Domů » Články » FotoDuel: iPhone 8 Plus vs. Samsung Galaxy Note 8

FotoDuel: iPhone 8 Plus vs. Samsung Galaxy Note 8

V dalším díle našeho seriálu FotoDuel, ve kterém srovnáváme kvality fotoaparátů u dvou smartphonů, proti sobě postavíme jedny z nejlepších telefonů na našem trhu – Apple iPhone 8 Plus (recenze) a Samsung Galaxy Note 8 (recenze). Od odborníků ze serveru DxOMark získaly oba modely shodně 94 bodů, což naznačuje, že jde o velmi vyrovnané soupeře.

Na prvenství sice nedosáhli, ale stále se jedná o jedny z nejlépe fotících telefonů vůbec. Oba rivalové mají podobné parametry, mezi něž se řadí duální fotoaparát, optická stabilizace obrazu a výborná světelnost. Jedná se také o jedny z nejvýkonnějších telefonů na trhu, které disponují dvojnásobným optickým zoomem.

Specifikace fotoaparátů

Apple iPhone 8 Plus nabízí duální fotoaparát o rozlišení 12 Mpx na obou čipech. Primární fotoaparát nabízí snímač s optickou stabilizací obrazu, světelností f/1.8 a fázovým ostřením. Sekundární fotoaparát je teleobjektivem a umožňuje dvojnásobný zoom, snímač však nedisponuje optickou stabilizaci obrazu (OIS) a má světelnost f/2.8. Apple také vedle fotoaparátu implementoval čtveřici přisvětlovacích diod (technologie True Tone). Video lze natáčet v maximálním rozlišení 4k/60 fps a slow-motion video ve Full HD rozlišení při 240 fps. Kompletní parametry  iPhone 8 Plus naleznete v našem katalogu smartphonů.

iPhone 8 Plus

Samsung Galaxy Note má také duální fotoaparát s rozlišením 12Mpx na obou čipech. Primární snímač o velikosti 1/2,55 palce nabízí optickou stabilizaci obrazu, výbornou světelnost f/1.7, pixely o velikosti 1,4μm a v neposlední řadě také technologii DualPixel pro rychlé ostření. Sekundární čip velký 1/3,6 palce s 1.0μm pixely nabízí duální optický zoom, optickou stabilizaci obrazu a světelnost f/2.4. Kompletní parametry tohoto modelu naleznete zde. Galaxy Note 8 tak nabízí optickou stabilizaci obrazu i na druhém objektivu, zatímco iPhone 8 Plus nikoliv. OIS na obou členech najdeme pouze u iPhone X (recenze).

Samsung Galaxy Note 8

Tip: srovnání hardwarových parametrů obou telefonů z tohoto FotoDuelu naleznete zde.

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. V pravém spodním rohu fotografie je pro úplnost uveden název telefonu, kterým byla fotografie pořízena.

FotoDuel: iPhone 8 Plus a Galaxy Note 8
FotoDuel: iPhone 8 Plus a Galaxy Note 8

Dobré světelné podmínky

Není překvapením, že oba telefony fotí skvěle a nemají problém s celkovou kvalitou scén. U prvního snímku je možno si všimnout rozdílného podání barev, iPhone má barvy přirozenější, kdežto Samsung vsází na líbivější, živější vzhled.

U druhé scény se velké rozdíly hledají těžko, telefony si opět poradily na výbornou a detaily i věrnost barev jsou výborné. Oblohu v pozadí pak lépe vykreslil iPhone.

U turistické značky i mechu nastává stejná situace, detaily jsou na špičkové úrovni, celková kvalita je výborná. Jediný patrný rozdíl je v barvách, Samsung zvolil saturovanou zelenou a modrou, zatímco iPhone se drží chladných, ale reálných barev.

HDR a protisvětlo

Snímky oblohy jsou si velmi podobné, dobře vykreslená obloha i zbytek scény znamená úspěch pro oba telefony. Stejná situace panuje i u scény s prosvítajícím sluncem, kdy nejsou patrné téměř žádné rozdíly. V této disciplíně si jsou telefony téměř rovny a nelze určit, kdo zde vyhrává.

Makro

Pokud jste přečetli předcházející část článku, ani zde vás nebude čekat velké překvapení, snímky jsou na velmi vysoké úrovni a ke kvalitě jim není co vytknout, výrazné rozdíly tak hledejme hlavně v barvách. První snímek květiny byl velkým překvapením, zde totiž barvy zachytil naprosto správně Samsung, Apple použil až moc chladné barvy a původně fialová květina vypadá ve výsledku spíše jako modrá.

U druhé květiny je naopak blíže realitě iPhone, ten ale na Note ztrácí v ostrosti uprostřed květiny. Na první pohled to možná nejde ihned poznat, ale při přiblížení původního snímku v plném rozlišení je vidět, že Samsung má nepatrně více detailů.

Výsledek scény s listem na ruce je opět v neprospěch iPhonu, barvy jsou až moc chladné a nepřirozené. Ani Samsung nenabídl úplně věrné barevné podání, ale snímek vypadá na pohled příjemně a povedeně. S detaily si oba telefony poradily na výbornou, v této oblasti nelze jinak než chválit.

U pampelišky na poli se situace změnila a iPhone zde předvedl naprosto přesné podání barev. Samsung opět vsadil na živé barvy, které mají na fotografii možná líbivější vzhled, ale jsou dále od skutečnosti

Portrétový režim

Portrétní režim je obsažen v nativní aplikaci fotoaparátu u obou testovaných telefonů. Využívají teleobjektivu společně se softwarovými úpravami, které společně dokáží vytvořit fotografii objektu s rozmazaným pozadím (bokeh efekt, který známe ze zrcadlovek). U Samsungu je možno po pořízení fotografie upravovat, jak moc bude pozadí rozmazáno, iPhone takovou možnost bohužel nenabízí. Níže uvedené fotografie pořízené Notem 8 jsou bez úprav rozmazání pozadí, aby se předešlo neobjektivnímu hodnocení.

Na prvním snímku je vidět rozdíl v rozdílné míře rozmazání, iPhone i Samsung bravurně rozpoznali kontury i obrysy postavy a obličej i kabát je zaostřený, zatímco pozadí je rozmazáno tak, jak by to mělo být. Již na první pohled je vidět, že Samsung má menší míru rozmazání než iPhone, to se ale dá upravit následně v galerii a paradoxně je nakonec Samsung schopen pozadí rozmazat více.

U něžnějšího pohlaví nastává problém s vlasy a kapucí bundy. Samsung celkově vypadá přirozeněji a nabízí velmi dobře vykreslené detaily okraje celé postavy, iPhonu se to nepovedlo a vlasy i kapuce jsou nehezky ořezané a výsledek působí uměle.

S postavou si oba rivalové poradily stejně, rozdíl je patrný u stromu, který byl hned za postavou. Samsung zaostřil i na strom a rozmazal vzdálenější pozadí, zatímco iPhone vyhodnotil strom jako nechtěný a rozmazal jej. Fotky, které pořídil Samsung jsou na okrajích trochu ostřejší než ty, za kterými stojí Apple. Rozdílné je opět podání barev, fotografie z Notu 8 mají žlutý nádech a blíže k realitě má tentokrát opět iPhone 8 Plus.

U fotografie s dívkou není rozdíl v zaostření tak patrný, zde Apple zaostřil i strom, celkově lepší výsledek má ale Samsung, který má ostřejší okraj kapuce na bundě.

Dvojnásobný optický zoom

Apple i Samsung mají ve svých řadách aspoň jeden model, který nabízí dvojnásobný optický zoom a dnes se můžete podívat na jejich přímé srovnání. Samsung nabízí u teleobjektivu Notu 8 lepší světelnost než Apple u iPhonu 8 Plus (f/2.4 vs f/2.8) a navíc také přidává optickou stabilizaci na druhém objektivu, kterou iPhone postrádá.

I přes absenci OIS si lépe vedl iPhone, který i po přiblížení nabízí lepší detaily než Samsung, rozdíl je také v barvách, které možná vypadají lépe u Samsungu, skutečnost ale lépe vykreslil iPhone.

U druhé scény si naopak lépe vedl Samsung, který podal možná i díky lepší světelnosti prosvětlenější snímek, zejména ten s dvojnásobným zoomem.

Jen těžko hledat významné rozdíly, které by rozhodly, čí snímek je lepší. Kvalita obou je téměř shodná, barvy jsou také velmi podobné, zde telefony vytvořily fotografie, které si jsou rovny.

Ve tmě je poznat, že optická stabilizace i lepší světelnost hraje do karet Samsungu, který si s noční scénou poradil na výbornou. Snímky netrpí šumem, jsou ostré i po přiblížení a také barvy jsou excelentní. Apple zde bohužel pohořel a zejména tmavá obloha trpí šumem, kostel má nepřirozenou žlutou barvu a i s použitím dvojnásobného zoomu je situace stejná. Zde Samsung získal jednoznačnou převahu.

Se zdí si lépe poradil Apple, který sice nemá tak světlý snímek jako Samsung, ale nabízí lepší detaily a to i při přiblížení.

Fotíme za tmy

Fotografovaná scéna nebyla zrovna lehká, ale telefony si s ní poradily velmi dobře. Oba rivalové podali podobné výsledky, ve výsledku ale potěší Samsung, který nabízí nepatrně lepší detaily i barvy blíže realitě.

I přes to, že iPhone nabízí čtveřici LED diod, nedokázal si poradit s osvětlením bylinky a scénu výrazně přepálil. Samsung správně vyhodnotil expozici, snímek nabízí povedené barvy a výborné detaily.

Opět nastal problém s bleskem, fotografie iPhonu je přesvícená, ale barvami je blíže skutečnosti než Samsung, který podal také velmi povedený výsledek.

Závěrečné hodnocení

Je těžké porovnávat telefony, které si jsou v tolika ohledech tak moc podobné. Po celý test předváděly oba smartphony velmi vyrovnané výsledky a mnohdy bylo složité jednoznačně určit vítěze. Samsung i Apple u svých vrcholných modelů použili opravdu skvělé fotoaparáty, které jsou si téměř rovny.

Apple iPhone 8 Plus podával po většinu času lepší barvy, které byly reálné a nebo byly skutečnosti velmi blízko. U některých scén se však negativně projevila absence optické stabilizace obrazu a u nočních snímků se může objevovat nepříjemný šum. Portrétní režim je výborný, ale někdy má telefon problém správně vyhodnotit přechody siluety a pozadí.

Samsung ale celkově předváděl nepatrně lepší výsledky, hlavně u pořizování portrétových fotografií, které mohou být upraveny i posléze a mají lepší detaily u okrajů postav. Další nespornou výhodou je implementace OIS i do teleobjektivu, kterou využijete nejen při focení za zhoršených světelných podmínek. Někomu se nemusí líbit barvy, které Samsung rád upravoval do živějších tónů, hlavně u zelených a žlutých odstínů je tento rozdíl velmi patrný.

Snímky z fotoduelu v plném rozlišení

Budeme rádi, když nám dáte nějaké tipy na telefony či zařízení, které byste chtěli vidět ve fotoduelu. Každá zpětná vazba nám pomůže postupně zlepšovat tento typ článků, takže se nebojte nám pod článkem v komentáři sdělit Vaše připomínky a názory.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Subscribe
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments