TOPlist

Chytrá zařízení a stupeň krytí IP67: Co přesně to znamená?

Stupeň krytí IP67, IP68

V roce 2013 Samsung představil odolný smartphone Galaxy S4 Active, který se podobně jako několik dalších zařízení na trhu pyšní stupněm krytí IP67. Tento standard splňují také například telefony CAT CAT B15 či Samsung Galaxy Xcover 2. Později výrobci do svých smartphonů přidali ještě vyšší stupeň krytí IP68, kterým se pyšní například Samsung Galaxy S9/S9+ (recenze), Galaxy Note 9 (recenze)Huawei Mate 20 Pro (recenze), iPhone Xs (recenze) a celá řada dalších telefonů. V redakční poště se nám však stále častěji objevují dotazy, co že to vlastně ten stupeň krytí IP 67 či IP68 přesně znamená. Pokusíme se vám to tedy vysvětlit na následujících řádcích.

IP kód (ingress protection) udává odolnost elektrického zařízení proti vniknutí cizích předmětů (typicky prachu) a kapaliny. Kód je tvořen dvojciferným číslem, přičemž první hodnota udává stupeň ochrany právě před vniknutím cizích předmětů a druhé číslo pak udává stupeň krytí před vniknutím vody. Maximální stupeň ochrany může být IP68; na trhu najdeme několik zařízení splňujících stupeň krytí IP67 a pak také IP57 (Sony Xperia Z, Sony Xperia Tablet Z).

Detailní popis čísel nabízejí následující tabulky

Stupeň Nebezpečný dotyk Vniknutí cizích předmětů
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní velkých
IP 2x prstem malých
IP 3x nástrojem (>2,5 mm) drobných
IP 4x nástrojem, drátem (>1 mm) velmi drobných
IP 5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP 6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

 

Stupeň vniknutím vody (specifikace IPX)
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti padající vodě při ekvivalentu deště 3 až 5 mm padající vody za minutu v průběhu 10 minut. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze.
IP x2 Chráněno proti padající vodě, když je přístroj v poloze 15 stupňů. Stejné jako IP x1, jen rozdílem, že jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněna o 15° v každé poloze od normální provozní polohy.
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60 stupňů vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu 5 minut.
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12.5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x6 Chráněno proti vlnobití. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IP x9K Chráněno proti velkému tlaku od stříkající vody, případně vodě o vysokých teplotách.

(zdroj: wikipedia)

V praxi to tedy znamená, že pokud zařízení splňuje stupeň krytí IP67 nebo IP68, je kompletně odolné vůči vniknutí prachu (číslice 6 v označení) a zároveň je chráněn proti vniknutí vody až do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut (číslice 7 v označení), případně po dobu, jakou stanoví sám výrobce (číslice 8).

Voda nevadí ani odolné Xperii Z
Voda nevadí ani odolné Xperii Z (recenze)

Některá zařízení na trhu splňují stupeň krytí IP57. To v praxi znamená, že jsou částečně odolná vůči vniknutí prachu, a zároveň vydrží 30 minut v maximální hloubce 1 metru bez toho, aniž by došlo k jejich poškození.

Naše starší testy odolnosti

Sony Xperia Z2 Tablet

Bláznivý test voděodolnosti při „létání“ na flyboardu najdete v čase 3:13

Sony Xperia Tablet Z

- - -

CAT B10

- - -

Sony Xperia Z

- - -

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku