Recenze HTC 10: Návrat mezi elitu

Loňský rok pro HTC mezi high-endovými modely nepřinesl příliš uspokojivé výsledky. Nadějně vyhlíženící model One M9 (recenze) nenabízel oproti předchůdci žádná zásadní vylepšení, cenu však výrobce nastavil o několik tisícikorun výše. Tentýž den vypustil svou novou vlajkovou loď také Samsung; Galaxy S6 (recenze) však přinášel oproti předloňským modelům značná vylepšení a byl proto za stejné peníze mnohem zajímavější.

Verdikty recenzentů i následné prodeje výše uvedenému odpovídaly a tchajwanský výrobce se tak dostal do nelehké situace. Tentokrát proto musel přijít s něčím o poznání zajímavějším a výsledkem jeho snažení je nové HTC 10.

HTC 10 se u nás bude prodávat ve dvou barvách – stříbrné a tmavě šedé

Novinek je zde opravdu hodně nemálo a s klidným svědomím mohu napsat, že je to nejlepší telefon, jaký kdy tchajwanský gigant vyrobil. Proměnou prošel fotoaparát, který nyní nabídne 12 Mpx za využití technologie ultrapixelů v kombinaci s laserovým ostřením a optickou stabilizací. Tu mimochodem najdete i u přední kamerky, která rovněž fotí nadprůměrně. Výrazně lepší je také hardware v čele s procesorem Snapdragon 820 a výrobce také zapracoval na optimalizaci správy napájení, což se pozitivně projevilo na celkové výdrži.

HTC_10_4

HTC zatím ještě oficiálně nestanovilo cenu pro český trh, nicméně podle našich informací by se měla pohybovat okolo 20 490 Kč, což rozhodně není málo a novinka to mezi top modely konkurenčních výrobců rozhodně nebude mít jednoduché. Dokáže si „desítka“ od HTC získat vaši pozornost?

Videorecenze

Obsah balení

Elegantní bílá krabička vám po sejmutí víka odhalí telefon v plastové vaničce, po jejímž odkrytí se dostanete k příslušenství. To sestává z nabíječky podporující rychlé nabíjení, která je rozdělena na adaptér do zásuvky a USB-A -> USB-C konektor, a špuntová sluchátka běžné kvality. Nám české zastoupení místo standardních sluchátek přibalilo sluchátka Hi-Res, jež budou na našem trhu v prodeji za cenu okolo dvou tisíc korun.

Na těch si výrobce dal skutečně záležet a v kombinaci s 24bitovým zvukovým převodníkem se dočkáte čistého a plného projevu, který nabízí vyrovnané podání všech složek, na své si navíc přijdou i milovníci výraznějších basů a celkově Hi-Res sluchátka hrají opravdu špičkově. Díky možnostem přizpůsobení zvuku v telefonu si však na své přijde takřka každý. Jen škoda, že je zákazníci rovnou nenajdou v základním balení.

Konstrukce a design: Vybroušený téměř k dokonalosti

HTC si na kvalitě konstrukce svých vlajkových lodí vždy nechávalo záležet a model 10 tuto tradici dodržuje. Opět jsme se dočkali hliníkového těla s plastovými předěly antén u horního a spodního okraje, tentokrát je však novinka podél okrajů příjemně zkosená, což přispívá k lepší ergonomii. I přes větší rozměry se telefon v ruce drží dobře.

Přední strana je tentokrát kompletně celá chráněna sklem Gorilla Glass 4, jelikož dolní reproduktor BoomSound, který se stará o basovou složku, se přesunul na spodní hranu vedle USB-C konektoru. Zařízení je tak v důsledku toho poněkud tuctovější a oproti předchůdcům při pohledu zpředu nepůsobí tak hodnotně, to však platí jen do chvíle, než jej uchopíte do ruky.

Zpracování je totiž tradičně naprosto perfektní. Vše lícuje na jedničku, nikde nic nevrže a boční tlačítka mají jistý stisk. HTC se chlubí tím, že telefon nabídne oproti konkurentům zvýšenou odolnost a měl by tak do určité míry odolat pádům či jiným nešťastným příhodám. Nicméně pokud se vám telefon během nechtěného pádu poničí, případně dojde k poškození displeje, krytí v rámci záruky se na to samozřejmě vztahovat nebude. A asi vám nemusíme připomínat, že na hliníkové konstrukci může každý nešťastný pád „do tvrdého“ zanechat ošklivé škrábance.

HTC nikdy úplně nedbalo na to, aby jeho vlajkové modely byly těmi nejkompaktnějšími v kategorii a nejinak je tomu i u modelu 10, který je na smartphone s 5,2palcovým displejem mírně obézní. Rozměry činí 145,9 x 71,9 x 9 mm, ručička váhy se poté zastavila na 161 gramech.

Nejde zrovna o nejnižší čísla, na druhou stranu, jde o daň za bytelné zpracování a nutno také dodat, že v otázce využití plochy přední strany se výrobce stále zlepšil. Za zmínku zde stojí přesunutí kontextových tlačítek pod displej. Všechna tři jsou softwarová, prostřední slouží zároveň jako čtečka otisků prstů. Ta reaguje zcela bleskově a přesnost čtení je taktéž prvotřídní, na její používání si tak zvyknete rychle.

Čtečka otisků prstů se u HTC 10 povedla

Abyste telefon odemknuli otiskem, není nutné mačkat žádné tlačítko (středová klávesa navíc není mechanická), ale vystačíte si pouze s přiložením prstu. „Desítka“ je tak poměrně velký a těžký kus hardwaru, odvděčí se vám za to ale bezchybným zpracováním a obstojnou výdrží, což je u smartphonu za podobné peníze nedocenitelné. Jen škoda, že tělo neposkytuje vyšší stupeň voděodolnosti; telefon splňuje pouze stupeň krytí IP53, což je částečná odolnost vůči stříkající vodě.

Displej: Tradičně prvotřídní

Kvalita obrazovek patřila u top modelů od HTC vždy ke špičce a letošní novinka tuto tezi potvrzuje. Super LCD 5 panel o velikosti 5,2 palce dává v kombinaci s Quad HD rozlišením 1440 x 2560 px výslednou jemnost 565 pixelů na palec, což v praxi znamená, že jednotlivé pixely nemáte nejmenší šanci pouhým okem rozeznat a obraz je krásně hladký a ostrý.

img05

Podání barev je velice věrné a ačkoliv nejsou natolik syté jako u Samsungu, přívlastek mdlé v souvislosti s nimi stále nepřipadá v úvahu, naopak – ve srovnáních s předchůdci jsou barvy mnohem více saturované a Super LCD 5 se svým barevným podáním celkem slušně přiblížil k Super AMOLED panelům. V nastavení lze navíc vybírat z několika barevných profilů, takže by si měl každý přijít na své.

O ochranu displeje se stará krycí sklíčko Gorilla Glass 4. Nechybí samozřejmě automatická regulace jasu, jež funguje naprosto bezchybně. Nejnižší hodnota je dostatečně nízká i na používání za tmy, nejvyšší naopak umožní číst obsah i na přímém sluníčku.

Hardware a zvuk: Našlapaný hudebník

Nikoho asi nepřekvapí, že se v útrobách zařízení ukrývá aktuální špička na poli hardwaru. Jmenovitě jde o 64bitový quad-core čip Qualcomm Snapdragon 820 (2 + 2 jádra, 2,2 GHz) doplněný o grafický akcelerátor Adreno 530 a 4GB operační paměť.

To v praxi znamená dostatek výkonu na všechny myslitelné činnosti, ať už je to hraní graficky náročných her či zpracovávání 4K videa. Qualcomm se také poučil z dob minulých a zahřívání telefonu je v zátěži minimální. Za zmínku zde stojí skutečnost, že v rámci úspory energie umí telefon skrze aplikaci Boost+ při hraní náročných her přepnout na Full HD rozlišení.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu

K dispozici je také 32GB integrovaná paměť, z níž je pro uživatele dostupných 23,4 GB. Nechybí naštěstí slot pro paměťové karty microSD a to až do kapacity 200 GB. Pro lepší představu o výkonu jsme jej ověřili prostřednictvím několika benchmarků, a to s těmito výsledky:

 • AnTuTu: 135 339 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 27 216 bodů
 • Basemark OS II: 1 882 bodů

HTC si u novinky velmi zakládá na zvuku. Reproduktory BoomSound jsou nyní jinak rozloženy, konkrétně se ten spodní přemístil na hranu vedle USB-C konektoru. Na jejich kvalitě to však neubralo a ač by maximální hlasitost mohla být ještě o ždibec lepší, stále se jedná o asi nejlépe hrající telefon na trhu. Jak jsem nakousl výše, spodní reproduktor se stará o basovou složku, horní pak o výšky a středy.

Výrobce nic nepodcenil ani v otázce zvukového výstupu, kterému napomáhá 24bitový zvukový převodník. Ať už použijete povedená sluchátka Hi-Res či nějaká svá, dočkáte se vyváženého a čistého projevu.

Po připojení sluchátek vám telefon nabídne spuštění průvodce, v němž si pomocí toho, při jaké hlasitosti slyšíte určité frekvence, můžete zvukový projev přizpůsobit zcela na míru svým uším. K dispozici je vícero profilů pro případ, že sluchátek používáte více. Celá procedura zabere asi pět minut a poslech je poté s HTC 10 ještě o něco příjemnější.

Ve výbavě dále najdeme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 a NFC. Drátovou konektivitu pak obstarává USB-C konektor splňující specifikaci USB 3.1, takže jej lze použít pro přenášení dat, obrazu i energie.

Co se týče konektivity, po třech letech výrobce poněkud nepochopitelně upustil od infračerveného portu. Jinak je zde vše, na co jen pomyslíte. GPS se chytá takřka okamžitě a pro navigování telefon poslouží skvěle, stejně tak výčet podporovaných frekvencí LTE je z pohledu českého zákazníka kompletní. Výborná je také kvalita zvuku během hovoru.

Baterie a výdrž: Konečně bez přívlastku „jednodenní“

Zařízení je vybaveno uživatelsky nevyměnitelnou 3000mAh baterií, což je vzhledem ke konstrukci pochopitelné. Kapacita není s přihlédnutím k výbavě nijak závratná, výdrž nás však při praktickém používání příjemně překvapila. Při aktivním používání jsem neměl problém dostat se na 1,5 dne výdrže, při šetrnějším zacházení dokonce na dvoudenní hranici, což je na smartphone s Quad HD panelem a takto výkonným hardwarem velmi slušný výsledek.

Tento čas se samozřejmě výrazně krátí ve chvíli, kdy hrajete hry, stále byste se však museli vyloženě snažit k tomu, aby smartphone nevydržel ani do večera prvního dne. Provedli jsme také standardizovaný test zahrnující přehrávání HD videa ve smyčce s poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek a maximálním jasem. Telefon se vybil po 9 hodinách a 40 minutách, což je uspokojivý výsledek.

Díky podpoře technologie Qualcomm Quick Charge 3.0 se zařízení také velice rychle nabíjí –  z nuly na 50 procent to zabere zhruba 32 minut, do plna přibližně hodinu a deset minut, což jsou opět velmi slušné hodnoty.

Systém a konektivita: Sense po přísné dietě

HTC 10 dostalo do vínku nejnovější Android 6.0 Marshmallow doplněný o nadstavbu Sense 8.0 plnou zajímavých funkcí. Ta se oproti předchozí verzi dočkala odlehčení, což znamená znatelně méně předinstalovaných aplikací. Nenajdete zde tak již například poznámky Scribble či kancelářský balík Polaris Office, přičemž obojí bylo nahrazeno výchozími aplikacemi od Googlu. A to je rozhodně dobrý nápad – uživatel má po ruce nutný základ a zbytek si dle své potřeb doinstaluje z Google Play.

Ačkoliv jsme ani u loňského modelu s rychlostí a reakcemi prostředí neměli problémy, musíme opět vyzdvihnout naprosto perfektní optimalizaci. Telefon se nezadýchá ani při nejnáročnějších úkonech a díky výše uvedenému odlehčení již systém nepůsobí natolik přehlceně.

Přesto zde stále naleznete několik praktických vylepšení od výrobce. Opět nechybí widget se zástupci aplikací, kteří se mění na základě vaší aktuální polohy. V práci zde tak bude například e-mailový klient, kalendář a kalkulačka, doma namátkou YouTube, Obchod Play a hudební přehrávač.

Ve znamení optimalizace a volnosti

Podstatnou novinkou je také funkce Boost+, který umožní spravovat úložiště, operační paměť, přepnout u vybraných her na Full HD rozlišení či zamknout vámi vybrané aplikace tak, že je nespustíte bez zadání kódu či přečtení otisku prstu. Správa úložiště spočívá především v tom, že zařízení sleduje, jak moc využíváte vybrané aplikace a pokud vám nějaké leží ladem, nabídne vám jejich smazání. Současně také pročišťuje soubory v cache.

Chybět nemůže také podpora motivů, kterých HTC již nabízí slušnou řádku a na rozdíl třeba od Sony či Xiaomi jich je drtivá většina bezplatná. Novinkou je tzv. Freestyle rozvržení, ve kterém je možné ikonky rozmisťovat libovolně po ploše bez závislosti na mřížce a k různým objektům přiřazovat aplikace, které se klepnutím na ně spustí. Na to jsou vyhrazena speciální témata, z nichž jedno je v telefonu rovnou předinstalováno.

HTC na své nadstavbě opět zapracovalo a snad nikdy ještě nepůsobila natolik lehkým a svižným dojmem. Velkou pochvalu si odnáší za optimalizaci počtu předinstalovaných aplikací, nové funkce jsou taktéž užitečné a mohou zpříjemnit každodenní používání.

Fotoaparát: Konečně konkurenceschopný

S HTC 10 se výrobce částečně vrací k myšlence ultrapixelů a přináší 12Mpx snímač s pixely o velikosti 1,55µm. To je o 0,45 µm méně, než u původního 4Mpx fotoaparátu u HTC One M7, stále jde však o nadprůměrnou hodnotu. Dle specifikací jde o tentýž senzor, jenž používají Nexusy 5X a 6P, u HTC je však světelnost objektivu f/1.8 (vs. f/2.0 u Nexusů) a přibyla také optická stabilizace, a to i na předním „selfie“ fotoaparátu.

img04

V horších světelných podmínkách pomůže dvoutónová LED dioda a laserové ostření, které proces zrychluje a zpřesňuje. Pokud si tento prvek zakryjete, telefon vás na to upozorní, což je unikátní, avšak velmi užitečná vlastnost.

Další fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout v naší galerii

Kvalita fotografií jako taková je na výborné úrovni a HTC tak konečně v tomto segmentu dohnalo konkurenci. Výtečných výsledků dosahuje zařízení u makro fotografií, kde vyniká prvotřídní ostrostí a věrným barevným podáním. Nezahálí ani u ostatních snímků, ačkoliv je-li světelný rozsah na scéně větší, v případně podexponovaných částech je patrná menší úroveň detailů a decentní šum.

V rozích fotografií se mírně vytrácí ostrost, celkově je však kvalita nadprůměrná. Telefon si poměrně dobře poradí i s tmavšími scénami, na nichž sice nastupuje mírný šum, ale snímky zůstávají ostré. Od věci není nechat HDR mód v režimu automatiky, jelikož u náročněji osvětlených scén dokáže lépe „vytáhnout“ například stíny.

Screenshot_20160606-135159

HTC 10 dokáže zaznamenat video ve 4K rozlišení při 30 fps a příjemná je také možnost nahrávat zvuk ve 24bitovém formátu prostřednictvím dvojice mikrofonů. Kvalita záznamu je velice dobrá – detaily jsou prokreslené a barevné podání věrné. Škoda jen, že telefon si občas neví rady s ostřením a někdy přeostřuje často, jindy mu k tomu naopak je třeba dopomoct ťuknutím na obrazovku. Obojí se na videu negativně podepisuje a je to škoda, protože jinak k němu takřka nelze mít výhrad. Zvuk je navíc díky výše uvedenému na poměry telefonů špičkový.

Nutno dodat, že v maximálním rozlišení je délka jednoho záznamu omezena na šest minut. Smartphone nabízí také možnost zaznamenat slowmotion video v HD rozlišení při 120 snímcích za vteřinu a nechybí také hyperlapse režim, jenž slouží k časosběrnému natáčení určité scény.

Software fotoaparátu vypadá na první pohled jednoduše, možností však nabízí spoustu. Za skvělý nápad považuji to, že když klepnete na bod, kam chcete zaostřit, posunutím prstu nahoru/dolů můžete scénu rovnou regulovat výchylku expozice, například tehdy, kdy ji automatika není schopna spočítat správně.

K dispozici jsou samozřejmě obligátní režimy jako panorama či HDR, které umí fungovat i automaticky. Co je ovšem podstatnější je plně manuální mód, jenž otevírá fotoaparátu nové možnosti. Ručně si tak zaostříte, nastavíte ISO, vyvážení bílé a čas závěrky. Jen škoda, že poslední jmenovaná položka je nejníže dvě vteřiny. V tomto režimu zařízení snímky ukládá ve formátu RAW, v nastavení však můžete přepnout na JPG.

Při focení pomocí přední kamerky je defaultně nastavena samospoušť dvě vteřiny, můžete si ji však pochopitelně změnit či vypnout. Aplikace také nabízí automatické vyretušování fotky, avšak výsledky bývají u podobných záležitostí často velmi vyumělkované a HTC 10 v tomto ohledu netvoří výjimku. Přední kamerka navíc disponuje optickou stabilizací obrazu a za dobrých světelných podmínek produkuje skvělé fotografie, což ocení zejména příznivci selfie.

Závěrečné hodnocení: Téměř perfektní

HTC si je vědomo toho, že loňský krok s HTC One M9 se mu příliš nepovedl. Pro letošek se tak rozhodl svoji vlajkovou loď změnit výrazně více, stále si však zachovává rukopis série One, což znamená kvalitně zpracované elegantní tělo využívající prémiových materiálů. Jeho rozměry a hmotnost jsou sice na 5,2palcový smartphone nepatrně vyšší, bytelnost konstrukce je ale více než vyhovující kompenzací.

Cena zařízení přesahuje hranici dvaceti tisíc korun a tak jsme od telefonu očekávali jen to nejlepší. S klidným svědomím však můžeme říct, že obstál na jedničku. Výkonný hardware a dobře odladěná odlehčená nadstavba Sense mají za následek naprosto plynulý a bezproblémový chod za každé situace, displej s Quad HD rozlišením se i tentokrát nadmíru povedl a potěšila nás také výdrž baterie, jež nám umožňuje nedávat telefonu přívlastek „jednoddenní.“

HTC své konkurenty konečně dohnalo v oblasti fotografování, jenž i přes drobné nedostatky vykazuje velmi kvalitní výsledky a doufejme, že problémy s ostřením u videa odstraní v některé ze softwarových aktualizací. V čem HTC 10 vyniká, je bezpochyby zvuk. Možnost jej zaznamenávat ve 24bitovém hi-res formátu je sama o sobě poměrně unikátní, zvukový převodník má však za následek i nadprůměrně kvalitní výstup. S kvalitními sluchátky jde tak o jeden z nejlepších telefonů pro náročné posluchače.

Tchajwanský výrobce měl před sebou nelehký úkol, svou čest si však novinkou dokázal navrátit. Teď ještě musí dokázat novinku zákazníkům prodat a svou cenovou strategií si nevybral úplně tu nejjednodušší cestu. Na druhou stranu, tentokrát ji již dokáže obhájit a jedná se beze sporu o jeden z nejlepších aktuálně dostupných smartphonů.

HTC 10

HTC 10
8.5

Design a zpracování

8.9/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Kvalita fotografií a videa

8.2/10

Výdrž baterie

8.3/10

Klady

 • precizní dílenské zpracování
 • skvělá hardwarová výbava
 • špičkový displej
 • stereo reproduktory
 • kvalita fotografií a videa
 • slušná výdrž baterie
 • rychlé nabíjení
 • možnosti prostředí Sense

Zápory

 • vyšší cena
 • problémy s ostřením u videa
 • absence bezdrátového nabíjení
 • absence infračerveného portu
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku