Prohlédněte si luxusní jachtu, kterou navrhoval Steve Jobs

Také si někdy říkáte, jak by vypadala ta či oná věc, kdyby ji vyrobil Apple? Pojďte se s námi podívat na futuristickou jachtu, kterou navrhoval sám Steve Jobs.

Při přípravě designu mu tentokrát nepomáhal sir Jonathan Ive, ale francouzský designer Philippe Starck. Honosné plavidlo vytvářela nizozemská společnost Feadship téměř 6 let, důvodem však nebyly technické nesnáze, ale typický Jobsův zlozvyk neustále na poslední chvíli upravovat téměř finální verzi produktu. Loď se teprve včera objevila v nizozemském přístavu De Vries, aby byla představena pozůstalé rodině Jobsových – manželce Laurene a dětem Reed, Erin a Eve.

Jachta, která dostala jméno podle římské bohyně lásky a krásy „Venus“, má délku necelých 80 metrů a její korzo je vyrobeno z hliníku, díky čemuž je lehčí než ostatní lodě podobného kalibru. Kromě minimalistického designu a čistých linií lze spatřit známé rysy například ve střeše, která vypadá jako obří iPad první generace obrácený displejem dolů. Stěny společenských prostor tvoří obrovské skleněné pláty, které byly namontovány identickou technologií jako u obchodů Apple Store a pokud byste stále neměli jasno v tom, kdo loď navrhoval, podívejte se do kapitánského můstku, kde jako řídící panel slouží sedm 27″ počítačů iMac. Členové týmu, který na „iJachtě“ pracoval, dostali speciální edici iPodů s poděkováním od rodiny Jobsových.

 

Steve si byl vědom toho, že se první plavby na své vysněné lodi nedožije, nechtěl ale manželce přenechat nedodělaný vrak, proto na tomto projektu i přes zhoršující se nemoc pracoval do poslední chvíle. V oficiální biografii od Waltera Isaacsona je citace jeho vyjádření k jachtě:

„Vím, že je možné, že zemřu a nechám Laurene s napůl rozestavěnou lodí, ale musím na tom stále pracovat. Pokud bych přestal, znamenalo by to, že jsem smířený s tím, že umírám.“

Ještě před představením lodi se na internetu rozkřiklo, že Philippe Starck spolupracuje s Applem na nějakém tajném projektu, Apple však tuto spekulaci negoval a francouzský designer později upřesnil, že pracuje na soukromém projektu pro rodinu Jobsových. Těžko říci, zda budou pozůstalí obří jachtu navrženou Stevem skutečně využívat, nejprve je třeba Venuši dostat ke břehům Spojených států; pokud by však skončila v aukci, je téměř jisté, že by o ní byl velký zájem a cena by se pohybovala okolo astronomických částek. Na internetu už se stihly vyrojit vtípky jako zda je jachta kompatibilní s novým Lightning konektorem nebo narážky na to, kdo z konkurence ji dříve stihne okopírovat.

 

Je také zajímavé, že se zrovna Jobs, který za života neprojevoval majetné manýry a většinu času nosil ošoupané džíny a rolák, se rozhodl nechat si postavit tak luxusní jachtu. S největší pravděpodobností se jednalo o jeden z jeho rozmarů při hledání dokonalosti ve všech produktech. Není tajemstvím, že chtěl například pod štítkem Applu vyrobit automobil.

Zdroje: The Verge, OneMoreThing

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku