Domů » Články » FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

V dalším díle našeho seriálu FotoDuel jsme podrobně srovnali dvě horké novinky letošního podzimu. Proti sobě jsme tentokrát postavili Apple iPhone X a Huawei Mate 10 Pro. Oba tyto smartphony patří k úplné špičce nejen co se týče fotoaparátů, ale také celkovým zpracováním, výkonem a funkcemi. Huawei Mate 10 Pro (recenze) i iPhone X (recenze) jsme již testovali a není velkým překvapením, že hodnocení obou dopadlo velmi dobře.

Oba testované telefony označili experti z DxOMark za jedny z nejlepších fotomobilů vůbec. Na vítězství sice nedosáhli, ale se ziskem 97 bodů získávají oba druhé místo v závěsu za Google Pixelem 2 (recenze), který získal 98 bodů a je stále v čele tabulky. Oba telefony disponují duálními fotoaparáty, objektivy se skvělou světelností, duálním zoomem a řadou pokročilých funkcí pro focení.

Specifikace fotoaparátů

Apple iPhone X disponuje stejným hlavním fotoaparátem, jako iPhone 8 Plus (recenze). To v praxi znamená rozlišení 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (teleobjektiv) má stejné rozlišení jako u iPhone 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a lepší světelnost objektivu f/2.4. Model z vlastních řad, iPhone 8 Plus, který již také prošel srovnávacím testem fotoaparátu (fotoduel), nabízí horší světelnost druhého objektivu (f/2.8).

Maximální rozlišení snímků je 12 Mpx při poměru stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu RAW. Video je umožněno nahrávat ve 4k rozlišení až při 60 fps, slow-motion video pořídíte ve Full HD rozlišení až při 240 snímcích za vteřinu, což jsou skvělé hodnoty. Kompletní parametry Apple iPhone X naleznete v našem katalogu smartphonů.

Apple iPhone X
Apple iPhone X

Huawei Mate 10 Pro nabízí duální fotoaparát jako jeho konkurent z Cupertina. Primární objektiv disponuje RGB snímačem o rozlišení 12 Mpx, vynikající světelností f/1.6, sekundární fotoaparát je monochromatický a nabízí 20 Mpx a shodnout světelnost f/1.6. Mate 10 Pro disponuje certifikací značky Leica, dvojnásobným bezztrátovým zoomem, fázovou detekcí a laserovým autofokusem. Dva senzory využívá výrobce především pro dosažení co nejlepší kvality fotografií, kdy telefon použije snímky z obou čipů (RGB + monochromatický) a sjednotí je do jednoho.

Dvojnásobné přiblížení má být podle tvrzení výrobce bezztrátové, ale ve skutečnosti je digitálně dopočítané. Aplikace fotoaparátu díky umělé inteligenci sama rozpozná až 13 druhů scén a podle toho sama upraví parametry snímání pro dosažení co nejlepšího výsledku. Video je možno natáčet ve 4k rozlišení při 30 fps. Kompletní specifikace Huawei Mate 10 Pro můžete najít v našem katalogu smartphonů.

Huawei Mate 10 Pro

Tip: Srovnání hardwarových parametrů obou telefonů z tohoto FotoDuelu naleznete zde.

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. První snímek (vlevo) vždy pochází z Huawei Mate 10 Pro, druhý z iPhone X.

FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

Dobré světelné podmínky

Oba telefony mají kresbu na vynikající úrovni, detaily jsou též skvělé, pouhým okem je složité všimnout si nějakých značných rozdílů mezi snímky. Pouze v barvách se objevují drobné odchylky, které však nejsou na první pohled zachytitelné a nemění celkový dojem z fotografie. Nutno však zmínit, že iPhone X má vždy o trošku věrnější barvy, největší rozdíl je patrný u hasičského auta.

HDR a protisvětlo

Je možno si všimnout, že v této kategorii jsou výsledky trochu nevyrovnané a rozpačité. V prvním případě zvítězil iPhone X, který lépe vykreslil oblohu mezi budovami a nabídl skvělé detaily i věrné barvy. U druhé scény naopak zvítězil Huawei Mate 10 Pro, jehož výsledná fotografie je sice celkově tmavší, ale nebe nad stromy je skvěle vykresleno, barvy jsou přirozené a slunce není přepálené. Apple iPhone X si bohužel neporadil s protisvětlem a obloha vypadá jako jedna velká bílá plocha, Huawei tuto scénu se západem slunce zvládl podstatně lépe.

U poslední scény si pro změnu vedl lépe iPhone X, který vykreslil barvy oblohy i trávy naprosto správně a reálně.

Makro

U první fotografie s plotovým sloupkem velké rozdíly opět nehledejme, pouze trošku lepší podání barev opět značí mírnou výhodu pro iPhone X, detaily jsou na špičkové úrovni u obou testovaných modelů. Se scénou se sluchátky se také lépe vypořádal iPhone X, při zvětšení lze pozorovat o trošku více detailů než u Mate 10 Pro.

U kostek a koženého kelímku se situace obrátila ve prospěch Huawei, kterému se podařilo velice hezky a přesně zachytit detaily kostek a dokonce i koberce pod nimi.

Dvojnásobný (optický) zoom

Jak bylo psáno již na začátku, jen jeden smartphone z dvojice, iPhone X, nabízí dvojnásobný optický zoom. Huawei Mate 10 Pro přichází s trošku matoucím označením ,,dvojnásobný bezztrátový zoom“, které však neznamená, že by kvůli tomu byl telefon výrazně méně schopný.

Na prvních snímcích bez dvojnásobného zoomu se velká překvapení nekonají, oba telefony opět excelují a podávají nadprůměrné výsledky. U druhé série fotografií, které byly pořízeny s již zmíněným zoomem, jsou již rozdíly větší. Huawei doplatil na absenci teleobjektivu a při přiblížení nedokáže nabídnout takové detaily, jaké má iPhone X. Jablečný zástupce v testu i kvůli přítomnosti optické stabilizace podal velmi ostré a kvalitní snímky.

Situace se nemění ani u scény s lodí v přístavu. Zdánlivě stejné fotky po přiblížení odhalují, že Huawei Mate 10 Pro není schopný nabídnout takové detaily jako iPhone X, na kterém jsou i po přiblížení velmi detailně vykreslena auta na molu.

Asi málokdo čekal, že by se situace změnila u scén pořízených za zhoršeného osvětlení nebo ve tmě. Huawei opět při přiblížení podává méně detailní fotografie, iPhone X předvádí skvělé výsledky.

S ubývajícím světlem se rozdíly mezi telefony umocňují, Huawei bojuje s šumem i s nedostatkem detailů, u iPhonu je šum i pokles detailů také patrný, ale ne tak výrazně jako na fotografii soupeře. Přesto oba modely v horších světelných podmínkách podávají velmi dobré výsledky.

Fotíme za tmy

Za tmy si musely telefony poradit i s obtížným protisvětlem. Tentokrát si navzdory předchozím scénám vedl lépe Huawei, který nabízí méně šumu a ostřejší kontury aut, než jak je vykreslil iPhone X.

Opačný výsledek na nás čeká u scény se silnicí, kdy iPhone vystihl perfektně detaily nejbližšího dopravního ostrůvku. Huawei také předvedl slušný výsledek, který svědči o jeho kvalitě, bohužel jej iPhone svým výstupem zastínil.

I přes to, že Huawei má celkově světlejší fotografii, která dává pocit, že scénu zachytil lépe, opak je pravdou. Na prvním snímku si můžeme všimnout přepálené květiny a s tím související ztráta detailů této květiny. U iPhonu vidíme fotografii sice tmavší, zato ale více prokreslenou a s lepšími detaily.

Závěrečné hodnocení

Je opět velmi složité rozhodovat o vítězi, jelikož oba vlajkové modely podávaly tak skvělé a vyrovnané výsledky v průběhu celého testu. Pokud nějaké rozdíly nastaly, byly u většiny scén jen málo viditelné a neovlivnily celkovou kvalitu fotografie. Pokud pořizování fotografií telefonem myslíte vážně, ani s jedním z testovaných modelů rozhodně chybu neuděláte; ostatně oba smartphony se v mnohém vyrovnají kompaktům nebo levnějším zrcadlovkám (srovnání Huawei Mate 10 Pro a DSLR).

Huawei Mate 10 Pro nikde výrazně nechyboval, měl příkladné podání barev, velmi detailní kresbu po celé ploše snímku a také kvalitní fotky za horšího osvětlení. I přes absenci optického zoomu si zachoval čest a podal dobré výsledky, které jsou ve světě digitálního zoomu nadprůměrné, i když občas nabídl méně detailů, než iPhone X, a to zejména při scénách pořízených v horším světle.

Apple iPhone X se ukázal jako vlajková loď se špičkovým fotoaparátem, který ohromí opravdu téměř za každé situace. Tam, kde Huawei ztrácí, si Apple připisuje plusové body, jinde jsou si oba smartphony rovny. Dvojnásobný optický zoom podporovaný optickou stabilizací obrazu zajistili iPhonu X těsné vítězství nad vlajkovou lodí ze stáje čínského výrobce Huawei.

Snímky FotoDuelu v plném rozlišení

Fotografie z obou telefonů si můžete v plném rozlišení prohlédnout zde:

Pokud si chcete fotografie stáhnout do vašeho zařízení, jsou všechny k dispozici zde (zip archiv):

Budeme také rádi, když nám do diskuze dáte tipy na telefony, které byste chtěli vidět v dalším díle našeho seriálu FotoDuel.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

36 komentářů

 1. Tak v tomto porovnání jednoznačně Huawei vítězí nad Applem… Asi to spousta lidí nezkousne, ale tady asi není o čem…

 2. Nebylo by na škodu vidět porovnání za zhoršených světelných podmínek fotku lidí a obličeje . Protože to iPhone prostě neumí. Za idealních podmínek fotí suprově ale při zhoršených ho poráží každý druhý tel.

 3. ked to porovnám pohľadu cena a výkon tak Huawei je jednoznačná voľba sakra to Kde sme keď mobil so skoro polovičnou cenou fotí rovnako kvalitne ako iphone X
  obzvlášť čo apple prevádza z ios 11 je kde je ta jeho rýchlosť a stabilita rano 2 decembra skoro letel môj iphone ostenu

  • Jen technická, co jsi tak cca dostával z matematiky?

  • uni neviem ako počítaš ty ale ja takto huawei mate pro najlacneši na heureke je 128 GB 700ečiek iphone X 256GB 1399ečiek

  • Huawei Mate 10 pro stoji 799€ a iphone x 1119€. Rozdiel 319€(obe najlacnejšie verzie, EU distribúcia). Iphone rozhodne tento fotoduel vyhral. Počítať cenu mate 10 pro z podruky a najdrahšiu verziu iPhone X – to sa nerobí.

  • ako nerobí ja to tak robím najlacnešia verzia iphpne je len 64GB a mate je 128GB je to tiež nefér porovnanie a 700ečiek nieje z pod ruky je to oficiálny eschop ktorý musí spĺňať všetky zákonné podmienky

  • Ale to je prostě i tím, že o iPhone X je totálně jiný zájem, než o Mate 10, tak že zatímco u iPhonu nejen, že cena nepadá, ale ještě se prodává dráž, než je cena oficiální, kvůli obrovské poptávce, tak u Mate 10 Pro cena padá hned od zahájení prodeje.

  • Michal (neregistrovaný): Klidně ti zdejší speciální třídu předám :) Už jsem asi vyhořelej…

  • Uni:to pak ale musíš předat i tu zásobu halucinogenů které pravidelně bereš, a na oplátku by se musel vzdát pracovniho i osobního zivota. BTW není divu že si vyhorelej. Mít za jedinej smysl zivota a celodenní náplň virtuální boj za spotřebku,kterou vidíš jenom v elektru, to by odrovnalo i zdravé osoby, které se nehrají na fiktivního mentora;) Už si konečně najdi práci i ve skutečné realitě, možná si pak ten vysněnej iphone koupíš.

  • UNI valstním macbook, ipad 2017, iPhone 7 ,apllewatch 3, a firemný Samsung s7, notebook lenovo thinkpad ale čo tento rok Apple vyvádza za psie kusy nechápem za predchádzajúcich 5 rokov som nemal toľko problémov a bugov ako teraz ios11 a highsiera katastrofa za celý rok som nič podobné na s7 a lenove neriešil
   môj súkromný názor medzi odladenostou ios 11 na iPhone 7 a Samsung s7 nebadám rozdiel akurát každú chvílu musím iPhone updatovať lebo niečo Apple posral a telefón nefunguje naposledy nepretržite reštarty a zabil to highsiera kde sa mohol dosať do macbooku absolutne každý lenovo žiadny problém ipad problémy detto ako iPhone jediný bezproblémový produkt Apple zatiaľ Apple watch ale to len preto lebo sa siri nepýtam na počasie inak by aj tie zamrzli
   to to všetko sú moje osobné skúsenosti nabudúce piš niečo k Apple produktom až keď ich budeš mať a aktívne používať to k špeciálnej triede

  • jk001: U S7 přeci také musíš… „musíš“ instalovat měsíční security aktualizace, neb je Andtoid řešeto. V tom upřímně rozdíl nevidím. Btw i Android má hromadu potíží v aktuálních buildech, jen to nikdo nepoužívá no.
   Ad OSX, dtto vs W10, nemají si co vyčítat.

   Nicméně pravdou je, že Apple skutečně aktuálně přenáší na uživatele více zátěže staraní se o SW než dříve a než by bylo vhodné. Pokles kvality tu je.

  • máš pravdu updatujem aj s7 ale neriešil som neaktualizujúci widget počasie miznúce id volajúcej v nepravidelných intervaloch a známi nebrali mobil že volá neznáme číslo nemizli mi hodiny na zamykacej obrazovke ako na iPhone 7 a nepretržité reštarty a plno iných hlúpostí na iPhone 7 S7 proste funguje to je proste moja osobná skúsenosť

  • jk001: Tak vidíš:) No počkejme na velký update (Oreo), jaké brikule a rollbacky nám Samsung předvede…;)

 4. Vždycky jsem si myslel, že telefon je na telefonování. Stupidní test, o ničem. Na pořádný focení to stejně není a na běžné momentky nesmyslně drahé. Za tu cenu koupíte zrcadlovku Nikon a kvalita je naprosto někde jinde + slušný mobil za 6000 a jste na srovnatelné ceně.

  • “Vždycky jsem si myslel, že telefon je na telefonování.”

   Stallone sa prebudil zo zmrazenia ????

  • čenda račl nemysli neviem ako ty ale mne telefon slúži nielen na telefonovanie slúži mi ako hudobný prehravač ako navigácia ako planovač ,diár, ako zariadenie na ovládanie domácnosti vykurovanie osvetlenie ako analizátor nákladov ako platobná karta aj ako fotoaparát

  • Stejne vetsina borcu ma smartphone jenom na facebook, instagram a animovane hovinka.

  • Čenda: k to jsou zase kecy ????????

  • slusnou zrcadlovku ale nestrcis do kapsy co

 5. Čendo, funkci telefonování tam nechávají výrobci už jen proto, aby se neurazila moje osmadevadesátiletá babička.

 6. Tady je opravdu nutno smeknout pred techniky z Huawei. Ale stejne jsem necekal, ze daji iPhone az takovym rozdilem. Fanousek badmintonu a bezdratoveho nabijeni by si mel zrejme zajit na ocni.

 7. A opět bez referenčního RAW snímku, ach jo… Takže opět jen „co se komu ne/líbí“.

 8. To je zvlastni, kdyz v nejakem dueli iphonu s levnym mobilem za tretinovou cenu vypadaji fotky z iphonu lepe, vubec ti nevadi ze referebcni RAW snimek jaksi chybi:D

  • EA co tady? WTF? Prej je to za polovinu, to už není takový rozdíl ne? Co to sakra meleš? :)

  • WTF? Kdyz ti zamestnavatel snizi plat na polovinu, to nebude az takovy rozdil ne? Nezapomel si na prasky po snidani?

  • Rozdíl mezi telefonem za třetinu a za polovinu. Drže se vlastního téma….:/

  • uni, asi nechapes, za polovinu je ten Huawei, ja jsem mluvil o telefonech nad kterymi iphone vitezi, to musime jit s cenou jeste niz.
   A tema neurcujes ty. Loser, ktery pod clankem o foto iphone vs huawei vzpomene Samsung, bude jinym rikat ceho se maji drzet:) Nejsi nejak domyslivej?

 9. iPhone o 200% a 3 generace před Huawei. Jako vždy. V kategorii cena/výkon nemá konkurenci. A nikdy neměl.

  • Na čomu frčíš jp23 tento článok je o porovnani fotoaparátu mate pro iPhone x je to veľmi vyrovnane to musím objektívne priznať aj keď využívam skoro cely Apple ekosystém si pozri vyšsie ako čo píšem ako sa ten náskok prejavuje. Ako sa prejavil 2 decembra ráno ; odladenost ios11 horšia alebo rovnaká ako odladenost Androidu a to Apple 100% kontrolu nad software a Hardware a to má štve lebo sa im trochu rozšírilo portfólio produktov a už nestíhajú optimalizovať a štve má aj to že musím uznať že ti čo písali že android má veľkú fragmentácia a to je jeho príťaž a že keď Apple bude optimalizovať viacej produktov dopadne rovnako ;ale niesom Apple ovca a viem si kriticky pozrieť aj na produkty Apple a čo sa týka value fór many Apple iPhone X je na Tomáš biedne a to som nekonštatoval ja ale renomovaný zahraničný prieskum

  • JP23 soutezi s UNIm o nejvetsi jablecni ovci na SM:) Zatim to maji hosi velice vyrovnane

 10. koho opravdu zajímá co fotí lépe najde si určitě daleko sofistikovanější test a výsledky referenčních testovacích obrazců a ne tyhle „krajinky“ které v podstatě vypadají dobře u obou mobilů. jediný detail podle kterého se dá jakž takž soudit zda je lepší jeden nebo druhý, je opravdu akorát to provedení oblohy a mraků. to je ale jen jeden faktor. kresba, bokeh,vinětace…nic z toho nám tyto „krajinky“ neukazují. lepší kouknout na [odkaz]

 11. A vítězem se stává Google Pixel 2 !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).