TOPlist

Test fotoaparátu Huawei P20 Pro: mění pravidla hry

V redakci od minulého týdne testujeme jedno z největších překvapení letošního roku – smartphone Huawei P20 Pro. Ten přichází s inovovaným designem (nechybí ani výřez v horní části displeje, ale díky OLED panelu jej můžete softwarově vypnout), skvělou hardwarovovu výbavou a především trojicí hlavních fotoaparátů, které dokáží vykouzlit naprosto fantastické snímky.

Huawei P20 Pro útočí na nejvyšší příčky a už teď je jasné, že iPhone X (recenze) i Samsung Galaxy S9+ (recenze) dostaly silného konkurenta. Huawei to navíc nepřehání s cenou – ze všech letošních vlajkových modelů vychází P20 Pro nejvýhodněji; doporučená cena pro český trh byla stanovena na 21 999 Kč včetně DPH. Aktuálně jsou spuštěny předobjednávky, u některých prodejců k telefonu zdarma dostanete fitness náramek Huawei Band 2 Pro v ceně 1 999 Kč zdarma.

Videorecenze

Huawei na českém trhu prodává také odlehčenou variantu v podobě modelu P20 Lite, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

Tři fotoaparáty mají smysl

Kompletní dojmy z Huawei P20 Pro se dozvíte z připravované recenze. V tomto článku se podíváme na kvality fotoaparátu, který rozhodně bude patřit mezi největší lákadla. Tvořen je kombinací tří snímačů, z nichž každý má svůj nezastupitelný úkol. V Huawei vsadili na již léta prověřenou spolupráci se značkou Leica.

Hlavní dvojice ve společném oválném fotomodulu je tvořena dvěma barvenými snímači. Hlavní má rozlišení 40 Mpx (nachází se uprostřed), velikost čipu je 1/1,7″, je opticky stabilizován a překrývá jej optika se světelností f/1.8. Sekundární „tele“ kamerka má rozlišení 8 Mpx (f/2.4) a umožňuje pořizovat snímky s trojnásobným optickým zoomem, případně až s pětinásobným variabilním zoomem. Třetím do party je samostatný monochromatický senzor s rozlišením 20 megapixelů a objektivem se světelností f/1.6.

Ve výchozím stavu Huawei P20 Pro nefotí na maximální 40Mpx rozlišení, ale nastavena je hodnota 10 megapixelů. Huawei zde ale použilo technologii sdružování pixelů, která se v minulosti objevila například u legendárních Nokií 1020 (recenze) a 808 PureView (recenze) a která má za následek vytvoření fotografie v nižším rozlišení (10 Mpx ze 40Mpx snímače), avšak s vyššími detaily a ostrostí. 40Mpx snímač se také využívá při pětinásobném variabilním zoomu či až desetinásobném digitálním přiblížení. Pokud budete fotit na maximální 40Mpx rozlišení, nebudete moci využívat funkce zoom.

Umělá inteligence to občas přehání

Fotoaparát umožní fotit s rekordní hodnotou ISO 102 400 a chlubí pokročilou AIS, což je stabilizace řízená umělou inteligencí. Umělá inteligence je také využívána při detekování scény a pracuje až s 19 různými režimy. Také umí uživateli navrhovat ideální způsoby snímání skupiny lidí nebo krajiny.  Tady ale občas nastávají drobné komplikace – umělá inteligence je při některých scénách až moc aktivní a snaží se vám vnutit nepřirozené barvy.

Umělá inteligence při pořizování tohoto snímku sama nastavila scénu na Zeleň. Výsledkem ale byly zbytečně přesaturované barvy.

Nejvíce se to projeví na barevném podání, kdy jsou jednotlivé barvy zbytečně přesaturované. Podívejte se na přiložené ukázky níže, kdy AI sice správně detekovala scénu, ale barvy měly k realitě daleko. Na displeji to sice může působit hezky, ale když se pak na snímky díváte na počítači v plném rozlišení, už to taková pastva pro oči není. S čím naopak AI může pomoci, je pokročilé nastavení expozice, citlivosti ISO a času.

Služby umělé inteligence a zkrášlovací scény ale můžete snadno odmítnout – jednoduše kliknete na křížek u názvu scény na displeji a fotografii vyfotíte v běžném režimu, případně AI natvrdo zakážete přímo v nastavení aplikace Fotoaparát. Barvy sice nebudou tak syté, ale výsledek bude více odpovídat realitě. Jinými slovy, detekce scény za pomoci umělé inteligence může být skvělým pomocníkem a v řadě situací vám vytvoří mnohem hezčí snímky. Přesto je dobré na displeji kontrolovat, zda to už software s barvami příliš nepřehání.

Spoléhat se jen na software nelze. V tomhle případě to opět trochu přehnal s barvami.

Mimochodem, Huawei P20 Pro získal v testu DxOMark rekordních 109 bodů – 114 za fotografii, 98 bodů za video. To je o 10 bodů více, než v celkovém výsledku získal Samsung Galaxy S9+ (99 bodů) a o 12 bodů více, než na kolik dosáhl iPhone X (97).

Fotíme se zoomem

Dalším lákadlem je trojnásobný optický zoom, případně až pětinásobný variabilní. Výsledné snímky jsou opět nadmíru kvalitní a za dobrého světla budete překvapeni slušnou ostrostí i u pětinásobného přiblížení, v šeru nebo ve tmě už se detaily slévají a objevuje se vyšší množství šumu, ale na to, že se jedná o mobilní telefon jsou výsledky skutečně velmi dobré.

Více opět napoví přiložené ukázky (vlevo klasický snímek, uprostřed 3x optický zoom a napravo 5x variabilní zoom).

Pokročilí fotografové ocení speciální Pro režim, ve kterém lze čarovat s ostřícím bodem, clonou, citlivostí ISO, časem, expozicí a vyvážením bílé barvy. Samozřejmě nechybí ani focení do formátu RAW.

Nezapomnělo se ani režim pro focení portrétů, nicméně ten vám podrobně představíme až v chystané recenzi. Zatím jsme v portrétním režimu nenafotili dostatečný počet snímků, abychom mohli vynést finální verdikt, ale ve srovnání s iPhonem X a Galaxy S9+ v tomto směru novinka trochu pokulhává. Mimochodem, kolega David Skopal pro vás chystá další dva díly našeho seriálu FotoDuel, ve kterém kvality fotoaparátu Huawei P20 Pro porovnáme právě s Galaxy S9+ a iPhonem X.

Noční snímky: zatím nemá přemožitele

Huawei se na tiskovce chlubilo, že P20 Pro nabídne velmi rychlé ostření, ale pocitově mi přijde pomalejší než třeba u Galaxy S9+ či iPhone X. Kvalita snímků za dobrého světla je velmi dobrá, tedy pokud pominu občasné přešlapy umělé inteligence, ale kde Huawei P20 Pro skutečně exceluje, je pořizování nočních fotografií.

Pro tyto potřeby výrobce připravil Noční režim, který známe už ze starších smartphonů Huawei, nicméně až tady vám výsledky skutečně vyrazí dech, a to zcela bez nadsázky. V tomto módu telefon během čtyř vteřin pořídí několik fotek s odlišnou expozicí, ze kterých software následně složí jeden výsledný snímek. Při prvním pohledu na výsledné snímky se až nechce věřit, že by něco takového bylo možné bez použití stativu, ale skutečně tomu tak je a všechny tyto snímky jsou pořízené „z ruky“.

Problémem v takovém případě mohou být pohybující se objekty, které ve výsledném snímku budou rozmazané, ale pokud fotíte statickou scénu, můžete se těšit na famózní výsledek.

Záznam videa: bez optického zoomu

Huawei P20 Pro dokáže nahrávat video v maximálním rozlišení 3840 x 2160 px při 30 fps (4K). Ukládat můžete buď s kodekem H.264, nebo také s modernějším H.265 (lze změnit v nastavení). Pro záznam videa nelze využívat optické stabilizace obrazu, ale pouze elektronické (EIS), nicméně u režimů videa 4K (30 FPS) a Full HD (60 FPS) není dostupná ani elektronická stabilizace, takže je výsledný záznam trochu roztřesený. Oproti iPhonu nelze při záznamu videa využívat optického zoomu, ale pouze digitálního, což je veliká škoda.

Až pokud se přepnete do Full HD při 30 snímcích za vteřinu, začne se využívat elektronické stabilizace. Ta sice nefunguje tak dobře jako optická, ale přesto odvádí slušnou práci. Třešničkou na dortu je slow-motion režim, který ukládá video v HD rozlišení při maximální snímkovací frekvenci 960 fps, nicméně čas záznamu je stejně jako u Samsungu Galaxy S9 či vlajkových Xperií od Sony omezen jen na 0,3 vteřiny (výsledný zpomalený záběr má pak délku zhruba 6 vteřin).

Fotoaparát, který mění pravidla hry

V minulých letech jsme u Huawei povětšinou byli svědky toho, že se svými novinkami doháněl konkurenci, ale s představením modelu P20 Pro se mu ji povedlo předehnat, a to nejen v oblastí fotoaparátu. Na celkové hodnocení telefonu si počkejte až do chystané recenze, ale už teď je celkem jasné, že tenhle model konkurenci slušně zatopí díky povedenému designu, skvělé hardwarové výbavě a dobře nastavené ceně.

Tip: všechny snímky v plné velikosti včetně fotografií pořízených v maximálním rozlišení 40 megapixelů si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.

K tomu všemu navíc přidává fotoaparát, u kterého se nebojím napsat, že zatím nemá v mobilním segmentu obdoby. Když se před premiérou začaly objevovat první obrázky Huawei P20 Pro, stávalo se trio fotoaparátů na zadní straně terčem vtípků, nicméně právě tenhle „koktejl“ ve výsledku funguje naprosto fantasticky a s využitím všech hardwarových a softwarových možností produkuje naprosto fantastické snímky, díky kterým za sebou nechává veškerou konkurenci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku