Huawei P10 a Mate 9 používají u 4K H.265 kodek. Při zpracování videa můžete narazit

Před nedávnem jsme vám přinesli recenzi smartphonu Huawei P10, který se pyšní duálním Leica fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu. Kvality fotoaparátu jsme chválili a to samé platilo pro záznam videa, které lze nahrávat až ve 4k rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Nicméně při následném zpracování videa můžete narazit.

4k záznam s H.265 kodekem a problémy při zpracování videa

Huawei P10 a Huawei Mate 9 (recenze) používá HEVC (H.265) kodek, který nabízí skvělou kvalitu obrazu při menší datové náročnosti, než je tomu například u často využívaného H.264. V tuto chvíli s ním ale můžete narazit u řady nástrojů pro stříhání videa. Neporadí si s ním ani Final Cut X či iMovie, a chybu při nahrávání zahlásí dokonce i YouTube. Zajímavé ale je, že Twitter či Instagram s tímto kodekem nemá sebemenší problém.

handbrake_h265prevod
HandBrake je skvělý nástroj, který vám pomůže s převodem z kodeku H.265 na H.264 :-)

Stejný kodek používá například i Huawei Mate 9 , přičemž minuta záznamu 4k videa má v průměru okolo 220 MB, zatímco při použití H.264 kodeku je to okolo 330 MB. Pokud při zpracování videa v tomto formátu narazíte na komplikace, doporučujeme pro převod do nějakého stravitelného formátu použít francouzský open-source nástroj HandBrake, který je dostupný pro Windows i Mac.

handbrake_h265prevod2
Vytvoření nového profilu s využitím maximálního rozlišení zdrojového souboru

V něm si stačí skrze tlačítko (+)  v pravé části okna programu vytvořit nový profil s použitím maximálního rozlišení ze zdrojového souboru, který následně použijete pro export skrze H.264 kodek. Případně také HEVC videa můžete stříhat přímo na telefonu – dodávaný editor videa si s nimi bez problémů poradí, ale není to samozřejmě tak pohodlné, jako na počítači. V případě, že budete nahrávat ve Full HD či nižším rozlišení, žádné komplikace vás nečekají, u těchto rozlišení se totiž používá H.264ka.

Ukázkové video pořízené smartphonem Huawei P10

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku