TOPlist

Recenze iPhone X: jablko s jasným rukopisem

recenze iPhone X

Applu se to letos zase povedlo… Ať chceme nebo ne, v posledních týdnech není v mobilním světě slyšet o ničem jiném, než o iPhone X. Z jedné strany se na nás valí slova chvály a všemožná superlativa, z té druhé slýcháme o problémech s displejem či oklamání technologie Face ID pro autentizaci uživatele. Já sám iPhone X aktivně používám už téměř tři týdny a v následujících odstavcích vám prozradím, jaký doopravdy je.

Spousta lidí se ptá, proč nejnovější jablečný telefon nese označení X a nikoliv třeba 9? Odpověď je velice jednoduchá – má se jednat o jubilejní model při příležitosti desátého výročí od představení prvního iPhone. A i když by se podle Applu měl správně označovat jako [ten] (z římské číslice X = deset), neznám nikoho ve svém okolí, kdo by mu takto říkal. Všichni používání označení iPhone X [iks].

„Výroční“ iPhone rozhodně není dokonalý, nicméně je v něm opět jasně čitelný perfekcionismus Applu a smysl pro detail. Oceňuji také to, že se v Cupertinu nebáli experimentovat a opět přišli s něčím novým (Face ID). A nezůstalo jen u technologií, protože zatímco u klasického iPhone 8 (recenze) a iPhone 8 Plus (recenze) najdeme už čtyři roky téměř stejný design, model X konečně vypadá jinak (že to ale trvalo). Prim tu hrají tenké rámečky a displej, který vyplňuje většinu přední plochy.

Video recenze iPhone X

Desítku poznáte na první pohled

Jak jsem již nakousl v úvodu, po několika letech jsme se konečně dočkali výrazné obměny designu, u kterého nalezneme skleněná záda a kovový rámeček. Zatímco při letmém pohledu na předchozí čtyři generace iPhonů hned tak nepoznáte, jestli jde o „šestku“ nebo „osmičku“, v případě Xka je to jasné.

Díky stupni krytí IP67 se telefon nezalekne vody (garantována je výdrž v hloubce 1 metru po dobu 30 minut), nicméně pozor – na případné poškození vlivem tekutiny se záruka nevztahuje. Apple to v následujícím znění uvádí přímo na svých stránkách: „iPhone X je odolný vůči polití, vodě a prachu a byl testován v kontrolovaných laboratorních podmínkách s hodnocením IP67 podle normy IEC 60529. Odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Nepokoušej se nabíjet mokrý iPhone. Poškození tekutinou není kryté zárukou.“

Čelní stranu vyplňuje OLED displej od Samsungu s jasně charakteristickým vykousnutím pro plejádu senzorů, Face ID a selfie kamerku. Po 10 letech zmizelo domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků (Touch ID), kterou nahradila nová technologie Face ID, kvůli které je zde celá řada senzorů, které se starají o autentizaci uživatele a odemčení zařízení. Potěší rovněž přítomnost stereo reproduktorů, které hrají dostatečně hlasitě a nepostrádají ani výraznější basovou stránku.

Kvůli chybějícímu domovskému tlačítku v systému iOS 11 přibyla speciální gesta, na které si okamžitě zvyknete. Já si na ně navykl do takové míry, že když jsem do ruky vzal jiný telefon, ihned jsem tahal prstem po displeji a divil se, že se nedostavuje očekávaná reakce. Tak například tahem prstu odspoda nahoru se dostanete na hlavní obrazovku, tahem prstu a přidržením se dostanete do přepínače aplikací. Když už v nějaké aplikaci jste, horizontálním tahem ve spodní části displeje se přepínáte mezi jednotlivými aplikacemi.

Jediné gesto, na které jsem si nenavykl, je to pro ukončování aplikací (já vím, v iOS se to dělat nemá, nicméně v době testování ještě nebyly všechny aplikace třetích stran pro iPhone X plně optimalizované a občas nefungovaly tak, jak bych očekával, proto bylo nutné je ukončit). Pro ukončení je nutné v přepínači aplikací déle přidržet prst, následně lze jednotlivé aplikace tahem nahoru ukončovat (případně stačí kliknout na křížek). V praxi mi ale tenhle postup přišel dost pomalý a vůbec bych se nezlobil, kdyby Apple v budoucnu onen krok s delším přidržením prstu vynechal.

Ergonomie iPhone X je skvělá. Telefon dobře padne do ruky a je dobře vyvážený. Svými rozměry je ideální pro všechny, kterým přijde klasický iPhone 8 příliš malý, a naopak iPhone 8 Plus příliš velký. Jedinou výtku mám k fungování tlačítka Power na pravém boku, které mě neposlouchá na sto procent.

Zhruba jednou z deseti pokusů se mi stane, že když chci aktivovat displej, zůstane tahle akce bez odezvy. A když tlačítko Power stisknu opětovně, zobrazovací panel se na chvíli rozsvítí/problikne a pak se zase vypne (systém tak zřejmě první stisk tlačítka Power zpracuje, ale nic neudělá, a až s druhým stiskem jej rozsvítí, ale během okamžiku zase zhasne). Přitom když chci využívat Apple Pay (s novozélandskou platební kartou od ANZ), reaguje systém na dvojstisk tlačítka Power vždy a správně. Nemyslím si, že by šlo o hardwarový problém a doufám, že to Apple s dalšími aktualizacemi opraví.

OLED displej: skvělá podívaná a nižší jas

Zobrazovací panel má úhlopříčku 5,8 palce, ale přesto je telefon celkově menší, než 5,5″ iPhone 8 Plus. A také je jen nepatrně větší, než 4,7palcový iPhone 8. Zobrazovací panel zkrátka maximálně využívá prostoru přední plochy, i když s označením bezrámečkový bych v tomto případě trochu šetřil, protože rámečky okolo displeje zde stále jsou a rozhodně jsou větší, než třeba u Xiaomi Mi Mix 2 (první dojmy) či Essential Phone (recenze). Kouzlo designu Xka tak spočítá v tom, že se nad a pod displejem nenachází žádný větší prostor.

Displej je vyrobený technologií OLED (PenTile matice) a podporuje HDR a TrueTone zobrazení. V reálu panel nabízí naprosto skvělé podání barev, nicméně výtku mám k maximální úrovni podsvícení, která není tak výrazná, jako například u Galaxy Note8 (recenze). Kvůli tomu můžete mít při používání na přímém sluníčku problémy s pohodlným čtením.

Displej je prostě fantastický

Při používání iPhone X máte skutečně pocit, jako byste v ruce drželi pouze displej. Jediným rušivým elementem je horní výřez, nicméně selfie kamerka a senzory se zkrátka někam schovat musely. Spoustu zábavy si užijete také s AR aplikacemi pro rozšířenou realitu, které se postupně začínají objevovat v App Store.

Apple A11 nabízí extrémní výkon

Všechny letošní iPhony pohání zbrusu nový šestijádrový čip Apple A11 Bionic (10nm, 64-bit), který nabízí vysoký výkon a také využívá strojového učení. Dvě hlavní výkonná jádra doplňují čtyři úsporná; operační systém iOS 11 má k dispozici 3 GB RAM.

Hardwarové parametry iPhone X

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 11, čipset: Apple A11 Bionic, hexa-core (2 hlavní + 4 úsporná jádra), 10nm, 64bit, pohybový koprocesor M11, GPU: vlastní vývoj (Apple), RAM: 3 GB, interní paměť: 64/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 143,6 × 70,9 × 7,7 mm, hmotnost: 174 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

5,8", OLED, rozlišení: Super Retina, 1125 × 2436 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2716 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 28mm, 1/3", 1.22µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 52mm, 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 7 Mpx, f/2.2, Full HD video

Tip: Kompletní parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Zde najdete porovnání s iPhone 8 a 8 Plus.

Z pohledu uživatele Androidu se to může jevit jako nedostatečné, zvláště když jde o vlajkový model, ale nenechte se zmást, systém iOS s pamětí hospodaří o poznání úsporněji a tato hodnota je tak zcela dostačující. Apple svůj software ladí přímo na jednotlivé iPhony a není zde taková roztříštěnost, jako v případě zařízení s Androidem, tudíž je optimalizace mnohem důslednější a letošní modely v čele s iPhonem X díky tomu opět patří k jedněm z nejrychlejších smartphonů na trhu.

iPhone X

Reakce systému jsou vždy bleskové, a to samé platí pro náročné herní tituly, které jednoduše vypadají skvěle a běží bez jediného zaseknutí.

Face ID: když prst nahradí obličej

Vůbec nejkontroverznější funkcí tohoto modelu je technologie Face ID pro rozpoznání obličeje. Apple se na tiskové konferenci chlubil, že na vývoji této technologie pracoval několik let a prý má být její používání stejně přirozené, jako je to v případě autentizace skrze čtečku otisků prstů (Touch ID), která u iPhonů patřila k vůbec nejlepším na trhu. Když jsem psal článek s prvními dojmy, na Face ID jsem si stále zvykal, nicméně nyní s odstupem zhruba tří týdnů je mi jasné, že tahle technologie má budoucnost. Ale ještě je nutné vyladit nějaké ty mouchy.

Skenování obličeje pro funkci Face ID

Jakmile si do systému naskenujete svůj obličej (celý proces je potřeba 2x zopakovat, což je rychlejší a intuitivnější, než klasické skenování otisku prstu), můžete jej využívat pro odemčení a samozřejmě také k autentizaci nákupů na App Store či placení skrze Apple Pay. Oproti Touch ID, kde jste si mohli naskenovat více prstů, lze u Face ID přiřadit pouze jeden obličej.

V případě, že chcete iPhone odemknout, je nutné aktivovat displej. To můžete provést hned třemi způsoby: zvednutím telefonu (funkce Probudit zvednutím, kterou má telefon ve výchozím stavu zapnutou), stisknutím tlačítka Power, případně klepnutím prstu na displej. Následně vás začne Face ID okamžitě snímat a jakmile vás rozpozná, ikonka zámku v horní části se změní na „odemčeno“. Posledním krokem pro přístup k obrazovce s aplikacemi je klasické gesto tahem prstu. Ideální vzdálenost pro rozpoznání vašeho obličeje je od 25 do 50 centimetrů a nemusíte se obávat, vlastní fotografií tuhle technologii opravdu neošálíte. Face ID se navíc neustále učí lépe rozpoznávat váš obličej a změny ve tváři.

Z popisu se může zdát, že je to celé trochu komplikované a pomalé, ale není tomu tak. Nejjednodušší je se na Face ID vůbec nesoustředit a doslova jej ignorovat. Zkrátka, když chcete telefon odemknou, jednoduše jej vezměte do ruky a potáhněte prstem. Face ID vás během tohoto ve většině případů rozpozná a iPhone je odemčený. Touch ID (čtečka otisků prstů) je stále rychlejší než Face ID, ale v praxi to není až tak výrazné. Každá technologie má zkrátka svá pro a proti.

Touch ID nastanou problémy v případě, že máte mokré prsty nebo rukavice, u Face ID je zatím problematické protisvětlo. Face ID mě bez problémů rozpoznalo například při běhání, v noci v úplné tmě, s kšiltovkou, s brýlemi a také po návštěvě kadeřníka. Kromě protisvětla ji problémy dělá ještě motorkářská helma či můj výraz v obličeji těsně po probuzení. V těchto případech jsem tak odkázán na zadání bezpečnostního kódu.

A ještě jeden poznatek – při používání navigace v autě jsem zvyklý mít telefon natočený naležato, což je pro Face ID problém, jelikož vás v tomto natočení (90 stupňů) jednoduše nedokáže rozpoznat. A naklápět se během jízdy hlavou mi příliš bezpečné nepřijde, takže jste opět odkázáni na zadání kódu.

V případě, že telefon aktivuje někdo jiný, koho Face ID nerozpozná, nezobrazí se mu obsah jednotlivých notifikací na uzamčené obrazovce, ale pouze bubliny s názvy aplikací. Jakmile vás ale Face ID rozpozná, ihned na obrazovce odkryje obsah jednotlivých notifikací, což je velice praktické.

Zatímco na iPhonech s Touch ID jste mohli přes tlačítko Power aktivovat displej a zkontrolovat notifikace (pokud jste jejich obsah neměli ve výchozím stavu pro uzamčený telefon vypnuté), a naopak přiložením prstu na čtečku jste se ihned dostali na hlavní obrazovku, v případě Face ID a vašeho pohledu na displej neumí iPhone vyhodnotit, zda chcete jen zkontrolovat notifikace, nebo přejít na domovskou obrazovku. A právě proto, aby při kontrole notifikací, kdy se na displej díváte, nedocházelo k nechtěnému přepnutí na hlavní obrazovku, je zde ještě poslední krok v podobě gesta tahu prstem.

Výdrž by mohla být lepší. Rychlé nabíjení pouze za příplatek

Při testování iPhone 8 Plus (recenze) jsem u výdrže nešetřil slova chvály. U Xka už to ale tak slavné není. Je pravda, že je na tom s výdrží lépe než klasická osmička, ale rozhodně hůře než Plusový model. Při běžném provozu se jedná o jednodenní smartphone, ale pokud jej budete používat aktivněji, připravte se na dobíjení už zhruba ve dvou třetinách pracovního dne. Stejně tak pokud budete hodně fotit a natáčet (ve 4k při 60 fps), připravte se na rychlejší vybíjení.

Půl hodiny jsem strávil hraním mé oblíbené hry SimCity: Build It, která je díky parádní grafice na výkon celkem dost náročná a ukazatel baterie klesl o skoro 20 % (jas jsem měl nastavený na 3/4).  Díky podpoře rychlého nabíjení to až taková překážka není, ale abyste si ho užili, bude nutné investovat do výkonnějšího napájecího adaptéru.

S 29W adaptérem od MacBooku a USB-C => Lightning kabelem si budete moci užívat rychlého dobíjení. Zadarmo to ale nebude.

Abyste využili rychlého nabíjení a dostali se na Applem slibovaných 50 procent kapacity za 30 minut, budete potřebovat 29 W adaptér s USB-C výstupem a k tomu samozřejmě příslušný kabel s USB-C konektorem na jedné straně a Lightningem na straně druhé. Není nutné, abyste využívali pouze originální adaptéry Applu, použít můžete i nástroje třetích stran, těch ale zatím na trhu mnoho není.

Pokud se však rozhodnete pro originální příslušenství, nepůjde o úplně levnou investici. 29 W adaptér vás vyjde na 1490 Kč. Má ale USB-C výstup, takže ještě budete nutné pořídit USB-C => Lightning kabel, který jablečný gigant prodává za naprosto nesmyslných 799 Kč v metrové verzi, případně za 1 090 Kč ve dvoumetrové délce. Co k tomu dodat, prostě Apple.

Mimochodem, pokud jste byli z předchozích iPhonů zvyklí, že jste si v horní stavové liště nechali zobrazovat stav baterie v procentech, u Xka máte smůlu a budete se muset spokojit pouze s ikonkou. Procentuální stav baterie tak nejrychleji lze zobrazit skrze Ovládací centrum, případně přes widget. Proč Apple volbu pro procentuální zobrazení ve stavovém řádku odstranil mi zůstává záhadou.

iOS 11: zase o kus dospělejší

Nejnovější verze iOS 11 nepřináší žádné revoluční funkce, ale přesto přidává celou řadu zajímavých vylepšení, které usnadní používání, a pro iPhone X také speciální ovládací gesta, která jsem popisoval výše. Dále zde najdeme nepatrně upravenou obrazovku pro odemykání, nový vzhled většiny systémových aplikací, předělané ovládací centrum & nové ikonky signálu či ukazatele baterie. Celkově lze počet změn počítat ve stovkách, některé ale nejsou tolik vidět. Mám za to, že ostatní iPhony při hledání signálu ve stavové liště zobrazují text “Hledání“, Xko zobrazuje hezkou animaci čtyř pulzujících ukazatelů signálu.

iOS 11 na iPhonech s čipem Apple A11 využívá strojového učení, což v praxi znamená, že se systém „učí“, jak jej používáte, a především jaké aplikace nejčastěji spouštíte. Na základě toho je schopný lépe optimalizovat práci s aplikacemi, což se pozitivně projeví nejen na rychlosti, ale i na energetické náročnosti. A stejně tak se strojového učení využívá u technologie Face ID.

ARKit: nová generace aplikací, které využívají rozšířené reality

iPhone X si s virtuální realitou příliš nerozumí, s tou rozšířenou je to ale jiná písnička. Systém iOS 11 vývojářům přináší podporu pro ARKit, což je speciální framework, ve kterém mohou vytvářet aplikace využívající reálného prostředí, do kterého se zasazují virtuální prvky.

Tip ke čteníARKit od Applu: řiďte Teslu, nebo si navrhněte vlastní byt

Využít se to dá u nejrůznějších edukačních aplikací, her či nástrojů pro měření vzdáleností. Zatím je nabídka AR titulů trochu omezenější, ale za pár měsíců bude situace zcela odlišná a už teď je jisté, že se máme na co těšit.

Výřez na iPhone X: ne všechny aplikace se zatím zobrazí na celý displej

Pro někoho může být horní výřez pro senzory, Face ID a selfie kamerku mírně rušivý a při sledování filmů to skutečně trochu atypické je, ale ve všech dalších situacích mi tento prvek jinak nepřekážel a rychle jsem si na něj zvykl. Přesto je tu zatím jeden dočasný zádrhel – vše totiž vypadá skvěle do té doby, než si do systému doinstalujete další aplikace třetích stran. Já sám používám Google Mapy & Kalendář, Analytics, AdSense, Gmail, Spotify, Skype, Endomondo nebo Idos, které společně se spoustou dalších ještě pro „výřez“ iPhone X nejsou optimalizované. Naopak YouTube, AirBnb, Waze, Wunderlist, WhatsApp, Facebook či Instagram už podporu pro správné zobrazení na Xku mají.

Neoptimalizované aplikace se spouštějí v režimu, kdy okno samotné lemuje výrazný černý rámeček, což působí doslova jako pěst na oko. A stejný problém se objeví také u her. Pak tu jsou ještě aplikace, které už využívají vykreslování skrze autolayout iOS 11, u kterých se černý rámeček nezobrazuje, ale zase často dochází k překrývání symbolů a další grafiky v oblasti horního výřezu.

Příliš nechápu, proč vývojáři tak významných aplikací, jako je třeba Spotify či Uber, ještě optimalizaci pro zobrazení na iPhone X nepřidali, a to ani téměř 3 týdny po uvedení iPhone X na trh, ale očekávám, že se to během brzké doby změní a problém bude zažehnán.

Fotoaparát a záznam videa: útok na nejvyšší příčky

iPhone X disponuje naprosto totožným hlavním fotoaparátem, jako iPhone 8 Plus. To v praxi znamená rozlišení 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (telezoom) má také stejné rozlišení jako u iPhone 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a trochu lepší světelnost objektivu f/2.4 (Plusko má světelnost f/2.8).

Při klasickém focení se využívá pouze hlavní fotoaparát, sekundární nikoliv. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného optického zoomu „2x“, aktivuje se sekundární teleobjektiv (ukázkové snímky z obou režimu naleznete níže). Tradičně nechybí ani režim Portrét, u kterého se využívá hrátek s hloubkou ostrosti. Výsledné snímky tak mají rozmazané pozadí za zaostřeným objektem (bokeh).

Pozor ale, ne vždy tahle technologie funguje spolehlivě. Nejlepších výsledků dosáhnete za dobrého světla, ale jak se můžete přesvědčit z přiložených ukázek, čas od času algoritmus chybně rozostří některé části za foceným objektem (mrkněrte na poslední snímek s rostlinou a pláží v pozadí), takže snímek příliš věrohodně nevypadá. Navíc zde přibylo několik efektů (přirozené/studiové/obrysové a jevištní světlo), kterými lze snímky v režimu Portrét obohatit. A to nejen ty z hlavního fotoaparátu, ale nově také autoportréty.

iPhone X fotí skvěle ve všech světelných podmínkách. V případě denních snímků patří kvalita k tomu nejlepšímu, co dnes můžete u mobilních telefonů nalézt, ale i v šeru a horším světle jsou výsledky nadprůměrné, takže se nemusíte obávat vysokého množství šumu či neostrých objektů, a to dokonce i při dvojnásobném přiblížení. Maximální rozlišení snímků je 4 032 x 3 024 px, poměr stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu RAW.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.

Srovnávací fotografie: klasický snímek vs.2x optický zoom

Selfie kamerka: to nejlepší na trhu

Výrazného vylepšení doznala také přední selfie TrueDepth kamerka. Ta má sedmimegapixelové rozlišení, světelnost objektivu je f/2.2 a video zvládá nahrávat ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. S přední kamerkou také máte možnost fotit v portrétovém režimu (bokeh efekt – rozmazané pozadí jako u zrcadlovek) a výsledky jsou více než obstojné. Za dobrého světla jsou výsledky naprosto fantastické, zvláště s portrétovým režimem, nicméně obstojných výsledků dosáhnete i za horšího světla a nemyslím si, že by byl aktuálně na trhu smartphone, který by pořizoval lepší selfie.

Dejte si ale pozor na focení selfie s více osobami. Pokud se budete fotit třeba s přítelkyní a nebudete stát vedle sebe, ale za sebou, optika zaostří pouze na „objekt“ v popředí a ti, co budou stát za vámi, už budou rozmazaní.

Video můžete nahrávat ve 4k rozlišení až při 60 fps, slow-motion video pořídíte ve Full HD rozlišení až při 240 fps. Výsledná kvalita záznamu je opět naprosto skvělá a automatika navíc velice rychle přeostřuje. Jedinou vadou na kráse je fakt, že ani v roce 2017 neumí iPhony nahrávat stereo zvuk, ale pouze mono.







Nepřehlédněte

Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

Závěrečné hodnocení iPhone X recenze

Povedený, ale drahý. Tak by se dal ve stručnosti shrnout iPhone X. Po hardwarové stránce se jedná o skvěle vybavené zařízení, kterému vládne výkonný čip Apple A11. Přidejme k tomu špičkový fotoaparát, výborný displej, podporu pro bezdrátové (a s dokoupenou nabíječkou i rychlé dobíjení), skvěle optimalizovaný systém či technologii Face ID, na které ještě je co zlepšovat, ale po více než dvou týdnech provozu jsem se s ní bez problémů sžil a v praxi mě nijak neomezuje, i když čas od času zkrátka budete muset vyťukat nastavený bezpečnostní kód.

Tip: recenzi menšího iPhone 8 včetně videopohledu naleznete zde, test iPhone 8 Plus si můžete přečíst zdePodívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Dalším lákadlem je design. Dle mého názoru je povedenější varianta se světlými zády, na které jsou méně viditelné otisky prstů, ale ani černá verze nevypadá špatně. A negativa? Tím největším je jednoznačně cena, která u základní 64GB varianty činí 29 990 Kč, u 256GB verze je to dokonce 34 490 Kč včetně DPH. To je na telefon opravdu hodně.

V případě výdrže to také není žádný trhač rekordů, zvláště v zátěži padají procenta celkem rychle dolů. A pokud nevlastníte bezdrátová sluchátka, ale klasická s 3,5mm jackem, připravte se na to, že je k telefonu budete muset připojovat přes redukci z Lightning konektoru, která je naštěstí základní součástí balení.

iPhone X

iPhone X
8.7

Design a zpracování

9.3/10

Výkon a optimalizace

9.1/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • design a zpracování, odolnost IP67
  • výborný displej
  • špičková kvalita fotek, videa i selfie
  • rychlé & bezdrátové nabíjení
  • autentizace skrze Face ID
  • možnosti systému iOS 11
  • stereo reproduktory

Zápory

  • velmi vysoká cena
  • rychlé nabíjení za příplatek
  • výdrž baterie
  • chybí 3,5mm výstup na sluchátka
  • mono audio u záznamu videa
  • na poškození vodou (IP67) se nevztahuje záruka
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku