Recenze Huawei P10: povedená evoluce

Čínské společnosti Huawei se na našem trhu jednoduše daří. Čeští zákazníci si firmu oblíbili, jelikož nabízí výborně zpracované produkty za zajímavé ceny. Tentokrát se nám do redakce dostala vlajková loď Huawei P10, která navazuje na prodejně úspěšný model P9. Konkurence je letos neúprosná, inženýři společnosti Huawei se rozhodli vsadit na duální fotoaparát, vyvinutý ve spolupráci se světovou firmou Leica, kovové tělo a zajímavé softwarové vychytávky, bude to ale stačit?

Smartphone nabízí velice slušný hardwarový základ, zahrnující například čtečku otisků prstů, jejíž rychlost nás doslova uchvátila a výborný displej. To vše ale za cenu, za kterou by se nestyděl ani sám Samsung (v době psaní recenze se Huawei P10 prodával za 15 990 Kč). Jaký je ale telefon v praxi? To se dočtete v naší recenzi.

Video recenze Huawei P10

Sklo a kov v hlavní roli

Když „pé desítku“ vezmete do ruky, jako první ucítíte příjemný chlad. Celá záda jsou totiž z kovu a telefon se díky zajímavé povrchové úpravě drží velice dobře. Lví podíl na komfortním držení mají také rozměry, telefon má 145,5 mm na výšku, 69,6 mm na šířku a tloušťka činí pouhých 7,4 mm. Co se váhy týče, zařízení vám v kapse o sobě nedá vědět, váha se zastavila na 145 gramech.

huaweip10_05

Výborně jsou na tom i postranní ovládací tlačítka. Jejich stisk je příkladný a nacházejí se přesně tam, kde byste je čekali. Navíc si výrobce zaslouží pochvalu za vizuální a hmatové odlišení zapínacího tlačítka od kolébky na ovládání hlasitosti. Zatímco kolébka na ovládání zvuku je hladká a v barvě telefonu, tlačítko na zapnutí/vypnutí telefonu má červený obrys a drsný povrch – ovládání poslepu je proto hračka.

Na spodní straně se nachází dnes již standardní nabíjecí konektor USB-C, 3,5mm jack a hlasitý mono reproduktor. Musím podotknout, že telefonu stereo reproduktory opravdu nechybí. Zvuková reprodukce je na výborné úrovni, zvuk je výrazný a repráčku nechybí ani basová složka. Na dvojici reproduktorů od společnosti HTC námi testovaná „pé-desítka“ nemá, přesto lze Huawei za použitý reproduktor pochválit. Horší je to u hraní her, kdy si musíte dávat pozor, abyste otvor nezakryli prstem.

V neposlední řadě se na telefonu nachází také velice rychlá čtečka otisků prstů a dvojice fotoaparátů s puncem značky Leica, o focení ale až později. Čtečka otisků si zaslouží v naší recenzi svůj prostor, je totiž natolik rychlá, že by se dala označit za nejrychlejší na trhu.

huaweip10_09

Na čtečku stačí v rychlosti položit prst a ihned se vám zobrazí hlavní domovská plocha. Po celou dobu testování jsem neměl s rozpoznáním otisku sebemenší problém a její funkčnost byla stoprocentní. Jednou jsem se dokonce přistihl v situaci, kdy jsem telefon odemykal a zamykal jen proto, abych se pokochal rychlostí, s jakou pracuje.

p10
Huawei P10 jsme si v Barceloně vyzkoušeli také v zelené barvě, která vypadá fantasticky. I tato verze bude později dostupná na českém trhu.

Kromě rychlosti snímání otisků se čtečka může pochlubit také podporou gest. Pod displejem se nachází pouze snímač otisků, žádné další tlačítka zde nenajdete a přesto můžete telefon ovládat natolik pohodlně, že vám dvojice dalších senzorových tlačítek nebude chybět. V případě, že se čtečky dotknete, vyvoláte akci zpět, pokud prst přidržíte, dostanete se na domovskou obrazovku a když použijete gesto a přejedete přes čtečku prstem zleva doprava nebo naopak, vyvoláte nabídku s běžícími aplikacemi. A co když vám tento způsob ovládání bude proti srsti? Jednoduše si stačí v nastavení zapnout softwarová tlačítka, senzor poté bude fungovat pouze jako čtečka. Chválím.

Displej: nádherná podívaná

Na přední straně zařízení se nachází vynikající 5,1palcový IPS-NEO displej s Full HD rozlišením (1920 x 1080) – výsledná jemnost tedy činí 432 bodů na palec. S displejem jsem neměl žádné problémy, nabízí výborné pozorovací úhly, vysokou jemnost a navíc si lze v nastavení upravit teplotu bílé barvy.

Displeji není jednoduše co vytknout, některé však může zamrzet absence funkce Always On, což nemůžeme vzhledem k technologii displeje brát vůči společnosti Huawei nijak negativně. Kdybych byl moc velký rýpal, ocenil bych ještě o něco větší jas, na sluníčku to nebylo úplně nejslavnější. Na druhou stranu mě potěšila již přímo výrobcem aplikovaná ochranná fólie.

Výkon a konektivita: to nejlepší

Výkon obstarává výkonný čipset Hisilicon Kirin 960, který pro Huawei vyrábí tchajwanská společnost TSMC. Procesor využívá osmijádrové struktury big.LITTLE, přičemž čtyři výkonnější jádra Cortex-A73 jsou taktovaná na 2,4 GHz a čtveřice méně výkonných, ale zato úsporných, jader Cortex-A53 tiká na frekvenci 1,8 GHz. V AnTuTu benchmarku jsme mimochodem naměřili hodnotu 144 706 bodů.

huawei_p1002

Grafické operace má na starosti čip Mali-G71 MP8. Pokud k tomuto kompletu připočteme ještě 4 GB RAM paměti, jedná se o slušně výkonný základ pro všechny uživatele. S hraním náročných her jako Real Racing 3, World of Tanks či Rayman Adventures jsem neměl sebemenší problém, vše běželo rychle, plynule a stabilně. Telefon se při hraní ani nijak výrazně nezahříval.

huaweip10_03

blankTip: Kompletní parametry Huawei P10 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Pro uživatelská data je připraveno 64GB úložiště (49,8 GB volného pro uživatele), které je možné doplnit microSD kartou o dalších 256 GB. Co se konektivity týče, model P10 má vše, co byste v dnešní době chtěli či potřebovali – české LTE, dvoupásmová Wi-Fi (a/b/g/n/ac), NFC a Bluetooth verze 4.2. Zamrzet může pouze absence rádia. My jsme dostali na test verzi s hybridním slotem, který lze využít buď pro vložení paměťové karty microSD, nebo pro sekundární nanoSIM kartu. Na našem trhu ale bude k dostání i klasická verze s jedním slotem na SIM kartu + pam. kartu.

Operační systém: Nugát a nové Emotion UI

Základním kamenem modelu P10 je Android ve verzi 7.0 Nougat, přesto byste si byť jen netipli, že je v telefonu téměř nejnovější operační systém od Googlu. Uživatelská nadstavba EMUI ve verzi 5.1 je totiž natolik rozsáhlá, že má do podoby čistého Androidu na míle daleko, což rozhodně není na škodu. Společnost Huawei si dala se softwarem práci a prostředí je příjemné, velice rychlé, intuitivní a co víc, nachází se v něm několik velmi zajímavých funkcí.

Vypíchnout musím například možnost oddělení si pracovní sféry od svého soukromí. Pokud si do telefonu naskenujete oba dva palce, každému otisku můžete přiřadit jiného uživatele (PrivateSpace). V praxi se dá funkce využít například tak, že odemknutí levým palcem načte telefon prostředí s vašimi soukromými daty a pravý palec načte zase prostředí korporátní. Využití je mnoho – děti, manželka, milenka…

Další zajímavostí je tvorba screenshotů vašimi klouby. Pouhým přejetím kloubu po telefonu můžete vytvořit screenshot libovolného tvaru, dvojím klepnutím pořídíte snímek celé obrazovky, dvojím silným klepnutím dvěma klouby spustíte nahrávání a silným klepnutím a nakreslením písmene S pořídíte posuvný snímek obrazovky.

Baterie: jako na houpačce

Kapacita integrovaného akumulátoru je 3 200 mAh, což dopředu značí, že se bude jednat o jednodenní až dvoudenní telefon. Skutečnost tomu opravdu odpovídá, náročný den s vámi telefon bezpochyby vydrží, večer už ho však budete muset připojit na nabíječku. V případě jemnějšího používání vás čeká nabíjení každý druhý večer. O něco horší je to v případě hraní her, kdy procenta ubývají poměrně rychlým tempem.

Pokud byste potřebovali nějakou cennou energii ušetřit, k dispozici vám je úsporný režim, který omezí aktivitu aplikací běžících na pozadí. Pro ještě větší úsporu energie můžete použít funkci Ultra úsporného režimu, kterým svůj telefon omezíte pouze na 6 vybraných aplikací.

Malou útěchou je alespoň podpora rychlého nabíjení. Telefon z 5 na 100 % nabijete za přibližně 1 hodinu a 45 minut, z 5 na 90 % nám nabíjení trvalo pouhou hodinu a 5 minut. Adaptér je poměrně velký, na výstupu je 5V/2A, případně 4,5V/5A nebo 5V/4,5A.

Fotoaparát: s puncem od firmy Leica

Pomalu jsme se dostali asi k tomu nejdůležitějšímu, a tím je fotoaparát. Začněme technickými informacemi. Na zádech telefonu se nachází dvojice fotoaparátů Leica 2.0 z dílny stejnojmenné světoznámé firmy. Hlavní (barevný) fotoaparát má 12Mpx, sekundární (monochromatický) fotoaparát 20Mpx.

huaweip10_08

Světelnost objektivu není nic světoborného, číslo se zastavilo na f/2.2, ale jak budete moci sami vidět, na výsledných fotografiích to znát není. Dlužno dodat, že oba dva fotoaparáty disponují optickou stabilizací obrazu (OIS), což je oproti modelu P9 posun vpřed, a dvojnásobným bezztrátovým zoomem (pouze při rozlišení 12 Mpx). Aby byly specifikace kompletní, zastavit se musíme také u přední kamerky. Ta má rozlišení 8 Mpx a světelnost objektivu f/1.9.

Jak sami vidíte, fotografie jsou jedním slovem nádherné. Nabízí perfektní detaily, nepřesycené barvy a fotoaparát si výborně poradí navzdory nízké světelnosti objektivu i při focení ve špatných světelných podmínkách. Plusové body si výrobce odnáší také za bleskurychlé zaostřování – telefon totiž disponuje laserovým ostřením. Při focení jsem nezaznamenal žádné problémy a fotografie byly za každé situace povedené.

Mírné obtíže měl telefon akorát s režimem autoportrét (tři ukázky naleznete výše), což je jakási odpověď výrobce na americký Apple, ale ani u iPhonu 7 Plus nejsou výsledky vždy dobré, a v případě Huawei je kvalita ještě o něco horší. Objekt, který má být ostrý, je při okrajích často špatně rozostřený a již se slévá do pozadí snímku.

Na výbornou fotí také černobílý (monochromatický) fotoaparát. Jak již bylo řečeno, rozlišení má rovných 20 Mpx a fotoaparát disponuje optickou stabilizací, fotografie jsou díky tomu ostré a nabízejí perfektní detaily.

Jinak tomu není ani při natáčení videí. P10 dokáže natáčet 4K videa (3 840 x 2160 px) při 30 snímcích za sekundu, případně Full HD videa s 60 snímky za sekundu. Třešničkou na dortu je pak možnost natáčení Full HD videí se 120 snímky za sekundu. Suma sumárum jsou výsledky velice pěkné a povedené – přeostřování funguje rychle a spolehlivě, reakce na světlo jsou taktéž okamžité a celkově se fotoaparát řadí mezi naprostou špičku.

4K záznam s H.265 kodekem a problémy při zpracování videa

Pozor ale, při 4K záznamu videa Huawei P10 používá HEVC (H.265) kodek, který nabízí skvělou kvalitu obrazu při menší datové náročnosti, než je tomu například u často využívaného H.264. V tuto chvíli s ním ale můžete narazit u řady nástrojů pro stříhání videa. Neporadí si s ním ani Final Cut X či iMovie, a chybu při nahrávání zahlásí i YouTube. Zajímavé ale je, že Twitter či Instagram s tímto kodekem nemá sebemenší problém.

handbrake_h265prevod
HandBrake je skvělý nástroj, který vám pomůže s převodem z kodeku H.265 na H.264 :-)

Stejný kodek používá například i Huawei Mate 9 (recenze), přičemž minuta záznamu 4k videa má v průměru okolo 220 MB, zatímco při použití H.265 kodeku je to okolo 330 MB. Pokud při zpracování videa z Huawei P10 narazíte na komplikace, doporučujeme pro převod do nějakého stravitelného formátu použít francouzský open-source nástroj HandBrake, který je dostupný pro Windows i Mac.

V něm si stačí vytvořit nový profil s použitím maximálního rozlišení ze zdrojového souboru, který následně použijete pro export skrze H.264 kodek. Případně také HEVC videa můžete stříhat přímo na telefonu – dodávaný editor videa si s nimi bez problémů poradí, ale není to samozřejmě tak pohodlné, jako na počítači. V případě, že budete nahrávat ve Full HD či nižším rozlišení, žádné komplikace vás nečekají, u těchto rozlišení se totiž používá H.264ka.

Závěrečné hodnocení

Huawei P10 je jednoduše výborný telefon po všech stránkách. V žádném ohledu totiž nestrádá natolik, abyste museli dělat kompromisy. Nabídne ultrarychlou čtečku otisků prstů, výborné zpracování, perfektní fotoaparát, vynikající displej a vlastně vše, co od telefonu tak nějak očekáváte.

Obsah balení
Obsah balení

Kromě výše zmíněného potěší i různé softwarové vychytávky jako možnost vytvoření si dvou na sobě nezávislých uživatelů (funkce PrivateSpace), pořízení screenshotu kloubem palce nebo možnost rychlého natočení uživatelského prostředí gestem.

Abych pouze nechválil, moc spokojený jsem nebyl s výdrží. Telefon sice dva dny vydržet dokáže, ale nelze se na to úplně spoléhat. Někdy vás dokáže „pé desítka“ překvapit a nezbyde vám než rychle hledat nabíjecí adaptér. Huawei také kompletně vypustilo bezdrátové nabíjení a funkci Always On, která by však na IPS displeji postrádala smysl.

A jak je to s cenou? Nic moc. Výrobce si za telefon řekne téměř 16 tisíc korun, což je poměrně hodně a přístup společnosti Huawei trochu připomíná cenovou politiku Samsungu. Ačkoliv vypadá v tomto momentě Huawei P10 jako ideální telefon, letos to bude mít mimořádně těžké. Na trh mají zanedlouho přijít funkcemi nabitý Samsung Galaxy S8, znovuzrozená „gé šestka“ od LG či nádherně vypadající Sony Xperia XZ. Až klesne cena alespoň o tři tisíce, bude se jednat o perfektní telefon s výborným poměrem cena/výkon.

Huawei P10

Huawei P10
8.5

design a zpracování

9.1/10

výkon a optimalizace

8.8/10

hardwarová výbava

8.5/10

kvalita fotografií a videa

8.8/10

výdrž baterie

7.2/10

Klady

 • ultrarychlá čtečka otisků prstů
 • podpora gest u čtečky
 • rychlé nabíjení
 • výborné fotoaparáty
 • design, precizní zpracování
 • odladěné prostředí
 • kompaktní rozměry

Zápory

 • nemá stereo reproduktory
 • výdrž baterie
 • chybí voděodolnost
 • viditelnost displeje na sluníčku
 • komplikovanější postprodukce 4k videa
Autor článku blank
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku