Domů » Bleskovky » Děti a mobily: Je telefon v 10 letech příliš brzy, nebo příliš pozdě?

Děti a mobily: Je telefon v 10 letech příliš brzy, nebo příliš pozdě?

Vzpomenete si, v kolika letech jste dostali svůj první chytrý telefon, popřípadě kolik bylo vašim dětem, když jim ho přinesl Ježíšek? Tato věková hranice se neustále snižuje. Můj první chytrý telefon přišel až po letní brigádě v druhém ročníku střední školy, tedy relativně pozdě. Dnes mají děti tuto techniku k dispozici již na základních školách. Doba jde zkrátka velmi rychle kupředu.

Smartphones1

Průzkum, který proběhl ve Spojených státech mezi 500 ženami ukázal, že děti dostávají chytré telefony v průměru ve věku 10,3 let. Oproti roku 2012 se pak počet dětí, které se při cestách autem zabaví s pomocí tabletu více než zdvojnásobil – z 26 % na současných 55 %. Smartphone má pak během cest k dispozici 45 % ratolestí.

Zajímavé jsou také statistiky týkající se sociálních sítí – 39 % dětí má svůj účet na některé z nich v průměru ve věku 11,4 let a 11 % dětí mělo vytvořený účet ještě před dosažením 10 let.

smartphone-kids

Výzkum navazuje na studii provedenou v roce 2012, ve které byly osloveny pouze ženy. Další studie na podobné téma přišly s tvrzením, že děti dostávají do rukou chytré telefony již mezi 6 a 7 lety, o pravdivosti tohoto výsledku však mnozí výzkumníci pochybují. Zkušenosti našich redaktorů však naopak ukazují, že dostat chytrý telefon v 10 letech je relativně pozdě; na hraní je dostávají děti i ve 3 letech.

Jaký je Váš názor na děti s telefony a v kolika letech by podle Vás měly dostat svůj první telefon?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

21 komentářů

 1. tedy (neregistrovaný)

  Můj první byl před skoro patnácti lety Ericsson A1018 v sadě s kartou Pegas stal snad osm tisíc už si nevzpomenu a koupil jsem si jej sám, žádný dárek, ježíšek a tak.
  Dnešní děti jej mohou používat jakmile to zvládnou, aby byly v kontaktu s rodiči, at je to klidně dřív jak v deseti letech, ale je vhodné jim jako první koupit nějaký základní, které se naštěstí ještě vyrábějí, tedy tlačítkáč, nebo klidne dotykový ale bez přístupu na internet…to se ale většinou neděje, dítě chce být in a pak to na sociálních sítích podle toho vypadá.

  • Pišta (neregistrovaný)

   Toho Ericssona ještě mám někde v šuplíku. Plně funkční, a s původní baterkou i nabíječkou :)

  • tedy (neregistrovaný)

   Nj ta baterka už ale dá tak den a to stěží ne? i kdyby jsi jej nepoužíval ty chemické látky mají tak jak tak svoji životnost, byly to ještě Ni-Mh takže ty se doporučovalo jako Ni-Cd tak jednou měsíčně vybít do mrtě, trpěly pam, efektem.

 2. Petr (neregistrovaný)

  Pro deti od mala nejlip iphon ipad.Bez iveci budou mit pokazenou budoucnost ????

  • tedy (neregistrovaný)

   No je smutný ze se tímhle někteří rodičové nejen za velkou louží řídí.
   Já když byl malej, lítali jsme venku, chodili do grebovky na skalky, párkrát dostali po čuni od místní zmr..bandy ciganu, jezdil na kole, chodil se potápět plavat, na kole a další, to bylo asi vše.
   Dneska děti dřepí u tabletu, notebooku,mobilu jsou nepřetržitě onlajn, dokonce už to předčilo i kdysi tak populární pařeni her.
   Chlubí selfickama, statusama, uráži napadají se takhle, pac v reálu by je dotyčný zadupal do trávy….vzpominam si na jedno video k nalezeni na YT Fb vs. Realita, natocili jej studenti a je neuvěřitelne zdařilé.
   Ted to asi schytám ua tyhle řeči ale co, je to můj názor, takže do mě, ja to snesu.

  • Je to bohužel tak jak píšeš, doba je úplně jiná.Jsem rád, že jsem měl dětství bez těchto vymožeností a strávil ho povětšinou venku + se něco do života naučil.Jak to někdo popsal v médiích, dnes děti vyrůstají v digitální d e m e n c i.

  • Je to jen o rodicich a pristupu… Jasne, dneska uz to bez toho nejde, ale jde urcit miru.

  • johny (neregistrovaný)

   „Jooo to za mejch mladejch let… ted ty deti sedi furt u televize bla bla bla“ :D

   90% lidí co tu je nerozdělá ani táborák a pustit jirku k sekeře tak se vrátí ve víc dílech než seriál MASH :D

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Ne, tak takto to opravdu není. Možná jen v nějakých dementních rodinách. Telefon, počítač, tablet jsou prostě doplňky každodenního života a i dítěte. Naše děcka pořád lítají po venku, jezdí na kole, hrajou si na všechno možné, řádí v bazénu atd. Toto nikdy nemůžou tablety nahradit a taky se o to nepokoušejí. Ve chvílích nudy, kdy se jim věnovat nemůžeme a nemůžou jít ven prostě po tom tabletu sáhnou. Já jako malé děcko jsem se nudil nespočetněkrát (asi jako každý) a za tablet bych byl rád. Doba jiná zase tak není. Před 25 lety jsem si prostě šel zahrát na commodore64, dnes si děcka zajdou zahrát na tablet. Hospodské kecy o tom, jak dnes děcka jen civí do displejů a vy jste se věnovali společenským hrám a sportu jsou úplně směšné.

  • Nox (neregistrovaný)

   Jakze? Vy jste se neucil jedinou slusnou a poctivou cinnost, to jest lov mamutu? Proste doba se meni, at se nam to libi nebo ne.

 3. tedy (neregistrovaný)

  Htcjurka+s.h.l.t
  O te digi demenci to jsem částečně četl také a ke to tak.
  Jak ale píše kolega, jde tomu předejít, zasadit se o to musí rodiče, odpovědnost je jen na nich aby děti aspoň do určitého veku, pred timhle uchranili jenže znáte jak to je neni cas nejsou lidi.
  Rodice maj náročnou práci aby utahli hypotéku splátky a vse okolo, domu chodi servani navečer, takže deti obstastni autem, penezi, tablety a chyttymi mobily s mají od nich pokoj, pak sr vsak divi čemu se oni když s nimi nejsou venuji, kam chodí s kym se stýkají atd, je zbytečný to tu rozepisovat mluví se o tom často.
  Aspoň vr zkratce, když vidím co si ti smradi dovoli na učitele je mi na bliti, oni mohou vse on se na ne snad nesmí ani ktive podívat jinak ma maler, sotva si pak muze učitel zjednavat nějakou autoritu a respekt, není to nějak moc rozšířené, většinou bývají ty vztahy doufám normální ale děje se to.
  Jako my si na icitele na sos pred dvaadvaceti lety dovolit jen naznak současného, je zle a kur..y zle, my si ho vážili, měli k němu úctu a respekt a on s námi pak podle toho i jednal a eltech. materiály s panem bachmanem byly super, příjemné vyučování a u zaverecek pomáhal sec to šlo.

 4. D (neregistrovaný)

  TO TEDY: Tedy prosím Tě, nauč se psát, je hrozný to po tobě číst.

  • tedy (neregistrovaný)

   Psát umím ale ta pidiklávesnice 640ky není pro mé buřty to nelepší a ntb tak často nepoužívám, jsem si toho vědom, stejně tak toho že to po sobě málokdy kontroluji, když k tomu připočtu bug w10m i v posledním 318buildu, jak jsem psal jinde, že někdy po kliknutí do políčka nevyjede klávesnice ani se o to nepokouším, stává se to ještě někomu s win?

 5. Pišta (neregistrovaný)

  Jó, to byly časy. Bylo mi jednadvacet, ona byla krásná Nokia za nějakých jedenáct tisíc a skoro nikdo mi nevolal, anžto mobilů bylo ještě málo a volání bylo drahý… :)

  Každopádně dcera dostane do třetí třídy záložní rodinný tlačítkový Samsung za tři stovky (nic krom volání a SMS neumí, ale vydrží tři neděle), k tomu simkartu navázanou na můj paušál, a striktní instrukce – použít v případě nouze k zavolání nám, nebo na 112 a pod. A zvedat to pokaždý, když zavoláme my.
  Podle mě je v osmi letech na mobil ještě brzo, ale zase když má chodit do školy a ze školy sama, budu klidnější.

 6. LukeCZ (neregistrovaný)

  Můj syn dostal starý Galaxy S3 už ve dvou letech. Dneska si umí pustit pohádku na youtube nebo na Streamu a držet telefon tak, aby se přehrávání nepřerušilo. Začínáme hrát primitivní hry. Nevidím na tom nic špatného, u telefonu tráví max. 30 minut denně, na krátké zabavení třeba při čekání v nějaké instituci je to ideální. Ano, naši dědové za mlada proháněli obruč a tloukli špačky, ale je rok 2016, trocha telefonu nikomu neublíží :-D

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Přesně tak. Ta gramotnost tam musí být. Pokud je to 30min denně, tak na tom není nic špatného. Naše děcka si dají ráno pohádku a večer před spaním si na tabletu zahrajou pexeso nebo skáčou se slepicí přes silnice :) V takových případech si aspoň procvičí reflex, paměť, zručnost atd…

  • Petr (neregistrovaný)

   Ja svy dceri vecer radeji cetl pohadky, kdyz se letos naucila cist, cte ona me. To mi prijde mnohem lepsi.

  • Petr (neregistrovaný): Zbytečný, Google Assistant, Siri nebo Cortana zvládne levou zadní:)

  • Petr (neregistrovaný)

   Doufam, ze je to ironie.

 7. Gogo (neregistrovaný)

  Hmmmm…Motorola StarTac ?
  Prvni mobil s vibraci a li-ion baterkou.
  Vsichni kolem najednou zvonili a ja zvonit nechtel :)
  Jen stal nejakou desnou raketu…kolik uz si nevzpominam a kupoval jsem si ho sam.
  Mozna jeste nekde lezi.
  Synek ho miloval…po vyndani baterky a umyti ho mel jako hracku. Asi byl prvni batole s mobilem :)
  Dost dulezite mi vzdycky „telefonoval“

 8. Můj první byl Siemens C35, na kterej jsem si vydělal na civilce, smartphone byl Treo 650 ten jsem měl za melouchy při civilce. Synek dostane telefon, jakmile se naučí číst (teď je mu 5), hloupej kupovat nebudu, pravděpodobně vyfasuje můj passport

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).