iOS 11 konečně umožní používat NFC v iPhonech i na jiné věci, než na placení

S technologií NFC Apple u iPhonů velmi dlouho vyčkával, nakonec ji integroval do iPhonu 6 a 6 Plus, ovšem pouze polovičatě – podporovány jsou pouze platby Apple Pay, párování příslušenství či komunikace s ostatními iPhony možná není. To se však s příchodem iOS 11 změní.

Na stránce Apple pro vývojáře se objevil popis nového frameworku Core NFC, který umožňuje zařízením s iOS 11.0+ detekovat NFC štítky a číst v nich obsažené zprávy. Bohužel v textu není nikde uvedeno, zda bude možné pomocí iPhonu na NFC štítky i data zapisovat. Novou funkci nebude spravovat pouze Apple, ale bude zpřístupněna aplikacím třetích stran. A k čemu ji například bude možné využít?

Apple uvádí, že s pomocí NFC štítků bude možné číst informace o produktech v obchodech, případně na exponátech v muzeích. Párování zařízení skrze NFC tak od iPhonů spíše neočekávejme, pro tyto situace má Apple vlastní proprietární technologie. Alespoň že čtení NFC NDEF tagů nebude výsadou pouze budoucích zařízení, ale iOS 11 ji zpřístupní i současných iPhonech 7 a 7 Plus.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku