TOPlist

Recenze Xiaomi Mi Mix: Doba bezrámečková

Xiaomi Mi Mix recenze

Společnost Xiaomi je obecně vnímaná jako výrobce mobilních telefonů, které mají dobrý poměr ceny k tomu, co zákazník za své peníze dostane. Málokdo tedy očekával smartphone, jenž ukáže svojí konstrukcí směr, který ostatní výrobci teprve objevují. A za unikátnost se platí. Mi Mix tedy není levný mobil – je to smartphone, který svým vzhledem doslova šokuje.

Displej bez rámečků je konstrukční vlastnost, kterou Xiaomi překvapilo nejenom zákazníky, ale také konkurenci. I když již dříve nabídl podobně koncipovaný displej na japonském trhu Sharp, celosvětově je první právě Mi Mix. A i když mělo Xiaomi potřebu na promo fotografiích všem lhát a rámečky oproti realitě na snímcích zmenšili, přesto se jedná o něco, co jste nikdy předtím neviděli. Mi Mix vypadá jednoduše v ruce fantasticky a vy máte pocit, jako byste drželi jen displej. Jen škoda přehnaně velkých rozměrů, kvůli kterým není jeho používání příliš praktické. 5,5″ model by se nám líbil o poznání více.

Obsah balení

Telefon se nachází v černo černé krabičce poměrně velkých rozměrů. Tři jednotlivá patra se vyklápějí netradičně pomocí každé jiným směrem. V tom horním naleznete samozřejmě samotný Mi Mix, v prostředním je schované pouzdro a ve spodním naleznete nabíječku schopnou pracovat ve třech režimech. Automaticky tak přepíná mezi 2,5 A/5 V, 2 A/9 V a 1,5 A/12 V režimy, dle aktuální potřeby nabíjeni. V našem případě nebyla bohužel nabíječka určená pro české zásuvky, naštěstí jsem doma měl redukce, a tak mohl její výkon vyzkoušet v reálném provozu.

Součástí balení je také sponka na vyjmutí šuplíku, který umí hostit dvě nanoSIM karty a jednoduchý návod o několika větách v čínském jazyce.

Konstrukce a zpracování: Keramika bez rámečků

Právě konstrukce Xiaomi Mi Mix stojí za popularitou tohoto smartphonu. Použité materiály, hlavně ale displej téměř bez rámečků, na sebe poutají pozornost a staví Mi Mix minimálně z tohoto pohledu nad ostatní smartphony.

Tělo je vyrobené z vysoce lesklé černé keramiky, která vypadá na první pohled fantasticky. Mi Mix je nesmírně elegantní smartphone, vymykající se všem zažitým konvencím. Keramická jsou nejenom záda mobilu, ale také rámečky i ovládací klávesy. Díky použití keramického povrchu je mobil velmi odolný vůči poškrábání. Jak trefně poznamenal redakční kolega Jakub Karásek, pokud nenosíte v kapse diamanty, nemusíte se bát poškrábání. I krycí sklíčko je poměrně odolné. Potud tedy dobré zprávy.

img02

Kvůli složitému výrobnímu procesu keramického těla zvládne výrobce každý měsíc dodat do distribuce jen 10 000 kusů, což není příliš mnoho, a primárně se samozřejmě snaží uspokojit lokální čínský trh. Vůbec první prodejní vlna byla rozprodána během 10 vteřin.

img05

Každá mince má ale dvě strany a toto platí i o konstrukci novinky. Keramické tělo je těžké. 209 gramů je na mobilní telefon už jednoduše vysoká hmotnost. Při delším telefonování je držení poměrně nepříjemné, vysoká hmotnost se totiž při úchopu začne brzy kombinovat s velkou kluzností. Xiaomi Mi Mix je navíc svými rozměry 158,8 × 81,9 × 7,9 mm velmi široký přístroj, což problém s delším držením pouze násobí.

Použitá keramika se může pochlubit vysokou odolností vůči poškrábání, na druhou stranu je ale velmi náchylná na pády. Její lesklý povrch je také dokonalým magnetem na otisky prstů, které se na vyleštěném těle přístroje objeví ihned poté, co jej uchopíte. Vyšší odolnosti proti pádům dosáhnete přiloženým koženým pouzdrem. S ním ale rozměry mobilu narůstají na 163 × 87 × 11 milimetrů. Pouzdro je velmi pevné a kvalitní, mobil v ruce přestává klouzat a také otisky prstů nemusíte řešit. Rozměry jsou ale už opravdu obří. Navíc, Mi Mix v pouzdru ztrácí své kouzlo.

Na přední straně přístroje se nachází 6,4″ displej, který pokrývá přes 91 procent přední plochy. Nad displejem nenalezneme nic, pod displejem je umístěná čočka přední kamerky a notifikační LED dioda. Reproduktor sloužící k telefonování je v případě Mi Mix piezoelektrický a je umístěný fyzicky pod zobrazovacím panelem uvnitř telefonu. Na čelní straně také nenaleznete čidlo přiblížení, to je zde zastoupené ultrazvukovým senzorem, také uvnitř přístroje pod displejem.

Na horní hraně naleznete zdířku pro připojení sluchátek s 3,5mm jackem a sekundární mikrofon. Spodní hrana hostí USB-C konektor a jeden hlasitý reproduktor. I když jsou na spodní straně dva otvory, reproduktor se nachází pouze v pravém.

Levý bok nese šuplík pro SIM kartu, pravý klávesu pro probuzení a kolébku hlasitosti. Na zadní straně nalezneme čtečku otisku prstů, čočku 16Mpx fotoaparátu a dvě LED diody na přisvícení.

Čtečka otisku prstu, piezo reproduktor & ultrazvukový senzor

Čtečka otisku prstů funguje dle očekávání výborně. Je velmi rychlá a přesná. Po celou dobu testování se mi pouze dvakrát stalo, že nerozeznala můj prst okamžitě po přiložení. Překvapivě dobře si poradila se čtením mého otisku, i když byl prst mokrý, což bývá často problém.

Reproduktor určený k telefonování je schovaný fyzicky pod displejem v těle mobilu. Takové umístění si vyžádal design s velmi tenkými rámečky. Reproduktor, který zkrátka jinak umístit nešlo, je tak piezoelektrický. To s sebou bohužel přináší horší kvalitu hovoru a také nezvykle rozprostřený zvuk.

img10

Zvuk vám tak nemíří přímo do ucha, ale je přítomný po celé ploše mobilu, včetně zadní části.  Ať si mobil přiložíte k uchu jakkoli, stále uslyšíte hovor. Díky plošnému generování zvuku ale nastává problém v hlučném prostředí, kdy je srozumitelnost hovoru snížená. Při běžném telefonování se ovšem nejedná o zcela zásadní problém.

xiaomi_mimix_2
Xiaomi na oficiálních snímcích trochu blafuje – ve skutečnosti má telefon o něco větší rámeček kolem displeje

Taktéž senzor přiblížení se musel schovat pod displej. Kvůli tomu využívá ultrazvukovou technologii. I zde jsem ale při testování narazil na ne zcela stoprocentní funkčnost. Displej jednoduše ne vždy po přiložení mobilu k uchu zhasnul. Je otázka, jestli lze toto občasné vynechání vyřešit do budoucna aktualizacemi.

Z displeje budete unešeni

Mi Mix vděčí své popularitě především unikátním řešením displeje, který nemá téměř žádné rámečky. Kromě konstrukce zaujme ale také svojí kvalitou. Samotný displej dosahuje velikosti 6,4″, přitom výška telefonu je téměř stejná, jako u iPhone 7 Plus, který má ale displej 5,5″. Ano, Apple u svých mobilů nad a pod displejem místem přímo plýtvá; přesto je výkon Xiaomi u konstrukčního zpracování úctyhodný, displej totiž zabírá více než 91 % přední plochy.

img03

Displej je vyrobený technologií IPS a dosahuje rozlišení 2 040 × 1 080 pixelů. Rozlišení je tedy mírně vyšší než klasické Full HD. Pixely navíc jsou vyhrazeny pro ovládací lištu, její pruh je tedy viditelný i když budete koukat na video přes celou obrazovku, potažmo hrát hru. Jelikož se ale ovládací prvky stejně schovají, působí prázdný pruh zbytečným a rušivým dojmem.

img15

Full HD rozlišení se může zdát na panel s úhlopříčkou 6,4 palce málo, čemuž odpovídá i nižší hustota pixelů 362 ppi. Při běžném použití ale problém nezaznamenáte a pro dohledání jednotlivých pixelů se budete muset hodně snažit. Rozlišení tedy považuji za dostačující.

Rozdíl ve velikosti není nijak výrazný: 6,4" Xiaomi Mi Mix vs. 5,5" iPhone 7 Plus
Rozdíl ve velikosti není nijak výrazný: 6,4″ Xiaomi Mi Mix vs. 5,5″ iPhone 7 Plus

Velmi dobré je podání barev i pozorovací úhly. Displej je slušně čitelný i na přímém slunci a příjemně čitelný ve tmě. Podání černé barvy odpovídá běžné IPS technologii, je tedy viditelně podsvícená.

Hardwarová výbava: rychlík v každém směru

Po stránce výkonu si majitelé nebudou mít na co stěžovat. V útrobách najdeme výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 821, který disponuje dvěma výkonnými Kryo jádry na frekvenci 2,4 GHz a dvěma úspornějšími na 2 GHz. Procesoru sekunduje grafické jádro Adreno 530 a 4 GB operační paměti. Dostatek výkonu dokládají výsledky testů, které jsem na mobilu provedl.

img06

Výsledky benchmarků:

 • AnTuTu Benchmark: 146 610 bodů
 • GeekBench 3: 1 803 / 4 304 bodů
 • 3D Mark Sling Shot Extreme: 2 278 bodů
 • 3D Mark Sling Shot: 2993  bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 29 366 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: Maxed Out
 • PC Mark Work 2.0: 5 203 bodů
 • PC Mark Computer Vision: 3 244 bodů
 • PC Mark Storage: 3 364 bodů

S Xiaomi Mi Mix nebudete mít problém s žádnou současnou hrou ani videem ve vysokém rozlišení. Práce s mobilem je velmi svižná, dostatek výkonu se projevuje na bleskových reakcích, ať spouštíte hru, či procházíte náročné internetové stránky. Na své si přijdou i audio nadšenci, jelikož novinka podporuje 192 kHz/24-bit audio.

Tip: Kompletní specifikace telefonu najdete v našem katalogu smartphonů

Baterie a výdrž

Baterie ukrytá v těle Mi Mix dosahuje úctyhodné kapacity 4 400 mAh, což se pozitivně projevilo i na výdrži. Ta je navíc podpořená displejem, který, i přes svou velkou plochu, disponuje běžným rozlišením, což taktéž napomáhá k vyšší výdrži na jedno nabití.

Při běžném používání, kdy nebudete vypínat Wi-Fi ani datové připojení, se dočkáte výdrže zhruba 1,5 dne, což považuji za výborný výsledek. Při troše úspory či nenáročném využití atakuje Mi Mix dva dny provozu bez nabíječky. I při náročném využití, kdy jsem mobil opravdu nešetřil a využíval ho přes den velmi intenzivně, jsem měl vždy jistotu, že dorazím večer domů bez nutnosti vyhledávat přes den nabíječku.

img01

Nabíjení probíhá pomocí technologie Qualcomm QuickCharge 3.0. Nabíječka umí přepínat mezi napětím 5, 9 a 12 V dle aktuální kapacity baterie. Při plně prázdné baterii se dočkáte dobití na cca ¾ její kapacity již za zhruba 30 minut. Poté nabíjení zpomaluje. Nabíjecí konektor je typu USB-C. Odpojitelný kabel z nabíječky disponuje kromě USB-C konektoru naštěstí také běžnou USB-A koncovkou, lze jej tedy bez problémů připojit k počítači.

Operační systém a konektivita

Xiaomi u všech svých mobilních telefonů využívá nadstavbu MIUI. V případě Mi Mix je použita nejnovější verze 8, která běží na Androidu 6.0.1 s bezpečnostními aktualizacemi ze září 2016. Nadstavba je velmi svižná, běžnému Androidu se ale příliš nepodobá. Všechny aplikace jsou umístěny na plochách, změněná je i notifikační lišta, stejně tak všechny systémové aplikace. Během roku 2017 se samozřejmě počítá s vydáním aktualizace na Android 7.x Nougat.

Nadstavba se bude líbit všem, kteří mají rádi spoustu barev a řazení všech aplikací na ploše po vzoru iOS. Velmi zajímavá je schopnost Dual Apps, díky které lze jednu aplikaci používat s různými účty. Takto vytvořená kopie původní aplikace je na ploše jasně identifikovaná změněnou ikonou.

Jelikož je Mi Mix opravdu velký smartphone, potěší možnost jednoduchým přetažením spodní lišty vlevo či vpravo zmenšit plochu na velikost displeje o úhlopříčce 4,5″, 4″ a 3,5″. Také si lze kamkoli na displej umístit plovoucí klávesu, která nahrazuje spodní lištu a přidává navíc ikony pro vytvoření screenshotu a rychlé uzamčení telefonu.

Nevýhodou MIUI nadstavby je nedokonalý překlad do češtiny, budete se tak občas setkávat s anglickými texty, i když v budoucnu s dalšími aktualizacemi systému by tento neduh měl být opraven.

Opět nekompletní LTE

Velkou nevýhodou pro všechny české zákazníky je absence LTE frekvence 800 MHz. Jelikož ostatní české LTE frekvence se používají především ve velkých městech či na páteřních silničních sítích, ale jinde ne, je zjevné, že s Mi Mix velmi rychle narazíte. Všude jinde, tedy na většině území, vám internet pojede velmi pomalu pouze přes 3G sítě.

Wi-Fi podporuje Mi Mix ve všech důležitých protokolech včetně 5GHz pásma, Bluetooth zde naleznete ve verzi 4.2, ovšem bez podpory AptX kodeku pro kvalitnější přenos. Nechybí NFC čip pro snadné párování.

Fotoaparát a video: v šeru žádná sláva

Většina výrobců mobilních telefonů používá, minimálně u těch lepších modelů, fotografické moduly Sony. Xiaomi do Mi Mix osadilo senzor OmniVision OV16880. Ten disponuje rozlišením 16 Mpx a velmi malými pixely o velikosti 1 µm. Velikost pixelů se bohužel projevuje na snímcích pořízených v noci, kde Mi Mix nestačí na svojí konkurenci.

img04

Fotografie se za denního světla vyznačují ostrou kresbou a reálnými barvami. Vzdálenější objekty svoji kresbu ztrácejí kvůli šumu, který se objevuje i na snímcích vytvořených během dne. Mi Mix velmi dobře pracuje s HDR, když to situace vyžaduje, většinou tuto funkci použije sám bez nutnosti zásahu uživatele. HDR lze samozřejmě i vypnout. Za dobrého světla jsou snímky celkem pěkně ostré a mají slušnou míru detailů, i když na iPhone 7 Plus či Galaxy S7 ztrácejí.

Snímky v noci jsou, vzhledem k ceně, za kterou se Mi Mix nabízí, špatné. Fotoaparát v noci nekvalitně ostří, a poměrně vysoké procento snímků je tak rozmazané. Na snímcích dochází také často ke slévání pixelů.

HDR fotografie
HDR fotografie

Videosekvence umí Mi Mix natáčet maximálně v rozlišení 4K při 30 fps. Nechybí zpomalená ani zrychlená videa (slow-motion v HD rozlišení při 120 fps). Vzhledem k velmi malým pixelům na snímači je video použitelné především přes den (za dobrého světla je kvalita velmi dobrá a video je pěkně ostré a plné detailů), v šeru a v noci je ale záznam extrémně tmavý a vytrácí se také ostrost, takže výsledná kvalita rychle spadne do podprůměru, což u telefonu s takto vysokou cenou zamrzí. Optickou stabilizaci budete hledat marně, video je tak při pohybu roztřesené, o čemž se můžete přesvědčit z přiložené ukázky, do které jsme pro vás natočili několik různých scén.

Přední fotoaparát je, vzhledem ke konstrukci telefonu, umístěn nezvykle ve spodní části. Při běžném držení tak snímky z Mi Mix nepůsobí příliš lichotivě, stačí ale mobil otočit předním fotoaparátem vzhůru, a snímky okamžitě získají běžný vzhled díky změně úhlu záběru. Co nepotěší je kvalita přední kamerky, která i při běžných světelných podmínkách neprodukuje příliš dobré fotografie.

Fotografie ze selfie kamery
Fotografie ze selfie kamery

Závěrečné hodnocení

Špičkový výkon zabalený do futuristického designu – tak bychom mohli v jedné větě označit Xiaomi Mi Mix. Luxusní keramické tělo s displejem téměř bez rámečků poutá zaslouženou pozornost, stejně jako špičkový procesor či 128 GB velké vnitřní úložiště. Tento smartphone tak nadchne především všechny, kteří se chtějí lišit, a přitom se nechtějí vzdát výkonného hardwaru.

img11

Jak už to tak ale bývá, pro krásu se musí trpět. Keramické tělo je krásné, ale také křehké, a hlavně velmi těžké. Reproduktor schovaný pod displejem zní jako skvělý nápad, jeho kvalita ale nedosahuje těch běžných nad displejem. To samé se dá říct o ultrazvukovém snímači přiblížení. Občas chybějící čeština může některé zákazníky odradit, nepříliš povedený fotoaparát asi nenadchne nikoho a odradí také vysoká cena (23 999 Kč zaplatíte za 128GB variantu, 31 999 Kč za prémiovou verzi se 6 GB RAM a 256GB úložištěm, kde je navíc prstenec u fotoaparátu zdobený 18karátovým zlatem).

Xiaomi Mi Mix je nádhernou ukázkou toho, jak ukázat světu, že na to výrobce má. Design, zpracování, displej. Tři hlavní důvody, proč si tento smartphone koupit. Zbylé vlastnosti ale nabízí konkurence lépe a ve většině případů i levněji. Pokud chcete mobilní telefon vyvážený po všech stránkách, doporučuji hledat jinde.

Pokud ale chcete hlavně designově unikátní přístroj, je Mi Mix ta správná volba; ve vašem okolí s ním zcela po právu budete budit rozruch. A nebo můžete počkat do příštího roku, kdy by se na trhu měla objevit řada dalších smartphonů s podobně řešeným displejem, a navíc s podstatně menšími rozměry.

Xiaomi Mi Mix

Xiaomi Mi Mix
8.5

design a zpracování

9.4/10

výkon a optimalizace

8.8/10

hardwarová výbava

8.6/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

8.2/10

Klady

 • téměř bezrámečkový displej
 • keramické tělo
 • vysoký výkon
 • tělo odolné proti poškrábání
 • rychlé nabíjení
 • velmi rychlá a přesná čtečka otisků
 • ochranný kryt v balení
 • dualSIM, USB-C, 128GB paměť

Zápory

 • chybí LTE pásmo 800 MHz
 • kvalita snímků/videa v horším světle
 • těžké a kluzké tělo
 • bez optické stabilizace obrazu
 • nepříliš kvalitní zvuk reproduktoru
 • větší rozměry, náchylnost na pády
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku