Domů » Recenze » Recenze Huawei Ascend Mate 7: Šestipalcový velikán se čtečkou otisků na zádech

Recenze Huawei Ascend Mate 7: Šestipalcový velikán se čtečkou otisků na zádech

Huawei brzy uvede na trh další tabletofon řady Ascend Mate, který zaujme především 6″ displejem a pevným hliníkovým tělem. Pro zájemce o podobný typ zařízení se bezesporu jedna o jednoho nejžhavějších kandidátů, jaký je ale v praxi?

Existuje poměrně početná skupina uživatelů, která vyžaduje od svého smartphonu co největší displej, ale současně také přiměřenou mobilitu. Právě pro ně jsou určena zařízení z kategorie tabletofonů, která je v současnosti na vzestupu a nyní obdržela dalšího zajímavého zástupce v podobě modelu Ascend Mate 7.

Jeho obrazovka má úhlopříčku šest palců a je tudíž jasné, že o kompaktní telefon se rozhodně nejedná. Je tak potřeba počítat s kompromisy v otázce ergonomie, odměnou vám ale bude prostorný fullHD displej, na němž můžete pohodlně brouzdat po internetu, sledovat filmy či v neposlední řadě hrát hry. A také skvělá výdrž baterie.

    

S procesory vlastní výroby Huawei konečně dotáhlo na konkurenci a použitý osmijádrový Kirin 925 je pro ni důstojným soupeřem. V neposlední řadě potěší také skvěle fungující čtečka otisků prstů. Huawei Ascend Mate 7 by se měl na českém trhu objevit v průběhu října za doporučenou koncovou cenu 12 990 Kč včetně DPH, což je ve srovnání s jeho největšími rivaly – iPhonem 6 Plus a Samsungem Galaxy Note 4 částka velice příjemná, a přitom oproti nim tenhle kousek od Huawei nijak výrazně nestrádá.

Klady

 • hliníkové tělo, výborné dílenské zpracování
 • skvělý displej
 • dobře fungující čtečka otisků prstů
 • slušná hardwarová výbava
 • malý rámeček okolo displeje
 • nadprůměrná výdrž baterie
 • zvládne dobíjet další zařízení
 • kvalita fotografií, 5Mpx přední kamerka
 • sympatická cena

Zápory

 • větší rozměry a hmotnost
 • drobné záseky při používání systému
 • vystouplá čočka fotoaparátu
 • kvalita fotografií v horších světelných podmínkách

Obsah balení

Elegantní černá krabička je rozdělena na dvě poloviny. V jedné naleznete krabičku s nezbytným manuálem a sponkou na vysunutí šuplíčků pro microSIM & microSD kartu. V té sousední je poté v kartonové vaničce uložen samotný telefon a pod ním naleznete menší krabičku s příslušenstvím. To tvoří nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a pecková sluchátka, která lze využívat také pro telefonování.

Škoda, že se výrobce trochu neplácl přes kapsu a nepřidal k zařízení lepší sluchátka, jednoduché pecky totiž podáním zvuku doopravdy neoslní a hodí se maximálně pro účely telefonování. Pochvalu naopak Huawei zaslouží za fólii, která je už z výroby nalepena na displeji a dobře jej chrání proti škrábancům.

 

Konstrukce a design: Hliníkový obr

To první co vás na Ascendu Mate 7 zaujme je samozřejmě velikost. Jste-li zvyklí na pětipalcový smartphone, rozdíl poznáte okamžitě, pokud ale běžně používáte ještě menší zařízení, pak zažijete šok. Na druhou stranu, je jasné, že Huawei tímto přístrojem nemíří na uživatele vyžadující kompaktní přístroj, nýbrž na ty, pro které je velký displej zásadním požadavkem.

Výrobce tak můžeme pochválit, jelikož udělal vskutku maximum pro to, aby byl Ascend Mate 7 co nejmenší. Okraje okolo displeje jsou minimální (pokrývá 83 % přední strany) a tloušťka 7,9 mm také spadá k nejlepším v kategorii.

  

Rozměry, hmotnost a velikost displeje (srovnání s konkurenty):

 • Huawei Ascend Mate 7: 6″ full HD displej, 157 x 81 x 7,9 mm, 185 gramů
 • Apple iPhone 6 Plus: 5,5″ full HD displej, 158,1 x 77,8 x 7,1, 176 gramů
 • Samsung Galaxy Note 4: 5,7″ quad HD displej, 153,5 x 78,6 x 8,5 mm, 176 gramů

S ergonomií je to složité. Je jasné, že úchop u takto obřího zařízení prostě nemůže být úplně ideální a tak i přesto, že občas je zacházení s Mate 7 vskutku obtížné, nemůžeme výrobci nic moc vytýkat. Tlačítka pro ovládání hlasitosti a odemykání jsou správně umístěna, na čtečku otisků prstů dosáhnete ukazováčkem taktéž výtečně a díky nízké tloušťce je úchop relativně jistý.

  

Zastavme se ještě u designu. Huawei se občas nepokrytě inspiruje u některého z konkurenčních výrobců a Ascend Mate 7 není výjimkou – podobnost s HTC One Max (recenze) je totiž vskutku patrná. Horní a spodní okraj přední strany je dosti výrazný (nikoliv velikostí, nýbrž provedením), zadní strana je taktéž hliníková a fotoaparát se čtečkou jsou umístěny naprosto totožně, jako u zmiňovaného tabletofonu od HTC. Na stranu druhou, o kopii jedna ku jedné se rozhodně nejedná a pokud tento fakt pomineme, pak můžeme zařízení z hlediska vzhledu ohodnotit kladně.

  

Zádům dominuje broušený hliník a přední strana je poté zakryta ochranným sklíčkem Gorilla Glass. Konstrukce je pevná a až na drobný „zub“ u kratších okrajů na zádech a bocích nenaleznete žádné nedokonalosti.  Na levém boku naleznete dva šuplíčky, z nichž jeden je určen pro microSIM kartu a druhý pro kartu paměťovou. U varianty pro čínský trh jej lze využít také k uložení druhé SIM ve formátu nanoSIM, evropská verze nicméně není pro práci se dvěma SIM kartami připravena.

  

Čtečka otisků prstů

Díky dobrému umístění, kdy na senzor perfektně dosáhnete ukazováčkem při standardním úchopu na výšku, je čtečka otisků prstů vskutku pohodlným způsobem, jak Ascend Mate 7 odemknout. Stačí přiložit prst, jehož otisk jste uložili v nastavení čtečky (může jich být i více – třeba pro levou a pravou ruku) a zařízení jej téměř okamžitě zaregistruje a je připraveno k použití. Čtečka funguje opravdu dobře a povětšinou se vám celý úkon podaří na první pokus.

  

Někdy se bohužel stane, že telefon sice zaregistruje přiložení, avšak obrazovka se rozsvítí až po několika vteřinách, naštěstí se ale nejedná o příliš častý jev a očekáváme, že výrobce tento drobný lag odstraní v některé z dalších softwarových aktualizací. Při nastavování je také potřeba pro všechny případy nastavit záložní PIN – po případ, že by otisk nebyl rozpoznán. Během recenzování jsme ho ovšem ani jednou neměli potřebu zadávat. Čtečku můžete využít také jako alternativní spoušť fotoaparátu; pro běžné focení nám to příliš užitečné nepřišlo, při focení selfies naopak tohle řešení přijde vhod.

Displej: Prostorných šest palců

Obrazovka nabídne vskutku enormní úhlopříčku šest palců, výrobce ovšem nesáhl po quad HD panelu, ale použil displej s rozlišením full HD. Výsledná jemnost tak činí 368 ppi a to je stále velmi slušná hodina. IPS panel nabídne příjemný obraz s věrnými barvami a čitelnost na přímém světle je taktéž bezproblémová. Výborné jsou také pozorovací úhly.

  

Opomenuta samozřejmě nebyla automatická regulace jasu, někdy ovšem nastavovala nižší hodnotu, než by se v aktuální situaci hodilo. Vzhledem k ploše displeje je zřejmé, že ovládání jednou rukou zde příliš využitelné nebude, a kvůli větším rozměrům a hmotnosti to ani nedoporučujeme – hrozí totiž, že by vám zařízení mohlo vypadnout z ruky.

Hardware a zvuk: Za konkurencí už nezaostává

Uvnitř Ascendu Mate 7 se skrývá osmijádrový procesor vlastní výroby HiSilicon Kirin 925. Ten nabídne čtyři jádra Cortex-A15 taktovaná na 1,8 GHz a čtyři Cortex-A7, jež běží na frekvenci 1,3 GHz. Zařízení podle potřeby využívá jednu či druhou polovinu a v důsledku toho šetří u nenáročných úkonů baterii. Samozřejmostí jsou 2 GB operační paměti RAM, které doplňuje ještě 16GB interní úložiště; pro vaše potřeby zůstane při prvním spuštění volných 11,34 GB.

 
Srovnání s iPhone 6 Plus a Samsungem Galaxy S5

U některých starších high-endů od Huawei procesory oproti konkurenci zaostávaly, v případě Ascendu Mate 7 je ale situace jiná. Zařízení si bez problému poradí i s nejnáročnějšími úkony včetně her, jako třeba Asphalt 8 nebo Dead Trigger 2. Výše uvedené potvrzují také výsledky v benchmarcích, kde se Huawei může měřit s čipy jako Qualcomm Snapdragon 805 nebo NVidia Tegra K1.

 • 3DMark Unlimited: 13 568 bodů
 • AnTuTu: 42 124 bodů

Zvukový výstup nabídne solidní a vyrovnané podání, pokud tak sluchátka z balení nahradíte nějakými lepšími, dočkáte se vyváženého a čistého projevu. Horší už je to s reproduktorem na zadní straně – ten má poměrně plechové podání a s vyšší hlasitostí navíc přijde znatelné zkreslení. V žádném případě jej nicméně nepřeslechnete a pro nouzový poslech postačí, celkově ale spadá spíše do průměru.

Baterie a výdrž: Špička v oboru

Do velkého těla velkou baterii – právě takhle uvažovali inženýři v Huawei a testování ukázalo, že šlo o správnou cestu. Akumulátor nabídne kapacitu 4100 mAh a na výdrži se to příjemně odrazilo. Při běžném používání, které zahrnuje hodinu a půl prohlížení internetu střídavě přes WiFi/LTE (obojí je puštěno celý den), automatický jas displeje, asi 100 minut poslouchání hudby a několik hovorů a SMS, telefon vydržel dva dny s tím, že byl první z nich vypojen z nabíječky v šest ráno a druhý večer stále ukazoval 20 % baterie. Pokud se tak trochu uskromníte, dostanete se bez problémů na tři dny, a budete-li naopak z Ascendu Mate 7 ždímat maximum, stále jeden celý den vydrží.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy bylo ve smyčce přehráváno HD video s maximálním jasem a poloviční hlasitosti vedenou do sluchátek. V telefonu nebyla SIM karta, avšak byl připojen na WiFi a synchronizace byla aktivní. Ze sta procent na nulu to Huawei trvalo úctyhodných 9 hodin a 10 minut, což jen potvrzuje výše uvedené.

Systém & bonusový software: Nadstavba Emotion UI dospěla

Výrobce opět vsadil na Android v kombinaci se svou nadstavbou Emotion UI, oproti dřívějšku ovšem doznala změn. Nezměnil se koncept, kdy chybí nabídka aplikací a veškeří zástupci jsou přidávání rovnou na plochy. Těch může být až devět, ikony je nicméně možno sdružovat do složek a místa tak bude vždy dostatek.

 

Telefon standardně odemknete přejetím prstem po displeji, přičemž ze zamykací obrazovky můžete také rychle spustit fotoaparát. Čtečka otisků prstů však není na zádech jen pro parádu a můžete tak samozřejmě nastavit odblokování pomocí ní. V takovém případě pouze stačí přiložit prst a dojde k odemčení telefonu. Pro všechny případy je třeba nastavit také záložní PIN, který poté můžete kdykoliv využít jako alternativu.

Notifikační lišta je tradičně rozdělena na dvě záložky – na první z nich naleznete samotná oznámení, druhá poté obsahuje přepínače a lištu pro nastavení jasu. U té se ještě na chvíli zastavíme, jelikož několik položek zde obsažených by bylo škoda přehlédnout.

 

Uživatelské rozhraní pro jednu ruku je v případě šestipalcového displeje vskutku praktická věc. Posune totiž kontextové klávesy na jednu stranu displeje a to samé učiní také s klávesnicí, základní úkony tak s telefonem zvládnete i bez zapojení obou rukou. Plovoucí tlačítko je nenápadná ikona, kterou se můžete umístit kamkoliv na okraj obrazovky a posléze skrz ni provádět nejrůznější úkony, jako je třeba vyčištění operační paměti a uzamknutí telefonu.

 

U HTC se výrobce neinspiroval jen v otázce některých designových prvků, ale také u vybraných částí prostředí či nabídky nastavení. To je velmi podobné jako u HTC Sense, avšak je rozděleno na část s nejpoužívanějšími položkami a poté seznam všech nabídek roztříděných do několika sekcí. Příjemnou drobností je funkce, kdy podržením tlačítka multitaskingu přepnete na poslední spuštění aplikaci – jedná se o stejnou věc, jako když na počítači s Windows použijete obligátní zkratku Alt + Tab.

Zařízením od Huawei často vytýkáme nedokonalou optimalizaci systému,  Ascend Mate 7 však konečně přináší v této oblasti zlepšení. Za normálních okolností je prostředí plynulé, animace více či méně svižné a i náročnější úkony zařízení zvládá bez potíží. Občas se nějaká nabídka načítá trochu déle, patrné to je třeba u multitaskingu (většinou se náhledy spuštěných aplikací načítají rychle, ale někdy se systém zhruba na 1,5 vteřiny zapřemýšlí), a rozhodně by tak výrobce neměl usínat na vavřínech; zlepšení oproti dřívějšku je nicméně vskutku znatelné.

 

Nad rámec standardu je přítomno několik bonusových aplikací. Praktický Správce souborů vám umožní pohodlně pracovat se soubory a dělat si pořádek v úložišti. Můžete jimi procházet buď podle druhu nebo standardně po složkách. Správce telefonu pro změnu umožní čistit soubory cache a spravovat paměť RAM, nechybí ale ani další možnosti jako blokování vybraných kontaktů, režim šetřící baterii či správce oznámení, v němž můžete jednotlivým aplikacím povolit nebo naopak zakázat notifikace.

 

K dispozici je plnohodnotný kancelářský balík Polaris Office 4.0, s jehož pomocí můžete číst, editovat a vytvářet dokumenty, tabulkové soubory či prezentace. Vzhledem k velikosti displeje už se dá uvažovat i o tom, že v nouzi Ascend Mate 7 poslouží jako pracovní nástroj. K dispozici je také jednoduchý a přehledný Poznámkový blok.

Telefonování, zprávy a organizace

Vše pro telefonování a zasílání SMS zpráv naleznete v jedné aplikaci rozdělené do trojice záložek. První z nich obsahuje číselník a výpis hovorů, druhá seznam kontaktů a třetí SMS rozdělené do konverzací. Pro psaní můžete využít buď standardní Google klávesnici, nebo Swype, jenž podporuje psaní tahem a obsahuje také český slovník. Na velkém displeji se píše výtečně a překlepů budete dělat výrazně méně, než na menším zařízení. V případě potřeby lze zařízení přetočit a využívat pro psaní landscape režimu (naležato). Při samotném telefonování jsme nenarazili na žádný problém – sluchátko je dostatečně hlasité i v hlučnějším prostředí a žádné stížnosti se neozvaly ani z protistrany.

 

Vestavěný Kalendář umí prohlížet události po dnech, týdnech, měsících, letech či jako seznam. K jednotlivým položkám lze přidat různé doplňující údaje, jako třeba místo či podrobnější popis. Nechybí také možnost opakování, vícero upozornění a synchronizace s Google účtem nebo Exchange.

 

V aplikaci Hodiny naleznete stopky, časovač a možnost sledovat světový čas. Nejdůležitější položkou jsou ovšem budíky. U těch můžete nastavit opakování, hlasitost či přidat štítek, nechybí také možnost nastavit chování bočních tlačítek či doby odložení. Ani v této oblasti tak nic podstatného nechybí.

 

Na závěr bych se rád zmínil o designu samotného prostředí – místy je patrná inspirace u vybraných konkurentů, nicméně Huawei konečně sladilo všechny nabídky a zjednodušilo různé prvky natolik, že výsledek působí relativně jednoduše, ale současně elegantně a hned tak nezestárne. I v této oblasti tak výrobce zasluhuje pochvalu. V případě, že by vám výchozí vzhled prostředí nevyhovoval, můžete si z nabídky Témata vybrat jiný.

Multimédia

Vestavěný hudební přehrávač nabídne minimalistické, avšak velmi vydařené a přehledné prostředí. Skladby lze procházet podle interpretů, alb či složek, což může v některých situacích být nadmíru praktické. Inspirace u Applu je patrná při otočení přehrávací obrazovky na bok – objeví se před vámi jednotlivé obrázky alb, které můžete tahem do stran procházet. Vypadá to vskutku dobře a přidává to na dobrém dojmu z prostředí.

 

K dispozici je softwarové vylepšení zvuku dts, s nímž se trochu zvedne basová složka a zvýrazní prostorový efekt. Záleží na osobních preferencích, celkově ale můžeme zvukový výstup zhodnotit jen a pouze kladně, byť jako MP3 přehrávač umí Ascend Mate 7 být kvůli své velikosti i poněkud nepraktický. Chybí bohužel grafický ekvalizér, což lze vyřešit pouze sáhnutím po alternativním přehrávači z Obchodu Play.

 

V galerii lze jednotlivé soubory procházet buď podle času pořízení, nebo tradičněji po složkách. Žádné pokročilejší funkce nejsou k dispozici, nicméně většině uživatelů základní funkčnost postačí. Důležité je, že prostředí je naprosto přehledné a smysluplně uspořádané. Přehrávač videa nabídne vskutku jen tu nejzákladnější funkčnost a neporadí si ani s titulky – v tomto případě tak rovnou doporučujeme nahradit jej některou z dostupných alternativ, jako je například osvědčený MX Player.

Konektivita & prohlížení internetu: Plná výbava

Huawei v otázce konektivity neopomnělo opravdu nic. K dispozici je samozřejmě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE. Přítomno je NFC, stejně tak se dostalo na LTE, které jsme po Praze využívali vskutku často. Telefon umí pracovat s GPS i GLONASS signálem a citlivost určování polohy je u Huawei již tradičně výborná. Využití jako navigace tak i díky skvělé výdrži baterie dává smysl.

Zajímavým prvkem je hned dvojice antén – jedna ve spodní části telefonu a jedna v horní. Zařízení mezi nimi přepíná podle toho, jak jej držíte a tím zabraňuje problému, kdy je kvůli úchopu zhoršen příjem signálu.

 

K brouzdání po internetu poslouží vestavěný prohlížeč, který nabídne širokou paletu funkcí a současně přívětivé prostředí. Jeho rychlost je solidní, a to ať už při načítání, tak i při pohybu po jednotlivých stránkách. K dispozici jsou záložky, anonymní režim či možnost uložit web k přečtení offline.

Fotoaparát a video: Nadprůměrných třináct megapixelů

K dispozici je fotoaparát s rozlišením 13 Mpx, který za dobrého světla podává vskutku obstojné výsledky. Snímky jsou ostré, nabídnou věrné barevné podání a pokud nejsou na snímané scéně příliš vysoké výkyvy světla, pak nelze takřka nic vytknout. Za horších podmínek jde ovšem kvalita výrazně dolů a mimo slabší ostrost je patrný také šum. Celkově ovšem můžeme fotografické schopnosti Ascendu Mate 7 pochválit a s konkurencí si v ničem nezadá.

 

Situace je obdobná také u videa zaznamenávaného maximálně ve full HD rozlišení při 30 fps. I tentokrát si zaslouží plusové body za dobré barevné podání a skvělá je rovněž rychlost přeostřování. Na poměry telefonů je solidní také nahrávaný zvuk, který nezní vyloženě špatně ani při přehrání na počítači.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení/stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Prostředí fotoaparátu působí na první pohled stroze, ukrývá nicméně spoustu zajímavých funkcí. Mimo standardní snímky můžete pořizovat také panoramata, HDR či zaznamenat sérií fotografií a z nich poté jednoduše vybrat ty nejlepší. Zajímavou možností je využití čtečky otisků prstů jako spouště, nechybí zde také zachycení úsměvů či možnost sledovat vybraný objekt, na nějž bude zařízení průběžně ostřit.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení/stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Praktická je možnost vypnout zvuk spouště a k jednotlivým snímkům můžete přidávat také údaje o místě pořízení. Manuální nastavení expozičního času chybí, můžete si zvolit alespoň ISO či vyvážení bílé. Na hardwarovou spoušť výrobce bohužel zapomněl, částečnou náhradou je možnost k tomuto účelu využívat ovladač hlasitosti.

Konkurence

Mezi konkurenty můžeme zařadit již ne úplně aktuální, avšak i na dnešní poměry výborně vybavený Samsung Galaxy Note 3 (recenze). Ten má sice o 0,3 palce menší obrazovku, stále však dostatečně velkou i na kategorii tabletofonů. Nabídne obdobně výkonný hardware i srovnatelný fotoaparát a výhodou je o cca 20 gramů nižší hmotnost. Oproti Huawei je výhodou stylus a některé vychytávky systému, jako třeba rozdělení obrazovky na dvě části. Cena je ovšem vyšší o nějakých 1500 Kč a v otázce výdrže baterie je Ascend Mate 7 jasným vítězem.

 

Zajímavou alternativou je i LG G3 (recenze). V jeho případě je obrazovka menší o půl palce, přítomno je ovšem QHD rozlišení a obraz je tak vskutku bezkonkurenční. Z hlediska hardwaru jsou obě zařízení srovnatelná, LG ovšem vede v otázce ceny, kdy za 16GB variantu zaplatíte o nějakých 600 Kč méně. Pro někoho mohou výhodu představovat také znatelně menší rozměry a s nimi související nižší hmotnost.

 

Dalším soupeřem je OnePlus One (recenze). I v jeho případě je obrazovka o půl palce menší, z hlediska rozměrů na tom bohužel není o mnoho lépe. Nabídne ovšem špičkový hardware a také populární ROM CyanogenMod s prvotřídní podporou a pravidelnými aktualizacemi. Mimo to jsou obě zařízení srovnatelná, OnePlus One nicméně boduje cenou, která nepřesáhne 10 000 Kč.

 

Posledním zmíněným konkurentem je Nokia Lumia 1520 (recenze). Ta dostala taktéž do vínku šestipalcovou obrazovku s FullHD rozlišením, podstatný rozdíl je ovšem v operačním systému – Nokia samozřejmě místo Androidu využívá Windows Phone 8.1. Jeho hlavní výhodou je špičková optimalizace, Android zase vede z hlediska nabídky aplikací, ve finále ale půjde především o osobní preference. Lumia boduje špičkovým fotoaparátem, s rozměry a hmotností je na tom ovšem ještě hůře, než Huawei a to už může být na překážku. Cena je vyšší o cca 1000 Kč.

Závěr: To nejlepší a největší od Huawei

Ascend Mate 7 v nás zanechal vskutku pozitivní dojmy a je toho jen málo, co bychom mu mohli vytknout. Překážkou samozřejmě mohou být rozměry, to je ovšem daň za vydařený šestipalcový displej. A kdo prahne pro velkém zařízení, pravděpodobně se s větší velikostí smíří. Potěšila nás naopak skvělá výdrž baterie, citlivá a dobře funkční čtečka otisků prstů či špičkový hardware a kvalitně zpracované tenké tělo.

Prvotřídní je také konektivita a potěšilo nás, že výrobce zapracoval na své nadstavbě, která nyní lépe vypadá a je také rychlejší. Pokud hledáte smartphone s co největším displejem, za 12 990 Kč je Ascend Mate 7 jednou z nejlepších voleb a směle se může měřit s iPhonem 6 Plus či Samsungem Galaxy Note 4, kteří jsou s cenou o několik úrovní výše. Huawei se tento model zkrátka povedl a výraznější chyby se na něm hledají opravdu těžko.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.