Domů » Články » Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

Vyzkoušeli jsme iOS 11: novinek je více, než se na první pohled zdá

Apple v pondělí po skončení keynote uvolnil první testovací verzi systému iOS 11, dostupná je ale zatím jen pro majitele vývojářského účtu. Nová generace jablečného systému na iPhone nepřináší žádné revoluční funkce, ale přesto přidává řadu zajímavých nápadů, které usnadní používání. Ostatně po skončení prezentace mohla mít řada diváků dojem, že novinek je poskrovnu, ale opak je pravdou – Apple se tentokrát zaměřil na různé detaily, kterých si všimnete až při delším používání.

Ať už jde o upravenou obrazovku pro odemykání, nový vzhled většiny systémových aplikací, předělané ovládací centrum, nové ikonky signálu či ukazatele baterie. A pozor, v systému nechybí ani Dark Mode (tmavý režim), jen ještě není příliš dobře použitelný. Celkově lze počet změn počítat ve stovkách, některé ale nejsou tolik vidět.

„Jedenáctka“ potěší majitelé iPadů

Inovace v iOS 11 nejvíce pocítí uživatelé iPadů, pro které se jedná o doposud největší update v historii. Přibyla například funkce Drag and Drop pro přetahování obsahu mezi okny v režimu Split View. Snadno si tak můžete do e-mailu nebo poznámek přetáhnout obrázky nebo text z rozečteného článku v Safari, a stejně elegantně můžete z galerie přetáhnout fotografie do e-mailu.

Majitelé iPadů potěší i zbrusu nový dok, který je podobný, jako v macOS pro jablečné počítače. Umístit si do něj můžete až 15 zástupců aplikací a důležité je, že dok je neustále po ruce – kdykoliv jej máte možnost vytáhnout ze spodní části obrazovky. V doku je také prostor pro aplikace v rámci režimu Continuity. Pokud si například na svém iPhonu otevřete kalendář, objeví se vám jeho ikonka v pravé části doku na iPadu.

iOS 11 na iPadu a iPhonu

Ve Spit View režimu máte možnost nechat si zobrazit plovoucí okno druhé aplikace nad prvním, případně aplikace rozdělit na poloviny displeje, nebo si určit zcela vlastní poměr. Fantastické je, že plouvoucí okno druhé aplikace můžete kdykoliv schovat a následně jej zase vytáhnout z boční strany. Ovládání pomocí gest je na iPadu extrémně intuitivní a v případě iOS 11 bych se nebál použít označení dokonalé.

Split View s podporou přesouvání obsahu mezi aplikaci

Pro tablety byla kompletně předělaná nabídka s naposledy spuštěnými aplikacemi. V té nově chybí „odkaz“ na plochu – na tu se dostanete kliknutím kamkoliv do prázdného prostoru na obrazovce, případně při stisku domovského tlačítka. V pravé části se zobrazují nejrůznější přepínače, které se dříve objevovaly v ovládacím centru.

V případě, že máte ve Split View otevřené dvě aplikace současně a přepnete se z nich do jiné, nebo na hlavní obrazovku, zobrazí se vám následně v seznamu naposledy spuštěných aplikací okno, které po kliknutí opět načte obě dvě aplikace společně v jedné instanci. To považuji za skvělý nápad.

Strojové učení, které šetří baterii

Nová verze systému využívá strojového učení, což v praxi znamená, že se systém „učí“, jak jej používáte a především jaké aplikace nejčastěji spouštíte. Na základě toho je schopný lépe optimalizovat práci s aplikacemi, což se pozitivně projeví nejen na rychlosti, ale i na energetické náročnosti. V praxi by tak iPhony a iPady s finální verzí iOS 11 měly na jedno nabití vydržet o něco déle, než se současnou verzí iOS 10.3.

Pokud opustíme novinky, které se týkají jen tabletů, odhalíme další plejádu nových funkcí společných pro iPady a iPhony. Začněme třeba Zprávami, u kterých se konečně vaše veškeré konverzace budou ukládat na iCloud. Pokud například odstraníte chat nebo jen vybrané zprávy v jednom z vašich zařízení, díky iCloudu se změny automaticky přepíšou i na další zařízení. V zemích, kde je podporován Apple Pay, si skrze Zprávy uživatelé budou moci posílat drobné částky. A pokud se vyžíváte v efektech pro iMessage, iOS 11 vás potěší, jelikož přidává dva nové styly, kterými své zprávy můžete obohatit.

Obchod s aplikacemi kompletně v novém

Výrazně předělaný je obchod s aplikacemi App Store. Na zbrusu nový design jsem si musel chvíli zvykat, ale postupně jsem si na změny navykl a po jednom dni používání se v něm orientuji jako po másle. Kromě detailních popisků a screenshotů u většiny aplikací a her nechybí videa.

Nechybí ani nabídka s denním doporučením zajímavých nebo nových aplikací a her, a samozřejmě i typy na tituly, které by vás mohli zajímat na základě aplikací, které aktuálně používáte. Lépe je rozlišeno i to, zda v sobě aplikace obsahuje další nákupy.

Nejen App Store prošel výraznou proměnou. Apple předělal i hudební přehrávač, kalkulačku, kalendář, prostředí asistentky Siri, galerii, fotoaparát, e-mailového klienta, zprávy a další výchozí aplikace. Přesvědčit se o tom můžete z přiložených obrázků.

Dark Mode je tu, přesto jej zatím nebudete používat

Jednou z často skloňovaných věcí byl tzv. Tmavý režim (Dark Mode), který by šetřil oči při čtení v noci, a zároveň by v budoucnu mohl šetřit energii na chystaném iPhone 8, který by měl být vybavený OLED panelem. A jak je známo, tento typ displejů při zobrazování tmavých barev spotřebovává menší množství energie.

Přesto se v první beta verzi iOS 11 rozpracovaná verze Tmavého režimu nachází. Občas se sice při překreslování obrazovky chová trochu podivně, ale do podzimu mají vývojáři ještě spoustu času vše odladit. Pokud jej chcete aktivovat, přejděte do nabídky Nastavení => Obecné => Zpřístupnění => Přizpůsobení displeje => Inverze barev, a zde aktivujte položku Chytrá inverze. Systémové nabídky se přepnou do tmavého zobrazení. Obrázky v Galerii se sice vykreslí správně, ale takové Safari už příliš koukatelné není, protože v něm se invertují i barvy u obrázků.

Další postřehy z iOS 11

 • když vytvoříte screenshot, v levém spodním rohu se zobrazí jeho zmenšený náhled. Kliknutím na něj se dostanete do editoru, ve kterém do něj můžete kreslit nebo jej oříznou, a samozřejmě nechybí ani nabídka pro rychlé sdílení. A pokud vytvoříte několik screenshotů za sebou, budou se vám v levém spodním rohu automaticky vrstvit na sebe.
 • v hudebním přehrávači a službě Apple Music můžete se svými přáteli sdílet své playlisty
 • a když už jsme u té hudby, iOS 11 přidává podporu pro bezztrátový formát FLAC. Přes iTunes zatím tento typ souborů do iPhonu nedostanete (čeká se na update), ale přes iCloud ano; případně můžete využít nového správce souborů a libovolného jiného cloudového úložiště, kam si skladby v tomto formátu uložíte :-)
 • výchozí e-mailový klient opět u Gmail účtu podporuje push vyzvedávání
 • kompletně přepracovaná je grafika Siri. Té se navíc nemusíte ptát jen hlasově, ale nově také textově. A překvapí vás i zcela nový hlas, který zní o poznání přirozeněji. Nově také Siri využívá strojového učení, takže umí lépe předvídat vaše dotazy a na základě toho vám poskytne relevantnější výsledky.
 • správce souborů s podporou cloudových úložišť můžete využívat i na iPhone, stačí si jej stáhnout z App Store. Přistupovat skrze něj můžete k dokumentům i multimediálním souborům, a stejně jako u Finderu v macOS lze soubory označovat barevnými štítky. Navíc obsahuje koš, ve kterém vidíte naposledy smazané soubory. Přesto nejde o plnohodnotného správce souborů, který známe například z Androidu – to ostatně struktura systému iOS neumožňuje.
 • v aplikaci Fotoaparát najdete řadu nových kreativních efektů, kterými můžete vylepšit své fotografie.
 • při nahrávání videa se používá HEVC kodek (H.265), při ukládání fotografií zase pokročilý formát HEIF, který zajistí výrazně lepší kvalitu snímku při menší datové náročnosti, než v případě JPEG.
 • součástí aplikace Fotoaparát je čtečka QR kódů
 • při psaní můžete využít rozložení klávesnice pro zadávání textu jednou rukou.
 • v Ovládacím centru si můžete nastavit, které položky zde chcete zobrazovat a které se mají skrýt. Změnit lze i jejich pořadí.
 • většina systémových aplikací má nové ikonky, ve screenshotech se mrkněte například na Nastavení nebo App Store. Další aplikace budou mít nové ikony s dalšími beta verzemi systému.
 • v konfiguraci Ovládacího centra najdete novou položku pro nahrávání toho, co se děje na obrazovce. Navíc si můžete navolit, zda se během záznamu má ukládat zvuk z mikrofonů.
 • v Safari je možné přepínat se mezi záložkami pomocí 3D Touch gesta.
 • Velkých změn doznaly Apple Mapy. Ve vybraných světových metropolích podporují navigaci v obchodních domech (indoor navigace) a také na letištích.
 • iOS 11 umí mazat aplikace, ale vaše uživatelská data bude možné zachovat
 • iOS 11 konečně umožní používat NFC v iPhonech i na jiné věci, než jen na placení
 • hesla k Wi-Fi sítím bude možné sdílet s přáteli ve vašem okolí

Příjemná evoluce, která nejvíce potěší majitele iPadů

Nový iOS pro iPhone nepřišel s žádnými revolučními funkcemi, přesto jedenáctá verze pečlivě vylepšuje to, po čem řada uživatelů volala a celkem výrazně předělává vzhled většiny systémových aplikací.

Nepřehlédněte: Čekáte na iOS 11? Prozradíme vám, která zařízení se dočkají aktualizace

Nejvíce nová verze systému potěší majitele iPadů, kterým nabídne vylepšený panel s aplikacemi, pokročilou práci s více okny a především možnost přetahovat data mezi okny. V současné době je iOS 11 dostupný v první vývojářské beta verzi, u které je nutné počítat s podstatně rychlejším vybíjením baterie a především celkem dost pomalými reakcemi prostředí. Společně s kolegou jsme systém testovali na iPhone 7 Plus a i když je systém celkem stabilní, reakce jsou zatím celkem zpomalené.

Během dvou týdnů by Apple měl uvolnil první veřejnou beta verzi, která by již těmito neduhy trpět neměla a více se bude hodit pro běžné používání – pokud tedy po iOS 11 nějak horoucně netoužíte, rozhodně doporučujeme vyčkat na vydání dalšího sestavení (registrovat do veřejného beta programu se můžete zde). A finální verze systému? Ta by měla být dostupná na konci září.

100+ new iOS 11 features / changes!

Tip: na závěr vám doporučíme video od redaktorů serveru 9to5mac.com, ve kterém vám ukážou více než 100 nových změn, na které v iOS 11 narazili, a to včetně klíčových novinek pro iPady. Pokud máte necelých 30 minut času, rozhodně se na video podívejte.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

30 komentářů

 1. Celkem si mi to libi, je to muj styl vzhledu, co mam rad. Ne vse, ale zvyknul bych si, jako WMkar na to prostredi. :D

  Libi se mi ten dock a continuity.

  Skoda ze ovladaci centrum je tokove, jake je. Nesedi mi to tam.

 2. Widgety, splitscreen a víceúčelové NFC mají nekteré operační systémy už dávno.

  • No a co? Miliony lidi maji vlastni barak ci byt, zatimco jini jeste ne. Komentoval byste i tohle podobnym prihlouplym stylem? :D

  • To sice ano, ale koho dnes Windows RT zajímají že….

  • uni
   … coze … jake RT

  • Len si obhajuje jablko, ako vzdy…

  • jugin (neregistrovaný): No to OS, které to umělo před iOS. Windows RT? Krátká paměť? Pokud nebereme „stolní“ OS, ale bavíme se o mobilních, tak před iOS to uměly Windows RT, po iOS se to naučil Android. U ostatních OS si to nějak nevybavuji.
   Widgety jsou pak pravda, před iOS Android. Miniaplikace (Widgety) na Windows RT myslím už byly odstřelený.

  • Jezisi Kriste. :D :D :D
   A jak tam jeste pripise kratka pamet a podobne poznamky. Jeste tomu navrch korun u.

   Na toto nevim co rict. vemte to za me nekdo prosim. :D

 3. Umí už iOS nebo nějaká aplikace na něm to, že když mobil držím v ruce nebo je nakloněný pod nějakým úhlem, tak nezhasne obrazovka? Něco jako umí třeba KinScreen na Androidu. To je pro mě naprosto musthave aplikace, kterou instaluji snad jako první věc a vůbec si neumím představit, že bych to neměl.

 4. Doufam že na novém iphonu pujde používat tužka.

  • Ale tužka šla používat vždy. Problém byl troch čím jí odstranit :-)

 5. Kdy to vyjde? Já jen abych se mohl těšit na spoustu nových komických článků, jak každou chvíli nebude něco fungovat :-)

  • jo taky čekam na Android O
   to bude pláče řevu nadávek sekání lagování pádu nervú vybýjení
   :D

  • Tak jasně, ale v roce 2019, kdy se to začne nějak dostávat mezi lidi se bude v médiích pindat o Qéčku:)

  • Jako 6 let před tím, na podzim při představení iPhone. Budíček:)

 6. Jak je na tom dialer? Umi uz navrhovat kontakty pri psani cisla? To mi na iOS chybi. A z Files se daji otevirat soubory primo, nebo se jeste porad musi posilat/kopirovat do dane aplikace, aby je otevrela? Umi Safari stahovat?

 7. Uz sa konecne nauci prehravat YouTube videa na pozadi? (zvuk) a v zamknutej obrazovke

  • To je prekonana funkce :D

  • Tenhle článek je o OS, ne aplikacích od Google…

  • uni, tohle je vec OS. Asi se to v tech marketingovych lejstrech co pravidelne odebiras od Applu nepise, ale ios neumozni 3rd party aplikaci bezet na pozadi. To bys vedel kdybys nekdy napsal alespon radek kodu. Chapu, kdyz pouzivas lenovo, tezko ziskas prakticke zkusenosti s ios. Proto nevim proc mas vzdy potrebu reagovat:D

  • Filip (neregistrovaný): Plácáš naprosté nesmysly.

  • Tak tady sis pekne nabeh na vidle, uni. Trapny teoretiku a hloupy placale.

 8. Jo :D Tahle diskuse stejne jako spousta dalsich ruzne po internetu je velmi plodna :D

 9. No, mobilní hotspot. Již k mobilu nelze připojit normální PC. Podařilo se mi to jen u Dell precision notbuku, ostatní moje PC se nepřipojili. To je nějaký pokrok?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).