Domů » Recenze » Recenze iPhone X: jablko s jasným rukopisem

Recenze iPhone X: jablko s jasným rukopisem

Applu se to letos zase povedlo… Ať chceme nebo ne, v posledních týdnech není v mobilním světě slyšet o ničem jiném, než o iPhone X. Z jedné strany se na nás valí slova chvály a všemožná superlativa, z té druhé slýcháme o problémech s displejem či oklamání technologie Face ID pro autentizaci uživatele. Já sám iPhone X aktivně používám už téměř tři týdny a v následujících odstavcích vám prozradím, jaký doopravdy je.

Spousta lidí se ptá, proč nejnovější jablečný telefon nese označení X a nikoliv třeba 9? Odpověď je velice jednoduchá – má se jednat o jubilejní model při příležitosti desátého výročí od představení prvního iPhone. A i když by se podle Applu měl správně označovat jako [ten] (z římské číslice X = deset), neznám nikoho ve svém okolí, kdo by mu takto říkal. Všichni používání označení iPhone X [iks].

„Výroční“ iPhone rozhodně není dokonalý, nicméně je v něm opět jasně čitelný perfekcionismus Applu a smysl pro detail. Oceňuji také to, že se v Cupertinu nebáli experimentovat a opět přišli s něčím novým (Face ID). A nezůstalo jen u technologií, protože zatímco u klasického iPhone 8 (recenze) a iPhone 8 Plus (recenze) najdeme už čtyři roky téměř stejný design, model X konečně vypadá jinak (že to ale trvalo). Prim tu hrají tenké rámečky a displej, který vyplňuje většinu přední plochy.

Video recenze iPhone X

iPhone X: recenze

Desítku poznáte na první pohled

Jak jsem již nakousl v úvodu, po několika letech jsme se konečně dočkali výrazné obměny designu, u kterého nalezneme skleněná záda a kovový rámeček. Zatímco při letmém pohledu na předchozí čtyři generace iPhonů hned tak nepoznáte, jestli jde o „šestku“ nebo „osmičku“, v případě Xka je to jasné.

Díky stupni krytí IP67 se telefon nezalekne vody (garantována je výdrž v hloubce 1 metru po dobu 30 minut), nicméně pozor – na případné poškození vlivem tekutiny se záruka nevztahuje. Apple to v následujícím znění uvádí přímo na svých stránkách: „iPhone X je odolný vůči polití, vodě a prachu a byl testován v kontrolovaných laboratorních podmínkách s hodnocením IP67 podle normy IEC 60529. Odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Nepokoušej se nabíjet mokrý iPhone. Poškození tekutinou není kryté zárukou.“

Čelní stranu vyplňuje OLED displej od Samsungu s jasně charakteristickým vykousnutím pro plejádu senzorů, Face ID a selfie kamerku. Po 10 letech zmizelo domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků (Touch ID), kterou nahradila nová technologie Face ID, kvůli které je zde celá řada senzorů, které se starají o autentizaci uživatele a odemčení zařízení. Potěší rovněž přítomnost stereo reproduktorů, které hrají dostatečně hlasitě a nepostrádají ani výraznější basovou stránku.

Kvůli chybějícímu domovskému tlačítku v systému iOS 11 přibyla speciální gesta, na které si okamžitě zvyknete. Já si na ně navykl do takové míry, že když jsem do ruky vzal jiný telefon, ihned jsem tahal prstem po displeji a divil se, že se nedostavuje očekávaná reakce. Tak například tahem prstu odspoda nahoru se dostanete na hlavní obrazovku, tahem prstu a přidržením se dostanete do přepínače aplikací. Když už v nějaké aplikaci jste, horizontálním tahem ve spodní části displeje se přepínáte mezi jednotlivými aplikacemi.

Jediné gesto, na které jsem si nenavykl, je to pro ukončování aplikací (já vím, v iOS se to dělat nemá, nicméně v době testování ještě nebyly všechny aplikace třetích stran pro iPhone X plně optimalizované a občas nefungovaly tak, jak bych očekával, proto bylo nutné je ukončit). Pro ukončení je nutné v přepínači aplikací déle přidržet prst, následně lze jednotlivé aplikace tahem nahoru ukončovat (případně stačí kliknout na křížek). V praxi mi ale tenhle postup přišel dost pomalý a vůbec bych se nezlobil, kdyby Apple v budoucnu onen krok s delším přidržením prstu vynechal.

Ergonomie iPhone X je skvělá. Telefon dobře padne do ruky a je dobře vyvážený. Svými rozměry je ideální pro všechny, kterým přijde klasický iPhone 8 příliš malý, a naopak iPhone 8 Plus příliš velký. Jedinou výtku mám k fungování tlačítka Power na pravém boku, které mě neposlouchá na sto procent.

Zhruba jednou z deseti pokusů se mi stane, že když chci aktivovat displej, zůstane tahle akce bez odezvy. A když tlačítko Power stisknu opětovně, zobrazovací panel se na chvíli rozsvítí/problikne a pak se zase vypne (systém tak zřejmě první stisk tlačítka Power zpracuje, ale nic neudělá, a až s druhým stiskem jej rozsvítí, ale během okamžiku zase zhasne). Přitom když chci využívat Apple Pay (s novozélandskou platební kartou od ANZ), reaguje systém na dvojstisk tlačítka Power vždy a správně. Nemyslím si, že by šlo o hardwarový problém a doufám, že to Apple s dalšími aktualizacemi opraví.

OLED displej: skvělá podívaná a nižší jas

Zobrazovací panel má úhlopříčku 5,8 palce, ale přesto je telefon celkově menší, než 5,5″ iPhone 8 Plus. A také je jen nepatrně větší, než 4,7palcový iPhone 8. Zobrazovací panel zkrátka maximálně využívá prostoru přední plochy, i když s označením bezrámečkový bych v tomto případě trochu šetřil, protože rámečky okolo displeje zde stále jsou a rozhodně jsou větší, než třeba u Xiaomi Mi Mix 2 (první dojmy) či Essential Phone (recenze). Kouzlo designu Xka tak spočítá v tom, že se nad a pod displejem nenachází žádný větší prostor.

Displej je vyrobený technologií OLED (PenTile matice) a podporuje HDR a TrueTone zobrazení. V reálu panel nabízí naprosto skvělé podání barev, nicméně výtku mám k maximální úrovni podsvícení, která není tak výrazná, jako například u Galaxy Note8 (recenze). Kvůli tomu můžete mít při používání na přímém sluníčku problémy s pohodlným čtením.

Displej je prostě fantastický

Při používání iPhone X máte skutečně pocit, jako byste v ruce drželi pouze displej. Jediným rušivým elementem je horní výřez, nicméně selfie kamerka a senzory se zkrátka někam schovat musely. Spoustu zábavy si užijete také s AR aplikacemi pro rozšířenou realitu, které se postupně začínají objevovat v App Store.

Apple A11 nabízí extrémní výkon

Všechny letošní iPhony pohání zbrusu nový šestijádrový čip Apple A11 Bionic (10nm, 64-bit), který nabízí vysoký výkon a také využívá strojového učení. Dvě hlavní výkonná jádra doplňují čtyři úsporná; operační systém iOS 11 má k dispozici 3 GB RAM.

Hardwarové parametry iPhone X
Systém: iOS 11
Rozměry: 143,6 x 70,9 x 7,7 mm, Hmotnost: 174 gramů
Čipset: Apple A11 Bionic, hexa-core (2 hlavní + 4 úsporná jádra), 10nm, 64bit, pohybový koprocesor M11
RAM: 3 GB, Interní paměť: 64/256 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 5,8", Super Retina, 1125 × 2436 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 7 Mpx, f/2.2, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: Lightning
Baterie: 2716 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Tip: Kompletní parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Zde najdete porovnání s iPhone 8 a 8 Plus.

Z pohledu uživatele Androidu se to může jevit jako nedostatečné, zvláště když jde o vlajkový model, ale nenechte se zmást, systém iOS s pamětí hospodaří o poznání úsporněji a tato hodnota je tak zcela dostačující. Apple svůj software ladí přímo na jednotlivé iPhony a není zde taková roztříštěnost, jako v případě zařízení s Androidem, tudíž je optimalizace mnohem důslednější a letošní modely v čele s iPhonem X díky tomu opět patří k jedněm z nejrychlejších smartphonů na trhu.

iPhone X

Reakce systému jsou vždy bleskové, a to samé platí pro náročné herní tituly, které jednoduše vypadají skvěle a běží bez jediného zaseknutí.

Face ID: když prst nahradí obličej

Vůbec nejkontroverznější funkcí tohoto modelu je technologie Face ID pro rozpoznání obličeje. Apple se na tiskové konferenci chlubil, že na vývoji této technologie pracoval několik let a prý má být její používání stejně přirozené, jako je to v případě autentizace skrze čtečku otisků prstů (Touch ID), která u iPhonů patřila k vůbec nejlepším na trhu. Když jsem psal článek s prvními dojmy, na Face ID jsem si stále zvykal, nicméně nyní s odstupem zhruba tří týdnů je mi jasné, že tahle technologie má budoucnost. Ale ještě je nutné vyladit nějaké ty mouchy.

Skenování obličeje pro funkci Face ID

Jakmile si do systému naskenujete svůj obličej (celý proces je potřeba 2x zopakovat, což je rychlejší a intuitivnější, než klasické skenování otisku prstu), můžete jej využívat pro odemčení a samozřejmě také k autentizaci nákupů na App Store či placení skrze Apple Pay. Oproti Touch ID, kde jste si mohli naskenovat více prstů, lze u Face ID přiřadit pouze jeden obličej.

V případě, že chcete iPhone odemknout, je nutné aktivovat displej. To můžete provést hned třemi způsoby: zvednutím telefonu (funkce Probudit zvednutím, kterou má telefon ve výchozím stavu zapnutou), stisknutím tlačítka Power, případně klepnutím prstu na displej. Následně vás začne Face ID okamžitě snímat a jakmile vás rozpozná, ikonka zámku v horní části se změní na „odemčeno“. Posledním krokem pro přístup k obrazovce s aplikacemi je klasické gesto tahem prstu. Ideální vzdálenost pro rozpoznání vašeho obličeje je od 25 do 50 centimetrů a nemusíte se obávat, vlastní fotografií tuhle technologii opravdu neošálíte. Face ID se navíc neustále učí lépe rozpoznávat váš obličej a změny ve tváři.

Z popisu se může zdát, že je to celé trochu komplikované a pomalé, ale není tomu tak. Nejjednodušší je se na Face ID vůbec nesoustředit a doslova jej ignorovat. Zkrátka, když chcete telefon odemknou, jednoduše jej vezměte do ruky a potáhněte prstem. Face ID vás během tohoto ve většině případů rozpozná a iPhone je odemčený. Touch ID (čtečka otisků prstů) je stále rychlejší než Face ID, ale v praxi to není až tak výrazné. Každá technologie má zkrátka svá pro a proti.

Touch ID nastanou problémy v případě, že máte mokré prsty nebo rukavice, u Face ID je zatím problematické protisvětlo. Face ID mě bez problémů rozpoznalo například při běhání, v noci v úplné tmě, s kšiltovkou, s brýlemi a také po návštěvě kadeřníka. Kromě protisvětla ji problémy dělá ještě motorkářská helma či můj výraz v obličeji těsně po probuzení. V těchto případech jsem tak odkázán na zadání bezpečnostního kódu.

A ještě jeden poznatek – při používání navigace v autě jsem zvyklý mít telefon natočený naležato, což je pro Face ID problém, jelikož vás v tomto natočení (90 stupňů) jednoduše nedokáže rozpoznat. A naklápět se během jízdy hlavou mi příliš bezpečné nepřijde, takže jste opět odkázáni na zadání kódu.

V případě, že telefon aktivuje někdo jiný, koho Face ID nerozpozná, nezobrazí se mu obsah jednotlivých notifikací na uzamčené obrazovce, ale pouze bubliny s názvy aplikací. Jakmile vás ale Face ID rozpozná, ihned na obrazovce odkryje obsah jednotlivých notifikací, což je velice praktické.

Zatímco na iPhonech s Touch ID jste mohli přes tlačítko Power aktivovat displej a zkontrolovat notifikace (pokud jste jejich obsah neměli ve výchozím stavu pro uzamčený telefon vypnuté), a naopak přiložením prstu na čtečku jste se ihned dostali na hlavní obrazovku, v případě Face ID a vašeho pohledu na displej neumí iPhone vyhodnotit, zda chcete jen zkontrolovat notifikace, nebo přejít na domovskou obrazovku. A právě proto, aby při kontrole notifikací, kdy se na displej díváte, nedocházelo k nechtěnému přepnutí na hlavní obrazovku, je zde ještě poslední krok v podobě gesta tahu prstem.

Výdrž by mohla být lepší. Rychlé nabíjení pouze za příplatek

Při testování iPhone 8 Plus (recenze) jsem u výdrže nešetřil slova chvály. U Xka už to ale tak slavné není. Je pravda, že je na tom s výdrží lépe než klasická osmička, ale rozhodně hůře než Plusový model. Při běžném provozu se jedná o jednodenní smartphone, ale pokud jej budete používat aktivněji, připravte se na dobíjení už zhruba ve dvou třetinách pracovního dne. Stejně tak pokud budete hodně fotit a natáčet (ve 4k při 60 fps), připravte se na rychlejší vybíjení.

Půl hodiny jsem strávil hraním mé oblíbené hry SimCity: Build It, která je díky parádní grafice na výkon celkem dost náročná a ukazatel baterie klesl o skoro 20 % (jas jsem měl nastavený na 3/4).  Díky podpoře rychlého nabíjení to až taková překážka není, ale abyste si ho užili, bude nutné investovat do výkonnějšího napájecího adaptéru.

S 29W adaptérem od MacBooku a USB-C => Lightning kabelem si budete moci užívat rychlého dobíjení. Zadarmo to ale nebude.

Abyste využili rychlého nabíjení a dostali se na Applem slibovaných 50 procent kapacity za 30 minut, budete potřebovat 29 W adaptér s USB-C výstupem a k tomu samozřejmě příslušný kabel s USB-C konektorem na jedné straně a Lightningem na straně druhé. Není nutné, abyste využívali pouze originální adaptéry Applu, použít můžete i nástroje třetích stran, těch ale zatím na trhu mnoho není.

Pokud se však rozhodnete pro originální příslušenství, nepůjde o úplně levnou investici. 29 W adaptér vás vyjde na 1490 Kč. Má ale USB-C výstup, takže ještě budete nutné pořídit USB-C => Lightning kabel, který jablečný gigant prodává za naprosto nesmyslných 799 Kč v metrové verzi, případně za 1 090 Kč ve dvoumetrové délce. Co k tomu dodat, prostě Apple.

Mimochodem, pokud jste byli z předchozích iPhonů zvyklí, že jste si v horní stavové liště nechali zobrazovat stav baterie v procentech, u Xka máte smůlu a budete se muset spokojit pouze s ikonkou. Procentuální stav baterie tak nejrychleji lze zobrazit skrze Ovládací centrum, případně přes widget. Proč Apple volbu pro procentuální zobrazení ve stavovém řádku odstranil mi zůstává záhadou.

iOS 11: zase o kus dospělejší

Nejnovější verze iOS 11 nepřináší žádné revoluční funkce, ale přesto přidává celou řadu zajímavých vylepšení, které usnadní používání, a pro iPhone X také speciální ovládací gesta, která jsem popisoval výše. Dále zde najdeme nepatrně upravenou obrazovku pro odemykání, nový vzhled většiny systémových aplikací, předělané ovládací centrum & nové ikonky signálu či ukazatele baterie. Celkově lze počet změn počítat ve stovkách, některé ale nejsou tolik vidět. Mám za to, že ostatní iPhony při hledání signálu ve stavové liště zobrazují text „Hledání„, Xko zobrazuje hezkou animaci čtyř pulzujících ukazatelů signálu.

iOS 11 na iPhonech s čipem Apple A11 využívá strojového učení, což v praxi znamená, že se systém „učí“, jak jej používáte, a především jaké aplikace nejčastěji spouštíte. Na základě toho je schopný lépe optimalizovat práci s aplikacemi, což se pozitivně projeví nejen na rychlosti, ale i na energetické náročnosti. A stejně tak se strojového učení využívá u technologie Face ID.

ARKit: nová generace aplikací, které využívají rozšířené reality

iPhone X si s virtuální realitou příliš nerozumí, s tou rozšířenou je to ale jiná písnička. Systém iOS 11 vývojářům přináší podporu pro ARKit, což je speciální framework, ve kterém mohou vytvářet aplikace využívající reálného prostředí, do kterého se zasazují virtuální prvky.

Tip ke čteníARKit od Applu: řiďte Teslu, nebo si navrhněte vlastní byt

Využít se to dá u nejrůznějších edukačních aplikací, her či nástrojů pro měření vzdáleností. Zatím je nabídka AR titulů trochu omezenější, ale za pár měsíců bude situace zcela odlišná a už teď je jisté, že se máme na co těšit.

Výřez na iPhone X: ne všechny aplikace se zatím zobrazí na celý displej

Pro někoho může být horní výřez pro senzory, Face ID a selfie kamerku mírně rušivý a při sledování filmů to skutečně trochu atypické je, ale ve všech dalších situacích mi tento prvek jinak nepřekážel a rychle jsem si na něj zvykl. Přesto je tu zatím jeden dočasný zádrhel – vše totiž vypadá skvěle do té doby, než si do systému doinstalujete další aplikace třetích stran. Já sám používám Google Mapy & Kalendář, Analytics, AdSense, Gmail, Spotify, Skype, Endomondo nebo Idos, které společně se spoustou dalších ještě pro „výřez“ iPhone X nejsou optimalizované. Naopak YouTube, AirBnb, Waze, Wunderlist, WhatsApp, Facebook či Instagram už podporu pro správné zobrazení na Xku mají.

Neoptimalizované aplikace se spouštějí v režimu, kdy okno samotné lemuje výrazný černý rámeček, což působí doslova jako pěst na oko. A stejný problém se objeví také u her. Pak tu jsou ještě aplikace, které už využívají vykreslování skrze autolayout iOS 11, u kterých se černý rámeček nezobrazuje, ale zase často dochází k překrývání symbolů a další grafiky v oblasti horního výřezu.

Příliš nechápu, proč vývojáři tak významných aplikací, jako je třeba Spotify či Uber, ještě optimalizaci pro zobrazení na iPhone X nepřidali, a to ani téměř 3 týdny po uvedení iPhone X na trh, ale očekávám, že se to během brzké doby změní a problém bude zažehnán.

Fotoaparát a záznam videa: útok na nejvyšší příčky

iPhone X disponuje naprosto totožným hlavním fotoaparátem, jako iPhone 8 Plus. To v praxi znamená rozlišení 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (telezoom) má také stejné rozlišení jako u iPhone 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a trochu lepší světelnost objektivu f/2.4 (Plusko má světelnost f/2.8).

Při klasickém focení se využívá pouze hlavní fotoaparát, sekundární nikoliv. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného optického zoomu „2x“, aktivuje se sekundární teleobjektiv (ukázkové snímky z obou režimu naleznete níže). Tradičně nechybí ani režim Portrét, u kterého se využívá hrátek s hloubkou ostrosti. Výsledné snímky tak mají rozmazané pozadí za zaostřeným objektem (bokeh).

Pozor ale, ne vždy tahle technologie funguje spolehlivě. Nejlepších výsledků dosáhnete za dobrého světla, ale jak se můžete přesvědčit z přiložených ukázek, čas od času algoritmus chybně rozostří některé části za foceným objektem (mrkněrte na poslední snímek s rostlinou a pláží v pozadí), takže snímek příliš věrohodně nevypadá. Navíc zde přibylo několik efektů (přirozené/studiové/obrysové a jevištní světlo), kterými lze snímky v režimu Portrét obohatit. A to nejen ty z hlavního fotoaparátu, ale nově také autoportréty.

iPhone X fotí skvěle ve všech světelných podmínkách. V případě denních snímků patří kvalita k tomu nejlepšímu, co dnes můžete u mobilních telefonů nalézt, ale i v šeru a horším světle jsou výsledky nadprůměrné, takže se nemusíte obávat vysokého množství šumu či neostrých objektů, a to dokonce i při dvojnásobném přiblížení. Maximální rozlišení snímků je 4 032 x 3 024 px, poměr stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu RAW.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.

Srovnávací fotografie: klasický snímek vs.2x optický zoom

Selfie kamerka: to nejlepší na trhu

Výrazného vylepšení doznala také přední selfie TrueDepth kamerka. Ta má sedmimegapixelové rozlišení, světelnost objektivu je f/2.2 a video zvládá nahrávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. S přední kamerkou také máte možnost fotit v portrétovém režimu (bokeh efekt – rozmazané pozadí jako u zrcadlovek) a výsledky jsou více než obstojné. Za dobrého světla jsou výsledky naprosto fantastické, zvláště s portrétovým režimem, nicméně obstojných výsledků dosáhnete i za horšího světla a nemyslím si, že by byl aktuálně na trhu smartphone, který by pořizoval lepší selfie.

Dejte si ale pozor na focení selfie s více osobami. Pokud se budete fotit třeba s přítelkyní a nebudete stát vedle sebe, ale za sebou, optika zaostří pouze na „objekt“ v popředí a ti, co budou stát za vámi, už budou rozmazaní.

iPhone X: camera demo (4K, 60 fps)

Video můžete nahrávat ve 4k rozlišení až při 60 fps, slow-motion video pořídíte ve Full HD rozlišení až při 240 fps. Výsledná kvalita záznamu je opět naprosto skvělá a automatika navíc velice rychle přeostřuje. Jedinou vadou na kráse je fakt, že ani v roce 2017 neumí iPhony nahrávat stereo zvuk, ale pouze mono.

Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

Závěrečné hodnocení iPhone X recenze

Povedený, ale drahý. Tak by se dal ve stručnosti shrnout iPhone X. Po hardwarové stránce se jedná o skvěle vybavené zařízení, kterému vládne výkonný čip Apple A11. Přidejme k tomu špičkový fotoaparát, výborný displej, podporu pro bezdrátové (a s dokoupenou nabíječkou i rychlé dobíjení), skvěle optimalizovaný systém či technologii Face ID, na které ještě je co zlepšovat, ale po více než dvou týdnech provozu jsem se s ní bez problémů sžil a v praxi mě nijak neomezuje, i když čas od času zkrátka budete muset vyťukat nastavený bezpečnostní kód.

Tip: recenzi menšího iPhone 8 včetně videopohledu naleznete zde, test iPhone 8 Plus si můžete přečíst zdePodívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Dalším lákadlem je design. Dle mého názoru je povedenější varianta se světlými zády, na které jsou méně viditelné otisky prstů, ale ani černá verze nevypadá špatně. A negativa? Tím největším je jednoznačně cena, která u základní 64GB varianty činí 29 990 Kč, u 256GB verze je to dokonce 34 490 Kč včetně DPH. To je na telefon opravdu hodně.

V případě výdrže to také není žádný trhač rekordů, zvláště v zátěži padají procenta celkem rychle dolů. A pokud nevlastníte bezdrátová sluchátka, ale klasická s 3,5mm jackem, připravte se na to, že je k telefonu budete muset připojovat přes redukci z Lightning konektoru, která je naštěstí základní součástí balení.

iPhone X

8.7

Design a zpracování

9.3/10

Výkon a optimalizace

9.1/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady (+)

 • design a zpracování, odolnost IP67
 • výborný displej
 • špičková kvalita fotek, videa i selfie
 • rychlé & bezdrátové nabíjení
 • autentizace skrze Face ID
 • možnosti systému iOS 11
 • stereo reproduktory

Zápory (–)

 • velmi vysoká cena
 • rychlé nabíjení za příplatek
 • výdrž baterie
 • chybí 3,5mm výstup na sluchátka
 • mono audio u záznamu videa
 • na poškození vodou (IP67) se nevztahuje záruka

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

76 komentářů

 1. Ziadna diskusia nie je potrebna. Tichy obdiv je jediné, co si tento technologicky skvost ziada.

  • Naprosty souhlas, take jsem si tohle veledilo zakoupil.

  • co je na tým skvostnýho teda nechápu….furt to samý dokola….

  • hefner14 dúfam že 14 označuje tvoj vek potom sa to dá pochopiť
   technologický skvost ios11 zatiaľ najhoršie optimalizovaný ios čo kedy Apple vypustil a to má applel pod kontrolou full hardware aj software len sa mu už trochu rozširuje portfólio modelov tak očividne nestíha optimalizovať pre všetky modeli inak je to len telefón čo ani nefotí najlepšie na trhu

  • Proto jsem si koupil Galaxy Note8, to je skvost za rozumný peníz. sPen je neskutečná klasa a přidaná hodnota, která nemá jedinou konkurenci…

  • Šikovnej, tak ten sPen hlavně neztrať :))

   Ale tohle je diskuse k úplně jinému tlfonu z úplně jiné kategorie. Jeho výrobce navrhuje nejen HW, ale i SW, vlastní mraky služeb a s dalšími produkty tento skvost předvádí takové komba, o kterých se tvému sPenu ani nezdálo.

 2. Technologický skvost? Víš, že je to recenze o iPhonu, že jo?

 3. Tvoe když tak koukám na ty selfie Jirky….ta operace se extrémně podařila.

 4. Byl jsem se na nej podivat v Alze a vypada fakt hezky, kdyz je mensi, nez jsem cekal. iP8+ je proti nemu fakt padlo :)

 5. Když už telefon za 25k+, tak Note 8 – naprosto dotaženej pracovní nástroj. iPhone mi za daleko vyšší cenu nabízí užitnou hodnotu snad i nižší. O skle nemluvě. Měli použít keramiku. Ta cena je šílená. Fakt nevím, čím si ji například v porovnání s Note obhajuje.

  • A třeba někdo nehledá pracovní nástroj, ale nástroj zábavu, hry a zároveň užitečný.
   To že TY potřebuješ „pracovní“ nástroj neznamená, že i ostatní potřebují. Každý nemá potřebu nosit u sebe dvě péra.
   Je to o preferencích uživatele.

  • SLOVovca: Ale tohle všechno Note 8 zvládne taky a k tomu jako bonus zvládne i spoustu práce. :)

  • no čím, tím že je to jabko …

  • Ta „daleko vyšší cena“ je 11% mimochodem;) Nejsem si jist, za taková hodnota naplňuje výraz „daleko vyšší“. Keramika je více křehká než sklo.

   Srovnávat Note 8 a iPhone X je hovadina, zařízení s jiným zaměřením. Něco jak si obhájí osobní vůz Mercedes cenu proti dodávce, apod.

  • Divné … ale souhlasím s UNIm :D

  • Ještě bych bral Uni srovnání třeba nějakého roadsteru a S klasse, ale srovnávat Note s dodávkou je hodně přes čáru.

  • takže je u tebe X mercedes a Note8 dodávka?

  • Uni – akorat ux na ios je uplne nahouby zastarale a nabobtnale

  • imperator: UI nebo UX, kdo by se staral ;)

  • Hmm, stále nepochopeno.

  • Iphone X je multimediálny smartfón s vynikajúcou stereo reprodukciou zvuku, IOS má lepšiu grafiku v hrách než Android a je plynulejší. Note8 má podpriemerný mono reproduktor, pomalé aktualizácie (typický Android), ale má pero, ktoré je na prácu super. Samsungy majú „super“ vlastnosť že rýchlo zastarujú a cena padá neskutočne rýchlo nadol, čím to asi bude?! V xy recenziách na YT recenzisti porovnávajú FaceID vs zabezpečenie Note8 Iris, odtlačky, tvár a vždy sú toho názoru že ani jedna ochrana u Note8 nie je taká spoľahlivá a komfortná ako FaceID. Mal som S8 a úplne rovnaká skúsenosť. To tlakové stredové tlačidlo sa nedá ani vypnúť a pri chôdzi v džínsach sa stláča displej samovoľne. Pre mňa sú posledné vlajkové modely od Samsungu úplne prepadáky, nech si hovorí kto chce, čo chce.
   Btw. Dávať výdrž batérie do mínusu to snáď autor nemyslí vážne! Ja som s výdržou úplne spokojný a po náročnom dni mám večer okolo 30%, po nenáročnom dni aj 80+% batérie a na Youtube testoch vydrží batéria u X o poznanie dlhšie než u iP 8 PLUS pri rovnakej záťaži. Takže kde bude problém?

  • A jak ten Samsung jako rychle zestarne? ????????

  • V momentě, kdy ho Samsung poprvé zlevní je out. Takže obvykle do 3 měsíců od uvedení do prodeje.

  • JP23 co je to za blbost? Pleteš si elektroniku s rohlíkama? Ano, třeba pečivo v lídlu se většinou k večeru zlevní, protože zestárne. Ale takový Samsung Galaxy S7 vydaný cca dejme tomu ve stejnou dobu jako iPhone 7, který je v den uvedení při přímém srovnání o kousek lepší, bude o stejný kousek lepší i za 2 roky….

  • xzeit: a) oba výrobci mají odlišnou filozofii (i přes kopírku Samsung), není jak určit, který model je lepší/horší, jsou odlišné. b) řečí čísel je to nemilosrdné, výkup iPhone 7 9200,-, Galaxy S7 5600,-, zde je ono „out“ výše míněné a tebou nepochopené.

  • uni: o filozofii zrovna teď nejde. Budeme se bavit o technické vybavenosti a dejme tomu možnostem systému (ale klidně ty možnosti můžeme vypustit a pořád bude o malinký kousíček lepší S7). Cena výkupu mi v tomto případě rozhodně neřekne vůbec nic o tom, jak je něco dobré. Všichni víme, že cena Apple produktů je obecně vyšší, je to prostě jablko a je jediné na světě. Je buď iPhone (3přístroje letos) s iOS, a nebo XY přístrojů s androidem. Tady je důvod, proč rozdíl v ceně a to i v té výkupní po letech. Ovšem nic neříkající o celkové technické vybavenosti. Jestli si někdo myslí, že je pravidlo že věc A za víc peněz je lepší, než věc B za míň peněz :-)

  • xzeit: A navíc, v momentě, kdy Google vydá novou verzi OS je zralý na vyhození do šrotu. A když po 3/4 roce Samsung konečně odkadí update a ty ho nainstaluješ, můžeš často rovnou přemýšet jak se ho zbavit, protože ho nevemou ani v tom elektrošrotu :)) Samsung si moc s eko výrobou hlavu neláme jak víme, takže ty jeho šmejdy září jak kabát Sklodovské :)))

  • xzeit: Jde o filozofii. Tam kde Samayng honí Mhz, PPI a GB Apple honí UX, efektivitu, vlastnosti. Tedy ano, dle letáku se mnohým zdá, že je Samsung parametrově lepší, ale vlastnosti jsou dány filozofií přístupu firmy.

  • JP23: To jsi nám napsal dobré ptákoviny. Zastaralý na vyhození do šrotu :-) Haha. Ten Samsung umí i s Androidem 5 více, než iPhone s iOS 11 :-)

  • uni: co to píšeš za blbosti….Galaxy S7 vs. iPhone 7
   Bezdrátové dobíjení, 3,5 jack, notifikační dioda, Always ON displej….fakt neřeším PPI, nebo GB. A ty systémové možnosti…bez komentáře. Stabilitu a rychlost řešit nemusíme. Tam je android dotažený.

  • Ach jo, už je tu zase pátek a bude se perlit… :/

  • Uni – akorat ux na ios je uplne nahouby zastarale a nabobtnale

  • imperator: UI nebo UX, kdo by se staral ;) Koukám pátek v plném proudu…

  • xzeit: Sorry, ale ty sis začal s tím trollingem. A bylo to zhruba v den, kdy sis založil účty na cz webech a tlfonech.

  • JP23: myslíš tvůj trolling…to co sem píšu já, nejsou ani mé názory. Jsou to fakta. Lze srovnat, dohledat. Dáme-li vedle sebe jakékoliv přístroje, můžeme je obecně porovnat. Je-li tady něco jako chytrý mobilní telefon, můžeme se bavit o HW a SW.
   Ty jsi napsal totální bobost, něco jako že když Samsung zlevní, je OUT. Uni napíše že se nedá určit co je lepší atp. Jistě že se dá určit….záleží na tom, co chceme porovnávat. JP23 a UNI. typicky zaslepení Apple fandové.

  • xzeit: Já vím, že je to nošení sviní do lesa na perly, páč zdejší borci mají nulovou schopnost absorpce informací, ale např.: [odkaz]

   Ale jak říkám, vlastně to sem dávám jen z fandovství, bez šance na efekt.

  • Pozor. Srovnával jsem Samsung Galaxy S7 a iPhone 7. Ovšem absence notifikacni diody, AOD, 3,5 Jacku je pořád aktuální. Trochu se ale změnilo meritum celého vlákna. Borec psal, že Samsung je po slevě šrot ???? JP23 tu evidentně trolí… A nebo je úplně mimo.

  • Hmm, stále nepochopeno. Tak nic.

  • No chápu. Píšeš blbosti.

  • Naprosto doatzeny nastorj na praci je prece Lumia 950, tohle je pro decka. Vsechny seriozni firmy pouzivaji Lumie. W10M prevalcuje Androprd a iOS jako nic. Jen je jeste potreba chvilku pockat a vydrzet.

  • Jako hladový pes.
   Neblábolíme – makáme!

  • Aha, tak to vysvetluje mnohe. Jsem si rikal, ze tak stupidni nazory jako ty muze mit pouze volic STBaka Burese,

  • A už Tě táhnu.
   Nejsi složitý.
   Na první dobrou.
   Rychlý v závěrech, laciný na odchyt… :-)

 6. Do mínusu bych ještě zařadil :
  – vystouplá čočka
  – výkroj displeje
  – nelze platit telefonem v Čr

 7. Zad taková sláva X není, btw Note 8 dostal hodnocení 9.1 ????
  [odkaz]

 8. Som zvedavy co povedia vsetci ti mudrci ktori doteraz pisali ze brada a hw tlacitka musia byt. Vraj inak sa to neda ovladat, musis ohybat palec a podobne nezmysly.

  Konecne normalny moderny dizajn iphonov. To trvalo

  • Patriku, ty jsi opet uplne mimo, nebo fetujes. Prave naopak, ti co psali, ze musis ohybat palec kvuli hw tlacitku a specialne ctecke, tvrdili, ze SW tlacitka jsou lepsi a ctecka patri na bok nebo zada. Jinak brada pochopitelne byt musi, kvuli uchopu na lezato. To ale nekomu jako ty vysvetluji zbytecne.

  • Haha zas ty :)
   No urcite vysvetlujes zbytecne. Neviem ako ty ale ja viem chytit telefon nalezato bez toho aby som ho drzal na prednej strane. Proste si ho len polozim na prsty a palcami sa dotykam len ked to potrebujem.A to mam note ktory bradu stale ma a nikdy ho tak nedrzim ako pises ty. A ty napises ze brada musi byt.
   Ok, si konzerva, nevadi. Su aj taki.

   Proste bolo tu vela pacientov (zrejme aj ty) ktori tvrdili ze dizajn podobny sucasnemu iphone x je nerealny, nepouzitelny. A dnes je ten dizajn tu.

  • Patriku, je mi srdecne jedno, jak zrovna ty drzis telefon. Ty delas mnoho veci jinak, nez normalni lide. A opet ti naprosto unikl smysl me reakce…

  • Co je normalne natom drzat telefon za bradu. Z akeho dovodu.

  • Vies co spytaj sa recenzenta, mozno je tiez nenormalny.
   Vsak aj doteraz si tam mal senzorove tlacitka na androidoch, cize ake drzanie za bradu ?
   To je mozno nejaka uchylka iphonistov o ktorej neviem aby zakryli to obrovske nevyuzite miesto na starych iphonoch :D

   Fakt vymyslas neuveritelne az detske kktiny len aby si sa mohol hadat s ostatnymi.
   Normalne mam telefon polozeny na prstoch, s ukazovakom ho drzim za roh pevnejsie a palcami ho ovladam. Nemam ich nikde polozene lebo s nimi ovladam displej

 9. S8 dokonce 9.2 ;) Sice se snaží, ale dobrý je pouze pro fanatické jabloně.
  [odkaz]

 10. Podla mna tento dizajn je skvely. V buducnosti mozno doriesit vyrez.
  Ovela viac sa mi to paci ako samsungy ktore maju po stranach displej zaobleny az za roh ale hore, dole stale zostava cierny pas.
  Apple sa nesnazi o uplne eliminovanie ramcekov co moze mat aj prakticky vyznam pri nejakom pade na hranu, ale zaroven roztiahnu displej po celom zariadeni.
  Neviem ci by bolo mozne niekedy v buducnosti pouzit priehladny displej len na mieste kde su senzory, ci by cez to dobre fungovali senzory a kamerka. Pri foteni by sa vypol.

  Takze ako zaklad pre buduce generacie super

  • Uff, zase mimo – iPhone X je prave kvuli absenci ramecku nejcitlivejsi na pad – staci drobny naraz na harnu a sklo je rozbite. Patriku, vzpamatuj se.

  • Boze ty si fakt brzda. Pisal som o displeji edge vs ip x ktory ma par mm ramcek ale displej natiahnuty po celom zariadeni.
   Co sa mi zda lepsie riesenie ako edge.

   Ked uz edge dizajn tak komplet cely telefon.

 11. Postřehy kolegy z Xka. Na Home zapomněl za půl dne. FaceID dělá co má. Prakticky bez bugů oproti iPhone 7&iOS11. Hltá updaty appek:)

  • uni a jeho virtualni kolega:) Kdy uz konecne zacnes psat vlastni zkusenosti, a ne postrehu kolegu nebo vynatky z keynote a apple.com

  • face ID je opravdu v pohode…gesta taky…appky uz relativne taky (krome gmailu…)

   clovek si musi zvyknout na trochu jine drzeni,jine rozmery a vetsi vahu…

   jinak bez problemu a prechod z iP6 urcite doporucuju :)

 12. Odted budou vsechny pristi iPhony stat 30k? v zakladu?
  to potes koste!

 13. Hod mi číslo na tu holku co si dělala to selfie. Docela ujde. Dík

 14. Displej je perfektni, ale jen ta svitivost je zalostna. Takze byl uplatecek??

 15. Stále stejné „kecy“ dokola: „Note 8 – pracovní nástroj, iPhone – na zábavu a hry“.. Opravdu by mě zajímalo, jaký idi*t si koupí telefon za 35k a hraje na něm „hry“ rozumněj opravdový hry a né skákačky který spustíš na placce za 5k z tesca ( puberťáci na něj nemají a dospělí kteří na něj mají, nemají čas na takový kraviny )..
  iPhone je aktuálně pouze na vychloubání že na to máte, nic víc nic míň ( dnes už jsou telefony andr/ios vyrovnány, takže o nic jiného nejde )

  • A ještě by mě zajímalo co tak rozdílného na tom děláte, že nelze srovnávat note s iphonem.. a neříkejte že posloucháte hudbu z těch „stereo“ repráků :D

  • Obojí naprosto stejné – Vaše Sony HT-RT3…

  • Jeden kec nahrazený jiným kecem, to jsi to tedy posunul:)

  • Co riesis. Apple ma okolo seba svoju auru, svoj ekosystem, svoj ios, efektne logo jablcka.
   Je k dispozicii aj ip8.
   Kto apple miluje a oceni konecne novy dizajn ten pojde do x.

   A je uplne jedno ci tam bude hrat hry alebo pozerat porno

 16. Home button sa da vzdy poriesit redukciou :D

  [odkaz]

 17. Stejne vykonny iPhone 8 jde sehnat novy za polovicni cenu – 15 200Kc (cz distribuce), cili jsem jej nakonec nebral, ale jinak je Xko opravdu povedeny kousek.

 18. Jako malé děti :-) když se hádají kdo má větší autíčko

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).