Recenze Huawei Mate 9: obr se skvělou výbavou

Nejočekávanějším tabletofonem nedávno skončeného roku 2016 měl být Samsung Galaxy Note7. Zákazníci, kteří na tento model netrpělivě čekali, se kvůli problémům s akumulátorem bohužel nedočkali. Problémy Samsungu tak vytvořily příležitost pro tabletofony ostatních výrobců. Jedním z nich je nový Huawei Mate 9, který byl představen těsně před koncem roku 2016.

Základem tohoto zařízení je 5,9palcový displej, což je na smartphone již opravdu hodně. Jen pro srovnání, Galaxy Note7 byl vybaven panelem s úhlopříčkou 5,7 palců. Mate 9 se ovšem nemusí stydět ani za svojí hardwarovou výbavu. Výpočetní výkon se řadí ke špičce a jednou z hlavních zbraní bude také duální fotoaparát, na jehož vývoji se podílela věhlasná společnost Leica.

Mate 9 je v současné době nejlépe vybaveným kouskem v nabídce Huawei, což se pochopitelně podepsalo na výsledné ceně. Doporučená cena je na českém trhu stanovena na 18 990 korun. Pro opravdu náročné zákazníky je určená varianta, na jejímž vzhledu spolupracovali designeři ze společnosti Porsche. Cena této verze je dvojnásobná, a kromě designu prošly proměnou i další parametry telefonu.

Videorecenze

Obsah balení

To, že je Mate 9 opravdu špičkový model poznáte již podle balení. To je na dnešní dobu až překvapivě rozměrné a jeho obsah je poměrně bohatý. Na černé krabičce je natištěný název telefonu a nechybí zde ani logo Leica.

img14

Kromě samotného telefonu je součástí balení ochranný průhledný kryt, napájecí adaptér s odpojitelným kabelem USB-C, pecková sluchátka a nechybí samozřejmě ani uživatelské příručky. Huawei myslí i na majitele příslušenství určeného pro starší konektory micro USB a k telefonu dodává redukci z tohoto rozhraní na USB-C. Malý bonus, který ovšem potěší.

Konstrukce a design

Huawei Mate 9 je na první pohled opravdu veliký telefon. Jeho celkové rozměry dosahují hodnot 157 × 79 × 7,9 mm a zanedbatelná není ani hmotnost 190 gramů. Na druhou stranu, pokud vezmete v úvahu, že se na čelní straně nachází 5,9palcový displej, není velikost nijak přehnaná a Mate 9 je tak v podstatě skoro stejně veliký jako například iPhone 7 Plus.

Základem konstrukce je kovový boční rámeček, na který plynule navazují matná kovová záda. Pevnost celého zařízení je tak prvotřídní. Na čelní straně se kromě již zmiňovaného displeje nachází samozřejmě také čelní 8megapixelová kamera, reproduktor a notifikační LED. Senzorová tlačítka by zbytečně zvětšovala celkové rozměry, proto Huawei vsadil na softwarové řešení v podobě tlačítek přímo na displeji.

Pravý bok je domovem obvyklé dvojice – tlačítka power a kolébky pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku je umístěn slot pro dvě karty nano SIM, z nichž může být jedna nahrazena paměťovou kartou formátu micro SD.

img08

Datový konektor USB-C je umístěn uprostřed spodní hrany telefonu a je lemován dvěma mřížkami. Bohužel ani u tohoto modelu se nedočkáte dvojice reproduktorů, pod levou mřížkou se totiž nachází pouze mikrofon. Sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack se nachází na horní hraně těla. V jeho blízkosti zaujme také okénko infračerveného portu, který můžete využít pro dálkové ovládání spotřebičů.

img03

Na zádech přístroje se nachází jedna z hlavních zbraní testovaného modelu. Tím je pochopitelně duální fotoaparát, kterému se budeme podrobně věnovat později. Ten doplňuje dvojitá přisvětlovací LED a nechybí ani okénko skrývající laser pro rychlejší zaostřování.

Pod dvojicí čoček zaujme kruhová čtečka otisků prstů. Rychlost a přesnost je excelentní a snad za celou dobu testování se mi nestalo, že by čtečka nezareagovala hned při prvním přiložením prstu.  V cenové kategorii, kam Mate 9 spadá ovšem nelze očekávat nic jiného.

Hledat nějakou konstrukční vadu na telefonu za 19 tisíc korun je těžké. Huawei Mate 9 je zkrátka výborně dílensky zpracovaný. Vzhledem k celkovým rozměrům je ovládání jednou rukou v podstatě nemožné. Výrobce si je tohoto faktu ovšem vědom, a tak je novinka vybavena i speciálním režimem, kdy se celé prostředí zmenší tak, aby jej bylo možné obsloužit i pokud držíte telefon pouze v jedné ruce. Stejné řešení nabízí již nějakou dobu například konkurenční smartphony od Xiaomi.

Displej: výborný, ale pouze s Full HD

Displej na čelní straně telefonu nabízí úhlopříčku 5,9 palců a rozlišení 1920 × 1080 pixelů. Výsledná jemnost činí 373 ppi, což je stále velmi dobrá hodnota. U špičkového modelu, jakým Mate 9 bezesporu je, bychom ovšem očekávali Quad HD panel.

img02

Zobrazovací technologie IPS je zárukou výborných pozorovacích úhlů, barevného podání a díky výborně fungující automatické regulaci jasu také perfektní čitelnosti i při použití na přímém slunci. Full HD rozlišení je sice na vlajkovou loď pouze průměrná hodnota, na druhou stranu se nižší rozlišení podepsalo na dobré celkové výdrži.

Hardware, zvuk a konektivita: to nejlepší od Huawei

Huawei pro spoustu svých smartphonů využívá čipsety ze své vlastní produkce. Model Mate 9 není výjimkou. Výrobce využil to nejvýkonnější, co v současnosti má – HiSilicon Kirin 960. Tento čip nabízí celkem osm procesorových jader (4 × Cortex-A73 s frekvencí 2,4 GHz a 4 × Cortex-A53 s frekvencí 1,8 GHz) a grafické jádro Mali-G71 MP8. Výsledky benchmarků mluví za vše – Mate 9 se řadí k absolutní špičce na trhu.

 • AnTuTu benchmark – 131 618 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited – 27 831 bodů
 • Basemark OS II – 2 840 bodů

Operační paměť nabízí kapacitu 4 GB, kdy při běžném provozu zůstává volných zhruba kolem 1500 MB. Vnitřní 64GB úložiště je rozšiřitelné paměťovými kartami formátu micro SD. Při prvním spuštění zůstane volných přibližně 46 GB prostoru.

Zvukový přednes hlasitého reproduktoru umístěného na spodní hraně smartphonu se řadí k nadprůměru. Telefon využívá při přehrávání také reproduktor, který je primárně určený pro telefonní hovory. Do „plnohodnotných“ stereoreproduktorů to má ovšem daleko. V základním balení se nacházejí také pecková sluchátka, která mohou posloužit i jako handsfree. Jejich kvalita není vůbec špatná a pro běžný poslech méně náročným uživatelům postačí. Náročnější audiofilové ale samozřejmě použijí kvalitnější.

huawei_mate9

Huawei Mate 9 je nekompromisní i v oblasti konektivity. Samozřejmostí je plná podpora všech českých LTE pásem, dvoupásmová Wi-Fi, nebo Bluetooth ve verzi 4.2. Díky podpoře systémů GPS, GLONASS, BDS a dokonce i GALILEO je určení přesné polohy zařízení otázkou několika okamžiků. V budoucnu jistě oceníte také technologii NFC pro bezkontaktní mobilní platby. Snad jediným nedostatkem, který můžeme testované novince vytknout, je starší rozhraní USB 2.0. Podobným nedostatkem trpí například také OnePlus 3 (recenze).

Baterie a výdrž: slušný nadprůměr

Díky velkým celkovým rozměrům zbylo uvnitř těla dostatek prostoru na velký akumulátor. Ten nabízí kapacitu 4000 mAh, což je lehce nadprůměrná hodnota. Čipset HiSilicon Kirin 960 je sice výkonný, ale zároveň poměrně úsporný, takže je celková výdrž velmi slušná. I při náročném nasazení vydrží Mate 9 v provozu po celý den. Při střídmějším použití není problém dosáhnout i na dva dny.

img11

Kromě velmi dobré výdrže potěší tabletofon také velice rychlým nabíjením. Dodávaný adaptér totiž podporuje maximální výstupní proud až 4,5 A, což je opravdu nadstandardní hodnota. Z prázdného stavu na 80 % kapacity trvá nabíjení jen lehce přes hodinu a plného stavu dosáhnete za hodinu a půl. Tady se mohou ostatní výrobci učit.

Systém a prostředí: vyladěný Nougat

Novinka dostala do výbavy nový Android ve verzi 7.0 Nougat. Jak je u tohoto výrobce zvykem, systém je doplněný o grafickou nadstavbu EMUI, v tomto případě se jedná již o pátou generaci. Z počátku jsem měl trochu obavy z nevyladěnosti systému, ty se naštěstí nepotvrdily a telefon šlapal jako hodinky. Navíc i během dvoutýdenního testování dorazila jedna aktualizace, která byla zaměřená na zlepšení stability.

Launcher se nese v jednoduchém duchu, ale je zároveň velmi pěkně graficky zpracovaný. Samostatná nabídka s ikonami aplikací v tomto případě chybí, zástupci se řadí přímo na jednotlivé plochy. Ikony je pochopitelně možné libovolně sdružovat do složek. Launcher podporuje i grafická témata, takže pokud by vám nevyhovoval výchozí vzhled, můžete si snadno zvolit jiný.

Hromada předinstalovaných aplikací nemá podle nás v telefonu co dělat a Huawei tento názor sdílí. Součástí systému jsou pouze nezbytné nástroje jako například správce souborů, přehrávač hudby, galerie, kalendář a další. Veškeré tyto programy nabízejí veškeré funkce jako znáte i z jiných smartphonů.

Kromě launcheru se grafické úpravy dočkala také notifikační lišta. Ta obsahuje přepínače některých systémových funkcí, které lze upravovat dle své libosti. Se zbytkem systému ladí také nabídka nastavení, která má lehce jinak řazené položky, než je tomu u čisté verze systému Android. Díky přítomnosti vyhledávání ovšem najdete požadovanou položku i tak velmi snadno a rychle.

Celkové dojmy ze systému jsou velmi pozitivní. Vše je pěkně graficky sladěné, rychlost je prvotřídní a se záseky se nesetkáte. Výrobce navíc stále pracuje na aktualizacích, takže v případě nalezení chyby se dá předpokládat, že dojde k její rychlé opravě.

Fotoaparát a záznam videa: s Leicou míří na špičku

Hlavní duální fotoaparát je chloubou Mate 9. Na jeho vývoji se podílela německá společnost Leica, která je v tomto oboru doslova legendou. Většina výrobců využívá dva senzory pro hrátky s hloubkou ostrosti, Huawei na to jde trochu jinak. Horní 20megapixelový senzor snímá pouze černobíle, spodní 12megapixelový barevně.

img12

Toto řešení použil Huawei poprvé u modelu P9 (recenze) a následně také u Honoru 8 (recenze). V praxi spolu oba dva senzory spolupracují – černobílý zaznamená daleko větší množství detailů než barevný, takže výsledné snímky by měly být lépe vykresleny. Na rozdíl od modelu P9 je testovaný kousek vybavený optickou stabilizací obrazu. Tu využijete především při delších časech závěrky a pochopitelně také při záznamu videa. Pochválit musíme rovněž rychlé a přesné laserové zaostřování.

U mnohých konkurentů sráží celkové dojmy z fotoaparátu aplikace pro jeho obsluhu. V tomto případě se tento nedostatek nekoná a aplikace je opravdu povedená. Kromě celé řady scénických režimů obsahuje i manuální mód, takže si můžete nastavit hodnotu citlivosti ISO, čas závěrky, vyvážení bílé, hodnotu expozice a můžete i ručně zaostřovat.

Výsledná kvalita snímků je opravdu výborná. Chválíme velmi dobré barevné podání, nízkou hladinu šumu a dobrý dynamický rozsah. Občas nás trochu zklamala kvalita detailů, které by mohly být přeci jen o něco lépe vykresleny. V horších světelných podmínkách se navíc objevuje velké množství šumu. V případě, že se vyznáte v ručním nastavení potřebných parametrů, můžete z telefonu získat opravdové maximum.

Tip: Všechny fotografie pořízené smartphonem Huawei Mate 9 v plném rozlišení najdete v této galerii.

Co se týče záznamu videa, pro Mate 9 je maximem rozlišení 4k a frekvence 30 snímků za sekundu. V případě videa jsme byli spokojeni i s kvalitou vykreslení detailů. Zaostřování probíhá ve většině případů rychle a spolehlivě, telefon se trochu ztrácí jen ve tmě, kdy docházelo k přeostřování.

Huawei Mate 9 je ukázkovým příkladem, že se spolupráce se společností Leica opravdu vyplácí. Na špičku sice novinka v současnosti stále nemá, ale doufáme, že se s některou z následujících aktualizací dočkáme vylepšeného vykreslení detailů, které je snad jedinou vadou na jinak povedených snímcích.

Závěrečné hodnocení

Huawei Mate 9 bude nejspíš hodně těžit z neúspěchu Samsungu Galaxy Note7. Zákazníkům, kteří hledají výborně vybavený tabletofon nabídne prvotřídní kvalitu zpracování, silnou hardwarovou výbavu, perfektní výdrž a v neposlední řadě také slušný fotoaparát.

Přímá konkurence se bude hledat celkem těžko. Obdobné parametry jako testovaná novinka nabízí Xiaomi Mi Note 2. Jeho displej je sice nepatrně menší, ale hardwarová výbava je srovnatelná a pro Xiaomi může hrát také zhruba o 3 tisíce korun nižší cena.

Zapomenout nesmíme ani na rok starého předchůdce, který nese označení Huawei Mate 8. Na jeho hardwarové výbavě se podepsal zub času pouze minimálně, ale cena se v ověřených obchodech pohybuje kolem 16 tisíc korun a v neoficiální distribuci najdete Mate 8 ještě levněji.

Částka 18 999 korun je vysoká. Ve srovnání s vlajkovými loděmi od Applu nebo Samsungu se však jedná o odpovídající cenovku. Huawei už nechce hrát druhé housle a Mate 9 je důkazem, že výrobce na špičku opravdu má.

Huawei Mate 9

Huawei Mate 9
8.3

design a zpracování

8.6/10

výkon a optimalizace

8.9/10

hardwarová výbava

8.3/10

kvalita fotografií a videa

7.6/10

výdrž baterie

8.2/10

Klady

 • optimalizace a výkon
 • dílenské zpracování
 • plynulý a stabilní systém
 • duální kamera
 • výborná výdrž a rychlé nabíjení
 • prvotřídní konektivita

Zápory

 • pouze Full HD displej
 • vysoká cena
 • velké rozměry
 • nemá bezdrátové nabíjení
 • kvalita fotografií by mohla být lepší
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku