Recenze Nokia Lumia 1020: Královna fotomobilů

Lumia 1020 je vůbec nejlépe vybaveným telefonem v portfoliu Nokie. Nabízí výborný displej se skvělou čitelností na sluníčku, a především 41Mpx PureView fotoaparát, který je pro nás obrovským překvapením. Jaká je tato novinka v praxi?

V průběhu září se v České republice začne prodávat Nokia Lumia 1020. Jedná se o velmi sympatický telefon a s trochou nadsázky můžeme napsat, jde o hardwarově téměř shodný model s nedávno testovanou Lumií 925. Má však dvojnásobně více interní paměti i paměti RAM a hlavní změnou je 41Mpx PureView snímač, který je ukrytý v masivním krytu na zadní straně.

Lumii 1020 jsem měl možnost používat téměř dva týdny jako primární telefon a za tu dobu mi celkem dost přirostl k srdci. Sám jsem velkým příznivcem fotografování telefonem, na dovolené tedy ještě stále dávám přednost zrcadlovce, ale na různé výlety či pořizování momentek mi byl telefon vždy dobrým společníkem a proto je pro mě výsledná kvalita fotografií velmi důležitým parametrem.

  

Také rád fotím a nahrávám video na koncertech a párty. Už z toho důvodu jsem s napětím očekával uvedení Samsungu Galaxy S4 Zoom, nicméně ten mě při testu zklamal. O to větší byla očekávání z Lumie 1020, jejíž hlavní předností má být právě kvalitní fotoaparát.

Už z recenze starší Nokie 808 PureView jsem věděl, že tenhle název není jen dalším marketingovým lákadlem na zákazníky, ale že se pod tím skutečně skrývá technologie, kterou finský výrobce telefonů vyvíjel a zdokonaloval několik let. Pojďme si tedy Lumii 1020 představit a podívat se, co se skrývá pod jejím polykarbonátovým tělem.

Klady (+)

 • design a dílenské zpracování
 • výborný displej s vyšší citlivostí na dotyk
 • čitelnost na přímém slunci
 • svižné reakce systému
 • bonusový software od Nokie (Data Sense, nástroje pro práci s fotoaparátem)
 • špičkový fotoaparát s optickou stabilizací
 • hodiny na “vypnutém” displeji
 • slušná výdrž baterie

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • omezení systému Windows Phone 8
 • vyšší rozměry a hmotnost
 • absence notifikací při vypnutém displeji

Obsah balení

Zařízení je dodáváno v kompaktním modrém balení, na kterém jsou vyobrazeny všechny barevné varianty (černá, bílá a žlutá). Kromě telefonu samotného v balení najdeme USB kabel, evropský adaptér pro připojení do elektrické zásuvky a nakonec špuntová sluchátka v barvě telefonu (my jsme měli žlutá)  s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru.

- - -

V uších sedí celkem dobře a pro základní poslech postačí, překvapily mě výraznější basy, nicméně náročnější uživatelé asi sáhnou po něčem jiném. V případě, že by vám výchozí velikost špuntů nevyhovovala, najdete v malém sáčku ještě další dvě velikosti. Balení uzavírá praktická sponka pro vysunutí slotu na microSIM kartu.

Videopohled

Design a dílenské zpracování: S batůžkem na zádech

Telefon se prodává ve třech barevných variantách – černé, bílé a žluté. I Lumia 920 se prodávala v několika barvách, ale zatímco černá verze byla matná, žlutá měla lesklý povrch. U Lumie 1020 nic takového nečekejte, všechny tři verze mají matný a na dotek velice příjemný povrch. Během testování jsem měl možnost vidět a používat všechny tři barvy a nejvíce mi k srdci přirostla výrazná žlutá, se kterou vás nikdo nepřehlédne.

- - -
Lumia 1020 ve žluté…

- - -
…a bílé barvě

Lumia 1020 opět nabízí pevné polykarbonátové tělo, na které Nokia sází už od dob modelu N9 či Lumia 800. Pocitově je o něco těžší (158 gramů) než Lumia 925 (139 gramů), ale zase lehčí než Lumia 920 (185 gramů). Při používání máte pocit, že držíte o něco výraznější telefon, ale používání je bezproblémové a s mírným úsilím zvládnete systém ovládat jednou rukou. Kryt je na omak velmi jemný a občas jsem se bál, aby mi telefon nevypadl z ruky. Mé obavy však byly zbytečně, protože v dlani pevně drží.

- - -
Jasný identifikátor pro Lumii 1020: Masivní optika na zadní straně

- - -

Výrazným prvkem je vystouplá optika na zadní straně, kde kromě PureView snímače najdeme klasickou přisvětlovací diodu a výkonný xeonový blesk, který se skvěle hodí nejen pro focení osob ve tmě. Zadní kryt není odnímatelný, takže se k akumulátoru nedostanete.

- -

Ve svém okolí jsem se setkal s řadou reakcí na vystouplý objektiv fotoaparátu – zda nepřekáží při uchopení telefonu do ruky případně zda nějak neřeže do dlaně? Přiznám se, že z počátku jsem měl z výstupku také drobné obavy, ale ty po prvních minutách opadly. Lumia se v ruce drží naprosto bez problémů a dokonce jsem si zvykl ukazováčkem obepínat okruh objektivu, takže ve výsledku bylo držení telefonu ještě jistější.

- -

- -

Díky výstupku je telefon při položení na rovnou plochu pod mírným úhlem natočený směrem k vám a především je dobře chráněna čočka fotoaparátu, která se nepoškrábe ani v případě, že s telefonem posunete třeba po stole. A skvěle se za něj Lumia vytahuje z kapsy (a ještě lepší je to s nasazeným Camera Gripem, který si představíme v další kapitole).

Levý bok je naprosto čistý, na pravém najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti, klávesu Power a hardwarovou spoušť fotoaparátu. Tu můžete stisknout kdekoliv v systému, čímž okamžitě spustíte aplikaci pro fotografování (funguje to i při vypnutém displeji, což je vlastnost všech zařízení se systémem Windows Phone). Senzorová tlačítka pod displejem mají bílé podsvícení a jejich citlivost je bezproblémová. Doteky doprovázejí slabé vibrace.

- - -

Dílenské zpracování je, jak jsme si už u polykarbonátových Lumií zvyklí, na příkladné úrovni. Nikde nic nevrže a vše perfektně lícuje. Z počátku noví majitelé zřejmě budou bojovat s trochu větší hmotností a výraznějšími rozměry, ale na to se dá poměrně rychle zvyknout – je to zkrátka daň za masivní a kvalitní optiku v kombinaci s velkým displejem. Je škoda, že v Nokii zapomněli na notifikační diodu, která by upozorňovala na nadcházející události, nové zprávy & e-maily a zmeškané hovory. Notifikace by se daly elegantně vyřešit blikáním středové klávesy s logem Windows (telefon takto signalizuje zahájení nabíjení při úplně vybité baterii), ale nic takového se opět nekoná.

- -

Displej: Výborná čitelnost na sluníčku a zvýšená citlivost

4,5″ panel s rozlišením 768 x 1280 bodů naprosto postačuje a nabízí jemný obraz. Použitá Super AMOLED technologie zaručuje sytější podání barev a dobré pozorovací úhly. Nejvíce se jeho kvality projeví na přímém slunci, kdy je jeho čitelnost špičková a třeba Samsung Galaxy S4 v tomto srovnání zcela propadl. Špatně si v tomto směru nevedla ani dříve testovaná Lumia 925.

Regulace jasu samozřejmě probíhá automaticky dle intenzity okolního světla a měl jsem pocit, že Lumia 1020 konečně nenastavuje tak nízké hodnoty ve tmě, takže je obraz stále dobře čitelný. Přizpůsobit si můžete i barevné podání displeje, konkrétně sytost a odstín. Od přirozených, přes vylepšené až po živé. Rozdíly jsou hodně znatelné.

- - -

Stejně jako Lumia 920, i tento kousek disponuje zvýšenou citlivostí displeje a můžete jej tedy ovládat v rukavicích či nějakým předmětem. Novinkou je funkce Rychlý přehled (Glance Screen), kdy se při vypnutém displeji zobrazují hodiny. Ty tam mohou být pořád, 15 minut nebo se objeví po mávnutí rukou. Je škoda, že se zobrazují jen informace o čase a ne ikonky notifikací. Vzhledem k absenci signalizační diody by to bylo více než užitečné. Spekuluje se ale, že by Nokia v některé z aktualizací funkce Glance Screen mohla podporu pro notifikace e-mailů, zpráv a hovorů přidat.

-  
Nastavení barevného podání displeje

Během testování jsem měl možnost používat pět Lumií 1020 a u všech jsem narazil na drobné fleky na displeji, které ale nejsou příliš dobře viditelné a zpozoroval jsem je vždy pouze v případě absolutní tmy v mém okolí – při zobrazování černé barvy na displeji. Z diskuzí na WPCentral a v našem fóru, kde najdete i ilustrační fotografie, jsem zjistil, že se jedná o výrobní „vlastnost“ Super AMOLED panelů, která se projevuje u celé řady zařízení. U některých více, u některých méně, u některých pak vůbec.

U mnou recenzované žluté a bílé varianty byly skvrny ve tmě celkem viditelné a přiznám se, že pokud bych do zařízení investoval přes 16 000 Kč, rozhodně by mě to nepotěšilo a řešil bych to reklamací. Lumia 925 by měla mít zcela shodný typ displeje, ale u té se během testování nic podobného neprojevilo. Budeme proto rádi, když se v diskuzi nebo ve fóru podělíte o své zkušenosti.

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

Lumia 1020 disponuje naprosto stejným akumulátorem jako starší sestřička Lumia 925. Ten má kapacitu 2000 mAh (7,6 Wh). Výdrž je ve srovnání s „devětsetdvacetpětkou“ o něco lepší, i tak se ale Lumia 1020 řadí mezi jednodenní smartphony, i když při menší zátěži bez problémů vydrží i dva dny na jeden zátah. Pokud na telefonu budete aktivně využívat datových přenosů, navigace nebo budete hrát hry, budete výdrž počítat na hodiny. V mém případě běžný pracovní den končím se zhruba 20 – 30 procenty baterie.

 

Při sledování videa s jasem nastaveným na 50% úroveň a poloviční hlasitostí (do sluchátek) se telefon přihlásil o dobití po 6 hodinách a 10 minutách. Při testu procházení webových stránek přes WiFi, opět s polovičním podsvícením, došlo k vybití akumulátoru po 5 hodinách a 30 minutách. Dobití z nuly na sto zvládnete se standardní nabíječkou za necelé dvě hodiny.

Pro měření kapacity baterie doporučuji program Battery nebo nástroj Battery Pro+ přímo od Nokie. Oba dva nabízejí aktivní dlaždici či možnost zobrazovat zbývající kapacitu na uzamčené obrazovce.

PureView fotoaparát: Výborné výsledky i za špatného světla

Konkurenční výhodou Lumie 1020 je 41Mpx fotoaparát s technologií PureView, která se spolu s optickou stabilizací obrazu stará o pořizování ostrých snímků nejen ve dne, ale díky vysoké světelnosti objektivu i za šera a v noci. A pokud by ani to nestačilo, zařízení má v záloze rychlý xenonový blesk, díky kterému se dokáže poprat i s pohyblivými objekty ve špatných světelných podmínkách.


Manuální nastavení fotoaparátu

Telefon disponuje BSI čipem s podstatně vyšší citlivostí na světlo, který doplňuje pět plastových a jedna skleněná čočka. Zatímco předchozí Nokia 808 PureView nabízela objektiv se světelností f/2.4, Lumia 1020 disponuje světelností f/2.2, navíc zde přibyla optická stabilizace obrazu (OIS). Novinka je oproti běžným smartphonům osazena pětkrát větším čipem o velikosti 1/1,5″ (velikost pixelu 1,12 mikronů, zatímco Nokia 808 PureView nabízela senzor o velikosti 1/1,2″ s velikostí pixelu 1,4 mikronů).

-

Fyzické rozlišení čipu je 41 Mpx (7 712 x 5 360 px), avšak v reálu Lumia 1020 pořizuje fotografie v rozlišení 38 Mpx (4:3 – 7 136 x 5 360 px) nebo 34 Mpx při poměru stran 16:9. V nastavení lze aktivovat režim pro klasické focení na 5Mpx, který naprosto postačuje (v tomto případě má jedna fotografie velikost zhruba 3 MB). Jedním z hlavních důvodů proč Nokia sáhla po tak vysokém rozlišení, je digitální zoom.

  

Při jeho používání dochází na klasických telefonech k výrazné ztrátě kvality obrazu, nicméně zde díky vysokému rozlišení lze i v 5Mpx režimu fotografování používat trojnásobný digitální zoom. Při zoomování dochází k mírné ztrátě kvality obrazu, ale ve srovnání s jinými fotomobily je výsledek stále o několik kroků napřed.

- - -
Všechny fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z těchto odkazů: pack 1, pack 2

- - -

Makro lze pořizovat zhruba od 15 centimetrů (v automatickém režimu), v manuálním módu pak cca od 8 centimetrů. Ve většině případů optika ostří dobře, ale občas se vám stane, že fotoaparát nezaostří přesně tak, jak očekáváte. Nejčastěji se to stává při ostření v horších světelných podmínkách na vzdálenější objekty. I tak jsou ale výsledné snímky podstatně lepší než u jiných telefonů a stále se nabízí možnost sáhnout po manuálním ostření.

- - -

- - -

V případě, že digitálního zoomu nevyužijete a pořídíte klasický snímek v 5Mpx rozlišení, dostanete velmi kvalitní fotografii, kde se každý obrázkový bod fyzicky skládá ze sedmi pixelů. V nastavení si rovněž lze aktivovat režim, kdy se po stisknutí spouště pořídí snímek jak v rozlišení 38 Mpx, tak zároveň i v 5 Mpx. Digitální zoom má také výhodu v tom, že nedochází ke snižování světelnosti a postačí vám tedy kratší expoziční čas. Ukládání fotografie v rozlišení 5 Mpx zabere zhruba 2 vteřiny, při režimu 38 nebo 34 Mpx pak připočítejte ještě další vteřinu.

- - -

- - -
Všechny fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z těchto odkazů: pack 1pack 2

- - -

Aplikace pro ovládání fotoaparátu nabízí manuální nastavení (vyvážení bílé, ostření, ISO, čas a expozice), ale optika podává výborné výsledky už při nastavení na automatiku. Většinu snímků do článku jsem pořídil právě na automatické nastavení a s kvalitou jsem ve většině případů byl nadmíru spokojen. Troufám si tvrdit, že Lumia 1020 fotí nejlépe ze všech testovaných telefonů a aktuálně jednoznačně aspiruje na královnu fotomobilů.

 - - -

- - -

- - -

- - -
Všechny snímky z Lumie 1020 najdete v naší galerii

- - -
Výborné výsledky optika podává i za špatných světelných podmínek

Níže najdete několik srovnávacích fotografií, které jsme pořídili Lumií 1020 a Samsungem Galaxy S4. Lumia vítězí na plné čáře a naprosto exceluje za špatných světelných podmínek, kde se Galaxy S4 příliš nechytá. U zmenšených snímků (v plném rozlišení si je můžete stáhnout zde + druhý balíček) za denního světla nejsou rozdíly až tak výrazné, ale při zobrazení fotek v plném rozlišení už jasně poznáte, kdo je tady králem. V případě nočních snímků asi není třeba dalšího komentáře, tady finka korejci nedává příliš mnoho šancí.

Tip ke čtení – Souboj PureView: Jak fotí Nokia Lumia 1020 v porovnání s Nokií 808

Záznam videa: Skvělý obraz a čistý zvuk

Digitální zoom lze využít nejen při pořizování statických snímků, ale také při nahrávání videa. Při fullHD je možné scénu přiblížit až čtyřnásobně, v případě HD rozlišení (720p) pak šestinásobně. Samotný obrazový procesor dokáže zpracovat až miliardu pixelů za vteřinu.


Záznam za denního světla

Kvalita nahrávaného videa je výborná a to samé platí o zvukové stopě. S telefonem se nemusíte bát vyrazit ani na hlasitý koncert nebo do klubu na párty – v nastavení lze dokonce upravit basový filtr (výchozí hodnota je 100 Hz, ale přepnout můžete na 200 Hz).


Záznam z klubu (hlasitá hudba, výrazné basy), test 100Hz a 200Hz basového filtru

Záznam zvuku jsme vyzkoušeli za denního světla, v noci i v klubu s hlasitou hudbou a masivními basy. Ve všech třech případech Lumia excelovala kvalitou záznamu. Optika čas od času během nahrávání rychle přeostřuje, což záznam trochu ruší, ale není to nic hrozného, co by se nedalo vyladit v některé z dalších softwarových aktualizací.


Noční záznam videa

Srovnávací fotografie: Lumia 1020 (vlevo) vs. Galaxy S4

- -

- -

- -

- -

- -

- -

- -

- -
Další snímky pořízené Lumií 1020 si můžete prohlédnout v naší galerii

- -

- -

- -
Tyto fotografie byly pořízeny s bleskem, další noční snímky bez blesku

- -

- -

- -
Všechny srovnávací fotografie včetně dalších snímků v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

- -

- -

- -

- -

Bonusové aplikace pro práci s fotografiemi

Nokia Cinemagraph vám umožní vytvářet pohyblivé obrázky. Ne videa, ale statickou fotografii a v ní animované části. Funguje to tak, že telefon nasnímá sérii snímků a po následné analýze vám dá na výběr, které části chcete mít animované, vždy tam, kde během snímání probíhal nějaký pohyb. Dá se s tím užít celkem dost legrace, avšak aby byl výsledek kvalitní, je vždy potřeba dopředu promyslet kompozici scény.

 
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB

Nokia Smart Cam nabízí pokročilé funkce jako je Nejlepší snímek, Akční snímek, Zaostření pohybu, Změnit obličeje a Odebrání pohybujících se objektů. Při zmáčknutí spouště se pořídí několik fotografií najednou, ze kterých vám pak aplikace dá na výběr tu nejlepší pro některý z výše uvedených režimů.

Nástroj Panorama asi není potřeba nijak podrobně představovat. S jednoduchým a intuitivním průvodcem vytvoříte velmi kvalitní panoramatické fotky. Konkurence má však focení tohoto typu lépe zpracované, protože pokud se s Lumií netrefíte do vyznačených kruhů, budou výsledné fotky celkem kostrbaté. V případě, že budete přesní, vykouzlí vám Lumia 1020 opravdu kvalitní panoramatické snímky.

Photo Beamer je skvělý nápad, jak přenést fotky do PC a tím je ukázat ostatním. V prohlížeči na desktopu si otevřete adresu photobeamer.com, kde se zobrazí QR kód. V telefonu si spustíte aplikaci Photo Beamer, vyberete fotku, kterou chcete přenést, načtete QR kód a je hotovo – snímek se zobrazí na obrazovce desktopu.

 

Tvůrčí studio je tu přesně pro ty případy, kdy si chcete s fotografiemi trochu pohrát. Můžete je zaostřovat a rozmazávat, zvýraznit konkrétní barvy nebo vytvářet koláže.

  

Camera Grip: Příslušenství pro fotografy

Nokia ve formě volitelného příslušenství k Lumii 1020 nabízí i speciální Camera Grip. Do něj stačí telefon zasunout – díky vystouplému boku se vám Lumia bude lépe držet při fotografování. Ve spodní části navíc nechybí otvor pro umístění na stativ.

  
Černý Camera Grip se hodí k bílé i žluté Lumii…

  
Na bočním výstupku nechybí pogumovaná část, díky které se telefon při focení lépe drží

Součástí Camera Gripu je akumulátor s kapacitou 1020 mAh, se kterým lze během focení telefon dobíjet. O stavu přídavného akumulátoru vás informuje diodový ukazatel na boční hraně. My jsme si Grip také krátce vyzkoušeli a překvapilo nás, že se s ním telefon stále vejde do kapsy, i když už je to trochu těsnější. Na horní hraně Gripu nechybí dedikované tlačítko pro spouště fotoaparátu. Stejně jako samotná Lumia 1020, i toto příslušenství je dostupné ve třech barevných variantách – bílé, černé a žluté.

Operační systém: S vylepšením od Nokie

O systému Windows Phone 8 jsme toho na SmartManii napsali už spousty, zaměříme se proto spíše na vylepšení, které přináší aktualizace GDR2 a Nokia Amber. Součástí balíčku od Nokie jsou například hodiny na vypnutém displeji, probuzení telefonu dvojitým poklepáním, rychlejší ostření fotoaparátu, podpora Bluetooth 4.0 LE (Low Energy), Data Sense, filtrování hovorů a SMS, nastavení funkce pro hardwarovou spoušť fotoaparátu, ztišení vyzvánění otočením displejem dolů či vylepšené zálohování.

 
Hlavní obrazovka a nabídka s programy

Nebyla by to Nokia, kdyby do systému nepřidala i celou řadu bonusových aplikací. Mezi ty nejdůležitější patří automobilová turn-by-turn navigace HERE Drive+ a klasické mapy HERE Maps. Po celou dobu testování jsem se při chůzi ve městě či jízdě v automobilu spoléhal právě na tato dvě řešení a až na drobné nešvary při plánování cesty jim nemám příliš co vytknout. Navíc jsou zdarma, s mapami celého světa a s hlasovou navigací.

 
Navigační aplikace HERE Drive+ a HERE Maps

Za velmi užitečný považuji nástroj Data Sense, se kterým můžete měřit přenesená data z mobilní sítě a WiFi. Vše přehledně na jednom místě, včetně možnosti nastavení datového limitu a upozornění na jeho vyčerpání. Zároveň aplikace umí omezit přenos dat na pozadí, pokud se blížíte k vyčerpání limitu.

 

Hardware a výkon

Pokud by v sobě Lumia 1020 měla systém Android, označili bychom její hardwarovou výbavu spíše za průměrnou. Windows Phone však nejsou tak náročný systém a bez problémů si vystačí se slabším železem. Dvoujádrový Snapdragon S4 o frekvenci 1,5 GHz, grafický akcelerátor Adreno 225 a 2 GB RAM tak zcela dostačují.

 

Ve výbavě dále najdeme WiFi s podporou standardů 802.11 a/b/g/n s možností DLNA a vytvoření hotspotu. Následuje podpora LTE, systémů GPS a Glonass, FM rádio a NFC. Interní paměť má kapacitu 32 GB a v reálu je pro vaše data k dispozici zhruba 25 GB prostoru. V průběhu října se v nabídce českého operátora O2 exklizivně objeví i 64GB verze.


Tahle chybka v překladu nás pobavila. Podle systému je album “asi” prázdné, s jistotou to ale neví :)

Reakce telefonu jsou ve většině případů okamžité. Zejména pohyb v nabídkách systému či spouštění výchozích aplikací je rychlé, mírná prodleva může nastat snad jen při spouštění náročnějších her nebo při práci s fotografiemi v plném rozlišení. V těchto případech už narážíme na limity použitého procesoru, ale i tak Lumii 1020 s klidným srdcem označíme za rychlý telefon.

 
Telefonní aplikace a kontakty

Kvalita hovorů je na velmi dobré úrovni. Hlasitost je zcela dostačující a ani protější strana si nestěžovala na žádné komplikace během volání. Využít můžete i funkce hlasitého handsfree. Výborná je i citlivost na WiFi a GPS, kdy bylo zaměření pozice vždy otázkou maximálně dvou desítek vteřin. Součástí Amber balíčku od Nokie je rovněž nástroj pro blokování hovorů a textových zpráv, který najdete schovaný v nabídce Nastavení.

 
Filtr hovorů najdete v Nastavení

Do filtru si jednoduše můžete přidat telefonní čísla, která se vám následně nedovolají a ani si od nich nepřečtete žádnou textovou zprávu. Vhod můžete přijít i blokace skrytých čísel. V konfiguraci filru můžete aktivovat živou dlaždici, která vás bude informovat o počtu zablokovaných hovorů a zpráv, stejně tak lze aktivovat rychlé Toast notifikace v horní části obrazovky.

Konkurence a závěrečné hodnocení

Lumia 1020 přináší téměř stejné hardwarové parametry jako dříve testovaná Lumia 925. Její hlavní výhodou a zbraní proti konkurenci je 41Mpx PureView fotoaparát. Jako ideální konkurent pro Lumii 1020 se jeví Samsung Galaxy S4 Zoom, nicméně ten v našem testu kvality fotografií příliš neuspěl a v tomto směru jej Lumia válcuje na plné čáře.


Samsung Galaxy S4 Zoom

Dalším konkurentem, tentokrát z vlastních řad, je starší Nokia 808 PureView s FSI senzorem. Ta rovněž nabízí velmi kvalitní fotografie a za denního světla nejsou rozdíly až tak markantní, i když Lumia 1020 (BSI) má lepší kresbu a sytější barvy. Ve tmě už jsou ale rozdíly podstatně větší a zapomínat nesmíme ani na fakt, že Nokia 808 PureView (recenze) nedisponuje optickou stabilizací obrazu a světelnost objektivu má f/2.4.


Nokia 808 PureView také nabízí masivní optiku na zadní straně

Soupeřem pro Lumii 1020 se může stát nedávno představená Xperia Z1, která také nefotí vůbec špatně (srovnávací snímky). Opomíjet bychom neměli ani externí objektivy Sony Q10 a Q100. Ty jsme však ještě neměli možnost otestovat, jelikož se v České republice zatím neprodávají.


Nezvyklá kombinace: Fotomobil Xperia Z1 s nasazeným externím objektivem Sony Q100

Nokia Lumia 1020 byla pro mě v testu příjemným překvapením po všech stránkách. Není dokonalá a její největší problém v tuto chvíli vidím ve vysoké ceně, která se pro zařízení z neoficiální distribuce pohybuje okolo 16 500 Kč (oficiální cena pro český trh bude oznámena ve čtvrtek 19. září společně s datem uvedení na trh).

Tradičně je nutné počítat s omezením některých aplikací v systému Windows Phone. Zejména pokud přecházíte z Androidu či iOS, nějaký čas vám zabere, než najdete vhodné alternativy za vaše oblíbené aplikace, a mnohdy je zkrátka počítat s kompromisy. Je také škoda, že Lumia 1020 nedisponuje signalizační diodou, případně že lépe nevyužívá funkce Glance Screen, kde by se kromě hodin mohly zobrazovat i ikonky zmeškaných událostí. Ale kdo ví, třeba se dočkáme v některé z dalších aktualizací.

Co se týče kvality fotoaparátu, nabízí Lumia 1020 to nejlepší, co u mobilního telefonu můžete nalézt. PureView skutečně není jen nějaké marketingové pozlátko, tahle technologie doopravdy funguje a pokud telefonem rádi fotíte a natáčíte, budete z výsledků mile překvapeni.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku