Domů » Recenze » Recenze HTC One M9: Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš

Recenze HTC One M9: Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš

HTC One M9 je poměrně troufalým modelem. Oproti předchozí generaci nepřichází s žádnými velkými změnami, cenou však atakuje hranici dvaceti tisíc korun. Dokáže ji jeho špičková výbava obhájit nebo se vyplatí dát přednost konkurenci?

Když Samsung v loňském roce představil model Galaxy S5 (recenze), objevila se mezi uživateli mírná vlna zklamání, jelikož oproti předchůdci nepřinášel nic zásadního navíc. Zato HTC One M8 (recenze) obdrželo vcelku početný seznam změn a vylepšení, a v porovnání s plastovým jihokorejským soupeřem působil díky své hliníkové konstrukci o poznání hodnotněji.


Téměř jako vejce vejci – designově se od sebe oba modely příliš neliší

Oba modely si odnášely z recenzí pozitivní hodnocení a loňské HTC One je dodnes považováno za velmi vydařený smartphone. Možná právě proto výrobce usnul na vavřínech a letos je situace přesně opačná – zatímco One M9 je spíše evolucí předchůdce, Samsung si výtky vzal k srdci a svou vlajkovou loď Galaxy S6 překopal k nepoznání.

Tak či onak, HTC je stále naprosto špičkově vybaveným smartphonem, který opět vyniká konstrukcí, svižným procesorem Snapdragon 810 a v neposlední řadě také kvalitními stereo reproduktory BoomSound. Nezůstal ale oproti konkurenci pozadu? Dokáže uhájit vysokou cenu atakující hranicí 20 000 Kč?

Klady (+)

 • špičkový hardware
 • kvalitní konstrukce
 • prvotřídní konektivita
 • skvěle optimalizované prostředí
 • perfektní stereo reproduktory BoomSound
 • zajímavé pouzdro DotView (nutno dokoupit)

Zápory (-)

Obsah balení

Už samotné balení vám napoví, že vás uvnitř čeká něco zajímavého. Minimalisticky vyvedený obal se zaoblenými rohy a tečkami vám po odklopení víka nabídne pohled na samotný smartphone, který doplňuje nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem, sponka na vyjmutí šuplíčku na nanoSIM kartu a špuntová sluchátka. Ta možná nepodávají nějak špičkové výkony, jsou však srovnatelná s většinou sluchátek v cenové kategorii do pěti set korun a běžnému uživateli tak zcela postačí.

 

DotView pouzro

Stejně jako u loňského modelu můžete i k tomu letošnímu za zhruba 980 Kč zakoupit flipové pouzdro DotView. To zaujme děrovanou přední stranou, skrze ní mohou prosvítat informace o zmeškaných událostech, čase a počasí. Tentokrát šel výrobce ale ještě dál a v aplikaci DotView si můžete vytvořit vlastní téma, nápis, který bude běhat po krytu a nebo si zahrát obdobu starého dobrého Arkanoida, kterého ovládáte naklápěním telefonu. Kryt se nabízí v mnoha barevných provedeních, přičemž zadní strana je průsvitná.

 

Právě sem směřuje asi největší výtka, jelikož tato část je velmi náchylná ke škrábancům a po desetidenním testování jimi byla doslova protkána. To se pouzdru s poměrně vysokou cenou promíjí jen velmi těžko.

 

Videorecenze

Konstrukce a design: Najdi pět rozdílů

HTC One vždy vynikalo v otázce konstrukce – hliníkové unibody tělo působilo bytelně a dodávalo telefonu jakýsi punc exkluzivity. Nové One M9 není v tomto ohledu výjimkou. Zpracování je na naprosto špičkové úrovni, nikde nic nevrže a vše bezchybně lícuje. I tentokrát zde hliník hraje hlavní roli, rámeček okolo obrazovky je ovšem vyveden z plastu a totéž platí i pro charakteristické předěly na zadní straně.

 

Jak už jsme zmiňovali, po stránce provedení se neodehrály žádné drastické změny. Přední strana opět sestává z displeje, nad a pod nímž naleznete stereoreproduktory BoomSound nové generace. Ovládací tlačítka se zobrazují přímo na displeji a pruh s logem HTC ve spodní části obrazovky působí až zbytečně a mohl by přispět ke snížení rozměrů (144,6 × 69,7 × 9,6 mm, 157 gramů), které jsou přeci jen s přihlédnutím k úhlopříčce displeje pět palců mírně nad limit. A svůj podíl na tom má i zbytečně velký rámeček. Na pravém okraji najdete slot pro paměťovou kartu, na levém má své místo šuplíček pro nano SIM kartu.

- -
Loňské HTC One M8 je o něco větší a o 3 gramy těžší (160 gramů)

Zadní strana vyhotovená z broušeného hliníku je domovem především pro rozměrný a bohužel trochu vystupující fotoaparát. Všechna tlačítka se soustředí na pravý bok, kde konečně naleznete i odemykací klávesu a nad ním dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti. Výrobce upustil od běžnějšího provedení v podobě kolébkového ovladače a místo toho vsadil na dvojici samostatných kláves. Místy je to ovšem matoucí a často se mi stávalo, že jsem místo ztlumení telefon zhasl.

 

Po stránce ergonomie HTC trochu doplácí na své rozměry a úchop v ruce tak nelze označit úplně za jistý. Přesto se v ruce drží o něco lépe než loňský model a především už tolik neklouže. Jak už jsme zmiňovali o odstavec výše, lehce matoucí je také provedení tlačítek hlasitosti a celkově vzato věříme, že v tomto ohledu na tom One M9 mohlo být o něco lépe. Až na výše uvedené nedostatky nicméně můžeme konstrukční stránku věci hodnotit kladně a nadále se jedná o silnou stránku HTC One.

 

Displej: Osvědčená klasika

Zatímco někteří výrobci již začali vsázet na Quad HD rozlišení, HTC i u svého topmodelu zůstává u osvědčeného Full HD. To je samo o sobě zcela dostačující a navíc panel není energeticky tak náročný jako právě Quad HD. Barevné podání je velmi dobré, stejně jako jemnost zobrazení. Drobnou výtku máme pouze k zobrazení bílé barvy, která má trochu tmavší nádech.


HTC se neveze na vlně Ultra HD rozlišení a vysoké pixelové hustoty. Na Tchajwanu pochopili, že Full HD na pěti palcích zcela dostačuje.

Výborné jsou naopak pozorovací úhly, stejně tak čitelnost na slunci je bezproblémová. Automatická regulace funguje také na jedničku a díky krycímu sklíčku Gorilla Glass čtvrté generace se nemusíte bát, že se vám při nošení v kapse poškrábe. Při maximální úrovni jasu je velmi dobrá také čitelnost na venkovním světle.


HTC nezapomnělo ani na malou notifikační diodu, která vás upozorní na zmeškané události

Hardware a zvuk: To nejlepší, co můžete dostat

V útrobách HTC One M9 naleznete 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 810 se čtyřmi Cortex-A57 jádry na frekvenci 2 GHz a čtveřicí Cortex-A53 běžících na 1,5 GHz. Dále je k dispozici grafický akcelerátor Adreno 430 a operační paměť s kapacitou 3 GB. Výše uvedená kombinace patří k tomu nejlepšímu, co aktuálně můžete dostat a s nedostatkem výkonu se tak v nejbližších letech jednoduše nesetkáte. To ostatně dokazují i výsledky z benchmarků, které jsou následující:

 • AnTuTu: 52 116 bodů
 • Geekbench 3: 1089/3445 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 21 855 bodů

Vnitřní úložiště o velikosti 32 GB nabídne pro vaše data přibližně 21 GB velký prostor, nechybí však možnost jej rozšířit o paměťové karty typu microSD (až 128 GB) a s nedostatkem místa tak bojovat nebudete. Někteří z vás si možná vzpomenou na problémy s přehříváním, které provázely procesor Snapdragon 810. HTC jeho výkon nepatrně omezilo (což při používání systému ani hraní her nijak nepoznáte), a ačkoliv je při větší zátěži teplota poměrně vysoká, k přehřátí nedojde a rozhodně to už není tak hrozné, jako u předprodukčních kusů, které topily o sto šest.

 

Výrazným prvkem na přední straně jsou samozřejmě stereoreproduktory BoomBound, které se dočkaly vylepšení o podporu technologie Dolby Audio. Pokud uvážíme, že se jedná o telefon, pak je podávaný zvuk doopravdy působivý a na poli podobných zařízení nemá konkurenci. Překvapí poměrně solidní podání basů a současně i zachování výšek a detailů, díky vzdálenosti dvojice se navíc již pomalu dá hovořit o jakémsi náznaku stereoreproduktoru. Diskotéku telefonem sice neozvučíte, pokud byste ale například vzali telefon na chatu s kamarády a používali jej jako zdroj hudby, poslouží vesměs dobře. Stejně tak při hlasitém handsfree či sledování filmů.

Na dobré úrovni je tradičně i zvukový výstup, který s kvalitními sluchátky dokáže nabídnout velmi obstojný poslech. Vyložení audiofilové by pravděpodobně úplně spokojení nebyli, absolutní většina uživatelů nicméně bude. Nechybí samozřejmě vylepšení Beats Audio, nemohu se ale ubránit dojmu, že jeho efekt je přesně opačný.


Mezi největší rivaly HTC One M9 patří Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 edge

Z příjemně detailního a lehce basově laděného podání se najednou stane silně přebasovaný zvuk s přehnaným 3D efektem, nevýraznými středy a takřka chybějícími výškami. Dovedu si představit, že u některých tvrdších žánrů by mohlo někomu vyhovovat, jinak jej ale doporučuji nechat vypnuté.

Baterie a výdrž: Další z mnoha jednodenních smartphonů

Kapacita akumulátoru 2840 mAh spadá papírově do průměru a v praxi tomu není jinak. Při běžně náročném používání se zapnutým internetem a synchronizací, hodince poslechu hudby a několika hovorech a zprávách se dostanete tak akorát na jeden den. Při náročném používání už by i tato hodnota mohla být problémem, zato dvou či více dnů dosáhnete jen s velkými obtížemi.

 

Připraven je úsporný režim, jenž omezí výkon procesoru, vypne vibrace a sníží jas displeje, ani ten však nedokáže zázraky. V případě nouze můžete aktivovat také režim extrémní úspory energie, jenž zpřístupní pouze základní funkce telefonu v podobě volání, zpráv a několika aplikací, odvděčí se vám však razantním prodloužením výdrže, což v určitých situacích rozhodně přijde vhod.

Neopomněli jsme standardizovaný test výdrže, který zahrnuje přehrávání HD videa s maximálním jasem ve smyčce, přičemž zvuk je veden do sluchátek s poloviční hlasitostí. Zařízení se vybilo po 6 hodinách a 3 minutách, což je výsledek odpovídající výše řečenému. Následné nabití takříkajíc „z nuly na sto“ poté s dodávaným adaptérem podporujícím rychlé dobíjení zabere zhruba hodinu a půl, což je vzhledem k rychlosti vybíjení rozhodně příjemná skutečnost. Na 60 % kapacity akumulátor nabijete už za 30 minut.

Systém a software: Přizpůsobte si Sense k obrazu svému

Nadstavba HTC Sense 7.0 postavená na Androidu 5.0 Lollipop se stejně jako samotný telefon nese oproti předcházející verzi spíše ve znamení drobných změn. Na první pohled tak vše zůstalo při starém, přibylo ovšem několik zajímavých vylepšení. Jednak je zde nový widget obsahující osm zástupců, kteří se mění podle vaší aktuální polohy. Zatímco doma zde tak budete mít multimédia a podobné záležitosti, v práci zde naleznete třeba e-mail či kalendář. Přidávat si lze i další vlastní místa a zástupce závislé na poloze, což je příjemná vychytávka.

 
Hlavní obrazovka a notifikační nabídka s přepínači

Již předchozí verze prostředí Sense podporovala témata, ta nynější jde však dále a možnosti rozšiřitelnosti jsou o poznání větší. Měnit lze takřka vše – od barev nabídek, přes ikony a zvuky až po vzhled defaultních widgetů. Nabídka motivů je navíc vskutku široká a neustále se rozšiřuje o nové a nové přírůstky, vybere si tak doopravdy každý.

  
Vzhled prostředí si snadno přizpůsobíte díky dostupným motivům

Co zůstalo při starém je čtečka obsahu Blinkfeed, kterou naleznete na domovské obrazovce úplně vlevo. Můžete si do ní přidávat různé zdroje ať už zpravodajské, tak i z různých zájmových okruhů (nechybí zde ani SMARTmania.cz) a současně se vám zde mohou ukazovat události ze sociálních sítí a zpočátku také různé tipy a triky týkající se používání telefonu.

  
HTC BlinkFeed a změna vzhledu prostředí

Nic revolučního zde jinak nehledejte. Odemykací obrazovka nabídne rychlý přístup k vybraným aplikacím, domovské obrazovky slouží k přidávání zástupců a widgetů a v notifikační liště naleznete mimo upozornění také přepínače s možností rychlého přístupu do nastavení, v němž jsou položky roztříděny do několika kategorií.

 
Správce motivů pro DotView pouzdro, nabídka s programy

Pochvalu si výrobce určitě zaslouží za optimalizaci, jelikož ta je již tradičně naprosto ukázková. Ani při přepínání mezi více náročnými aplikacemi se nedočkáte žádného zádrhelu a nesetkali jsme se ani s pádem některého z výchozích programů. Ne, že bychom za tyto peníze čekali něco jiného, i tak je ale odladění systému příkladné.

   

HTC neodfláklo ani softwarovou výbavu a nechybí zde nic důležitého. V základu je přítomen praktický správce souborů, stejně tak potěší kancelářský balík Polaris Office 5, jenž umožní dokumenty nejen číst, ale i editovat a vytvářet.Aplikace Car nabídne zjednodušené prostředí pro ovládání za jízdy a program nazvaný Klikyháky slouží k vytváření různých nákresů, poznámek a podobně. Nabídka aplikací je tak komplexní, přitom se ale výrobce takřka vyvaroval jakéhokoliv bloatwaru a zaslouží si tak od nás pochvalu. Pokud se naučí rychleji vydávat aktualizace, nebude po této stránce takřka co vytknout.

Telefonování, zprávy, konektivita: Nekompromisně

Aplikace pro telefonování a zprávy nenabídnou žádné zvláštní funkce a přejděme tak rovnou ke kvalitě hovorů. Ta je na velmi dobré úrovni, zvuk je v rámci možností čistý a dostatečně hlasitý, žádných stížností jsme se nedočkali ani od protistrany. Bezproblémový byl také příjem signálu a na území Prahy jsme většinu času brouzdali přes LTE.

Pro psaní zpráv rozdělených tradičně do konverzací HTC připravilo vlastní klávesnici, jež podporuje i různé pokročilejší funkce od automatických oprav až po psaní tahem, přičemž se nezapomnělo ani na český slovník. Samotné rozložení je odpovídající a ačkoliv jsem se zpočátku překlepů nevyhýbal, jde jen o otázku zvyku. Snad jen spodní řádek by mohl být o chlup méně zahuštěný a především v prohlížeči se mezerník smrskne takřka na velikost ostatních kláves, díky čemuž jej mnohdy netrefíte.

 

Jestliže je HTC One M9 v nějakém ohledu naprosto nekompromisní, pak je to jednoznačně konektivita. Nechybí zde totiž doslova a do písmene nic. Samozřejmostí je WiFi, kdy citlivost signálu byla na slušné úrovni, dále je k dispozici Bluetooth 4.0, GPS v kombinaci s GLONASS (zaměření je opět takřka okamžité a to i tehdy, nacházíte-li se v hustě zastavěné oblasti) a opomenuto pochopitelně nebylo ani NFC a LTE cat6 s podporou všech důležitých frekvencí, na němž jsme brouzdali naprostou většinu času, kdy jsme využívali mobilní data.

 

Trochu nevzhledný infračervený port našel své útočiště na horní straně telefonu a využijete jej především k ovládání televize a s ní souvisejících zařízení jako Set-top box či DVD přehrávač. Předinstalovaná aplikace Peel Smart Remote navíc obsahuje i TV program a je dokonce schopná vám na základě vašeho věku doporučovat pořady. Z HTC One M9 to tak dělá skvělého společníka ke sledování televize a ovladač můžete klidně zahodit.

Multimédia

Jako alternativa pro Hudbu Play je předinstalována také aplikace od samotného HTC. Prostředí je velmi minimalistické a přehledné, jednotlivé soubory jsou roztříděny podle ID3 tagů, potažmo dle playlistů. Potěší možnost nechat si automaticky doplnit údaje o hudbě včetně album artu, co nám naopak chybí je ekvalizér a tedy možnost si přizpůsobit podání zvuku k obrazu svému. Výrobce připravil také asi deset motivů vizualizací, které vám mohou doplňovat přehrávanou hudbu. Chcete-li pokročilejší funkce, pak sáhněte jinam, nenáročnému uživateli nicméně základní aplikace poslouží na výbornou.

 

Základní videopřehrávač nemá problém se spuštěním většiny používaných formátů a poradí si i se 4K rozlišením. Chybí mu ale jakékoliv pokročilé funkce a třeba minimalizaci do okna bychom ocenili.

Fotoaparát a video: Ultrapixely změnily stranu

HTC se po dvou neúspěších konečně rozhodlo upustit od ultrapixelového fotoaparátu a ten nahradil konvenční snímač s rozlišením 20,7 Mpx. Výše zmíněnou technologii poté využívá přední kamerka, přičemž její kvalitu bychom mohli označit za solidní průměr. Zázraky za zhoršených světelných podmínek se nicméně v kontrastu se sliby výrobce nekonají.

Hlavní fotoaparát pořizující snímky v rozlišení 5376 x 3024 px dostal do vínku snímač o velikosti 1/2,3“ a objektiv se světelností f/2,2. Ačkoliv fakt, že na zadní straně lehce vystupuje nad okolní povrch, vzbuzuje obavy o škrábance, přítomnost krycího safírového sklíčka je dostatečnou zárukou toho, že by povrch měl něco vydržet.

-

- - -

- - -

Samotná kvalita fotografií je za dobrého světla přijatelná, barevné podání by ale místy mohlo být trochu živější a nejvyšší není ani úroveň detailů. Kde se fotoaparátu naopak daří je oblast makro snímků, kdy je ostrost snímaného objektu poměrně působivá. Kvalita jde ale razantně dolů se zhoršujícím se světlem a ani poměrně výkonná přisvětlovací dioda tomu nedokáže příliš zabránit. Zamrzí také absence optické stabilizace obrazu, jež by určitě napomohla jak u fotografování, tak i natáčení videa.

- - -
Ve dne, v noci a v noci s bleskem

- - -

Telefon dokáže zaznamenat video v rozlišení 4K (3840 x 2160 px, 30 fps), přičemž maximální délka je v takovém případě vždy omezena na šest minut. Obrazová kvalita je nicméně velmi solidní a vyloženě tragický není ani nahrávaný zvuk, ačkoliv jeho původ je stále vcelku patrný. V případě, že přepnete na standardnější Full HD záznam (můžete zaznamenávat s frekvencí 30 i 60 snímků za vteřinu), pak bohužel kvalita klesá a patrné je to především u slévajících se detailů. Nahrávat lze ještě slow-motion video, které pořídíte v HD rozlišení při 120 snímcích za vteřinu.

- - -

- - -

Aplikace pro fotografování vypadá na první pohled jednoduše, ukrývá však spoustu režimů a možností nastavení. Mimo běžné snímky v automatickém režimu můžete pořizovat panoramata, HDR fotografie nebo třeba snímek s Bokeh efektem (ostrý objekt v popředí s rozmazaným pozadím) a podobně. Pro náruživé fotografy je připraven manuální režim, kde si mimo ISO a vyvážení bílé můžete dle svého uvážení nastavit také závěrku a ostřit takříkajíc na ruku.

HTC One M9: Camera demo (4k resolution)

Nechybí zde ani režim pro portrét, focení krajiny či snímání v noci. U videa je připraven slowmotion mód, jenž umožní zaznamenávat zpomalené HD video s frekvencí 120 snímků za vteřinu. Možnosti nastavení jsou vskutku široké a samotná rychlost spouštění aplikace a snímání je taktéž příkladná.

Pokud přesto nejste s výslednou fotografií spokojení, připravil výrobce poměrně rozsáhlý editor, ve kterém lze provádět jak základní úkony typu ořezávání a narovnávání, tak i přidávat různé zajímavé efekty, rámečky, upravovat barvy a mnohem více.

Konkurence

S cenou atakující hranici dvaceti tisíc korun to HTC One M9 rozhodně nebude mít jednoduché. Konkurovat mu budou jak nové top modely od ostatních výrobců, tak i loňské vlajkové lodě, jež nejsou po stránce výbavy nijak zásadně pozadu a přitom jsou mnohdy až o pět tisíc korun levnější. Začněme tedy netradičně předchůdcem recenzovaného modelu, a sice loňským HTC One M8 (recenze).

Za cenu okolo čtrnácti tisíc korun obdržíte o něco slabší, stále však dostatečně silný procesor, horší fotoaparát (byť se zajímavým duálním řešením) a o 1 GB RAM méně. Jinak se ale jedná o velmi dobře vybavené zařízení, jenž v praxi oproti nástupci nepostrádá příliš a cena je přitom o poznání přijatelnější. Jen s nákupem pospěšte, jelikož HTC jej stahuje z prodeje právě kvůli tomu, aby nekonkurovalo novince. 

Nepřítelem číslo jedna je pak jednoznačněve stejný den odhalený Samsung Galaxy S6. V jeho případě se výrobce vydal cestou nasazení displeje s QHD rozlišením a ten přeci jen působí i díky živějšímu podání barev o trochu lépe.

Zmínit je také potřeba o chlup kompaktnější rozměry a o dvacet gramů nižší hmotnost. Někdo by zde mohl postrádat slot pro paměťové karty a baterie nabídne nižší kapacitu, ačkoliv v praxi bude výdrž nejspíše obdobná a částečně je tento problém v obou případech vyvážen rychlonabíjením. Dvousetkorunový cenový rozdíl ve prospěch Samsungu pak v těchto cenových hladinách příliš velkou roli nehraje. 

Novinkou na trhu je i LG G Flex 2 (recenze), jenž nabídne tentýž osmijádrový procesor, avšak jen 2GB operační paměť. Zařízení může zaujmout především prohnutým tělem s 5,5palcovým Full HD displejem. Vnitřní paměť je sice poloviční, slot pro paměťové karty ale umožní tento nedostatek rychle vyřešit. Fotoaparát je „pouze“ 13megapixelový, kvalitou však ten od HTC předčí a to nejen díky přítomnosti optické stabilizace, na níž se u One M9 zapomnělo. Rozhodujícím faktorem může být také cena, jež je v případě LG nižší o celých 3 500 Kč.

 

Jako poslední může zajímavou alternativou být také Sony Xperia Z3 (recenze). I v tomto případě se jedná o loňský model, jeho výbava včele se čtyřjádrovým Snapdragonem 801 a 5,2palcovým Full HD displejem je však stále naprosto dostačující. Fotoaparát nabídne stejné parametry včetně možnosti nahrávat 4K video, po stránce kvality jsou na tom obě zařízení srovnatelně a řadí se tedy k lehkému nadprůměru. U Sony je určitě potřeba zmínit voděodolnost, díky níž si telefon můžete bez obav vzít do deště i do vany. Xperii navíc pořídíte téměř o pět tisíc levněji a to je opět poměrně velká částka.

 

Závěr: Povedený, ale zbytečně drahý

Zásadní problém nového HTC One M9 je ten, že největší změnou oproti předchůdci je cena. Zatímco minulá generace startovala na 17 499 Kč, za nástupce zaplatíte téměř dvacet tisíc a my jen marně hledáme důvod, jaký takový nákup vlastně dává smysl. Cenová politika výrobců je obecně poměrně krutá a konkurenční Galaxy S6 je jen dalším příkladem, nicméně konkurence od Samsungu nabízí výkonnější hardware, lepší fotoaparát a Quad HD displej. Loňské vlajkové lodě přitom koupíte až o pět tisíc levněji a důvodů, proč sáhnout po letošních modelech, je pomálu.

 

Abychom předešli nedorozuměním – HTC One M9 je skvělý smartphone. Výtečná konstrukce je doplněná o špičkový hardware, solidní displej a prvotřídní konektivitu, kde nechybí jednoduše nic. Lehkým zklamáním je fotoaparát a chybějící optická stabilizace, stejně tak výdrž baterie je stále  jednodenní. Někomu by také mohly na překážku být větší rozměry, s tím se ale potýkala i předchozí generace a částečně jde o daň za přítomnost stereoreproduktorů BoomSound, jež doznaly vylepšení a na poli mobilních telefonů nemají konkurenci.

Celkově tak převládají pozitivní dojmy, otázka, proč bychom za novinku měli utrácet dvacet tisíc však stále zůstává nezodpovězená a do chvíle, než cena spadne o několik tisíc, tomu tak bude i nadále. Jste-li ochotni tuto sumu obětovat bez výčitek svědomí, rozhodně vám to nebudeme vymlouvat. I přes drobné nedostatky tchaj-wanský výrobce ukázal, že špičkové smartphony stále vyrábět umí.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

25 komentářů

 1. Tak dvacet je dost, HTC se nepoučí, tak tak se šplhají z červených čísel a nejsou schopni nabídnout slušné mobily za příznivé ceny, ne každý touží a využije high-end, zase je to ale stále lepší než podobně předražené samsungy, designově moc pěkný.

 2. Michal (neregistrovaný)

  Ten horní rámeček je totiž plastový a ne kovový a vzhledem k tomu, jak je to tenký se nedivím, že to praská, to bude průšvih.

  • já mám za to, že ten rámeček je kovový, plastové jsou pouze předěly antén.

  • Michal (neregistrovaný)

   Já ho osobně v ruce neměl, ale už jsem to četl v několika recenzích a po pádu na zem byl pod šedou barvou vidět černý plast, zkus na to zaťukat zubama, tak bezpečně poznáš, jestli jde o kov, nebo plast.

  • Už bohužel nemám „do čeho kousnout“, telefon ráno putoval do další redakce :)

 3. testovanie fotoaparatu bolo realizovane na najnovsej aktualizacii zlepsujucej kvalitu fotiek ? ci tato aktualizacia este nieje dostupna ? [odkaz]

 4. Matěj (neregistrovaný)

  Letošní očekavané vlajkové lodi, celkem zklamali, jediné na co se dá těšit tak je asus zenfone 2, project ara či nějaký čína phone s mediatekem, qualcomm je letos propadák, byl maximalně dobrý když měl 4 jádra ale když dělal články o mdtk že 8 jádrové procesory nevyužijí a teď je sami dělají tak mi to přijde trochu nezdvořilé, stačilo by kdyby udělali pořádný 4 jádrový 64 bitový procesor co by se hlavně nezahříval a byl úsporný, jelikož výdrž baterie je podle mě to co nejvíce lidí chce dneska u slušného dotykového mobilu a nemluvě taky odolnost…

 5. Mobil je to kvalitný ale stou cenou je to momentálne FAIL roku.

  • Bohuzel ani kvalita neni dobra u tohoto slepence.Takze oboji fail..jak cena, tak kvalita.

  • Kdybych nevěděl jak se to debilně rozdělává a servisuje, tak si skoro myslím, že je to velmi dobrý a hezký telefon. Bohužel vím jak to vypadá uvnitř a jak se do toho leze, navíc se každé HTC sere jak na běžícím páse, kvalita opravu šla dolu, ale to je všeobecně problém HTC.

   Hodnotím kladně design, ale jinak… fotoaparát na takový high-end je pořád špatný a jinak prostě typické HTC. Za velmi podobné prachy už je S6 32GB a to bych volil určitě raději než toto.

  • nj maxxi o kvalize htc jak se to sesouplo smerem dolu se vi par let, bohuzel i top modely nebudou jine, tohle vsak (dostupnost komponent uvnitr v pripade servisu) muze byt potencialnimu kupci zcela jedno myslim, lide dnes founy stridaji jednou za rokj ci dva.

   ¨Pokud to takovou dobu v pohode vydrzi pracovat je jim to asi jedno.

 6. orgasmic (neregistrovaný)

  Mě by zajímalo, proč chybí v článku zmínka o technologii display…působí to jako PR článek.

  Dokonce bych to dal i do mínusů…v dnešní době TN display v telefonu za 20tis nemá co dělat.

  • pochybuji ze by se tam htc pri teto cene ovazilo dat TFT s TN matici, pocitam ze to bude sLCD pokud se jeste pouzivaji, kvalitni IPS asi.

  • By v tom měl být stejný displej jako vloni ne? Tedy IPS LCD (žádný „TFT“ cosi nesmysl pojem), neoznačuje se SLCD 3?

  • No pockej ja displeje beru takhle TFT-IPS,TFT-TN,TFT-VA,MVA ci zakladni a nejstarsi snad TN nebo se to ipsko označuje opravdu tak jak píšeš uni? :-)

  • Tak koukni, co je TFT a k čemu slouží. Pak zjistíš, že je v AMOLED a že pojmem TFT fakt nic neříkáš… Leda to, že nepoužívá starší STN.

   BTW. VA je z IPS… Ja pak nepíšu nic o tom, jak se označuje IPS, prostě je to matrice užíváná v LCD displejích.

   Je smutné, že tolik let se ani zde neumí naučit správné pojmy a to se toto další pohromy, např. Quantum Dots…

  • Jo ty myslíš to SLCD, to je marketingový pojem JDI?, dle generace je tam kdo ví co, u 3 by myslím mělo být IPS (bez čehokoli pokročilého…). Dnes by tlf. za 20k by skutečně měl nabídnout více…

  • takže je tam tedy sLCD? htc jej používalo snad poprvé v začátcích u jednoho modelu ještě s WP7 velkem rád na něj vzpomínám, fajn byl i HTC HD7 až na horší odezvu, občas viděl člověk při rychlejším pohybu duchy, výborný foun.

 7. Ad test výdrže při videu, zcela mimo jakoukoli vypovídací hodnotu. Tak někdo udělá telefon s vysokým jsem a potrestáme ho za to (nižší hodnota výdrže) a pochválíme někoho, u koho se i přes max musí mžourat (venku). Bravo. To samé relativně se zvukem, kdo udělá jak výkonný výstup. Ten test na byt naopak s minimálním jasem, ať je to test výdrže přehrávání a ne test jasu.. ..

  • Nebo s automatickou regulací, za stejných okolních podmínek, kdy telefon na základě nastavení od výrobce zajišťuje optimální zobrazení (což se např. mé K920 až tak nedaří…).

  • A v čem je problém? Recenzent vždy uvádí, zda byl při přehrávání jas nastaven na maximum nebo na poloviční hodnotu. A zvuk se vždy pouští do sluchátek s 50% úrovní hlasitosti.

  • Problém je v tom, že každé zařízení má jinak výkonné podsvícení, něco třeba přes. 500 nits a něco se vydrape sotva na 300 nits, tak je výdrž při přehrávání tímto ovlivněna. Např. nekde tak např. při 60% podsvícení bude stejný jas jako jinde na max. Takže z toho leze neporovnatelná hodnota, zvláště když ani tu hodnotu svítu neuvedete.

   U zvuku je to vlastně stejné, ačkoli jistě s mnohem menším vlivem, výrobce tam opravdu nedá výkon, co baští 100mAh/h jako u Headampu….

  • Fore (neregistrovaný)

   Jo, ale vlajkové modely pro každý rok jsou na tom +- vždy stejně, takže někde bude pr*ser, když M9 vydrží 6 hodin a S6 12.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).