Domů » Recenze » Recenze OnePlus 2: Zabiják vlajkových lodí podruhé a lépe

Recenze OnePlus 2: Zabiják vlajkových lodí podruhé a lépe

„Zabiják vlajkových lodí“ – s tímto sloganem označovala OnePlus svůj první model One. Po dlouhém čekání přichází nástupce, který dostal aktualizovaný hardware s plnou podporou LTE, vylepšený fotoaparát a čtečku otisků prstů. To vše dohromady vypadá jako recept na ideální telefon. Má OnePlus 2 vůbec nějaké nedostatky?
Jen málokterá mladá společnost dokáže zaujmout tak, jako OnePlus.

Tento čínský výrobce smartphonů vznikl teprve na konci roku 2013 a testovaný kousek je teprve druhým telefonem v portfoliu. Model OnePlus One (recenze) označovaný jako zabiják vlajkových lodí nabídnul špičkovou výbavu za velmi dobrou cenu. V podstatě jediným větším nedostatkem byla absence LTE na frekvencích 800 a 900 MHz, což řadu zákazníků v České republice odradilo.

Na jaře letošního roku začala značka telefony skrze e-shop OnePlus.net odesílat i do České republiky a v rozhovoru se spoluzakladatelem společnosti jsme se dozvěděli, že nástupce již bude podporovat všechna česká LTE pásma. Kromě toho došlo pochopitelně i na lepší hardwarovou výbavu. OnePlus 2 pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810 v druhé revizi, která již netrpí přehříváním. Čipset má k dispozici 4 GB operační paměti. Tato kapacita ovšem platí pouze pro verzi s 64GB vnitřním úložištěm. Jestliže si vyberete levnější model s 16 GB prostoru, budete se muset spokojit se 3 GB RAM, které ale opět zcela dostačují.

Vylepšení se dočkal také hlavní fotoaparát, který nabídne 13Mpx senzor doplněný o optickou stabilizace a laserový autofokus. Displej s úhlopříčkou 5,5 palců nabízí Full HD rozlišení (1080 × 1920 px). Jemnost displeje je dostatečná a rozhodně se nezlobíme, že výrobce nepoužil Quad HD rozlišení. Pokud ovšem přihlédneme k ceně, která začíná na 9 199 Kč za 16GB model (64GB verze stojí 11 099 Kč), můžeme tento nedostatek odpustit.

Bez pozvánky to nepůjde, alespoň ne oficiální cestou

Zakoupit si OnePlus 2 ovšem není zatím tak jednoduché. Výrobce totiž i u tohoto modelu spoléhá na systém pozvánek, bez kterých si telefon v oficiálním obchodu prostě nekoupíte. Pokud jste nedočkaví a nechcete čekat na udělení pozvánky, můžete si telefon zakoupit z neoficiálních e-shopů. Musíte si ovšem dávat pozor, abyste si vybrali mezinárodní verzi s označením A2003, která podporuje česká LTE pásma. Ve velkém se totiž u nás prodává i varianta pro čínský trh (označení A2001), která nepodporuje pásma 800 a 900 MHz, a v systému navíc najdete řadu bloatware aplikací.

Překvapila nás také přehnaně vysoká částka za doručení z oficiálního e-shopu OnePlus.net, kterou je nutné připočítat k základní ceně. Standardní cena poštovného je 573 Kč, v případě expresního doručení zaplatíte 700 Kč. My jsme zvolili druhou možnost: telefon jsme objednali v úterý, do čtvrtka trvalo zpracování objednávky, ve čtvrtek odpoledne byl OnePlus 2 letecky z Londýna odeslán do Prahy a v pátek odpoledne nám jej kurýr DHL dovezl.

Navázat, či dokonce překonat prodejní úspěchy staršího modelu nebude lehké. OnePlus 2 má ovšem veškeré předpoklady k tomu stát se celosvětovým bestsellerem. V dnešní recenzi zjistíme, zda je novinka opravdu tak dobrá, nebo jde pouze o mediálně nafouknutou bublinu.

Klady (+)

 • špičková hardwarová výbava
 • povedený fotoaparát s optickou stabilizací
 • precizní dílenské zpracování
 • skvěle odladěný operační systém
 • čtečka otisků prstů
 • výborný poměr cena/výkon
 • podpora dual SIM a evropských LTE
 • výdrž na jedno nabití

Zápory (-)

 • horší čitelnost displeje na slunci
 • chybí slot na paměťové karty
 • omezený prodej (pozvánkový systém)
 • chybí NFC a rychlé/bezdrátové nabíjení
 • pomalé rozhraní USB 2.0
 • chybí manuální režim u fotoaparátu
 • drahé poštovné do ČR
 • vyšší hmotnost

Videopohled

httpv://www.youtube.com/watch?v=embed/uaRBRrh7VbE

Obsah balení: Elegantní a minimalistické

Telefon vám dorazí v poměrně malé červené krabičce. Na jejím povrchu je pouze logo výrobce a označení modelu. Po otevření spatříte telefon, který je navíc zabalen v ochranné matné fólii. Po jeho vyjmutí se dostanete k uživatelským příručkám, napájecímu adaptéru a kabelu USB.


Obsah balení není příliš bohatý. Kromě telefonu dostanete pouze nabíječku, USB kabel a uživatelskou příručku v angličtině.

OnePlus 2 je jedním z prvních smartphonů na trhu, který disponuje novým rozhraním USB-C konektorem. Ten se vyznačuje hlavně tím, že je oboustranný a nezáleží tedy na tom, jak zapojíte datový kabel. Dodávaný napájecí adaptér zvládne dodat maximální proud 2 A. Výrobce se bohužel rozhodl, že k telefonu nepřibalí žádná sluchátka.

  

Konstrukce a vzhled: Šmirglpapír vzadu, kov na bocích

Fyzické proporce OnePlus 2 jsou152 × 75 × 9,9 mm, váha je 175 gramů. Právě vyšší hmotnost zaujme při prvním uchopení. Většina konkurentů totiž váží o nějaký ten gram méně. Je to zkrátka daň za výbornou pevnost celé konstrukce. Té telefon dosahuje hlavně díky kovovému rámu (jde o slitinu hliníku a hořčíku).

  

Celá čelní strana je kryta sklem Gorilla Glass čtvrté generace. Na skle je navíc z výroby nanesena ochranná fólie. Největší část (73,3 %) zabírá 5,5 palcový Full HD displej s poměrně tenkými bočními rámečky. Na vrchu je osazena mřížka reproduktoru pro telefonní hovory. Pravý horní roh je vyhrazen čočce čelní selfie kamery. Nechybí ani notifikační LED s nastavitelnou barvou svitu. Většina jiných telefonů má barvy k jednotlivým notifikacím pevně přiřazené, ale v nastavení OnePlus si můžete barevný odstín upravovat v závislosti na typu upozornění.

Na tlačítko Domů si chvíli budete zvykat, stejně tak na čtečku otisků prstů

Nejvýraznějším prvkem čelní strany smartphonu je ovšem tlačítko Domů. To sice na první pohled působí jako by se jednalo o klasický mechanický spínač, ve skutečnosti jde o ohraničenou dotykovou plošku. Tím nejzajímavějším je ovšem vestavěná čtečka otisků prstů. OnePlus 2 se tak zařazuje po bok iPhonu 6, Samsungu Galaxy S6 (edge) a dalších telefonů, které mají tento senzor kombinovaný právě s ovládacím tlačítkem.

  

Čtečka, kterou disponuje testovaný kousek, se řadí k tomu lepšímu, nicméně ve srovnání s Touch ID od Applu či řešením, které do svých telefonů integruje Samsung, citlivost stále ještě trochu pokulhává.

Prvotní konfigurace je sice zdlouhavější, protože je nutné prst přiložit hned několikrát, ale následné využití v provozu je opravdu bezproblémové a k nerozeznání otisku bude docházet zřídka. Dá se říci, že při používání čtečky se úspěšnost rozpoznání pohybovala okolo 75 %. Je škoda, že tento způsob autorizace je možné v současnosti použít jen na odemykání telefonu. S příchodem nové verze Androidu 6.0 Marshmallow bychom se ovšem měli dočkat většího uplatnění.

  

Po obou stranách čtečky jsou navíc umístěna senzorová tlačítka Zpět a Přepínač aplikací (lze upravit či přehodit). V nastavení si ovšem můžete vybrat, zda je chcete využívat, nebo jestli si raději vyberete softwarové řešení v podobě tlačítek na displeji. Pak se ale připravte, že se připravíte o pár pixelů ve spodní části.

 

Zadní kryt má stejnou povrchovou úpravu, jako tomu bylo u předchůdce. Nově je ovšem možné objednat i alternativní kryt s bambusovým či kevlarovým povrchem. Testovaná varianta připomíná svým povrchem jemný smirkový papír. Na fotografiích se mi tento kryt nelíbil, ale ve skutečnosti je celkem pěkný a hlavně není magnetem na otisky prstů. Mám ovšem obavy o jeho životnost. Je totiž možné, že se po chvíli používání poškrábe, i když dobu testování přečkal kryt bez jediného škrábance. A díky jemně zdrsněnému povrchu telefon rovněž skvěle drží v ruce.

  

Zhruba v polovině výšky zad je umístěno logo výrobce. Kousek na ním je lehce vystouplá kovová ploška, která je domovem čočky fotoaparátu, dvojice přisvětlující LED a krytky laseru sloužícího pro rychlejší a přesnější zaostřování. Čočka fotoaparátu je naštěstí vůči kovové plošce lehce zapuštěná, díky čemuž je alespoň lehce chráněna vůči poškrábání. Přestože má OnePlus 2 odnímatelný zadní kryt, není akumulátor uživatelsky výměnitelný.

Dva sloty na SIM kartu i konektory, které rozpoznají typ zadního krytu

Pod krytem se schovávají sloty na dvě nano SIM karty. Paměťové karty bohužel smartphone nepodporuje. Zajímavé jsou také dva kontakty na pravé straně. Původně jsem se domníval, že jde o zatím nevyužité piny, které by mohly v budoucnu sloužit pro alternativní kryt s podporou bezdrátového nabíjení, případně dokonce kryt s NFC anténou. Nakonec jsem se dozvěděl, že je účel těchto kontaktů vcelku prostý. Kevlarové a bambusové kryty mají na sobě identifikační čip, takže telefon rozpozná jaký kryt je zrovna nasazen a přizpůsobí barevné schéma systému.

 

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti si našla své místo na pravém boku telefonu. Na můj vkus jsou tlačítka málo vystouplá a z počátku u mě docházelo k přehmatávání – občas jsem si tedy místo snížení hlasitosti vypnul displej. Nicméně jde jen o zvyk a po několika dnech používání vám to už nepřijde. Hardwarová spoušť fotoaparátu chybí, ale alespoň lze fotit skrze tlačítka pro regulaci hlasitosti.

 

Na opačné straně telefonu je osazen třípolohový přepínač. Ten slouží k rychlé změně upozorňování na příchozí hovory, zprávy, e-maily a další akce. V dolní poloze jsou veškeré notifikace aktivní, po přepnutí do střední polohy jsou aktivní pouze prioritní upozornění, v horní poloze se aktivuje tichý režim. V nastavení telefonu si můžete vybrat, co se má mezi tyto notifikace řadit. V poslední poloze se vypnout veškerá upozornění a tento režim je vhodný zejména pro případy, kdy nechcete být nikým a ničím rušeni. A pozor, v tomto případě nezvoní ani budík.

Hlavní reproduktor je umístěn na spodní hraně. Podle vzhledu by se mohlo zdát, že jsou v telefonu rovnou dva reproduktory, což bohužel není pravda. Pod levou mřížkou se totiž ukrývá pouze mikrofon. Mezi oběma mřížkami je osazen konektor USB typu C. Jeho výhodou je možnost zapojení kabelu z obou stran. Tento konektor je u základních desek většinou spojen se sběrnicí USB 3.1 (případně USB 3.0), ovšem v tomtu případě se výrobce nepochopitelně rozhodl vsadit na starší a pomalejší USB 2.0. Nový konektor přináší jeden velký problém, kterým bude špatná kompatibilita s drtivou většinou příslušenství. Naštěstí existuje redukce z USB typ C na klasické micro USB. Je škoda, že tato redukce není součástí balení. Na vrchu přístroje nic zajímavého nehledejte. Je zde totiž umístěn pouze 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a otvor, pod kterým je osazen mikrofon.

Celkově hodnotím konstrukci telefonu jako velmi povedenou. K ergonomii mám jen jedinou výtku, které směřuje k umístění hlavního fotoaparátu. Ten je totiž umístěn poměrně nízko a dost často se mi stávalo, že jsem se prstem dotýkal čočky. Díky zadnímu krytu, se smartphone drží velmi jistě a nemá tendenci vyklouznout z ruky. Ovládat veškeré funkce jednou rukou je vzhledem k větším rozměrům problematické.

Displej: Full HD s horší čitelností na slunci

Inženýři ve OnePlus vsadili při vývoji nového modelu na 5,5 palcový displej s rozlišením 1080 × 1920 pixelů. IPS panel nabídne pěkné barvy i pozorovací úhly. Výsledná jemnost je sice stále velmi slušných 401 ppi, ale třeba LG G4 (Quad HD rozlišení) je se svými 538 ppi o kus dále. Pro některé zákazníky může být ovšem nižší rozlišení lákavější především z důvodu menší energetické náročnosti.

Automatická regulace jasu pracuje velmi dobře. Horší je to ale s rozsahem intenzity podsvícení, konkrétně s horní hranicí. Při použití uvnitř budete spokojeni, ale problém nastane, pokud s telefonem vyrazíte ven na přímé slunce. V těchto případech se budete muset spokojit s horší čitelností. Výrobce možná schválně nastavil hranici maximálního jasu o něco níže, aby nedocházelo k nadměrného zahřívání. Pochválit ale musím nejnižší úroveň jasu, kdy je novinku možné používat i v noci bez nadměrného zatěžování očí.

Hardware: V čele s chladnějším Snapdragonem

O přehřívání čipsetu Qualcomm Snapdragon 810 se toho již napsalo dost, ale ve OnePlus se stejně rozhodli, že jej použijí. Jedná se ovšem o druhou revizi čipu (v 2.1), u které výrobce slibuje nižší zahřívání. Tuto informaci mohu opravdu a potvrdit a rozdíl například oproti Sony Xperia Z3+ (recenze) je rozdíl opravdu markantní. A i když je nahrávání videí v rozlišení 4K omezené na 10 minut záznamu, telefon vše zvládne zaznamenat bez problémů.

 

Čipset nabídne celkem osm procesorových jader (4 × Cortex A57 s frekvencí 1, 8GHz a 4 × Cortex A53 s frekvencí 1,56 GHz) a grafický čip Adreno 430. V kombinaci se 4 GB operační paměti se jedná o jeden z nejvýkonnějších smartphonů na trhu. Výsledky benchmarků hovoří za vše.

 • AnTuTu benchmark: 54 171 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 20 826 bodů
 • Basemark OS II: 1340 bodů

Na nedostatek operační paměti si nikdo stěžovat nebude, tedy rozhodně ne u dražší varianty. Z celkových 4 GB zůstává při běžném provozu volná více než polovina. Z interní 64GB paměti je při prvním spuštění pro uživatele k dispozici necelých 53 GB. Paměť ovšem není rozšiřitelná prostřednictvím paměťových karet, takže pokud vám nebude prostor stačit, budete se muset spolehnout na cloudová úložiště, případně na domácí NAS.

 

Čipsety od Qualcommu značí také velmi rychlé určení polohy a nejinak je tomu i zde. Kromě signálu GPS podporuje telefon také ruský geolokační systém GLONASS. Přesnou polohu se dozvíte během několika málo vteřin.

Konektivita: Nepochopitelná absence NFC

Předchozímu modelu byla asi nejvíce vyčítána chybějící podpora všech českých LTE pásem. Novinka si vede v tomto ohledu o poznání lépe a nabízí všechna pásma, která používají místní operátoři – 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz. WiFi je pochopitelně dvoupásmová a podporuje standardy 802.11 a/b/g/n/ac. Při oficiálním představení OnePlus 2 vyšlo najevo, že novinka nepodporuje technologii NFC.

Tato informace odradila opravdu mnoho zájemců, protože NFC se začíná postupně velmi rychle rozšiřovat. Výrobce absenci argumentoval tím, že podle jeho průzkumu využívalo tuto technologii u modelu One pouze nepatrná část majitelů.

Zvuk: Hlasitost reproduktoru překvapí

Hlavní reproduktor ukrytý pod mřížkou na spodní hraně telefonu mě velmi mile překvapil. Jeho kvalita je sice jen lehce nadprůměrná, ale hlasitost patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost otestovat. Maximální hlasitost je opravdu překvapující vzhledem k tomu, že výrobce vsadil pouze na jediný reproduktor.

Dobře si vede také sluchátkový výstup, který rozhodně nezklame. Pro náročnější posluchače je v systému připraven ekvalizér. Ten nabídne celou řadu přednastavených režimů a puntičkáři si mohou dokonce intenzitu jednotlivých složek zvuku naladit podle svého gusta. Při změně hlasitosti se vám navíc kromě posuvníku zobrazí tři ikony, kterými můžete rovněž upravit zvukový projev. Ikony značí tři přednastavené profily – Hudba, Film a Hra.

Baterie a výdrž: Dva dny při běžném použití

Lithium-polymerový akumulátor s kapacitou 3300 mAh se řadí k nadprůměru. V kombinaci s Full HD displejem, který je energeticky méně náročný než Quad HD panely, se jedná o recept na slušnou výdrž. Při běžném provozu jsem neměl sebemenší problém dosáhnout dvoudenní výdrže. Pokud jsem zkoušel hrát hry a provádět náročnější operace, musel jsem hledat elektrickou zásuvku každý večer, ale i tak mohu označit celkovou výdrž za nadstandardní. Obzvlášť když přihlédnu k osazenému čipsetu, který rozhodně nepatří mezi nejúspornější. Dobře si OnePlus 2 vedl i při přehrávání HD videa. S nastaveným polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí reproduktoru se telefon vypl až po více než 8 hodinách přehrávání.


Akumulátor není uživatelsky přístupný, nachází se až pod plastovým předělem zadní strany.

Nabíjení je o něco pomalejší – z prázdného stavu dobijete akumulátor na maximum za 2 a půl hodiny. Je obrovská škoda, že se výrobce nerozhodl implementovat i rychlonabíjení či bezdrátové dobíjení. Na výsledné ceně by se tato funkce příliš neprojevila a určitě by potěšila celou řadu potenciálních zákazníků.

Systém a uživatelské prostředí: Lízátko nadopované kyslíkem

Značka OnePlus je od svého vzniku pevně spojena s operačním systémem Android. Starší sourozenec se prodával s předinstalovaným systémem Cyanogenmod 11, což je v podstatě upravený Android ve verzi 4.4 KitKat. Výrobce ovšem postupně pracoval na svém vlastní systému, který nazval Oxygen OS. Novinka dorazila s již druhou verzí tohoto systému, který jako svůj základ využívá Android 5.1.1 Lollipop.

 

Vzhled launcheru je v podstatě totožný jako u čistého Androidu. V dolním pásu jsou umístěny ikony aplikací a tlačítko pro vstup do menu. Po jeho otevření se dostanete k ikonám všech nainstalovaných aplikací. Ty jsou řazeny do jednotlivých listů podle abecedy v matici 4 × 6 ikon. Pokud se přesunete z domovské obrazovky doleva, otevře se vám nabídka nazvaná Shelf.

Na vrchu této nabídky uvidíte aktuální předpověď počasí, která čerpá data z oblíbeného serveru AccuWeather.com. Prostřední pás je vyhrazen pro deset ikon nejčastěji používaných aplikací. Až úplně vespod najdete nejčastěji volané kontakty. Díky rychlému přístupu se stává z této aplikace výborný pomocník, kterého dost často využijete. V budoucnu by navíc měly přibýt ještě další funkce.

 
Nabídka Shelf

Horní lišta má opět klasický vzhled jaký znáte z jiných telefonů se systémem Android. Po jejím prvním otevření získáte přehled o posledních notifikacích, pokud ji prstem stáhnete podruhé, dostanete se k přepínačům nejčastěji používaných systémových funkcí.

 

Nabídka nastavení se svým vzhledem opět nijak nevymyká. Je ovšem rozšířena o několik užitečných položek. V nabídce s názvem Vyrušení si můžete nakonfigurovat, které akce budou spadat do režimu prioritních oznámení. Velmi užitečná je nabídka gest. Ty slouží k rychlému spuštění fotoaparátu, svítilny, pro ovládání hudby případně pro probuzení telefonu. Po jejich aktivaci již stačí na vypnutém displeji provést prstem požadované gesto. Především rychlá aktivace svítilny je velmi užitečná funkce, se kterou bychom se rádi setkávali i u jiných smartphonů.

 

Výrobce myslel i na soukromí uživatelů. V seznamu aplikací si totiž u každého nainstalovaného programu můžete upravit, k jakým systémovým příkazům může mít přístup. Kromě toho je vidět i kdy aplikace využila dané oprávnění. Pokud si nejste zcela jisti některou z vašich nainstalovaných aplikací, můžete jí omezit práva a uchránit tak své soukromé údaje.

 

Bonusové aplikace: Nabídka chudší než kostelní myš

Bonusových aplikací v testovaném smartphonu mnoho nenajdete. O Audio Tuneru jsem se již zmiňoval. Jedná se o ekvalizér s poměrně rozsáhlými možnostmi úpravy zvuku. Files je, jak již název napovídá, jednoduchý správce souborů. Nečekejte žádné pokročilé funkce, ale na základní správu bude dostačovat. Poslední lehce nadstandardní aplikací je Swiftkey. Tato klávesnice patří mezi ty nejlepší, se kterými se lze setkat. Nechybí ani inteligentní predikce slov, která se dokáže naučit často používané výrazy.

 

Kromě výše zmíněných programů je v telefonu nainstalován standardní balík aplikací od Googlu. Výrobce tak nechává uživatelům volnou ruku pro výběr požadovaných aplikací. Někomu tento přístup může vyhovovat, jiní uživatelé by ocenili více bonusového softwaru. Méně je však někdy více, a raději vidíme v podstatě čistý systém než tuny leckdy zbytečných aplikací.

Telefonování, zprávy a organizace: Sázka na jistotu

Jak jistě čekáte, i aplikace pro telefonní hovory je shodná jako v čistém Androidu. Prostředí je rozděleno do tří karet – Rychlá volba, Poslední a Kontakty. V rychlé volbě si můžete buďto vybrat kontakty, které chcete mít rychle po ruce, případně vám systém sám zvolí nejčastěji volané. Historie hovorů tvoří obsah druhé karty. Kontakty jsou řazeny podle abecedy a můžete mezi nimi velmi rychle listovat. Každý kontakt je navíc doplněn o kulatou ikonku, kterou tvoří buďto fotografie dané osoby, případně počáteční písmeno ze jména.

  

Ve stejném duchu se nesou i ostatní aplikace na posílání SMS zpráv a kalendář. Vzhledem k tomu, že se jedná o programy přímo od Googlu, se jedná o rozumnou volbu. Pro rychlé poznámky se vám bude hodit Keep, kde si můžete poznamenat obsah nákupů, či jiné potřebné údaje.

Fotoaparát a video: Špička v oboru

OnePlus 2 dostal do výbavy 13Mpx hlavní fotoaparát. Senzor OV13860 pochází z produkce společnosti Omni Vision. Objektiv je složen z celkem 6 členů a jeho výsledná světelnost je F/2.0. Rychlejšímu a přesnějšímu zaostřování napomůže laserový autofocus. Dvojice LED umožní pořizovat snímky i za horších světelných podmínek. Na optickou stabilizaci jsme si již u vlajkových modelů zvykli a nechybí ani ve výbavě testovaného kousku. Vše dohromady dává výborné předpoklady pro pořizování kvalitních fotografií a videí. Dedikované hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu sice chybí, ale naštěstí lze využít tlačítek pro regulaci hlasitosti.

Aplikace fotoaparátu je jednoduchá, možná až příliš. V levé vysunovací nabídce je výběr snímacích režimů (Fotka, Video, Panorama, Zpomalený pohyb, Zrychlený pohyb). U fotografování je poté ještě k dispozici nabídka s aktivací jednoho ze tří režimů, které slouží k vylepšení kvality výsledného snímku. U záznamu videa si můžete zvolit, v jakém rozlišení chcete natáčet (4K, Full HD a HD).


Při změně režimu je pokaždé nutné tahem prstu vysunout nabídku s výběrem, což není příliš pohodlné

Tím ovšem končí veškeré možnosti ovlivnění kvality snímků. Největším nedostatkem je manuální režim, kde by bylo možné si pohrát s nastavením expozice, citlivosti ISO, času závěrky apod. Je opravdu veliká škoda, že výrobce nevyužil plného potenciálu. Musím ale uznat, že automatický režim pracuje na jedničku a ve většině případů postačí.

- -
HDR režim funguje spolehlivě

Kvalita výsledných snímků se řadí ke špičce. Kresba, dynamický rozsah, ostrost i barevné podání jsou výborné. Při dobrých světelných podmínkách opravdu nemám snímkům co vytknout. Pro velmi kontrastní scény se hodí použít režim HDR, který naštěstí nepůsobí tak agresivně a výsledné fotografie tak působí přirozeně.

-

- - -

- - -

Ani při horším osvětlení nejsou snímky nijak špatné. Začíná se již ovšem objevovat šum a detaily již nejsou tak dobře prokreslené. Díky dobře pracující optické stabilizaci nejsou ovšem snímky rozmazané. Ještě jednou si ovšem musím postěžovat na absenci manuálního režimu, díky kterému by bylo možné využít plný potenciál fotoaparátu.

-

- - -
Další fotografie pořízené OnePlus 2 včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

 - - - - - -

Ke kvalitě videa nemám žádné výtky. Problémem je ovšem autofokus – telefon totiž sám dost často přeostřuje. OnePlus 2 podporuje záznam videí v maximálním rozlišení 4K (2160 × 3840 px) a frekvenci 30 snímků za sekundu. Stejnou snímkovací frekvenci bohužel nabízí i rozlišení Full HD (1080 × 1920 px). Některé konkurenční smartphony umí ve stejném rozlišení zaznamenat dvojnásobný počet snímků za sekundu. Pro slow-motion záběry budete tedy nuceni využít na dnešní dobu již poměrně nízké rozlišení HD (720 × 1280 px), kdy telefon zvládne 120 fps.

Ukázkové video pořízené ve 4K rozlišení při 30 fps

Full HD video (30 fps)

Konkurence

LG G4 (recenze) nabízí ještě o kousek povedenější fotoaparát a především výborný Quad HD displej. Ten nabídne výbornou podívanou, ale zase se negativně podepisuje na výsledné výdrži. Použitý čipset je o něco málo slabší, ale i tak je celý systém velmi dobře odladěný a plynulý. LG postrádá čtečku otisků prstů, ale na oplátku zase nabízí NFC a dokonce i možnost bezdrátového nabíjení. Kde ovšem OnePlus 2 boduje na plné čáře, je cena. G4 se totiž prodává za 13 000 Kč.

 
LG G4 s koženými zády

Komu se zdá testovaný kousek moc velký, ten se může porozhlédnout po Samsungu Galaxy S6 (recenze). Hardwarová výbava v čele s SoC Exynos 7420 a 3 GB operační paměti je v podstatě srovnatelná. Jihokorejský výrobce se vytáhl s perfektním Super AMOLED displejem s rozlišením QuadHD. V kombinaci s nižší kapacitou akumulátoru se ovšem jedná o recept na průměrnou výdrž. Pokud vás Galaxy S6 zaujal, budete si na něho muset připravit o nějakých 6 000 Kč více než na OnePlus.


Samsung Galaxy S6 a S6 edge

Za cenu kolem 10 000 Kč se začíná prodávat také nové Lenovo Vibe Shot. Tento smartphone zaměřený primárně na fotografování nabídne 5palcový Full HD displej, osmijádrový čipset Qualcomm Snapdragon 615 a 3 GB operační paměti. Ve srovnání s testovaným telefonem se ovšem nejedná o tak výhodnou nabídku. OnePlus 2 je totiž opravdu high-endový telefon, zatímco Lenovo spíše spadá do vyšší střední třídy a jak jsme měli možnost se přesvědčit, fotoaparát rozhodně nepodává tak dobré výsledky, na které láká výrobce.

 

Výbornou konstrukci s kovovým rámečkem a povedený fotoaparát nabízí Nokia Lumia 930 (recenze). Hardwarová výbava již dávno nepatří mezi nejvýkonnější, ale v kombinaci s výborně optimalizovaným systémem Windows Phone se nejedná o závažný nedostatek. V současnosti je již netrpělivě očekáván nástupce, a proto se cena tohoto staršího modelu pohybuje zhruba na stejné úrovni jako u OnePlus 2.


Nokia Lumia 930

Veškerá konkurence ovšem dává novince na frak v dostupnosti. Všechny výše zmíněné smartphony totiž v pohodě zakoupíte v celé řadě českých e-shopů. Pokud chcete získat OnePlus 2 oficiální cestou a za oficiálně stanovenou cenu, budete muset získat pozvánku, bez které jej nemůžete zakoupit. Časem se nejspíše dočkáme i otevřeného prodeje, ale rozhodně ne v nejbližších měsících.

Závěr: Povedený nástupce

Přiznávám se, že při oficiálním představení telefonu jsem byl lehce zklamaný. Vyšší prodejní cena než měl předchůdce, absence NFC a rychlého/bezdrátového nabíjení bylo zklamáním pro spoustu lidí. Displej se nakonec ukázal jako rozumná volba, která se odmění vyšší výdrží. O něco vyšší cena je rovněž oprávněná, čtečka otisků prstů, nejnovější čipset z nabídky Qualcommu, 4 GB operační paměti a špičkový fotoaparát zkrátka něco stojí.

 

Nepřítomnost bezdrátového nabíjení nijak extra neomezuje funkčnost telefonu, ale pokud by se výrobce rozhodl pro jeho implementaci, zákazníci by se určitě nezlobili. Horší je to s absencí NFC. Výrobce asi má pravdu, že u modelu One jej využíval pouze zlomek majitelů, ale blíží se příchod nové verze systému Android a s tím i pravděpodobně větší rozšíření služby Android Pay. Potom nabyde NFC na daleko větším významu a pro OnePlus se může tento nedostatek stát kritickým.
Celkově mě ovšem druhý počin mladého čínského výrobce velmi potěšil a rozruch kolem tohoto smartphonu je oprávněný. Je veliká škoda, že je prodej zatím omezen pouze pro majitele pozvánek. Pokud by se výrobce rozhodl pro volný prodej, velmi rychle by jeho skladové zásoby zmizely. Ještě letos před konce roku prý OnePlus chystá další model, tak doufejme, že bude stejně tak povedený jako jednička a dvojka.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Subscribe
Upozornit na
guest
49 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments