Recenze OnePlus 3: Potřetí a nejlépe

Označovat v pořadí již čtvrtý model v portfoliu značky OnePlus jako „zabiják vlajkových lodí“ je už poměrně velké klišé, jelikož tenhle slogan nejvíce pasoval na původní OnePlus One z roku 2014 (recenze), který ve své době dokázal způsobit poprask právě skvělým poměrem ceny & výkonu. O telefon byl mezi uživateli nebývale vysoký zájem a díky systému pozvánek, které dokonale nastartovaly marketing a budování povědomí o značce, se výrobci podařilo vyšvihnout mezi zvučnější brandy.

První generaci jsme vytýkali nekompletní podporu evropských LTE sítí a horší ergonomii – na svou dobu šlo o poměrně velký telefon. Druhá generace, která přišla o rok později (recenze), opět z počátku vsadila na systém pozvánek a i když jsme se konečně dočkali kompletní podpory LTE, výrobce stále ignoroval slot na paměťovou kartu a z nepochopitelných důvodů z výbavy vypadlo NFC. Celkově šlo ale o nadmíru povedený smartphone, který slušně zatápěl konkurenčním modelům.

Videopohled na OnePlus 3

Portfolio dále doplnil pětipalec OnePlus X s velmi atraktivním designem a nízkou cenou. A nyní výrobce začal prodávat čtvrtý model ve svém portfoliu – OnePlus 3, který v sobě opět kloubí špičkovou hardwarovou výbavu, precizní dílenské zpracování a velmi sympatickou cenu, která byla stanovena na 10 990 Kč včetně DPH a co je důležité, poštovné je zdarma. Nám telefon do redakce dorazil skrze DHL už třetí den od realizace objednávky a podle odesilatele to vypadá, že centrální sklad pro Evropu je v Polsku.

Obsah balení

Pro balení telefonů řady OnePlus je typická kombinace červené a bílé barvy, a jinak tomu není ani v případě „trojky“. Kromě telefonu v balení najdete červeno-bílý USB kabel (USB-A => USB-C), kovovou sponku na vyjmutí slotu na dvě nanoSIM karty, sadu uživatelských příruček, letáček s poděkováním od šéfa OnePlus a sadu samolepek s logem výrobce a nápisem NEVER SETTLE. Sluchátka byste v balení hledali marně, ale vzhledem k ceně je to pochopitelné.

Novinka se pyšní podporou rychlého nabíjení Dash Charge, a tak se v balení nachází nezvykle výkonná nabíječka (5V 4A); o té si ale více povíme až v kapitole věnující se baterii. Příjemné je, že je na displeji z výroby nalepena kvalitní fólie, která vám ušetří investici několika stokorun.

Design a zpracování

Ani letos se výrobci nepodařilo uhlídat podobu telefonu do oficiálního představení a na internetu se produktové snímky OnePlus 3 objevily s několikatýdenním předstihem. Při prvním pohledu na obrázky a později i reálné zařízení jsem se nemohl ubránit dojmu, že přední strana vypadá jako mix HTC 10 (recenze) a Samsungu Galaxy S7 (recenze), záda pak jako by z oka vypadla modelu Huawei Mate 7 (recenze), a pokud bych chtěl být hodně velký hnidopich, tak spodní hrana je zrcadlově převrácenou kopií té z iPhonu 6s (recenze).

Označit design za originální nelze, ale přesto tahle kombinace nevypadá vůbec špatně. Hodně se mi líbila záda loňského OnePlus 2 (recenze), která svým povrchem připomínala smirkový papír, díky čemuž telefon neklouzal v ruce. Hliníková záda „trojky“ naopak příliš jistoty nedodají a při držení má telefon díky hladkému povrchu tendenci vyklouzávat. Vyřešit se to dá nákupem některého z pěti ochranných krytů z e-shopu výrobce, které však nejsou úplně nejlevnější.

My jsme k redakčnímu kusu přiobjednali kryt s imitací karbonu (799 Kč), se kterým je úchop telefonu mnohem jistější. Je také škoda, že hlavní fotoaparát na zadní straně je zhruba o 2 mm vystouplý vůči kovovému krytu (anodizovaný hliník), což není úplně nejšťastnější řešení, ale naštěstí se tento neduh dá eliminovat právě ochranným krytem, který vystouplou čočku srovná do jedné roviny.

Rozměry 152,7 x 74,7 x 7,35 mm a hmotnost 158 gramů dávají tušit, že OnePlus 3 není žádný drobeček a při přenášení o něm rozhodně budete vědět. Vzhledem k přítomnosti 5,5″ panelu zapomeňte na pohodlné ovládání jednou rukou.

Čtečka otisků je velmi rychlá a přesná
Čtečka otisků je velmi rychlá a přesná

Nad displejem má své místo notifikační dioda, selfie kamerka a telefonní reproduktor. Pod displejem se nachází senzorové tlačítko Domů s integrovanou čtečkou otisků prstů. Ta je velmi rychlá a přesná a pro odemčení telefonu na ni stačí pouze přiložit prst (i v případě, že je displej vypnutý). Chvíli jsem si zvykal na fakt, že se nejedná o mechanickou klávesu, ale po pár hodinách provozu vám to už ani nepřijde.

Na okrajích jsou pak další senzorová tlačítka (zpět & nabídka naposledy spuštěných aplikací). Sympatické je, že si v nastavení můžete jejich funkci přemapovat a nastavit také akci na dvojité poklepání či dlouhý stisk. A dokonce je lze zcela vypnout a aktivovat zobrazení softwarových kláves.

img05

Ve spodní hraně je ukrytý hlavní systémový reproduktor, který je dostatečně hlasitý, ale zvuk se z něj line spíše průměrný – chybí zde zejména výraznější basová linka. Uprostřed pak najdeme USB-C konektor, jehož výhodou je možnost zapojení kabelu z obou stran. Tento konektor je u základních desek většinou spojen se sběrnicí USB 3.1 (případně USB 3.0), ovšem v tomto případě, stejně jako u loňského modelu, se výrobce opět rozhodl vsadit na pomalejší USB 2.0.

Třípolohový přepínač
Třípolohový přepínač

Na levém okraji kromě obligátní dvojklávesy pro regulaci hlasitosti najdete třípolohový přepínač. Ten slouží k rychlé změně upozorňování na příchozí hovory, zprávy, e-maily a další akce. V dolní poloze jsou veškeré notifikace aktivní, po přepnutí do střední polohy jsou aktivní pouze prioritní upozornění, v horní poloze se aktivuje tichý režim. V nastavení Oxygen OS si pak vyberete, co se má mezi tyto notifikace řadit. V poslední poloze se vypnout veškerá upozornění a tento režim je vhodný zejména pro případy, kdy nechcete být nikým a ničím rušeni. Nemusíte se ale bát, i v tichém režimu zůstává budík aktivní.

Hardware a výkon: Ve znamení rychlosti

V oblasti výkonu není OnePlus 3 co vyčítat. Čtyřjádrový Snapdragon 820 (2x 2,2 GHz + 2x 1,6 GHz Kryo jádra) společně s grafickým akcelerátorem Adreno 530 je zárukou rychlosti. K tomu navíc připočtěte královských 6 GB rychlé LPDDR4 operační paměti RAM či 64GB interní úložiště (UFS 2.0) a je jasné, že tenhle smartphone nabízí dostatečnou rezervu na dlouhou dobu dopředu.

Škoda snad jen absence slotu na paměťovou kartu, který výrobce ignoruje už od první generace. Vystačit si tak budete muset s cca 52,7 GB volné interní paměti, více do telefonu nedostanete. V AnTuTu benchmarku jsme naměřili téměř 143 000 bodů, v 3D Marku (Sling Shot ES 3.1) potom 2 472 bodů.

img06

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu

Mimochodem, i přes 6GB operační paměť má telefon problém s udržením většího množství aktivních aplikací v operační paměti (informovali jsme zde), softwarově zde totiž dochází k omezení alokované paměti právě pro běžící aplikace. Celou kauzu už komentoval i šéf společnosti Carl Pei, který jako důvod pro agresivnější správu paměti uvedl, že v opačném případě by docházelo k rychlejšímu vybíjení baterie. Přesto se v budoucnu počítá s optimalizacemi a změny by měla přinést chystaná aktualizace Oxygen OS (více informací).

Situaci se postavila čelem alespoň komunita na XDA Developers, která připravila návod, jak v paměti ponechat vícero aplikací (pro provedení je však vyžadováno root oprávnění). Výrobce rovněž zveřejnil kernel (jádro operačního systému) pro vývojáře alternativních ROM, kteří budou moci, pokud budou chtít, převzít kontrolu nad celým zařízením a tím i celou RAM pamětí.

OnePlus 3 je schopný pracovat se dvěma SIM kartami a samozřejmě si můžete nastavit, která SIM se má používat jako primární pro data, volání a SMS.  Potěší zde také kompletní podpora všech evropských LTE pásem a NFC. Citlivost GPS je bezproblémová a problémy jsem nezaznamenal ani s citlivostí Wi-Fi.

Displej: Full HD se skvělou čitelností na sluníčku

OnePlus se jako jeden z mála výrobců u svých vlajkových modelů nehoní za co nejvyšším počtem pixelů a myslím si, že při úhlopříčce 5,5″ použité Full HD rozlišení (1080 x 1920 px, 401 ppi) stále dostačuje, musíte si však nechat zajít chuť na případný „jemnější” zážitek při používání v některém z zařízení pro virtuální realitu. A jak si budete moci přečíst v další kapitole, Quad HD panel by novince neprospěl ani co se týče výdrže – už takhle se totiž nejedná o žádného rekordmana.

img04

Použitý panel je typu AMOLED (Optic) s PenTile (RGBG) maticí a ani při detailním zkoumání nejsou jednotlivé pixely viditelné. Ve srovnání s displejem Samsungu Galaxy S7 či HTC 10 má však o něco mdlejší barevné podání. S maximální úrovní jasu naopak musím pochválit skvělou čitelnost na přímém sluníčku. O ochranu se stará Gorilla Glass 4 a příjemné jsou také velmi tenké rámečky okolo displeje.

OnePlus 3 displej
Čitelnost displeje je dobrá i na přímém sluníčku

Díky AMOLED displeji mohl výrobce do systému integrovat funkci Ambient displej, která krátce probudí displej při příchodu nové notifikace. Případně stačí rukou kdykoliv mávnout nad telefonem a opět se na několik vteřin ukáže obrazovka s notifikacemi a informacemi o datu a času.

Ambient OnePlus 3
Funkce Ambient pro zobrazení nových notifikací a informací o datu a čase

V nastavení displeje lze upravit teplotu barev a aktivovat Noční režim, kdy dojde k odfiltrování složky modrého světla (více informací). Jen škoda, že v současné verzi systému nelze Noční režim spouštět a vypínat automaticky v nastavený čas.

Baterie a výdrž: Pan jednodenní

Pod kovovým krytem se nachází uživatelsky nevyměnitelná Li-Ion baterie s kapacitou 3 000 mAh, což není nijak nadstandardní hodnota a při běžném používání se nedostanete na více než jeden den provozu. Nějaká procenta baterie k dobru vám sice zůstanou, ale druhý den byste s nimi už mnoho parády nenadělali. A pokud budete hrát náročnější hry, připravte se na ještě rychlejší vybíjení.

Přiznám se, že vzhledem k přítomnosti Full HD displeje jsem čekal o něco lepší výsledky, ale částečně lze tento neduh eliminovat díky přítomnosti rychlého nabíjení Dash Charge. Jak už jsem nakousl v úvodu, v balení se nachází velmi výkonný napájecí adaptér (5V 4A), se kterým telefon z nuly na sto dobijete za 68 minut, což je fantastický výsledek (během dalších dvou měření se baterie z nuly na sto dobila za 65 a 70 minut).

Už během prvních 10 minut se přitom akumulátor dobije na 20 %, za 30 minut dokonce na 65 %. Provedli jsme také test přehrávání videa ve Full HD rozlišení s maximální úrovní jasu a hlasitostí nastavenou na 50 % do připojených sluchátek, a zde se OnePlus 3 přihlásil o dobití po 8 hodinách a 35 minutách.

Operační systém: Sázka na Oxygen OS se vyplatila

Telefony tohoto výrobce jsou úzce spjaty s vlastní upravenou verzí Androidu pod názvem Oxygen OS, která do systému přidává řadu užitečných funkcí. Jako základ posloužil Android 6.0.1 a na první pohled byste si žádných detailnějších úprav nevšimli – podoba hlavní obrazovky, notifikační nabídky a dalších položek je totiž téměř stejná, jako v čistém Androidu. Oxygen OS je ale především o funkcích.

Telefon je například možné probudit dvojitým poklepáním na displejem, případně si nastavit opětovné vypnutí třeba na dvojité poklepání na středové tlačítko Domů. Nakreslením písmene “O” lze rovnou spustit fotoaparát, “V” zase spustí baterku (aktivace přisvětlovací diody). Další gesta lze využít například pro ovládání hudebního přehrávače.

Kapacitu baterie lze zobrazovat třemi způsoby a notifikační diodě můžete pro vybrané události přiřadit jednu z osmi barev. Samozřejmostí je přizpůsobení zástupců v notifikační nabídce či odstranění těch, které nepoužíváte.

Já sám jsem si nejvíce oblíbil Temný režim, kdy se barevné schéma systému přepne do tmavých barev. Součástí hlavní obrazovky je rovněž speciální nabídka Shelf, ve které se zobrazují oblíbení zástupci, informace o datu, čase a počasí, kontakty a případně různé widgety.

Fotoaparát a záznam videa: Potěší i náročnější fotografy

Novinka od OnePlus nabízí 16Mpx snímač od Sony (IMX 298), který disponuje optickou (OIS) & elektronickou (EIS) stabilizací obrazu (i pro 4K video) a rychlým fázovým autofocusem. Velikost pixelu je 1,12 µm. Světelnost objektivu je f/2.0 a jak se můžete přesvědčit z přiložených ukázek, kvalita fotografií a videa je na velmi slušné úrovni.

img05

Na své si přijdou také pokročilí fotografové, jelikož kromě automatického režimu je k dispozici také manuální mód s možností nastavení ISO, vyvážení bílé barvy, závěrky a ostření. Navíc lze fotit i do bezztrátového a nekomprimovaného formátu RAW.

IMG_20160619_143741Další fotografie včetně odkazu pro stažení či zobrazení v plném rozlišení naleznete zde

Celkovou kvalitu fotografií lze označit za nadprůměrnou a zejména za dobrého světla lze vykouzlit opravdu povedené snímky s věrnými barvami a dobře prokreslenými detaily, i když v některých případech je výsledek zbytečně podexponovaný, což se dá ale snadno vyřešit přepnutím do manuálního režimu.

Ani při horším světle či v šeru není kvalita vůbec špatná. Je už sice nutné počítat s horší ostrostí a vyšším množstvím šumu, ale ve srovnání s letošními top modely ostatních výrobců, které jsou s cenou o poznání výše, na tom OnePlus 3 zkrátka není vůbec špatně, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků. Automatika při focení v šeru nastavuje o něco delší čas, proto si v takovém případě dejte pozor na focení pohybujících se objektů – ty totiž logicky budou rozmazané.

Velmi dobře si optika poradí s focením makra, kdy jsou opět velmi pěkně prokreslené jednotlivé detaily. Čas od času jsem ale při fotografování blízkého objektu narazil na drobné problémy s ostřením (automatika jednoduše ostřila na pozadí a ne na objekt v blízkosti objektivu).

IMG_20160619_210935
Další fotografie včetně odkazu pro stažení či zobrazení v plném rozlišení naleznete zde

Video lze nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita je opět nadprůměrná a nejen při nočním záznamu naplno oceníte přítomnost optické stabilizace obrazu. Výhrady mám ale ke zvukové stopě, která mi jednoduše nepřijde příliš kvalitní. Zvuk občas zní dost zkresleně a k realitě má dost daleko, a to jsem si při záznamu dával pozor, abych ani jeden z dvojice mikrofonů nezakrýval. A soudě dle dalších testovacích videí na YouTube mají s kvalitou zvuku problém všechny modely a nejedná se tedy jen o chybu našeho kusu.

Záznam můžete pořídit také ve Full HD rozlišení, avšak pouze při 30 fps; 60 fps bohužel chybí. Na své si přijdou i příznivci slow-motion – v HD rozlišení můžete natáčet při 120 snímcích za vteřinu. Během testování nám na telefon dorazila vůbec první softwarová aktualizace, která vylepšuje právě kvalitu fotografií či HDR režim a výsledek byl opravdu znát – oproti starším snímkům, které jsme pro potřeby recenze fotili dříve, došlo ke zlepšení a celkově proto kvalitu fotoaparátu hodnotím kladně.

Přední selfie kamerka s fixním focusem má rozlišení 8 megapixelů (Sony IMX 179) a za dobrých světelných podmínek fotí velmi slušně. V šeru už příznivci autoportrétů musí počítat s výraznějším šumem. Světelnost objektivu je v tomto případě stejná, tedy f/2.0, velikost pixelu je 1.4 µm. Video můžete nahrávat ve Full HD při 30 fps.

Závěrečné hodnocení: Jednoduše povedený telefon

U OnePlus 3 je vidět, že se výrobce snažil poučit z předešlých chyb a na trh uvedl ve všech směrech velmi zdařilé zařízení s precizním dílenským zpracováním. Za necelých jedenáct tisíc korun dostanete špičkově vybavený smartphone s výkonným procesorem a 6 GB RAM. Ty jsou sice kvůli agresivnější správě paměti zatím tak trochu marketingovým lákadlem a jejich potenciál se nevyužívá úplně naplno, ale v OnePlus pilně pracují na dalších optimalizacích Oxygen OS tak, aby se toto do budoucna změnilo.

64GB interní paměť by měla plně dostačovat i náročnějším uživatelům; jen škoda, že se zapomnělo na slot na microSD kartu. Chválíme také za kompletní podporu LTE pásem, na kterou občas čínští výrobci zapomínají, rychlou čtečku otisků prstů a slušný fotoaparát, který vás nenechá ve štychu ani v horších světelných podmínkách.

Škoda jen, že novinka nemá o něco lepší výdrž na jedno nabití, ale alespoň že v základu najdeme podporu rychlého nabíjení Dash Charge. A co bychom si přáli u další generace? Rozhodně podporu paměťových karet, rychlejší USB a bezdrátové nabíjení, ale za nabízenou cenu 10 990 Kč je OnePlus 3 opravdu skvělou koupí.

OnePlus 3

OnePlus 3
8.2

Design a zpracování

8.1/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

8.3/10

Výdrž baterie

7.4/10

Klady

 • precizní dílenské zpracování
 • vysoký výkon, 6 GB RAM
 • rychlé nabíjení Dash Charge
 • kvalita fotografií & videa
 • možnosti Oxygen OS (Android 6.0)
 • rychlá čtečka otisků prstů
 • skvělý poměr cena & výkon

Zápory

 • výdrž při vyšší zátěži
 • chybí slot na microSD kartu
 • nelze nahrávat Full HD při 60 fps
 • kvalita zvuku při záznamu videa
 • pomalejší rozhraní USB 2.0
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku