Domů » Recenze » Recenze Huawei Mate 10 Pro: útok na nejvyšší příčky

Recenze Huawei Mate 10 Pro: útok na nejvyšší příčky

Jednoznačně neočekávanějším „tabletofonem“ letošního roku byl Samsung Galaxy Note 8 (recenze). Za velký zájem mohly především problémy s předchozím modelem Galaxy Note 7, který musel být kvůli problémům s akumulátory stažen z trhu. Tabletofony však nabízí i jiní výrobci a jedním z nich je čínský Huawei. Mate 9 (recenze) představený na konci loňského roku se nám opravdu líbil a měl jen málo nedostatků.

Začátkem letošního října představil Huawei nový model Mate 10, který dorazil celkem ve 3 verzích – Mate 10 Lite, Mate 10 a Mate 10 Pro. Na český trh zamíří pouze varianty – Lite a Pro, klasickou verzi u nás v rámci oficiální distribuce neseženete. My se v dnešní recenzi podíváme na model Huawei Mate 10 Pro.

Videorecenze

Huawei Mate 10 Pro: recenze

Konstrukce a vzhled: skleněná elegance

Loňský model Mate 9 spoléhal v případě konstrukce převážně na kov. Kovový byl boční rámeček i záda. Novinka však vyměnila kovová záda za skleněná. Zda tuto změnu vítáte, to je na vašem zvážení. Skleněná záda jsou silným magnetem na otisky prstů a při pádu se snadněji poškodí. Na druhou stranu prospěla změna ke zlepšení celkového vzhledu telefonu.

Mate 10 Pro je vybavený 6palcovým OLED displejem, přesto jsou jeho rozměry 154,2 × 74,5 × 7,9 milimetrů a hmotnost 178 gramů ještě snesitelné. Displej má totiž velmi tenké rámečky a zabírá téměř 81 procent čelní strany.

Nad displejem je umístěna notifikační dioda, telefonní reproduktor a pochopitelně čelní kamera. Ta nabízí rozlišení 8 megapixelů a světelnost f/2.0. Senzorová systémová tlačítka by se vešla na úzkou spodní hranu je stěží, proto zvolil výrobce softwarové řešení v podobě zobrazení tlačítek přímo na displeji.

Datový konektor USB-C je umístěný na prostředku spodní hrany. Kromě nabíjení a přenosu dat slouží tento konektor i pro připojení sluchátek, protože standardní 3,5mm jack novinka nenabízí. V balení také bohužel chybí redukce z USB-C na 3,5mm jack a najdete v něm pouze sluchátka určená pro toto rozhraní, ale zase zde naleznete ochranné silikonové pouzdro. Ve spodní části ještě najdeme basový reproduktor, který se společně s výškovým, který je umístěný nad displejem, starají o stereo podání zvuku.

Pravý bok těla obsahuje tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku se ukrývá slot pro dvojici karet nanoSIM. Nejedná se ale o hybridní slot, jako tomu bylo v minulosti, tudíž interní paměť už dále není možné rozšířit. Na horní hraně těla sídlí okénko ukrývající infraport pro dálkové ovládání spotřebičů a sekundární mikrofon.

Hlavní dominantou skleněných zad je duální fotoaparát. Dvojice objektivů je doplněna o přisvětlující diodu a senzor laserového zaostřování. Pruh kolem fotoaparátu je černý, zatímco zbytek zad je laděný do šedé barvy. Kromě námi testované barevné varianty s označením Titanium Gray bude k dostání i verze Midnight Blue, Mocha Brown a Pink Gold.

Záda jsou také domovem kruhové čtečky otisků prstů. K její rychlosti a přesnosti nemáme žádné výhrady, jen umístění by mohlo být lepší. Na můj vkus by mohla být umístěna o něco níže aby byla snadněji dosažitelná.

Huawei Mate 10 Pro se vody nebojí…
Huawei Mate 10 Pro se vody nebojí…

Skleněná záda vypadají na pohled opravdu pěkně. Horší je to s praktičností, kdy je tento lesklý povrch silným magnetem na otisky prstů a je také náchylný na klouzání po podložce a méně odolný v případě pádů na zem.

Příjemnou novinkou je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP 67). Huawei v tomto ohledu konečně dohnal některé konkurenty, kteří podobnou vlastnost nabízí již delší dobu. Po konstrukční a vzhledové stránce nemůžeme testované novince nic vyčítat.

Displej: OLED s tenkými rámečky

Při pohledu na čelní stranu zaujmou především velmi tenké rámečky kolem displeje. Panel typu OLED s úhlopříčkou 6 palců tak zabírá téměř 81 procent čelní strany. Rozlišení displeje činí 1080 × 2160 pixelů a výsledná jemnost je tak 402 ppi. V tomto ohledu Huawei Mate 10 Pro lehce zaostává za konkurenčním Samsungem Galaxy Note 8, jehož displej má rozlišení 1440 × 2960 pixelů, ale v praxi to ničemu nevadí, jelikož obraz je skvěle jemný.

Barevné podání, pozorovací úhly i čitelnost jsou parametry, ve kterých displej testované novinky vyniká. Během testování jsem měl možnost jej porovnat i se Samsungem Galaxy Note 8, který má displej ještě o něco kvalitnější, nicméně ani Mate 10 Pro se v tomto ohledu nemusí nijak stydět a jeho zobrazovací panel patří mezi naprostou špičku.

Jediné, co postrádáme je ambientní režim, který se vzhledem k použití panelu typu OLED přímo nabízí. Třeba se dočkáme v některé z budoucích aktualizací systému. Chválíme ale za možnost přepnout se do tmavého prostředí, což vzhledem k typu displeje šetří energii. Tuto volbu naleznete ukrytou v nabídnce Nastavení – Baterie.

Výkon s umělou inteligencí

Dostatečnou porci výkonu zajišťuje čipset HiSilicon Kirin 970 s celkem osmi jádry (4 × Cortex-A73 s frekvencí 2,4 GHz a 4 × Cortex-A53 s frekvencí 1,8 GHz) a grafickým čipem Mali-G72 MP12. Čím se tento čipset liší od konkurence, je jednotka NPU (neural processing unit), která slouží pro strojové učení (umělou inteligenci).

Umělou inteligenci využívá telefon k celé řadě operací – pro zlepšení kvality zvukového přednesu, překlad textu, vylepšení kvality fotografií apod. Vše navíc probíhá přímo v zařízení, takže není potřeba připojení k internetu. Výhodou NPU je především vysoká efektivita. Podle tvrzení výrobce má být tato jednotka v operacích se strojovým učením až 25 × výkonnější než čtveřice jader Cortex-A73 a navíc při nižší spotřebě.

Operační paměť s kapacitou 6 GB je v dané třídě již standard. Z vnitřního 128GB úložiště zůstane při prvním spuštění dostupných přibližně 105 GB. Další prostor můžete získat jen prostřednictvím cloudových úložišť nebo třeba externích disků do USB-C.

Konektivita je tradičně na špičkové úrovni. O plné podpoře českých LTE pásem se snad nemusíme ani zmiňovat. V dané cenové kategorii je také samozřejmostí dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth 5.0 a NFC. Potěší rovněž infraport, se kterým můžete telefon proměnit v univerzální dálkové ovládání spotřebičů. Jak jsem již nakousl v úvodu, telefon disponuje dvěma sloty na nanoSIM, přičemž na obou lze využívat LTE.

Operační systém: převlečené Oreo

Operační systém Android 8.0 Oreo je doplněný o nadstavbu EMUI osmé generace. Celé prostředí je proti čisté verzi Androidu změněné. Pokud by vám nevyhovoval výchozí vzhled prostředí, můžete si jej snadno změnit díky celé řadě dostupných témat.

Grafickou proměnou prošla také notifikační lišta s přepínači nejčastěji používaných funkcí a nabídka nastavení. Vše je však vzájemně sladěné a jako celek tak působí systém velmi pěkně. Ikony aplikací mohou být řazeny na jednotlivé plochy, nebo si můžete zvolit s klasickým mřížkovým uspořádáním v otvíracím menu.

Tip: Podrobné parametry Huawei Mate 10 Pro (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Systém disponuje celou řadou různých vychytávek. Displej s poměrem stran 18:9 je vhodný i pro zobrazení dvou aplikací zároveň. Stačí pouze v nabídce spuštěných aplikací přesunout požadované okno do horní části obrazovky a poté si zvolit druhou aplikaci, která se zobrazí ve spodní části. Další zajímavá funkce se týká aplikace Mapy od Googlu. Pokud máte spuštěnou navigaci a potřebujete tuto aplikaci minimalizovat, zůstane vám na ploše stále zobrazeno malé okénko s navigačními povely.

Se stabilitou a plynulostí systému nebyl většinou žádný problém jen někdy se mi stalo, že se aplikace spouštěly o něco déle, tak doufejme, že tento bug výrobce v některé z dalších aktualizací systému opraví. Prostředí EMUI nabízí také desktopový režim. Jedná se v podstatě o obdobu Samsung DeX (recenze), i když ne v tak propracovaném stavu. Pro propojení s monitorem totiž neslouží dokovací stanice, ale pouze speciální kabel USB-C – DisplayPort. Periferie (myš a klávesnice) je nutné k telefonu připojit bezdrátově. Toto rozhraní jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, nicméně podle prezentace výrobce by měl být jeho princip i funkčnost přibližně stejná jako u konkurenční technologie DeX.

Baterie a výdrž: dva dny v zápřahu

Akumulátor s kapacitou 4000 mAh je předpokladem pro dosažení slušné doby výdrže. Ve spojení s displejem s „nižším“ rozlišením 1080 × 2160 pixelů a energeticky úsporným čipsetem Kirin 970 nebyl vůbec žádný problém dosáhnout dvoudenní výdrže. Při střídmějším používání není nereálné ani dosáhnout dokonce o den delší výdrže na jedno nabití.

Skleněná záda telefonu přímo vybízejí k implementaci bezdrátového nabíjení. Huawei však tuto možnost bohužel nevyužil a budete se tak muset spolehnout na klasické nabíjení prostřednictvím kabelu USB-C. Potěší alespoň podpora rychlého nabíjení, kdy se z prázdného stavu nabije akumulátor do plna za přibližně hodinu a půl. Za 30 minut jej s dodávanou nabíječkou dobijete na 58 % kapacity.

Fotoaparát a záznam videa: král nočních fotografií

O fotoaparátu Huawei Mate 10 Pro jsme připravili samostatný článek, kde najdete detailnější hodnocení i srovnání s DSLR, proto si zde v podstatě jen vše zrekapitulujeme. Testovaná novinka nabízí duální fotoaparát, kdy primární 12megapixelový čip snímá barevně, zatímco sekundární 20megapixelový pouze černobíle. Výsledná fotografie je složená z výstupu z obou těchto senzorů.

Dva senzory využívá výrobce především pro dosažení co nejlepší kvality fotografií. Při fotografování portrétů je však můžete využít i pro hrátky s hloubkou ostrosti – obličej je zaostřený, zatímco pozadí je rozmazané. Mate 10 Pro nabízí také dvojnásobný zoom, který je podle tvrzení výrobce „bezztrátový“. Z našeho testu je však patrné, že tomu tak bohužel není, nicméně i u přiblížených snímků je kvalita velice dobrá, a to dokonce i při focení v horším světle.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí několik snímacích režimů. My nejvíce vítáme možnost manuálního nastavení parametrů snímání, kde si lze ručně upravit vyvážení bílé, čas závěrky, hodnotu expozice a ISO a můžete i ručně zaostřovat. Aplikace navíc sama rozpozná až 13 druhů scén a podle toho sama upraví parametry snímání pro dosažení co nejlepšího výsledku.

Huawei Mate 10 Pro: camera demo (4k)

Pořízené fotografie se řadí ke špičce. Snímky vynikají vykreslením detailů, širokým dynamickým rozsahem, barevným podáním i nízkou hladinou šumu. Vůbec nejvíce nás Mate 10 Pro nadchnul při fotografování v noci. V těchto situacích se totiž naplno projevují výhody objektivu se světelností f/1.6. I noční fotografie tak mají díky tomu velmi dobrou obrazovou kvalitu.

Huawei Mate 10 Pro: camera demo (Full HD, 60 fps)

Záznam videa probíhá v rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Vyšší snímkovací frekvence dosáhnete až při volbě rozlišení Full HD, kde telefon zvládne 60 fps. Obrazová kvalita pořízených videí nás také potěšila. Ocenit musíme i dobře fungující stabilizaci obrazu a téměř bezchybné zaostřování. V případě fotoaparátu testovaná novinka zabodovala a bude se jednat o jednu z hlavních zbraní.

Závěrečné hodnocení: příjemné podzimní překvapení

Huawei Mate 10 Pro nás v redakci příjemně překvapil. Tato novinka předčila naše očekávání a získala si nás především díky slušivému designu, špičkové výbavě, displeji s tenkými rámečky, a hlavně výtečnému fotoaparátu. Zákazníci rovněž budou slyšet na velmi sympatickou cenu. Pokud bychom měli hledat nedostatky, tak tím největším bude zřejmě absence 3,5mm výstupu na sluchátka a chybějící bezdrátové nabíjení.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Pokud vám tyto drobnosti nevadí dostanete za vaše peníze opravdu výborně vybavený smartphone. Když už je řeč o ceně, tak ta je stanovena na 20 999 korun, což je vzhledem k výbavě částka příznivá. Pokud si s objednávkou pospíšíte, dostanete v rámci speciální akce navíc speciální 360° kameru v hodnotě 4899 korun. Huawei nám opět dokazuje, že se nebojí bojovat s nejvybavenější konkurencí a v některých ohledech ji dokonce překonat.

Huawei Mate 10 Pro

8.8

Design a zpracování

9.3/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.8/10

Výdrž baterie

8.4/10

Klady (+)

 • kvalitní dílenské zpracování
 • OLED displej s tenkými rámečky
 • vysoký výkon
 • odolnost vůči vodě a prachu (IP 67)
 • špičkový duální fotoaparát
 • rozumná cena
 • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
 • dobrá výdrž a rychlé nabíjení

Zápory (–)

 • absence bezdrátového nabíjení
 • displej nepodporuje ambientní režim
 • absence redukce z USB-C na 3,5mm jack
 • zadní kryt je náchylný na otisky prstů

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

27 komentářů

 1. „Rozlišení displeje činí 1080 × 2160 pixelů a výsledná jemnost je tak 402 ppi. V tomto ohledu Huawei Mate 10 Pro lehce zaostává za konkurenčním Samsungem Galaxy Note 8, jehož displej má rozlišení 1440 × 2960 pixelů“

  A ten Note 8 má tedy jaké ppi, ať víme, jak zaostává?:)

  • To je pro tebe takovy problem to spocitat? No jo, to bys nesmel byt traged, ktery nic neumi a nezna a jedine co umi je ohanet se priruckou Applu, na ktery stejne nikdy nebudes mit. Tak pro tvou informaci u Note 8 je to 521 ppi.

  • 521ppi. Proc?

  • Tedy dle některých zde je normální, přečíst informaci, následně jít zjistit úhlopříčku, následně vypočítat ppi. A dát tak informace do kontextu. A redaktora tedy máme k čemu?

   To jako vážně? Uf…

  • Uz chapu tve zmateni – tobe uniklo, ze tohle je recenze Huawei Mate 10 Pro, ne Samsung Galaxy Note 8. PPI displeje Note 8 mas v jeho recenzi uvedeno. Taci trosku premyslet, kdyz uz neumis pocitat. Uf…

 2. Bude i recenze iPhone X ? Děkuji

 3. V recenzi je chyba – Mate 10pro má pouze starší verzi bluetooth 4.2 a ne 5.0 jak uvádí autor!

 4. Pan ma asi trojposchodovu vylu a maseraty a lambo v garazi. Ak ma rozumnu cenu co je uz nerozumna?? Kde sa dostaneme za par rokov zoberiem hypoteku na byt alebo pozicku na fon?? Ja chapem ze vyvoj daco stal patenty a bla bla ale kde je hranica?? Inak pro ani zadarmo a radsej klasi cke ktore sa u nas ani neukaze.

  • Nekdo, kdo dokaze napsat „vylu“, „maseraty“ se nesmi divit, ze mu telefon za dvacet „klacku“ bude vzdycky pripadat nedostupny.

 5. Za pouhý telefon bych nikdy nedal 20000, ale tento kus se opravdu povedl.Rozhodně bych ho bral více než předražený iPhoneX.

  • To jsem si take rikal, ale treba takovy iPhone 8 Plus (se stejnym vykonem jako „X“) jde sehnat novy z CZ distribuce za 21 490kc, cili zde recenzovany Mate 10 Pro jiz zase tak vyhodny, jak se mi zprvu zdal neni.

   Docela by me ale zajimalo, proc ma v tabulce ohledne vydrze jen 8/10, kdyz je baterie opravdu velika a za vydrz je telefon vsude chvalen. Ve vsem ostatnim ma 9/10.

  • Pokud pominu rozdíl mezi Androidem a iosem, tak základní Plusko není zase až tak výhodné, i když může být cenově srovnatelné.
   Rozdíl je v kapacitě 128 vs 64 ve prospěch Mate, v kapacitě baterie, kterou má Mate skoro dvojnásobnou a dle testů vydrží v klidu 2 dny, o čemž se může iPhonu, ale i další konkurenci jen zdát. Pak je rozdíl v displeji. 6″ vs 5,5″ ve prospěch Mate a přitom má Mate ještě o dost na menší rozměry. Na výšku o 4 a na šířku o 3 mm, což už je při těchto rozměrech sakra znát. Pak má dle testů DXO Mark Mate mírně lepší foťák.

  • MartinV76 (neregistrovaný): No výdrž bych m8c neřešil, individuální, rozdíl nebude diametrální. Tam kde má H výhodu v velikosti displeje (btw v plošné velikostito je jak?) A ma lepší ergonomii díky HW ovl. prvku. Tam kde H má výhodu kapacity má A 3D Touch, něco vytáhneme u H, u A najdeme Qi, apod.
   Nemyslím si, že by zrovna iPhone 8 Pro nebyl relevantní k srovnání?

  • K pozornosti doporučuji HTC U11+.

 6. Rozumiem tejto vete ale uznajte ze znie paradoxne

  “Za velký zájem (note 8) mohly především problémy s předchozím modelem Galaxy Note 7, který musel být kvůli problémům s akumulátory stažen z trhu”

 7. Dle výrobce balení obsahuje redukci z USB-C na 3,5mm jack.

 8. Displej telefonu ambientní režim podporuje, jen je jeho nastavení v základním nastavení skryto. Musí se povolit v „Settings > Security & Privacy >Screen Lock & Passwords > Always Display Information“ (zkopírováno z anglické recenze, takže položky menu jsou angličtině)

 9. ma niekto seriozne dovody ako si mate 10 pro obhaji skoro 2 nasobnu cenu oproti napr lg v30 ?

  • Kde je V30 za 10 500? Beru jich 5, díky.

  • omg preklikol som sa na heureke a pozeral lg g6 – moja vina moja vina

   kazdopadne u nas by mal stat nejakych 690 eur co som pozeral… v tom pripade je cena mate 10 pro ok… neviem co mi ta cena nebola divna hehe

   komentar ale pobavil ????

 10. Ten ROVNY displej bez vyrezou je skvelž, rovnako konštrukcia a veľkosť telefón a batéria. Škoda toho bezdrôtového nabíjania a 3,5 mm jacku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).