TOPlist

Recenze iPhone 8: stejný, ale přesto jiný

Milovníci jablečných telefonů si i letos na podzim opět přijdou na své, cupertinský gigant totiž uvedl na trh nové vlajkové lodě ze své dílny – iPhone 8 & iPhone 8 Plus. Snad každý věrný zákazník Applu v očekávání vyhlížel pátek 29. září, kdy byl oficiálně odstartován prodej nových modelů.

Představení iPhonů bylo jako obvykle velkolepé, jsou ale letošní zařízení oproti těm předcházejícím něčím opravdu výjimečné? Na to vám odpoví naše recenze menšího z dvojice modelů iPhone 8. Recenzi většího iPhone 8 Plus naleznete zde.

Video recenze iPhone 8

Balení a konstrukce: jablíčko v novém županu?

Apple změnil balení iPhonů vloni při představení sedmiček. Letos se však žádné změny nekonají a vše je při starém. V krabičce tak na vás bude čekat 5W nabíjecí adaptér, Lightning kabel, redukce z Lightning na 3,5mm jack, sluchátka Apple EarPods, sada manuálů & dvojice samolepek s logy Apple.

Pokud jste dlouhá léta nezažili po vybalení produktu od Applu dostatečný „WOW efekt“, můžete si být jisti, že letos se vám tohoto pocitu s velkou pravděpodobností dostane. iPhone 8 ve své podstatě kombinuje dva vzhledy, a to design iPhonu 4/4s a iPhonu 6/6s. Tělo nového iPhonu se totiž skládá ze dvou skel, které obepíná kovový rámeček.

Někdo by mohl namítat, že se design moc nezměnil, a ono tomu tak i je, ale zadní skleněná část, na které spolu s Applem spolupracovala společnost Gorilla Glass dává telefonu úplně jiný šmrnc. Navíc má být toto sklíčko velice odolné a v praxi se ukázalo, že tomu tak je. Vlásečnicové škrábance, v případě verze s bílými zády, nejsou při běžném používání pozorovatelné a sklo je velice odolné.

Se skleněnými zády se pojí další vlastnost a tou je lepší úchop. Pokud jste majiteli iPhonu 6 a novějších, určitě mi dáte za pravdu, že je telefon při používání bez krytu poměrně kluzký. Tento problém u iPhone 8 nehrozí a telefon se v rukách velice dobře drží.

Za zmínku stojí i rozměry. Ty se nepatrně oproti iPhone 6s a 7 změnily. Šířka i tloušťka telefonu narostla o 0,2 mm na celkových 67,3 mm a 7,3 mm. Výška telefonu je větší jen o 0,1 mm s celkovým rozměrem 138,4 mm. Větší změna se udála u váhy, iPhone 8 váží 148 gramů, což je o 10 gramů více, než u iPhone 7 a o 5 gramů více v případě iPhone 6s. Všechna pouzdra by však měla být kompatibilní i s letošní novinkou.

Dobrou zprávou také je, že Apple zachoval odolnost proti prachu a vodě (IP67), takže se telefon nezalekne například nepříznivého počasí. V případě poškození vodou ale Apple sám dopředu všechny budoucí majitele varuje, že záruku v takovém případě neuzná, je tedy poměrně diskutabilní zda se na „garantovanou“ odolnost spoléhat.

Ačkoliv se Apple většinou nastaveným trendům vyhýbá obloukem a jde si svou vlastní cestou, někdy je plutí po proudu nevyhnutelné. Vůbec poprvé si můžou majitelé nových iPhonů užít rychlého a bezdrátového nabíjení (standard QI). V balení bohužel rychlonabíječku nenaleznete a nenachází se v ní ani bezdrátová nabíječka, toto příslušenství si budete muset dokoupit a cena zařízení tak pro jeho plné využití opět narůstá. Než Apple do svého portfolia zařadí svůj vlastní bezdrátový adaptér, spokojit se můžete s jakoukoliv nabíječkou od výrobců třetích stran.

Zvuk: kvalitní hlasité stereo

Společnost Apple se při zářijovém představení iPhone 8 chlubila, že mají nové telefony až o 25 % hlasitější stereo reproduktory. V praxi je to opravdu znatelné a iPhone dokáže perfektně ozvučit menší místnost a problém vám nebude dělat ani videohovor v rušném prostředí.

Reprodukce je zajišťována dvojicí reproduktorů, z čehož jeden je umístěn na spodní straně a druhý zastupuje samotný hlasový repráček a musím uznat, že zvukový výstup je na vynikající úrovni, nepostrádá ani basovou složku. Jedním slovem skvělé, v této oblasti nelze telefonu absolutně nic vytýkat.

Displej: opět parádní podívaná

Nikoho určitě nepřekvapí, že se velikost displeje menšího iPhonu 8 nezměnila. Činí tak 4,7 palce s rozlišením 1334 x 750 bodů při 326 pixelech na palec. Rozlišení sice netrhá papírové rekordy, ale je více než dostačující a při běžném používání neuvidíte žádný rastr.

Zobrazovač je jednoduše výborný a také stejný jako v loňském iPhone 7. Jediná, a poměrně příjemná, změna je ve speciálním senzoru umístěným nad displejem telefonu a funkci True Tone. Ten sleduje intenzitu osvětlení vašeho prostředí a podle toho upravuje barevné tóny.

Pokud se například nacházíte v místnosti s umělým světlem, displej bude mít o něco jiné barvy než na světle slunečním. Tuto novinku sice nebudete na první pohled vnímat, ale pokud po nějaké době vezmete do ruky starší iPhone, ihned spatříte změnu. Na noc si pak ještě můžete aktivovat Night Shift režim s filtrem modrého světla, abyste tolik nedráždili oči před spaním a lépe se vám usínalo.

Výkon: veškerou konkurenci nechává za sebou

Uvnitř iPhone 8 tiká jeden z nejmodernějších mobilních procesorů – Apple A11 Bionic. Procesor má až 6 výpočetních jader, z čehož jedna dvojice je zaměřená na výkon a má být přibližně o čtvrtinu rychlejší než v případě iPhonu 7. Zbylá čtveřice úsporných jader se stará o běžné úkoly, které na telefonu provádíte. Ty jsou dokonce v porovnání s loňským Apple A10 Fusion až o 70 % úspornější.

V praxi se toto výpočetní zlepšení moc neprojeví. Už loňské iPhony byly bleskurychlé a stejné je to i letos. Za dobu testování jsem nezpozoroval žádné zaváhání telefonu ani systému a vše běželo jako po másle.

Tip: Podrobné parametry iPhone 8 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

iPhone 8 v benchmarcích

  • AnTuTu: 212 811
  • GeekBench: 16 193 (Metal Score), 4 255 (Single-Core Score), 10 305 (Multi-Core Score)

Při výběru iPhonu se ale musíte rozhodnout, kterou velikost úložiště zvolíte. Paměťové karty podporovány samozřejmě nejsou, a tak si musíte vybrat mezi 64 a 256GB variantou. Já osobně jsem uživatel 64GB (56 GB volného pro uživatele) verze a i v případě, že často fotíte a natáčíte videa vám tato varianta nebude překážet. Pokud už teď víte, že 64 GB je pro vás prostě málo, vyberte si 256GB verzi, ale zaplnit takové vám dá nepochybně zabrat.

Operační systém: příjemná evoluce

Základním kamenem iPhonu 8 je operační systém iOS v jedenácté verzi. Na pohled se toho od iOS 10 moc nezměnilo a ovládání je téměř stejné. Výraznější změnou prošlo například ovládací centrum, které se díky technologii 3D Touch na snímání síly dotyku ovládá snadněji. Přitlačením na jednotlivé prvky zobrazíte pokročilejší možnosti nastavení či ovládání. Jako třešničku k novému centru přidal Apple i možnost rychlého zapnutí a vypnutí mobilních dat, po které křičel nejeden zákazník.

Další, a uživateli nepříliš kladně přijatou, změnou je způsob vyvolání multitaskingového menu. To se nyní spouští pouze dvojitým zmáčknutím domovského tlačítka, gesto tažením zleva již funkční není, i když není vyloučeno, že se v dalších verzích zase objeví.







Nepřehlédněte

Smršť novinek o nových iPhonech: co prozradila finální verze iOS 11?

Celkově je však systém bleskurychlý, stabilní a je radost jej používat. Navíc se Apple docela odvázal a dovolil využívat NFC čip i aplikacím třetích stran. Doposud bylo NFC výhradně využíváno pouze pro uskutečňování plateb přes Apple Pay. Nyní tak budete moci například párovat telefon s reproduktory nebo načítat různé NFC štítky.

V neposlední řadě přidal Apple do nových iPhonů nové tapety, aplikaci Soubory pro snadnější práci s vašimi daty (Dropbox, OneDrive, iCloud aj.), vylepšenou osobní asistentku Siri, která má funkci překladače s podporou různých jazyků – ČR mezi nimi opět není – a také dokáže systém vyhodnocovat, které aplikace aktivně nepoužíváte a ty následně smaže z vnitřního úložiště. Pokud aplikaci budete chtít spustit, systém si smazaná data rychle stáhne zpět.

Baterie a výdrž: jednodenní parťák

Uživatelsky nevyměnitelná baterie iPhonu 8 má o něco menší kapacitu než loňský model – ten měl kapacitu 1960 mAh. Hodnota se zastavila na 1821 mAh. Na výdrži to však znát díky úspornějším komponentám není a iPhone budete k nabíječce připojovat každý večer. V případě jemného používání se dostanete i na dva dny výdrže, jedná se tedy o hodnty srovnatelné s konkurencí. Pozor ale, pokud na telefonu budete více hrát hry či využívat sociálních sítí, zkrátka na telefonu bude „viset“ o něco intenzivněji, počítejte naopak s výrazně rychlejším vybíjením.


Velkou výhodou je již zmíněné rychlonabíjení, kdy se telefon dokáže z 0 na 30 % nabít za přibližně 15 minut a z 0 na 50 % se pak nabije asi za 28 minut. Poté se nabíjení zpomalí. Je však nutné dodat, že s přiloženým 5W adaptérem těchto čísel nedosáhnete. Pro rychlonabíjení budete potřebovat silnější adaptér, a to například ten od MacBooku. Celkově se ale zázraky nekonají a iPhone je v naprosté většině případů jednodenním telefonem.

Pokud se chcete více dozvědět o možnostech rychlého nabíjení, mrkněte se do naší recenze iPhone 8 Plus, kde už jsme vše podrobně popsali a otestovali.

Fotoaparát a záznam videa: kompakt už nepotřebujete

Hned na úvod této kapitoly musím říct, že iPhone 8 se posunul s fotoaparáty o značný kus dál. Snímky mají výborné a reálné barvy, jsou plné detailů a je radost na ně pohledět. Dobré je také focení ve zhoršených světelných podmínkách. Avšak pokud se podíváte na srovnání parametrů s loňským iPhone 7, neuvidíte žádný rozdíl. Za lepšími výsledky totiž stojí nová generace snímačů od společnosti Sony.

iPhone 8 fotí skvěle nejen za dobrého světla, ale i v horších světelných podmínkách…
iPhone 8 fotí skvěle nejen za dobrého světla, ale i v horších světelných podmínkách…

Zadní stranu okupuje 12Mpx snímač se světelností f/1.8, 5násobným digitálním zoomem a optickou stabilizací obrazu (OIS). Zadní fotoaparát, jak je u iPhonů v posledních letech zvykem, z těla telefonu opět vystupuje, takže musíte mít na paměti, že méně citlivé pokládání telefonu na stůl může negativně poznamenat kovový rámeček čočky.

Z výsledků je patrné, že si iPhone poradil s produkováním fotografií bravurně. Fotografie jsou za dobrého světla perfektní a mají věrné barevné podání s výbornou ostrostí a velkou mírou detailů. Dobré je i fotografování za zhoršených světelných podmínek. Třešničkou na dortu je pak i možnost focení do formátu RAW.

Velkou změnou prošel také čtyřbarevný True Tone blesk. Díky němu dokáže produkovat fotoaparát výborné snímky při nočním focení bližších objektů. Uzávěrka fotoaparátu je po vyfocení déle otevřená a výsledkem je pak perfektně vyfocený objekt včetně jeho pozadí. V praxi se totiž často stávalo, že při tomto focení se osvětlí pouze objekt a pozadí je již kompletně černé.

Velkou novinkou je možnost nahrávání 4K videí při 60 snímcích za sekundu. Vylepšení doznalo i zpomalené natáčení a iPhone 8 dokáže natáčet Full HD video při 240 snímcích za sekundu. Výsledky jsou, stejně jako v případě fotografií, na špičkové úrovni. Fotoaparátu nelze nic vytknout.

iOS 11 fotí a točí do formátů HEIF/HEVC

Až do příchodu iOS 11 (a macOS High Sierra) využíval Apple pro kompresi videa standard H.264 a pro ukládání fotografií využíval formátu JPG. Kvalita záznamu se nicméně rok od roku zlepšuje, což vyžaduje buď navyšování kapacity úložiště zařízení, nebo využívání efektivnější komprese dat. Apple postupně vsází na obě možnosti – nejen, že neustále zvětšuje kapacity pamětí ve svých zařízeních, od iOS 11 se rozhodl ve výchozím stavu videa komprimovat v HEVC (High Efficiency Video Coding) a fotografie ukládat ve formátu HEIF. Díky této volbě mají výstupy z fotoaparátu zabírat o 50 procent méně prostoru, aniž by došlo ke ztrátě kvality.

A rozdíly jsou skutečně výrazné; velikost průměrné JPG fotografie byla okolo 3 MB, s HEIC je to polovina. A to samé platí pro video (H.264 vs. HEVC), nehledě na výrazně vyšší kvalitu obrazu. A nemusíte se bát, pokud budete snímky někomu posílat na starší verze iOS, nebo třeba e-mailem, systém automaticky vytvoří JPG kopii, kterou použije. Vy tak ve výsledku ani nepoznáte, že nepracujete s JPG, ale s HEVC – systém si vše řídí sám.

Závěrečné hodnocení

Asi vám to zní jako ohraná písnička. Po roce přijde nový iPhone a my téměř každý jeho aspekt chválíme do nebes. Jenže ono je co chválit. Letos se Apple se svými telefony opět předvedl a představil sice malinko okoukaný, ale stále krásný telefon, kterému k dokonalosti chybí opravdu málo.

Od telefonu v dnešní době téměř každý očekává zejména odladěné prostředí, aby člověka nic při používání nezdržovalo, kvalitní fotoaparát, který podává konstantní výsledky za každé situace a kvalitní aplikace. iPhone 8 toto vše do puntíku splňuje a jedinou vadou na kráse mu může být akorát výdrž baterie, která již několik let stagnuje, ve štychu vás ale rozhodně nenechá.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Osobně jsem očekával, že letsos společnost Apple své produkty posune cenově na další úroveň. Nestalo se tak a iPhone 8 pořídíte stále za poměrně hodně peněz, ale práce Applu na systému a na hardwaru je vidět v každém ohledu. Pokud máte iPhone 6s a starší a pokukujete po upgradu, iPhone 8 bude trefou do černého.

V případě, že jste majiteli loňského iPhone 7, v novém modelu moc novinek neshledáte. Jak ale sám rád prohlašuje Tim Cook, iPhone 8 je prozatím nejlepším iPhonem, který kdy Apple vyrobil. Uvidíme ale, jak dlouho tohle tvrzení vydrží, na začátku listopadu by totiž měl na pulty obchodů (v omezeném množství) dorazit výroční iPhone X s bezrámečkovým designem. Jeho cena ale bude startovat na třiceti tisících korunách, takže rozhodně nebude pro každého.

iPhone 8

iPhone 8
8.4

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

9.5/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

8.5/10

Výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • hlasité stereo reproduktory
  • výborný fotoaparát a záznam videa
  • podpora bezdrátového a rychlého nabíjení
  • kvalitní displej, režimy True Tone & Nigh Shift
  • špičková optimalizace systému
  • voděodolnost

Zápory

  • vyšší cena
  • absence 3,5mm jacku
  • na poškození vodou se záruka nevztahuje
  • rychlé nabíjení je za příplatek
  • výdrž baterie v zátěži
Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku