Domů » Články » Prohlédněte si luxusní jachtu, kterou navrhoval Steve Jobs

Prohlédněte si luxusní jachtu, kterou navrhoval Steve Jobs

Také si někdy říkáte, jak by vypadala ta či oná věc, kdyby ji vyrobil Apple? Pojďte se s námi podívat na futuristickou jachtu, kterou navrhoval sám Steve Jobs.


Při přípravě designu mu tentokrát nepomáhal sir Jonathan Ive, ale francouzský designer Philippe Starck. Honosné plavidlo vytvářela nizozemská společnost Feadship téměř 6 let, důvodem však nebyly technické nesnáze, ale typický Jobsův zlozvyk neustále na poslední chvíli upravovat téměř finální verzi produktu. Loď se teprve včera objevila v nizozemském přístavu De Vries, aby byla představena pozůstalé rodině Jobsových – manželce Laurene a dětem Reed, Erin a Eve.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Jachta, která dostala jméno podle římské bohyně lásky a krásy „Venus“, má délku necelých 80 metrů a její korzo je vyrobeno z hliníku, díky čemuž je lehčí než ostatní lodě podobného kalibru. Kromě minimalistického designu a čistých linií lze spatřit známé rysy například ve střeše, která vypadá jako obří iPad první generace obrácený displejem dolů. Stěny společenských prostor tvoří obrovské skleněné pláty, které byly namontovány identickou technologií jako u obchodů Apple Store a pokud byste stále neměli jasno v tom, kdo loď navrhoval, podívejte se do kapitánského můstku, kde jako řídící panel slouží sedm 27″ počítačů iMac. Členové týmu, který na „iJachtě“ pracoval, dostali speciální edici iPodů s poděkováním od rodiny Jobsových.

 

Steve si byl vědom toho, že se první plavby na své vysněné lodi nedožije, nechtěl ale manželce přenechat nedodělaný vrak, proto na tomto projektu i přes zhoršující se nemoc pracoval do poslední chvíle. V oficiální biografii od Waltera Isaacsona je citace jeho vyjádření k jachtě:

„Vím, že je možné, že zemřu a nechám Laurene s napůl rozestavěnou lodí, ale musím na tom stále pracovat. Pokud bych přestal, znamenalo by to, že jsem smířený s tím, že umírám.“

Ještě před představením lodi se na internetu rozkřiklo, že Philippe Starck spolupracuje s Applem na nějakém tajném projektu, Apple však tuto spekulaci negoval a francouzský designer později upřesnil, že pracuje na soukromém projektu pro rodinu Jobsových. Těžko říci, zda budou pozůstalí obří jachtu navrženou Stevem skutečně využívat, nejprve je třeba Venuši dostat ke břehům Spojených států; pokud by však skončila v aukci, je téměř jisté, že by o ní byl velký zájem a cena by se pohybovala okolo astronomických částek. Na internetu už se stihly vyrojit vtípky jako zda je jachta kompatibilní s novým Lightning konektorem nebo narážky na to, kdo z konkurence ji dříve stihne okopírovat.

 

Je také zajímavé, že se zrovna Jobs, který za života neprojevoval majetné manýry a většinu času nosil ošoupané džíny a rolák, se rozhodl nechat si postavit tak luxusní jachtu. S největší pravděpodobností se jednalo o jeden z jeho rozmarů při hledání dokonalosti ve všech produktech. Není tajemstvím, že chtěl například pod štítkem Applu vyrobit automobil.

Zdroje: The Verge, OneMoreThing

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

20 komentářů

 1. mino (neregistrovaný)

  sorry, ale hranaty hnus

 2. TomasSX1 (neregistrovaný)

  Len skoda ze sa dokoncenia lode nedozil a nevidel ho v plnej krase. RIP Steve Jobs.

 3. Petr (neregistrovaný)

  no fuj to je hnus, škoda že se nepustil i do toho auta :D to by byla taky pěkná parodie… a je to taky důkaz, že lidi by se měli držet toho co jim jde a ne dělat rádoby odborníky na všechno. Designe mp3ky a Design lodi jsou dvě naprosto rozdílný odvětví a nemají spolu společného takřka nic.

 4. Flamb (neregistrovaný)

  No… nevím, ale JACHTA je podle mě loď, kde hlavním pohonem je vzduch v PLACHTÁCH :)))

  Tady nikde plachty nevidím takže je to prostě – loď.

  Omlouvám se, ale můj děda je námořník a tohle neunesu. :D

  Prosím o opravu.

  • S.h.I.t. (neregistrovaný)

   Jachta nemá s plachtami žádnou souvislost… ano původně to plachty mělo, ale po celé 20. století už je jako jachta označována i motorová loď.

  • Kato (neregistrovaný)

   Jo – podle tebe možná, ale to je tak vše. Motorová jachta je naprosto běžné označení nejen mezi laiky (kdo z bohatých nemá svoji jachtu?! A o plachtách nemusí být ani řeči. Jachta != automaticky plachetnice!!). Stejně tak je to v tomhle případě.

   A pokud nevěříš, tak si to dohledej nebo se zeptej dědy. Ostatně na tohle stačí i Wikipedia ([odkaz])

  • míša (neregistrovaný)

   Ak bol tvoj deda námorník tak by si mal vedieť že existuje aj niečo ako plachetnice a tá sa tak volá preto lebo má PLACHTY to je tá vec jak do toho fúkne vietor a ono sa to plaví. Jachta má motor a tudíž plachty nepotrebuje. Také detaily si nájdeš i na wikipedii.Skús to než začneš kritizovať

 5. gulii (neregistrovaný)

  hodně se o této lodi píše v jobsově biografii

 6. Bojkas (neregistrovaný)

  Jobs mel neco do sebe, ale tento houseboat je vazne skaredej.

 7. Standa (neregistrovaný)

  Pro mě perfektní design. Na to, jaké je v iOS levně líbivé průměrné prostředí, je tato loď dost osobitá. Ale to je asi vlivem Starcka.

 8. gg (neregistrovaný)

  O Stevem Jobsovi se toho dozvídám čím dál tím víc a udivuje mě to čím dál tím víc. Nedávno jsem někde četl že prý dokonce vlastnil stusio PIXAR.

  • stannik (neregistrovaný)

   Cital si dobre Steve zachranil Pixar pred krachom a nainvestoval don 50 milionov dolarov z vlastneho vrecka co bola polovica jeho majetku v tej dobe po vyhadzove z apple. A casom to prinieslo ovocie v podobe Toy Story ci Hlada sa Nemo a hlavne moje oblubene VALL-I

 9. niky79 (neregistrovaný)

  Za prvé, ta lod je designově odporná. Za druhé, řízení lodě přes počítače a dotykové monitory je super, ale proč u toho člověk musí stát. To asi někdo nemyslel…

 10. Tom (neregistrovaný)

  Všimli jste si, že ten iPad na střeše je pravděpodobně 16:9? Že by předpověď nových zařízení? :-)

 11. bkf1 (neregistrovaný)

  Pripomelo mi to fotky ruznych fabrik, ze kterych ted v praci delam kalendar :)

 12. Yegor (neregistrovaný)

  Prej to dostal darem od Samsungu.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *