5 tisice (EU) a za cca 14.5 tisice (cz distribuce). Take o nem uvazuji.

  • „má optimalizované aplikace“ – tomu se prostě musím vždycky smát!

  • Od kdy je android lepší než ios ?? Sorry ale android jsem používal 10 let a nesouhlasím. Telefon za 15 tisíc , podpora aktualizaci maximálně 18 měsíců a pak když chceš využívat novou verzi androidu , musíš koupit novější telefon . U Applu mas podporu 5 let . To jsou jednoduchý počty . Ve výsledku ten iphone vyjde levněji .

  • Pojďme si něco povědět o autoritě, moci a síle argumentů. Představte si, že Vám bude něčím argumentovat mentálně postižený. A teď si představte, že Vám bude argumentovat člověk, o němž internet uvádí, že se chlubil orosenými anály teenagerek, veřejně psal o svých masážích prostaty, údajně je zadlužený do konce života, používal neoprávněně akademický titul a IT expert Martin Malý ho vystavil posměchu, jelikož je prý známý tím, že hájí komerční propadáky (např. Microsoft Zune, který se pro neúspěch přestal vyrábět). A to je, přátelé, malý výčet toho, čím se „proslavil“ Radek Hulán. Raději budu číst komentáře toho mentálně postiženého :-).

 3. Jak je možné napsat takovou recenzi po zhruba 30 minutách spuštění prodeje. ? nejedná se o sumarizaci cizích poznatků?

  • Jsem v Aucklandu na Novém Zélandu, kde je +12 hodin, a za půl dne už se telefon dá slušně otestovat pro první dojmy :-)

  • Nádherný stěr! :D

  • uni, a ty jsi uz byl ve svem oblibenem elektru podivat se na novy iphone nebo alepson si nahledl pres rameno svemu kamaradu? Kdyz je tema TCL, kde bys mohl psat z vlastni zkusenosti, tak mlcis. Ale pod kazdym clankem o Applue mas potrebu vsem ukazat ze marketingove materialy od Applu mas poctive nastudovane :D

  • Jirko chcem sa opýtať či ste nenašli niekde v nastaveniach „percentá betérie“. V Baterii ako na iPH 8plus to nie je. %ukazuje len v ovládaciom centre. Ďakujem. Miro

  • Miro: také jsem po tom pátral, ale vypadá to, že iPhone X standardně stav baterie v procentech zobrazit neumí. V nastavení ta možnost jednoduše chybí. Nabízí se pouze alternativa přes widget či zobrazení centra akcí, kde se stav baterie v procentech ukazuje, ale také bych uvítal, kdyby to bylo možné zobrazit přímo v horní liště.

  • A kde by tam na to bolo miesto ? ????

  • Jediné, kam by se to číslo dalo schovat, by bylo přímo do ikonky baterie, ale to by zase bylo hodně titěrné :)

 4. ach jo to je zase nekritické vyjadrenie o vyladenosti ios11 mám iPhone 7 a ios11 bol a je najhoršie vyladený ios aký kedy vyšiel len zopár bugov čo som mal alebo ešte mám samovoľná zmena iD volajúceho , miznúce hodiny na zamykanej obrazovke. aplikácia widget počasie od Apple sa neaktualizuje celý deň je rovnaká teplota * Lagujúci 3d touch* Reachability ide az zhora lišta Vymazanie a uprava komentara v zdielanom albume – padne app mám aj firemný Samsung s7 musím povedať objektívne že po prechode na hougat bol lepšie odladený ako iPhone po prechode na ios11

 5. Díky za skvělý první nástřel. Otázky mám. Používám home button pro dvě pro mne důležité věci. (Proto jsem si koupil 8 plusko). Dvojité poklepání na sjedtí obrazovky dolů za účelem dosáhnutí – při ovládání jednou rukou – na ovládací prvky aplikací, které jsou nahoře. Druhá je už je speciálnější. Když nemám brýle na čtení, jsou horší světelné podmínky a už mám unavené oči, tak už mám někdy problém s přečtením třeba čísel ve zprávě (takových nás bude na čtyřicet asi více) – používám trojklik na home button, naskočí lupička. Zajímalo by mne, jak tyto věci řešit bez home buttonu. A co se týče těch gest – určitě bude velký rozdíl mezi ovládání jednou rukou a dvěma. Mě hodně zajímá právě to jednoruční držení. Díky moc!

  • Mas aj nejake „vysvetlenie“, resp. povedal/napisal som nieco, co nie je pravda? Alebo ked nemas co k teme, tak mas potrebu okolo seba kopat a urazat? WP bol navrhnuty na ovladanie jednou rukou bez ohladu na velkost obrazovky. To je fakt. Takisto je fakt, ze plebs rozhodol, ze tato zakladna vlastnost OS urceneho na mobilne zariadenia, nikoho nezaujima. Dokonca aj MS si to zobral k srdcu (predstavitelia MS sa pri W10M vyjadrili, ze pouzivanie jednou rukou nie je pre uzivatelov prioritou) a zacal WP prznit (notifikacne centrum ako swipe zhora = ubohost, zavadzanie HM a rusenie spodneho action baru = totalna stupidita, nahradzanie pivotu umoznujuceho swipovanie tabmi bez swipovania, …).
   Dotycny sa pytal na ovladanie iPhone X jednou rukou. Aj ked iOS podporuje ten bazmek zvany reachability, tak to nie je OS vhodny na ovladanie jednou rukou pri dnesnych stupidne sa zvacsujucich obrazovkach. A to nie je ani AOS.

  • Všiml jsem si, že tu na Vaši původní otázku nikdo neodpověděl. Reachability je intuitivní, pro stáhnutí obsahu prvků dolů jak se dělá dvojtapem na homebutton stačí jednoduše tu spodní lištičku potáhnout dolů. Jak se dělá trojtapová lupa nevím, ale kdybych si měl tipnout, tak to bude normálně poklepáním na tu lištu.

  • reachability je i na Xku…staci udelat gesto „dolu“ u toho spodniho pruhu,ktery je misto home buttonu…
   lupa netusim :)

 6. Nikdy jsem sem nepsal a ani psat nebudu, ale tenhle clanek pusobi neskutecne zaujate, muj nazor. Predevsim nucena pozitivita a jak je vsechno bozi a super a jak je Apple jeste vic bozi a jeste vic super. Na vsechno se rychle zvyka, vsechno je opet „skvele“, odladene, spickove… opravdu mam pochyby ze je tenhle iphone ve vsech ohledech bezchybny (souhlas jak pro koho a jaky ma naroky). V polovine jsem to prestal cist druhým okem, toto je ciste subjektivni „hype“ recenze bez objektivního hodnocení pro čtenáře. Opet muj nazor, klidne kritizujte.

  Nicmene ta cena je, opet podle myho nazoru, pro dve skupiny lidi, prvni skupina je bohata co neresi 35k a je to pro ne ikona a maji potrebu (z nejakeho duvodu, asi aby pohladili ego) se tim prezentovat i presto ze vyuziji zlomek funkcionality pristroje.
  Ta druha skupina je socialne stredni trida (tezko tuto skupinu tady kratce definovat, ale clovek co pracuje 5d 8h za prumerny CR plat) a ten si bud na nej dlouhodobe setri a na ukor toho neco obetuje (dovolena, zarizeni do bytu, apod.) a nebo si bere ke svym stavajicim uverum dalsi splatku na iphone a propada se do hlubsi dluhove pasti, a to jen proto aby zapusobil na okoli a obstal v uznani lidi kolem sebe. Ruku na srdce kolik nezaujatych lidi z IT (myslim vyjma ocividnych fandu do Apple brandu) jste videli s iphonem?
  Nicmene souhlasim a verim ze apple ma svuj OS vice optimalizovany nebot jej optimalizuje jen pro svuj HW a nejedna se o roztristenou platformu jako android.

  • Pro první skupinu je mířený Xko podle mě. Pro druhou skupinu jsou momentálně ostatní iphony. Patřím do té druhé a používám iPhone z toho důvodu, že jsem spokojen se systémem a jeho spolehlivostí. Provázanost mezi dalšíma zařízeníma je příkladná. Dokázal jsem si spočítat, že dát 22k za iphone a mít ho na 5let (jeden v rodině máme takhle dlouho a furt se používá denně, jen byla měněna baterka) se mi vyplatí víc než si kupovat nové levnější mobily častěji. Osobně neznám nikoho kdo má 5let starej android a používá ho se stejnou radostí jako před 5. lety.
   Vzhledem k tomu jak je to drahý by nastal problém v tom případě kdybych ho rozbil. Opravdu si nemůžu dovolit kupovat každej rok novej.

  • Random: Úplně jsi to netrefil. Člověk střední třídy si tohle nekoupí přestože vydělá dost, více než průměr. Tak ví že jsou to vyhozené prachy a raději investuje to co vydělá do auta, bydlení, dovolené, rodiny a jiných MNOHEM důležitějších věcí. Ve zbytku jsi to ale trefil, primárně telefon pro bohaté a pak pro socky které si na něj budou muset vzít úvěr aby se vyrovnaly obrazu svých ikon(celebrity, youtubeři apod.) protože jejich vlastní život je tak mizerný že si jej musí lepit takovou naleštěnou materiální cetkou.

  • preco aj ostatni nedaju cenovku na svoj telefon a neurobia z neho znacku ? preco nepredava huawei za 1400 eur ?

  • Já bych se tímhle „problémem“ nezatěžoval. Jsou lidé,kteří preferují značku,na cenovku nehledí. Vzpomínáte na Vertu? To jste se při pohledu na cenovku musel opotit,až omdlít. Nechte na každém co mu libo.
   Možná se pletu (tedy doufám),ale z vašeho příspěvku na mě drobet dýchla závist.

  • Honza ????????

 7. Tie vaše sprosté a od veci komentáre sa nedajú čítať. Prvé dojmy sú napísané veľmi dobre a na rozdiel od ostatných portálov je toto až neskutočne rýchlo zverejnené. Jirko díky.

 8. Tak jestli je tohle nejlepší iPhone tak to se Apple moc nepredvedl tak debilní rozlišení jsem ještě neviděl.

 9. Ach zase trapny uni no ale luska hlupost je nekonecna a on tu bude stale blabolit a uctievat aple. Ak by moj telefon vyrabala mafia je mi to ukradnute hlavne ze mi sluzi tak ako ma!! Ale pre uniho nic co nevyrobyl alebo nepredstavyl aple nie je dobre a pouzitelne.

 10. Face ID ako tak, ešte som zvedavý, ako sa popasuje displej so samovypaľovaním…

 11. Myslíte si ze s vyplatí si například 3mesice počkat na iphone x nebo koupit dostupný iphone 8 plus?

  • Ja osobne bych sel do 8 plus i kdyby Xko bylo dostupny ve stejnou dobu..

 12. No osobně si myslím že oční duhovka je lepší a rychlejší. Nemusím nikde tahnou po display. Co se týče toho adaptéru tak je to výsměch. Za takové prachy to má být v balení a ne to dokupovat!
  Kdybych měl soudit design tak klasický iPhone se mi líbí víc a nejvíc asi starý iPhone 5 či SE model ,ale to je věc vkusu a subjektivní názor. Tady se mi moc nelíbí to vykousnutí (kdyby to aspoň bylo kolem černé a né bíle podsvíceno) a pak ty rámečky kolem dokola.

 13. Telefon za 30tis a aby se dal rychle nabíjet, tak si musím dokoupit další nabíječku a kabel za další 2,5tis.??? Už fakt neví co chtít..

  • Nemusíš …. protože si ani nemusíš kupovat telefon za 30k.

  • Ma pravdu ale.. Oneplus stoji zlomek ceny a nabizi jednu z nejrychlejsich nabijecek k tomu v baleni. A i presto je rychlejsi nez fastcharging u Apple

  • A ked k tomu pridá oneplus aj plechovku od piva bude to najpredavanejsi telefon vsetkych cias. Logika

 14. „Příliš nechápu, proč vývojáři tak významných aplikací, jako je třeba Spotify či Uber, ještě optimalizaci pro zobrazení na iPhone X nepřidali,“ – simulátor ve vývojovém prostředí je bohužel více méně na dvě věci, pokud aplikace užívá vlastní GUI např. v horní části aplikace, tak jako tak je potřeba to zařízení dostat do ruky. To se děje tyto dny:)

  • to je pravda, ale některé aplikace už optimalizované ke 3. 11. byly (a fungují správně), a některé od velkých hráčů ne, což mě překvapilo.

 15. Stále nerozumiem prečo Samsung aj Apple nemôžu čítačku odtlačkov prstov jednoducho integrovať do bočného tlačidla a stále sa tomu bránia? Aj tak si myslím, že ju tam aj tak v ďalších verziách telefónov dajú.

 16. Petr2
  WP nebyl špatný systém, ale pro třetí OS nebylo a stále neni místo, psalo se to dřív a teď i potvrdilo.
  MS to ale nevzdával a pokoušelel se jej prosadit. Pro tohoto giganta, to ale byla těžká ztráta.odhady hovoří ó 20MLd včera jsem to.nekde snad tady četl.

 17. Já ale pořád marně hledám důvod, co na tomto stojí 30 tisíc korun. Design je věc osobní, mně minimálně ta zadní strana přijde odporná, poslal bych návrháře zpátky k rýsovacím prknům. CPU excelentní, nicméně ho má i o 8 tisíc levnější osmička. Displej? Konkurence umí taky. A tim končíme. Plus rychlonabíječka s příplatkem.

  • TrueDepth kamera, 2xOIS, top flash úložiště.

   No jinak iPhone se nikdy cenově nedal posuzovat cenově vs HW, zvláště ne s běžnou Android produkcí, která jede na nulovou marži, ne-li rovnou zápornou. To platí hromadu let, snad od počátku. Odkud jsi na Zemi přiletěl?

  • Tak to jsou samozřejmě jen alibistický kecy, který mají obhájit tenhle předražený prd. 2x OIS má i Note 8, TrueDepth toto má, zase nemá ale TouchID. Plus ergonomické faily jako je vykousnutí displeje, vystouplé fotoparáty atd. Kde jsou ty ergonomické základy teď? Oproti osmičce je tento přístroj předraženou kompilací pokusů a ergonomických failů.

  • No však Note 8 stojí dost podobných 27k, bingo;)

  • uni: Ty jsi zas při pátku pěkně v lese co. Note 8 stojí 27 hlavně i proto, že nabízí SPen (čti iStylus za pár let, či revoluční iPen? uvidíme). A dokonce nabízí i tu čtečku. Ale však já vim, je pátek, Apple je opět boží :)

  • Takže řešíme ne 30k, ale 3k a co za ně. OMG… :/

  • Co řešíš ty, to opravdu nevím, já řeším to, že je to předražená placka plná failů a experimentů. A to je. Osmička si cenu obhájí. Toto nikoliv. A nechci být osobní, ale ty řešíš ty 3 tisíce a co za ně pořád mi tak přijde. Protože kdybys řešil těch 30, tak tu nepindáš a Xko si konečně koupíš.

 18. To je fakt škeredý jajafoun za 30 lit. Zlatá Sony Premium za 18 lit. FUJ tajbl božské jabko.

  • Tu naleštěnou cihlu s příšernou ergonomí a nahoněným ppi? Ach můj bože… No však to má cenu jakou má no, okamžitě po uvedení prakticky výprodej.

  • A 8 a 8 plus snizeni vyroby na 50% a to ostatne ceka i Xko.Radeji dobrý a vyhodný výprodej alal Sony nez predrazeny zmetek.

  • Xko to fakt neceka Jirko :))

 19. “Apple vývojářům dovoluje, že si mohou ukládat určité údaje o obličeji, pokud souhlasí s tím, že nebudou data prodávat třetím osobám, které nejsou uvedené ve smlouvě. Tvůrci aplikací, kteří chtějí používat nový fotoaparát iPhonu X, mohou zachytit hrubou mapu obličeje uživatele a více než padesát výrazů obličeje. Data, která mohou být odstraněna z telefonu a uložena na serverech vývojářů, mohou pomoci ve sledování toho, jak často uživatelé mrkají, usmívají se, nebo dokonce zvedají obočí.”
  “Společnost nekontroluje zdrojový kód všech aplikací, místo toho se spoléhá na náhodné kontroly anebo na podané stížnosti. U iPhonu X je hlavní nebezpečí v tom, že inzerenti budou chtít zjišťovat, jak spotřebitelé reagují na produkty, přestože Apple tuto činnost výslovně zakazuje.”

  Hlavně si to nastavte pro banku a platby… Až se k tomu dostanou hackeři, bude to ten pravý zážitek z Face ID.
  Jinak by mne zajímalo, když mám telefon odemknuty, proč blika senzor vlevo nahoře, to sleduje, jak se člověk chove při používání telefonu?

  Jinak uvažují, ze X silver 256gb prodam a zůstanu u 7.

 20. Redakce: „Samotná autorizace je blesková a díky infračervenému senzoru jsem problémy“ – autentizace. Na co jste pak příp. autorizovaní je věc jiná :)

 21. Cílem neziskové organizace American Civil Liberties Union (ACLU) je bránit a uchovávat práva a svobody jednotlivců zaručených všem osobám v zemi ústavou a zákony Spojených států. Organizace má oprávněné obavy z toho, že Apple vývojářům poskytuje přístup k datům vztahujícím se k výrazům obličejů uživatelů iPhonu X. Z hlediska ochrany práv a svobod je velice nebezpečné, že si vývojáři tato data ukládají na svých vlastních serverech.

  Apple na zářijové konferenci zdůrazňoval, že systém rozpoznávající obličeje ukládá potřebná data pouze v samotném telefonu, nikoliv na serverech cupertinské společnosti. Avšak ACLU tvrdí, že vývojáři aplikací si mohou na své servery přenášet data o obličeje uživatele.

  “Obavy o ochranu osobních údajů v souvislosti s použitím velice sofistikované technologie rozpoznávání obličeje k odemknutí telefonu byly přehnané,” řekl Jay Stanley z ACLU. “Skutečné problémy s ochranou soukromí souvisí s přístupem vývojářů třetích stran.” Organizace se obává, že vývojáři aplikací mohou používat výrazy obličeje k vyhodnocení emočních reakcí na reklamy zobrazované v aplikacích. Vývojáři mají povoleno používat údaje o obličeji pouze v rámci své aplikace. Použití pro marketingové či reklamní účely je výslovně zakázáno. Unie se však domnívá, že nečestní vývojáři mohou data používat k jiným účelům.

  • Aha, blbě napsaný článek. Pak ale stále samozřejmě nejde o FaceID, ale o TrueDepth kameru, stále dvě (byť provázané) odlišné věci, čili daný názor je offtopic.

 22. Jen se z toho neposrat :P

  Obraz 4K videa z X nebo 8/Plus je famózní leda tak na tom displeji iP (zkuste si ho prosím porovnat na velké 4K TV s výstupem kupř. ze Sony FDR-AX33 nebo 53).
  Při 60fps navíc dramaticky klesá kvalita – viz. i: [odkaz]
  a o skutečném 4K se tak nedá hovořit.
  Ještě hůře je na tom ale zvuk, jehož již tradičně šílená mizérie se bohužel opět vůbec nezměnila :((

  • Jen se z toho neposrat :P

   Mimochodem, nejen v dynamickém rozsahu jak foto, tak video ztrácí na Mate 10 s o >1/3 nižší cenou !

 23. Co je to socka? Každý kto nemá iphon alebo galaxy note alebo nějaký iny mobil premium je socka? Já zase hovorim že tu máme potom plno otrokov ktorá hned kupia to co vyjde, ale zase pravda je. Aj taka nech si kazdi kupi to co chce. Takže ked to zhrniem socky tu nemáme

  • Jj, viz třeba předobjednávky vozů měsíce před uvedením do prodeje nebo něčem bože nějakým testem… A?

 24. Martin
  3.11.2017
  Random: Úplně jsi to netrefil. Člověk střední třídy si tohle nekoupí přestože vydělá dost, více než průměr. Tak ví že jsou to vyhozené prachy a raději investuje to co vydělá do auta, bydlení, dovolené, rodiny a jiných MNOHEM důležitějších věcí
  —————-
  Ty jsi to naopak trefil Martine, tedy uhodil hřebíček na hlavičku.
  Jsem přesne téhož názoru a toto několikrat drive i psal.

 25. htcjirka
  3.11.2017
  A 8 a 8 plus snizeni vyroby na 50% a to ostatne ceka i Xko.Radeji dobrý a vyhodný výprodej alal Sony nez predrazeny zmetek.
  ————–
  Tvůj názor ti brát nemohu, ale za mě snížení výroby Xka se konat nebude.
  Důvody proč se tak stalo u 8 a 8plus jsou známé.

 26. Tak už je to venku…
  [odkaz]
  Co ty na to uni, pořád se displej na iPhone X vypalovat nebude, i když už i Apple potvrdil, že bude?
  Hlavně, že všichni Apple fans celou dobu třepou, jak Apple vyvinul nevypalující se OLED.

  • ? Nejak netuším vo co go. Je to OLED, tam je téma jasné, i přes neustále pochybovače a výkřiky, že jemu se nic nevypaluje. Však tu celou dobu někteří tvrdíme, že vypaluje. Tak moc nechápu, proč si mě bereš do pusy?

  • uni 24.10.2017 v 9:20
   Lidi, nepanikarte uz rolik. Apple nikdy nemel a nebude mit AMOLED. OLED od Applu neni to same to AMOLED od Samsungu a zadne vypalovani tak neni na poradu dne. Tecka.

   Téma o vypalování google pixel 2 XL. Myslím, že jsi to psal několikrát i na mobilmanii společně s alienem.

  • Proč lžeš?

  • Nelžu, to tam opravdu je. Najdi si, jaké nesmysly tu píšeš.

  • Jan (neregistrovaný): Aha, další blbec co neumí číst a rozlišovat. A ještě lže. Ach jo. Dřív tu skutečně byla vyšší úroveň.

  • Uz si dej pokoj uni omg

 27. Hodně lidí spekuluje nad tím zda je nový iphone X předražený nebo ne . Jako vodítko mohou posloužit dostupné informace o zisku společnosti Apple . S těchto informací plyne jednoduchý závěr : S každým novým a dražším modelem roste čistý zisk této společnosti , který se pohybuje okolo 50 miliard dolarů(přes bilion korun) . Jedná se o čistý zisk .Takže společnost Apple patří mezi deset nejziskovějších společností na světě . Pokud by se tato společnost smířila s nižším ziskem tak by tento telefon stál třetinu současné ceny .

  • Nesmysl. 200% marži máš na limonádě v hospodě, ne na telefonu, na to zdaleka nedosáhne ani král ziskovosti, Samsung.

  • Preco by sa mali zmierit, nechapem. Kym budu ludia ako uni a za kazdu blbost s nazvom apple zaplatia co chcu, tak nemaju dovod

 28. Lenka Pavlová

  Muze mi prosim nekdo rict co mam sakra vypnout aby kdyz mi nekdo vola nehlasila nejaka zenska kdo mi vola? Zvoni telefon a z dalky slysim nejakou zenstinu jak hlasi-vola nezname cislo!!! diky za radu,Lenka

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).