Recenze iPhone 6s & 6s Plus: Navenek stejný, uvnitř plný změn

Nové iPhony 6s & 6s Plus jsou výkonnější, lépe fotí, naučily se rozpoznat sílu doteku a rozhodně je můžeme označit za důstojné nástupce loňských modelů. Apple si za ně ale tradičně nechá náležitě zaplatit. Jaké jsou v praxi, prozradí naše recenze.

S přicházejícím podzimem Apple tradičně uvádí na trh novou generaci iPhonů. Ta letošní nese označení 6s a stejně jako loni ji zastupují dva modely. 4,7″ iPhone 6s a 5,5″ iPhone 6s Plus. Rozlišení zůstalo stejné, ale přesto jsme se u displeje dočkali několika inovací – tou nejvýraznější je integrace technologie 3D Touch pro rozpoznání síly doteku. Změnilo se také ochranné sklo – Gorilla Glass nahradilo řešení Ion-X, které Apple použil už u svých chytrých hodinek.

V útrobách najdeme 64bitový čip Apple A9, který je výkonnější a zároveň energeticky úspornější než předchozí generace. Není žádným tajemstvím, že Apple používá dva odlišné čipy A9 (návod, jak jej detekovat); jeden dodává Samsung (14nm) a druhý tchaj-wanská společnost TSMC (16nm).

 
iPhone 6s se 4,7″ displejem v Rose Gold variantě. Za zapůjčení tohoto modelu děkujeme společnosti T-Mobile Czech Republic a.s.

Čip od Samsungu je novější a očekávalo se tedy, že by měl být energeticky nepatrně úspornější, nicméně realita je taková, že z hlediska výkonu jsou na tom oba čipy (Samsung i TSMC) zcela shodně, a co se týče výdrže, ta je nepatrně lepší u iPhonů s čipem od TSMC (více informací).

 
5,5″ iPhone 6s Plus ve zlaté verzi

Apple konečně navýšil hodnotu operační paměti a nové iPhony tedy nabídnou 2 GB RAM. Po čtyřech letech se jablečný gigant rozhoupal k navýšení počtu megapixelů, které jeho smartphony v poslední době značně znevýhodňovaly při porovnání s konkurencí. Megapixely sice neznamenají všechno, nicméně 8Mpx snímač by v roce 2015 vypadal poněkud archaicky.

Rozlišení hlavního fotoaparátu poskočilo na 12 Mpx a přibyla také možnost nahrávat video ve 4K rozlišení. Větší iPhone 6s Plus se pyšní optickou stabilizací obrazu, u menšího modelu OIS bohužel chybí. Vyšší rozlišení má i přední kamerka (5 Mpx) a přibyla zde funkce Retina Flash, která pomůže při focení selfie v horších světelných podmínkách.

 

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

16 GB

21 190 Kč 24 390 Kč

64 GB

24 390 Kč 27 590 Kč

128 GB

27 590 Kč 30 790 Kč

Ve světě se nové iPhony začaly prodávat 25. září, do České republiky dorazily o dva týdny později, tedy 9. října. K dispozici je 16, 64 a 128GB varianta v celkem čtyřech barevných variantách – klasický trojlístek Silver, Gold, Space Gray nově doplňuje ještě Rose Gold barva. Přítomnost 16GB verze příliš nechápeme, jelikož při prvním spuštění má uživatel přístupných necelých 11 GB, a to je v dnešní době žalostně málo. Zvláště u takto drahého smartphonu. Kdyby Apple jako základ nabídl 32 GB, bylo by to mnohem lepší. Tak třeba u iPhone 7.


Všechny barevné varianty nových iPhonů: Silver, Gold, Space Gray a Rose Gold

Nové iPhony jsou drahé, základní model (16GB 6s) startuje na 21 190 Kč. Nejdražší 128GB iPhone 6s Plus seženete za astronomických 30 790 Kč. Telefony najdete také v nabídce operátorů, kteří v některých případech nabízejí o něco výhodnější ceny. Žádnou velkou úsporu ale nečekejte. Kompletní přehled českých cen včetně ceníků operátorů najdete v tomto článku.

Klady (+)

 • jako celek funguje na výbornou
 • čip Apple A9
 • kovové tělo, pevné dílenské zpracování
 • skvělý displej s technologií 3D Touch
 • kvalita fotografií a videa
 • příkladná optimalizace systému iOS
 • 4K video
 • animované fotografie
 • rychlá čtečka otisků prstů Touch ID 2.0

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • naprosto zbytečná 16GB varianta
 • výdrž baterie u iPhone 6s
 • absence optické stabilizace obrazu u iPhone 6s
 • vyšší hmotnost u modelu 6s Plus

Obsah balení

Ohledně obsahu balení žádné překvapení nečekejte. Kromě telefonu, metrového USB kabelu s Lightning konektorem na druhé straně, adaptéru nabíječky, stručné uživatelské příručky, sponky pro vytažení slotu na nanoSIM kartu, obligátních Apple samolepek a sluchátek EarPod zde žádnou nadstandardní položku nehledejte.

 

EarPody hrají opradvu dobře, nicméně ne každému v uších sedí. V mém případě mají tendenci vypadávat při sebemenším pohybu, o běhání nemluvě. Na těle kablíku najdeme ještě malé ovládací centrum s tlačítky pro regulaci hlasitosti & přijetí hovoru, které doplňuje mikrofon pro telefonování.

Videorecenze

httpv://www.youtube.com/watch?v=embed/Zr4jNcdgZys

Design a dílenské zpracování: Stejný rukopis jako loni

U designu se Apple nepouštěl do žádných změn a nové iPhony vypadají stejně jako loňské modely (recenze). Jasně identifikovatelná je pouze nová Rose Gold varianta. Letošní modely mají také o něco vyšší hmotnost, a i když by si někdo mohl myslet, že za to může použitá pevnější slitina hliníku (série 7000), kterou je při běžném používání prakticky nemožné ohnout, není tomu tak – za nárůst hmotnosti může technologie 3D Touch a Taptic engine (více si o tom povíme v další kapitole).

 

Tělo s typicky zakulacenými hranami má v případě klasické verze rozměry 138,3 x 67,1 x 7,1 milimetru. iPhone 6s Plus má rozměry 158,2 x 77,9 x 7,3 mm. U obou modelů se mírně zvětšila tloušťka, konkrétně o 0,2 mm, což je zanedbatelné. O něco více však narostla hmotnost – iPhone 6s má 143 gramů (oproti 129 gramům u iPhone 6), iPhone 6s Plus váží dokonce 192 gramů (oproti 172 gramům).

  
iPhone 6s Plus ve zlaté verzi

Větší váhy jsme se obávali, nicméně u menšího iPhone 6s to překvapivě není na škodu. Úchop telefonu je totiž podstatně jistější než u loňské generace. U „pluska“ už ale téměř 200 gramů je znát, a pokud si k telefonu pořídíte nějaké pouzdro, hravě tuto hranici překročíte.

 
iPhone 6s Plus v Gold a Rose Gold variantě

Ergonomie je zvládnuta na výbornou, menší iPhone lze bez potíží ovládat jednou rukou, u 5,5″ modelu už palcem celou plochu displeje při držení v jedné ruce neobsloužíte, ale pro tyto případy Apple nabízí jednoduché řešení – stačí dvakrát poklepat na středové tlačítko a horní polovina displeje se rázem přesune do spodní části, odkud už na obsah hravě dosáhnete.

 Menší iPhone 6s se 4,7″ displejem skvěle padne do ruky

 

Pod displejem má své místo právě klávesa Home. Zároveň je v ní integrovaná čtečka otisků prstů Touch ID 2.0, která funguje naprosto přesně a využít ji můžete nejen k odemykání telefonu, ale třeba také k potvrzení nákupu v App Store. Oproti předchozí generaci je ještě o poznání rychlejší a aktuálně na trhu nenajdete telefon, který by měl rychlejší čtečku otisků. V horní části najdeme telefonní reproduktor, světelné čidlo, proximity senzor a přední iSight kamerku s rozlišením 5 Mpx.

  
iPhone 6s Plus

Pro někoho může být trnem v oku vystouplá čočka fotoaparátu, která vyčnívá o necelý milimetr. Sám jsem se tohoto řešení trochu obával, ale ve výsledku to zas tak hrozné není a díky zkosené hraně obroučky nedochází k žádnému nepříjemnému zachytávání, například při vytahování z kapsy. A pokud telefon budete nosit v pouzdru, nevšimnete si výstupku vůbec. Vedle čočky má tradičně místo sekundární mikrofon a duální přisvětlovací dioda.

Hardwarová výbava: Výkonnější a konečně se 2 GB RAM

Hnacím motorem se u „eskových“ iPhonů stal čipset Apple A9. Jedná se o 64bitový dual-core čip pracující na frekvenci 1840 MHz. Pro potřeby operačního systému jsou k dispozici 2 GB RAM a reakce systému jsou bleskové. U 64GB verze je po prvním spuštění volných lehce přes 52 GB. Dalších několik GB lze získat odinstalováním aplikací jako je iMovie, Pages, Keynote, Numbers či GarageBand (ty lze kdykoliv zpětně zdarma stáhnou z App Store).

  
iPhone 6s

U 16GB varianty ale máte volných jen necelých 11 GB. Zajímá vás, proč je u 64GB verze po prvním spuštění obsazeno téměř 12 GB, zatímco u 16GB iPhonu jsou to jen 4 GB? Je to jednoduché – v případě 64GB a 128GB iPhone totiž Apple v základu dodává výše zmíněné kancelářské aplikace Pages, Numbers, Keynote a nástroje iMovie a GarageBand, iTunes U a další, u 16GB verze je v základu nenajdete a je nutné je stáhnou z App Store.


Zaplnit paměť 16GB iPhonu není žádný problém, bohužel

Pokud ale provede kompletní obnovu továrního nastavení, nebudete už mít po dalším nastavení a spuštění 64/128GB iPhone 6s/6s Plus tyto aplikace předinstalované, ale budete mít možnost si je zdarma (dodatečně) stáhnout z App Store.

 

Už loňské iPhony neměly problém s rychlostí, přesto při běžném používání „eskové“ modely působí o něco svižněji, a to například při spouštění aplikací či startu systému. Výbavu uzavírá NFC, které ale použijete pouze pro Apple Pay platby (ty v ČR zatím nejsou dostupné), Bluetooth 4.2, duální Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a GPS/Glonass.

Baterie a výdrž: Stejné jako loni

iPhone 6 disponoval 1810mAh akumulátorem, iPhone 6s nabízí nižší kapacitu 1715 mAh. Původní iPhone 6 Plus má 2915mAh baterii, 6s Plus má 2750 mAh. Akumulátor se zmenšil kvůli tomu, aby bylo místo na Taptic Engine – čip, který se stará o „obsluhu“ 3D (Force) Touch technologie.

 

Apple na svých stránkách uvádí shodné hodnoty výdrže jako u loňské generace, a tyto hodnoty můžeme potvrdit. Podíl na tom, že výdrž zůstala stejná, byť se mírně snížila kapacita baterie, má především 64bitový čip Apple A9, který má sice vyšší výpočetní i grafický výkon, ale zároveň je ve spojení s iOS 9 energeticky úspornější. A jak jsme zmínili v úvodu, nepatrně lépe ve srovnávacích testech výdrže vychází čipy vyrobené společností TSMC.

Přesto kapacita baterie u menšího iPhonu není nijak oslnivá a rozhodně v tomto směru nečekejte žádné zázraky. V náročnějším provozu sice vydrží jeden pracovní den, ale často to bude velmi těsné. 1715mAh je zkrátka málo a majitelé iPhone 6s s tím musejí počítat. Vyzkoušeli jsme také přehrávání HD videa s maximální úrovní jasu – telefon se přihlásil o dobití po 4 hodinách a 50 minutách, což není nijak oslnivý výsledek a loňský iPhone 6 si vedl o něco lépe. Plné nabití z „nuly na sto“ trvá 2 hodiny a 15 minut.


Baterie v iPhonu 6s Plus (zdroj fotografie: iFixIt.com)

Větší bráška 6s Plus s 2750mAh baterií a pracovní den zvládne bez sebemenšího zavázání. V situacích, kdy iPhone 6s hlásil poslední jednoty procent baterie, mi u „pluska“ zůstávalo ještě okolo 30 – 40 % energie. Při přehrávání HD videa jsme se dostali na hodnotu 8 hodin a 30 minut. Plné nabití baterie zabere 2 hodiny a 45 minut. Rychlonabíjení, které umí konkurence s Androidem, by rozhodně přišlo vhod. Jak ale vidíte, nic takového se bohužel nekoná, a chuť si nechte zajít i na bezdrátové dobíjení.

Displej: Na 3D Touch si rychle zvyknete

Úhlopříčka a rozlišení zůstaly pro oba modely stejné: iPhone 6s disponuje 4,7″ panelem s rozlišením 750 x 1334 pixelů (326 ppi), větší verze iPhone 6s Plus nabídne 5,5″ displej s rozlišením 1080 x 1920 px (401 ppi). Svítivost panelu je500 cd/m2. Bohužel, ani v letošním roce jsme se nedočkali ochranného sklíčka ze syntetického safíru, nicméně Gorilla Glass 4. generace v tomto případě nahradilo odolnější ion-X sklo. Barevné podání IPS displeje je skvělé, stejně jako pozorovací úhly či čitelnost na venkovním sluníčku.

Apple díky technologii 3D Touch posunul možnosti ovládání telefonu na další úroveň. V tuto chvíli je předčasné soudit, zda tato technologie způsobí revoluci v ovládání podobně, jako tomu bylo u multi-touch, ale zatím se zdá, že rozhodně nejde o šlápnutí vedle. V redakci si myslíme, že příští rok podobnou technologii nabídnou i další velcí výrobci smartphonů.


Displeje většiny dnešních smartphonů jsou schopné zaznamenat jen pohyby prstů po ploše (osa X a Y). Jak již napovídá název, 3D Touch pracuje v prostoru, protože využívá údajů z osy Z. Principem se tato technologie blíží nejvíce klasické počítačové myši. Klasický dotyk plní funkci levého tlačítka, stisk bodu na displeji otevírá nabídku a jde o ekvivalent pravého tlačítka myši. Displej iPhonu 6s/Plus je schopen rozeznávat tři stavy – dotyk, lehký stisk a silný stisk. Respektive rozpoznat jich bude schopný mnohem více, ale systém iOS 9 umí vyhodnocovat tyto tři.


Opět se můžete těšit na věrné barvy a dobrou čitelnost ze všech pozorovacích úhlů

Vyšší tlak na panel dokáže vyvolat rychlou nabídku u aplikací či aktivovat další doprovodné funkce. Z počátku jste byli omezeni pouze na nástroje od Applu, ale vývojáři již stihli většinu známých aplikací aktualizovat a přidat jim podporu pro 3D Touch. Ostatně teď je především na vývojářích samotných, jak se s touto technologií poperou. A zajímavé bude i využití u herních titulů, kde hraní může dostat zcela nový rozměr. Prozatím lze 3D Touch využít například u her AG Drive, Magic Piano, AirCoaster, TouchFish či Badland (kompletní seznam naleznete zde).


Displej má velmi dobrou čitelnost na veknovním sluníčku

Výchozí úroveň citlivosti pro 3D Touch mi příliš nevyhovovala, na můj vkus bylo nutné na displej až příliš tlačit. V nastavení systému naštěstí lze citlivost upravit (více informací). Silnější doteky jsou pro lepší pocit z odezvy doprovázeny vibracemi a nemusíte se obávat, rozpoznání spolehlivě funguje i přes ochrannou fólii či tvrzeným sklem.

Praktické využití: Nebojte se přitlačit

A teď pár rychlých příkladů využití 3D Touch v praxi (další ukázky najdete v naší videorecenzi). Pokud například stisknete silněji ikonu Safari, objeví se nabídka s možností zobrazení záložek či otevření nového panelu. U Facebooku takto zase můžete napsat rychlý status, u Twitteru nový tweet a u Map se necháte odnavigovat domů. Ve výsledku 3D Touch šetří čas a především množství kliknutí na displej.

V případě, že prst silněji podržíte na některém z náhledů obrázků v Galerii, objeví se ve větší velikosti, případně se spustí animace u tzv. živých fotografií. Tahem prstu se pak lze dostat do nabídky pro sdílení či odeslání. V seznamu zpráv lze rychle zobrazit celou konverzaci či detail kontaktu.

V případě, že využíváte výchozí systémovou klávesnici v iOS 9, dostanete se při silném stisku kdekoliv v jejím prostoru do speciálního režimu, ve kterém lze pohybovat kurzorem v textu (ukázku opět najdete ve videorecenzi). U odkazů v Safari či e-mailovém klientu se při silnějším stisku objeví náhledy (nová www stránka, adresa, mapa…).

Důležité je, zejména v prvních dnech, nezapomenout, že v telefonu 3D Touch máte a opravdu jej používat. Setkal jsem se totiž s řadou uživatelů, kteří si po pár dnech používání na tuto technologii vůbec nevzpomněli. Jednoduše si na 3D Touch nezvykli a nechtělo se jim přecházet na odlišný způsob ovládání – raději zůstali věrní klasice. Ihned po uvedení iPhonů na trh na tom svůj podíl měl i nedostatečný počet podporovaných aplikací, ale dnes už je situace jiná a pokud si 3D Touch chcete zařadit mezi další ze způsobů ovládání, jednoduše s ním pracujte. Je to jen o zvyku.

Apple technologii pro rozpoznání síly doteku zřejmě opravdu věří. Jak jinak si lze vysvětlit všechny ty kompromisy – kvůli tzv. Taptic engine pro 3D Touch se totiž zvýšila hmotnost, nepatrně narostla tloušťka a ještě došlo ke snížení kapacity baterie.

Fotoaparát a záznam videa: Nezklame vás ani v šeru

Rozlišení hlavního fotoaparátu je u obou iPhonů 12 megapixelů a nechybí ani optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus) či duální True Tone přisvětlovací dioda. Příliš nerozumíme tomu, proč Apple u klasického modelu 6s opět vynechal optickou stabilizaci obrazu, stejně barbarského činu se totiž dopustil už loni u iPhone 6.

Při focení za denního světla rozdíly mezi oběma telefony prakticky nepoznáte, nicméně při záznamu videa či fotografování v horších světelných podmínkách už je přítomnost stabilizačního členu znát. Světelnost objektivu hlavního fotoaparátu je f/2.2, velikost pixelu je 1,22 mikronu. Panoramatické fotografie pořídíte až v rozlišení 63 megapixelů.

-

- - -
Tato sada fotografií byla pořízena iPhonem 6s Plus

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

- - -

Nové iPhony fotí skvěle. Za dobrého světla i v horších světelných podmínkách je kvalita nadprůměrná a v současné době se jedná o jedny z nejlépe fotících telefonů na trhu. Největším soupeřem je v tomto případě Samsung se svými modely z řady Galaxy S6, které také fotí na výbornou.

-

- - -

- - -
Tato sada fotografií byla pořízena iPhonem 6s bez optické stabilizace obrazu

- -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Kvůli absenci optické stabilizace občas u menšího iPhone 6s při focení v horších světelných podmínkách počítejte s mírně rozmazanými snímky. Eliminovat to můžete tím, že zabíranou scénu pro jistotu vyfotíte několikrát za sebou a pak vyberete ten nejlepší snímek.

-

Moc pěkné snímky se dají pořídit s aktivním HDR režimem. V nastavení lze vybrat, zda chcete ukládat pouze snímky s vysokým dynamickým rozsahem nebo i klasickou fotografii.

Galerie & video

iPhone 6s Plus vs. iPhone 6s: Srovnání kvality fotografií

 

 

 

  

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 

Kvalita nahrávaného videa je rovněž velmi dobrá a konečně jsme se dočkali podpory záznamu ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, které doplňuje Full HD při 30 a 60 fps, či slow-motion Full HD se 120 fps + HD video až při 240 fps. V případě, že se rozhodnete nahrávat ve 4K rozlišení, počítejte s tím, že minuta záznamu bude mít okolo 375 MB. U 64 a 128GB iPhonu na problém s nedostatkem volného místa hned tak nenarazíte, ale u 16GB se s hláškou o nedostatku volného místa budete setkávat velice často, zvláště když po prvním spuštění je volných jen 10,8 GB (více informací).

Video: iPhone 6s vs. iPhone 6s Plus

iPhone 6s & 6s Plus: Camera comparison

V ideálním případě tak do 16GB iPhonu uložíte zhruba 29 minut 4K videa, nicméně když k tomu připočítáte ještě další obsah a především aplikace a jejich data, hodnota se prudce sníží. I z tohoto důvodu doporučujeme připlatit za 64GB variantu, jelikož 16GB verze dnes nemá žádný smysl a příliš nerozumíme tomu, proč Apple raději neuvedl 32GB model.

Slow-motion video

iPhone 6s Plus: Slow-motion video (HD, 240 fps)

Živé fotografie vás budou bavit

Novinkou jsou také tzv. Živé fotografie, kdy se při focení uloží 1,5 vteřiny dlouhý záznam před a po pořízení snímku. Výsledkem je krátká animace se zvukem, která ale v podání Applu vypadá překvapivě dobře. V minulosti už s něčím podobným přišla například společnost HTC (Zoe), nicméně na telefonech tchaj-wanského výrobce se tahle funkce příliš neuchytila a ač jsem tomu sám nevěřil, na iPhonech je to mnohem zábavnější.

iPhone 6s & 6s Plus: Live Photos demo

Nehledejte za tím ale žádnou vědu, ve výsledku se jedná o třívteřinový .mov soubor s rozlišením 1440 x 1080 px doplněný .jpg fotografií s rozlišením 4032 x 3024 px (12Mpx), které systém iOS v Galerii složí do sebe. Jak to celé vypadá v praxi, prozradí následující video.

Na své si přijdou i selfiemaniaci

Dospěla také přední iSight kamera, která nyní disponuje rozlišením 5 megapixelů a poradí si také se záznamem videa v HD rozlišení. Světelnost objektivu je F/2.2. Ani v tomto případě nebudete kvalitou fotografií zklamání a obstojné výsledky čekejte i při pořizování selfie.

Někteří výrobci telefonů s Androidem, jako například Huawei (respektive Honor) nebo Lenovo, již představili první smartphony s přisvětlovací diodou na přední straně, která má pomoci právě při pořizování autoportrétů v horších světelných podmínkách.

Apple na to šel po svém a namísto další přisvětlovací diody vsadil na vlastní technologii s označením Retina Flash, která dokáže krátce rozsvítit displej nad běžnou maximální hodnotu, čímž dojde k osvětlení scény. Jelikož v redakci souběžně testujeme také Huawei Mate S (videorecenze), který má přisvětlovací diodu nad displejem, rozhodli jsme se jej zařadit do srovnání.

Z přiložené fotografie je zřejmé, že přisvětlovací dioda funguje jako lepší zdroj světla a objekty snímané ze stejné vzdálenosti jsou mnohem lépe osvícené. Retina Flash takový výkon nemá, ale přesto se Apple za výsledek nemusí stydět.

iPhone 6s a iPhone 6s Plus patří mezi jedny z nejlépe fotících smartphonů na trhu. Směle se mohou srovnávat například se Samsungem Galaxy S6 edge+, který rovněž podává špičkové výsledky, stejně jako další modely z již avizované řady Galaxy S6. Apple letos konečně dotáhl konkurenci a nabídl 4K video ve velmi slušné kvalitě.

Oba dva modely podávají špičkové výsledky nejen za dobrého světla, ale i v šeru. V prvním případě nepoznáte rozdíl, v šeru se však u menšího iPhonu kvůli absenci OIS můžete setkat s větším množstvím rozmazaných fotografií, míra šumu ale u obou zástupců řady 6s zůstává shodná. Rozdíly jsou výrazné i ve srovnání s loňskými iPhony – snímky jsou ostřejší, s věrohodnějšími barvami a především s výrazně menším množstvím šumu. Aby také ne, když si za ně Apple nechá řádně zaplatit.

Závěrečné hodnocení

„eskové“ modely iPhonů většinou nepřinášejí žádné výraznější změny v oblasti designu a skoro by se mohlo zdát, že je Apple vydává tak nějak z nutnosti, ale pokud se na letošní novinky podíváme pozorněji, zjistíme, že změn se odehrálo opravdu hodně. Nepoznáte je však na první pohled, ale až při používání.

Za velmi povedený můžeme označit použitý čip Apple A9, který disponuje velmi vysokým výkonem, ale zároveň není energeticky nijak extrémně náročný, i když majitelé iPhone 6s zřejmě s výdrží budou občas zápasit. To je ale dáno hlavně malou kapacitou akumulátoru.

V případě, že si koupíte Silver, Gold či Space Gray variantu, nikdo pravděpodobně nepozná, že v ruce držíte „eskovou“ verzi. Jasně patrné je to až se čtvrtou, zcela novou Rose Gold barvou, která se ale hodí spíše k něžnému pohlaví, i když první statistiky ukazují, že je o ni zájem i mezi muži.

 

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

16 GB 21 190 Kč 24 390 Kč
64 GB 24 390 Kč 27 590 Kč
128 GB 27 590 Kč 30 790 Kč

Letošní modely mají díky nové slitině hliníku výrazně pevné tělo, takže už nehrozí ono pověstně ohýbání, kterým trpěly první série loňských iPhonů. Hodně si Apple slibuje od technologie 3D Touch, která by se v příštím roce mohla stát standardem i u dalších konkurenčních smartphonů. Apple byl ale první, komu se telefon schopný rozpoznat sílu doteku na displeji, povedlo uvést na trh. Na 3D Touch je potřeba si chvíli zvykat, ale jakmile se ji naučíte využívat, přijde vám ovládání systému „pod tlakem“ celkem přirozené.


iPhone 6s & iPhone 6s Plus ve všech barevných variantách

Povedený je také fotoaparát a to nejen ten hlavní, ale i ten na přední straně. „Eskové“ iPhony umějí fotit a dobře vypadá také video. Jako celek iPhone 6s a iPhone 6s Plus působí skvěle a stejně tak se i používá. Největší překážkou je ale cena, která začíná na 21 190 Kč u základního 16GB modelu. Ten navíc považujeme tak trochu za zbytečný, protože volné paměti je opravdu málo a rozhodně je tedy lepší si připlatit na 64GB verzi. A to už jsme na 24 390 Kč u iPhone 6s, nebo dokonce na 27 590 Kč u většího „pluska“.

Vyplatí se přejít?

V případě, že jste majitelem loňské generace (recenze), určitě jste si položili otázku, zda se vyplatí upgradovat na novější model. Jestliže neřešíte finance, pak už jej pravděpodobně dávno máte, a nebo o objednávce alespoň přemýšlíte. Ostatně rychlejší procesor, více paměti RAM, kvalitnější fotoaparát, pevnější konstrukce a technologie 3D jsou celkem výrazné argumenty pro obměnu.

 

Řadíte-li se naopak mezi uživatele, kteří za každou cenu nemusí mít to nejnovější, klidně můžete ještě rok počkat na iPhone 7, protože do té doby vám loňský model bezpečně poslouží a vy ušetříte.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku