Domů » Články » FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

V dalším díle našeho seriálu FotoDuel jsme podrobně srovnali dvě horké novinky letošního podzimu. Proti sobě jsme tentokrát postavili Apple iPhone X a Huawei Mate 10 Pro. Oba tyto smartphony patří k úplné špičce nejen co se týče fotoaparátů, ale také celkovým zpracováním, výkonem a funkcemi. Huawei Mate 10 Pro (recenze) i iPhone X (recenze) jsme již testovali a není velkým překvapením, že hodnocení obou dopadlo velmi dobře.

Oba testované telefony označili experti z DxOMark za jedny z nejlepších fotomobilů vůbec. Na vítězství sice nedosáhli, ale se ziskem 97 bodů získávají oba druhé místo v závěsu za Google Pixelem 2 (recenze), který získal 98 bodů a je stále v čele tabulky. Oba telefony disponují duálními fotoaparáty, objektivy se skvělou světelností, duálním zoomem a řadou pokročilých funkcí pro focení.

Specifikace fotoaparátů

Apple iPhone X disponuje stejným hlavním fotoaparátem, jako iPhone 8 Plus (recenze). To v praxi znamená rozlišení 12 Mpx, 28mm senzor, šest optických členů, optická stabilizace obrazu a světelnost objektivu f/1.8. Druhý objektiv (teleobjektiv) má stejné rozlišení jako u iPhone 8 Plus (12 megapixelů, 56mm senzor), nicméně u „Xka“ najdeme navíc optickou stabilizaci obrazu a lepší světelnost objektivu f/2.4. Model z vlastních řad, iPhone 8 Plus, který již také prošel srovnávacím testem fotoaparátu (fotoduel), nabízí horší světelnost druhého objektivu (f/2.8).


Maximální rozlišení snímků je 12 Mpx při poměru stran 4:3 a fotit můžete i do bezztrátového formátu RAW. Video je umožněno nahrávat ve 4k rozlišení až při 60 fps, slow-motion video pořídíte ve Full HD rozlišení až při 240 snímcích za vteřinu, což jsou skvělé hodnoty. Kompletní parametry Apple iPhone X naleznete v našem katalogu smartphonů.

Apple iPhone X
Apple iPhone X

Huawei Mate 10 Pro nabízí duální fotoaparát jako jeho konkurent z Cupertina. Primární objektiv disponuje RGB snímačem o rozlišení 12 Mpx, vynikající světelností f/1.6, sekundární fotoaparát je monochromatický a nabízí 20 Mpx a shodnout světelnost f/1.6. Mate 10 Pro disponuje certifikací značky Leica, dvojnásobným bezztrátovým zoomem, fázovou detekcí a laserovým autofokusem. Dva senzory využívá výrobce především pro dosažení co nejlepší kvality fotografií, kdy telefon použije snímky z obou čipů (RGB + monochromatický) a sjednotí je do jednoho.

Dvojnásobné přiblížení má být podle tvrzení výrobce bezztrátové, ale ve skutečnosti je digitálně dopočítané. Aplikace fotoaparátu díky umělé inteligenci sama rozpozná až 13 druhů scén a podle toho sama upraví parametry snímání pro dosažení co nejlepšího výsledku. Video je možno natáčet ve 4k rozlišení při 30 fps. Kompletní specifikace Huawei Mate 10 Pro můžete najít v našem katalogu smartphonů.

Huawei Mate 10 Pro

Tip: Srovnání hardwarových parametrů obou telefonů z tohoto FotoDuelu naleznete zde.

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. První snímek (vlevo) vždy pochází z Huawei Mate 10 Pro, druhý z iPhone X.

FotoDuel: iPhone X vs. Huawei Mate 10 Pro

Dobré světelné podmínky

Oba telefony mají kresbu na vynikající úrovni, detaily jsou též skvělé, pouhým okem je složité všimnout si nějakých značných rozdílů mezi snímky. Pouze v barvách se objevují drobné odchylky, které však nejsou na první pohled zachytitelné a nemění celkový dojem z fotografie. Nutno však zmínit, že iPhone X má vždy o trošku věrnější barvy, největší rozdíl je patrný u hasičského auta.

HDR a protisvětlo

Je možno si všimnout, že v této kategorii jsou výsledky trochu nevyrovnané a rozpačité. V prvním případě zvítězil iPhone X, který lépe vykreslil oblohu mezi budovami a nabídl skvělé detaily i věrné barvy. U druhé scény naopak zvítězil Huawei Mate 10 Pro, jehož výsledná fotografie je sice celkově tmavší, ale nebe nad stromy je skvěle vykresleno, barvy jsou přirozené a slunce není přepálené. Apple iPhone X si bohužel neporadil s protisvětlem a obloha vypadá jako jedna velká bílá plocha, Huawei tuto scénu se západem slunce zvládl podstatně lépe.

U poslední scény si pro změnu vedl lépe iPhone X, který vykreslil barvy oblohy i trávy naprosto správně a reálně.

Makro

U první fotografie s plotovým sloupkem velké rozdíly opět nehledejme, pouze trošku lepší podání barev opět značí mírnou výhodu pro iPhone X, detaily jsou na špičkové úrovni u obou testovaných modelů. Se scénou se sluchátky se také lépe vypořádal iPhone X, při zvětšení lze pozorovat o trošku více detailů než u Mate 10 Pro.

U kostek a koženého kelímku se situace obrátila ve prospěch Huawei, kterému se podařilo velice hezky a přesně zachytit detaily kostek a dokonce i koberce pod nimi.

Dvojnásobný (optický) zoom

Jak bylo psáno již na začátku, jen jeden smartphone z dvojice, iPhone X, nabízí dvojnásobný optický zoom. Huawei Mate 10 Pro přichází s trošku matoucím označením ,,dvojnásobný bezztrátový zoom“, které však neznamená, že by kvůli tomu byl telefon výrazně méně schopný.

Na prvních snímcích bez dvojnásobného zoomu se velká překvapení nekonají, oba telefony opět excelují a podávají nadprůměrné výsledky. U druhé série fotografií, které byly pořízeny s již zmíněným zoomem, jsou již rozdíly větší. Huawei doplatil na absenci teleobjektivu a při přiblížení nedokáže nabídnout takové detaily, jaké má iPhone X. Jablečný zástupce v testu i kvůli přítomnosti optické stabilizace podal velmi ostré a kvalitní snímky.


Situace se nemění ani u scény s lodí v přístavu. Zdánlivě stejné fotky po přiblížení odhalují, že Huawei Mate 10 Pro není schopný nabídnout takové detaily jako iPhone X, na kterém jsou i po přiblížení velmi detailně vykreslena auta na molu.

Asi málokdo čekal, že by se situace změnila u scén pořízených za zhoršeného osvětlení nebo ve tmě. Huawei opět při přiblížení podává méně detailní fotografie, iPhone X předvádí skvělé výsledky.

S ubývajícím světlem se rozdíly mezi telefony umocňují, Huawei bojuje s šumem i s nedostatkem detailů, u iPhonu je šum i pokles detailů také patrný, ale ne tak výrazně jako na fotografii soupeře. Přesto oba modely v horších světelných podmínkách podávají velmi dobré výsledky.

Fotíme za tmy

Za tmy si musely telefony poradit i s obtížným protisvětlem. Tentokrát si navzdory předchozím scénám vedl lépe Huawei, který nabízí méně šumu a ostřejší kontury aut, než jak je vykreslil iPhone X.

Opačný výsledek na nás čeká u scény se silnicí, kdy iPhone vystihl perfektně detaily nejbližšího dopravního ostrůvku. Huawei také předvedl slušný výsledek, který svědči o jeho kvalitě, bohužel jej iPhone svým výstupem zastínil.

I přes to, že Huawei má celkově světlejší fotografii, která dává pocit, že scénu zachytil lépe, opak je pravdou. Na prvním snímku si můžeme všimnout přepálené květiny a s tím související ztráta detailů této květiny. U iPhonu vidíme fotografii sice tmavší, zato ale více prokreslenou a s lepšími detaily.

Závěrečné hodnocení

Je opět velmi složité rozhodovat o vítězi, jelikož oba vlajkové modely podávaly tak skvělé a vyrovnané výsledky v průběhu celého testu. Pokud nějaké rozdíly nastaly, byly u většiny scén jen málo viditelné a neovlivnily celkovou kvalitu fotografie. Pokud pořizování fotografií telefonem myslíte vážně, ani s jedním z testovaných modelů rozhodně chybu neuděláte; ostatně oba smartphony se v mnohém vyrovnají kompaktům nebo levnějším zrcadlovkám (srovnání Huawei Mate 10 Pro a DSLR).

Huawei Mate 10 Pro nikde výrazně nechyboval, měl příkladné podání barev, velmi detailní kresbu po celé ploše snímku a také kvalitní fotky za horšího osvětlení. I přes absenci optického zoomu si zachoval čest a podal dobré výsledky, které jsou ve světě digitálního zoomu nadprůměrné, i když občas nabídl méně detailů, než iPhone X, a to zejména při scénách pořízených v horším světle.

Apple iPhone X se ukázal jako vlajková loď se špičkovým fotoaparátem, který ohromí opravdu téměř za každé situace. Tam, kde Huawei ztrácí, si Apple připisuje plusové body, jinde jsou si oba smartphony rovny. Dvojnásobný optický zoom podporovaný optickou stabilizací obrazu zajistili iPhonu X těsné vítězství nad vlajkovou lodí ze stáje čínského výrobce Huawei.

Snímky FotoDuelu v plném rozlišení

Fotografie z obou telefonů si můžete v plném rozlišení prohlédnout zde:


Pokud si chcete fotografie stáhnout do vašeho zařízení, jsou všechny k dispozici zde (zip archiv):

Budeme také rádi, když nám do diskuze dáte tipy na telefony, které byste chtěli vidět v dalším díle našeho seriálu FotoDuel.

David Skopal

Student gymnázia, redaktor smartmania.cz, fanoušek mobilních technologií, přírody, hudby, bezdrátového nabíjení, fotografování a badmintonu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr Next
Anonym
Petr Next

Tak v tomto porovnání jednoznačně Huawei vítězí nad Applem… Asi to spousta lidí nezkousne, ale tady asi není o čem…

uni
Uživatel
uni

LOL

lukass71
Uživatel
lukass71

Tak v tomto porovnani jednoznacne Apple vitezi nad Huaweiem… Asi to Petr Next nezkousne, ale tady asi neni o cem…

RH
Anonym
RH

Nebylo by na škodu vidět porovnání za zhoršených světelných podmínek fotku lidí a obličeje . Protože to iPhone prostě neumí. Za idealních podmínek fotí suprově ale při zhoršených ho poráží každý druhý tel.

John Appleseed
Anonym
John Appleseed

Myslim, že ne, Time.

jk001
Uživatel
jk001

ked to porovnám pohľadu cena a výkon tak Huawei je jednoznačná voľba sakra to Kde sme keď mobil so skoro polovičnou cenou fotí rovnako kvalitne ako iphone X
obzvlášť čo apple prevádza z ios 11 je kde je ta jeho rýchlosť a stabilita rano 2 decembra skoro letel môj iphone ostenu

uni
Uživatel
uni

Jen technická, co jsi tak cca dostával z matematiky?

jk001
Uživatel
jk001

uni neviem ako počítaš ty ale ja takto huawei mate pro najlacneši na heureke je 128 GB 700ečiek iphone X 256GB 1399ečiek

okita
Anonym
okita

Huawei Mate 10 pro stoji 799€ a iphone x 1119€. Rozdiel 319€(obe najlacnejšie verzie, EU distribúcia). Iphone rozhodne tento fotoduel vyhral. Počítať cenu mate 10 pro z podruky a najdrahšiu verziu iPhone X – to sa nerobí.

jk001
Uživatel
jk001

ako nerobí ja to tak robím najlacnešia verzia iphpne je len 64GB a mate je 128GB je to tiež nefér porovnanie a 700ečiek nieje z pod ruky je to oficiálny eschop ktorý musí spĺňať všetky zákonné podmienky

Michal
Anonym
Michal

Ale to je prostě i tím, že o iPhone X je totálně jiný zájem, než o Mate 10, tak že zatímco u iPhonu nejen, že cena nepadá, ale ještě se prodává dráž, než je cena oficiální, kvůli obrovské poptávce, tak u Mate 10 Pro cena padá hned od zahájení prodeje.

uni
Uživatel
uni

Michal (neregistrovaný): Klidně ti zdejší speciální třídu předám :) Už jsem asi vyhořelej…

Pepe
Anonym
Pepe

Uni:to pak ale musíš předat i tu zásobu halucinogenů které pravidelně bereš, a na oplátku by se musel vzdát pracovniho i osobního zivota. BTW není divu že si vyhorelej. Mít za jedinej smysl zivota a celodenní náplň virtuální boj za spotřebku,kterou vidíš jenom v elektru, to by odrovnalo i zdravé osoby, které se nehrají na fiktivního mentora;) Už si konečně najdi práci i ve skutečné realitě, možná si pak ten vysněnej iphone koupíš.

jk001
Uživatel
jk001

UNI valstním macbook, ipad 2017, iPhone 7 ,apllewatch 3, a firemný Samsung s7, notebook lenovo thinkpad ale čo tento rok Apple vyvádza za psie kusy nechápem za predchádzajúcich 5 rokov som nemal toľko problémov a bugov ako teraz ios11 a highsiera katastrofa za celý rok som nič podobné na s7 a lenove neriešil môj súkromný názor medzi odladenostou ios 11 na iPhone 7 a Samsung s7 nebadám rozdiel akurát každú chvílu musím iPhone updatovať lebo niečo Apple posral a telefón nefunguje naposledy nepretržite reštarty a zabil to highsiera kde sa mohol dosať do macbooku absolutne každý lenovo žiadny problém ipad… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

jk001: U S7 přeci také musíš… „musíš“ instalovat měsíční security aktualizace, neb je Andtoid řešeto. V tom upřímně rozdíl nevidím. Btw i Android má hromadu potíží v aktuálních buildech, jen to nikdo nepoužívá no.
Ad OSX, dtto vs W10, nemají si co vyčítat.

Nicméně pravdou je, že Apple skutečně aktuálně přenáší na uživatele více zátěže staraní se o SW než dříve a než by bylo vhodné. Pokles kvality tu je.

jk001
Uživatel
jk001

máš pravdu updatujem aj s7 ale neriešil som neaktualizujúci widget počasie miznúce id volajúcej v nepravidelných intervaloch a známi nebrali mobil že volá neznáme číslo nemizli mi hodiny na zamykacej obrazovke ako na iPhone 7 a nepretržité reštarty a plno iných hlúpostí na iPhone 7 S7 proste funguje to je proste moja osobná skúsenosť

uni
Uživatel
uni

jk001: Tak vidíš:) No počkejme na velký update (Oreo), jaké brikule a rollbacky nám Samsung předvede…;)