Domů » Články » Smršť novinek o nových iPhonech: co prozradila finální verze iOS 11?

Smršť novinek o nových iPhonech: co prozradila finální verze iOS 11?

Včera se dostala na internet tzv. GM verze chystaného systému iOS 11 (GM = Golden Master, což je verze pro vývojáře, která, pokud se neobjeví nějaké závažné chyby, zůstane shodná s tou, kterou Apple později uvolní pro veřejnost). Ta s sebou přinesla mnoho podstatných informací o tom, kam se bude nejen systém, ale i zařízení, která jej využívají, ubírat. iOS 11 GM by měla být pro vývojáře uvolněna už toto úterý ve večerních hodinách, veřejnost by se pak mohla dočkat 22. září.

Letos žádná řada „S“

Jako první jsme se z nového systému dověděli letošní pojmenování zařízení. Nejeden by si myslel, že bude Apple pokračovat tak, jak je zvyklý, a 12. září představí iPhone 7S, 7S Plus a 8. Nakonec je ale všemu jinak. Letošní iPhony ponesou označení 8, 8 Plus a X (písmeno X je zde myšleno jako římská číslice označující číslo 10, neboť letos slaví iPhone své 10. výročí a iPhone X tak má být speciální výroční verzí). Není jisté, proč se Apple k tomuto kroku uchýlil, koncového zákazníka to však nijak zvlášť vyvézt z míry nemusí.

U iPhone X se skutečně dočkáme OLED panelu

Neustále se spekuluje, zda se u nových iPhonů dočkáme využití OLED panelů. U klasických modelů si nejsme zatím zcela jisti, u výročního modelu se však jedná prakticky o jasnou věc. Při této „premiéře“ si také Apple přichystal několik nových tapet, které mají z nového displeje vytáhnout naprosté maximum.

Zajímavostí jsou především poslední dvě retro tapety vzdávající hold předešlému duhovému logu společnosti. Celkově je v novém systému na 16 nových tapet, které jsou těmto uvedeným v mnohém podobné, nejedná se tedy o finální počet.

Tip: Předběžné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů.

Nová 3D emoji

Specialitou iPhone X bude také zcela nový typ 3D emoji zvaný Animoji. Někdo by si mohl říct, že na tom není příliš zajímavého, opak je však pravdou. Nové animoji budou vytvářeny na základě vašeho výrazu obličeje a tónu hlasu, a to za pomoci 3D skeneru na přední straně přístroje. Pro zaznamenání hlasu zde bude standardně využito integrovaného mikrofonu. Mezi novými Animoji nebude chybět jednorožec, robot, prasátko, opice a mnoho dalších.

Prozatím se má však za to, že se tohoto vylepšení dočkáme pouze v nativní aplikaci pro odesílání SMS/MMS zpráv. Dostupnost pro aplikace třetích stran je tak zatím nejistá, i když by bylo nepravděpodobné, že by je Apple nezpřístupnil skrze nová API. 3D senzor bude schopný snímat mnoho výrazů obličeje, jako například otevřená ústa, mrkání, pohyby rtů a další.

Face ID jako náhrada za otisky prstů

Face ID bude u iPhonu X sloužit jako náhrada za čtečku otisků prstů Touch ID. Jak už název napovídá, bude se jednat o technologii snímání obličeje, a to pomocí 3D skeneru na přední straně přístroje, o kterém jsme se bavili výše.

Díky Face ID si odemknete telefon, ale budete také moci provést případné platby přes službu Apple Pay. Proces prvního snímání obličeje by neměl být nijak zvlášť odlišný od toho, co známe u Touch ID. Rovněž si budete muset při snímání obličeje vytvořit záložní heslo v případě, že vás senzory nerozpoznají.

V první fázi snímání musejí uživatelé lehce točit hlavou dokola, zároveň však musejí očima sledovat telefon. Snímání je, podobně jako u prstů, provedeno celkově dvakrát. Během procesu snímání jsou uživatelům neustále dostupny rady, které napomáhají dosažení toho nejlepšího výsledku. 3D senzor bude také schopen efektivně rozpoznat, zda se na displej díváte či nikoli. Nestane se tak, že by vám uprostřed čtení webové stránky či e-knihy pohasl jas displeje či se dokonce samovolně vypnul. Otázkou však je, jak bude toto skenování očí probíhat za šera.

Evoluce ve fotografování

iPhone X bude výjimečný i v oblasti fotografie a videa. S novým iOS 11 se u něj dočkáme zcela nové funkce Portrait Lighting; ta má za cíl simulovat osvětlení za různých situací. Přítomny zde budou volby pro přirozené světlo, studiové světlo a další. Funkce bude rozšířením Portrait módu, který již důvěrně známe. iPhony by se tak kvalitou fotografií opět mohly o něco blíže posunout k profesionálním zrcadlovkám.

U videa bychom se měli nově dočkat nahrávání ve 4K při 24 fps a 60 fps, dále pak nahrávání v 1080p při 240 fps (funkce slow motion).

iOS 11: podpora HEIF/HEVC zmenší vaše fotky a videa o 50 % bez ztráty kvality

Příchod True Tone displeje i do telefonů

True Tone displej se u Applu poprvé objevil u tabletů iPad Pro. Nyní je podle Applu na čase, aby se tato užitečná vychytávka dostala i do chystaného iPhone X. Tato technologie zapříčiňuje vyvážení bílé barvy dle okolního prostředí a dění na displeji tak působí více realisticky. Rozlišení nového OLED displeje by mělo být údajně 1125 x 2436 pixelů.

Lehce aktualizovaná sluchátka AirPods

U sluchátek AirPods bychom se žádných větších změn dočkat neměli, novinkou však bude přemístění indikátoru nabití. Nově jej naleznete na přední straně boxu.

Upravené uživatelské rozhraní

U iPhonu X se letos Apple vůbec poprvé rozhodl upustit od ikonického domovského tlačítka, tato volba s sebou tedy ponese i určité změny v chování uživatelského prostředí.

Každá aplikace se v tomto případě dočká svého pruhu, který můžete vidět vespod obrazovky. Není však zatím zcela jasné, jak bude tento proužek fungovat a jaké funkcionality přesně nabídne. Je také docela možné, že se bude jednat o více rozšířené centrum přepínačů s volbami pro konkrétní aplikaci.

Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

Novinkou je také to, že chybějící domovské tlačítko nahradí boční tlačítko pro zapínání přístroje. Dvojím stiskem například vyvoláme službu Apple Pay, dlouhým stiskem pak hlasovou asistenku Siri. Možností využití je zde více, na konkrétnější detaily si tak budeme muset ještě počkat.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

10 komentářů

 1. „Nejeden by si myslel, že bude Apple pokračovat tak, jak je zvyklý, a 12. září představí iPhone 7S, 7S Plus a 8“
  No jo to se všude tvrdilo. Ale je to od začátku pěkná blbost. Letošní „super“ model se přeci nemůže jmenovat iPhone 8. Jak by se pak jmenoval nástupce 7S který bude představený příští rok? Taky iPhone 8? :-D

 2. „Není jisté, proč se Apple k tomuto kroku uchýlil“
  A proč se letošní iPhone nebude jmenovat 7S a 7S Plus? Tak vzhledem k tomu že tu máme už 3 roky stále stejné vzhled a tento rok se toho taky mnoho nemění je asi už i Applu blbé dělat, že přídomek S je jen evoluční změna a že velký upgrade přichází až s vyšší číslovkou – jenže on nepřichází že? S iPhone 7 se žádná velká změna nekonala a teď se taky konat nebude. Pro velké změny si budete muset koupit iPhone X.
  Takže od teď se bude číslovat „celými“ čísly a S nadobro zmizí. A ten kdo čekal že každé 2 roky dostane něco výrazně nového se může jít leda tak klouzat. Prostě to bude prakticky pořád ten stejný iPhone celé dlouhé roky.
  Vlastně se divím, že Apple nezruší číslovaní úplně. :-D

  • Tobě Apple něco provedl, nebo proč tyhle dva zcela zbytečný komentáře? Kdo chce, tak si ho koupí, kdo nechce, tak ne :) a ne tady psát takový blbosti :)

  • jasně že provedl. Vyrábí čím dál marnější telefony (i tablety.) Takže jsem chtě nechtě musel změnit krám.
   Nicméně i kdyby neprovedl… Nevím co je min na prvním komentáři tak ošklivý. Tobě to přijde logický, že by se dva různý telefony vyrobený v různých letech jmenovaly naprosto stejně iPhone 8? :-D

  • Tak iPhone 8 a 8 Plus budou nástupci loňských modelů, a iPhone X bude ten top. A příští rok bude iPhone 8s a 8s Plus.

  • Ne. Původně a v podstatě celou dobu se tvrdilo, že tento rok se nástupce iPhone 7 a 7 Plus bude jmenovat tradičně – tedy 7S a 7S Plus. O úplně novém bezrámečkovém iPhone se už dlouho a celkem jednotě mluví jako o iPhone 8…
   Tak se právě ptám, kdyby se bezrámečkový iPhone jmenoval iPhone 8 a ostatní iPhone 7S a 7S Plus, jak by se teda jmenoval následovník iPhone 7S představený zase za rok? Taky iPhone 8? :-D

  • Kosik: cist umime? [odkaz]

  • No jasně. :-)
   O bezrámečkovém iPhone se mluví déle než rok. A drtivou většinu času se mu říkalo iPhone 8. Informace, že to určitě nebude jmenovat iPhone 8 přišla až tento týden. Tak neděj chytrýho. :-D
   [odkaz]

 3. Wauuuuu…fiha skoro jsem omdlel…jednorožec opicka a tapety…uz jdu do fronty

 4. Fajn, počkám si teď 4 roky než to odladí :D Nemluvě o tom, že (když nebudu počítat 5C) je to poprvé co se mi ten telefon nelíbí, bude-li vypadat takto.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).