TOPlist

Recenze Samsung Galaxy S8: výkladní skříň výrobce

Samsun Galaxy S8 recenze

Pokud bychom hledali smartphone, jehož jméno je v posledních týdnech nejčastěji skloňováno, byl by to jednoznačně Samsung Galaxy S8 společně s jeho větším bráškou Galaxy S8+. My jsme v redakci obě novinky měli možnost pečlivě prověřit a stejně jako u loňské generace, ani letos nebudeme šetřit slova chvály.

Obě dvě novinky patří na absolutní vrchol co se hardwarové výbavy i funkcí týče, a nepřehlédnete je ani díky nápaditému designu, který podtrhuje Infinity displej. Ten sice není až „bezrámečkový“, jak Samsung prezentuje v tiskových materiálech a reklamách (malý rámeček zde zkrátka zůstává), ale to nic nemění na tom, že když telefon držíte v ruce, máte pocit, jako byste zobrazovací panel měli přímo zapuštěný do dlaně.

Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8+
Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8+

V této recenzi vám představíme klasický model Galaxy S8, v dalším chystaném článku najdete rozdílovou recenzi většího modelu Galaxy S8+. Ty nejzásadnější rozdíly mezi oběma smartphony vám ale přiblížíme už v tomto testu.

Obsah balení

Společně s telefonem v krabici naleznete adaptér nabíječky, USB => USB-C kabel, příručku pro rychlé seznámení, speciální redukci pro přenos obsahu z jiného zařízení (funkce Smart Switch) či připojení klávesnice, a pak také praktickou redukci z microUSB na USB-C a kovovou sponku pro vyjmutí slotu na nanoSIM a microSD kartu.

galaxys8_baleni

Samsung k telefonu dodává také špičková špuntová sluchátka AKG – Harman, která hrají opravdu skvěle a jejich kvality ocení i náročnější posluchači, tvarem se navíc umějí přizpůsobit vašemu uchu. Mají perfektně vyvážené středy i výšky, a dostatečně výrazné basy. Díky ovládacímu centru na kabelu a mikrofonu s nimi samozřejmě lze telefonovat. A pokud by vám náhodou výchozí velikost špuntů nevyhovovala, najdete v balení ještě další dva rozměry.

Design a dílenské zpracování

Samsungu se letos povedl celkem husarský kousek. Díky výraznému ztenčení rámečků se u klasického modelu povedlo do těla o rozměrech 148,9 x 68,1 x 8 mm vtěsnat displej s úhlopříčkou 5,8 palce. Pro srovnání, loňský Galaxy S7 edge (recenze) disponoval 5,5″ panelem a jeho rozměry byly nepatrně větší (150,9 x 72,6 x 7,7 mm, srovnání).

A to ještě není všechno – v případě Galaxy S8+ s 6,2″ displejem jsou rozměry menší, než u 5,5″ iPhone 7 Plus (159,5 x 73,4 x 8,1 mm vs. 158,2 x 77,9 x 7,3 mm, srovnání). V praxi tedy dostanete výrazně větší plochu displeje ve stejném, respektive ještě nepatrně menším těle.

Rámeček je vyrobený z eloxovaného hliníku, záda i displej chrání Gorilla Glass 5. Ve spodní hraně má své místo USB-C konektor pro rychlé nabíjení, 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a také hlavní systémový reproduktor. Ten hraje dostatečně hlasitě, i když celková kvalita zvuku je spíše průměrná a při poslechu hudby zkrátka skladby znějí trochu plechově. Tajně doufám, že u dalšího vlajkového modelu už se konečně dočkáme stereo repráčků. V levém horním rohu má své místo také vícebarevná notifikační dioda.

galaxys8_blue

Na levém boku se kromě dvojklávesy pro regulaci hlasitosti nachází také dedikované tlačítko hlasové asistentky Bixby, kterou v našich končinách příliš nevyužijete, jelikož komunikuje anglicky. S původní verzí softwaru a neoficiální aplikací bxActions bylo možné funkci této klávesy přemapovat na vlastní, a dokonce jste mohli přidat i akci na dlouhý a dvojitý stisk. To se ale Samsungu příliš nelíbilo a narychlo vydal aktualizaci, po které už mapování skrze bxActions není funkční, což je veliká škoda. Doufejme, že komunita najde nějaké další řešení.

Galaxy S8 i Galaxy S8+ se opět pyšní stupněm krytí IP68, což v praxi znamená, že telefon je nejen prachuvzdorný, ale nevadí mu ani vodní koupel. Výrobce garantuje, že telefon vydrží v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut. My jsme jej v redakci nechali zhruba dvě hodiny ponořený ve vaně v hloubce okolo 30 centimetrů a po vyjmutí telefon fungoval bez sebemenší újmy na zdraví.

galaxys8_voda
Díky stupni krytí IP68 novým „es-osmičkám“ voda nevadí :-)

Nevadí mu samozřejmě ani postříkání vodou či umytí pod proudem tekoucí vody. Pozor ale na slanou vodu a koupání v moři. Po uschnutí na telefonu sůl zůstane a může jej nenávratně poškodit. Obyčejná voda by ale Galaxy S8 neměla nijak ublížit. Alespoň naše redakční testy oba smartphony bez problémů přežily.

Čtečka otisků prstů, rozpoznání obličeje a čtečka oční duhovky

Ergonomie Galaxy S8 je skvělá. Telefon velmi dobře padne do ruky a pohodlně jej obsloužíte jednou rukou. Chvíli jsem si musel zvykat na umístění čtečky na zadní stranu a stále to nepovažuji za úplně nejšťastnější řešení – zejména v prvních dnech jsem měl problém čtečku nahmatat a občas jsem prst přikládal na čočku fotoaparátu či přisvětlovací diodu.

galaxys8_ctecka
Na nové umístění čtečky otisků si budete chvíli zvykat

Kromě těchto prvků se v levé části vedle fotoaparátu nachází také čidlo pro měření srdečního tepu. Abyste jej mohli využívat, je nutné si stáhnout bezplatnou aplikaci Samsung Health.

Samsung Health
Cena: zdarma

Jakmile si ale v hlavě zafixujete, že je čtečka nalevo, máte vyhráno. Já jsem se po téměř dvou týdnech testování tak „přeučil“, že když jsem pak vzal do ruky iPhone se čtečkou pod displejem, reflexivně jsem sahal na záda telefonu v domnění, že telefon odemknu :-)

Problém ale může nastat v momentě, kdy telefon umístíte do držáku v autě. Tady už není odemykání skrze čtečku příliš pohodlné, a některé držáky vám tento prostor zakryjí úplně. Na řadu pak přichází další možnosti autentizace – rozpoznání obličeje, nebo čtečka oční duhovky. Obě zároveň používat nelze, respektive ne pro odemykání telefonu. Lze ale nastavit, abyste pro odemykání používali skener duhovky a pro přístup do Zabezpečené složky zase rozpoznání obličeje, nebo opačně.

Mně přišla pohodlnější a o něco rychlejší autentizace na základě rozpoznání obličeje, kterou s původní verzí softwaru skutečně šlo ošálit pouhou fotografií, nicméně Samsung pracuje na novém updatu, který by tento problém měl odstranit, a co je důležité, aktualizace by měla být dostupná nejpozději do termínu zahájení prodeje.

Přístup do telefonu skrze skener oční duhovky
Přístup do telefonu skrze skener oční duhovky

Autentizace skrze oční duhovku je o něco spolehlivější a rozhodně ji neošálíte fotografií. Obě dvě metody jsou za dobrého světla dobře funkční a dostatečně rychlé, nicméně v šeru nebo ve tmě nastane problém – tady už budete muset použít buď čtečku otisků na zadní straně, nebo PIN či nakreslení symbolu.

Překvapilo mě, v jakém rozsahu je přední kamerka schopna váš obličej snímat. Když jsem měl například telefon v držáku v autě, nebylo nutné se obličejem naklánět přímo před displej, ale kamera mě spolehlivě snímala i ze vzdálenosti zhruba 50 cm mírně „bokem“ od telefonu (neplatí pro čtečku duhovky, tam je nutné se na telefon dívat zpříma).

Displej: fantastická podívaná

Zobrazovací panel je bezesporu jedním z hlavních lákadel letošních novinek od Samsungu. Tradičně se jedná o Super AMOLED panel, který nabízí skvělé barevné podání, výborné pozorovací úhly i dobrou čitelnost na přímém sluníčku. Zatímco u Galaxy S7 vyplňoval displej 76 % přední strany, u letošních novinek je to téměř 84 procent (u Galaxy S8 je to 83,3 %, u Galaxy S8+ je to 83,9 %). Mohlo by se zdát, že absolutním vítězem zůstává Xiaomi Mi Mix (recenze), u kterého výrobce uvádí údaj 91,3 %. Nenechte se ale napálit, jde jen o marketingové lákadlo a nepravdivý údaj, ve skutečnosti displej vyplňuje 83,6 % přední strany.

galaxys8_displej

Zaoblené nejsou jen okraje displeje, ale výrobce zakulatil také samotné rohy, což vytváří zajímavou podívanou, díky které Galaxy S8 patří mezi jedny z nejatraktivnějších smartphonů na trhu, a to nejen po stránce designu.

I když se jedná o panel s WQHD+ rozlišením, tedy 1440 x 2960 px, ve výchozím stavu systém využívá rozlišení FullHD+, tedy 1080 x 2200 px a v případě potřeby je možné se přepnout na rozlišení ještě nižší (HD+) – 720 x 1480 px. Snížením rozlišení Samsung prodlužuje výdrž, jelikož procesor a paměť nemusejí počítat s tak vysokým množstvím pixelů.

galaxys8_rozliseni

Po celou dobu testování jsem používal FullHD+ a na kvalitu obrazu to nemělo žádný vliv; jinými slovy, rastr není ani v tomto případě nijak pozorovatelný a rozdíl mezi WQHD+ je na první pohled téměř neviditelný. Hrubší kresby si všimnete až po přepnutí na HD+.

S novým poměrem stran aplikace problém nemají

Displej má netradiční poměr stran 18,5 : 9 a i když se v tomto případě většina aplikací zobrazuje správně přes celou obrazovku, u některých (Google Analytics, Swarm, Waze…) se ve výchozím stavu použije klasický poměr 16 : 9, což zapříčiní zobrazení černého proužku v horní a spodní části. V nastavení zobrazení  lze pod položkou Aplikace na celou obrazovku aktivovat celoobrazovkové zobrazení. Systém vám sice zobrazí hlášku, že některé aplikace s tímto nemusejí být kompatibilní, v praxi jsem ale na žádnou nenarazil a určitě doporučuji toto zobrazení pro všechny doinstalované programy aktivovat, aby při zobrazení využily maximální plochu displeje.

Oceňuji také filtr modrého světla, který se hodí aktivovat při používání telefonu v noci (zejména pokud máte problém s usínáním). Ručně jej můžete kdykoliv spustit skrze přepínač v notifikační liště, případně můžete jeho spuštění a deaktivaci nastavit automaticky na předem určené časy.Nepřehlédněte

Modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů narušuje spánek. Jak se bránit?

Šikovné vychytávky kdykoliv při ruce

Pravou část zaobleného displeje lze využít k vysunutí speciálních panelů, do kterých lze umístit oblíbené kontakty, zástupce aplikací, zprávy, počasí, kalendář, finance a další nástroje (tvorba screenshotů, vytvoření GIF animace…). Postupně by navíc měla přibývat další rozšíření prostřednictvím obchodu Samsung Apps; už teď se nabízí ke stažení například panel pro monitorování přenesených dat, kalkulačka či rychlé poznámky.

Zakulacené okraje telefonu lze využít i při příchozích upozornění. Když vám například přijde textová zpráva, po obvodu displeje krátce problikne tenká bílá linka, což opět vypadá velice elegantně. Pokud by vás ale tato forma notifikací rušila, případně byste neměli zájem využívat boční panely, můžete oboje v nastavení deaktivovat.

Always On: informace na displeji

Samsung zapracoval také na funkci Always On, která dokáže na displeji v pohotovostním režimu zobrazovat nejrůznější informace. Vy díky tomu máte okamžitý přehled nejen o aktuálním datu a času, ale i o zmeškaných hovorech, nových SMS zprávách nebo stavu baterie. V případě, že je tato funkce aktivní, spotřebovává okolo 1 % baterie/hodinu.

AlwaysOn režim na Galaxy S8 a S8+
AlwaysOn režim na Galaxy S8 a S8+

Aways On konečně podporuje zobrazování notifikací u aplikací třetích stran. Na výběr rovněž máte několik stylů, od klasických hodin, kalendáře, přes vlastní tapetu či mozaiku na pozadí.

Procesor, paměť a výkon

Evropská varianta Galaxy S8 běží na špičkovém procesoru Exynos 8895, vůbec poprvé vyráběném 10nm technologií. Čip disponuje čtyřmi jádry s taktem 2,3 GHz a čtyřmi s taktem 1,7 GHz, grafickou akceleraci pak zajišťuje GPU Mali G71-MP20.

galaxys8_benchmark

Pro potřeby systému a aplikací jsou připraveny 4 GB RAM a 64GB interní úložiště, ze kterého je při prvním spuštění volných okolo 52,5 GB pro vaše data. Nechybí ani slot na microSDXC kartu až do kapacity 2 TB. Co se týče operační paměti, po spuštění systémového správce pro optimalizaci se dostanete zhruba na 1,8 GB volné RAM.

galaxys8_01

Kompletní hardwarové parametry Galaxy S8 naleznete zde, parametry Galaxy S8+ najdete zde.

V AnTuTu benchmarku jsme u Galaxy S8 i Galaxy S8+ shodně naměřili hodnoty okolo 172 000 bodů, což je špičkový výsledek. Příkladná je rovněž optimalizace systému – na takto výkonném hardwaru zkrátka vše běží naprosto plynule.

Ostatně brutální výkon krásně demonstruje využití Galaxy S8 se speciálním režimem DeX (je nutné zakoupit speciální stanici za 3 490 Kč), kdy můžete na externím monitoru či TV pracovat v desktopovém prostředí s více aplikacemi najednou, při tom přehrávat 4k video a ještě pracovat s kancelářskými dokumenty. Na DeX se podrobněji podíváme v samostatném textu, který pro vás chystáme.

Baterie a výdrž: opět pan jednodenní

Jihokorejský gigant nás na tiskové konferenci lákal na speciální optimalizační procesy, které mají ve spojení s novým 10nm procesorem zajistit lepší výdrž na jedno nabití. V praxi jsem si ale žádného zázračného prodloužení výdrže nevšiml a dokonce mám pocit, že Galaxy S8 vydrží na jedno nabití o něco méně, než Galaxy S7 edge.

galaxys8_zada
Galaxy S8 má baterii s kapacitou 3000mAh, S8+ má 3500mAh. Přesto jsou oba jen jednodenní telefony.

Ono se ale není čemu divit. Při pohledu na papírové hodnoty akumulátorů musí být každému jasné, že zázraky zkrátka čekat nemůže. Zatímco Galaxy S7 edge nabízel baterii s kapacitou 3 600 mAh, u Galaxy S8 došlo (zřejmě i kvůli bezpečnosti) ke snížení kapacity na 3 000 mAh. U většího Galaxy S8+ pak najdeme 3500mAh baterii, ale ani ta nezaručí žádnou zázračnou výdrž.

s8_test_baterie
Samsung u letošních modelů používá nový osmistupňový test baterie

Při běžném používání jsem Galaxy S8 i Galaxy S8+ vybil za jeden pracovní den, a někdy i dříve. Nabíječku jsem měl tedy raději vždy po ruce. Alespoň že díky rychlému nabíjení nebudete na načerpání energie nijak dlouho čekat. I když má Galaxy S8+ o 500mAh větší kapacitu, rychlost nabíjení je u obou modelů téměř shodná, respektive rozdíl se pohybuje jen v jednotkách minut.

Z nuly na 20 % kapacity baterie se telefony dobijí už za 17 minut, za 40 minut už jste na 50 procentech, za 1 hodinu a 20 minut na 90 %. Posledních 10 procent baterie pak zabere přibližně dvacet minut. Jinými slovy, z „nuly na sto“ Galaxy S8/S8+ dobijete za 1 hodinu a 40 minut. Na své si přijdou i příznivci bezdrátového nabíjení, které je s novou generací bezdrátové nabíječky od Samsungu zase o něco rychlejší (2,4A).

galaxys8_wireless

S výdrží mě Galaxy S8 i jeho větší bráška zklamal. Drtivě většině uživatelů na jedno nabití vydrží celý pracovní den, nicméně pokud dáte telefonu zabrat o něco více (záznam 4k videa, GPS navigace, hraní her…), počítejte s tím, že jej k nabíječce budete připojovat mnohem dříve.

Operační systém: Výrazně upravený Nugát

Na první pohled byste jen těžko poznali, jaká verze Androidu v telefonu běží – jedná se o verzi 7.0 Nougat, nicméně podobu systému výrazně mění nová verze uživatelského prostředí Samsung Experience. Jak už jsem avizoval výše, samotné reakce prostředí jsou bleskové a všechny nabídky mají logické uspořádání; ani méně zkušení uživatelé by tak neměli tápat při hledání nějaké konkrétní funkce. A kdyby náhodou ano, funguje jde vyhledávání napříč obsahem v telefonu a stejně tak lze vyhledávat v položkách nabídky nastavení.

Z domovské obrazovky se do nabídky se všemi aplikacemi přepnete jednoduchým tahem prstu ve vertikálním směru. V případě, že na ikonce aplikace podržíte prst, objeví se nabídka s dalšími funkcemi. Z té můžete snadno aplikaci smazat, deaktivovat, odstranit pouze z hlavní obrazovky, nebo ji přesunout do Zabezpečené složky.

Vzhled uživatelského prostředí je možné měnit díky podpoře grafických schémat. Stejně tak lze měnit ikonky aplikací a dokonce máte možnost změnit si výchozí matici ikon nejen pro domovskou obrazovku (4 x 5, 4 x 6 a 5 x 5), ale i pro nabídku se všemi programy (4 x 6 a 5 x 6).

Zabezpečená složka: „Dva životy“ v jednom telefonu

Zabezpečená složka je další z novinek, které si Samsung pro letošní modely připravil. Nenechte se zmást jednoduchým názvem, rozhodně se nejedná pouze o zaheslovanou složku, do které si můžete přesunout zástupce aplikací, ale o podstatně sofistikovanější řešení. Aplikace, které si přidáte do této složky jsou kompletně oddělené od zbytku systému a jsou navíc šifrované (KNOX). Dokonce lze navolit, zda se mají notifikace z takto „zdvojených“ aplikací zobrazovat, nebo mají zůstat skryty.

V praxi tak můžete mít v Zabezpečené složce například e-mailového klienta, kde budete mít pracovní účet, či fotogalerii s citlivými fotografiemi. Stejně tak zde můžete mít druhý Facebook, Instagram, Galerii a další služby, vše zcela odděleně. Z galerie v zabezpečené složce můžete kdykoliv uložené snímky překopírovat do té klasické, pro případ, že byste si je například chtěli stáhnout do PC. Pokud totiž Galaxy S8 k PC připojíte, k obsahu zabezpečené složky se nijak nelze dostat.

Pro přístup do této aplikace je nutná identifikace pomocí otisku prstu, oční duhovky, rozpoznání obličeje či pomocí hesla. Tohle se Samsungu opravdu povedlo a v nastavení lze dokonce aktivovat skrytí Zabezpečené složky, aby zbytečně nebudila pozornost, případně si ji můžete přejmenovat na nějaký méně nápadný název a přiřadit ji vlastní ikonku.

Domovské tlačítko neustále při ruce

U Galaxy S8 jsou systémová tlačítka součástí spodní části displeje, kde je téměř vždy vidíte. Pokud ale nastane situace, kdy tlačítka zmizí, můžete si být jisti, že domovské tlačítko bude stále na svém místě, i když zrovna nebude vidět.

galaxys8_tlacitkodomu

V případě, že na displeji domovské tlačítko zrovna nevidíte, nebo máte vypnutý displej telefonu, stačí prstem silněji stisknout displej v místě, kde se domovské tlačítko obvykle nachází a displej sám pozná, že jste domovské tlačítko zmáčkli. Můžete tak snadno rozsvítit displej, zavřít otevřené aplikace nebo se podívat na notifikace.

Část displeje ve spodní části je totiž schopna rozpoznat vyšší intenzitu stisku, která je přiřazena právě virtuálnímu domovskému tlačítku. V nastavení je možné citlivost upravit na jemnější nebo naopak silnější stisk.

Plně přizpůsobitelná spodní lišta

Softwarovou lištu s ovládacími tlačítky vám Samsungu nově umožní přizpůsobit si k obrazu svému. Můžete u ní měnit barvy pozadí, nebo dokonce přehazovat pořadí systémových kláves (zaměnit lze pozici tlačítka „zpět“ s tlačítkem „poslední aplikace“).

galaxys8_tlacitka

Režim práce s více okny, plovoucí aplikace a výřez

Stejně jako předchozí top modely, i Galaxy S8 podporuje režim multi-window, kdy můžete mít na displeji aktivní dvě aplikace současně. Provedete to poklepáním na ikonku z nabídky naposledy spuštěných aplikací, případně delším stiskem softwarové klávesy pro přepínání mezi aplikacemi.

Podporována je většina systémových aplikací a nechybí zde ani možnost přetahování obsahu (například z galerie do e-mailu, ale například Gmail tuto možnost nepodporuje). Nechybí ani režim, kdy můžete aplikaci přepnout do plovoucího okna, které lze umístit na libovolné místo na displeji a navíc můžete také měnit jeho velikost.

Takto napozicovaná aplikace je vždy navrchu, ale pokud ji chcete dočasně skrýt, máte možnost ji „stáhnout“ do malé ikonky, která se následně zobrazí na ploše.  Poslední novinkou je tzv. výřez, kdy si část okna aplikace (typicky třeba přehrávač filmů) ukotvíte k horní části obrazovky a neustále ji tak máte na očích.

Fotoaparát a záznam videa: opět míří na vrchol

Už loňský Galaxy S7 patřil k jedněm z nejlépe fotících smartphonů na trhu, a u letošních novinek tomu nebude jinak. I když existovaly vývojové prototypy Galaxy S8 s duálním fotoaparátem na zadní straně (více informací), u finálního modelu nakonec výrobce sáhl po jednom snímači s rozlišením 12 megapixelů a optickou stabilizací obrazu. Ani letos se nezapomnělo na technologii Dual Pixel, kterou známe spíše ze zrcadlovek. Ta využívá dvou fotodiod pro každý pixel, takže je ve výsledku možné zaostřit na 100 procent z nich, zatímco u klasického autofocusu se využívá jen jedné fotodiody pro každý pixel.

galaxys8_camera

Opakuje se rovněž stejná situace jako loni u Galaxy S7, kdy Samsung používá dva typy fotomodulů – jeden je z vlastní produkce, druhý od Sony. Prvním senzorem je ISOCELL S5K2L2 z dílny Samsungu, druhým je pak Sony IMX 333. Oba senzory poskytují stejné funkce (rozlišení 12 Mpx, nahrávání ve 4K, optická stabilizace a světelnost objektivu f/1.7, velikost pixelů 1.4µm), přesto by rozdíly v kvalitě neměly být nijak výrazné a oba fotomoduly by měly poskytovat shodné výsledky. To samé platí i u předních kamerek – najdeme zde senzor S5K3H1 od Samsungu a IMX320 od Sony. My v redakci jsme u Galaxy S8 i Galaxy S8+ měli moduly od Samsungu.

20170406_140301

Kvalita fotografií za dobrého světla je jedním slovem fantastická – snímky jsou krásně ostré a bez nežádoucího šumu. Jen pozor na celkem brutální postprocessing od Samsungu, který na můj vkus „přikrášluje“ barvy více, než je zdrávo. Snímky jsou pak sice velmi výrazné, což oko diváka potěší, ale ve srovnání s reálnou scénou je někdy rozdíl dost výrazný (částečně na to má vliv i Super AMOLED displej, ale i při prohlížení snímků na počítači je vyšší barevná saturace zkrátka znát).

Moc pěkně vypadají i makro snímky, kdy jsou na objektech opět krásně viditelné jednotlivé detaily. I když zde nenajdeme laserový autofocus, díky PDAFu (Phase Detection Auto Focus) je ostření při focení či přeostřování u záznamu videa bleskové.

Tip: všechny ukázkové fotografie z Galaxy S8 a S8+ v plném rozlišení naleznete zde

Velice slušně Galaxy S8 fotí i při horším světle a v šeru, i když zde je už nutné počítat s pomalejším přeostřováním, vyšší mírou šumu a občasným sléváním detailů. Za to opět do jisté míry může postprocessing, který se po zachycení snímku snaží eliminovat vzniklý šum, ale na úkor kresby detailů.

camera_s8_pro_rezim

Pokročilí fotografové ocení přítomnost Pro režimu, ve kterém lze ručně ostřit, nastavit expozici, čas, ISO, vyvážení bílé barvy či fotit do formátu RAW. Vaše nastavení si navíc můžete ukládat do profilů. Standardně se snímky pořizují ve 12Mpx rozlišení v poměru stran 4:3, případně lze fotit na 9,1Mpx při poměru 16:9.

Samsung u Galaxy S8 použil novou technologii Multi Frame, se kterou se při stisknutí spouště uloží najednou tři až pět snímků, které speciální koprocesor složí dohromady a vytvoří tak co nejkvalitnější snímek. A to celé se provede během zlomku vteřiny.

Video pořídíte v maximálním rozlišení UHD (4K) – 3840 x 2160 px při 30 snímcích za vteřinu. Pokud byste chtěli nahrávat při 60 fps, je nutné se přepnout do Full HD. Využít můžete také slow-motion video při 240 fps, avšak maximálně v HD rozlišení.

U videa platí to samé co u fotografií, za dobrého světla pořídíte skvělé záběry. V noci to ale už tak ideální není a při nedostatečně osvětlené scéně počítejte s výraznější ztrátou detailů. Celkově se ale Galaxy S8 opět řadí na špici a kvalitou snímků vás potěší.

Pro opravdové selfie-maniaky

Pokud si libujete v pořizování autoportrétů, a klidně i těch skupinových, padne vám Galaxy S8 do noty. Osmimegapixelové rozlišení přední kamerky nikoho nevytrhne, světelnost objektivu f/1.7 už ale ano. A díky velikosti pixelů 1.22µm a velikosti snímače 1/3.6″, navíc za přítomnosti automatického ostření, vám přední fotoaparát dokáže vytvořit velmi povedené selfie, a to i v horších světelných podmínkách.

Doporučuji také využívat HDR režimu, případně jej nastavit na “automaticky”, který ve spojení s již zmiňovaným postprocessignem zajistí, že na selfie fotografiích nebudete mít jednolitou oblohu, ale pěkně se vám vykreslí jednotlivé mraky.

Při focení autoportrétů vám aplikace dovolí nastavit úroveň vyhlazení pleti, velikost očí, štíhlost obličeje a dokonce i světlost kůže. A pokud holdujete Snapchatu a nejrůznějším filtrům, určitě vás potěší, že Samsung do výchozí aplikace integroval celou řadu efektů, kterými můžete zkrášlit scénu nebo svou tvář.

Skvělé je také to, že přední kamerka zvládne nahrávat video až v QuadHD rozlišení bez optické stabilizace (2560 x 1440 px), případně ve Full HD, kdy se opět využije optické stabilizace obrazu. Snímkovací frekvence zůstává na 30 fps.

Závěrečné hodnocení

Galaxy S8 je po všech stránkách povedený smartphone, u kterého se Samsung nebál pustit do celé řady experimentů. V  první řadě je to fakt, že letos do nabídky nezařadil klasickou variantu bez zaobleného displeje. Na „nekonečném“, nebo chcete-li „bezrámečkovém“ displeji jihokorejský gigant postavil i celou marketingovou kampaň, a vzhledem k tomu, jak velký je o telefon zájem, už teď můžeme napsat, že šlo o krok správným směrem. Uživatelé zkrátka chtějí něco nového, zvláště když ostatní výrobci se u designu do žádných výstřelků nepouštěli.

Trochu rozporuplně na mě působí umístění čtečky otisků prstů na zadní stranu. To je věc, která bude pro řadu zájemců dost nepříjemná a během testování jsem se ve svém okolí setkal s reakcemi, že právě kvůli čtečce na zádech by si „es-osmičku“ nekoupili. Já sám bych byl také radši, kdyby byla čtečka na přední straně, ale po více než dvou týdnech testování jsem si na nové umístění dokázal zvyknout.

Samsung Galaxy S8 & S8+

 • uvedení na trh: 28. dubna, z předobjednávek o 8 dní dříve
 • barevné varianty: černá, šedivá, stříbrná a modrá
 • operační systém: Android 7.0 Nougat + vlastní uživatelské prostředí
 • procesor, paměť a RAM: Samsung Exynos 8895, 64 GB/4 GB
 • ceny s DPH: Galaxy S8: 21 999 Kč, Galaxy S8+ 24 999 Kč

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Původně to přitom vypadalo, že Galaxy S8 přijde s revoluční integrací čtečky přímo do displeje. Ostatně Samsung na této technologii pracoval se společností Synaptics a do vývoje investoval nemalé peníze. Existovala prý celá řada vývojových prototypů Galaxy S8, které měly čtečku v zobrazovacím panelu, nicméně funkčnost nebyla ideální a tak se vývojový tým na poslední chvíli rozhodl čtečku přesunout na zadní stranu. Tak třeba příště, u Galaxy Note8 :-)

galaxys8_s8plus
Galaxy S8 (vlevo) a Galaxy S8+

Rozporuplné dojmy mám také z výdrže. U té jsem rozhodně čekal o něco lepší výsledky, ale takhle si oba modely opět odnášejí nálepku „jednodenního smartphonu“. To do jisté míry zachraňuje podpora rychlého nabíjení, a to včetně toho bezdrátového.

Příkladná je opět u Samsungu celková odladěnost prostředí, které je navíc prošpikováno nejrůznějšími vychytávkami, které vám zpříjemní každodenní používání. Přiznám se, že i když jsem pečlivě prolézal každou položku v nastavení, dokázal mě Galaxy S8 po týdnu provozu překvapit dalšími softwarovými vychytávkami, které jsem postupně objevoval.

galaxys8_s8plus_2

Skvělé jsou i výsledky při pořizování fotografií a nadšeni budete také z výsledné kvality videa, a v nesnázích vás nenechá ani přední selfie kamerka. Někoho může od koupě odradit vyšší pořizovací cena, nicméně je potřeba brát v potaz, že telefon s lepší hardwarovou výbavou byste na trhu hledali marně.

galaxys8_iphone7plus_srovnani
Srovnání: zleva Galaxy S8 s 5,8″ displejem, iPhone 7 Plus s 5,5″ displejem, a Galaxy S8+ s 6,2″ panelem

Doporučená prodejní cena Samsungu Galaxy S8 byla stanovena na 21 999 Kč, v případě Galaxy S8+ je to 24 999 Kč. Jen pro srovnání, za 21 190 Kč se u nás prodává iPhone 7 (recenze), avšak s 32GB interní pamětí (Samsung letos použil 64GB úložiště). Za 32GB iPhone 7 Plus dokonce zaplatíte téměř shodnou částku (24 990 Kč). O poznání výhodněji vychází Huawei P10, který se prodává za 14 990 Kč, nicméně Galaxy S8 má opět mnohem lepší hardwarovou výbavu.

Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S8
9.2

design a zpracování

9.5/10

výkon a optimalizace

9.6/10

hardwarová výbava

9.8/10

kvalita fotografií a videa

9.3/10

výdrž baterie

7.6/10

Klady

 • „bezrámečkový“ design
 • odolnost vůči vodě (IP68)
 • špičkový displej
 • skvělá hardwarová výbava
 • kvalita fotografií a videa, selfie kamera
 • microSD slot a skener oční duhovky
 • rychlé nabíjení, USB-C konektor
 • Android 7.x a bonusové funkce uživ. prostředí

Zápory

 • vyšší cena
 • pouze jednodenní výdrž
 • umístění čtečky na zadní straně
 • zadní strana je magnet na otisky prstů
 • omezené funkce Bixby
 • omezená funkčnost biometriky v šeru
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku