Domů » Články » Test fotoaparátu Huawei P20 Pro: mění pravidla hry

Test fotoaparátu Huawei P20 Pro: mění pravidla hry

V redakci od minulého týdne testujeme jedno z největších překvapení letošního roku – smartphone Huawei P20 Pro. Ten přichází s inovovaným designem (nechybí ani výřez v horní části displeje, ale díky OLED panelu jej můžete softwarově vypnout), skvělou hardwarovovu výbavou a především trojicí hlavních fotoaparátů, které dokáží vykouzlit naprosto fantastické snímky.

Huawei P20 Pro útočí na nejvyšší příčky a už teď je jasné, že iPhone X (recenze) i Samsung Galaxy S9+ (recenze) dostaly silného konkurenta. Huawei to navíc nepřehání s cenou – ze všech letošních vlajkových modelů vychází P20 Pro nejvýhodněji; doporučená cena pro český trh byla stanovena na 21 999 Kč včetně DPH. Aktuálně jsou spuštěny předobjednávky, u některých prodejců k telefonu zdarma dostanete fitness náramek Huawei Band 2 Pro v ceně 1 999 Kč zdarma.

Videorecenze

Huawei P20 Pro: recenze

Huawei na českém trhu prodává také odlehčenou variantu v podobě modelu P20 Lite, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

Tři fotoaparáty mají smysl

Kompletní dojmy z Huawei P20 Pro se dozvíte z připravované recenze. V tomto článku se podíváme na kvality fotoaparátu, který rozhodně bude patřit mezi největší lákadla. Tvořen je kombinací tří snímačů, z nichž každý má svůj nezastupitelný úkol. V Huawei vsadili na již léta prověřenou spolupráci se značkou Leica.

Hlavní dvojice ve společném oválném fotomodulu je tvořena dvěma barvenými snímači. Hlavní má rozlišení 40 Mpx (nachází se uprostřed), velikost čipu je 1/1,7″, je opticky stabilizován a překrývá jej optika se světelností f/1.8. Sekundární „tele“ kamerka má rozlišení 8 Mpx (f/2.4) a umožňuje pořizovat snímky s trojnásobným optickým zoomem, případně až s pětinásobným variabilním zoomem. Třetím do party je samostatný monochromatický senzor s rozlišením 20 megapixelů a objektivem se světelností f/1.6.

Ve výchozím stavu Huawei P20 Pro nefotí na maximální 40Mpx rozlišení, ale nastavena je hodnota 10 megapixelů. Huawei zde ale použilo technologii sdružování pixelů, která se v minulosti objevila například u legendárních Nokií 1020 (recenze) a 808 PureView (recenze) a která má za následek vytvoření fotografie v nižším rozlišení (10 Mpx ze 40Mpx snímače), avšak s vyššími detaily a ostrostí. 40Mpx snímač se také využívá při pětinásobném variabilním zoomu či až desetinásobném digitálním přiblížení. Pokud budete fotit na maximální 40Mpx rozlišení, nebudete moci využívat funkce zoom.

Umělá inteligence to občas přehání

Fotoaparát umožní fotit s rekordní hodnotou ISO 102 400 a chlubí pokročilou AIS, což je stabilizace řízená umělou inteligencí. Umělá inteligence je také využívána při detekování scény a pracuje až s 19 různými režimy. Také umí uživateli navrhovat ideální způsoby snímání skupiny lidí nebo krajiny.  Tady ale občas nastávají drobné komplikace – umělá inteligence je při některých scénách až moc aktivní a snaží se vám vnutit nepřirozené barvy.

Umělá inteligence při pořizování tohoto snímku sama nastavila scénu na Zeleň. Výsledkem ale byly zbytečně přesaturované barvy.

Nejvíce se to projeví na barevném podání, kdy jsou jednotlivé barvy zbytečně přesaturované. Podívejte se na přiložené ukázky níže, kdy AI sice správně detekovala scénu, ale barvy měly k realitě daleko. Na displeji to sice může působit hezky, ale když se pak na snímky díváte na počítači v plném rozlišení, už to taková pastva pro oči není. S čím naopak AI může pomoci, je pokročilé nastavení expozice, citlivosti ISO a času.

Služby umělé inteligence a zkrášlovací scény ale můžete snadno odmítnout – jednoduše kliknete na křížek u názvu scény na displeji a fotografii vyfotíte v běžném režimu, případně AI natvrdo zakážete přímo v nastavení aplikace Fotoaparát. Barvy sice nebudou tak syté, ale výsledek bude více odpovídat realitě. Jinými slovy, detekce scény za pomoci umělé inteligence může být skvělým pomocníkem a v řadě situací vám vytvoří mnohem hezčí snímky. Přesto je dobré na displeji kontrolovat, zda to už software s barvami příliš nepřehání.

Spoléhat se jen na software nelze. V tomhle případě to opět trochu přehnal s barvami.

Mimochodem, Huawei P20 Pro získal v testu DxOMark rekordních 109 bodů – 114 za fotografii, 98 bodů za video. To je o 10 bodů více, než v celkovém výsledku získal Samsung Galaxy S9+ (99 bodů) a o 12 bodů více, než na kolik dosáhl iPhone X (97).

Fotíme se zoomem

Dalším lákadlem je trojnásobný optický zoom, případně až pětinásobný variabilní. Výsledné snímky jsou opět nadmíru kvalitní a za dobrého světla budete překvapeni slušnou ostrostí i u pětinásobného přiblížení, v šeru nebo ve tmě už se detaily slévají a objevuje se vyšší množství šumu, ale na to, že se jedná o mobilní telefon jsou výsledky skutečně velmi dobré.

Více opět napoví přiložené ukázky (vlevo klasický snímek, uprostřed 3x optický zoom a napravo 5x variabilní zoom).

Pokročilí fotografové ocení speciální Pro režim, ve kterém lze čarovat s ostřícím bodem, clonou, citlivostí ISO, časem, expozicí a vyvážením bílé barvy. Samozřejmě nechybí ani focení do formátu RAW.

Nezapomnělo se ani režim pro focení portrétů, nicméně ten vám podrobně představíme až v chystané recenzi. Zatím jsme v portrétním režimu nenafotili dostatečný počet snímků, abychom mohli vynést finální verdikt, ale ve srovnání s iPhonem X a Galaxy S9+ v tomto směru novinka trochu pokulhává. Mimochodem, kolega David Skopal pro vás chystá další dva díly našeho seriálu FotoDuel, ve kterém kvality fotoaparátu Huawei P20 Pro porovnáme právě s Galaxy S9+ a iPhonem X.

Noční snímky: zatím nemá přemožitele

Huawei se na tiskovce chlubilo, že P20 Pro nabídne velmi rychlé ostření, ale pocitově mi přijde pomalejší než třeba u Galaxy S9+ či iPhone X. Kvalita snímků za dobrého světla je velmi dobrá, tedy pokud pominu občasné přešlapy umělé inteligence, ale kde Huawei P20 Pro skutečně exceluje, je pořizování nočních fotografií.

Pro tyto potřeby výrobce připravil Noční režim, který známe už ze starších smartphonů Huawei, nicméně až tady vám výsledky skutečně vyrazí dech, a to zcela bez nadsázky. V tomto módu telefon během čtyř vteřin pořídí několik fotek s odlišnou expozicí, ze kterých software následně složí jeden výsledný snímek. Při prvním pohledu na výsledné snímky se až nechce věřit, že by něco takového bylo možné bez použití stativu, ale skutečně tomu tak je a všechny tyto snímky jsou pořízené „z ruky“.

Problémem v takovém případě mohou být pohybující se objekty, které ve výsledném snímku budou rozmazané, ale pokud fotíte statickou scénu, můžete se těšit na famózní výsledek.

Záznam videa: bez optického zoomu

Huawei P20 Pro dokáže nahrávat video v maximálním rozlišení 3840 x 2160 px při 30 fps (4K). Ukládat můžete buď s kodekem H.264, nebo také s modernějším H.265 (lze změnit v nastavení). Pro záznam videa nelze využívat optické stabilizace obrazu, ale pouze elektronické (EIS), nicméně u režimů videa 4K (30 FPS) a Full HD (60 FPS) není dostupná ani elektronická stabilizace, takže je výsledný záznam trochu roztřesený. Oproti iPhonu nelze při záznamu videa využívat optického zoomu, ale pouze digitálního, což je veliká škoda.

Huawei P20 Pro: camera demo (4k resolution)

Až pokud se přepnete do Full HD při 30 snímcích za vteřinu, začne se využívat elektronické stabilizace. Ta sice nefunguje tak dobře jako optická, ale přesto odvádí slušnou práci. Třešničkou na dortu je slow-motion režim, který ukládá video v HD rozlišení při maximální snímkovací frekvenci 960 fps, nicméně čas záznamu je stejně jako u Samsungu Galaxy S9 či vlajkových Xperií od Sony omezen jen na 0,3 vteřiny (výsledný zpomalený záběr má pak délku zhruba 6 vteřin).

Huawei P20 Pro sample slow motion video

Fotoaparát, který mění pravidla hry

V minulých letech jsme u Huawei povětšinou byli svědky toho, že se svými novinkami doháněl konkurenci, ale s představením modelu P20 Pro se mu ji povedlo předehnat, a to nejen v oblastí fotoaparátu. Na celkové hodnocení telefonu si počkejte až do chystané recenze, ale už teď je celkem jasné, že tenhle model konkurenci slušně zatopí díky povedenému designu, skvělé hardwarové výbavě a dobře nastavené ceně.

Tip: všechny snímky v plné velikosti včetně fotografií pořízených v maximálním rozlišení 40 megapixelů si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.

K tomu všemu navíc přidává fotoaparát, u kterého se nebojím napsat, že zatím nemá v mobilním segmentu obdoby. Když se před premiérou začaly objevovat první obrázky Huawei P20 Pro, stávalo se trio fotoaparátů na zadní straně terčem vtípků, nicméně právě tenhle „koktejl“ ve výsledku funguje naprosto fantasticky a s využitím všech hardwarových a softwarových možností produkuje naprosto fantastické snímky, díky kterým za sebou nechává veškerou konkurenci.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

47 komentářů

 1. Už se těším na nějaké pako, co přijde s hláškou „není to ajfoun, tak to není tak dobré.“ :)

  Opravdu jsem hodně překvapen, snímky fakt nemají konkurenci.

 2. Jsem překvapen, jak z toho jdou všichni do kolen… Ano z dálky to vypadá hezky a celkově ten telefon fotí fakt dobře, ale jakmile si člověk ty fotky trochu přiblíží, tak je to jak akvarel… Hlavně ty noční snímky jsou neskutečná prasárna.

  • Nato že to fotíš z ruky a držíš to tie 4 sekundy tak to je ešte na dobrej úrovni :D

  • Tak tam není zádná dlouhá závěrka… Jen to za 4s vyfotí x snímků a složí dohromady.

  • narek: udržet to 4 vteřiny v Nočním režimu není žádný problém. Jak píšu v článku – není to tak, že by to čtyři vteřiny snímalo scénu, to by se v ruce udržet nedalo :) Noční režim během těch 4 vteřin pořídí několik fotek s různou expozicí, které pak slepí do jedné finální. Tím se eliminuje i případné drobné zachvění.
   edit: Marty04 byl rychlejší ;-)

 3. Byla by to super nádhera nebýt toho zmršeného videa bez stabilizace :(
  Zde soudruzi z PRC udělali VELKOU ČÍNSKOU CHYBU !

  • Jak koukám na jiná videa, tak to zřejmě závisí na nastavení. A článek to také uvádí.
   V režimu 4K je stabilizace k ničemu. Ale u FullHD/30 už je vidět, že je video stabilní. Ale zase na druhou stranu při pohybu sebou nějak škube.
   Otázkou je, zda se jim to podaří nějak vyladit. Přece jen k tomu mají AIS, tak proč ho nevyužit. A AIS je softwarová záležitost.

  • Stabilizované video ve 4K že je k ničemu?!
   PROČ?!
   Rovněž je s podivem, že pro video nelze využít OIS.
   A když už zvládnou alespoň EIS (zde „novátorsky“ přebájenou na AIS – ještě, že nepřihodili blockchain buzzword :P) při FHD/30, tak proč nikoli i při 4K/30, když tu dá i mnohem levnější a starší OnePlus 5 navíc z daleko menšího čipu.. ..ostatně stejně jako veškerá min. flagship konkurence, jenž i pro video leckdy umí i tu OIS ;)
   Nerozumím rovněž i nemožnosti použít ten bezztrátový zoom :(

 4. Zasadni problem vidim v absenci xenonoveho blesku a u videa je jasne, ze chybi take HAAC mikrofony. Takze vsechno uplne spatne. Nebo?

  • Špatně seš tak maximálně ty. Kvůli tomu, že to nemá HAAC a Xeon je to blbý jo? Někteří by fakt měli mít zákaz přístupu ke klávesnici, ty speciálně.

  • Naprosto s tebou souhlasim. Ty sem zrejme moc casto nechodis, vid?

   Napoveda, chodi sem jeden, ktery onanuje nad AMOLEDem, HAAC mikrofony a xenonovym bleskem. Koukni o kousek niz.

  • To už je určitě nějaká diagnóza, psát si sám se sebou. Vždycky napíšeš totální srscku a pak si na ni reaguješ ???? jasně, nemáš žádné argumenty proti tomu, jen píšeš tohle. Pokud máš na mysli mě, nikdy bych nenapsal, že je mobil bez toho či onoho nepoužitelný. Ovšem AMOLED displej, ač má v některých případech problém s životností je co se týče použíti v mobilech nejdál. Tenká konstrukce, je vhodný pro AOD, vhodnější než LCD, skvělý kontrast. Xenonový blesk je bez diskuze lepší pro fotku, než jakákoliv dioda. Samozřejmě bavím se o použití pouze pro fotografování. Pro prisviceni k videu a jako svítilna je samozřejmě LED. Takze nejlépe xenon + LED. HAAC mikrofony? Pokud se o tohke zajímáš, tak víš o schopnostech mobilů nahrávat zvuk. Podle tvých příspěvků soudě, ale o tom víš H. Přínos lepších mikrofonů je značný. Jaký ten přínos je už ukázala Nokia a je úplně jedno, jak je bude výrobce začít, důležité je, ať splňují to co HAAC.

 5. Fotografie skvělé, určitě by tomuto fotomobilu slušel xenonový blesk, tak snad někdy příště. Jinak by mě zajímalo, jestli redakce také zkoušela, co zvládnou mikrofony tohoto přístroje. Jsou schopny nahrát bez zkreslení např. nějakou hlasitější hudbu (podobně jako například Lumia 950 s HAAC mikrofony)?

  • Mikrofony a jejich možosti (například na koncertě nebo při poslechu hlasité hudby) ještě musíme prověřit – chystáme to do recenze :)

  • Pecka. Nějaká taneční EdM nebo DNB by mohla stačit ???? zkuste to prosím. Pomůžete tak také v blízkosti repro. Děkuji

  • Jasan, Garrix to jistí :-D

  • 3.4.2018 v 23:31 on zrovna teď nastupuje na stage? ????

  • Co selfie kamera? Nikde jsem neasel napr. uhel vs tupnich (napr. G6 ma 100°, v20 mela 120°… diky)

 6. Při prohlížení na mobilu dobrý, ale že bych z toho jinak byl odvařenej, tak to teda nejsem. Prostě o něco lepší, nicméně stále hnusný fotky, ale i to se počítá.

 7. Tak bych chtěl opravit informaci o stabilizací objektivu.
  Huawei P20 Pro má optickou stabilizaci , která funguje v šesti osách! !!!

  Ze známých důvodů se využívá jen při videu.

  K dárku.
  V Německu dávají k telefonu bezdrátová sluchátka Bosé za cca deset tisíc Kč…

 8. Mne tie fotky prídu všetky podexponované. Pozrite si detaily v tmavých častiach. Oblečenie, budovy, autá, električky – všetko má utopené detaily. Alebo foto kde sú labute a v pozadí Karlův most – detailov je tam dosť, ale v pozadí je všetko tmavé a mostová veža je jedna veľká machuľa.

  • Taky mi to tak připadá. Ale raději podexponované než přeexponované. S podexponovaným se dá ještě něco vykouzlit, ale s přeexponovaným už je většinou konec.
   Navíc je i otázka nakolik to ovlivnilo počasí. Na fotce je vidět, že nebylo zrovna slunečno. Pod mrakem to bývá i v reálu takové tmavé ;)

 9. Docelaa by se mi hodilo srovnání fotek z Huawei p20 pro a Honor View 10. Kdyby se našel někdo, kdo tyto dva telefony již srovnal a byl by mi schopný odpovědět, byl bych mu vděčný.

 10. Jako majitel S9+ musím zvláště před nočními snímky P20pro smeknout. Nicméně denní snímky má automatika tendenci hodně přeostřovat, a výsledné fotky působí až spíše nereálně. Tento neduh se dá potlačit přepnutím na plné rozlišení 40 MPix, kde jsou výsledné fotky pěknější a více reálné. Ovšem co mě vůbec nepřesvědčilo jsou videa a dále přední selfie kamera, která vyhlazuje detaily a opět fotky totálně odlišuje od reality. S tím bonusem se moc nepředvedli, když v UK a DE dávají luxusní sluchátka, ale u nás „jen“ fitness náramek…

  • V UK to je jen k tarifu mesicne, takze bloknuty na operatora..

  • K dárku.
   V Německu všem dávají k telefonu bezdrátová sluchátka Bosé za cca deset tisíc Kč…cituji z webu:

   Pokud si předem objednáte Huawei P20 Pro do 6. dubna 2018, obdržíte na vyžádání BOSE QuietComfort 35 Wireless Headphones II v hodnotě 379,95 EUR (RRP)!

  • Tak to je fakt celkem husty, ptze tady v Britanii to je fakt jen k tarifum od operatora.. :/

  • V Německu je to pro prvních 4000 lidí. Alespoň podle jednoho eshopu na který jsem koukal.

 11. Divny dizajn. Notch, brada, home button. Este by to chcelo nieco na kraj ako prvy note edge nech to je uz totalny dozajnovy bordel

 12. není to ajfoun, tak to není tak dobré.

 13. Zdarec komentující, já se divím,že pořád se najdou lidé co ví více jak sami výrobci. Rada: chces-li fotit kup si za tu cenu foťák,chces-li natáčet kup si za tu cenu videokameru,chces-li volat a smskovat a sem tam se podívat na net, sem tam natočit nějaké to svoje video či si něco vyfotit pro sebe kup si toto. Ale nebud chytrej jak rádio,že nemá toto a tamto či ono. Sám vlastním P10ku ve full verzi a jsem s ní maximálně spokojeni a nehledám chyby,fotí krásné,je rychlej apod. Nemusím se chlubit,že mam to poslední co technika nabízí a být z toho flustrovanej,že se tě mé vecičce něco nepovedlo a konkurence to má lepší. Před 20 lety jsi měl Sagem telefon či Nokii s monochromatickým displayem a byl jsi spokojenej tak co by jste chtěli teď!!? Asi moc koukáte na americké scifi či co. Můj názor,tak se mějte chytrolini.

 14. Body v DxOMarku jsou tak nějak…. k víte čemu….

  Třeba ona zmíněná Lumie 1020 má pouze 79 bodů a přesto udělá fotku o vyšší kvalitě.
  Má totiž větší snímač a měla opravdu na mobily poměrně kvalitně provedenou optiku.

  Nějaký SW dopočty a umělá inteligence, režimy a td to jsou naprosté zbytečnosti, které pokud je někomu jasné co je to ISO, Čas a Clona vůbec nepotřebujete.

  A to nemluvím o xenonovém blesku, který ani deset led nenahradí….

  PS: tohle píšu jako majitel iPhone X – předtím S8 – ano ani jeden z těch telefonů ještě v reálu nepřekonal starou 1020 co do kvality fotografie.
  A když jsem na PC viděl plné fotky z P20Pro tak ani ta ne. Nehledě na to že na video je podstatně horší než S8 a iPhone X.

  Tak či tak telefon to muže byt fajn – jen mi nějak uteklo čím, že mění pravidla hry, když se dodnes nechytá na letitou 1020 kterou jsem taky měl.

  To že je 1020 dnes v praxi jako smartphone nepoužitelná je věc druhá, ale fotky z ni lezou na realne vyšší úrovni.

  • a mozno prave ide o to, ze to nie je vec druha, ale primarna. bez tej smartfonovej casti sa uz dostavame do segmentu kompaktnych fotoaparatov. a tam uz radsej sony rx100 napr.

 15. FotoRady.cz

  Mě osobně to po přečtení několik článků a srovnání ukázek v plném rozlišení až tak nenadchlo. Ano v noci to fotí opravdu pěkně, ale jen statické věci. Pokud to skládá z více fotek, tak třeba na noční průjzd tramvaje nebo vlaku asi můžeme zapomenout. Proto jsou všechny ukázkové fotky bez lidí, aut apod. Jak to fotí noční trochu akčnější fotky, dá se to?

  Viděl jsem jinde i srovnání fotek z S9+ a P20 a jakmile se na nočních fotkách koukalo na detail tak Samsung byl celkem použitelný a Huawei to mělo kostičkované nebo rozpatlané. Video bez stabilizace mi přijde jako hodně velký mínus, to aby si člověk pro trochu rozumější natáčení pořídil motorickou stabilizační gimbalku.

  Celkově to „mění pravidla hry“ beru jen jako marketingové slogany, které ve skutečnosti nemají s realitou tak moc společného.

  • Huawei P20 Pro a P20 má optickou stabilizaci .
   Ta funguje v šesti osách. !

   Samozřejmě se využívá pouze ve videu.
   Pro fotografie je nevhodná, účinnější je použita.

 16. Ahojte. Ja sa rozhodujem medzi Mate 10 a tymto. Dalo by sa troska porovnat? A ten zaznam zvuku na konceroch by ma tiez zaujimal. Dakujem vopred.

 17. Nikde jsem se nedočetl jaký wide-angle fotoaparát umí.

 18. Nokia 808 stále nenašla premožitela. [odkaz]

 19. Mám ho doma, ale fotky jsou jedno velké zklamání… Mám ho tedy jen 2 dny ale přemýšlím o vrácení a půjdu do S9+. Nechápu proč je vychvalován, když muj starý S7 edge měl krásnější detail na fotkách. Vážně jsem rozčarován…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).