Domů » Bleskovky » iOS 11: podpora HEIF/HEVC zmenší vaše fotky a videa o 50 % bez ztráty kvality

iOS 11: podpora HEIF/HEVC zmenší vaše fotky a videa o 50 % bez ztráty kvality

V tomto týdnu představil Apple novou verzi operačního systému iOS, která na podzim přinese majitelům podporovaných iPhonů, iPadů a iPodu velkou spoustu novinek. Jednou z nich je například zavedení podpory nových formátů pro záznam fotografií a videa.

V posledních letech využíval Apple pro kompresi videa standard H.264 a pro ukládání fotografií využíval formátu JPG. Kvalita záznamu se nicméně rok od roku zlepšuje, což vyžaduje buď navyšování kapacity úložiště zařízení, nebo využívání efektivnější komprese dat. Apple postupně vsází na obě možnosti – nejen, že neustále zvětšuje kapacity pamětí ve svých zařízeních, od iOS 11 se rozhodl ve výchozím stavu videa komprimovat v HEVC (High Efficiency Video Coding) a fotografie ukládat ve formátu HEIF. Díky této volbě mají výstupy z fotoaparátu zabírat o 50 procent méně prostoru, aniž by došlo ke ztrátě kvality.

Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

V současné beta verzi iOS 11 je možné využívat jak starých, tak nových možností – v aplikaci fotoaparát lze zvolit buď režim High Efficiency (HEVC / HEIF) nebo Most Compatible (h.264 a JPG). Server 9to5Mac provedl test u obou režimů a dosáhl následujících výsledků:

 • Fotografie nočního New Yorku zabírá ve formátu JPG 2 MB, zatímco v modernějším formátu HEIC 1,2 MB. Záznam v originálním rozlišení si můžete stáhnout odsud.

 • Video natočené standardem h.264 zabírá velikost 61,2 MB, zatímco při využití modernějšího kompresního standardu HEVC pouze 33 MB.

Apple nehodlá nové formáty používat pouze ve své fotoaplikaci, ale nabídne jejich výhody i vývojářům třetích stran. Kromě toho bude HEVC využívat i v aplikaci FaceTime, aby snížil datový tok při videohovorech.

Bohužel ne veškerý hardware si s HEVC poradí, minimem je čipset Apple A9, který najdeme v iPhonech 6s a 6s Plus.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Přesně jak nedávno někdo psal „když s tím přijde Apple, tak je to to nejlepší“. Toto je reklamní článek na Apple jako „noha“. Filmy v HEVC si již pouštím zhruba dva roky, ale ted když to použije Apple, tak je to skutečně „bomba“ a ten správný čas, na to prostě nikdo jiný nemá :) Je pravda, že mnoho Android tabletů to nepřehraje, ale naštěstí i ty největší „plečky“ s WIN s procesorem Z3735 to zvládnou velmi dobře, i když ne vždy ve FullHD :(

 2. V HEVC formáte vedia nahrávať už androidy dávno. Takže žiadna novinka.

 3. ukolem medii je informovat. tento clanek informuje, ze apple zacne pouzivat HEIF/HEVC. nikde jsem se nedocetl, ze by slo o prevratnou novinku. meli byste si svoje komplexy lecit jinak, nez psanim srancu

 4. To je tady tolik tupcu, ze skutecne nechapou vyznam clanku?
  Jde tu skutecne o novinku. Na Androidu vyfotite snimek, nahrajete video – ale nebude to s takovou kompresi. Prehrat HVEC uz jde na obou platformach dlouho – na iOS dokonce dele nez na androidu, ale o to tu nejde. To to nechapete? To sem pisou deti? Co se to deje, ze na internet maji pristup negramoti? A to je vsude na svete. iOS vs android – neni to jedno? Je to duvod k temto deb…m komentum?

  • To neni důvod. Důvod jen jen ten mindráček a ukázat ostatním jak tentokrát jim svým komentářem vypálim rybník.

 5. A9 je i v SE pokud vím..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).