Domů » Recenze » Recenze Nokia 808 PureView: Fotoaparát, co umí telefonovat

Recenze Nokia 808 PureView: Fotoaparát, co umí telefonovat

Nokia 808 PureView je velmi netradiční telefon, u kterého tentokrát není tahákem procesor, RAM, operační systém nebo displej, ale fotoaparát, a rovnou 41megapixelový.

Když Nokia letos v únoru na Mobile World Congressu v Barceloně začínala svoji keynote, šuškalo se, že představí něco velkého. Málokdo ale čekal, že to bude takhle „velké“. Fotomobilů už jsme viděli desítky. Spousty špatných, pár opravdu dobrých. Mezi těmi dobrými většinou figurují modely právě od Nokie, například již legendární N8.

Viděli jsme všechno možné i nemožné, všelijaké pokusy o „kvalitní“ fotomobily, ale 41 megapixelů, to tu ještě nebylo. A mnozí si také ťukali na čelo, zda se Nokia náhodou nezbláznila a zda už vážně neví kudy kam. Jenže ouha, ono to celé dává smysl.

 

Dlouho jsem přemýšlel jak tuto recenzi uchopit. Na stole mi leží mobil s pořádným foťákem. Nebo snad foťák s průměrným mobilem? Záleží na úhlu pohledu, na vašem úhlu pohledu. Na to, jak pohlížíte na ten „balast“ okolo foťáku. Pro mě osobně už Symbian není systém, který bych chtěl používat na svém hlavním telefonu. Proto na Nokii 808 PureView pohlížím spíš jako na fotomobil. A jestli bych si ji já osobně pořídil? To vám teď ještě neprozradím.

Nokia 808 PureView lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Klady (+)

– fotoaparát s PureView
– velmi kvalitní fotografie
– netradiční design
– kvalitní dílenské zpracování
– výdrž baterie

Zápory (-)

– nižší rozlišení displeje
– místy pomalejší reakce systému
– chudší příslušenství v balení
– vysoká cena

Obsah balení

Nokia 808 PureView dorazila, stejně jako všechny předchozí Nokie, v modré krabičce, ze které se jako „auto z garáže“ vysouvá další, ve které už naleznete telefon a vše ostatní, co je k němu přibaleno. Příslušenství bohužel není tolik, jak bych od telefonu tohoto kalibru a především za tuto cenu očekával.

- - -

V krabici naleznete kromě telefonu nabíječku (adaptér do zásuvky), USB kabel (ten připojíte do adaptéru a máte kompletní nabíječku), kožené poutko na ruku, vcelku kvalitní sluchátka, NFC kartičku a několik uživatelských brožurek pro rychlé seznámení s telefonem. Na můj vkus (a vzhledem k ceně) to není nic moc a mohl být přibalen ještě alespoň HDMI kabel, která by právě u Nokie 808 PureView dával smysl. Dále by potěšilo nějaké ochranné pouzdro a fólie na displej, ale v těchto případech se budete muset spolehnout na svou peněženku a příslušeství si přikoupit.

- -

Design a zpracování

Na první pohled poznáte, že jde o Nokii. Trochu mi připomíná modely 5800 Xpress Music a C7. Jasně se hlásí ke své stáji a dělá to velmi dobře. Je sice dost těžká (169 gramů), ale dobře padne do ruky a hmotnost ji nakonec odpustíte. Rozměrově (kromě tloušťky) se řadí někam mezi Lumie 800 a 900. Onu zmíněnou tloušťku dělá optika fotoaparátu, která vytvořila na zádech Nokie 808 PureView vcelku slušný „batoh“. Za výjimečnost se prostě platí.

- - -

- - -  

Pro účely recenze jsme měli k dispozici černo-bílou variantu, která působí velice elegantním dojmem. Jak už je zvykem, recenzované telefony ukazujeme širokému okolí a v případě Nokie 808 PureView jsem ani jednou neslyšel, že by byla ošklivá. Naopak. Působí designově velmi konzistentně a celkové provedení je na vysoké úrovni. Spoustu lidí zaujme a ptají se, co je zač a proč je „tak tlustá“. Když se pak podívají na záda telefonu, kde je uvedeno „41 megapixels“, většinou jim spadne brada a zajímají se, „v čem je ten fór“. Rád jim to pak vysvětlím. 

- - -

   - -

Záda a boky telefonu jsou z matného plastu, který by měl připomínat keramiku. No, to už je marketing, protože s keramikou má tenhle plast pramálo společného. Nicméně vypadá dobře, na dotek působí příjemně a ačkoli je matný, nešpiní se, což hodnotím kladně.

- - -
Kompletní sadu fotografií najdete v naší galerii

- -   -

Celou zadní část telefonu lze pohodlně sejmout, pod ní se nachází baterie a nechybí zde ani prostor pro microSIM a microSD karty. I po vyjmutí baterky je telefon hodně těžký, takže speciální optika dělá svoje. Jen pro zajímavost, čip NFC je přilepen zevnitř na zadním krytu telefonu. Takže při manipulaci buďte opatrní, ať jej nepoškodíte.

-    - -

- - -

Přední část telefonu je, až na bílou linku po obvodu, celá černá a z větší části ji zaplňuje displej. Pod ním je trojtlačítko, které jsme viděli na jiných Nokiích se Symbianem nebo třeba na Lumii 710. Upřímně, kdyby Nokia zvolila senzorová tlačítka ve stylu Lumií 610, 800 a 900, udělala by mnohem lépe. Tlačítko samo o sobě není úplně špatné, ale hůře se rozlišuje kde přesně ho zmáčknout, abyste stiskli tu třetinu, kterou jste chtěli.

- - - 
Nokia 808 PureView a Apple iPhone 4S

Videopohled

Nokia 808 PureView se 41Mpx fotoaparátem: Obsah balení, design a zpracování (videopohled)

Hardware a výkon

Hardwarově na tom Nokia 808 PureView není zle, ačkoli dnešní špičce se v oblasti parametrů rovnat nemůže. Přeci jen má „jen“ jednojádrový procesor na frekvenci 1,3 GHz, 512 MB RAM a 16 GB interní paměťi. A konkurence už je dál. Jenže to jsou opět jen papírové parametry, které toho o samotném používání telefonu mnoho neřeknou.

Na druhou stranu je nutné podotknout, že i tak je Symbian svižný a čekat vás nechá jen málokdy, a to většinou vinou aplikace třetí strany. Za ta léta jde o vcelku dobře odladěný systém bez výraznějších vad na straně stability a spolehlivosti.

Z pohledu hardware Nokia 808 PureView do vínku dostala ještě Bluetooth, WiFi, NFC, microHDMI výstup, slot pro microSD kartu a samozřejmě rychlá mobilní data včetně HSPA.

Problémy jsem měl hlavně s WiFi. Nevím, jestli je to vlastnost Symbianu, ale pochybuji o tom. I přesto, že jsem se k WiFi sítí připojil a telefon si ji uložil, ve chvíli kdy jsem do jejího dosahu přišel znovu, se k ní PureView už nepřipojila a musel jsem to udělat znovu manuálně, což není úplně praktické.

Displej

Displej ve mně budí dosti rozporuplné pocity. Má rovné čtyři palce, takže je dostatečně velký. Disponuje technologií ClearBlack, takže černá je opravdu černá a i ostatní barvy jsou věrné, čitelnost na slunci perfektní. Samozřejmě je kapacitní a podporuje multitouch, takže jeho ovládání je naprosto pohodlné. Horší je to s rozlišením, které je pouze 360 x 640 pixelů. A to je dle mého vážně málo. I vzhledem k tomu, jakým foťákem novinka disponuje, předpokládá se, že fotky si budete nejprve prohlížet na displeji a až následně v počítači, televizi, tabletu a podobně. Displej by tedy jako primární filtr fotek mohl mít podstatně lepší parametry.

- - -

Pro běžné použití společně se Symbianem je dostatečný a není třeba od něj očekávat víc. V souvislosti s foťákem je však dle mého nedostatečný a zasloužil by vyšší rozlišení, ideálně HD či qHD.

Výdrž baterie

Symbian není nijak extra náročný operační systém a jak je patrné z předchozí kapitoly, ani hardware Nokie 808 PureView nebude žádným velkým žroutem energie. Proto se můžete připravit na to, že vám naprosto bez problémů vydrží dva až tři dny v provozu. Bez SIM karty, pouze se zapnutou WiFi, PureView vydržela více jak týden.

Jako většinu moderních smartphonů s výkonným hardware, se i PureView se dá vybít za den, ale to už se musíte opravdu snažit a při běžném provozu se vám to nestane. Takže 2 – 3 dny jako nic a když se budete snažit, dostanete se ještě o jeden den dál. A to je vzhledem k tomu, co vydrží konkurenční smartphony, velmi dobrý výsledek.

Král mezi fotomobily: Nokia 808 PureView

No, to všechno předchozí jsem si klidně mohl odpustit, protože vás zajímá hlavně fotoaparát, je to tak? Ono magické slůvko PureView – co se za ním skrývá? Jaké jsou výsledné fotky? Co všechno se dá s foťákem v 808 PureView dělat? 

Vezmeme to popořadě a nejprve se podívejme na trochu teorie kolem PureView. Nevím, co bylo tou úvodní myšlenkou na počátku vzniku této technologie, ale nutno podotknout, že Nokia to vzala za zajímavý konec. V podstatě tím vyřešila problém s kvalitou výsledných fotografií a nemožnost dát do mobilních telefonů kloudný optický zoom.

 

Snímač v Nokii 808 PureView má rozlišení 7728 x 5368 pixelů, což je avizovaných 41 megapixelů. Optika se navíc pyšní puncem značky Carl Zeiss. Uvedené rozlišení se vztahuje na celý snímač a vy, jako uživatel, na něj nikdy nedosáhnete. Budete na plné rozlišení fotit buď v poměru 4:3, pak máte k dispozici 38 megapixelů, nebo v poměru 16:9, kdy se dostanete na 34 megapixelů. Na plných 41 tedy zapomeňte, ale to snad až tak nevadí.

 

Dalšími důležitými parametry, které ale vás jako uživatele opět nemusí zajímat, jsou velikost snímače a velikost jednoho pixelu. Velikost snímače je 1/1,2 palce, což je víc než u konkurenčních smartphonů. Důležitější je velikost jednoho pixelu na snímači. Ta je 1,4 mikronu, což je s konkurencí plně srovnatelná hodnota. A takových je na snímači 41 milionů a s tím už se dá vcelku dobře čarovat. Když to zjednoduším, parametry foťáku v Nokii 808 PureView jsou lepší než u konkurence a také lepší než u běžných kompaktních fotoaparátů. A to včetně světelnosti objektivu s hodnotou F/2,4.

- - 
Takto vypadá nastavení fotoaparátu a videa

Fotit tedy lze v takto vysokých rozlišeních, ale to nemá pro většinu uživatelů moc valného smyslu. Vás bude spíš zajímat, co se s těmito parametry dá dělat dál.

- -

První věc je zoom. Ten má smysl pouze při focení na plné rozlišení a funguje v podstatě jako výřez z aktuálního obrázku. Neztrácíte tedy kvalitu, což je velmi pozitivní a v praxi ověřená zpráva. Zároveň se nezmenšuje plocha snímače, na kterou dopadá světlo, takže telefon nastavuje vyšší rychlost závěrky než konkurence, což také vede ke kvalitnějším fotografiím. Nebo naopak při horším světle nezvyšuje hodnotu ISO a fotky tak nebudou obsahovat tolik šumu. Stejně dobře to funguje u videa.

 

Důležitější je ale focení na „nižší“ rozlišení. Máte možnost vybrat si z 3, 5 a 8 megapixelů. PureView však stále využívá všech 41 milionů pixelů snímače a obrázek následně zmenší na vámi zvolené rozlišení. Ve finále tak na jeden pixel vašeho obrázku připadá 5, 8 nebo dokonce 14 pixelů (podle toho, jaké si zvolíte rozlišení). Výsledné obrázky by tak měly být kvalitnější, ostřejší, bez šumu a s věrnějším zobrazením barev.

A teď praxe…

Takhle velký čip s vysokým rozlišením jsme v telefonu ještě neviděli a dle výše uvedeného to nevypadá, že by mělo jít jen o marketingový tah. Nokia 808 PureView se směle může měřit s kompaktními fotoaparáty. 

- - -

Fotoaparát zapnete buď skrze ikonku aplikace nebo podržením kovové spouště na pravém boku telefonu. Můžete vybírat ze třech základních režimů focení:

1)     Automatický – plný automat, kdy jen mačkáte spoušť a o nic jiného se nestaráte. Můžete pouze volit režim blesku, jinak telefon vhodné nastavení volí sám. Výsledkem jsou obstojné fotky. Stejně jako u běžných fotoaparátů, když víte jak na to, je lepší pohrát si s manuálním nastavením foťáku, protože tak dosáhnete lepších výsledků.

2)     Režim – tato volba vám dá na výběr z několika přednastavených profilů jako je Krajina, Makro, Portrét, Sport, Noc, Noční portrét, Reflektor a Sníh. Vy si tedy jen vyberete vhodný režim a zbytek už je zase na software telefonu a jeho uvážení nad vhodným nastavením pro scénu, kterou máte v hledáčku.

3)     Kreativní – je režim, se kterým si asi budete hrát nejvíc a bez kterého by PureView neměla smysl. Můžete si zde rovněž uložit tři svá vlastní nastavení (K1, K2, K3) a pro ně volit z této nabídky:

 • PureView nebo Plné rozlišení (při PureView máte na výběr 3, 5 a 8 megapixelů)
 • Poměr stran 4:3 nebo 16:9
 • Kvalita JPEG Normální nebo Vysoká
 • Barevné tóny Normální, Živé, Sepiové nebo Černobílé
 • Fotorežimy Normální, Bracketing, Interval nebo Samospoušť
 • Sytost, Kontrast a Ostrost

V dalším nastavení Předvolby lze zapnout mřížku hledáčku, zvuky fotoaparátu, stabilizaci videa (funguje velice dobře), přisvětlení a možnost fotit při uzamčeném telefonu. Pokud fotíte v režimu Kreativní, přímo během focení nastavujete režimy blesku, hodnotu expozice, vyvážení bílé, ISO (Auto, 50 – 1 600) a zapnutí či vypnutí ND filtru. V nastavení toho tedy naleznete opravdu hodně a především poslední režim vám dovolí vykouzlit opravdu krásné fotky.

- - - 
Všechny snímky pořízené Nokií 808 PureView najdete v galerii 

- - - 
Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z těchto odkazů:  8 Mpx PureView / 38 Mpx

To, co je důležité a čeho se týká technologie PureView, ovládáte v režimu Kreativní, dle nastavení na PureView nebo Plné rozlišení. Pokud fotíte v plném rozlišení, tak dle nastavení poměru stran na 4:3 nebo 16:9 má výsledná fotografie rozlišení 34 nebo 38 Mpix. K plnému rozlišení 41 Mpix se tak nikdy nedostanete, proč tomu tak je, je vysvětleno o pár odstavců výše.

- - -

Jak jsem již nakousl v úvodu, v případě režimu PureView fotoaparát pořád fotí v plném rozlišení, ale výsledná fotografie má 3, 5 nebo 8 Mpix, dle vaší volby. V praxi to tak znamená, že na jeden pixel výsledné fotky připadá 14, 8 nebo 5 pixelů z původního rozlišení. Tím dosáhnete velmi pěkných detailů či minimální ztráty kvality obrázku při použití zoomu.

Nokia 808 PureView: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Při focení samotném můžete zaostřit namáčknutím spouště nebo dotykem na displeji. Pro vyfocení snímku musíte v obou případech zmáčknout spoušť, která za začátku šla dost ztuha, ale postupem času povolila. Chcete-li použít zoom, můžete zkusit boční tlačítka ovládání hlasitosti nebo posouvat prstem po displeji ve vertikálním směru, což je asi přesnější varianta.

Nokia 808 PureView: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Další srovnávací videa (720p a 1080p) najdete v naší galerii

Pokud budete fotit za horších světelných podmínek, je k dispozici výkonný xenonový blesk s dosahem zhruba 3 – 5 metrů. Nastavit ho můžete od vypnutí, přes automatiku, plné zapnutí, až po redukci červených očí. Ta funguje velmi dobře. Výkonný blesk dotváří foťák jako celek a stává se z něj velmi praktický přítel v kapse. Ačkoli se o tom nikde nepíše, Nokia 808 PureView umí i rozpoznat obličej a zaostřit na něj. Jestli umí sama vyfotit i při úsměvu už se mi nepovedlo zjistit.

A jaké jsou tedy výsledné fotky? Posuďte sami…

Srovnání s konkurenčními fotomobily

Server PocketNow.com udělal srovnání Nokie 808 PureView s iPhone 4S, HTC One X a Samsung Galaxy S III. Stačí se podívat na jednu fotku a uděláte si částečný obrázek.

 

Srovnání (zleva Nokia 808 PureView, Nokia Lumia 900 a iPhone 4S)

  

   
Snímky v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

  

  

  

  

  

Symbian Belle a bonusový software

Symbian se od dob 5800 Xpress Music změnil k nepoznání. Nokia 808 PureView disponuje poslední aktualizací Belle, která mimo jiné přináší šest ploch pro umístění widgetů v pěti různých velikostech, notifikační lištu po vzoru Androidu, vylepšený internetový prohlížeč, podporu NFC a další drobná vylepšení.

Společně s Jirkou Hrmou hodnotíme Symbian jako zastaralý systém, který už bychom nechtěli používat, rozhodně ne v primárním telefonu. Jako vedlejší, ve spojení s PureView, proč ne.

Oproti tomu na Twitteru například @zekon1 píše: „Stejně si myslím, že pro plno lidí je #Belle lepší jak #Android,” a @fido_cz je téhož názoru, že na Symbian se dá zvyknout a lze ho používat jako hlavní operační systém. Nakonec proti gustu…

Já, ovlivněn iOS a Windows Phone 7.5, bych Symbian používat nechtěl, protože místy mi přijde krkolomný, nelogický a na používání zdlouhavý. Tam, kde u konkurenčních systémů stačí jedno kliknutí, Symbian nezapře svůj věk a vyžaduje více kroků.

  
Nabídka s programy a hlavní obrazovka 

Na druhou stranu nelze mu upřít, že se jedná o bytelný, spolehlivý a stabilní systém, který rozhodně neurazí a mnohým uživatelům by mohl vyhovovat více než třeba vcelku komplikovaný Android. Neházejte tedy Symbian do starého železa a při výběru nového telefonu v nižší cenové kategorii mu určitě dejte šanci, i když v případě PureView zrovna cena rozhodně malá není, naopak. 

  
Další podoba hlavní obrazovky, notifikační oblast

Již v základu vás dokáže napojit na sociální sítě, nabídne aplikace jako záznamník, správce souborů, poznámky, Adobe Reader, F-Secure, QuickOffice (i pro tvorbu dokumentů), Shazam, velmi povedené Počasí, aplikaci pro práci se soubory Zip, čtečku zpráv ze CNN, klienta pro YouTube a v neposlední řadě velmi kvalitní Nokia Mapy, povedenou offline navigaci Nokia Autem a další.

V základu toho Symbian Belle nabízí víc než dost a pokud by vám něco chybělo, můžete si to koupit nebo stáhnout v Obchodě, který za ta léta fungování (pod různými jmény) nasbíral dostatek kvalitních aplikací. Po této stránce tedy strádat rozhodně nebudete. 

Závěrečné hodnocení

Nokia 808 PureView je hodně rozporuplný telefon. Může se chlubit netradičním designem, poměrně svižným systémem, dobře čitelným displejem (až na hrubší rozlišení) a především extrémně kvalitním fotoaparátem. Dobrý dojem ale trochu kazí právě použitý operační systém a především pak přemrštěná cena.

 

Doporučená koncovka 15 990 Kč je za tenhle kousek opravdu hodně a obávám se, že ani technologie PureView tuto částku neospravedlní. V době psaní recenze se PureView sice dala pořídit již za 14 470 Kč (zobrazit cenové srovnání), ale i tak je to dost a dá se očekávat, že většina zájemců (a jen v mém okolí jich je minimálně pět) počká, až cena klesne. Za podobnou částku mimochodem pořídíte třeba HTC One X či Samsung Galaxy S III, což jsou dnešní top smartphony s Androidem (a také nefotí vůbec špatně).

 

Otázkou je, jestli cena vůbec nějak dramaticky půjde dolů a zda to nebude až v době, kdy se na trh budou chystat první smartphony s Windows Phone 8 a technologií PureView. Pak nebude „osmsetosmička“ moc konkurenceschopná, pokud cena výrazně nespadne.

Graf ceny produktu Nokia 808 PureView poskytuje server Heureka.cz

Jako telefon, je Nokia 808 PureView, alespoň pro mě, nezajímavá. Zastaralý Symbian, rozměry, hmotnost, cena… Přiznám se, že jako hlavní mobil bych ji používat nechtěl. Už jsem od Symbianu pryč moc dlouho.

 

Cílovka PureView je ale někde jinde. Pokud rádi fotíte telefonem, který na rozdíl od kompaktu nebo zrcadlovky máte pořád v kapse, je PureView přesně to, co prostě musíte mít. Fotí skvěle a žádný ze současných mobilů nemá šanci nabídnout vám tak kvalitní výsledky jak v oblasti fotografie, tak v oblasti videa (pro fotografy doporučíme recenzi na serveru Digimanie). A troufám si tvrdit, že šikovné ruce a kreativní mysl s Nokií 808 PureView dokáže vykouzlit i zajímavé a kvalitní umělecké fotografie.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

14 komentářů

 1. No jako fotomobil to nemá konkurenci, tedy co jsem měl možnost vidět na netu. Ale slova jako „zrcadlovko bijec“ a podobně jsou silně přehnaná, prostě dynamický rozsah, šum při větších ISO nejsou při 41Mpx a takovém chipu nic moc. Ale na fotomobil bomba. Je škoda, že Symbian Belle se dostal na okraj zájmu a Nokia dělá vše aby ho dorazila.

 2. těším se, až představí PureView s WP8.. jen nevím, jestli to do té doby vydržím (předpokládám, že bude dostupná až někdy z jara) a nekoupím něco, co bude a) dostupné dřív b) asi levnější

 3. … Při focení samotném můžete zaostřit namáčknutím spouště nebo dotykem na displeji. Pro vyfocení snímku musíte v obou případech zmáčknout spoušť ….

  Toto je skutečně pravda? K čemu je pak to tlačítko na dispeji mezi vstupem do galerie a přepínačem režimu fotky/video?

 4. asad (neregistrovaný)

  „Tlačítko samo o sobě není úplně špatné, ale hůře se rozlišuje kde přesně ho zmáčknout, abyste stiskli tu třetinu, kterou jste chtěli.“

  No prave ja som neskutocne rad za to HW tlacitko, senzorove by som nechcel. Tym ma neskutocne potesili, ze mam HW tlacitko na prijem a zrusenie hovoru. Snad neni problem rozlisit kde to mam stlacit, mal som to na lumii a ziadne problemy. Stred a konce tlacitka vie snad najst aj slepy. Ale moze byt ze vam to nevyhovuje.

  Co sa tyka systemu Symbian ako hlavneho nevidim v tom ziaden problem, rovnako rozmaznany rokmi iOS, kus WP7 a nechapem preco nie. Plus kancelarsky balik od Microsoftu ktory je zadara, Lync atd. Naopak s tou vydrzou si to viem dobre predstavit.

 5. Marek, ten problem s Wi-fi je sposobeny Symbianom, ja som mal uplne rovnaky problem u N97 Mini aj u E72. Inak fajn recenzia, tie fotky su moc pekne, otazkou ale zostava ta cena. Za tu cenu si tadsej kupim kvalitny fotak :) A Symbian po mnohych negativnych skusenostiach uz ku mne do baraku nesmie :)

  • Když mluvíš o negativních zkušenostech. Kdy jsi Symbian zahodil? Ano, tak před 6 lety stál za starou bačkoru, ale už na 5800XM se Nokii podařilo výrazně zlepšit stabilitu, funkčnost a rychlost. Pak stačilo dát jen lepší HW (hlavně procák), ještě trochu poladit a současné Symbianové modely jsou výborné. Bohužel sama Nokia do nich bodá nožem, co to de…

  • Vidis, mne Symbian na modeloch 6120c,6220C a N95 vyhovoval, potom sa mi do ruky dostala N97 Mini a odvtedy som Symbian zavrhol. Ten system vobec nebol prisposobeny dotykovemu ovladaniu. Teraz mam este E72, ale len ako zalozny telefon. Netajim sa tym, ze sucasne multimedialne dotykace ( s Androidom a iOS) mi sedia ovela viac :) Este mam v plane vyskusat MeeGo :)

 6. jirkaa (neregistrovaný)

  symbian krkolomný android rychlý?? haha

  jak se připojíte s androidem? menu,nastavení,síte,data.. to je super uzivatelské…

 7. Yeah (neregistrovaný)

  Jak se připojíme? Tak že prostě vysuneme (příklad na mé S III) na uvodní obrazovce z vrchu panel a tan akorát zapneš Wi-Fi … -_- Nic víc

 8. Jak je veliká 1 fotografie??? 60MB?Nebo víc? :)

 9. Peter Kipilik (neregistrovaný)

  Mám Nokiu 808 a rád by som vedel, ako mám nastaviť na mt prezentáciu fotiek z galérie, teda, aby som to nemusel robiť fotku za fotkou. Nie som zbehlý a preto prepáčte, že takto zasahujem do Vašej debaty.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).