Modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů narušuje spánek. Jak se bránit?

Pokud zrovna nežijete v jeskyni nebo nemáte problémy s placením účtů za elektřinu, zcela jistě ve svém obydlí narazíte na velké množství zdrojů světla. Světlo je všude kolem nás a tam, kam se nedostane, přijde vhod lampa, lustr nebo jiné svítidlo. Jenže ve večerních hodinách může nastat problém, a to zejména pokud používáte nepřirozené LED zářivky nebo koukáte na televizi, obrazovku počítače nebo telefonu/tabletu.

Klasickou žárovku jsme používali, a někteří šťastlivci stále používají, už více než 130 let, avšak tu vystřídalo moderní LED osvětlení, které láká na dlouhou životnost a nízkou spotřebu. Ale i tyto světelné zdroje mají svá negativa.

Tip ke čtení: Virtuální realita pod drobnohledem: Hrozí při jejím používání poškození zraku?

Biologické hodiny aneb „náš orloj“

Každý člověk či savec má tzv. cirkadiánní rytmus (denní hodiny). Tyto denní hodiny mají na svědomí suprachiasmatická jádra (SCN), která jsou sídlem centrálního oscilátoru savců. V mozku jsou umístěny v blízkosti křížení optických nervů a jsou přímo spojená se sítnicí. Pokud tedy dojde ke změně světelných podmínek, váš biologický rytmus se to ihned dozví a podle toho taky reaguje.

Člověk je „naprogramován“, aby vnímal střídání dne a noci. Tyto změny jsou řízené hormonem s názvem melatonin a jeho tvorba závisí na vašich okolních podmínkách. Pokud se blíží noc, hodnoty melatoninu narůstají. Naopak při ranním vstávání a při roztažení závěsů melatonin rychle zlikvidujete.

S telefonem v ruce „usíná“ obrovské množství uživatelů

Světlo jako takové navíc stimuluje například uvolňování serotoninu, který se podílí na vzniku nálad. Jeho nedostatek se projeví ve formě deprese, poruše spánku nebo podrážděnosti, jeho zvýšená hladina se zase nejčastěji projevuje bolestí hlavy, pocením nebo celkovou malátností.

S tímto vším vaše tělo a světlo souvisí a při ideálních podmínkách jsou všechny hodnoty ve správný čas v normálu nebo v rovnováze. Problém nastává ale až večer, kdy se vaše tělo chystá vlivem okolí (tmy) ke spánku. Melatonin se začíná tvořit a vy jste ospalejší. Své o tom vědí například Seveřani, kteří jsou v době trvání bílých nocí čilí a naopak v době polárních nocí frustrovaní a mohou více trpět depresemi.

Ještě chvíli a jdu spát

Pokud si řeknete, že se před spaním podíváte na jeden díl seriálu nebo mrknete na nějaké novinky na SMARTmánii, záření, a zejména pak modrá složka spektra, z displeje notebooku, tabletu nebo telefonu tento proces narušuje a tvorba melatoninu je potlačována (tělo si „myslí“, že je stále den). Z jednoho dílu seriálu je série a z pár přečtených článků činnost na další desítky minut.

symptomy_oci

U dospělých jedinců dojde „jen“ k narušení rytmu vnitřních hodin, deti a mladí lidé, kteří jsou ještě ve vývoji však hazardují se svým imunitním sysémem a zvyšují tím u sebe například výskyt rakoviny, spánkové poruchy, různých kardiovaskulárních onemocnění a mnoho dalších.

Tip ke čtení – Děti a mobily: Je telefon v 10 letech příliš brzy, nebo příliš pozdě?

Brýle, čočky nebo pevná vůle

Pro to, abyste tato rizika co nejvíce eliminovali, existují dvě rady. Buď se vyhněte modrému světlu a tedy i televizi, tabletu nebo telefonu minimálně 90 minut před tím, než půjdete spát, anebo můžete použít různé pomůcky, a to jak softwarové, tak „hardwarové“.

Pro odstranění pro člověka nevyhovujícího modrého světla doporučují výrobci použítí celé řady různých brýlí, které jsou údajně schopny se 100% účinností odfiltrovat modrou složku světla.

Na trhu je brýlí mnoho a liší se například svými vlastnostmi. Zatímco jedny jsou schopny odfiltrovat až 98 % modré složky světla s tím, že vidíte skoro vše oranžově, jiný model nabídne kompromis s filtrací okolo 50 % modré složky světla, ale pozitivem je, že na svět koukáte jen s jemně žlutým závojem. Navíc většina těchto brýlí kompletně absorbuje i pro oči škodlivé UV záření. V případě, že jste zastánci kontaktních čoček, existuje řešení i pro vás.

Pokud je pro vás nošení brýlí nebo kontaktních čoček obtížné, drahé nebo jednoduše nevyhovující, řešením je pro vaše zařízení použítí speciální aplikace, která vám barvy vašeho displeje upraví.

f.lux: Ochrání vás na telefonu i počítači

Jednou z nejznámějších aplikací pro úpravu barev a zahalení monitoru do „červeného závoje“ je f.lux. Aplikace je jednoduchá, funkční a nabízí nejdůležitější funkce jako je úprava barev podle času, a to včetně času v časovém pásmu v závislosti na vaší poloze, manuální nastavení teploty barev, vypnutí f.luxu pro určitou aplikaci, a navíc i řadu profilů.

Dostupná je pro OS X, Windows, Android (zatím beta a jen pro telefony s rootem) a iOS (pouze s jailbreakem) a stáhnout ji lze přímo z oficiálních stránek vývojářů.

Night Shift režim

Společnost Apple s příchodem iOS ve verzi 9.3 přinesla všem uživatelům iPhonu 5s a novějším funkci nazvanou Night Shift. Funkci bohužel na zařízeních s 32bitovým procesorem nenajdete. Ve své podstatě se jedná o obdobu aplikace f.lux, akorát že je tato funkcionalita nativní součástí systému. Nalézt ji lze v aplikaci Nastavení a v sekci Zobrazení a jas.

Night Shift lze zapnout buď manuálně vysunutím Ovládacího centra ze spodní části obrazovky, anebo ji můžete nechat pracovat automaticky v závislosti na vámi zvoleném rozvrhu. Samozřejmostí je i manuální úprava teploty barev nebo volba pro aktivaci funkce od soumraku do úsvitu (položka Ručně zapnout do zítřka).

Night Shift je dostupný pro:

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPad Air
 • iPad Air 2
 • iPad Pro
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3
 • iPad mini 4
 • iPod touch 6. generace

Twilight

Pokud vám a vašemu zařízení s operačním systémem Android není beta verze f.lux zrovna po chuti, nebo nemáte root, perfektní alternativou je aplikace Twilight. Ta je k dispozici jak v bezplatné verzi, tak v placené (49 Kč), která přidává jen pár dalších méně důležitých funkcí a slouží spíše pro dobrovolnou podporu vývojářů.

Aplikace sama o sobě nabízí celou řadu nastavení včetně nastavení časů filtrování, skrytí aplikace v horní liště, automatického spuštění aplikace při startu zařízení a mnoho dalších. Prostředí je příjemné, intuitivní a designově přívětivé.

Twilight Pro Unlock
Cena: 49,99 Kč

Všeho s mírou

Ať už použijete brýle, čočky nebo nějakou z aplikací, modrému světlu se úplně nevyhnete. Zcela oranžové brýle sice podle údajů výrobce mohou odfiltrovat až 100 % modré složky světla, jenže dlouhodobé používání těchto brýlí není dvakrát příjemné. To samé platí pro aplikace, které při úplném vypnutí modré barvy působí až nepříjemně červeně.

Pokud však máte problémy se spaním nebo je jednoduše pro vaše oči displej ve večerních hodinách dráždivý, určitě jemná korekce barev vašeho zařízení přijde rozhodně vhod. Ulevíte svým očím, bude se vám bude lépe usínat, a ráno tak vstanete čerstvější. Mnohem lepší je ale vyhnout se zdroji modrého světla alespoň 90 minut před spánkem.

Autor článku
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku