iOS 11 konečně umožní používat NFC v iPhonech i na jiné věci, než na placení

S technologií NFC Apple u iPhonů velmi dlouho vyčkával, nakonec ji integroval do iPhonu 6 a 6 Plus, ovšem pouze polovičatě – podporovány jsou pouze platby Apple Pay, párování příslušenství či komunikace s ostatními iPhony možná není. To se však s příchodem iOS 11 změní.

Na stránce Apple pro vývojáře se objevil popis nového frameworku Core NFC, který umožňuje zařízením s iOS 11.0+ detekovat NFC štítky a číst v nich obsažené zprávy. Bohužel v textu není nikde uvedeno, zda bude možné pomocí iPhonu na NFC štítky i data zapisovat. Novou funkci nebude spravovat pouze Apple, ale bude zpřístupněna aplikacím třetích stran. A k čemu ji například bude možné využít?

Apple uvádí, že s pomocí NFC štítků bude možné číst informace o produktech v obchodech, případně na exponátech v muzeích. Párování zařízení skrze NFC tak od iPhonů spíše neočekávejme, pro tyto situace má Apple vlastní proprietární technologie. Alespoň že čtení NFC NDEF tagů nebude výsadou pouze budoucích zařízení, ale iOS 11 ji zpřístupní i současných iPhonech 7 a 7 Plus.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. zipiik (neregistrovaný)

  A neni to zbytecne? Nedavno tu psal o-veliky-mentor, ze NFC tagy nikdo nepouziva.

  BTW, fakt to pridavaji jen do iP7? 6 a 6s vynechaji? Uz zas skaluji updaty podle veku zarizeni?

  • Martin P (neregistrovaný)

   To je to, oni tady chválí že Apple aktualizuje OS i na 4roky starý model, ale funkce z IOS 11 mít nebude nebo jen osekané jak nudličky, to je pak jen změna čísla a malého vzhledu toť vše, nové funkce už ale nemá.

   • Vindis (neregistrovaný)

    Ale to není jen o nových funkcí. Nové verze mohou opravovat bezpečnostní chyby. A to je přece víc než nějaké nové funkce.
    Však kolikrát se píše, že Google opravil bezpečnostní chybu, ale opravil ji jen u současných nebo nových verzí Androidu. Je sice fajn, že aplikace budou fungovat i na Androidu 4, ostatně to platí i pro starší iOS, ale neřeší to bezpečnost. Záškodnicí mohou do aplikací začlenit malware, který využívá chybu systému. Zatímco nové verze budou odolné, tak staré verze ohrožené.

    Ony ty nové funkce mnohdy závisí na použitém hardwaru. Pokud to starý iPhone neumí, tak těžko může danou funkci použit. A že to má v sobě NFC čip, také nemusí znamenat, že by uměl i něco jiného. Třeba je čip nebo elektronika přizpůsobena jen pro platby, ale už ne pro jiné účely.

 2. Martin P (neregistrovaný)

  Po letech to bude mít větší smysl mít NFC, bravo apple zas důkaz že jen dohání konkureci. Ještě vylepšit BT aby mohl člověk si posílat hudbu… z mobilu do mobilu…

  • Honza (neregistrovaný)

   Hudbu z mobilu do mobilu nikdy Apple podporovat nebude, to byste, pokud o Apple alespoň něco málo víte, měl vědět.

  • Martin (neregistrovaný)

   Bluetooth :D achjo, kdo dneska ještě posílá hudbu přes Bluetooth? Vy na tom androidu jste ještě hodně pozadu..

   • Ne. Na tom Androidu máš právě více možností, jak něco poslat. A přes BT je to jen další možnost.

   • q (neregistrovaný)

    Nejvetsi postrach uzivatelu ios je mit moznost volby:)

  • Martin P (neregistrovaný)

   A jde přes BT Reprák poslouchat hudbu když použiju u applu BT aby mohl poslouchat hudbu?

 3. Je tu někde uni? Čekám totiž stále na jeho vyjádření, že dneska je ten revoluční den, kdy dostalo NFC smysl. Protože ještě minulý týden tu plakal, jak NFC krom placení nemá smysl.

  • radšej sa neozve :D

  • Jarda (neregistrovaný)

   Uni jeste ceka na nove marketingove materialy od Applu,kde misto NFC budou pouzivat nazev iNFC, aby nam vysvetlil ze je to zcela jina a mnohem lepsi technologie, fungujici na jinych principech.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *