Domů » Bleskovky » Jak přečíst QR kód na iPhone či Androidu?

Jak přečíst QR kód na iPhone či Androidu?

QR kódy se již staly běžnou součástí našeho života. Tyto čtverečky, které v sobě skrývají různé informace, na nás číhají doslova na každém rohu. Pro zobrazení informace, kterou v sobě „QRka“ nesou, není na iPhone potřeba stahovat žádné speciální aplikace. iPhone, iPad nebo iPod touch již totiž čtečku QR kódů mají předinstalovanou přímo v iOS. V případě Androidu už někteří výrobci „čtečku“ QR kódů rovněž integrovali přímo do aplikace pro focení, u jiných postačí použít aplikaci Google, případně si stáhnout sofistikovaný nástroj přímo z Google Play.

QR kody

QR kódy umožňují rychlý přístup k webovým stránkám, informacím, platebním údajům, kontaktům a podobně. K naskenování QR kódu můžete snadno použít přímo vestavěnou aplikaci Fotoaparát.

Co je to QR kód?

QR kód je prostředek pro automatizovaný sběr dat. Zkratka vychází z anglického výrazu Quick Response, tedy kódy rychlé reakce/odezvy. QR kód dokáže zakódovat mnohem větší množství dat, než klasický EAN čárový kód. Kódy jsou určeny pro počítačové zpracování, využívají velké množství technik předcházejících chybám interpretace. Kód přestává být čitelným až po odstranění či znečištění velké části kódu.

Algoritmům rozpoznávání kódu nevadí otáčení kódu ani inverze barev, kód nevyžaduje velký kontrast barev. Kódy jsou definovány v 40 velikostních verzích (od 1 do 40). Kód verze v je tvořen čtvercovou mřížkou bodů rozměru 17 + 4·v. Kód se skládá z několika informačních vrstev, které slouží různým účelům a používají různé algoritmy. (zdroj: Wikipedia)

Jak přečíst QR kód na iPhone, iPadu či iPodu?

  1. Spusťte aplikaci Fotoaparát z domovské obrazovky, ovládacího centra nebo zamykací obrazovky vašeho zařízení.
  2. Držte zařízení tak, aby byl QR kód zřetelně v aplikaci Fotoaparát zobrazen.
  3. Vaše zařízení rozpozná QR kód a zobrazí upozornění.
  4. Klepnutím na oznámení otevřete odkaz spojený s QR kódem.
Skenování QR kódu na iPhone
Skenování QR kódu na iPhone

Jak přečíst QR kód na Androidu?

  1. Pokud vám nefunguje skenování přímo přes aplikaci Fotoaparát, můžete využít aplikace Google, kterou má většina zařízení s Androidem předinstalovanou.
  2. Nabízí se také možnost stažení bezplatné aplikace, doporučit můžeme například tuto QR čtečku.

Používáte nějakou jinou aplikaci pro čtení QR kódů? Dejte nám do komentářů vědět jakou :-)

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karle
Uživatel
Karle
Offline

Čtečku mají vestavěnou i Edge pro Android nebo Microsoft Launcher.

uni
Uživatel
uni
Offline

To není pointa. Pointa je, na kolik (zda) si s QR rozumí OS. A Android čistá nula.

Mag.net
Uživatel
Mag.net
Offline

Proč by si s ní měl rozumět os? Má to nějaký vliv na funkčnost?

Mag.net
Uživatel
Mag.net
Offline

Mimochodem, kdo určil co je pointa, snad ne ty?

uni
Uživatel
uni
Offline

„Jak přečíst QR kód na iPhone či Androidu“, pravda, nadpis nesmyslné míchá zařízení a OS, vlastně těžko říci, co básník měl na mysli. Osobně jsem myslel, že téma je OS, ale možná zastižení, iPhone a Pixel?

Jaryn
Anonym
Jaryn
Offline

Souhlasím. Autor možná žádné zařízení s Androidem nemá, a proto nemohl návod uvést. V každém případě článek nepodává žádný návod jak QR kód na Androidu přečíst. Dokonce mírně pochybuju, že to aplikace Google umí. Prošel jsem to křížem krážem a nenašel jsem nikde takovou možnost. Možná to je někde přístupné ne úplně intuitivním způsobem. Asi budu muset hledat „Jak načíst QR kód v Androidu“ a přeskočit tento článek. Dost se taky divím, že něco takového mohlo na smartmanii vyjít. Asi už jde taky do kopru.

Mag.net
Uživatel
Mag.net
Offline

I samsung browser ji má v sobě.