Domů » Články » Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

V redakci jsme se rozhodli proti sobě postavit letošní vlajkové modely s nejlepšími fotoaparáty na trhu a porovnat je. Všechny námi testované smartphony si vysloužily velmi vysoké ohodnocení žebříčku DxOMark a není tedy nutné diskutovat o jejich kvalitách.

Konkrétně se dnes budeme zaobírat stále ještě horkou novinkou Huawei P20 Pro (recenze), dalším účastníkem je Samsung Galaxy S9+ (recenze). Trio uzavře vlajkový model Applu – iPhone X (recenze). V našem testu také ověříme, zda se vyšší skóre na DxOMark žebříčku rovná významně lepším výsledkům při reálném použití (focení).

Vyhraje dnes Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+ nebo Apple iPhone X?
Vyhraje dnes Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+ nebo Apple iPhone X?

Specifikace fotoaparátů

Huawei P20 Pro letos přišel s ojedinělým trojitým fotoaparátem a nabízí tedy velmi zajímavou kombinaci snímačů. Hlavní dvojice ve společném oválném fotomodulu je tvořena dvěma barvenými snímači. Hlavní má rozlišení 40 Mpx (nachází se uprostřed), velikost čipu je 1/1,7″, což je na poměry fotoaparátů v telefonech opravdu úctyhodné. Navíc je opticky stabilizován a překrývá jej optika se světelností f/1.8. Sekundární „tele“ kamerka má rozlišení 8 Mpx (f/2.4) a umožňuje pořizovat snímky s trojnásobným optickým zoomem, případně až s pětinásobným hybridním zoomem. Třetím do party je samostatný monochromatický senzor s rozlišením 20 megapixelů a objektivem se světelností f/1.6.

Výsledkům fotoaparátu jsme se věnovali v samostatném článku a P20 Pro nás uchvátil zejména v noci, kde podává těžko uvěřitelné výsledky. Momentálně také vede žebříček DxOMark a se svými 109 body má na své soupeře poměrně velký náskok. To však neznamená, že bude mezi ním a protivníky propastný rozdíl.

Trojitý fotoaparát Huawei P20 Pro

Na zádech Samsungu Galaxy S9+ se pro změnu nachází dvojice 12Mpx snímačů s optickou stabilizací obrazu (pro oba členy) a technologií Dual Pixel. Sekundární fotoaparát slouží pro duální zoom a pomáhá také při portrétních fotografiích. Významnou novinkou je  variabilní clona (f/1.5 – f/2.4), čímž si Samsung zároveň připsal světové prvenství. V plně automatickém režimu se o volbu clony stará software. Manuální přepnutí je možné pouze v režimu nazvaném Pro.

Video je možno nahrávat až v 4k rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Pokud zvolíte rozlišení Full HD, dostanete se na snímkovací frekvenci 240 fps a lahůdkou je slow-motion video při 960 snímcích za vteřinu, rozlišení však klesne na HD.

Samsung Galaxy S9+

Loňský iPhone X je sice nejstarším zástupcem v našem fotosouboji, ale stále má co nabídnout a produkuje velmi povedené snímky. iPhone X disponuje stejným hlavním fotoaparátem jako iPhone 8 Plus (recenze). To v praxi znamená rozlišení 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (teleobjektiv) má stejné rozlišení jako u iPhone 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a lepší světelnost objektivu f/2.4.

Maximální rozlišení snímků je 12 Mpx při poměru stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu RAW. Video je umožněno nahrávat ve 4k rozlišení až při 60 fps, slow-motion video pořídíte ve Full HD rozlišení až při 240 snímcích za vteřinu.

Apple iPhone X

Tip: srovnání parametrů všech tří smartphonů si můžete přehledně prohlédnout na této stránce.

Testovací snímky

Při testování měly všechny modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v rozlišení 12 Mpx. Kvůli vyššímu počtu megapixelů byl Huawei P20 Pro nastaven na rozlišení 10 Mpx (12Mpx rozlišení nenabízí, další volba je až 40 megapixelů). První snímek (vlevo) vždy pochází z Huawei P20 Pro, druhý z Samsung Galaxy S9+ a třetí z iPhone X. Pojďme se tedy podívat na výsledky v různých scénách.

Dobré světelné podmínky

Pokud někdo čekal, že by kterýkoliv z testovaných telefonů udělal nějakou výraznou chybu za dobrého osvětlení, je na omylu. Snímky všech mají na velmi vysoké úrovni detaily a není jim co vytknout. Smartphony od značek Huawei a Samsung vytvořily téměř identické snímky co se barev týče, iPhone se vydal cestou chladnějšího nádechu a připisuje si tak o něco méně realistice barevné podání. Avšak obloha je na jablečném zařízení perfektní, lze rozeznat jednotlivé mraky a barvy.

Co se týče busty s travnatým pozadím, tak Galaxy S9+ se podařilo nejlépe zaostřit na celý objekt a zároveň rozostřit pozadí. Huawei má zjevný bokeh efekt, ale spodní část busty není plně zaostřena, iPhone naproti tomu dokázal skvěle přednést ostření objektu, avšak bez rozostření pozadí (k tomu by šel u iPhonu využít režim Portrét, nicméně aby bylo srovnání férové, fotili jsme vždy na automatiku).

Druhá série fotografií nepřináší žádné výrazné rozdíly mezi telefony, je zde dostatek detailů, barvy jsou přirozené a nemění se napříč smartphony, výsledky jsou tedy velmi vyrovnané.

Snímek s lavičkou opět nedělá žádnému z participantů problém a jedinou diferencí je zde podání barev. Nejblíž realitě je Huawei, iPhone spolu s Galaxy S9+ zvolily teplejší tóny.

Stejná situace panuje i u fotografie s chodníkem, kdy je opět Huawei nejvěrnější. O celkové kvalitě snímků snad není nutno dlouze diskutovat, jsou perfektní. Huawei nabízí funkci AI (umělá inteligence), která si občas pohraje s výsledným vzhledem snímku, ale tomu se budeme věnovat v samostatné kapitole. Ne vždy je to totiž ideální.

Funkce HDR

První znatelné rozdíly je možno spatřit u scén s velkým dynamickým rozsahem. Huawei to tentokrát moc nevyšlo a soupeři si poradili lépe. Samsung vede v úrovni detailů na stromech v popředí i v pozadí, Apple na druhou stranu správně zachytil barvu domu.

Karty se obrátily u scény, kde si musely smartphony poradit s listy stromů a oblohou za nimi, což iPhone X nevyhodnotil úplně správně a oproti předchozímu snímku zde zvítězil model P20 Pro, který má barvy přirozené barvy a skvělé detaily. Samsung podal velmi slušný výkon, ale mírně přepálil barvu listů.

Telefony podávají velmi vyrovnané výsledky a důkazem toho je snímek níže, u kterého exceloval Samsung. Sice barva živého plotu je více žlutá než zelená, ale zbytek je perfektní, obzvlášť v horním rohu jsou rozdíly dobře viditelné. U HDR jsou tedy vítězi všichni a zároveň nikdo, zatím to vypadá na velmi vyrovnaný výkon, který snad rozhodnou další scenérie.

Makro

Detaily na cedulce vystihly všechny tři modely velmi dobře, pozornost tedy zaměříme spíše na pozadí snímku. U objektů focených z krátké vzdálenosti je rozostření pozadí žádoucí a jak sami vidíte, vede Samsung následován modelem P20 Pro, v závěsu za nimi je jablečný zástupce.

Už na první pohled je zřetelné, že největším rozdílem mezi telefony bude opět barevné podání, které se tentokrát liší více, než tomu bylo u předchozích fotografií. Snímek, který pořídil Huawei, se někomu může na první pohled zdát až umělecký, ale je vidět, jak zde pracuje software, který přetvořil realitu téměř k nepoznání. Samsung má tóny do teplejších odstínů a barvy jsou na můj vkus až moc saturované, iPhone je až moc chladný. Realita je na pomezí druhého a třetího jmenovaného. I tak jsou ale snímky opět na velmi slušné úrovni, nicméně nejdál k realitě má u této scény Huawei.

Scéna s květinou má jasného vítěze, kterým je Huawei P20 Pro. Podal nejlepší detaily, kontrast, barvy a posunul soupeře na druhou kolej. Pokud to není z náhledu dobře vidět, na konci článku je odkaz na stažení fotografií v plném rozlišení. Jednoduše: „Wow“

Již první pohled prozradí, že Samsung zvolil teplejší barvy, zato Apple i Huawei přišly s velmi sobě podobným výsledkem. O velmi malý kousek si lépe poradil Apple, který si lépe poradil s kontrastem a detaily na zbytku omítky. Nutno však podotknout, že kvůli rovnocennosti boje byl Huawei nastaven na rozlišení 10 Mpx, takže kdyby fotil na „plných“ 40 Mpx, mohl by pomyslný plusový bod putovat k čínskému výrobci.

Dvojnásobný (optický) zoom a trocha teorie

Jak bylo již na začátku zmíněno, Huawei jako jediný z trojice nedisponuje dvojnásobným optickým zoomem, který máme pro tento seriál nastavený jako výchozí, jelikož jej používá většina smartphonů na trhu (alespoň prozatím). Místo toho P20 Pro využívá rovnou trojitý optický zoom (s možným přepnutím až na pětinásobný hybridní), který však nebyl při testu použit a u každého snímku je tedy přiblížení manuálně sníženo na dvojnásobné.

Huawei P20 Pro se ale kvůli tomuto dostal do nevýhody, protože přepočtem na 2x hybridní nedokázal konkurovat optickému zoomu soupeřů. Na druhou stranu, pokud si tento telefon koupíte, určitě s ním schválně nebudete snižovat příblížení na dvojité, když nabízí rovnou trojnasobné optické přiblížení. A právě v trojnásobném zoomu P20 Pro nemá konkurenci a i pětinásobný hybridní zoom vykazuje velmi dobré výsledky, které si můžete prohlédnout v naší samostatné recenzi fotoaparátu.

Pokud bychom v této kategorii hodnotili maximální možnost přiblížení, vyhrál by díky tomu Huawei P20 Pro na plné čáře. Ale pak by to byl souboj jen mezi Samsungem a Applem, kdežto takto je srovnání o poznání zajímavější, protože je vidět, že ani dvojité hybridní přiblížení od Huawei není nijak špatné.

Test fotoaparátu Huawei P20 Pro: mění pravidla hry

Někdo by si mohl myslet, že když Huawei P20 Pro nabízí 3x optický zoom, bude veškeré nižší přiblížení také řešeno jako optické, ale tak tomu není, jelikož všechny smartphony na trhu mají pevné objektivy a přiblížit opticky nic „mezi“ 1 až 2x, potažmo 3x, neumí. Cokoliv mezi těmito hodnotami je  digitální (nebo hybridní) přiblížení. Pod hybridním zoomem si lze představit technologii, která v sobě kombinuje maximum z optického přiblížení, případně výřez ze snímku s vyšším počtem megapixelů, pak různé softwarové úpravy a přepočty, a v případě Huawei P20 Pro přichází na řadu i umělá inteligence a neuronové sítě, které se starají o skladbu výsledné fotografie. Hybridní zoom ale samozřejmě nikdy nedosáhne na takové kvality, jako ten optický, ale rozhodně podává lepší výsledky než čistě digitální přiblížení.

Zástupce z jablečného světa se velmi snažil a podal velmi dobrý výsledek. Samsung sice opět nedodržel reálnost barev, ale úrovní detailů své soupeře převyšuje.

Bez použití zoomu nejsou ve fotografiích téměř žádné rozdíly. Pokud snímky na pravé straně (s dvojnásobným zoomem) přiblížíme, je jasným vítězem Samsung Galaxy S9+, jehož výsledky jsou opravdu velmi působivé a logo McDonald’s v pozadí má stále dostatek detailů. S malým odstupem je iPhone, který ale také podal skvělý výkon.

Scéna s parkovištěm nepřinesla trojici smartphonů žádnou změnu, výsledek je stejný jako ve snímku výše. Samsung nejlepší, následuje jej iPhone a za nimi Huawei. Ale jak jsem zmínil výše, kdybychom v testu u P20 Pro použili fotky s trojnásobným optickým přiblížením, hned by bylo jasné, kdo je v této kategorii vítěž.

Poněkud zajímavá situace nastala u odkvétající pampelišky. Všechny telefony se s běžným snímkem popraly na výbornou a hned na úvod řeknu, že kladné body si opět připisuje Samsung. To, co předvádí s dvojnásobným zoomem je neskutečné a doporučuji si stáhnout fotografie v plném rozlišení. I já jsem byl zaskočen, čeho je tento telefon schopný. V těsném závěsu je iPhone a velmi blízko je jim i Huawei.

Sice se k tomu dostaneme v další kapitole, ale P20 Pro podává jen těžko uvěřitelné výsledky za horšího osvětlení. Ano, dvojnásobný zoom není na stejné úrovni, ale i tak bojuje a se ctí porazil iPhone. Na Samsung nedosáhl ani jeden z konkurentů, ale to jen díky tomu, že zde hlavní roli hrají fotografie na pravé straně.

Tentokrát Samsung nevyužil šance na obhájení a snímek se mu moc nevydařil. Huawei opět v noci exceluje, ale druhý snímek obsahuje šum a detaily zde téměř nejsou. Jediný, kdo dokázal i po použití dvojnásobného zoomu vyjít s kvalitní fotografií, je iPhone X. Taky to sice není úplně stoprocentní výkon, ale z testovaných telefonů tentokrát vyhrává.

Fotit v noci, to je oč tu běží

Nejen z předchozích FotoDuelů víte, že rozhodujícím faktorem kvality fotoaparátu ve smartphonech je, jak si dokáží poradit s horším osvětlením a tmou obecně. A možná z předchozí kategorie víte, kdo nasadí laťku nezvykle vysoko.

Ano, je to Huawei a jeho model P20 Pro, který nás svými schopnostmi ve tmě ohromil a protivníci hrají druhé housle. Čínský zástupce testu si poradil s podsvíceným nápisem na výbornou a ani po přiblížení se neobjevuje šum, který můžeme u konkurentů zpozorovat. Samsungu nápis na fotografii trochu ustřelil a zbytečně ruší celou kresbu fotky; druhé místo tedy v tomto případě připadlo iPhonu X.

Další scéna v podobě podsvícené klávesnice, ale žádná změna se neudála, Huawei si poctivými výkony drží prvenství a například na znaku Eura umístěném na písmenu „R“ je vidět, jak perfektní a bezchybný je tento smartphone v tmavých podmínkách. Soupeři předvádí také výborný výkon, ale ve srovnání s čínským rivalem to nestačí.

S velmi obtížnou scénou si účastníci testu poradily velmi dobře, i když v noci (zatím) těžko někdo přemůže model P20 Pro, ten totiž nemá po celé ploše známky šumu a detaily jsou na velmi dobré úrovni (všechny snímky byly foceny z držáku v ruce, nikoliv na stativu). Ano, barva je do teplých odstínů, ale práce s protisvětlem a další drobnosti celkový dojem ze snímku převažují. Samsung bere druhou příčku, protože má méně šumu než iPhone, který si nedokázal poradit s lampami a zvláště v levé horní části je znát digitální šum.

Sérii fotografií zakončíme odpadkovým košem, který opět nejlépe podal Huawei, jenž nezapřel své kvality a porazil konkurenty s velkou rezervou. Pokud si snímky přiblížíme, iPhone vykazuje již velké známky šumu, Samsung se drží, ale zato ztrácí detaily na chodníku. Na P20 Pro nejde v tomto ohledu říci jediné záporné slovo.

Umělá inteligence: nelze na ni spoléhat

Huawei se při představení modelu P20 Pro chlubil umělou inteligencí, která by měla pomáhat vylepšit výsledky fotografií pomocí správného nastavení fotoaparátu. Již v samostatné recenzi fotoaparátu jste se mohli dozvědět, že někdy AI zasahuje příliš a dojem z fotografie spíše kazí. Štěstí je, že se dá tato funkce snadno vypnout, a přesně to jsme udělali v průběhu testování i my. A to je i naše doporučení, vypněte si AI v aplikaci fotoaparátu a fotografie budou vypadat realističteji.

Přikládáme několik fotografií, na kterých jsou zásahy umělé inteligence více než patrné. Ve většině případů software pouze zvýrazní jednotlivé barvy. Podělte se s námi v komentáři pod článkem, jaký máte názor na umělou inteligenci a jestli se vám její použití líbí nebo ne. My jsme k ní zatím spíše skeptičtí, tedy alespoň v podání Huaweie. U takových Pixelů 2 od Googlu AI funguje skvěle.

Apple sice nepoužívá umělou inteligenci k vyhodnocení scén, ale ani HDR není bez chyby a občas se také dokáže „spálit“. Níže opět přidáváme fotografie, kdy to, podle našeho mínění, software přehnal. Ale oproti Huawei občas s automaticky vnuceným HDR dokáže pořídit i hezké snímky.

Závěrečné hodnocení

Jak jste si mohli všimnout, po většinu testu byly výsledky velmi vyrovnané a žádný z telefonů neztrácel tak výrazně, že by byl odsouzen k prohře. Je však zajímavé sledovat, jak se během půl roku vývoj posunul a iPhone trochu na své konkurenty ztrácel. Jediná disciplína, ve které se Huawei necítil dobře, bylo testování duálního zoomu, na které však neměl potřebné vybavení. Pokud berete kvalitu fotografií vycházející z vašeho telefonu jako jeden z parametrů při výběru nového zařízení, všechny tři dnes testované telefony jsou dobrou volbou.

Nechceme být ovlivněni DxOMark hodnocením, ale nedá se s nimi nesouhlasit. I v tomto Fotosouboji vyhrál Huawei a to zejména díky nočním fotografiím, které nemají v dnešní době konkurenci. V ostatních disciplínách byly fotografie tohoto účastníka na vynikající úrovni a nelze jim vytknout téměř nic. Navíc tu máme trojnásobný optický zoom, což konkurence zatím vůbec nenabízí.

A i když první příčku obsadil Huawei, ale Samsung se svým modelem S9+ není tak daleko, jak by se mohlo z hodnocení DxOMark zdát a rozhodně modelu P20 Pro dýchá na záda. Pokud jste to vydrželi a přečetli veškerý text, tak víte, že Samsung vynikal zejména v duálním optickém zoomu a noční fotografie byly také velmi dobré.

Neberte bronzovou medaili jako velký skok od první příčky, Apple dokáže i po téměř půl roce držet krok s nejlepšími a je bezesporu skvělým telefonem. Bohužel vývoj pokročil a iPhone X nejednou zalapal po dechu tam, kde soupeři prošli se vztyčenou hlavou.

Odkazy na fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste rádi viděli proti sobě a my se budeme snažit to uskutečnit. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

76 komentářů

 1. Na komentáře k tomuto článku si jdu udělat popcorn. Zdejší experti budou perlit ????????

 2. Můžete otestovat taky honor 10 vs huawei P20 vs honor view 10?

 3. Určitě zajímavé srovnání, ale přijde mi zbytečné snižovat schválně rozlišení na úroveň ostatních modelů. Zajímá mě přece co dokáže telefon na své maximální možnosti a ne při nastavení jeho možností na úroveň konkurence. U testu zoomu by bylo zajímavé, pokud je to možné, nastavit ostatním nějaký 3x zoom a ten porovnat s Huawei jinak mi to přijde docela nefér a o ničem srovnávat teleobjektiv a nějaký slepenec prohnaný přes AI.

  • Ano, Huawei měl nejmenší rozlišení, ale tím pádem byly každé čtyři pixely sloučeny do jednoho, čímž vznikla vlastně výhoda. V článku jsou navíc použity zkomprimované fotografie, tudíž by zde větší rozlišení nešlo poznat.

  • No vysledek by byl logicky presne opacny … jediny Huawei by pouzival opticky zoom, kdezto rivalove digitalni a nemeli by sanci se Huawei rovnat.

  • Ok to dává smysl :) S tím zoomem jsem to napsal nešťastně. Samozřejmě jsem myslel, že by zde byli k porovnání obě varianty.

  • Za mě se měl nechat u P20 PRO 3x zoom, aspoň vyplyne rozdíl jednak ve zvětšení a taky ve kvalitě.
   Snížit zoom na elektronický dvojnásobný byla chyba.

 4. Chybi Pixel 2, to by to hned s tim Huaweiem nebylo az tak ruzovy..

  • Google Pixel 2 byl na seznamu telefonů, které jsme chtěli postavit do FotoDuelu. Bohužel v ČR se oficiálně neprodává a není snadné se k němu dostat, tudíž jsme byli nuceni použít to, co je dostupné.

  • Snad na tom Google zapracuje pro 3ku, skoda.

  • Jak píše David, Pixel 2 jsme také zvažovali a snažili se jej sehnat na zápůjčku, ale nakonec to nevyšlo, nicméně ještě jej zkusíme sehnat do jiného fotoduelu :-)

 5. Lepší galerie být nemuže že :D té hrozné, Jinak za mě S9, Huawei ne a iPrd už vůbec ne.

 6. Čo tak urobiť slepý test, nechať zhodnotiť čitateľov a potom ukázať ktorá foto patrí ktorému mobilu. Btw do teraz som používal Lumiu 950 a teraz mám Huawei P20 a stále si nie som úplne istý či tá Lumia by nebola aj dnes najlepšia.

  • Vsad se, že by to dopadlo úplně jinka a úplně špatně:D Zvlášt pro ty marketingově tlačený.

  • Tak mrkni sem:
   [odkaz]
   máš tu blind test včetně Pixelu 2. Výsledky jsou docela zajímavé, žádný mobil není o dost lepší.

  • Matko: slepé testy plánujeme, jen potřebujeme do systému doprogramovat řešení, přes které pak budou moci uživatelé hodnotit :-)

 7. Proč tam není XZ2, která zatápí i P20 pro? IPhone X zdaleka nejhorší. Na Youtube jsou srovnání kvanta. Vaše ignorance současného nejvýkonějšího telefonu na trhu je až úsměvná. Coipak, Sony neplatí, ani nedává žádný naturálie?

  • Tak XZ2 težko zatopí konkurenci foťákem.

  • Místo nějakýho dojmu se podívej na Youtube, kde jsou kvanta srovnání, anebo v tétzo diskuzi dole, kde je odkaz na fotky a videa pořízené XZ2. A až se ti podaří zavřít úžasem otevřenou pusu, můžeš tenhle tvůj nesmysl opravit.

  • XZ2 má tragický foťák na to kolik stojí.

  • Co takhle věnovat deset minut tvýho času a na nějaký srovnávací video se podívat na Youtube. Je celkem jedno jaký si vybereš a s kým se XZ2 srovnává. K dispozici jsou všechny top modely ostatních výrobců. Místo tvejch ničím nepodloženejch názorů si zkus projednou zahrát na objektivního a na některý srovnání se podívej, Pak sem můžeš napsat názor.

  • Souhlas, taky mě zajímá víc XZ2.. asi Číňané dost sponzorují.. Ty jejich mobily bych nechtěl ani ZADARMO!! Proto nikdy nevěřím testům!

  • Jo, to dává smysl. Huawei P20 pro bys nechtěl ani zadarmo a nevěříš testům.

 8. Přesně, jak tu někdo psal, neovlivnujte lidi nějakou neobjektivní soutěží, ale udělejte fotky a každej at klikne na tu, která je podle něj nejlepší. Po tejdnu zveřejnit výsledky. Ale to by se vám asi nehodilo do krámu. Ono to pořadí by bylo asi brutálně jiný.

  • Nemyslím si, že by redakci nějak moc pálil rozdílný výsledek čtenářské ankety o nejlepší fotomobil. Takový test je spíše o většinovém vkusu hlasujících. Některé fotografie se mi líbí více kvůli studenějším barvám, jinému kontrastu a podobně, ale přitom jsou technicky horší než ty ostatní, které se zase naopak budou líbil jiným. Je to složitý a něco vypovídající koncept, ale nestavěl bych na tom neotřesitelné žebříčky kvality fotoaparátů.

  • Ale tvoje milovane Sony by stejne nejspis skoncilo posledni :)
   Jinak kdyz uz jsme u toho, tak byste konence mohli udelat neco s galerii, porovnavat zkomprimovane fotky na naprosto neintuitivni web galerii nic moc :/

  • Podívej se dolů na poslední příspěvek s odkazem, a nebud línej a na Youtube. Ono kacat tu kraviny, to by vám šlo, ale nějak argumentovat, to už je problém co? Dvojitej goták, trojitej foták a na p,del vám dál obyčejnej jednoduchej. To naštve. Jo, je to jen marketing a šrouby do hlav. Realita je úplně jiná. Tak hezký pokoukání.

  • TZ2 by určitě skončilo poslední. To i ten X je na svátek.

  • Víš vůbec na co to má těch víc „foťáků“?

 9. Tu adoraci P20 Pro nechápu… rozhodně podává skvělé výsledky, ale že by byly nějak lepší než S9+. Denní fotky jsou hrozně softwarově doostřené a noční působí uměle, vyhlazené tak, že vypadají jak akvarel.

  • Taky si myslim, celkove fotky proste az moc zaplacane SW – barvy, (predevsim) sharpening, vyhlazovani.. Jinak teda osobne preferuji iPX z techto vysledku.

  • Jenže P20 PRO je ohledně focení hodně závislý na postprocesingu, takže se může i o dost zlepšit aktualizacemi. Zrovna v těchto dnech se roluje nová aktualizace B120, která má v popisu mimo jiné „Optimalizaci výchozího nastavení AI pro fotoaparát“

  • Roluje se koberec…

  • a uni znova nema nic na praci, cele dni od rana do vecera na forach, kde je za saska. nulovy prinos pre spolocnost, kupuje cinske plecky z bazaru, ale sebavedomie vysoko. to bude uz aj pre Bohnice oriesok.

  • „Jenže P20 PRO je ohledně focení hodně závislý na postprocesingu, takže se může i o dost zlepšit aktualizacemi. “
   To muzes rict u vsech. A zrovna u Huaweie bych na aktualizace rozhodne nespolehal…
   lololol: STFU

 10. A teraz to zacne, Samsungac neveri ze ma niekto lepsi fotak, ved moj stal 900€ to nejde. iPhonista nepripusta ze okrem jablka nieco vobec foti, nie to este dobre. A hlavne, za tie prachy, a v reklame bolo ze X je najlepsi :) No a Huaweista veri ze obisiel najlepsie, vela muziky za menej penazi, aj ked to uz tie pri p20 pro neplati…a potom pride fotograf ze o com sa bavime s tymi hrackami :)

  Ja myslim ze vsetky tri su tak dobre, ze je to uplne jedno. Komu az tak velmi zaleti na foteni makra, v noci atd. urcite ma fotak. Na ostatne pouzitie je kazdy jeden ten telefon az moc dobry.

 11. Pro ty, (včetně toho studentíka), abyste viděli, jak maj vypadat fotky z mobilu a videa z mnobilu.
  [odkaz]

  • Nevim, jestli mam hodnotit fotografickou-artistickou kvalitu nebo kvalitu fotografii jako samotnych. Ale ani jedna nic moc, jestli ses chtel predvest.. Fotky i ve dne dost vyhlazeny – chybi ostrost, v noci logicky jeste horsi, aspon, ze barvy docela sedi. Jinak rozhodne o tridu nize nez telefony uvedene ve fotosouboji. Jinak video se trese i kdyz s telefonem nehybas, fakt supr stabilizace :D

  • Neřekl bych, fotky z xz2 vypadají skvěle, mám pocit že všichni řeší detaily objektu někde vzadu které pro fotografii jako takovou a vzhledem k focenym objektům nejsou relevantní , a ruku na srdce, dobrá fotka může vzniknout i s 2mpx fotakem, důležité je mít pro focení cit, a to ma malokdo, huawei a samsung mají hrozné videa které jsou šíleně rozmazané. Tam je třeba xperia o několik levelu výš hlavně kvůli 5 osé stabilizaci a hdr, k tomu pripoctu ze sony bylo první kdo do telefonu přinesl slowmotion, nebo hdr videa.. Ostatní jen slepě kopiruji a ve výsledku je tedy sony tahounem fotografických funkci ostatních výrobců…

  • Moloch: u fotografie mas v podstate vzdy 2 moznosti … bud se zamerit na detail a zbytek te nezajima (tam si treba pohrajes se clonou abys ten detail vytahnul) , nebo chces mit pekne prokreslenou celou scenu. Ne vzdy vyzadujes jen detaily u konkretniho objektu a proto se testy hodne zameruji i na detaily casti, ktere nejsou ty hlavni na fotografii.

  • Moloch (neregistrovaný): Ta videa jsou především hroznÁ, rozmazanÁ, apod. Je strašné to po tobě čistý, opravdové znásilňování jazyka:-(
   Je možné, že fotíš jako bůh, ale doufám, že tiráže pod fotografie ti bude psát na výstavě někdo jiný:-)

  • Hele ty ostrosti, doufám, že si natolik inteligentní že u každý fotky pár vteřin počkáš, než jí cloud pořádně načte. Jinak, co se týče ostrosti, má XZ2 spolu s P20 pro nejostřejší fotky. Takže tadys šlápl vedle. Ale co se divím, máte Xperie zařazený do nějaký škatulky a nemáte intelekt na to se oprostit od minulosti. To platí nejen o tobě. jak píšu už po tisící, najděte si srovnání na Youtube. Jsou tam toho kvanta jak od amatérů, tak od profesionálů. XZ2 je těsně za P20 pro. Před Samsungem S9/9+ a daleko před iPhone X, kterej se podle všech testů, který jsem viděl, jeví jako bezkonkurenčně nejhorší z týhle čtyřky.

  • Strašné. TZ2 je opravdu tragická. Rozpité omalovánky i za slunečného dne.

  • Co je TZ2?

  • No to video je opravdu tresnicka na dortu … stabilizace nulova a to dokonce i kdyz stojis na miste a nehybes se … nechci videt jak to vypada pri chuzi. To ma byt jako lepsi nez trojboj o kterem jde v tomto clanku ? Ani nahodou.

  • Michal123456bflmpsvz: Ty poslyš nebožáčku, ty tady šiješ do všech jak je xperia xz2 nejlepší a pak sem dáš takový fotky a video, kde je vidět jakej je to propadák. Ty seš nějakej xperia fanboy ne, kterýmu někdo šlápl na bebíčko a teď tady brečí, že si nikdo toho křápu nevšímá. Takový jako ty by měli mít zákaz přístupu na internet. Takže si běž fotit na louku s tím svým křápem a neotravuj tady slušný lidi v diskuzi.

  • Doufám, žes vydržel pár vteřin, než cloud každou fotku načte včetně ostrosti. Vím, moje chyba, měl jsem to napsat hned. Neuvědomil jsem si, že sem píšou netrpělivý děti.

 12. SMARTMANIACZ: V prvé řadě se zeptám, jestli vám někdo kontroluje pravopis.

  Huawei to tentokrát moc nevyšlo a soupeři si poradily lépe. – píše se poradili.

  • Myslím že bys sis měl prvně skontrolovat svůj pravopis než začneš rypat do redakce..

  • To mi bude psát někdo, kdo udělá dvě chyby v jedné větě? :-)

   V diskuzi nepovažuji za podstatné, jestli nekdo pise s hackama, carkama, apod.

   Ale když takový WEB jako Smartmania vydá článek, ve kterém je xy gramatických chyb….

  • Detaily na cedulce vystihly všichni velmi dobře a zaměříme tedy pozornost na pozadí.

   Další už sem dávat nebudu.

  • Ale ale, to už je v nejbližší době druhá kritika na redakci, já měl za to, že jsem vyvrhelem. Co se děje? ????

  • Ale tak já hodnotím jen gramatickou stránku. Myslím si, že by měla dosahovat nějaké úrovně.

  • xzeit: za chyby se omlouváme a máte naprostou pravdu – tohle by se opravdu objevovat nemělo. Článek znovu projdeme, ať je to v pořádku. Díky.

  • V pohodě, však já to myslel dobře :-)

 13. Jak to tak tady čtu tak bud vidím jinak nebo nevím. Ale za mě osobně těžce vede ten iphone X, ty dva sice fotí hezky, ale ty umělé barvy to je něco otřesného! Krásný příklad toho jak SW umí dojebat optiku.

 14. Já si naopak myslím, že iPX celkem dost ztrácí na oba a pokud bych do srovnání zahrnul i: cena / výkon, tak je iPX o míle za těma dvouma.
  * Samozřejmě pokud se porovnáváte jen ty miniatury, tak se nedivím, že se Vám libí iPX :D

  • Aneb jak vždy píšu, bez referenčního RAW snímku je to spíše o tom, co se komu co líbí, i tento test opět fail…:)

  • Taky je iPX ze vsech tri nestarsi … a vime jak rychle jde vyvoj kupredu. Byla by spis velka ostuda konkurence, kdyby s aktualni novinkou zaostavala nad pul roku starym modelem.

  • PetrCBR: celkem by ses divil o kolik je horší ( jen půl roku starý ) iP8 – což je celkem ostuda.

  • raketak: iP8 jednak neni vlajkova lod a oproti jmenovanym nema sirokouhly objektiv opticky stabilizovany … to je ale jedno, protoze porovnavame vlajkove modely.

  • WTF, iP8 není vlajková loď? iP8/8+ jsou obě vlajkové lodi, iPX je pouze výroční model ( tzn. nebude mít nástupce ).. ale to je jedno, někomu to holt nejde vysvětlit.

  • raketak: vlajkova lod je jen jedna … v tom pripade Huawei ma vlajkove lodi P20 Pro, P20 a P20 lite

  • raketak: vlajkova lod je vzdy to uplne nejlepsi co mas v nabidce … je fuk jestli je to vyrocni model nebo ne … proste to top co nabizis

  • „PetrCBRNahlásit | 18.5.2018 v 11:19
   raketak: iP8 jednak neni vlajkova lod a oproti jmenovanym nema sirokouhly objektiv opticky stabilizovany … to je ale jedno, protoze porovnavame vlajkove modely.“

   Ma.
   Btw nema cenu srovnavat to jeste s iP8(+), kdyz jediny rozdil mezi tim a Xkem, je absence stabilizace fotokamery (v pripade iP8 fotokamery cele). Jinak jsou to stejne fotoaparaty.

 15. Já prosím udělal krátké srovnávací video P20 PRO vs XZ2 i proto, že všude všichni píší, jak má XZ2 super foťák a mě zas tak super nepřišel. Přišlo mi to jako by SONY platilo komentátorům. A taky, že ano, jen jsem řekl, že SONY občas ztrácí i na loňskou G6 a měl jsem tam ty samé komenty, jako u ostatních srovnávacích videí (SONY BEST, SONY KING…) a plno dislike :D
  Za mě osobně P20 PRO momentálně nejlepší, ikdyž má svoje chybky a ta AI mě občas taky pěkně štve, je to prostě pořád jen telefon a ne foťák, ale krok kupředu udělal Huawei ve spolupráci s Leicou pořádnej.
  odkaz na mé video:
  [odkaz]

  • No, co se týče videa, bůhví jak si to měl nastavený. Co se týče fotek, tak myslím, že oproti P20 pro, která ti obličej vykreslila jako jednu bílou plochu ti ukázala XZ2 ten bordel na čele. A nechápu jedno, proč si měl XZ2 compact a ne XZ2 a proč tu vykládáš takový bludy, že je XZ2 chválená a že všichni chválí XZ2 za foták. To sis vymyslel. Je to přesně naopak. Sony jedna půlka webů o telefonech úplně ignoruje a druhá půlka hledá chyby, jen aby nějaký našla. Víceméně jsem nenarazil na web, kde by se chovali, jak popisuješ.
   A jinak, já od první chvíle tvrdím, že nejlepší foták má P20 pro, vyplývá to ze všech srovnání, i když zrovna z tvýho paradoxně ani ne. Osobně si myslím, že je drtivá většina lidí ovlivněná monstrozní reklamní kampaní Applu, Samsungu a v poslední době i Huaweie. Sony bohužel na poli reklamy brutálně selhává. Otázka je jestli všude, nebo jim náš malinkej trh nestojí za investice do reklamy. Nicméně fakt je ten, že to je Sony, která má Oreo už od podzimu, která má slow motion 720p od minulýho léta a v 1080p od dubna, která jako jediná má video 4K HDR, k tomu všemu IP68, stereo repro, DVS. Ano nejde cesato „bezrámečkovosti“, nebo mimořádně odpornejch „výřezů“. Video má mimochodem nejlepší a to netvrdím já, to bych si netroufl. To je tvrzení lidí, co jsou na to experti. Takže, pokud ve svým videu nabídneš nějaký naprosto zoufalý potemnělý video s tím, že tam dáš ,že je to XZ2, sorry, ale tomu nevěřím.

 16. Za mě fotí všechny tři telefony moc hezky, ale první a druhá příčka fotky více přikrášlují (pouze můj osobní pohled). Určitě jsou líbivější pro oko, ale reálnější dělá iPhone.

 17. Myslím, že srovnání OnePlus 6, Honor 10 a Honor View 10 by také nebylo od věci :-) V cenové relaci 10.000 – 13.500 Kč bude vybírat hodně lidí.

 18. no jo ono to fotí , ale čo ked to ma ten zazrak zo zeleným mozgom, ee vlastne robotom
  a to mi ani z google službami ,domov nesmie

  • kuko…ee – oni Tě tu nesmázli/nechali?
   Tak to je po dlouhé době báječné zjištění…

 19. Huawei už několit let vede ligu fotomobilů. Začalo to G8x s 1/1,7 čipem od Sony a pro mě jako fotografa to byla jasná volba do kapsy. Výsledky má i po třech (?) letech od premiéry natolik skvělé, že je někdy s radostí vydávám za snímky pořízené zrcadlovkou aby nebyly diskvalifikovány. Platí to zejména pro snímky v obtížnějších světelných podmínkách, s vysikým dynamickým rozsahem. Skvělá hračka kterou teď díky obdobnému snímači nahradí mladší bratříček P20 Pro na kterého jsem čekal. Rozhodl jsem se v okamžiku, kdy jsem zjistil že SW dokáže pracovat se 4mi sloučenými čipy při „omezeném“ rozlišení 10Mpix. Dynamický rozsah – zásadní parametr kvality – tak na míle uteče konkurentům. Měl jsem možnost si ho vyzkoušet na prodejně a příští týden ho přivítám u sebe doma.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).