Oproti loňskému Galaxy S5 se nové vlajkové modely Samsungu výrazně odlišují. Plast nahradily ušlechtilejší materiály a zlepšila se ergonomie. Nový procesor a rychlé paměti jsou zárukou obrovského výkonu, a třešničkou na dortu je (zakřivený) Quad HD displej. Jaký je Galaxy S6 a Galaxy S6 edge v praxi, prozradí naše recenze.
Samsung se u letošních vlajkových modelů odklonil od plastu a vsadil na podstatně ušlechtilejší materiály – eloxovaný hliník a tvrzené sklo. Oproti loňskému Galaxy S5 novinky doznaly vylepšení snad ve všech ohledech, oželet ale budeme muset odolnost vůči vodě. Galaxy S6 a Galaxy S6 edge v současné době nabízejí to nejlepší, co u chytrých telefonů můžeme nalézt. A nejde jen o výkonný procesor či displej s extrémně jemným rozlišením.
Jihokorejský gigant inovoval i v oblasti pamětí – interní úložiště typu UFS 2.0 slibuje několikanásobně rychlejší čtení a zápis dat s lepším řetězením, a skvělých hodnot dosahuje také operační paměť RAM typu LPDDR4 s propustností 25,6 GB/s.
Po hardwarové stránce jsou modely Galaxy S6 a Galaxy S6 shodné. Nepatrně se liší pouze v rozměrech, hmotnosti a kapacitě vestavěného akumulátoru. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli naše dojmy publikovat ve společné recenzi. Klasická „es-šestka“ je určena pro všechny uživatele, kteří prahnou po nekompromisním výkonu zabaleném v elegantním kabátku. Galaxy S6 edge se zakřiveným displejem na obou okrajích zase cílí na ty, jež se chtějí odlišit a mít v kapse atypický smartphone.
V obou případech si Samsung za novinky nechá náležitě zaplatit. Dostupné jsou v několika barevných variantách a paměťových verzích (32, 64 a 128 GB). Slot na paměťové karty bychom hledali marně, ostatně samotná práce s daty na microSD kartě by byla několikanásobně pomalejší než v případě interního UFS 2.0 úložiště.
32 GB | 64 GB | 128 GB | |
---|---|---|---|
Samsung Galaxy S6 | 19 799 Kč | 22 599 Kč | 25 399 Kč |
Samsung Galaxy S6 edge | 23 799 Kč | 26 599 Kč | 29 299 Kč |
Nejlevnější 32GB varianta klasického Galaxy S6 atakuje hranici 20 000 Kč, za zakřivení si připlatíte další čtyři tisíce korun. Pokud vás zajímá, zda má zakřivení i nějakou praktickou funkci, pak vězte, že nemá. Jedná se skutečně jen o designový prvek s jedním jasným cílem – odlišit se. Na zakřivení jsou sice navázané funkce, které klasická „es-šestka“ nemá, ale rozhodně se nejedná o nic zásadního, což si ostatně popíšeme na dalších řádcích. A ano, Galaxy S6 má rozhodně lepší ergonomii než Galaxy S6 edge.
Klady (+)
- prémiový design a pevné dílenské zpracování
- špičková hardwarová výbava
- jemný Quad HD displej se skvělou čitelností na sluníčku
- kvalita fotografií a videa
- optická stabilizace obrazu
- rychlé nabíjení, bezdrátové dobíjení
- operační paměť LPDDR4 a UFS 2.0 interní úložiště
- čtečka otisků prstů
- TouchWiz je svižné a prošlo dietou
- množství bonusových aplikací
- zakřivený displej (pouze u edge varianty)
Zápory (-)
- průměrná výdrž baterie
- vysoká cena
- absence slotu na microSD kartu
- tělo už není voděodolné
- některé aplikace občas spadnou
- nepatrně horší ergonomie (pouze u edge varianty)
Obsah balení
V prodejním balení kromě telefonu najdete 2A nabíječku s podporou rychlého nabíjení (Adaptive Fast charging), USB/microUSB kabel a pecková sluchátka s gumovými návleky a ovládacím centrem na kabelu (hlasitost, tlačítko pro přijetí hovoru, mikrofon). Vše v bílé barvě. Ke sluchátkům Samsung přidává i další velikosti ušních nástavců pro případ, že by vám standardní rozměr nevyhovoval.
Kvalita reprodukce zvuku není vůbec špatná – basy jsou dostatečně výrazné, středy a výšky naopak dobře vyvážené, takže by si na své měli přijít i náročnější posluchači. V krabičce nesmí chybět ani kovová sponka pro vysunutí slotu na nano SIM kartu, základní uživatelská příručka a záruční list.
K oběma modelům výrobce nabízí nejrůznější příslušenství (přehled naleznete v tomto článku). My jsme otestovali flipové pouzdro Clear View (1 399 Kč), které telefon dokáže ochránit při pádu a zároveň umí zobrazit informace o času či zmeškaných událostech. Bohužel to ale neumí po poklepání, vždy je nutné zmáčknout tlačítko Power na boku telefonu. A ještě na jeden problém jsem narazili – když je telefon v pouzdře a vy budete chtít nahrávat video ve větrném prostředí, bude na pozadí slyšet velmi nepříjemný zvuk. Po vyjmutí z pouzdra je vše v pořádku.
Videorecenze
Design a zpracování: Sázka na kov a sklo
Modelová řada Galaxy S6 má poměrně charakteristický design, díky kterému oba telefony jen těžko zaměníte s jinými Samsungy. A u zakřivené edge verze to platí dvojnásob. Spodní brada a okraje nápadně připomínají iPhone 6, na přední straně a zádech zase jasně poznáme rukopis Samsungu. Celkové rozměry klasické „es-šestky“ jsou 143,4 x 70,5 x 6,8 mm, hmotnost 138 gramů.
Galaxy S6 edge má rozměry velmi podobné – 142,1 x 70,1 x 7 mm a hmotnost 132 gramů. Na přední straně najdeme 5,1″ Super AMOLED displej s Quad HD rozlišením, který je v případě edge varianty mírně zakřivený po obou okrajích. Samsung ohnutí displeje dosahuje při speciálním procesu, kdy se panel zahřívá na 800 °C, nicméně ohyb není tak výrazný jako u dříve testovaného Galaxy Note Edge.
Pokud si oba modely vezmete do ruky (míst, kde si novinky v ČR můžete osahat je spousta), určitě vám z hlediska úchopu bude mnohem sympatičtější klasická verze. Telefony jsem nechal otestovat i mezi svými přáteli a všichni do jednoho se shodli, že edge varianta se v ruce tak dobře nedrží, minimálně ne při prvním dojmu.
Všimněte si, že na předchozích fotografiích jsou záda zbarvena do černé, a zde už do tmavě modré
Zaoblené a hlavně plné okraje u Galaxy S6 mají něco do sebe a nejen díky nim telefon skvěle padne do ruky. U Galaxy S6 edge vznikla vlivem zakřivení na obou okrajích ostřejší hrana, kterou doplňuje menší opěrná plocha obloukového tvaru, takže první dojem může být docela nejistý.
Klasická verze má výbornou ergonomii, kterou podtrhuje příjemná hmotnost. U Galaxy S6 edge si po několika hodinách na odlišný tvar konstrukce zvyknete a už vám to tak nepřirozené nepřijde. Je to zkrátka o zvyku a po týdnu používání už mi to nijak divné nepřišlo.
Rámeček telefonu je vyrobený z eloxovaného hliníku, který je příjemný na dotek. Rozmístění ovládacích tlačítek je shodné (nalevo dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti, napravo klávesa Power). Odlišnosti najdeme v umístění slotu na SIM kartu – Galaxy S6 jej má na pravém boku, Galaxy S6 edge na horní hraně.
Zadní stranu tvoří tvrzené sklo Gorilla Glass 4, pod který se nachází speciální vrstva, která mění barvu v závislosti na dopadajícím světle. My jsme na recenzi měli zapůjčené varianty v barvě Sapphire Black (černý safír), ale po prvních minutách jsme si v redakci ťukali na čelo, zda si Samsung nepopletl barvy – oba kousky se nám jevili jako tmavě modré. Nicméně jak s telefonem (a speciálně zadní stranou) budete otáčet, objeví se i kýžená černá, která následně přejde v tmavě modrou. Ostatně podívejte se sami na přiložené fotografie.
Skleněná zadní strana je lesklá a usazují se na ní otisky prstů, takže se občasnému čištění nevyhnete. Objektiv 16Mpx fotoaparátu zhruba o 1,5mm vystupuje nad zadní stranu, což není příliš praktické. Vedle něj najdeme přisvětlovací diodu a senzor pro měření srdečního tepu.
Ve spodní hraně je umístěný 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, microUSB konektor, primární mikrofon a hlavní systémový reproduktor. Jeho kvalita není tak dobrá jako v případě HTC One M8/M9 se stereo reproduktory BoomSound, ale i tak podává obstojné výsledky a i při vysoké hlasitosti není zvuk zkreslený.
Srovnání: Galaxy S6, HTC One M9 a Galaxy S6 edge
Sekundární mikrofon se společně s infračerveným portem pro ovládání domácí elektroniky nachází na horní hraně. Kvalita zvuku během hovoru je bezproblémová a na rušivé elementy si nestěžovala ani protější strana.
Hardwarová výbava: Trhač asfaltu
Samsung tentokrát nevsadil na čipy od Qualcommu, ale sáhl po vlastním řešení v podobě 64bitového osmijádrového čipu Exynos 7420, který je vyráběný 14nm technologií. Výpočetní výkon zajišťují čtyři jádra Cortex-A57 s taktem 2,1 GHz a čtyři jádra Cortex-A53 s taktem 1,5 GHz. Grafickou akceleraci zajišťuje čip Mali-T760MP8.
Jak jsem zmínil v úvodu, Samsung použil velmi rychlé LPDDR4 paměti (1552 MHz, 3200 Mbps, propustnost 25,6 GB/s) a pro potřeby systému a aplikací má uživatel k dispozici 3 GB RAM. Pro srovnání, paměti na čipu Snapdragon 810 mají propustnost 24,8 GB/s, v případě Snapdragonu 801 je to 12,8 GB/s). Rychlá je také uživatelská paměť UFS 2.0 s rychlostí čtení 350 MB/s a rychlostí zápisu 150 MB/s.
V případě 32GB varianty máte při prvním spuštění volných 25 GB pro vaše data. Slot na paměťové karty se nekoná, ale náročnější uživatelé si mohou připlatit za 64GB nebo 128GB verzi. Z výše uvedených parametrů musí být jasné, že tyhle dva smartphony mají výkonnostní rezervy na dlouhou dobu dopředu a bez potíží na nich spustíte i ty nejnáročnější hry. V AnTuTu benchmarku (64bit) jsem naměřili 69 290 bodů, v 3D Marku (Ice Storm Unlimited) slušných 21 376 bodů.
Hardwarové parametry
Systém: Android 5.0.2 Lollipop + TouchWiz
Procesor: Exynos 7420, octa-core, 64bit, 14nm (4x Cortex A-57 2,1 GHz + 4x Cortex A-53 1,5 GHz, GPU Mali-T760MP8
Displej: 5,1″ Super AMOLED, Quad HD (1440 x 2560 px), 577 ppi, Gorilla Glass 4 (u edge verze zakřivený)
Fotoaparát: 16 Mpx, autofocus, SmartOIS, 4k video (3840 x 2160 px), přední 5Mpx kamerka
Paměť: 3 GB LPDD4 RAM, 32/64/128 GB int. paměť UFS 2.0
Konektivita: duální Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Glonass, NFC, Bluetooth 4.1, IrDA, USB 2.0
Sítě: GSM/3G/LTE
Baterie: Li-Ion, 2550 mAh Galaxy S6, 2600 mAh Galaxy S6 edge, rychlé nabíjení, bezdrátové nabíjení
Další: čtečka otisků prstů, měření srdečního tepu, krokoměr
Čtečka otisků prstů
Galaxy S6/S6 edge jsou vybaveny novou generací čtečky otisky prstů. Váš otisk lze využít pro odemykání, přihlašování na webu, obnovy do továrního nastavení, do Samsung účtu či platbách přes PayPal (a v budoucnu i pro Samsung Pay). Přes čtečku už není nutné přejíždět prstem jako tomu bylo u starších Samsungů; nově stačí prst pouze přiložit. Úspěšnost při odemykání je téměř stoprocentní (tedy za předpokladu, že nemáte mokré nebo zpocené prsty) a Samsung v tomto konečně dohnal Apple a jeho Touch ID. Snímač je přesný a neúspěšnost rozpoznání otisku je minimální. A spoléhat se nemusíte jen na jeden prst, v aplikaci si jich naskenujete třeba rovnou pět.
Hardwarovou výbavu uzavírá početný zástup senzorů jako je akcelerometr, gyroskop, proximity senzor, kompas, barometr a nakonec ten, který na zádech telefonu funguje jako měřič srdečního tepu.
Displej: Jemný obraz a u edge varianty i extravagantní zakřivení
O zobrazování se v obou případech stará 5,1″ Super AMOLED displej s Quad HD rozlišením (1440 x 2560 px, 577 ppi), který stejně jako záda telefonu kryje Gorilla Glass 4. generace. Displej poskytuje extrémně jemný obraz s věrným podáním barev a skvělými pozorovacími úhly. Pokud by vám saturace barev přišla příliš výrazná, můžete si v nastavení vybrat některý z předdefinovaných profilů, případně lze volbu ponechat na automatice.
Vzhledem k vysokému rozlišení nemáte šanci jednotlivé pixely okem zpozorovat. Díky použité technologii a dostatečně velké úrovni jasu je špičková je také čitelnost na venkovním světle.
V případě, že senzory detekují vyšší intenzitu světla, automaticky jas nastaví na ještě vyšší hodnotu, než je uživateli dostupná skrze nastavení. Asi není potřeba zdůrazňovat, že v takovém případě dochází k velmi rychlému vybíjení baterie. A jak si povíme v dalším odstavci, právě Quad HD panel je velkým žroutem energie a na rovinu se přiznám, že by mi vůbec nevadilo, kdyby Samsung uvedl na trh i verzi s Full HD displejem. Na úhlopříčce 5,1″ by byl obraz stále perfektně jemný a zlepšila by se výdrž.
Zakřivení displeje u Galaxy S6 edge lze využít k notifikování oblíbených kontaktů, zobrazování informací o datu, času a počasí, a k zobrazování dalších zpráv. Více si o těchto funkcích povíme v samostatné kapitole.
Baterie, výdrž a rychlé dobíjení: Jednodenní smartphone
Samsung Galaxy S6 disponuje akumulátorem s kapacitou 2550 mAh, zakřivený Galaxy S6 edge má 2600mAh baterii. Rozdíl 50 mAh je téměř zanedbatelný a ve výsledku tak oba modely nabízejí shodnou výdrž. A ta rozhodně není nějak okouzlující.
Při běžném používání se tak jako tak nevyhnete každodennímu nabíjení. Výkonný procesor sice umí být úsporný, ale displej neošidíte. V případě, že budete telefon využívat o něco méně, dostanete se na 1,5 dne, ale více už opravdu ne. A občas také musíte počítat s tím, že se telefon přihlásí o dobití i před koncem dne – vždy se to odvíjí od toho, jak náročnou činnost na něm budete provozovat.
Překvapivě dobrá je výdrž při přehrávání videa. HD film ve smyčce s 50% úrovní jasu a 50% hlasitostí zvuku do sluchátek, se telefony přihlásily o dobití po více než 12 hodinách. Čipset podporuje rychlonabíjení, takže akumulátor na 35 procent dobijete už za 15 minut, a na plnou kapacitu se dostanete za 72 minut. Pokud zatoužíte po bezdrátovém dobíjení, přikupte si nabíjecí podložku; samotná cívka už je přímo integrovaná v zádech, takže není potřeba investovat do speciálních krytů.
Samsung pro prodloužení výdrže připravil také dva speciální režimy – Úsporný a Ultra úsporný. V prvním případě dojde ke snížení jasu, omezení datové aktivity a push notifikací u aplikací, vypnutí GPS a snížení výkonu procesoru. Aktivace Úsporného módu se hodí například v případě, kdy vám zbývá pod 30 % kapacity akumulátoru a vy víte, že s telefonem ještě potřebujete několik hodin vydržet.
Ultra úsporný režim aktivuje speciální zjednodušené prostředí, nastaví černobílý profil, podtaktuje procesor a ukončí veškeré procesy. V tomto režimu nelze využívat řadu funkcí a prakticky funguje pouze volání a textové zprávy. Celková výdrž se díky tomu ale výrazně prodlouží.
Operační systém a uživatelské prostředí TouchWiz
Galaxy S6 i Galaxy S6 edge dorazily na trh s operačním systémem Android 5.0.2, na který je navlečena nová verze uživatelského prostředí TouchWiz. Ta plně respektuje designová pravidla nového Androidu a jak jsem již avizoval, prošla také výraznou odtučňovací kúrou. Samsung se zřejmě rozhodl vyslyšet prosby uživatelů, jelikož došlo i k razantnímu snížení počtu bonusových aplikací i nástrojů (například režimy fotoaparátu). Přesto se s nimi nemusíte rozloučit nadobro, jelikož máte stále možnost stáhnout si je dodatečně z obchodu Galaxy Apps.
Samsung u ikonek i hlavní obrazovky tak trochu opisoval od Applu. Tapeta na pozadí je totiž paralaxní, což znamená, že vytváří prostorový efekt v závislosti na tom, jak hýbete s telefonem. A ikonky kalendáře a hodin se mění podle aktuálního data a času, stejně jako u iOS.
Nová verze uživatelského prostředí TouchWiz působí značně vzdušnějším dojmem a především běhá velice plynule (ještě aby také ne, vzhledem k použitému hardwaru). Pochválit musím i stabilitu – během testování obou modelů nedošlo k žádnému pádu TouchWiz, což už se ale nedá říci o systémových aplikacích. Občas se vám prostě stane, že S Kalendář nebo třeba webový prohlížeč Chrome přestanou odpovídat. Samsung už prý o tomto problému ví a pracuje na softwarové nápravě.
Správce ploch a nastavení matice pro ikony
Hlavní obrazovku může tvořit několik ploch, na které si umístíte zástupce aplikací, složky či widgety. Multidotykovým gestem (tahem dvěma prsty k sobě) se dostanete do správce jednotlivých ploch, ve kterém změníte pozadí, přidáte nové widgety, změníte systémové téma nebo upravíte velikost mřížky. Výchozí je 4 x 4 ikony, ale počet můžete navýšit maticí 4 x 5 či 5 x 5. Jen je škoda, že se tato změna aplikuje pouze na hlavní plochu, to samé bychom totiž uvítali i v nabídce se všemi programy.
Nelíbí se vám výchozí vzhled prostředí? Z Galaxy Apps si můžete zdarma stáhnout desítky dalších motivů, jejichž velikost se pohybuje od 20 do 100 MB. A nemění se jen ikony, ale i tapeta, písmo, zvuky a vzhled nabídek.
Samostatnou plochu úplně nalevo tvoří čtečka Flipboard, ve které standardně najdete pouze anglický obsah. Abyste do výpisu dostali i vlastní zprávy, je nutné si z Google Play, kam vás Flipboard plocha ochotně nasměruje, stáhnout samotnou aplikaci, ve které si už zdroje upravíte. V případě, že tuto plochu nechcete využívat, jednoduše ji ve správci odškrtnete a už se nebude zobrazovat. Stejným způsobem ji ale lze kdykoliv zpětně aktivovat.
Telefonní aplikace, psaní textové zprávy a kalendář s měsíčním náhledem. Na softwarové klávesnici se píše pohodlně a využít můžete i souvislé zadávání znaků tahem prstu po displeji.
V seznamu všech aplikací máte nově možnost skrýt některé systémové (například kalkulačku, S Health, S Voice, YouTube, Chrome, Mapy a další…). Odinstalovat je úplně ale nejde, správce vám vždy nabízí pouze možnost deaktivace aplikace/skrytí.
Hudební přehrávač umí měnit pozadí podle obrázku alba. Galerie fotografií je přehledná a poradí si také se základní editací snímků.
V notifikační oblasti tradičně najdete rychlé přepínače, jejichž pořadí lze měnit. Pod nimi najdete proužek pro regulaci jasu, tlačítka S vyhledávače, který prohledává napříč celým systémem a pak už jen samotný prostor pro notifikace.
Notifikace se zobrazují i na uzamčené obrazovce. Samotná notifikační nabídka vypadá podobně jako u starší verze TouchWiz, avšak respektuje designová pravidla Androidu 5.0.
Konečně přehledné Nastavení
Zpřehlednění se dočkala také nabídka Nastavení. V horní části je prostor pro maximálně devět oblíbených položek, na který navazuje klasický seznam s dalšími volbami. Oproti předchozí generaci TouchWiz, která u nabídky Nastavení nabízela seznam o zhruba šedesáti položkách, se zde výpis zmenšil na necelou třetinu, takže uspořádání je nyní mnohem přehlednější. A pokud byste přece jenom nějakou volbu nemohli najít, máte u pravého horního okraje tlačítko Hledat.
Nabídka Nastavení je nyní mnohem přehlednější
Kromě výchozích systémových aplikací do telefonu Samsung předinstaloval povedený kalendář S Plánovač, hlasovou asistentku S Voice (v češtině si s ní příliš nepopovídáte), přehrávač videa, jednoduchý poznámkovník, správce souborů s možností propojení na Google Drive, zvukový záznamník a aplikaci Smart Remote pro dálkové ovládání spotřebičů skrze infračervený port.
Takhle vypadá aplikace pro ovládání domácí elektroniky. Tlačítka se mohou zobrazovat i v notifikační nabídce.
Smart Manager, aplikace S Health a měření srdečního tepu
Novinkou je nástroj Smart Manager, ve kterém přehledně vidíte informace o baterii, volné paměti a obsazené RAM. Prostřednictvím tlačítka Smazat vše můžete paměť uvolnit. Mezi bonusovými aplikacemi už najdete jen Facebook, Instagram, Facebook Messenger, WhatsApp a trio aplikací od Microsoftu – cloudové úložiště OneDrive, poznámkovník OneNote a Skype.
Facebook mezi aplikacemi najdete po prvním zapnutí, ale jde pouze o zástupce, který stáhne samotnou aplikaci. Nechybí ani cloudové úložiště OneDrive či správce souborů.
Až na OneDrive však přímo v systému žádná z aplikací není nainstalovaná – vždy se jedná o zástupce, který vede na stažení aplikace samotné z GooglePlay. Samsung se zkrátka snažil šetřit místem kde se dalo.
Rozdělení obrazovky i plovoucí okna aplikací
Obě novinky nabízejí režim Multi Window, tedy zobrazení obsahu ze dvou (podporovaných) aplikací na displeji. Do tohoto režimu se dostanete delším přidržením klávesy pro zobrazení naposledy spuštěných aplikací. Pak si ze spodního panelu vyberete aplikace, které chcete umístit do horní a spodní poloviny zobrazovacího panelu. Podporována je většina systémových aplikací a nechybí zde ani možnost přetahování obsahu (například z galerie do e-mailu, ale například s Gmail aplikací už tato možnost nefunguje).
Režim Multi Window a plovoucí okno
Užitečná je rovněž možnost přepnout aplikaci ro režimu plovoucího okna. Pokud se nacházíte v aplikaci, kterou chcete do tohoto režimu převést, docílíte toho jednoduchým posunutím prstu z levého horního rohu displeje. Můžete si zvolit velikost okna, ve kterém se bude vybraná aplikace nadále zobrazovat a zároveň máte možnost libovolně měnit jeho umístění. Takto lze mít na displeji více aplikací najednou za předpokladu, že zobrazení v tomto režimu podporují. Stejně tak si lze do režimu plovoucího okna připnout třeba přehrávané video.
Naposledy spuštěné aplikace a plovoucí aplikace (po kliknutí na ikonku Chrome, kterou lze umístit kdekoliv na plochu, se zobrazí malé okno s prohlížečem)
Balíček aplikací a předplatného v hodnotě 17 000 Kč
Stejně jako u předchozích modelů, i v tomto případě si Samsung v rámci nabídky Galaxy Gifts pro uživatele Galaxy S6 a Galaxy S6 edge připravil slušnou porci aplikací s prémiovým členstvím, které doplňuje předplatné vybraných magazínů. V případě, že bychom sečetli standardní cenu položek v nabídce Galaxy Gifts, dostali bychom se na částku 17 000 Kč. Je pravděpodobné, že všechny aplikace instalovat nebudete, ale i tak se pro nového uživatele jedná o příjemný bonus.
Z elektronických časopisů získáte týdeník The Economist, Reflex, Blesk pro ženy, deník Blesk a deník Sport – vždy s půlročním elektronickým předplatným. V kategorii Zábava na vás čeká aplikace Křížovky s více než 300 křížovkami různých obtížností, Audiotéka s 6 audioverzemi časopisu Forbes, videotéka Ivio s tříměsíčním premium účtem, se kterým můžete filmy sledovat v HD kvalitě a bez reklam.
Dětem udělají radost komunikační hry Povídačky KIDS a Povídačky JUNIOR, a vhod může přijít také aplikace Kick s výsledky a statistikou z Ligy mistrů UEFA a Evropské ligy. Dále nechybí hry Cut the Rope 2, Dragons of Atlantis, Pac-Man Friends či The Hobbit: Kingdoms of Middle Earth. Sekci zábava uzavírá tříměsíční premium účet do hudební služby Deezer či tříměsíční přístup do databáze audioknih Audible.
V sekci produktivita Samsung zdarma nabízí čtečku Pocket s půlročním premium členstvím, kancelářský balík Hancom Office 2014, zmíněné cloudové úložiště OneDrive se 100 GB prostoru na 2 roky zdarma, roční premium účet u Wunderlistu, půlroční předplatné služby Parallels Access, tříměsíční premium účet pro Evernote, softwarovou klávesnici Fleksy s 6 motivy zdarma a správce hesel Last Pass v půlroční premium verzi.
V případě, že si rádi vytváříte krátké filmy z vašich akcí, můžete sáhnout po nástroji Magisto, který jednoduše vezme vaše fotky & videa z galerie, a vytvoří z nich parádní film. V případě Magista dostanete tříměsíční premium účet pro export videa v HD rozlišení. Nechybí ani nástroj VSCO Cam s 10 filtry zdarma.
Během vašich pohybových aktivit využijete aplikace Workout Trainer (půlroční Pro+ účet) a Endomondo (Premium Pro na 6 měsíců). Při turistice mohou přijít vhod offline mapy Komoot s hlasovou navigací (v angličtině) či fitness aplikace Freeletics s tříměsíčním trenérem zdarma.
Seznam bonusových položek uzavírá čtečka Kindle s 12 knihami ročně zdarma, nástroj Life360 pro sdílení vaší polohy a chatování s přáteli + aplikace Keepy pro uchovávání vzpomínek v rámci rodiny. Obě dvě aplikace máte opět v půlroční premium verzi zdarma.
Funkce zakřiveného displeje, aneb co klasická „es-šestka“ nenabídne
Pokud si plánujete koupit zakřivený Galaxy S6 edge a očekáváte, že dostanete nějaké exkluzivní funkce, které vás posadí na zadek, pak vás rychle vyvedu z omylu. Většinu z níže popisovaných funkcí by mělo být možné realizovat i na všech ostatních telefonech.
Ve spojení se zakřivením získáte čtyři nové funkce, které klasický Galaxy S6 nenabízí. Většina je spojena s notifikací na oblíbené kontakty, další mají informační charakter. První funkce se jmenuje Osvětlení okraje. Vy si v nastavení vyberete pět oblíbených kontaktů, kterým přiřadíte barvy. V případě, že vám dotyčný bude volat (a vy budete mít telefon položený displejem dolů), začne proužek blikat v barvě kontaktu.
Ve dne je to viditelné jen lehce, ale v šeru a v noci dokáže proužek displeje vykouzlit pěknou show. Na začátku testování jsem si říkal, že podobnou funkci nikdy nevyužiji a že už Samsung neví „co by“, ale postupně jsem Osvětlení okraje přišel na chuť. Jen je škoda, že do seznamu přidáte opravdu jen 5 kontaktů, více nastavení nedovolí.
V případě, že zrovna nemůžete hovor přijmout, lze si nastavit tzv. rychlou SMS odpověď (max. 160 znaků). Pro její odeslání stačí přiložit prst na 2 vteřiny na senzor pro měření srdečního tepu.
Druhou funkcí jsou Lidé na okraji. Opět nejde o nic světoborného – jednoduše si nastavíte dalších pět oblíbených kontaktů, jejichž ikonky si kdykoliv vytáhnete přejetím prstu po zakřiveném displeji v horní části („vytahovací“ místo je signalizováno modrým proužkem na okraji zobrazovacího panelu). Po kliknutí na kontakt se vysune nabídka s možnostmi Volat, Odeslat SMS či Napsat e-mail.
V případě, že budete mít od některého z nastavených kontaktů zmeškaný hovor, nepřijatou SMS či e-mail, objeví se na okraji druhý tenký proužek v barvě kontaktu, ze kterého lze opět „vytáhnout“ detail notifikace a případně uskutečnit hovor nebo odeslat SMS.
Podobně jako Galaxy Note Edge, i Galaxy S6 disponuje funkcí Informační panel. V případě, že je displej vypnutý, stačí prstem přejet tam a zpět po zakřivení, a objeví se proužky s informacemi. Těch můžete mít několik a tahem prstu se mezi nimi přepínáte. Jednotlivé panely mohou zobrazovat nejrůznější údaje a zprávy.
Základní panel zobrazí informace o datu, času a počasí, nechybí ani proužek informující o zmeškaných událostech napříč nastavenými aplikacemi. K dispozici je také RSS čtečka, výsledky NBA, Twitter nebo Yahoo Finance.
V době psaní recenze byla nabídka panelů dost omezená, ale Samsung již vývojářům poskytl potřebná API, tak doufejme, že se nabídka postupně rozroste, protože pak zakřivení začne dávat trochu větší smysl (z hlediska zobrazování informaci). V konfiguraci panelů si nastavíte, po jaké době se mají opět vypnout (15 vteřin až 10 minut).
V noci může přijít vhod možnost Noční hodiny. Ta v nastaveném časovém intervalu zobrazuje (bez podsvícení) aktuální čas a datum. V případě, že si telefon necháváte položený vedle postele, můžete v noci poměrně snadno zjistit, kolik je zrovna hodin, aniž byste se telefonu museli dotknout.
Ve výchozím stavu je aktivní pravý okraj displeje, ale leváci si vše mohou přepnout na okraj protější. A to je všechno – další vychytávky už od zakřiveného panelu nečekejte, a ano, je jich výrazně méně, než u Galaxy Note Edge, u kterého se výrobce nebál více experimentovat.
Fotoaparát a video: Kvalitní snímky, optická stabilizace i 4K video
Oba dva modely jsou vybaveny fotoaparátem s rozlišením 16 megapixelů a objektivem se světelností f/1.9. Samsung použil inovovanou generaci ISOCELL snímače od Sony (IMX240), který slibuje ostré snímky s menším množstvím šumu i v horších světelných podmínkách. Stejný snímač najdeme už u Galaxy Note 4 a Galaxy Note Edge, u kterých jsme výslednou kvalitu fotografií chválili. A jinak tomu nebude ani v případě Galaxy S6 a Galaxy S6 edge.
Za dobrých světelných podmínek je kvalita snímků nadprůměrná – detaily jsou ostré a dobře vykreslené, barvy věrné a úroveň šumu minimální. Velmi dobře si optika poradí s focením makra. Samsung zapracoval také na kvalitě fotografií v horších světelných podmínkách, kdy už je patrný pokles ostrosti a objevuje se vyšší úroveň šumu, ale i tak nejsou výsledky vůbec špatné. Další příjemnou funkcí je rychlé spuštění fotoaparátu, které zabere pouhých 0,7 vteřiny (v uzamčeném stavu stačí dvakrát rychle stisknout středové tlačítko).
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v původním 16Mpx rozlišení najdete v naší galerii
Prostředí aplikace Fotoaparát a aktivní Pro režim
Pro srovnání přidáváme také několik fotografií pořízených iPhonem 6 Plus, který rovněž produkuje kvalitní fotografie, i když Samsung nabízí vyšší rozlišení. Za denního světla jsou výsledky srovnatelné, avšak v některých scénách vyhrává Samsung díky vyšší ostrosti a lépe zvládnutém makru. iPhone 6 Plus naopak podává o něco lepší výsledky v horších světelných podmínkách. U Samsungu se při 16Mpx rozlišení fotí v poměru stran 16:9 (5312 x 2988 px), iPhone 6 Plus s 8Mpx fotoaparátem fotí v poměru stran 4:3 (3264 x 2448 px).
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v původním 16Mpx rozlišení najdete v naší galerii
Srovnání: Galaxy S6 (edge) vs. iPhone 6 Plus (napravo)
Vlevo: 16Mpx Samsung Galaxy S6 (edge), vpravo: 8Mpx iPhone 6 Plus
Srovnávací snímky z obou modelů v plném rozlišení můžete stahovat z tohoto odkazu
Srovnávací snímky z obou modelů v plném rozlišení můžete stahovat z tohoto odkazu
Srovnávací snímky z obou modelů v plném rozlišení můžete stahovat z tohoto odkazu
Kromě základního režimu fotografování lze aktivovat také profesionální mód, ve kterém si nastavíte barevné podání, ostření, vyvážení bílé barvy, ISO a expozici. Dále se nabízejí režimy selektivního ostření, panoramatické snímky a dodatečné lze stáhnout další režimy (sportovní, duální kamera, jídlo, animovaný GIF…).
Aplikace pro fotografování a záznam videa, výběr režimů
Samsung se snažil maximálně zeštíhlit velikost svých aplikací i uživatelského prostředí TouchWiz, a z toho důvodu v základu nenajdete tak velký počet režimů, což ale není vůbec na škodu. S těmi výchozími si totiž většina z nás stejně vystačí.
Video telefon zvládne nahrávat v několika rozlišeních. Základní je Full HD (1920 x 1080 px) při 60 fps, nicméně v tomto případě se budete muset obejít bez optické stabilizace. Ta chybí také u Ultra HD (4K, 3840 x 2160 px) videa při 30 fps a dostupná je pouze při nahrávání ve Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Nezapomnělo se ani na HDR video, které lze nahrávat opět pouze ve Full HD/30 fps.
Video: Full HD s optickou stabilizací, HDR i 4k záznam
Výsledná kvalita videa je opět nadprůměrná. Chválíme množství detailů a barevné podání; velmi rychlá je optika i při přeostřování. Připravili jsme pro vás tři ukázky nahrané v různých režimech (Ultra HD 30 fps, Full HD 30 fps a Full HD 60 fps). Při přehrávání si určitě všimnete nepříjemného zvuku na pozadí – nejedná se o chybu telefonu ani softwaru, ale na vině je originální pouzdro, ve kterém jsme telefon měli umístěný. Jakmile jsme telefon z pouzdra vyndali, nepříjemný zvuk zmizel a zvuková stopa nebyla nijak degradovaná. V brzké době vám nabídneme další videa, kde již bude zvuk v pořádku.
Full HD video při 30 fps s aktivní optickou stabilizací obrazu
Full HD video při 60 fps bez optické stabilizace obrazu (ta není pro tento režim dostupná)
Ultra HD (4K) video při 30 fps bez optické stabilizace obrazu (ta není pro tento režim dostupná)
Konkurence
HTC One M9
Na začátku března mobilní svět sledoval souboj Samsungu a HTC, kteří ve stejný den v Barceloně představili své vlajkové modely. Zatímco Samsung se nebál experimentovat, HTC ukázalo pravý opak. HTC One M9 je jen mírnou evolucí loňského One M8. Na první pohled oba modely vypadají hodně podobně a změny se odehrály především uvnitř. Ve výbavě najdeme svižný procesor Snapdragon 810 či špičkové stereo reproduktory BoomSound nebo slot na microSD kartu, ale jako celek nové HTC na letošní top modely od Samsungu ztrácí.
V případě displeje HTC zůstalo věrné Full HD rozlišení, což při použité úhlopříčce zcela dostačuje a telefon díky tomu má lepší výdrž, i když čip Snapdragon 810 je větší žrout energie než Exynos od Samsungu. Tím největším problémem HTC One M9 (recenze) je ale cena – ta oficiální pro český trh je totiž zhruba o 100 Kč dražší než v případě Galaxy S6.
Téměř jako vejce vejci – designově se od sebe letošní a loňský model příliš neliší
Huawei P8
Příjemným překvapením je model P8 od čínského výrobce Huawei. Ten byl představený teprve minulý týden a na pulty obchodů se dostane až v květnu, ale už teď je jasné, že se mezi konkurencí neztratí. Lákat bude nejen na tenké tělo a kovovou konstrukci, ale do karet mu hraje i velmi dobrá cena 12 990 Kč včetně DPH.
Za tu dostanete 5,2″ Full HD displej, osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 930 a 13Mpx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu. Výpočetní a grafický výkon „pé-osmičky“ je výrazně slabší než u rivalů od Samsungu a HTC, a lepší výsledky bychom čekali i u fotoaparátu, ale díky sympatické ceně může Huawei očekávat velmi slušná prodejní čísla.
Xiaomi Mi Note
Tenhle čínský drak nabízí 5,7″ Full HD displej, 3000mAh akumulátor, 13Mpx fotoaparát od Sony i dobré dílenské zpracování. Výkon dodává osvědčený Snapdragon 801, kterému sekundují 3 GB operační paměti RAM typu LPDDR3 (933 MHz).
I Xiaomi se rozhodlo vsadit na přátelskou cenovou politiku. 16GB verzi se slotem na paměťové karty aktuálně seženete pod 13 000 Kč. Přimhouřit oči ale budete muset nad absencí LTE pásem 800 a 900 MHz, čipset totiž podporuje pouze pásma 3 a 7 (1800 a 2100 MHz).
LG G4 a Sony Xperia Z4
V případě, že na obměnu telefonu nijak výrazně nespěcháte, můžete vyčkat na představení vlajkových modelů LG a Sony. Japonský výrobce už Xperii Z4 představil, avšak pouze ve variantě pro tamní trh, plnohodnotná evropská verze by měla přijít v květnu a lákat by opět měla na voděodolné tělo. Jinak by se ale mělo jednat spíše o mírnou evoluci Xperie Z3. Je tedy možné, že Sony vsadí na podobnou strategii jako HTC.
LG se naopak experimentovat nebojí, a i když je oficiální představení modelu G4 naplánováno na 28. dubna, o samotném smartphonu už toho víme poměrně hodně. Novinka by měla nabídnout 5,5″ Quad HD displej, procesor Snapdragon 808 nebo 810, 3 GB RAM, 3000mAh baterii a 16Mpx fotoaparát s objektivem se světelností f/1.8 (více informací). Telefon by měl zaujmout také svým designem – na tlačítka umístěná na zadní straně jsme si už zvykli, ale vypadá to, že ve spojení se zadní stranou na nás LG chystá ještě jedno překvapení v podobě speciálních krytů.
Závěrečné hodnocení
Samsungu sázka na ušlechtilé materiály vyšla. Museli jsme se sice vzdát voděodolného těla, což může být pro někoho rozhodující faktor, ale vzhledově jsou oba modely velmi povedené a zaujmou už na první pohled. Navíc je celkem zřetelně rozpoznáte, což u starších plastových modelů od Samsungu mohl být problém. Edge varianta přidává ještě jeden jasně charakteristický prvek – zakřivený displej.
Hliník v kombinaci s tvrzeným sklem zkrátka umí upoutat pozornost, jen u bočních hran a spodní části Samsung nemusel tolik opisovat od Applu. U klasického Galaxy S6 musím pochválit výbornou ergonomii, u zakřivené varianty je to o něco horší, ale po pár dnech používání si na mírně odlišnou konstrukci zvyknete. Lesklá zadní strana na sebe láká otisky prstů, takže počítejte s tím, že se čas od času čištění nevyhnete.
Jak jsem již zmiňoval, oba dva modely jsou ukázkou toho, co všechno se dnes do těla chytrého telefonu dá vměstnat. Máme tu extrémně jemný Quad HD displej, velmi výkonný osmijádrový procesor, rychlé LPDDR4 operační paměti RAM a interní úložiště UFS 2.0. Museli jsme se sice vzdát slotu na paměťové karty, ale alespoň že má zákazník možnost volby mezi třemi paměťovými variantami (32/64/128 GB).
Ve výbavě nechybí podpora bezdrátového nabíjení, dobře fungující čtečka otisků prstů, senzor pro měření srdečního tepu a další nástroje, kterými můžete monitorovat svou aktivitu. Skvělé výsledky poskytuje také fotoaparát, a to zejména za dobrých světelných podmínek, i když ani s horším světlem to není zlé.
Samsung konečně zapracoval na optimalizaci uživatelského prostředí TouchWiz, a navíc ho prohnal i řádnou odtučňovací kúrou. Reakce jsou vždy svižné a na nic nečekáte. Poctivá je také porce bonusových (premium) aplikací v rámci balíčku Galaxy Gifts.
Žádný telefon ale není dokonalý a i Galaxy S6/Galaxy S6 edge má své nešvary. Quad HD displej sice nabízí krásně jemný obraz, ale je také energeticky náročnější. Oba modely se proto řadí do kategorie jednodenních smartphonů, a při vyšší zátěži může být výdrž ještě nižší. Alespoň, že zde najdeme podporu rychlého nabíjení. A znovu opakuji, že bych se vůbec nezlobil i za variantu s Full HD displejem, u které by byla výdrž o něco lepší.
Spoustu zájemců může odradit vysoká cena, která u základního Galaxy S6 s 32GB interní pamětí atakuje hranici 20 000 Kč. Za zakřivený panel si potom připlatíte další 4 000 Kč, a jak jste se měli možnost přesvědčit v jedné z kapitol, žádné ryze praktické funkce vám zakřivení neposkytne. Jde opravdu spíše o designový prvek, který edge variantu od klasických placek jasně odlišuje. Pokud tedy chcete vyčnívat z davu, pravděpodobně ve vás Galaxy S6 edge bude vzbuzovat sympatie.
Přehled cen jednotlivých variant
32 GB | 64 GB | 128 GB | |
---|---|---|---|
Samsung Galaxy S6 | 19 799 Kč | 22 599 Kč | 25 399 Kč |
Samsung Galaxy S6 edge | 23 799 Kč | 26 599 Kč | 29 299 Kč |