TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Note 8: návrat krále ve velkém stylu

Smartphony z modelové řady Samsung Galaxy Note vždy patřily k nejlepším na trhu. Jejich lákadlem byl jednak vysoký výkon, ale především stylus S Pen a s ním související funkce v systému. Čeští zákazníci si však bohužel museli na nový model z této série počkat dlouhé 3 roky. Posledním oficiálně prodávaným modelem na našem trhu byl totiž model Galaxy Note 4. Model s číslovkou 5 v názvu na český trhu nezavítal a Note7 byl po problémech s akumulátory z trhu stažen.

Samsung Galaxy Note8 tak má před sebou nelehký úkol – napravit reputaci výrobce. Úkol mu usnadňuje skutečnost, že podobné zařízení vybavené stylusem, budete na trhu hledat marně. Vyplatilo se však dlouhé čekání na nový tabletofon? To prozradí naše dnešní recenze.

Doporučená cena Galaxy Note8 byla stanovena na 26 999 Kč včetně DPH. V rámci předobjednávek k telefonu zdarma dostanete stanici DeX v hodnotě 3 449 Kč.

Video recenze Samsung Galaxy Note 8

Obsah balení

Opomenout obsah balení by byla v případě této novinka chyba. Kromě tradičního napájecího adaptéru s odpojitelným kabelem USB-C totiž najdete v krabičce také redukci z USB-C na starší microUSB a také na klasické USB typu A. Díky této redukci tak můžete k telefonu připojit například flash disk nebo ji můžete využít pro přenos dat z vašeho stávajícího telefonu.

Třešničkou na dortu jsou dodávaná špuntová sluchátka značky AKG. Kvalita jejich přednesu je opravdu vynikající. Většina výrobců přibaluje sluchátka, která svou kvalitou postačí jen pro nouzový poslech, u Note8 to však rozhodně neplatí.

Konstrukce a vzhled

Očekávat v případě konstrukce něco jiného než špičkovou kvalitu, by bylo naivní. Note8 vsází na kombinaci kovu a skla. Kovový je boční rámeček, která dodává potřebnou tuhost a robustnost a skleněný je předek a zadek telefonu. Stejné provedení mají také modely Galaxy S8(+), se kterými Note8 sdílí rovněž odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP68).

Většinu čelní strany zabírá displej, kterému se budeme věnovat později. Do úzkého rámečku nad ním se vešla nejen 8megapixelová kamera, ale také snímač oční duhovky, notifikační dioda a další nezbytné senzory. Pod displejem nejsou žádná tlačítka, výrobce vsadil na softwarové řešení. Právě díky tenkým rámečkům kolem displeje se povedlo Samsungu dosáhnout ještě celkem snesitelných rozměrů 162,5 × 74,8 × 8,6 milimetrů a hmotnosti 195 gramů. Dobrému úchopu navíc pomáhají i zaoblené boční hrany.

Spodní hrana obsahuje kromě datového konektoru USB-C také mřížku ukrývající hlasitý reproduktor, mikrofon a šachtu pro stylus S Pen. Galaxy Note8 dostal do výbavy rovněž klasický sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack.

Pravý bok obsahuje jediné tlačítko sloužící pro spuštění telefonu. Kolébka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro aktivaci asistenta Bixby mají své místo na levé straně těla. Hlasového asistenta Bixby sice můžete používat, v našich končinách je však jeho použití prozatím omezené. Naštěstí však existuje aplikace s názvem bxActions, která umí změnit funkci tlačítka na požadovanou funkci.

Horní hrana obsahuje sekundární mikrofon a kombinovaný slot pro dvě karty nanoSIM. Jednu z nich lze nahradit paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 2 TB (platí jen pro variantu Note8 Duos). Na českém trhu se samozřejmě bude prodávat i klasická verze s jedním slotem na nanoSIM & microSD kartu.

Hlavní dominantou skleněných zad je duální fotoaparát doplněný o přisvětlující diodu. Nachází se zde také senzor srdečního tepu a úrovně okysličení krve. Ten můžete ovládat prostřednictvím předinstalované aplikace Samsung Healt. Pro změření stačí pouze na několik sekund přiložit prst na senzor a v aplikaci se dozvíte aktuální údaje. Skleněný povrch zad je sice pěkný na pohled, s praktičností je to ovšem horší. Note8 velmi rád klouže po hladké podložce a při pádu na zem dojde snadněji k poškrábání nebo dokonce prasknutí. Nepotěší ani velmi snadné ulpívání otisků prstů. Rámeček kolem duálního fotoaparátu je navíc plastový a během testování se na něm objevila celá řada drobných škrábanců.

Odemykání prstem, duhovkou nebo obličejem

V těsné blízkosti fotoaparátu je umístěna čtečka otisků prstů. Její rychlost i přesnost je prvotřídní, horší je to však se samotným umístěním čtečky. Ani po týdnu používání jsem si na umístění nezvyknul a občas jsem prst přikládat na čočku fotoaparátu, což vedlo k jejímu zašpinění.

Galaxy Note8 však naštěstí podporuje i další způsoby autentifikace – prostřednictvím obličeje a oční duhovky. Především prvně jmenovaný způsob mě velmi mile překvapil. V praxi je totiž snímání obličeje velmi rychlé a zároveň i přesné. Problémem nejsou ani horší světelné podmínky, v šeru a ve tmě však budete muset zvolit čtečku otisků.

I odemykání prostřednictvím skenování oční duhovky je poměrně rychlé, byť je o něco pomalejší než sken celého obličeje. Nevýhodou je nutnost umístění telefonu v přesné poloze vůči očím. Výhodou je naopak vyšší přesnost.

Displej: nejlepší z nejlepších

Testovaná novinka vsází stejně jako modely Galaxy S8(+), na panel typu Super AMOLED s rozlišením 1440 × 2960 pixelů a poměrem stran 18,5 : 9. Tentokrát má však displej úhlopříčku rovných 6,3 palců a zabírá přibližně 83 % čelní strany. Lákadlem budou nejenom velmi tenké rámečky, ale především kvalita zobrazení.

Displej nabízí vynikající barevné zobrazení, pozorovací úhly i čitelnost na přímém slunci. Potěší také to, že displej podporuje režim HDR10, který využijete při sledování HDR videí. Ty lze nově sledovat i na Youtube. Novinku již také prověřili redaktoři ze serveru DisplayMate a Note8 se umístil na absolutním vrcholu.

Galaxy Note8 ve zlaté, modré a černé barvě

Ve výchozím nastavení je veškerá grafika na displeji vykreslována v rozlišení 1080 × 2220 pixelů, a to z důvodu úspory energie. V nastavení si můžete zvolit vykreslování buď ve vyšším (nativním) rozlišení, nebo v nižším HD+ (720 × 1480 pixelů). Rozdíl mezi standardně nastaveným a maximálním rozlišením je minimální, v případě volby HD+ je již znatelný hrubý rastr.

Na netradiční poměr stran displeje nemusí být připravené všechny aplikace, ale jak již víte z naší recenze Samsungu Galaxy S8(+), v praxi se s problematickým zobrazením setkáte pouze minimálně.

Panely na hraně

Pravá zaoblená hrana displeje obsahuje prvek, po jehož vysunutí se dostanete do nabídky speciálních panelů. Ty mohou obsahovat například ikony nejčastěji používaných aplikací, vybrané kontakty, upozornění, události v kalendáři apod. Tyto panely jsou rychle přístupné napříč celým systémem, takže si je můžete snadno otevřít například při prohlížení webových stránek apod.

Díky použití panelu typu Super AMOLED se můžete těšit na funkci Always On. Po její aktivaci zůstávají na displeji zobrazeny některé informace i když je telefon v pohotovostním režimu. Zobrazeny mohou být hodiny s aktuálním časem, zjednodušený kalendář, upozornění na zmeškané notifikace a další. Funkce Always On není nijak zvlášť energeticky náročná a spotřebovává maximálně 1 % akumulátoru za hodinu.

S Pen: stylus mocnější než meč

Hlavním prvkem, kterým se Galaxy Note8 odlišuje od ostatních tabletofonů, je stylus S Pen. Na jeho vývoji se podílela společnost Wacom, kterou možná někteří z vás znají jako výrobce grafických tabletů.

S Pen není jako obyčejné stylusy pro kapacitní displeje, které se dají pořídit doslova za pár korun. Telefon totiž registruje polohu hrotu již přibližně centimetr a půl nad displejem, což je možné využít pro bezdotykové ovládání. V kompatibilních aplikacích (například Facebook Messenger či výchozí webový prohlížeč) tak můžete scrollovat jen tím, že držíte stylus u spodního či horního okraje okna. Podobně funguje i překlad textu, kdy stačí nad požadovaným slovem chvilku přidržet hrot stulusu a telefon jej přeloží.

Po vyjmutí S Penu z těla se automaticky aktivuje kontextová nabídka s několika aplikacemi. Ty si můžete podle své libosti přidávat či ubírat. Tuto nabídku lze také vyvolat stiskem jediného tlačítka na těle stylusu, ovšem pouze pokud je hrot v blízkosti displeje.

Na poznámky i rychlé zprávy

A čemu lze vlastně S Pen využít? Možnostem se meze v podstatě nekladou. Stylus můžete využít pro běžné ovládání napříč celým systémem. Dalším využitím je psaní různých poznámek či kreslení plánků a náčrtů. Můžete si zvolit, zda mají být poznámky uloženy přesně tak, jak jste je napsali, nebo zda má telefon převést ručně psaný text na klasický. Rozpoznávání psaného textu funguje až překvapivě rychle i spolehlivě.

Pokud vyjmete S Pen z těla smartphonu ve chvíli, kdy je v pohotovostním režimu, můžete okamžitě vytvářet rychlé poznámky. Ty si navíc můžete připnout na displej a nechat si je zobrazit v režimu Always On.

Poslední funkcí, které stojí za zmínku, je posílání rychlých animovaných zpráv. Jednoduše nakreslíte nějaký obrázek, který poté můžete ve formě animace sdílet se svými přáteli. Dá se očekávat, že se časem možná dočkáme ještě dalšího využití S Penu. I v současném stavu se však jedná o prvek, na jehož použití se velmi rychle zvyká.

Výkon na špici

Samsung Galaxy Note8 dostal do výbavy čipset Exynos 8895 s celkem osmi jádry (4 × 2,3 GHz, 4 × 1,7 GHz). Společně s grafickým čipem Mali G71 MP20 a 6 GB operační paměti se můžete těšit na opravdu špičkový výkon. Tomu odpovídá i skóre v benchmarku AnTuTu, které hravě přesáhlo 170 tisíc bodů. Hraní náročných her nebo provozu náročných aplikací se obávat nemusíte.

Voda nedělá Note8 žádný problém

Z vnitřního úložiště s kapacitou 64 GB zůstane při prvním spuštění volných přibližně 52 GB. Další prostor lze získat dokoupením paměťové karty formátu microSD, musíte však počítat s tím, že přijdete o jeden slot na nanoSIM. Paměťová karta může mít kapacitu až 2 TB.

Tip: Podrobné parametry Samsungu Galaxy Note8 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

O prvotřídních možnostech konektivity snad ani nemůže být pochyb. Galaxy Note8 podporuje všechna česká LTE pásma, dvoupásmovou Wi-Fi nebo třeba Bluetooth ve verzi 5.0. Samozřejmostí je i podpora NFC a jediné co chybí k úplné dokonalosti, je snad pouze infraport. Pochvalu si zaslouží i velmi rychlé určení polohy telefonu, a to díky podpoře GPS, GLONASS, BDS a GALILEO.

Baterie a výdrž: jeden den s jistotou

Akumulátor je věc, která zmařila osud předchozího modelu Note7. Samsung se v tomto případě ze svých chyb poučil a nový model má baterii s kapacitou 3300 mAh. To je o 200 mAh méně, než měl původně Note7. Vzhledem k velkému displeji, výkonnému čipsetu a průměrné kapacitě akumulátoru jsme neočekávali žádnou závratnou dobu výdrže. Galaxy Note8 nás však velmi mile překvapil, a i při opravdu náročném využití a s aktivní funkcí Alway On vydržel v provozu celý den.

K večeru hlásil telefon většinou ještě přibližně třetinu zbývající kapacity. Dvoudenní výdrž by však vyžadovala opravdu minimální využití. Celková výdrž je tak lehce nadprůměrná. Potěší přítomnost rychlého nabíjení, díky kterému se z prázdného stavu do plna dostanete zhruba za hodinu a 45 minut.

Pozměněný a optimalizovaný Nougat

V případě operačního systému vsadil výrobce na Android 7.1.1 Nougat. Vzhled prostředí se však od „čisté“ verze systému značně liší. Prostředí Samsung Experience je však graficky velmi pěkně zpracované, plynulé a jako celek působí velice pěkným dojmem.

I když je vzhled prostředí pozměněný, rozmístění ovládacích prvků je logické, a i méně zdatní uživatelé si budou vědět rady. Nejvíce se změny dotkly nabídky nastavení, kde můžete chvíli hledat požadovanou položku. Pomoci vám však může vyhledávání napříč celým telefonem, které funguje spolehlivě.

Veškeré funkce systému jsou shodné, jako u modelů Galaxy S8 a Galaxy S8+. Odkáži vás proto na recenzi těchto modelů, kde je vše dopodrobna popsané a zmíním se pouze o aplikaci Samsung Notes a o funkci Zabezpečená složka.

Samsung Notes je aplikace, která najde využití především ve spojení s S Penem. Ukládají se do ní totiž veškeré napsané poznámky, včetně těch, které jste pořídili i během pohotovostního režimu. Veškeré záznamy si můžete synchronizovat prostřednictvím účtu Samsung. Pro pořizování poznámek je na výběr celé paleta nástrojů (štětce, pera, spreje apod.) i barev.

Funkce s názvem Zabezpečená složka je specialita smartphonů Samsung. Pod tímto jednoduchým názvem se ukrývá oddělený prostor pro vaše aplikace, který je navíc chráněn heslem nebo biometrickým zabezpečením. V praxi to funguje tak, že si můžete do Zabezpečené složky přidat aplikace, které chcete ochránit v případě, že někomu půjčujete svůj telefon. Můžete tak mít například dva oddělené účty na Facebooku, Messengeru, Instagramu či v jiných aplikacích. Do zabezpečené složky si také můžete ukládat různá data jako například fotografie, videa a další. Vše je chráněno technologií Samsung Knox.

Fotoaparát a záznam videa: se dvěma snímači na vrchol

Samsung Galaxy S8 patří mezi nejlépe fotící smartphony na trhu. Novinka však ještě posouvá laťku o něco výše, a to především díky duálnímu fotoaparátu. Oba dva senzory nabízí rozlišení 12 megapixelů, rozdílné jsou objektivy. Zatímco primární objektiv nabízí standardní zvětšení a světelnost f/1,7, sekundární fotoaparát nabídne dvounásobný zoom a světelnost f/2,4.

Samsung využívá dvojici fotoaparátů nejen pro přiblížení bez ztráty kvality, ale také pro pořizování snímků s rozmazaným pozadím (efekt bokeh). Tuto funkci nabízí i jiní výrobci, Note8 si však jedno cenné prvenství v oblasti duálních fotoaparátů přeci jen připisuje. Testovaná novinka je totiž vůbec první telefon na světě, který nabízí optickou stabilizaci obou objektivů.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu obsahuje vše potřebné. Nechybí celá řada snímacích režimů, mezi kterými zaujme především manuální mód. Po jeho aktivaci si můžete ručně upravovat hodnotu citlivosti ISO, čas závěrky, vyvážení bílé, hodnotu expozice a můžete i manuálně zaostřovat. Aplikace zkrátka umožňuje využít plného potenciálu fotoaparátu.

Vlevo je standardní přiblížení, vpravo dvojnásobné

Kvalita snímků je jedním slovem excelentní. Jak je u Samsungu zvykem, i v tomto případě musíte počítat s lehce sytějšími barvami vzniklými při post-procesingu. To můžete eliminovat aktivací snímání do formátu RAW.

Pořízené snímky mají výborné vykreslení detailů, nízkou hladinu šumu a velmi dobrý dynamický rozsah. Galaxy Note8 se neztratí ani ve tmě, kde oceníte především primární objektiv se světelností f/1.7. U snímků pořízených za špatných světelných podmínek však musíte počítat s o poznání horší kvalitou. Objevuje se velké množství šumu a detaily se slévají. I tak se však snímky řadí k nadprůměru.

Podobnou chválu si zaslouží i záznam videa. Maximem je rozlišení 4k při frekvence 30 snímků za sekundu. K dispozici je i speciální režim, kdy zvládne telefon zaznamenat 240 snímků za sekundu, ovšem pouze v rozlišení HD (1280 × 720 pixelů).

Pořízená videa nabídnou výbornou kvalitu a ocenit musíme i spolehlivě fungující zaostřování. Třešničkou na dortu je optická stabilizace obou objektivů. Díky tomu můžete během natáčení přepínat mezi klasickým a dvounásobným přiblížením, aniž byste se museli obávat roztřesených záběrů. Galaxy Note8 je jednoznačně kandidátem na nejlépe fotící smartphone na trhu.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Závěrečné hodnocení recenze Samsung Galaxy Note 8

Hledat slabé stránky a nedostatky Samsung Galaxy Note 8 je složité. Někomu mohou vadit větší rozměry, nepotěší ani skleněná záda, která jsou magnetem na otisky prstů nebo plastový rámeček kolem fotoaparátu, který se snadno poškrábe. Vůbec největším nedostatkem je však umístění čtečky otisků prstů. Osobně jsem si na polohu čtečky nezvyknul ani po více jak týdnu používání.

Na druhou stranu, autentifikaci prostřednictvím otisků prstů nemusíte využívat příliš často. Odemykání prostřednictvím skeneru oční duhovky nebo rozpoznáním obličeje funguje až překvapivě spolehlivě. Špičkový výkon, výborné možnosti konektivity, či perfektní dílenské zpracování jsou samozřejmostí. Třešničkou na dortu je odolnost vůči vodě a prachu.

Hledat přímého konkurenta pro Galaxy Note8 je složité a v podstatě nemožné. Na trhu zkrátka není žádné jiné srovnatelné zařízení, které by nabízelo stejné možnosti. Ano, mluvím o stylusu S Pen, který je zkrátka unikát. To samé se dá říci i o duálním fotoaparátu s optickou stabilizací obou objektivů.

Pokud netoužíte po S Penu nebo duálním fotoaparátu, můžete s klidným svědomím sáhnout po levnějším modelu Galaxy S8+. Pro opravdu náročné klienty je však Note8 jasná volba.

Samsung Galaxy Note8

Samsung Galaxy Note8
9.1

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

9.5/10

Hardwarová výbava

9.7/10

Kvalita fotografií a videa

9.3/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady

  • perfektní „bezrámečkový“ displej
  • ovládací pero S Pen
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • špičková hardwarová výbava
  • výborný duální fotoaparát s OIS
  • možnosti zabezpečení
  • rychlý a optimalizovaný systém

Zápory

  • špatné umístění čtečky otisků
  • vyšší cena
  • skleněná záda jsou magnetem na otisky prstů
  • plastový rámeček kolem fotoaparátu
  • výdrž baterie by mohla být lepší
  • Bixby tlačítko, asistent jen v angličtině
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku