Domů » Bleskovky » Chytrá zařízení a stupeň krytí IP67: Co přesně to znamená?

Chytrá zařízení a stupeň krytí IP67: Co přesně to znamená?

V roce 2013 Samsung představil odolný smartphone Galaxy S4 Active, který se podobně jako několik dalších zařízení na trhu pyšní stupněm krytí IP67. Tento standard splňují také například telefony CAT CAT B15 či Samsung Galaxy Xcover 2. Později výrobci do svých smartphonů přidali ještě vyšší stupeň krytí IP68, kterým se pyšní například Samsung Galaxy S9/S9+ (recenze), Galaxy Note 9 (recenze)Huawei Mate 20 Pro (recenze), iPhone Xs (recenze) a celá řada dalších telefonů. V redakční poště se nám však stále častěji objevují dotazy, co že to vlastně ten stupeň krytí IP 67 či IP68 přesně znamená. Pokusíme se vám to tedy vysvětlit na následujících řádcích.

Stupeň krytí IP67, IP68

IP kód (ingress protection) udává odolnost elektrického zařízení proti vniknutí cizích předmětů (typicky prachu) a kapaliny. Kód je tvořen dvojciferným číslem, přičemž první hodnota udává stupeň ochrany právě před vniknutím cizích předmětů a druhé číslo pak udává stupeň krytí před vniknutím vody. Maximální stupeň ochrany může být IP68; na trhu najdeme několik zařízení splňujících stupeň krytí IP67 a pak také IP57 (Sony Xperia Z, Sony Xperia Tablet Z).

Detailní popis čísel nabízejí následující tabulky

Stupeň Nebezpečný dotyk Vniknutí cizích předmětů
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní velkých
IP 2x prstem malých
IP 3x nástrojem (>2,5 mm) drobných
IP 4x nástrojem, drátem (>1 mm) velmi drobných
IP 5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP 6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

 

Stupeň vniknutím vody (specifikace IPX)
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti padající vodě při ekvivalentu deště 3 až 5 mm padající vody za minutu v průběhu 10 minut. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze.
IP x2 Chráněno proti padající vodě, když je přístroj v poloze 15 stupňů. Stejné jako IP x1, jen rozdílem, že jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněna o 15° v každé poloze od normální provozní polohy.
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60 stupňů vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu 5 minut.
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12.5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x6 Chráněno proti vlnobití. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IP x9K Chráněno proti velkému tlaku od stříkající vody, případně vodě o vysokých teplotách.

(zdroj: wikipedia)

V praxi to tedy znamená, že pokud zařízení splňuje stupeň krytí IP67 nebo IP68, je kompletně odolné vůči vniknutí prachu (číslice 6 v označení) a zároveň je chráněn proti vniknutí vody až do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut (číslice 7 v označení), případně po dobu, jakou stanoví sám výrobce (číslice 8).

Voda nevadí ani odolné Xperii Z
Voda nevadí ani odolné Xperii Z (recenze)

Některá zařízení na trhu splňují stupeň krytí IP57. To v praxi znamená, že jsou částečně odolná vůči vniknutí prachu, a zároveň vydrží 30 minut v maximální hloubce 1 metru bez toho, aniž by došlo k jejich poškození.

Naše starší testy odolnosti

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony Xperia Z2 Tablet

Bláznivý test voděodolnosti při „létání“ na flyboardu najdete v čase 3:13

Sony Xperia Tablet Z

Sony Xperia Tablet Z: Waterproof test (IP57)

- - -

CAT B10

CAT B10: Test odolného telefonu v pračce, myčce a venkovním prostředí (crashtest)

- - -

Sony Xperia Z

Sony Xperia Z: Water & snow test, Camera speed (999 shots)

- - -

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

26 komentářů

 1. slivamichal (neregistrovaný)

  Jen bych poznamenal jednu informaci ohledně IP57 u výrobků SONY. Tyto výrobky mají krytí IP55 a IP57. Tzn. tyto výrobky nejsou vždy 100% chráněny před stříkající vodou, ale pouze před nízkotlakou dle IP55.

 2. Michal (neregistrovaný)

  Nezlobte se na mě ale zcela zbytečný článek!Když se začalo hovořit v minulosti o stupni krytí mob.telefonů taky jsem nevěděl co ta čísla znamenají.

  Stačilo však pár vteřin a můj věrný kamarád GOOGLE vše vysvětlil.

  Toť můj názor.

  • Spravne,jen tvuj nazor.Zbytecna je spise tva poznamka.

  • Michale, zbytečný článek to určitě není. Spousta lidí Google používat umí, ale jen za poslední týden nám do redakční pošty přišlo 9 dotazů ohledně významu stupně krytí, a z tohoto důvodu jsem se rozhodl tento stručný článek připravit.

  • pre vela ludi prospesny clanok. Je lepsie si to precitat na oblubenom webe ako liepat informacie z googlov a wikipedii.

 3. Jiří Slavíček (neregistrovaný)

  Nechystáte článek také o odolnosti proti pádu? To je podle mně celkem nezmapovaná oblast.

  • Pochybuji, ze k tomu existuje nejaka norma, jako je to u ochraně krytem.

  • norma asi ne, ale trebas u HDD se uvadi maximum G rating, tj zrychleni, ktere jsou schopny prezit za chodu a v klidovem stavu (trebas i 300G)

  • To je ale pomerne snadno proveditelne, ale jak hodnotit odolnost proti poskozeni pri padu, kdyz je tam tolik proměnných

 4. LADEN (neregistrovaný)

  A co proti padu ? hele a muzu se s tim samsungem s IP67 potopit v podoli na dno 3 metry ? nejhlubsi je 4.5 metru = muzu tam s tim natacet 10 sekund a hned vyplavat anebo to prdne ? a muzu si pomoct ze to dam do nejakyho pytliku, to by slo do tech 4 metru ? a muzu tohle kdyztak udelat s Nexus One ?

  a co odolnost toho samsungu proti padu – – je to jen trochu lepsi anebo je to hodne odolny a kdyz to spadne ze 2 metru na beten tak se to nerozbije jako normalni smartphone

  • slivamichal (neregistrovaný)

   Dle normy se zkouší u IP67 pouze ponoření do hloubky 1m. Více samozřejmě vydržet může, ale také nemusí. Někde se zkoušeli se SONY Xperia Z potápět snad do 10m a už říkali, že je na displeji vidět ten tlak vody – takže asi může hrozit poškození displeje (minimálně), nebo protrhnutí mikrofonu, či repráku. S odolností pro pád je to těžké – vzhledem k tomu, že je displej přes celou jednu stranu, tak snadno rupne při špatném pádu na hranu. Takže bych řekl, že bude jen trochu lépe odolný než běžný smartphone.

  • pokial chces aj nieco viac odolne voci padom.. urcite neber takyto akoze odolny smartphone. Vtedy by som rozmyslal na CAT pripadne galaxy xcover. Maju omnoho viac pogumovanych ploch a vidiet na prvy pohlad ze je to heavy duty zariadenie. Ale musis ozeliet hi end vnutornosti. Tie su vzdy viac nachylne na pad.

 5. Romik (neregistrovaný)

  Xcover2 si určitě neber, dnes při vysedání z auta mi vyklouzl z kapsy na zem a na dipleji je hned pavouk. Takto jsem si odolný telefon opravdu nepředstavoval….

 6. jakub (neregistrovaný)

  Ahoj i já můžu potvrdit že Xcover2 opravdu není až tak odolný a outdoorový jak udávají.. nevydržet pád z ani ne metru a mít pavouka přes celý displej to opravdu není odolný telefon.. A za nový displaj chtějí 5000 když nový tel. se sežene něco přes 6000.. Hold smůla tak ať vás taky nepotká..

 7. Pred mesiacom som Xcover2 utopil obyčajným osprchovaním.

  Odišlo nabíjanie. V servise vymenili batériu a prepálili firmware …

  Odvtedy som na IP67 dosť skeptický, keby ho ponorím, tak verím tomu, že je po ňom

 8. MUCQ (neregistrovaný)

  Mám Xcover2 a spadl mi snad 100x a to i při jizde na kole nekolikrát byl v kaluži spadl mi z 10metrové rozhledny nazem a nic dle mého názoru je to jak je telefon udelaný :D proste lajsky řečeno jakou má telefon náladu ale co me více štve je to že se časem zaseká :/ já bych do toho telefonu šel klidně znovu

 9. Petr (neregistrovaný)

  Měl bych pro vás takový návrh. Mohli byste otestovat takto mobilní telefon Evolveo Strong Phone Accu? Děkuji Petr.

 10. Jozef (neregistrovaný)

  Dobrý den,potřebuji odolný tel,protože pracuji v kovoprúmyslu kde jsou 0,1 mm kovové třísky,jaký typ tel by ste mi doporučil?dekuji

  • Alexander Húska (neregistrovaný)

   mobilizujeme.cz/clanky/recenze-cat-b25-slecinky-z-cesty-tohle-neni-pro-vas/

  • Alexander Húska (neregistrovaný)

   mobilizujeme.cz/clanky/recenze-cat-b25-slecinky-z-cesty-tohle-neni-pro-vas/
   [odkaz]

 11. Tomáš (neregistrovaný)

  Dobrý den , mám takový dotaz , vlastním telefon EVOLVEO StrongPhone WIFI , již podruhé během půlroku používání je v opravě , protože je poškozený repráček kovovými částicemi . Momentálně po mně chtějí uhradit druhou opravu , protože se prý na ochranu proti kovovým částicím norma IP67 nevztahuje. Jak to tedy je , dle mého názoru by měl být telefon odolný proti nejmenším prachovým částicím .Děkuji Tomáš

 12. Dobrý den, mám dotaz. Mohu s hodinkami Samsung Gear S (mají ip67) plavat v bazénu?
  Děkuji za Vaší odpověď. Honza.

 13. IP X6 je špatně. Norma nezná pojem vlnobití. Bylo by dobré změnit své zdroje pro čerpání informací na více důvěryhodné.

  • Ano, IPx6 je zařízení chráněno priti intenzivně tryskající vodě a žádné vlnobití.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).