TOPlist

Recenze Essential Phone: bezrámečková stylovka se šrámy na duši

Jen málokterý telefon upoutal letos tolik pozornosti jako Essential Phone, představený na konci letošního května. Za touto novinkou stojí otec systému Android Andy Rubin. Přesto, že k oficiálnímu představení došlo téměř před 5 měsíci, do prodeje se dostal Essential Phone až během září.

Tato novinka láká na výborné dílenské zpracování, špičkovou hardwarovou výbavu, duální fotoaparát, a především na bezrámečkový displej. Před nedávnem jsme vám přinesli první dojmy z tohoto telefonu, nyní se můžete těšit na zkušenosti z delšího používání.

Video recenze Essential Phone

Konstrukce a vzhled: kombinace titanu a keramiky

V případě konstrukce vsází Essential Phone na opravdu prémiové materiály. Boční rámeček je pochopitelně z kovu, ovšem výrobce tentokrát nepoužil obvyklou hliníkovou slitinu, ale rovnou titan. Ten nabízí vyšší pevnost a zároveň i velmi nízkou hmotnost. Podle výrobce by měl telefon bez újmy přežít i případné pády právě na hranu těla.

Ani druhý materiál není o nic méně exkluzivnější. Záda jsou totiž keramická, podobně jako je tomu například u konkurenčního Xiaomi Mi Mix (recenze). Keramická záda by měla velmi dobře odolávat vzniku škrábanců, naše zkušenosti jsou bohužel opačné. I když jsme se k telefonu chovali maximálně opatrně (a po kapsách nenosíme diamanty), přesto se na zádech objevilo několik drobných škrábanců.

Známý youtuberský kanál JerryRigEverything, který zkouší odolnost smartphonů, se na tento kousek již zaměřil a test dopadnul velmi dobře. Je tak možné, že se jednalo o chybu testovaného kusu, nebo jde pouze o nějakou krycí vrstvu, která se snadno poškrábe. Dobrý dojem v nás ale snadné poškrábání rozhodně nezanechalo a nepotěšila nás ani velká náchylnost na ulpívání otisků prstů.

Na zádech sídlí kruhová čtečka otisků prstů, duální fotoaparát doplněný o přisvětlující diodu a senzor laserového zaostřování. V horním rohu jistě zaujme také dvojice kovových kontaktů, které slouží pro připojení příslušenství. V současné době si můžete k telefonu dokoupit 360° kameru a také dokovací podložku. V budoucnu se možná dočkáme i dalšího příslušenství.

Drtivou většinu čelní strany (přibližně 85 %) zabírá displej. Rámečky kolem displeje jsou opravdu velmi tenké. Essential Phone v současnosti patří ke smartphonům s nejlepším poměrem velikosti displeje ku velikosti těla. Celý předek je krytý odolným sklem Gorilla Glass páté generace.

Uprostřed horní části čelní strany je umístěná čočka fotoaparátu s maximálním rozlišením 8 megapixelů a podporou záznamu 4k videa. Právě kvůli čelní kameře má displej v horní části výřez, podobně jako iPhone X od Applu. V tomto případě je však výřez výrazně menší. V ténkém rámečku nad displejem je umístěn reproduktor pro telefonní hovory, který nabízí průměrnou kvalitu zvukového podání.

Na spodní hraně sídlí datový konektor USB-C. Kromě něj je zde také mikrofon, hlasitý reproduktor a poněkud netradičně i slot pro jednu kartu nanoSIM. Pravý bok obsahuje tlačítko pro spuštění a dvojici tlačítek pro ovládání hlasitosti.

Na těle budete bohužel marně hledat 3,5mm konektor jack. Essential Phone se tak řadí po bok konkurenčních iPhonů a dalších telefonů, které nenabízejí standardní sluchátkový výstup. V balení dostanete naštěstí redukci z datového konektoru USB-C na 3,5mm jack.

Po konstrukční stránce je novinka rozhodně podařená. Díky velmi tenkým rámečkům kolem displeje jsou celkové rozměry těla jen 141,5 × 71,1 × 7,8 milimetrů a telefon se velmi dobře drží v ruce. Výrobce udává, že smartphone disponuje zvýšenou odolností vůči vodě a prachu. Novinka však splňuje pouze certifikaci IP 54, která zaručuje pouze částečnou odolnost vůči prachu a stříkající vodě. Konkurenční modely v tomto ohledu nabízejí více.

Displej: prostě perfektní

Displej u Essential Phone se dá popsat jedním slovem – perfektní. Snad všichni, kteří viděli tuto novinku s aktivním displejem byli uchváceni. Výborné barevné podání, skvělá čitelnost i pozorovací úhly v kombinaci s minimálními rámečky zkrátka působí výborným dojmem.

Samotný displej má úhlopříčku 5,71 palců a netradiční rozlišení 1312 × 2560 pixelů. I přes to, že se jedná o panely typu LTPS IPS, nabízí displej i ambientní režim. Panel při tomto režimu aktivní celý, a ne pouze vybrané pixely, jako je tomu u technologie AMOLED. Z důvodu úspory energie je ambientní režim aktivní pouze po omezený čas.

Hardwarová výbava na špici

Vzhledem k použití prémiových materiálů na konstrukci nelze očekávat, že by výrobce podcenil hardwarovou výbavu. Hnacím motorem se tedy stal čipset Qualcomm Snapdragon 835 s celkem osmi procesorovými jádry (4 × Kryo s frekvencí 2,45 GHz a 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) a grafickým čipem Adreno 540.

Operační paměť má kapacitu 4 GB a vnitřní úložiště je 128GB (při prvním spuštění volno přibližně 100 GB). Kvůli absenci slotu na paměťové karty bude možné kapacitu úložiště rozšířit jen prostřednictvím cloudových služeb.

Tip: Podrobné parametry Essential Phone (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

U Essential Phone nemusíte mít obavy ani z možností konektivity. Novinka totiž nabízí plnou podporu českých LTE pásem a navrch přidává dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth 5.0 nebo třeba NFC. Bleskurychlé určení polohy zajišťuje podpora GPS a GLONASS.

Systém si zaslouží vyladit

Operačním systémem novinky se stal Android ve verzi 7.1.1 Nougat. Jak však psal v prvních rychlých dojmech kolega Jiří Hrma, systém bohužel není příliš dobře optimalizovaný. S častými pády aplikací jsme se setkávali několikrát za den. To rozhodně není dobrá vizitka pro telefon, na jehož vývoji se podílel duchovní otec systému Android.

Na další potíž narazíte při fotografování. Pokud totiž po stisknutí spouště chvíli nepočkáte a aplikaci ukončíte nebo přepnete, pořízený snímek se zkrátka neuloží. Tyto problémy a chyby kazí jinak velmi svižný systém. V telefonu jsou nainstalovány pouze základní aplikace a nenajdete zde žádný bonusový software.

Nevyladěnost systému je nejvíce patrná u notifikací. Ty totiž začínají až pod výřezem na čelní fotoaparát a zabírají tak velkou plochu a nepůsobí na pohled příliš dobře. Proužek o šířce vykrojení není využitý snad v žádné aplikaci, kterou jsme vyzkoušeli. Jediné využití je tak pouze pro zobrazení systémových ikon, indikátorů a času. Snad některé budoucí aktualizace systému přinesou lepší využití této plochy displeje, a především zlepší celkovou optimalizaci.

Baterie a výdrž

I přes rozměrný displej a výkonný hardware nás celková výdrž potěšila. Akumulátor ukrytý v těle smartphonu má kapacitu 3040 mAh, což je pouze průměrná hodnota. I při náročnějším používání vydržel telefon v provozu bez potíží celý den a k večeru ještě zbývala přibližně třetina kapacity akumulátoru. Dvoudenní výdrž by si však vyžádala pouze omezené používání.

Telefon podporuje rychlé nabíjení. Bohužel dodávaný adaptér je určený pro americké zásuvky a v době testování jsme neměli k dispozici potřebnou redukci. Podle zahraničních testů by se měl akumulátor z prázdného stavu do plna nabít za přibližně hodinu a půl.

Fotoaparát a záznam videa

Duální fotoaparát na zádech je příslibem kvalitních fotografií. Světelnost obou objektivů činí f/1.9 a rozlišení senzorů je také shodné a to 13 megapixelů. Primární senzor snímá celé barevné spektrum, zatímco ten sekundární snímá pouze černobíle. Výsledná fotografie je složená ze snímků z obou těchto senzorů. Podobné řešení používají například smartphony značky Huawei, či nedávno testovaná Nokia 8 (recenze). Za zmínku stojí také čelní 8 megapixelová kamera, která zvládne dokonce i záznam 4k videa.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu se výrobci nepovedla. Nejen, že nabízí jen velmi omezené možnosti nastavení a chybí plně manuální mód, ale především jsme se potýkali s pomalými reakcemi. Po stisknu tlačítka spouště trvalo zhruba jednu sekundu, než došlo k vyfocení a uložení snímku. Pokud jsme aplikaci přepnuli nebo ukončili dříve, snímek se zkrátka neuložil. V tomto ohledu je ještě hodně co napravovat.

Všechny fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Kvalita fotografií je slušná. Líbí se nám ostrost i vykreslení detailů, jen barevné podání by mohlo být lepší. Essential Phone se řadí k nadprůměru, ovšem vzhledem k ceně bychom očekávali výsledky srovnatelné s absolutní špičkou. Nepřesvědčily nás ani snímky pořízené v horších světelných podmínkách, tak kvalita spadá do mírného nadpůrměru.

Při záznamu videa v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu oceníte elektronickou stabilizaci obrazu. Optická stabilizace by byla lepší, ale ani ta elektronická nepracuje špatně. Obrazová kvalita jinak odpovídá fotografiím – je slušná, ale na špičku nedosahuje.

Závěrečné hodnocení recenze Essential Phone

Essential Phone je po hardwarové stránce špičkový telefon. Bezrámečkový displej s výborným podáním barev je ozdobou tohoto smartphonu. K tomu můžeme přidat perfektně zpracované tělo tvořené kombinací titanu a keramiky a výkonný čipset. Veškeré nadšení však kazí nepovedený software. Operační systém není vyladěný a často dochází k pádům aplikací. Nenadchnul nás ani fotoaparát, který na špičku lehce ztrácí.

Na českém trhu tuto novinku aktuálně nabízí pouze obchod Smarty.cz za vysokou cenu 29 990 korun včetně DPH. Pokud by se výrobci povedlo odstranit převážně softwarové chyby, věříme, že by se pár zájemců jistě našlo. Přeci jen se v našich končinách bude jednat o velmi exkluzivní zboží, kterému se v tomto ohledu jen tak něco nevyrovná. Jen zatím nepočítejme s oficiálním dovozem.

Essential Phone

Essential Phone
8.2

Design a zpracování

8.9/10

Výkon a optimalizace

7.7/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Kvalita fotografií a videa

7.6/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • originální design
  • perfektní displej s tenkými rámečky
  • špičková hardwarová výbava
  • čistý systém Android Nougat
  • slušná výdrž

Zápory

  • nedostatečně odladěný systém
  • nevzhledné notifikace
  • nižší odolnost vůči vodě a prachu než u konkurence (IP54)
  • vysoká cena
  • fotoaparát nestačí na špičku
  • náchylnost na škrábance
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku