TOPlist

Xiaomi Mi Mix 2: bezrámečková elegance podruhé (první dojmy)

Xiaomi Mi Mix 2 první dojmy

Bezrámečkové telefony, nebo chcete-li telefony s velmi tenkými okraji okolo displeje, jsou jednoznačně trendem letošního roku. Vše loni odstartovala první generace modelu Mi Mix (recenze), nicméně i když se o tomto modelu mluvilo hojně, v Evropě žádné prodejní rekordy netrhal. Design byl sice originální a velice atraktivní, nicméně úhlopříčka 6,4 palce jednoduše nebyla pro každého a pocitově i rozměrově se jednalo o poměrně velký telefon.

Xiaomi sice nebyl první výrobce, který bezrámečkový model představil, už o několik dříve s podobně řešeným designem přišel Sharp, nicméně jeho smartphony řady Aquos se prodávaly pouze v Japonsku a v Evropě či USA se o nich téměř nevědělo.

Za zapůjčení smartphonu děkujeme společnosti Beryko s.r.o.

Současná novinka Xiaomi Mi Mix 2 přichází s ještě hezčím designem, a především menšími rozměry/hmotností, ostatně úhlopříčka displeje se zmenšila na 5,99″. Díky tomu se z něj stává telefon pro běžné uživatele. V domovské Číně o něj je nebývale vysoký zájem – jen za první tři dny prodeje si jej objednalo přes 7 milionů zájemců a ke konci prvního týdne už tato hranice překonala hodnotu 10 milionů. Navíc bude dostupný v globální variantě s kompletní podporou LTE, českou lokalizací a všemi Google službami.

Tip: podívejte se porovnání parametrů modelů Mi Mix 2, Galaxy S8 a první generace Mi Mixu.

Design letošní novinky vychází ze stejného rukopisu, jako jeho předchůdce, za návrhem vzhledu stál opět Philippe Starck. Druhá generace nabízí ještě lepší využití čelní strany zobrazovacím panelem, i když samotné rámečky umí konkurence ještě tenčí. Přesto telefon v reálu vypadá nádherně a vy máte pocit, jako byste v ruce drželi jen samotný displej. A onen minimální rámeček, který zde zůstal, alespoň displej chrání vůči pádům a eliminuje nechtěné doteky.

Pozornosti neuniknete

Můžete si být jisti, že s Mi Mixem 2 budete budit pozornost. Během prvního odpoledne, kdy jsem telefon testoval, mě na ulici i v metru zastavovali lidé a ptali se, co že je to za telefon. Jeden turista za mnou dokonce přišel s hláškou „This is iPhone X, right?“ :-)

Standardní verze Mi Mix 2 má tělo vyrobené z kovu a keramiky, nicméně já měl možnost otestovat tzv. Special Edition verzi, která nabízí keramické unibody tělo a pozlacený proužek (18K) okolo čočky hlavního fotoaparátu a čtečky otisků prstů na zádech. Ta je velice rychlá – stačí přiložit prst a telefon se okamžitě odemkne, a to i při vypnutém displeji. Rozměry standardní edice činí 151,8 × 75,5 × 7,7 mm a hmotnost je 185 gramů, speciální verze je o dva gramy těžší a o pár desetin milimetru menší.

Speciální edice vypadá v reálu velice elegantně a rozhodně jde o prémiovou záležitost. Skutečně jsem měl pocit, že v ruce držím luxusnější kus elektroniky.

Xiaomi Mi Mix 2 a Samsung Galaxy S8+

Displej: to je to, oč tu běží

Čelní stranu novinky z větší části obsadil 5,99palcový displej s rozlišením Full HD+ (1 080 × 2 160 px, jemnost 403 ppi) a poměrem stran 18:9. Ochranu proti poškrábání zajišťuje sklo Gorilla Glass 5. generace. Nad displej se tentokrát do drobného výřezu vešel i telefonní reproduktor, takže volající na vás letos nebude hovořit „skrze displej“. Čelní kamerka se ale do tenkého rámečku nad displejem opět nevešla, najdeme ji tak opět pod ním, na což si při focení selfíček budete muset chvíli zvykat.

Zobrazovací panel je vyrobený technologií IPS a je radost na něj pohledět. Barvy jsou krásně živé a v kombinaci s kontrastní tapetou je to moc hezká podívaná. Občas jsem měl pocit, že zde snad výrobce musel použít AMOLED panel, ale až pohled na černou barvu mě vyvedl z omylu. Maximální úroveň jasu by na můj vkus mohla být ještě o něco vyšší – na přímém sluníčku to není úplně ideální, zvláště pokud jste zvyklý na extrémní světelnost panelu u Galaxy S8+.

Ve spodní části má Mix 2 schovanou nenápadnou notifikační diodu

Ve spodní části pod displejem najdeme malý proužek. Ten nemá žádnou speciální funkci, pouze je v něm ukryta notifikační dioda, která kromě zmeškaných notifikací signalizuje také probíhající nabíjení.

Špičkový výkon a dostatek paměti

Xiaomi Mix 2 má ve svých útrobách ten nejsilnější současný hardware v čele s osmijádrovým procesorem Snapdragon 835. Průměrem tří testů v AnTuTu jsem se dostal na hodnotu 162 343 bodů, což je myslím velmi slušné skóre.

Na výběr je několik paměťových variant – standardní edice má 6 GB RAM a 64, 128 nebo 256GB interní úložiště typu UFS 2.1. Speciální keramický model, který jsem měl k dispozici, dokonce láká na 8 GB RAM a 128GB vnitřní paměť. Slot na microSD kartu chybí, najdeme zde ale prostor pro sekundární nanoSIM.

Tip: kompletní specifikace Xiaomi Mi Mix 2 najdete v našem katalogu smartphonů

Ani po stránce bezdrátové konektivity neudělalo Xiaomi žádné ústupky, oproti loňskému modelu naštěstí nechybí podpora všech evropských frekvencí LTE. Samozřejmostí je přítomnost duální Wi-Fi a Bluetooth 5.0, drátovou komunikaci obstarává 3,5mm jack na sluchátka a USB-C pro dobíjení nevyměnitelného 3 400mAh akumulátoru s podporou technologie Qualcomm Quick Charge 3.0. Na test výdrže je ještě brzy, ten si pro vás necháme až do plnohodnotné recenze.

Mi Mix běží na systému MIUI 9.0, který je postavený na Androidu 7.1 Nougat. Prostředí je lokalizované do češtiny a jeho reakce jsou bleskové. Během používání se mi ani jednou nestalo, že by se nějaká animace zasekla, nebo že by byl pohyb v systému zpomalený. Vše lítá doslova jako z praku.

Fotoaparát: ve dne dobré, v šeru už tolik ne

Největším zklamáním jinak povedeného smartphonu je pro mě zatím fotoaparát. I když zde Xiaomi použilo fotočip Sony IMX386, který čtyřosou optickou stabilizací a fázovým ostřením, a najdeme zde objektiv složený z pěti optických členů (světelnost f/2.0), z výsledků jsem byl zklamaný. Za dobrého světla jsou snímky dobré, i když na konkurenční vlajkové modely Galaxy S8, iPhone 7 Plus či HTC U11 Mi Mix 2 ani náhodou nedosáhne.

Pokud ale budete fotit v šeru či horším světle, počítejte s horší ostrostí, vyšší mírou šumu a především rozmazanými objekty, které mají tendenci se slévat do sebe. Občas tak večerní fotka vypadá jako špatně nakreslený obrázek. Automatika také při horším světle nastavuje o něco delší čas, aby byla scéna více prosvětlená, ale reálný snímek má pak všechny objekty v pohybu rozmazané. Níže publikované snímky byly pořízeny na automatiku; pokročilejší fotografové ocení přítomnost plně manuálního režimu (na screenshotu výše).

Finální verdikt nad kvalitou fotoaparátu bych ale raději nechal až do klasické recenze. V telefonu se totiž nachází vůbec první verze softwaru, která ještě může mít mouchy, a u fotoaparátu je rozhodně má.

Nadšený jsem nebyl ani při záznamu videa. To lze nahrávat ve 4K rozlišení při 30 fps, nebo ve Full HD (opět 30 fps), případně slow-motion v HD se 120 fps. Kvalita záznamu je opět standardní, nicméně naprosto tragická je zvuková stopa. Ta zní, jako kdyby byla pořízena na nějakém low-endovém modelu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložené ukázky. Fotoaparát je tedy pro mě zatím vůbec největší slabinou, tak doufejme, že na kvalitě ještě Xiaomi s dalšími softwarovými aktualizacemi zapracuje.

V tuto chvíli nevíme, kdy se Mi Mix 2 na našem trhu začne prodávat a otazník zatím zůstává i u oficiálních českých cen jednotlivých variant.

 

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku